HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Rugaminte

Toate câte vă vor zice vouă, faceţi-le şi păziţi-le; dar după faptele lor nu faceţi, că ei zic, dar nu fac. [Matei 23:3]

Forumul Ecclesia este dedicat exclusiv crestinilor de diferite confesiuni. Ateii si personanele care critica aceasta religie sunt rugate sa foloseasca forumul de Religie si pe cel de Filosofie.
Va multumesc pentru intelegere. (Figaro)

 
Reply to this topicStart new topic
> Ce Inseamna "a Aduce Roada ?", explicatii, exemple
Cinderella
mesaj 9 Aug 2004, 07:50 AM
Mesaj #1


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 81
Inscris: 26 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.757



In Evanghelia dupa Ioan capitolul 15 e scris :

"Cine ramine in Mine, si in cine ramin Eu, aduce multa roada; caci despartiti de Mine, nu puteti face nimic."

Ce inseamna pentru noi, credinciosii, a aduce roada ?? Ce fel de roada aducem noi ?


--------------------
"Ca nu te-nalti de jos pana nu cazi
Cu fruntea-n pulberea amara,
Si de re-nvii in cantecul de azi,
E c-ai murit in plansetul de-aseara."
user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
geriA3e
mesaj 9 Aug 2004, 11:40 AM
Mesaj #2


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 344
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.401



Ce înseamnă pentru "credincioşi" a "aduce roadă" cred că nici într-o lucrare cât Enciclopedia Britanica nu s-ar putea cuprinde şi nici nu-ndrăznesc să mă gândesc a încerca răspunde,dar sper să nu mi-o luaţi în nume de rău,că fiecare în dreptul lui s-ar cuveni să vorbească apăsat.(Nici nu cred că-i prea mare interesul de-a produce recoltă,cât cel de-a culege recolta,aşa că să vedem Cinderella cine o să îţi răspundă!)[Pentru că eu de pildă,chiar dacă scriu,nu înseamnă că-ţi răspund!]

După mine,Domnul a spus cu aceste cuvinte despre roadele care apar în mod firesc din "natura" schimbată a omului care nu mai e pământesc,ci e duhovnicesc,căci Duhul Sfânt mişcând inima omului îi imprimă o altă mişcare decât sufletul sau gândurile personale,iar rezultatele,roadele,sunt cu totul şi cu totul altele faţă de cele ale omului adamic.Sunt fapte ce izorăsc din altă sursă,care chiar dacă pe acelaş munte curg,au albia pe alt versant şi vărsarea în altă mare decât cea a plângerii sau în iazul de pucioasă!


--------------------
" 'Mai bine' decât bine, înseamnă 'moartea binelui'. " - autor anonim...dar nu şi pentru mine :)
( El afirmă concis prin asta, că cine încercă să îmbunătăţească încă ce deja este bine, practic îl strică ! Susţin că are dreptate şi aşa se întâmplă: nu se poate merge mai sus de piscul muntelui, ci dincolo de vârf se merge la vale. )
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 9 Aug 2004, 02:33 PM
Mesaj #3


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



Ei geri, uite că se mai găsesc "deştepţi" (e vorba de mine - fără ghilimele, deştept - cu ghilimele!) care să comprime Enciclopedia Britanică! wink.gif A aduce roadă înseamnă a nu fi ca smochinul din Evanghelie: cînd vine Isus la tine să nu te găsească uscat...

Ce fel de roadă aducem noi? Vai de capetele noastre de păcătoşi... cry.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 9 Aug 2004, 02:33 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
LigiaB
mesaj 5 Sep 2004, 06:17 AM
Mesaj #4


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.037
Inscris: 3 January 04
Forumist Nr.: 1.685



Buna Cinderella, smile.gif

Ti-am citit si celalalt topic si iti voi raspunde si acolo, dar acum, voi incerca sa iti explic cum inteleg eu notiunea de "roade".

Deci, am inteles ca tu l-ai cunoscut pe D-zeu datorita prietenei tale care ti-a vorbit despre El. Tu ai acceptat, smile.gif si acum imi place sa vad ca nu vrei sa hibernezi, ci vreai sa aduci roade! Ce frumos! spoton.gif

Notiunea de roada eu o inteleg in citeva moduri:

1. Tu aduci "Roada" cind folosesti o abilitate, "o chemare" un talent de al tau, ptr D-zeu. Aici trebuie sa aflii sigur care e chemarea ta, ca fiecare avem "daruri" unice de la D-zeu care trebuie sa le punem la bataie. Gindeste'te, roaga'te si vei afla. Eu spre ex, stiu exact ce trebuie sa fac sa aduc roada si in cadrul bisericii si afara.

2. Roada se poate numi orice suflet care Il primeste pe Hristos-Isus. De ex, tu esti 'roada' prietenei tale. smile.gif

3. In citatul amintit de tine din Ioan 15, spune ca :"Daca ramineti in mine si daca ramin in voi cuvintele mele..."

Aceste "cuvinte", sint poruncile lui D-zeu date in Biblie, toate indemnurile care trebuiesc respectate. Ptr ca viata de crestin implica punerea eului nostru la o parte si facind ce scrie la Carte, la faze va fi greu. Dar daca ramii in D-zeu, cu alte cuvinte daca ai o relatie cu El pe baze zilnice, atunci e usor, atunci poti aduce roade, cu alte cuvinte poti face voia Lui.


Dupa roadele aduse de noi vom fi judecati si rasplatiti Cinderella. Tot ce faci, daca faci ca ptr D-zeu, pot sa spui ca aduci roade, ca ii faci cinste Lui.

La Matei 25 este "Pilda talantilor". (Un talant eu il vad ca pe un dar/abilitate). Acolo scrie clar ca D-zeu da altora 5 talanti, altuia 2, altuia 1. Fiecare primeste dupa puterea Lui. Cu cit esti inzestrat cu mai multi talanti, cu atit trebuie sa aduci mai multa roada, si crede-ma ca nu e greu cu un asemnea D-zeu ca al nostru! ohyeah.gif

Uite ce zice versetul 29, de cind ma stiu m-a bulversat si nu il intelegeam... Acest verset, e dupa cel in care Stapinul ia talantul celui caruia ii daduse 1 talant si il da celui care a primit 5 :

"Pentru ca celui ce are, i se va da, si va avea de prisos; dar de la cel ce n'are se va lua si ce are! "
Ca sa vezi cum D-zeu inmulteste cind depui efort,... si aici poate sa intre multe daruri...smile.gif

Cam asa vad eu, notiunea de "roada" e destul de vasta, zic eu.
Sper ca te-am ajutat, daca mai ai nelamuriri intreaba'ma, iti raspund cu placere... daca stiu. rolleyes.gif
Si fie sa aduci multa roada. smile.gif



--------------------
Prayer is the bridge between panic and peace.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cinderella
mesaj 5 Sep 2004, 12:09 PM
Mesaj #5


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 81
Inscris: 26 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.757



Va multumesc, dragii mei, pentru raspunsuri !!

geriA3e
QUOTE
[Pentru că eu de pildă,chiar dacă scriu,nu înseamnă că-ţi răspund!]


geriA3e, sa stii ca un pic chiar mi-ai raspuns !! smile.gif si putintel am inceput sa intrezaresc sensul acestor cuvinte, chiar daca subiectul, asa cum spui, este atit de vast!
Probabil ca voi intelege deplin sensul acestor vorbe spuse de Domnul de abia atunci cand inima mea va fi cu adevarat schimbata si chiar voi aduce roade ca om duhovnicesc !!....dar pana atunci nu pot spune decat ce a spus si milimetru (xcross ??) unsure.gif :

QUOTE
Ce fel de roadă aducem noi? Vai de capetele noastre de păcătoşi...  cry.gif



Draga Ligia,

QUOTE
1. Tu aduci "Roada" cind folosesti o abilitate, "o chemare" un talent de al tau, ptr D-zeu. Aici trebuie sa aflii sigur care e chemarea ta, ca fiecare avem "daruri" unice de la D-zeu care trebuie sa le punem la bataie. Gindeste'te, roaga'te si vei afla. Eu spre ex, stiu exact ce trebuie sa fac sa aduc roada si in cadrul bisericii si afara.


Iti spun ca asa gandeam si eu pana nu de mult, insa stii care e problema mea ? nu sunt mindra deloc de mine ca spun asta (dar aici, pe acest forum am vazut ca multa lume isi deschide inima, asa ca asta ma incurajeaza sa o fac si eu), dar trebuie sa marturisesc - nu numai ca nu am descoperit care este "chemarea" mea, dar nici macar nu imi dau seama ce abilitati, talente sau "daruri" am sad.gif
Acum mai multi ani am fost la un studiu biblic si la una din intalniri chiar asta a fost tema: "ce daruri spirituale avem"...ei bine, toata lumea stia precis ce daruri are, dar cand a venit randul meu a trebuit sa spun ca nu am nici cea mai mica idee ce daruri si talente am pe care as putea sa le pun in slujba Domnului. Mi-amintesc ca draga mea prietena ca sa "salveze" situatia a spus ca ea crede ca am darul de a asculta cu atentie oamenii si a-i lasa se termine ce au de spus pana la capat laugh.gif a fost tare dulce ! wub.gif
Si de atunci m-am rugat de mai multe ori ca Domnul sa imi arate ce daruri si talente am, dar...tot nu am reusit sa ma lamuresc...prin urmare in ultimul timp prioritatea mea a devenit sa iL cunosc mai bine pe El, sa ma debarasez de tot ce ma desparte si ma impiedica sa am relatie buna cu El si in felul asta, nadejdea mea este ca intr-o buna zi, asa cum s-a intamplat si in cazul tau, imi voi cunoaste si eu precis "chemarea" si voi putea sa-I slujesc cu ce El ma va gasi vrednica ca sa-mi incredinteze !

QUOTE
2. Roada se poate numi orice suflet care Il primeste pe Hristos-Isus. De ex, tu esti 'roada' prietenei tale.


Da, si eu cred la fel ! ce roada poate fi mai frumoasa si mai placuta in fatza Domnului decat sa ajuti un suflet sa iL cunoasca pe El ??

Dumnezeu sa ne ajute si sa ne lumineze pe toti ca sa aducem roadele Duhului Sfant !

Acest topic a fost editat de Cinderella: 5 Sep 2004, 12:10 PM


--------------------
"Ca nu te-nalti de jos pana nu cazi
Cu fruntea-n pulberea amara,
Si de re-nvii in cantecul de azi,
E c-ai murit in plansetul de-aseara."
user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
LigiaB
mesaj 8 Sep 2004, 06:10 PM
Mesaj #6


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.037
Inscris: 3 January 04
Forumist Nr.: 1.685



QUOTE (Cinderella @ 5 Sep 2004, 02:22 PM)
...nu numai ca nu am descoperit care este "chemarea" mea, dar nici macar nu imi dau seama ce abilitati, talente sau "daruri" am sad.gif
Acum mai multi ani am fost la un studiu biblic si la una din intalniri chiar asta a fost tema: "ce daruri spirituale avem"...ei bine, toata lumea stia precis ce daruri are, dar cand a venit randul meu a trebuit sa spun ca nu am nici cea mai mica idee ce daruri si talente am ...

Cinderella, ca sa intelegi mai bine perspectiva Bibliei cu privire la 'daruri', citeste te rog la 1 Corinteni: 12, tot capitolul. Acolo vorbeste exact si explica in detaliu. smile.gif

Vei observa ca Pavel, aseamana aici Biserica cu trupul uman. In organismul nostru, fiecare organ, parte a corpului, are un rol f bine stabilit, si tot organismul lucreaza sinergetic ptr prevenirea bolii, dezechilibrului, stress'ului... Aceasta este ceva extraordinar daca te gindesti...

Ptr ca Biblia aseamana Biserica cu trupul uman, lucrurile ar trebui sa se desfasoare in aceasi maniera si in Biserica...fiecare mebru sa isi stie locul si sa nu creeze dezechilibru...

Aici apare cea mai mare problema....bisericile noastre sint "bolnave", ptr ca membrii nu si-au inteles rolul, nu stiu care sint darurile lor. Atit de multi isi insusesc ei "daruri", alearga dupa functii si creaza haos, membrii bisericii in loc sa cauta pacea, armonia, tinjesc dupa "locurile de frunte" si se lupta cu inversunare ptr a le atinge... Toti vor sa fie "creier", "ochi", "gura"... toti for in frunte, la vedere... De-asta bisericile stagneaza, si NU se vede progres, prosperitate...

Obsearva cit este de detrimental sa nu iti stii chemarea, darul... obsearva cu cita dibacie devil.gif pune piedici, creaza cearta, "cancer" ca sa fiu un pic drastica.... sad.gif

Tu ai spus (despre daruri) ca te vei ruga sa aflii. spoton.gif Acesta e cel mai bun lucru care il poti face!!! thumb_yello.gif Cu cit te apropii mai mult de D-zeu, cu atit ai sa stii exact. Si nu te astepta la daruri grandioase... smile.gif vastitatea lor te va uimii... sint atit de multe de facut si in "culise", chestii care nu le vede nimeni, (numai God) dar care ajuta la bunul mers al Bisericii, vietii personale, societatii la scara mai mare...etc.

Un lucru e sigur, cind iti folosesti "darul", te simti implinita si ai liniste, simti in inima ta confirmarea lui D-zeu. ohyeah.gif

Nu te stresa smile.gif tine ochii deschisi si vei vedea exact, si sa nu ramii surprinsa cind vei afla ca "darurile" tale poate deja le si folosesti, ca de cele mai multe ori, ele sint chiar calitatile cu care esti inzestrata. (nu stiu cit de clar m-am exprimat aici, sper sa ma intelegi smile.gif )
Intre timp, citeste Capitolul 12 din 1 Corinteni.
Numai bine.


--------------------
Prayer is the bridge between panic and peace.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ioana1
mesaj 9 Sep 2004, 07:31 AM
Mesaj #7


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 633
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.934



Draga mea, tu "arzi " de nerabdare sa faci ceva, dar nu stii ce. Roaga-te si posteste, si vei "vedea " ceea ce va trebui sa faci.

Nimeni nu-ti poate exemplifica pentru ca eu as putea fi "mana", pe cand tu "picior".

Asa cum spunea LigiaB, in adevarata Biserica a lui Hristos, toti suntem madulare, pe care Dumnezeu le foloseste , prin har, la diferite slujbe.

Doar ...putintica rabdare, se va da si valul de pe ochi !


--------------------
"Fiule, nu uita invataturile mele, si pastreaza in inima ta sfaturile mele" (Prov.3.1)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cinderella
mesaj 9 Sep 2004, 02:52 PM
Mesaj #8


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 81
Inscris: 26 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.757



Multumesc mult, dragele mele, pentru raspunsurile voastre !! flowers.gif flowers.gif

Sa stiti ca ma simt mult mai incurajata ca inainte sa merg si inapoi sa nu ma mai intorc !!! prin ascultare deplina, spre Cel care poate da binecuvantari nespuse si pace si daruri si implinire, sa ma indrept, astfel incat sa pot spune si eu ca Apostolul Pavel:

"...nici moartea, nici viata, nici ingerii, nici stapanirile, nici puterile, nici lucrurile de acum, nici cele viitoare, nici inaltimea, nici adancimea, nici o alta faptura nu vor fi in stare sa ne desparta de dragostea lui Dumnezeu, care este in Isus Hristos, Domnul nostru."
Amin.


--------------------
"Ca nu te-nalti de jos pana nu cazi
Cu fruntea-n pulberea amara,
Si de re-nvii in cantecul de azi,
E c-ai murit in plansetul de-aseara."
user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
vio16
mesaj 8 Apr 2005, 06:50 AM
Mesaj #9


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 80
Inscris: 26 January 05
Forumist Nr.: 5.540



Prin expresia <<CE INSEAMNA A ADUCE ROADE>>Se pote vorbi mult si multe!Si depinde ce roade doresti sa aduci fiinca omul prin nasterea sa in pacat vedem caci aduce roade firesti !iar acum daca cineva spune ca la primit pe Dumnezeu in inima sa prin jertfa de rascumparare a fiului Sau Isus Hristos atunci trebuie sa inteleaga ce spune ap>petru in 2petru 1 cu 2 la 11 fiinca ;<<In adevar in chipul acesta vi se va da din belsug intrare la Imparatia vecinica a Domnului si Mintuitorului nostru Isus Hristos!deci atunci ce fel de personalitati trebuie sa devenim ,si ce roade trebuie sa aducem?In primul rind ,dupa ce cineva ajunge sa cunoasca pe Dumnezeu si Fiul sau Isus Hristos prin cuvintul biblic ,vedem caci face botezul si prin botez spune ceva si incepe sa se adepte noilor reguli descrise in biblie si chiar ajunge sa si gaseasca placere in legea Domnului prin cugetare asupra ei ziua si noaptea nelasind timp satanei pentru a putea ca sa-l corupa!Si vedem ca acest lucru la facut si explicat si ap>pavel prin cuvintele din filipeni 3 cu 7 la 15!UNDE CE SPUNE?pOATE IN TIMPUL VOSTRU LIBERI O SA MEDITATI ASUPRA CONTINUTULUI!In ori ce caz ajunsi la aceasta stare de cunoastere a Puterii duhului ap,Pavel prin cuvintele din galateni 5 cu 16 ce spune;<<ZICDAR;UMBLATI CIRMUITI DE DUHUL SI NU IMPLINITI POFTELE FIRII PAMINTESTI !Din ce cauza spune acest lucru?Si ce se spune despre roadele Duhului in galateni 5 cu 22 la23?Iar prin cuvintele din versetele 25 la 26 ce ni se arata si ce se indeamna!Avem noi parte de cunoasterea acestor lucruri?Si cum le aplicam in vietile noastre?
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 20 April 2024 - 01:39 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman