HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Dincolo de Ratiune

Ideea acestui forum nu este de a starni polemici intre cei ce cred si cei ce nu cred in astre, in Dumnezeu, in terapii naturiste, in miracole sau in ghicitul in palma. Pragul acestui forum poate fi pasit de oricine, fara nici o exceptie, dar cei care nu sunt de acord cu ideile sau marturisirile celor care posteaza aici, sunt rugati sa se abtina in a face comentarii malitioase, sau contradictorii. Aici ne dorim sa avem coltisorul lipsit de orice stres, iar scopul real ar fi acela de a-i ajuta pe cei din jurul nostru sa se simta bine, ba chiar sa gaseasca solutii catre iesirea din situatii disperate - de ce nu?

 
Reply to this topicStart new topic
> Willemite - Zn2sio4, O roca deosebita
Bralgei
mesaj 17 Aug 2004, 09:28 AM
Mesaj #1


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 88
Inscris: 18 January 04
Forumist Nr.: 1.873



Este vorba de o roca cu o rezonanta foarte mare. Am vizitat La Paris muzeul de mineralogie unde exista o aripa in care au adus din Brazilia cristale de cuartz (SiO2) de mai multe tipuri dar, si aici e partea haioasa, de marimea mea si chiar si mai mari. Toti cred ca am vazut cristale frumoase si clare crescute pana la 3-5 cm poate si mai maricele, dar acolo erau unele de 2 metri inaltime.
Impresionant, dar nu asa cum m-a impresionat o roca dintr-o vitrina pe care nu am reusit sa o ating.
Chiar si asa acel tip de roca, nu mai mare decat pumnul meu avea o rezonanta mai mare decat cristalele de 2 m. O simteam prin sticla la peste 50 cm departare...ce ziceti de asta?

Roca se numeste Willemite iar compozitia ei chimica este Zn2SiO4. Este si fluorescenta si lumineaza in lumina neagra (disco). Cine stie mai multe sa-mi zica si mie, iar daca are cineva asa ceva, vreau si eu o bucata.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cactus
mesaj 17 Aug 2004, 10:25 AM
Mesaj #2


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.126
Inscris: 10 August 04
Din: nu spui; s-a schimbat
Forumist Nr.: 4.232



Pretene, si eu as vrea sa stiu mai multe despre craniile alea de cuart facute nu se stie cum si nici cand - si si eu rog pe cine stie ceva...Multam


--------------------
- "Help us, or else..!"
- "Or else what?"
- "Exactly!"

Nu e nimic mai trist decāt tristeţea unui om vesel. (Armando Palacio Valdes)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
carpatic
mesaj 17 Aug 2004, 11:50 AM
Mesaj #3


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 650
Inscris: 4 November 03
Forumist Nr.: 1.128



De ce nu cauti pe google ? biggrin.gif
O sa gasesti o multime de date despre roca asta. De ex AICI
Gasesti (probabil) si linkuri de unde poti sa cumperi.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 17 Aug 2004, 11:50 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Bralgei
mesaj 17 Aug 2004, 02:21 PM
Mesaj #4


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 88
Inscris: 18 January 04
Forumist Nr.: 1.873



Multumesc pentru link. Am gasit si eu destule explicatii fizice si stiintifice, dar care nu imi explica nivelul foarte mare de rezonanta al mineralului. Inca astept inforamatii daca cineva stie. Structura cristalina explica destule dar nu tot.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cactus
mesaj 17 Aug 2004, 05:47 PM
Mesaj #5


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.126
Inscris: 10 August 04
Din: nu spui; s-a schimbat
Forumist Nr.: 4.232



don`t warry; be happy; si "black force" au confirmat-o asta numai de curand... roflmao.gif


--------------------
- "Help us, or else..!"
- "Or else what?"
- "Exactly!"

Nu e nimic mai trist decāt tristeţea unui om vesel. (Armando Palacio Valdes)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 25 April 2024 - 04:02 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman