HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Info Forum

Acest forum se adreseaza tuturor iubitorilor de animale. Sunteti liberi sa va exprimati parerile de orice fel atat timp cat se incadreaza in limitele bunului simt.
Scopul forumului... e simplu. Sa aflam mai multe lucruri din lumea necuvântatoarelor si sa ne ajutam reciproc in diversele probleme cu care ne-am putea confrunta la acest capitol. Orice sugestii sunt binevenite. Enjoy!

 
Reply to this topicStart new topic
> Testele Pe Animale, cruzime sau necesitate?
Serenity
mesaj 18 Aug 2004, 03:12 AM
Mesaj #1


Hipopotamu' Somnoros
******

Grup: Moderator
Mesaje: 5.493
Inscris: 18 April 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 3.143



Ok, am vrut topicul asta si am hotarat sa-l deshid desi nu sunt nici pe departe suficient de informata. Sau poate tocmai din cauza asta. Am tot auzit de testele pe animale, dar niciodata suficient de mult incat sa-mi fac o idee despre cat de sangeroasa este de fapt realitatea. Nu mi-am gasit niciodata timp, si nici motivatie sa ma interesez mai pe larg. De curand Jazz, care sper sasustina la greu topicul wink.gif laugh.gif, mi-a dat un link in care am aflat ca cei de la Purina practica testele pe animale, iar mai apoi niste linkuri pe care sa le studiez. Imi imaginez ca sunt multi iubitori de animale care ar fi interesati sa afle ceva mai multe. E trist ce se intampla.. si daca s-ar limita doar la soareci de laborator.. sad.gif O sa postez cateva linkuri, mai mult nu sunt in masura..


Poate ati auzit de Iams - World class quality foods and pet care products - Sloganul lor: "Good for life". Ironic, nu?

Un filmulet care te lamureste, parerea mea.

Si nu e nici pe departe singura companie care practica astfel de testari. Purina ("Your pet, our passion") este una din ele.. sad.gif

Menu Foods

..................

Poate ca in ochii unora pare absurd sa plangi de mila unui pui de gaina a carei viata a fost oricum sortita pieririi, dar fiind intr-un loc rezervat iubitorilor de animale imi permit sa postez doua linkuri - off-topic ce-i drept - dar care nu cred sa lase pe nimeni rece..

Poze

Abatoarele KFC, casa groazei?

...................

Astept pareri, indiferent de natura lor.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nico
mesaj 18 Aug 2004, 08:14 AM
Mesaj #2


Fairy
*****

Grup: Membri
Mesaje: 733
Inscris: 17 March 04
Forumist Nr.: 2.633



Si eu as vrea sa aflu mai multe dar n-am avut curaj sa deschid nici un link, nu as suporta sa vad asa ceva, daca e vorba de cruzime fata de animale cry.gif
Cred ca daca as vedea in fiecare zi cum e taiat puiul pe care eu il mananc cu atata placere, as deveni vegetariana.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Jazz
mesaj 19 Aug 2004, 01:49 AM
Mesaj #3


Haiduc
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.002
Inscris: 17 January 04
Din: Ann Arbor
Forumist Nr.: 1.865



Curaj, Nico! Nu e neaparat sa urmaresti filmuletele cu testari (inutile! mad.gif ) dar e bine sa citesti informatiile, te ajuta sa faci alegeri mai bune... Pe mine nu m-a avertizat nimeni si am avut dureri de stomac cateva zile dupa ce le-am vazut.

Ce e asa rau in a fi vegetarian? Unii oameni vorbesc despre dieta fara carne ca si cum ar vorbi despre ... vreo boala care se ia! laugh.gif Eu sunt vegetariana de vreo noua ani si sunt sanatoasa si plina de energie, nu as mai manca carne absolut deloc.

user posted image

Cand ma gandesc ca am si eu unul acasa... Exact ca el...

Acest topic a fost editat de Jazz: 19 Aug 2004, 01:52 AM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 19 Aug 2004, 01:49 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Tomy
mesaj 19 Aug 2004, 09:37 AM
Mesaj #4


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 159
Inscris: 12 January 04
Forumist Nr.: 1.798



Doamne ,ma cutremur numai cand aud de asa ceva cry.gif dar sa si vad este ceva infiorator.Cred ca ar trebui interzis asa ceva , iar ce-i ce continua sa faca asta sa fie aspru pedepsiti.Daca ar fi dupa mine le-as face acelasi lucru care il fac si ei bietelor animale.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana-Maria
mesaj 21 Aug 2004, 09:27 PM
Mesaj #5


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.796
Inscris: 22 August 03
Forumist Nr.: 654



Numai cind ma gindesc cit sint chinute animalele, ma apuca furia... 50.gif
Tare as mai face eu niste ,,teste" de rezistenta la bita pe spinare acestor creaturi care se vor oameni... 50.gif


--------------------

NIHIL SINE DEO!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Serenity
mesaj 21 Aug 2004, 11:01 PM
Mesaj #6


Hipopotamu' Somnoros
******

Grup: Moderator
Mesaje: 5.493
Inscris: 18 April 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 3.143



Nici eu nu inteleg cum de nu sunt interzise prin lege aceste actiuni. Din fericire, in tarile mai dezvoltate exista numeroase organizatii non-profit care lupta impotriva exploatarii animalelor si cruzimii fata de acestea. In Romania la fel ca si noi, animalutele sunt ceva mai ghinioniste.. Eu una, nu am auzit de asa ceva aici.. exista totusi o lege a protectiei animalelor care nu stiu ce valoare are.. Cunosc persoane care omoara (in moduri de neimaginat) puisori de pisica din placere, considerand activitatile de genul asta "distractie". Sunt sigura ca in cazul lor legea nu va fi niciodata pusa in aplicare. Sa nu mai vorbesc de cateii si pisicile otravite.. chiar zilele trecute mi s-a rupt inima de mila unei pisicute care fusese otravita si nici macar nu mai avea puterea de-a se tîrî intr-un loc mai protejat. Statea in mijlocul trotuarului, unii oameni nici nu o vedeau si o loveau.. altii o impingeau cu piciorul mai incolo.. Cand am mangaiat-o a inceput sa toarca si sa se frece de mana mea cry.gif Intr-un final, dupa ce am dus-o in alt loc, si am plecat mai departe, ma simteam mica, inutila si nenorocita.. Nu pot sa nu ma intreb ce anume ii indeamna pe atat de multi oameni sa caute si sa se bucure de cruzime in viata lor.. de unde atata rautate? Multi dintre noi am ales sa impartim viata si dragostea cu aceste animale, iar pe mine, una, suferinta lor ma afecteaza in egala masura cu suferinta semenilor mei. Din pacate aici, unde nici macar drepturile cetatenilor nu sunt respectate, cele ale micilor nostri prieteni nevuvantatori e ca si cum nu ar exista..
Descarca fisierul/ele
Fisier atasat  sad_kitten.jpg ( 34.29K ) Numar descarcari: 22
 
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Jazz
mesaj 22 Aug 2004, 02:34 AM
Mesaj #7


Haiduc
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.002
Inscris: 17 January 04
Din: Ann Arbor
Forumist Nr.: 1.865



Ufff! cry.gif Si eu ma simt la fel cand vad imagini din astea. cry.gif Pisoiul pe care mama mea il are in grija a fost gasit in scara unui bloc, era abandonat impreuna cu fratii lui. Era mic, slabanog si plin de tot felul de insecte. L-am luat acasa si acum e alintatul familiei mele. Dar el nu e singur. De cate ori nu am vazut pisoi sau caini nou nascuti in gunoi sau morti pe marginea strazii?...
Stiu, in Romania (daca ne consoleaza-nu numai!) vezi o gramada de cazuri din astea... Gandul ca pentru un animalut care e salvat exista sute si sute care sunt maltratate, omorate sau abandonate ma chinuie extrem de mult. Exista oare o solutie, exista oare un pas de inceput pentru problema asta? Lucrurile nu pot fi schimbate peste noapte insa putem incepe prin a castra animalele pe care le avem in grija noastra in curte sau in casa.... Nici nu indraznesc sa sper la mai mult, stiind situatia economica...

Oh, ce ziceti despre fermele unde sunt crescute animale special pentru teste? Anunturile in ziare suna ceva de genul "when it comes to your study, you'll find our animals pass the test"...


Descarca fisierul/ele
Fisier atasat  Cruelty2.jpg ( 97.1K ) Numar descarcari: 12
 


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Serenity
mesaj 22 Aug 2004, 11:36 PM
Mesaj #8


Hipopotamu' Somnoros
******

Grup: Moderator
Mesaje: 5.493
Inscris: 18 April 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 3.143



Nu foarte multi oameni accepta ca regimul vegetarian poate fi fel de sanatos ca si cel cu de toate.. Adevarul e ca e mult mai comod sa mananci tot ce-ti pofteste inima.. Am auzit de vegani, Jazz.. poate tu stii in ce consta, ca tare sunt curioasa.. Din ce-am inteles eu e mai drastic..
Eu l-am castrat pe Aspirina la 8 luni.. As fi facut-o chiar mai devreme daca nu as fi citit ca asta e varsta ideala. A suferit, as mintii sa spun ca nu a fost asa.. dar in doua zile era la fel ca inainte, nu-l mai durea nimic. Sunt convinsa ca daca nu as fi facut pasul asta ar fi suferit si mai mult. Tin minte ca o buna parte din zi o pierdea mieunand la usa.. Si pana acum nici nu s-a blegit cum credeam ca o sa se intample, nici nu s-a ingrasat peste masura.. La pisicile femele e ceva mai dificil, din cate am inteles trebuie ca inainte de sterilizare sa faca o tura de pui.. Am prietene care din cauza asta au ales sa nu-si sterilizeze pisicile, pentru ca nu ar fi avut ce sa faca cu puii.. Din ce-am citit inainte sa-l castrez pe Aspirina, medicamentele sau injectiile cu hormoni care se dau pisicilor in perioada de imperechere pot afecta foarte grav sanatatea pisicii.. Ce sa zic, ma bucur ca e motan.. Totusi, e interesant cum barbatii ar face orice sa te convinga sa nu-i rapesti "masculinitatea" rofl.gif

In legatura cu intrebarea ta, mi se pare incredibil.. e ca si cand ai da nastere unui copil doar pentru a-l abandona 50.gif Si totusi, cum de nu sunt lucrurile astea interzise de lege??
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Jazz
mesaj 23 Aug 2004, 12:44 AM
Mesaj #9


Haiduc
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.002
Inscris: 17 January 04
Din: Ann Arbor
Forumist Nr.: 1.865



@Serenity
Regimul vegan exclude in totalitate ouale, produsele lactate si mierea. Nu e chiar asa rau cum suna, ar fi mai greu sa fii un vegan in Romania dar aici gasesti branza, lapte si iaurt din soia iar restaurantele ii acomodeaza si pe ei, meniurile sunt extrem de variate (aici exista un restaurant indian cu 130 de feluri de mancare vegan).
Unii oameni nu accepta nici macar regimul vegetarian pentru ca nu sunt informati, pentru ca le e teama sa incerce altceva care e pe departe mai bun si mai sanatos. Stiu ca pentru unii suna amuzant dar noi nici macar nu suntem "proiectati" sa consumam carne. Uitat-te putin la aparatul digestiv al unui carnivor si la aparatul digestiv al omului. Uuuh! Cat sta carnea in intestine pana cand e eliminata si ce se intampla acolo?... hh.gif

La ultima ta intrebare... sad.gif Din cate stiu eu in Europa exista legi care interzic testarile pe animale in industria cosmetica dar in America... e "tara tuturor posibilitatilor"... sad.gif

Acest topic a fost editat de Jazz: 23 Aug 2004, 12:54 AM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tembo
mesaj 26 Aug 2004, 04:00 PM
Mesaj #10


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 76
Inscris: 16 July 04
Forumist Nr.: 4.084



Stau si ma intreb uneori daca pot sa ma indignez vizavi de anumite teste. Ma gandesc, de pilda, un nou vaccin antirabic, care e testat pe caini... Cainele meu va beneficia in cele din urma.
Alte teste insa, gen uns ochii animalelor cu detergent... mad.gif Mi se par inutile si crude. Ca sa nu mai spun de ce am citit de testele pe primate. cry.gif cry.gif cry.gif Trauma psihica asupra lor, prin izolare, e infinit mai mare decat cea fizica. cry.gif Prtea proasta e ca se continua ani de zile experiente care nu dau nici cel mai mic rezultat. la capitolul asta "umanitatea" (in cel mai larg inteles al cuvantului) mai are de lucru. huh.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sorin666
mesaj 26 Aug 2004, 10:01 PM
Mesaj #11


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.069
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 668



Nu sunt de acord de cele mai multe ori cu experientele fara rost pe animale... Exista insa situatii (rare) cand acestea sunt insa necesare si utile si atunci daca trebuie... trebuie... cry.gif
Alta ar fi insa remarca mea... la toate linkurile date aici exista INVARIABIL o rubrica "cum si de ce sa te faci vegetarian" si asta ma lasa dubitativ la calititea informatiei de pe site...
Cu alte cuvinte sunt mari riscuri sa fie propaganda, adica "charity business" si... asta eu nu inghit... sad.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Jazz
mesaj 26 Aug 2004, 11:47 PM
Mesaj #12


Haiduc
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.002
Inscris: 17 January 04
Din: Ann Arbor
Forumist Nr.: 1.865



@Sorin666
E simplu: pentru ca oamenii astia iubesc animalele. Nu pentru carne, nu pentru paza, nu pentru mai stiu eu ce. Si de ce sa nu promovezi vegetarianismul daca lupti impotriva testelor pe animale? Iarta-ma dar nu vad de unde "asta ma lasa dubitativ la calititea informatiei de pe site..." cand ai fotografii si marturii scrise de cei care au patruns in laboratoare pentru ca noi din afara sa aflam ce se petrece in spatele usilor inchise. Nu stiu despre tine, dar eu nu vreau sa imi hranesc animalutele mele cu mancare de la companii care chinuiesc pe degeaba sute de caini si pisici.
Cat despre testele companiilor farmaceutice pe animale... sunt absolut inutile... Urmaream mai demult pe un post de tv cum se fac experimente pe tesut uman si sunt infinit mai bune decat cele pe animale. Cele pe animale nu sunt valabile de cele mai multe ori din cauza diferentelor genetice. rolleyes.gif
Apropos de asta, de cate ori nu ai vazut un medicament fara efecte secundare? Sotului meu i-a fost prescris un medicament pentru o ciuperca si i-a distrus ficatul.

Later edit: Azi am primit in posta tricoul meu cu mesajul "Iams tortures animals in cruel experiments" spoton.gif si chiar am sa il port in locuri publice pentru ca .... multi nu stiu despre asta... devil.gif

Iaca-ta ca am uitat sa spun ca cel putin, daca tot fac experiente pe ele, sa le dea si ingrijiri medicale dar de multe ori inainte de experiente animalele sunt batute bestial (deh! nu vor sa fie cuminti! ) si la urma sunt lasate in durere in custile lor de metal. Fara cel putin o patura sau fara pain killers. Asta da compasiune din partea oamenilor...

Acest topic a fost editat de Jazz: 27 Aug 2004, 02:38 AM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Serenity
mesaj 27 Aug 2004, 02:24 AM
Mesaj #13


Hipopotamu' Somnoros
******

Grup: Moderator
Mesaje: 5.493
Inscris: 18 April 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 3.143



Eu am deschis topicul asta mai mult pentru ca am vrut sa aflu eu mai multe.. lucruri pe care google-ul nu ti le poate furniza. In legatura cu ce ai spus tu legat de propaganda pentru a deveni vegetarian, e posibil sa ai dreptate daca te referi la linkul catre KFC, dar nu stiu ce legatura pot avea cainii si pisicile chinuite in experiemnte inutile (ca de exemplu cele pentru mancare speciala, nu ma bag cand e vorba de un nou vaccin de exemplu) cu regimul vegetarian. Si chiar daca se face propaganda la stilul asta de viata, de ce ar fi un lucru atat de rau? Sa nu-mi spui ca e mai sanatos sa bagi in tine munti de cartofi prajiti si pulpe de pui de la KFC. Iar ei au, ma gandesc, o campanie publicitara mult mai puternica decat organizatiile astea non-profit. Daca e s-o luam asa, ar trebui sa nu toleram intreaga mass-medie, care pe langa informatia oferita te manipuleaza in cel mai eficient mod. Si adevarul e ca suntem manipulati din toate directiile.. Imi imaginez ca un procent destul de mic al populatiei se hraneste cu adevarat sanatos.. asa ca de ce ar mai avea vreo importanta daca incluzi sau nu carnea in alimentatia ta? Proteinele nu se gasesc doar in carne.. iar omul, fiinta dotata cu ratiune, are dreptul de a alege daca vrea sau nu sa urmeze calea asta. Are cineva ceva de gastigat de pe urma vegetarienilor? Paerea mea e ca vegetarienii (si nu e tocmai usor sa devii vegetarian) au adoptat stilul asta de viata din dragoste pentru animale, atata tot. A, si nu stiu de ce am impresia ca un om care omoara un pui de pisica doar pentru ca i-a furat o felie de salam ( wink.gif) e vazut cu mai multa ingaduinta si ca o persoana mai "normala" decat cineva care a renuntat la carne. Gresesc? (Nu e intrebare retorica, chiar sunt curioasa..). Poate am luat-o eu razna complet, dar mie mi-e mila chiar si de puii de gaina.. De cand ma stiu, nu suportam sa fiu acasa in ziua cand taiau ai mei porcul sau sa vad cand taia bunica-miu vreo gaina.. (Si nu, nu sunt vegetariana.. si nici nu intentionez sa devin in viitorul apropiat). In fine, nu am inca o parere pro sau contra in legatura cu vegetarianismul pentru ca nu stiu daca e sau nu omul o fiinta omnivora sau ierbivora.. Nu poti sa condamni un leu de exemplu pentru ca ucide un pui de anitlopa (adorabil, de altfel) pentru a se hrani.. nu?

Edit: Jazz, sa-l porti sanatoasa wink.gif



Acest topic a fost editat de Serenity: 27 Aug 2004, 02:38 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tomy
mesaj 27 Aug 2004, 09:33 AM
Mesaj #14


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 159
Inscris: 12 January 04
Forumist Nr.: 1.798



Jazz thumb_yello.gif buna idee cu tricoul thumb_yello.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sorin666
mesaj 27 Aug 2004, 10:46 AM
Mesaj #15


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.069
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 668



Sa fim seriosi, un regim intr-adevar echilibrat nu e cu lapte din soia, ci cu fructe, legume, lactate SI carne, intr-o proportie bine definita...
Aici era vorba de suferintele inutile impotriva animalelor prin experiente medicale inutile (si sunt inutile sau cel putin evitabile in 80-90% din cazuri...) si, intr-adevar, industria carnii ar trebui sa se umanizeze profund (dar MACELARII sunt recrutati dintr-un segment al populatiei greu de "domesticit"... wink.gif ) dar de aici pana sa bag sub nas meniuri de toata jena cu tofu si soia, mai a cale lunga...
Si de altfel la vegetarieni totul e facut ca aceste componente sa imite carnea cat mai bine... nu e o urma de ipocrizie aici?
Si de altfel o buna parte a medicilor subliniaza carentele alimentare care pot apare in cazul unei alimentatii exclusiv vegatale, mai ales in cazul copiilor, daca nu sunt de acord cu chinuirea animalelor trebuie OBLIGATORIU sa mananc numai iarba?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Jazz
mesaj 27 Aug 2004, 01:54 PM
Mesaj #16


Haiduc
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.002
Inscris: 17 January 04
Din: Ann Arbor
Forumist Nr.: 1.865



rofl.gif Sorine666 am ras de numa! Poate ca ar trebui sa deschidem un topic separat despre ovo-lacto-vegetarieni si vegani. wink.gif
Eu am lucrat timp de un an de zile la un daycare, parintii copiilor lucrau la Pfizer si erau printre cei mai bine platiti din firma. Copii, un foarte mare procent .... vegetarieni... ohyeah.gif Yep! Ma' sa fie ca erau asa destepti si bine facuti... Ce treaba are carnea cu vitamina copilului? rofl.gif Iarta-ma, dar vorbeam de dezinformare si uite cum apare.

Oops! Am uitat: tofu nu are nici un gust. wink.gif

@Tomy
Multumesc! thumb_yello.gif

Acest topic a fost editat de Jazz: 27 Aug 2004, 01:59 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tembo
mesaj 27 Aug 2004, 02:36 PM
Mesaj #17


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 76
Inscris: 16 July 04
Forumist Nr.: 4.084



Apropo de vegetarieni - am avut un coleg asiatic, vegetarian prin convingere. L-am intrebat insa din ce sunt facuti pantofii lui. Nitel mirat, mi-a zis "din piele". O secunda mai tarziu a rosit, dandu-si seama de contradictia dintre ce are in farfurie si ce poarta in picioare. Ma rog, dp meu dv nu cred ca trebuie sa devii vegetarian daca nu esti de acord cu testele inutile si dureroase pe animale. Partea proasta e ca se vor gasi intotdeauna "oameni de stiinta" care o sa dea 3000 de argumente de ce e nevoie sa continue experimente care nu duc nicqaieri. Si atat timp cat aceste animale sunt tinute la nivelul -5 in cladiri in care nu intra nici musca, va fi greu de aflat ce se intampla acolo de fapt. sad.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Jazz
mesaj 27 Aug 2004, 02:45 PM
Mesaj #18


Haiduc
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.002
Inscris: 17 January 04
Din: Ann Arbor
Forumist Nr.: 1.865



@Tembo
rofl.gif Am citit pe undeva chestia urmatoare :"People are more violently opposed to fur than leather because it's easier to harass rich women than motorcycle gangs".
Yep, ai dreptate.... Si de ce sa nu profiti de pe urma faptului ca azi inlocuitorii pielii sunt la fel de buni precum pielea?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 27 Aug 2004, 04:20 PM
Mesaj #19


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Ei, nu sunt inlocuitorii la fel de buni ca pielea. Cel putin cand este vorba despre incaltaminte in care trebuie sa stai toata ziua.
Probabil ca oamenii de stiinta nu pot sti, inainte de a face experimentul, daca va duce la un rezultat sau nu. Caci daca ar sti, nu ar mai avea rost sa-l faca, nu?
Din pacate testele pe animale sunt necesare, si se vor face in continuare. Cel putin in domeniul medical. Important in privinta asta ar fi ca respectivele animale sa fie macar tratate ceva mai bine, adica sa nu fie chinuite degeaba si sa li se asigure conditii cat mai bune. Daca pentru sacrificarea porcilor exista un set de reguli impuse la nivel european, asa ceva ar trebui poate adaptat si la testele pe animale.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sorin666
mesaj 27 Aug 2004, 05:06 PM
Mesaj #20


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.069
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 668



Cu experientele (subiectul de la care a pornit discutia...) e una, la suferintele animalelor de ferma exista si o solutie rezonabila, care sa nu transforme omenirea intr-o turma de rumegatoare... rolleyes.gif si anume agricultura biologica, bazata pe calitate, cu pui in libertate (ma rog, in tarcuri imense sub cerul liber...) si purcelusi plimbandu-se prin iarba, totul este realizabil, se practica deja, si in plus carnea rezultata este de o excelenta calitate, daca sfarsitul animalelor este previzibil, macar sa fie tratate in mod demn atat timp cat traiesc, iar moartea poate interveni in conditii mai putin atroce decit acum.
In acest sens recomandarile nu vin de la Comisia Europeana, ci din alte surse... amintiti-va conditiile necesare unei carni pentru a fi Cacher/Hallal... (nu, nu sunt nici evreu, nici musulman...)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tembo
mesaj 27 Aug 2004, 08:40 PM
Mesaj #21


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 76
Inscris: 16 July 04
Forumist Nr.: 4.084



QUOTE (abis @ 27 Aug 2004, 05:33 PM)

Probabil ca oamenii de stiinta nu pot sti, inainte de a face experimentul, daca va duce la un rezultat sau nu. Caci daca ar sti, nu ar mai avea rost sa-l faca, nu?

Eu ma refer la acele experimente care continua ani de zile fara rezultate. "hai sa mai lobotomizam o gorila, poate de data asta dam lovitura". 50.gif
sunt de acord cu ce zice Sorin. Eu iau carne de la Whole Foods, un lant de magazine cu produse organice si (mai) naturale. E drept ca 2 piepti de pui costa $6 in loc de $3, insa merita. pe pachet scrie ca puii sunt crescuti in libertate si nu li se administreaza toate porcariile.
Jazz: marfa chestia cu blanurile ohyeah.gif .
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ruxi
mesaj 11 Sep 2004, 11:42 PM
Mesaj #22


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 1
Inscris: 9 September 04
Forumist Nr.: 4.431



pt. diverse informatii utile, vedeti brosura "DE CE VEGAN?":

user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mrs. Rogers
mesaj 12 Sep 2004, 01:02 AM
Mesaj #23


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.267
Inscris: 1 February 04
Forumist Nr.: 2.054



Eu sunt de acord cu testele facute pe animale pentru ca in felul asta evoluaza medicina . Cum altfel putem sa avem pretntia sa se gasesaca medicamente pentru cancer, Aids, screroza in placi? Oamenii care au boli incurabile sufera exterm de mult .Si nu cred ca e folositor sa stam cu mainile in san si plini de critica la adesa testelor pe animale .Oricare din noi poate fi atins la un moment dat de o boala incurabila .

Nu stiu de ce aveti perjudecati impotriva testelor pe animale cand de mii de ani oamenii se folosesc de animale ? Nu inteleg de ce a devenit asta brusc o problema ?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Jazz
mesaj 12 Sep 2004, 03:05 AM
Mesaj #24


Haiduc
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.002
Inscris: 17 January 04
Din: Ann Arbor
Forumist Nr.: 1.865



Toxic
Daca citeai cu atentie vedeai ca e vorba de experimentele inutile facute pe animale de catre Iams sau Purina... Ca de exemplu cele pentru cat litter...
rolleyes.gif
Intr-adevar, discutia a deviat putin pentru ca aproximativ de fiecare data cand se aduce subiectul despre experimentele pe animale ne gandim in primul rand la cele facute in laboratoarele medicale. Ala e un subiect extrem de delicat si care atinge multe corzi sensibile, desi eu sunt de parere ca, daca s-ar pastra un strop de demnitate umana, poate am renunta la ele si am trece la experimente care ar stopa intr-adevar suferinta umana. Eu cred ca adevaratele experimente nu se desfasoara in laboratoare ,pe animale, ci incep atunci cand un nou tratament iese din laboratoare si este aplicat oamenilor, abia atunci poti face statistici si se stabilesc efectele negative.
Cum vad eu altfel lucrurile? Cred ca mai intai ar trebui stabilita cauza bolilor si inlaturata si apoi ... cura... E cam in genul asta: ai vazut vreodata reclamele la bulinutele alea pentru digestie? Prima data iti arata masa incarcata cu mancaruri bogate in grasimi si care ia ore si ore pentru digestie iar apoi iti arata bulinuta care cica te ajuta la digestia lor dupa ce ai bagat in tine in nesimtire... In loc sa predice modestia care te impiedica sa ajungi la indigestie, balonari, crize de ficat si bila...

Acest topic a fost editat de Jazz: 12 Sep 2004, 03:11 AM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mrs. Rogers
mesaj 12 Sep 2004, 03:17 AM
Mesaj #25


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.267
Inscris: 1 February 04
Forumist Nr.: 2.054



QUOTE
Eu cred ca adevaratele experimente nu se desfasoara in laboratoare ,pe animale, ci incep atunci cand un nou tratament iese din laboratoare



Nu inteleg ce vrei sa spui. Mi se pare ca te contrazici. Poti fi mai explicita?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Jazz
mesaj 12 Sep 2004, 01:51 PM
Mesaj #26


Haiduc
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.002
Inscris: 17 January 04
Din: Ann Arbor
Forumist Nr.: 1.865



QUOTE (toxic @ 12 Sep 2004, 05:30 AM)
QUOTE
Eu cred ca adevaratele experimente nu se desfasoara in laboratoare ,pe animale, ci incep atunci cand un nou tratament iese din laboratoare



Nu inteleg ce vrei sa spui. Mi se pare ca te contrazici. Poti fi mai explicita?

Toxic
De ce tii tu neaparat sa fim off topic? N-ar fi prima data, nu? E spoton.gif , am sa fiu scurta.
Eu cred ca testarea adevarata a unui nou produs farmaceutic nu se face pe animale (cred ca diferenta noastre genetice iti sunt mult mai cunoscute tie decat mie, eu nu le-am studiat in detaliu) ci se face atunci cand voluntari selectati (oameni) testeaza produsele si sunt monitorizati indeaproape pentru efecte, din umilele mele cunostinte abia dupa etapa asta sunt produse la scara larga (nu e o regula, un numar insemnat de produse au fost retrase de pe piata din cauza dezastrului facut). Deci, diferentele genetice, faptul ca noi suntem suntem individuali si nu toti proiectati la fel ma face sa cred ca... hh.gif bietele creaturi ... zau ca au fost omorate pe degeaba...

Eu sunt un pic mai proasta la suflet de felul meu si imi place sa cred ca in drumul meu fac tot ce imi sta mie in putinta sa nu inclin balanta in favoarea mea. Noi, oamenii distrugem mediul si tot ce e in el si in fiecare zi facem ce vrem fara sa ne pese de efectele prezentei noastre... Eu incerc sa imi fac partea mea (si sper ca nu sunt singura) si incerc sa fiu mai putin egoista, incerc sa fac unele lucruri un pic mai bine si la sfarsitul zilei sa fiu cu inima impacata... smile.gif




Acest topic a fost editat de Jazz: 12 Sep 2004, 01:55 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mrs. Rogers
mesaj 12 Sep 2004, 06:23 PM
Mesaj #27


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.267
Inscris: 1 February 04
Forumist Nr.: 2.054



QUOTE
Eu cred ca testarea adevarata a unui nou produs farmaceutic nu se face pe animale


Da-mi voie sa-ti explic cum e cu testarea medicamentelor. Pana se ajunge la creerea unui medicament nou testarile se fac in laborator. In faza asta este nevoie uneori de testari pe animale.In momentul in care un nou produs e terminat , nimeni nu il testeaza pe animale ohmy.gif Ar fi chiar hazliu. Testarea se face pe pacienti care si-au dat in pealabil acordul iar procesul se numeste clinical trial. Nici un medicament nou nu poate fi aprobat si vandut pe piata daca nu se testeaza pe oameni in prealabil.
Sper ca am eliminat confuzia in legatura testarea medicamentelor.
QUOTE

Noi, oamenii distrugem mediul si tot ce e in el si in fiecare zi facem ce vrem fara sa ne pese de efectele prezentei noastre


Cred ca numarul de animale care se folosesc in laboratoare / an este absolut nesemnificativ pentru mediu . Gandeste-te la cati sobolani si soareci oamaoara un deratizator pe an.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Jazz
mesaj 12 Sep 2004, 10:09 PM
Mesaj #28


Haiduc
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.002
Inscris: 17 January 04
Din: Ann Arbor
Forumist Nr.: 1.865



QUOTE (toxic @ 12 Sep 2004, 08:36 PM)

Cred ca numarul de animale care se folosesc in laboratoare / an este absolut nesemnificativ pentru mediu . Gandeste-te la cati sobolani si soareci oamaoara un deratizator pe an.

Toxic
E interesant cum alegi sa raspunzi numai la anumite parti din mesajele mele... hmm.gif
Da, sobolani si soareci, caini, cimpanzei... intra pe site-ul bagat in semnatura mea... gasesti informatii extra...

http://www.peta.org/feat/military/
http://www.peta.org/feat/baboon/
http://www.columbiacruelty.com/

etc., etc.,...

Am copiat aici o bucatica de articol, sunt sigura ca intelegi ce se spune si poate ai sa il gasesti interesant. spoton.gif

"Non-animal screening and testing methods hold tremendous promise for reducing or eliminating animal use in the EDSP.

Cell-based (in vitro) assays are generally more sensitive, reliable and relevant than animal-based methods, and produce results more quickly and at a much lower cost. In vitro assays are excellent models for investigating the mechanism of action for hormone-disrupting chemicals and can be performed either individually or in great numbers through automated “high throughput” screening.

In vitro assays available for screening potential hormone-disrupting chemicals include:

Cell-free systems

• Receptor binding and transcriptional activation assays are rapid, non-animal methods of detecting and measuring chemical interactions with cellular receptors for estrogen and androgen hormones (which are associated with female and male sex characteristics, respectively). Many endocrine-disrupting chemicals function by binding to hormone receptor sites on cells, often out-competing the body's naturally-occurring hormones for access to these receptor sites. Receptor binding assays model this activity in vitro. Transcriptional activation assays measure the presence of “gene products,” which are created as a result of receptor binding. Both types of assays are rapid, inexpensive and highly effective in detecting chemicals that mimic estrogen and androgens and interact with their receptors in the cell. In fact, one receptor binding assay was found to be five orders of magnitude more sensitive than the uterotrophic assay.

Cell-based systems
• High throughput screens (HTPS) are automated systems capable of rapid screening of thousands of chemicals. One particularly promising example of an HTPS model is the CALUX (Chemically Activated Luciferase Expression) assay. This method is based on a genetically engineered cell line that responds to specific compounds by producing a chemical called firefly luciferase. For example, when a target chemical enters the cell, it binds to the cellular receptor, which turns on the luciferase, lighting up like a firefly. This assay is currently being adapted to screen for androgen and thyroid active hormones in addition to estrogenic chemicals.

• Cell proliferation assays measure the ability of chemicals to induce cellular proliferation in target organs. The measurement of cell proliferation in vitro can be done using established cell lines derived from hormonally-responsive target organs, including pituitary cells and several human breast cancer cell lines, such as MCF7 and T47-D cells. MCF7 cells, in particular, have been used extensively to screen for hormonally active compounds because they express a gene that regulates estrogen-dependent cell proliferation. Results obtained using these cells are considered to be highly predictive of hormone disrupting action.

• Gene expression assays measure the binding of chemicals to hormone receptors and thereby stimulating the expression of genes by the cell. Several in vitro cell lines have been developed and utilized to test the potency of potential endocrine disruptors. These methods work by measuring the production of specific gene-activation products (e.g., proteins, enzymes, etc.), the appearance of which is indicative of endocrine disruptor-gene interaction.

Structure-Activity Relationship Modeling
Structure-activity relationships (SARs) are based on the principle that the properties and behavior of chemicals are derived directly from their molecular and structural characteristics. Specifically, SARs describe the chemical and/or biological properties of chemicals relative to their molecular structure. Once such a relationship has been established, it can be used to predict the activity of untested chemicals. Consequently, SARs could serve as highly effective tools for screening and prioritizing chemicals for further investigation."

Later edit:

@Ruxi-
Bine ai venit la Han!

Acest topic a fost editat de Jazz: 12 Sep 2004, 10:37 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mrs. Rogers
mesaj 12 Sep 2004, 11:24 PM
Mesaj #29


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.267
Inscris: 1 February 04
Forumist Nr.: 2.054



QUOTE
Toxic
E interesant cum alegi sa raspunzi numai la anumite parti din mesajele mele...


Eu incerc sa fiu cat mai concisa si la subiect . Raspund si eu la ce mi se pare relevant. Daca crezi ca evit ceva anume, pune intrebarea direct si raspund smile.gif

QUOTE
Am copiat aici o bucatica de articol, sunt sigura ca intelegi ce se spune si poate ai sa il gasesti interesant


Jazz,ce legatura au in vitro assays cu ce discutam noi? Ce sens are sa citesc principiile in vitro assays?Tu ai citit ce scrie acolo? Poti sa-mi explici si mie ce zice? rolleyes.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Jazz
mesaj 13 Sep 2004, 01:49 AM
Mesaj #30


Haiduc
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.002
Inscris: 17 January 04
Din: Ann Arbor
Forumist Nr.: 1.865



Toxic
Era un exemplu, draga mea... pe care sunt sigura ca l-ai ignorat. rolleyes.gif
Hai sa ne intoarcem la topic, ce zici? wink.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mrs. Rogers
mesaj 13 Sep 2004, 04:04 AM
Mesaj #31


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.267
Inscris: 1 February 04
Forumist Nr.: 2.054



Dar tu ai citit exemplul pe care l-ai dat? Ca este ceva tehnic . yikes.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
janine
mesaj 13 Sep 2004, 05:23 AM
Mesaj #32


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 318
Inscris: 3 July 04
Forumist Nr.: 3.997



Serenity ai deschis un topic...no comment...oricum e foarte bine de stiut si de deschis ochii...m-am cutremurat... cry.gif si daca stiam ca asta se intampla...m-a pus dracu sa ma uit la linkuri...
Ma bucur ca sunt vegetariana... cry.gif hh.gif ...
Oricum momentan nu cred ca sunt in stare sa fiu more on topic decat atat... cry.gif painfull... hh.gif


--------------------
user posted image
!!retupmoc eht ni deppart m'I !pleH

When The Power of Love overcomes The Love of Power the World will know Peace.....
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 18 April 2024 - 09:33 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman