HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Universul Credintei:

Mesajele cu caracter ateist sau care au ca scop denigrarea unei religii sunt interzise in cadrul acestui forum.

2 Pagini V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Credinta Si Tribunalul., Pt. aceia care sint aproape de Dumnezeu.
bubu
mesaj 13 Apr 2003, 08:52 PM
Mesaj #1


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 993
Inscris: 30 March 03
Din: BUCURESTI
Forumist Nr.: 144



Conform spuselor lui Isus: "daca iti da cineva o palma intoarcei si celalat obraz ca sa poata sa te loveasca", cum credeti ca se impaca credinta voastra cu faptul ca exista tribunale de judecata.Incercati sa nu ginditi din prisma omului modern, care spune ca ar fi haos fara tribunale.
Si mai este ceva legat de tribunale si sa ma contraziceti daca gresesc.In biblie Dumnezeu spune sa nu te juri niciodata si pe nimic, si cuvintele tale sa fie DA si NU cind vorbesti cu cineva.Cum se face ca mai toate tribunalele iti cer sa JURI tocmai pe biblie???


--------------------
"Frica de Dumnezeu este inceputul intelepciunii"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
melinda
mesaj 14 Apr 2003, 07:30 PM
Mesaj #2


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 474
Inscris: 11 April 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 181



Bune intrebari, Bubule! Trebuie gandit bine inainte de a incerca un raspuns...


--------------------
Traieste-ti fiece zi ca si cum ar putea fi ultima...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
aburealaold
mesaj 30 Apr 2003, 02:03 PM
Mesaj #3


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 344
Inscris: 19 March 03
Forumist Nr.: 95



Dar cum se face ca desi e scris in Lege sa nu ucizi, Inchizitia, tocmai asta facea?

Sau cum se face ca desi Pastele si Craciunul desi sunt sarbatori spirtuale, oamenii beau si mananca de rup? Sau cum se face ca desi este scris "Sa iubesti pe aproaplele tau ca pe tine insuti", sunt tribunalele pline?:-)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 30 Apr 2003, 02:03 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
bubu
mesaj 30 Apr 2003, 04:05 PM
Mesaj #4


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 993
Inscris: 30 March 03
Din: BUCURESTI
Forumist Nr.: 144



Sint lucruri clare, reguli pe care omul le incalca cu bunavoie, dupa care se intreaba de ce nu poate sa il vada pe Dumnezeu.Pacatul e pretudindeni si orbeste pe om.Cu cit traim mai mult in pacat cu atit sintem mai departe de adevar...


--------------------
"Frica de Dumnezeu este inceputul intelepciunii"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 4 May 2003, 03:17 AM
Mesaj #5


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



Bubule,
Defineste pacatul ca sa stim exact despre ce vorbim.Banuiesc ca sint ceva deosebiri intre pacatele infierate de biserica si cele pedepsite de lege.


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bubu
mesaj 4 May 2003, 04:08 PM
Mesaj #6


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 993
Inscris: 30 March 03
Din: BUCURESTI
Forumist Nr.: 144



Sint ceva deosebiri...
Faptul ca nu il vedem si nu il cautam pe Dumnezeu este un pacat, la fel si modul de viata a multora dintre noi este un pacat.Injuraturile,razbunarea,ura,preacurvia,nepasarea fata de aproapele si departele nostru,dorintele mirsave,mindria,minciuna in toate formele ei,modul in care vrem sa obtinem unele lucruri,modul in care gindim ca trebuie sa ne distram,modul in care ne imbracam,faptul ca ne intereseaza mai mult cum aratam in exterior decit sufletul...si multe altele.S-ar putea ca multe din cele enumerate mai sus sa ti sa para lucruri normale, dar ele duc spre murdarirea sufletului nostru.


--------------------
"Frica de Dumnezeu este inceputul intelepciunii"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Daphne
mesaj 4 May 2003, 08:41 PM
Mesaj #7


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 144
Inscris: 17 March 03
Forumist Nr.: 92



Eu sunt de parere ca exista o balanta, ca totul se plateste, dar uneori este nevoie si de o forta coercitiva pentru a reglementa lucrurile. Sunt oameni care nu au constiinta si de aceea, este nevoie de interventia judecatorului... pentru a pedepsi si a opri sa faca rau si altor persoane
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 5 May 2003, 12:21 AM
Mesaj #8


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



QUOTE (bubu @ May 4 2003, 04:31 PM)
Sint ceva deosebiri...
Faptul ca nu il vedem si nu il cautam pe Dumnezeu este un pacat, la fel si modul de viata a multora dintre noi este un pacat.Injuraturile,razbunarea,ura,preacurvia,nepasarea fata de aproapele si departele nostru,dorintele mirsave,mindria,minciuna in toate formele ei,modul in care vrem sa obtinem unele lucruri,modul in care gindim ca trebuie sa ne distram,modul in care ne imbracam,faptul ca ne intereseaza mai mult cum aratam in exterior decit sufletul...si multe altele.S-ar putea ca multe din cele enumerate mai sus sa ti sa para lucruri normale, dar ele duc spre murdarirea sufletului nostru.

Bubule,
Pai si ce mai ramine din placerea de a traii daca toate alea sint pacate?Daca esti atent sa nu faci toate chestiile alea, ce se alege de viata noastra?
Oricum, sint un pacatos notoriu, vad ca nu prea mai am sanse sa ies la liman cu toate restrictiile alea. Deh, nu putem fi toti perfecti, iti dai seama ca o lume perfecta chiar ar fi ceva prea ideal( si plicticoasa la culme pe deasupra). Trebuie sa existe si oi negre pe lumea asta. asa ca eu ramin consecvent in nemernicia si pacatele mele si macar stiu ca ma mai si distrez otira in viata asta trecatoare.

Acest topic a fost editat de bdl: 5 May 2003, 02:27 AM


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(Afrodita)
mesaj 5 May 2003, 01:40 AM
Mesaj #9





Guests






QUOTE (bubu @ May 4 2003, 04:31 PM)
Sint ceva deosebiri...
Faptul ca nu il vedem si nu il cautam pe Dumnezeu este un pacat, la fel si modul de viata a multora dintre noi este un pacat.Injuraturile,razbunarea,ura,preacurvia,nepasarea fata de aproapele si departele nostru,dorintele mirsave,mindria,minciuna in toate formele ei,modul in care vrem sa obtinem unele lucruri,modul in care gindim ca trebuie sa ne distram,modul in care ne imbracam,faptul ca ne intereseaza mai mult cum aratam in exterior decit sufletul...si multe altele.S-ar putea ca multe din cele enumerate mai sus sa ti sa para lucruri normale, dar ele duc spre murdarirea sufletului nostru.

Exact cum spuneam si eu: daca ar fi sa traim dupa Biblie ar insemna sa mergem toti la manastiri...
La intrebarile tale bubule, inca nu-ti pot raspunde pe motiv de lipsa de credinta...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bubu
mesaj 5 May 2003, 07:33 AM
Mesaj #10


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 993
Inscris: 30 March 03
Din: BUCURESTI
Forumist Nr.: 144



QUOTE (bdl @ May 5 2003, 12:44 AM)
Bubule,
Pai si ce mai ramine din placerea de a traii daca toate alea sint pacate?Daca esti atent sa nu faci toate chestiile alea, ce se alege de viata noastra?
Oricum, sint un pacatos notoriu, vad ca nu prea mai am sanse sa ies la liman cu toate restrictiile alea. Deh, nu putem fi toti perfecti, iti dai seama ca o lume perfecta chiar ar fi ceva prea ideal( si plicticoasa la culme pe deasupra). Trebuie sa existe si oi negre pe lumea asta. asa ca eu ramin consecvent in nemernicia si pacatele mele si macar stiu ca ma mai si distrez otira in viata asta trecatoare.

Bdl,
...cunoscindu-L pe Dumnezeu o sa ai alte bucurii si trairi si cele enumerate de mine mai sus nu o sa ti mai para niste restrictii si ci se vor parea lucruri normale care nu iti vor placea sa le faci...
Referitor la cit de pacatos esti, poti sa ti spun ca nu esti printre minoritari si majoritatea oamenilor fac acele lucruri.Important este daca vrei sa te schimbi, sau ajungi sa vezi ca ceea ce faci nu iti este de nici un folos...
Plicticoasa te asigur ca nu are cum sa fie viata...dar vad ca am ajuns sa ne temem si de perferctiune... dry.gif


--------------------
"Frica de Dumnezeu este inceputul intelepciunii"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bubu
mesaj 5 May 2003, 07:40 AM
Mesaj #11


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 993
Inscris: 30 March 03
Din: BUCURESTI
Forumist Nr.: 144



QUOTE (afrodita @ May 5 2003, 02:03 AM)

Exact cum spuneam si eu: daca ar fi sa traim dupa Biblie ar insemna sa mergem toti la manastiri...

...de ce aproape toata lumea asociaza credinta in Dumnezeu cu mersul la biserica si inchinatul la o bucata de lemn? sau cu cuvintul pocainta care defapt inseamna nu mai mult sau mai putin decit schimbarea gindirii...?
Oamenii care cred in Dumnezeu, da, merg si la biserica, dar ei fac mult mai mult decit sa stea in genunchi si sa se inchine...ei au o altfel de viata mult mai fericita...dar pacatosii ii vad ca pe niste roboti care se inchina la ceva si ii numesc simplu pocaiti.
...oare nu vreti si voi sa stiti ce se afla dincolo de barajul asta pe care il puneti intre voi si Dumnezeu???


--------------------
"Frica de Dumnezeu este inceputul intelepciunii"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
aburealaold
mesaj 5 May 2003, 05:07 PM
Mesaj #12


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 344
Inscris: 19 March 03
Forumist Nr.: 95



QUOTE (bdl @ May 5 2003, 12:44 AM)
QUOTE (bubu @ May 4 2003, 04:31 PM)
Sint ceva deosebiri...
Faptul ca nu il vedem si nu il cautam pe Dumnezeu este un pacat, la fel si modul de viata a multora dintre noi este un pacat.Injuraturile,razbunarea,ura,preacurvia,nepasarea fata de aproapele si departele nostru,dorintele mirsave,mindria,minciuna in toate formele ei,modul in care vrem sa obtinem unele lucruri,modul in care gindim ca trebuie sa ne distram,modul in care ne imbracam,faptul ca ne intereseaza mai mult cum aratam in exterior decit sufletul...si multe altele.S-ar putea ca multe din cele enumerate mai sus sa ti sa para lucruri normale, dar ele duc spre murdarirea sufletului nostru.

Bubule,
Pai si ce mai ramine din placerea de a traii daca toate alea sint pacate?Daca esti atent sa nu faci toate chestiile alea, ce se alege de viata noastra?
Oricum, sint un pacatos notoriu, vad ca nu prea mai am sanse sa ies la liman cu toate restrictiile alea. Deh, nu putem fi toti perfecti, iti dai seama ca o lume perfecta chiar ar fi ceva prea ideal( si plicticoasa la culme pe deasupra). Trebuie sa existe si oi negre pe lumea asta. asa ca eu ramin consecvent in nemernicia si pacatele mele si macar stiu ca ma mai si distrez otira in viata asta trecatoare.

Ai incercat vreodat sa te lasi de toate relele si sa reusesti?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 6 May 2003, 09:54 PM
Mesaj #13


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



Bubu "...oare nu vreti si voi sa stiti ce se afla dincolo de barajul asta pe care il puneti intre voi si Dumnezeu??? " Bubule, nu sint genul care cind vede un buton simte nevoia sa il si apese neaparat. Merg pe principiul va daca ceva functioneaza nu trebuie neapart reparat doar pt ca e vechi. Asa ca mi-e f bine acum, nu vad de ce as incerca altceva care nu promite nimic.
Abureala "Ai incercat vreodat sa te lasi de toate relele si sa reusesti? " Sincer, nu vad de ce. Si depinde ce consideram fiecare dintre noi ca e rau.


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
melinda
mesaj 8 May 2003, 06:01 PM
Mesaj #14


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 474
Inscris: 11 April 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 181



QUOTE (afrodita @ May 5 2003, 03:03 AM)
Exact cum spuneam si eu: daca ar fi sa traim dupa Biblie ar insemna sa mergem toti la manastiri...

Cred ca nu e chiar asa; omului i-a fost destinata viata in societate, nu in sihastrie. Daca Dumnezeu ar fi vrut sa traim retrasi, fara familii si copii, cred ca nu ne-ar mai fi poruncit sa impanzim pamantul pe care ni l-a oferit drept casa. A desemnat tagma preotilor ca legatura intre El si oameni (era necesar!) dar nu trebuie sa ne retragem cu totii in pustie ori in creierii muntilor, cred ca e gresit sa intelegem asa. In plus, poate asta ar insemna un fel de fuga din fata ispitelor (cred ca nu e nevoie sa detaliez ca numarul ispitelor care ne inconjoara este cu mult mai mare printre cei amestecati: slujitori ai lui Dumnezeu si ne-slujitori ai Lui). Ideea este sa incercam sa traim cat putem de mult in spiritul invataturilor lui Dumnezeu; de atins perfectiunea, oricum nu o putem atinge (asta ar insemna ca am ajuns la nivelul lui Dumnezeu, ori asta nu se poate!). Sa nu devenim absurzi, sa ne pastram capul pe umeri si sa nu cream confuzii... smile.gif


--------------------
Traieste-ti fiece zi ca si cum ar putea fi ultima...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 8 May 2003, 09:42 PM
Mesaj #15


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



Bubu "Faptul ca nu il vedem si nu il cautam pe Dumnezeu este un pacat, la fel si modul de viata a multora dintre noi este un pacat" La ce te referi cind zici modul de viata.Da un exemplu.
Si faptul ca nu il vedem si nu-l cautam de ce este un pacat? Citi l-au vazut intr-adevar ca sa avem un termen de comparatie? Si trebuie neaparat sa-l cautam (toata lumea fara exceptii)sau e la latitudinea fiecaruia daca trebuie sa-l caute sau nu?


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
aburealaold
mesaj 9 May 2003, 09:22 AM
Mesaj #16


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 344
Inscris: 19 March 03
Forumist Nr.: 95



Ceausescu , sigur credea ca ne face un bine, lasandu-ne sa stam in frig. Era convins. Daca incepi s amesteci binele cu raul, doar ca sa iti convina tie, asa o sa faci si cu Adevarul, ai sa il amesteci cu minciuna, doar ca sa te simti bine. Pana nu vei trece de ceea ce iti convine tie, adica sa iti birui flasele stari de bine care ti le dau anumite pareri, nu ai sa vezi Adevarul. Cu atat mai putin ai s areusesti sa ne inveti pe noi. Pune ratiunea deasupra inimii, primul pas catre Adevar.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bubu
mesaj 9 May 2003, 04:12 PM
Mesaj #17


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 993
Inscris: 30 March 03
Din: BUCURESTI
Forumist Nr.: 144



Bdl, poate te dejamageste raspunsul meu dar sint prea mic sa iti raspund la ce ai spus tu mai sus cit si la alte intrebari.Ma depaseste sincer.Eu ti-am spus ce vad si ce simt.Daca esti receptiv sau nu la ce ti se spune asta e treaba ta.Multe lucruri le invat si le aflu si eu din mers...dar stiu ce vreau, si ce caut.


--------------------
"Frica de Dumnezeu este inceputul intelepciunii"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
genicon
mesaj 9 May 2003, 05:34 PM
Mesaj #18


Cronicar oPsedat
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.227
Inscris: 8 March 03
Din: Din sud
Forumist Nr.: 45



Nu cred ca Dumnezeu trebuie cautat... nu cred ca trebuie sa ne intrebam cum arata. Atata timp cat exista cel putin gandul existentei (scuze de repetitie) unei forte mult superioare noua, in special una de care sa ne fie frica (la urma urmei, cam la asta se rezuma majoritatea - "frica de Dumnezeu") este mai mult decat in regula. Pentru ca asta inseamna ca, in anumite momente, am putea deveni RATIONALI (contradictie cu tema, oare?) si nu am face un lucru RAU, tocmai de frica unei pedepse venita de sus, tocma de frica Lui Dumnezeu...
Totusi, nici intoarcerea celuilalt obraz, cum cita Bubu, nu cred eu ca ar fi o solutie buna... nici lipsa tribunalelor... Exista, asa cum ziceam, multa lume care nu face anumite lucruri din frica de Dumnezeu. Insa exista foarte multe persoane care nu cred in existenta unei astfel de forte superioare, persoane fara religie, fara Dumnezeu, fara reguli si legi de genul acesta. Persoane care, in unele cazuri, pot capata un comportament agresiv si total opus celui al credinciosilor... si acolo trebuie sa intervina cineva, pamantean, pentru ca nu totdeauna are grija Cel De Sus de noi... si de asta exista tribunalele. Nu se incearca prin ele stirbirea puterii Dumnezeului nostru, ci se incearca ingradirea celor fara Dumnezeu...


--------------------
Am incalcat cel putin 5 din 10 porunci/Ma pocaiesc la 90 de ani, pacatuiesc pana atunci

PreaoPsedatul genicon
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 9 May 2003, 08:26 PM
Mesaj #19


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



Bubule,
De data asta nu pot spune decit ca iti apreciez sinceritatea.
Genicon,
Ai cumva o statistica sau niste cifre care sa arate cit la suta din cei care ajung in tribunale sint "fara D-zeu" si citi sint credinciosi, sau era doar o figura de stil exprimarea?


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 9 May 2003, 08:50 PM
Mesaj #20


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



Abureala,
In vorbe multe ai reusit sa nu spui nimic.Legatura intre ce am spus eu si ce comentezi tu e la Piatra Olt.


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
genicon
mesaj 10 May 2003, 09:57 AM
Mesaj #21


Cronicar oPsedat
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.227
Inscris: 8 March 03
Din: Din sud
Forumist Nr.: 45



QUOTE (bdl @ May 9 2003, 09:49 PM)
Genicon,
Ai cumva o statistica sau niste cifre care sa arate cit la suta din cei care ajung in tribunale sint "fara D-zeu" si citi sint credinciosi, sau era doar o figura de stil exprimarea?

Nu, din pacate nu am, si nu stiu sa se fi facut o astfel de statistica. Este pur si simplu ceva care se stie, si e ceva logic tongue.gif Oricum, daca voi gasi o astfel de statistica, o voi prezenta-o imediat, pentru a te convinge si pe tine wink.gif


--------------------
Am incalcat cel putin 5 din 10 porunci/Ma pocaiesc la 90 de ani, pacatuiesc pana atunci

PreaoPsedatul genicon
Go to the top of the page
 
+Quote Post
aburealaold
mesaj 10 May 2003, 10:27 AM
Mesaj #22


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 344
Inscris: 19 March 03
Forumist Nr.: 95



@bdl,

Citeste cu atentie inainte sa afirmi. E ceva comun in forumul asta incep sa cred, si chiar nu vorbesc in dodii. Ceea ce consideri tu ca este un bine, atunci cand esti cel care stabileste scara de valori , poate extrem de usor sa te insele, de aceea ti-am data exemplul cu Ceausescu. Iar simpla ta multumire nu are de a face cu Adevarul. Dar ce este Adevarul e chiar inutil sa te intreb, si aici ai de ce sa fii nedumerit.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 10 May 2003, 12:38 PM
Mesaj #23


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



Abureala,
Atunci zi tu cine trebuie sa decida ce e bine si ce e rau pt mine?
Incearca un raspuns scurt, la fel ca intrebarea mea, fara abureli si lugu-lugu cu adevarul si alte ideei volatile.
Genicon " Este pur si simplu ceva care se stie, si e ceva logic". Maestre, m-ai dat gata. Asta miroase a prejudecata. Si cineva tipa f tare pe aici ca eu sint cel cu generalizarile. N-as vrea sa pierd "privilegiul" asta, asa ca mai usor cu chestii de genul asta. Totusi as fi curios daca cineva ne poate spune care e proportia dintre credinciosi si atei. Asa poate reusim sa tragem o concluzie, ceva mai logica un pic.

Acest topic a fost editat de bdl: 10 May 2003, 12:48 PM


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
aburealaold
mesaj 10 May 2003, 12:54 PM
Mesaj #24


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 344
Inscris: 19 March 03
Forumist Nr.: 95



Dumnezeu.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 10 May 2003, 01:39 PM
Mesaj #25


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



Si garantezi ca are raspuns la orice problema a mea?


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tudy
mesaj 10 May 2003, 03:39 PM
Mesaj #26


Forumistul Filosof in 2003
*****

Grup: Membri
Mesaje: 914
Inscris: 22 March 03
Din: Bistrita / Cluj
Forumist Nr.: 112



bdl: Dumnezeu e Raspunsul...


--------------------
Dintre cei care nu spun nimic, putini sunt cei tacuti.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 10 May 2003, 07:00 PM
Mesaj #27


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



Tudy,
Nu te contrazic,poate este o solutie pt multi. Dar pt mine suna prea mult a panaceu universal aceasta notiune. Mult prea mare si mult prea vaga.


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tudy
mesaj 10 May 2003, 09:42 PM
Mesaj #28


Forumistul Filosof in 2003
*****

Grup: Membri
Mesaje: 914
Inscris: 22 March 03
Din: Bistrita / Cluj
Forumist Nr.: 112



Asta e tot ceea ce eu iti pot spune...

Daca deocamdata acest raspuns e nesatisfacator, poti la fel de bine sa cauti un alt raspuns altundeva. Important e sa nu te opresti niciodata din a cauta raspunsuri satisfacatoare... wink.gif


--------------------
Dintre cei care nu spun nimic, putini sunt cei tacuti.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 13 May 2003, 02:16 AM
Mesaj #29


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



Nu ma opresc dar de obicei discutiile degenereaza. Lumea nu intelege ca poate vreau doar celalalt punct de vedere, nu neaparat sa-l si impartasesc (daca nu e convingator pt mine).


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tudy
mesaj 13 May 2003, 02:57 PM
Mesaj #30


Forumistul Filosof in 2003
*****

Grup: Membri
Mesaje: 914
Inscris: 22 March 03
Din: Bistrita / Cluj
Forumist Nr.: 112



Tot ceea ce pot eu sa fac e sa te asigur e ca, in mod cert, undeva "out there" se gaseste si raspunsul pe care tu il cauti. Tot ce trebuie sa faci e sa nu te opresti din cautarea lui... smile.gif


--------------------
Dintre cei care nu spun nimic, putini sunt cei tacuti.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
marky
mesaj 13 May 2003, 03:14 PM
Mesaj #31


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.146
Inscris: 13 May 03
Din: Bukale
Forumist Nr.: 287



Referitor la citatul de la care au pornit discutiile in acest topic.
Ganditi-va ca in credinta araba se merge dupa urmatoarea zicala "Daca iti da cineva o palma trage-i un pumn direct in fata"
Asa ca ar fii curect ca oamenii crestini sa tina cont de vbele lui Iisus si arabii de spusele lu Mahomed ?
Think about it ! wink.gif


--------------------
Life is a sexually transmitted disease.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
melinda
mesaj 13 May 2003, 03:44 PM
Mesaj #32


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 474
Inscris: 11 April 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 181



Marky, mai intai de toate: fain motto-ul din "chipul" pe care ti l-ai ales! smile.gif
In al doilea rand:
QUOTE
Ganditi-va ca in credinta araba se merge dupa urmatoarea zicala "Daca iti da cineva o palma trage-i un pumn direct in fata"
Asa ca ar fii curect ca oamenii crestini sa tina cont de vbele lui Iisus si arabii de spusele lu Mahomed ?

Zicala, din cate stiu eu, e o vorba din popor; asadar, nu reprezinta o invatatura a lui Dumnezeu. Legea talionului a fost "abrogata" de catre Iisus care ne invata sa iubim pe aproapele nostru ca pe noi insine (si este o chestie logica) si sa nu raspundem la provocari in acelasi stil. Ceea ce tu ai prezentat ca fiind o zicala e mult mai rau decat legea talionului. Desi nu am avut ocazia sa citesc Coranul, am convingerea ca acest "sfat" nu se numara printre invataturile pe care Mahomed le-a lasat credinciosilor lui. De asemenea, sunt convinsa ca, daca mahomedanii ar intelege si respecta intocmai invataturile lui Mahomed, multe rele facute in numele lui Dumnezeu de catre ei nu si-ar mai avea locul. Am avut prieteni de religie mahomedana si traiau in credinta lor, fara a-i deranja pe cei din jur. Terorismul nascut sub "scuza" dorintei lui Dumnezeu provine din intelegerea gresita a invataturilor lor, nu din adevaratul mesaj al lui Dumnezeu. Dumnezeu este doar folosit drept paravan pt. marsavii care sunt facute in scopuri proprii (chiar daca aceia care le infaptuiesc par a fi credinciosi cu tot sufletul). De fapt, faptele lor arata ca nu sunt supusi ai lui Dumnezeu, ci de partea cealalta. Ba, mai mult, se poate ca ei sa fie de buna credinta iar adevaratii "capi" sa-i manipuleze dupa scopurile pe care ei le urmaresc. Cu atat mai mult, trebuie sa avem grija pe cine lasam sa ne modeleze sufletul!

Acest topic a fost editat de melinda: 13 May 2003, 03:45 PM


--------------------
Traieste-ti fiece zi ca si cum ar putea fi ultima...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
marky
mesaj 14 May 2003, 10:52 AM
Mesaj #33


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.146
Inscris: 13 May 03
Din: Bukale
Forumist Nr.: 287



melinda imi place cum gandesti si pot spune ca daca toti locuitorii planetei ar gandii ca tine atunci cel care a spus "Mileniul trei ori va fii religios ori nu va fii deloc" ar fii grait un mare adevar smile.gif
Din pacate nu se intampla asa si putem spune ca daca va fii religios at nu va mai fii deloc. Gandeste-te ca majoritatea razboaielor de pe planeta.. in decursul istoriei (exceptie cele 2 razboaie mondiale) au fost pe motive religioase. Gandeste-te ca acum principala amenintare asupra planetei (terorismul) are la baza motive religioase. Evident religia crestina din care faci parte si tu este o religie pacifista... si nu prea poate fii modificata sau interpretata altfel. Dar din pacate alte religii au putut fii in asa fel intepretate incat sa ii convinga pe credinciosi sa se arunce in aer in mijlocul unei multimi de oameni nevinovati cu convingerea ca dupa ce vor face aceasta fapta vor avea un harem cu 10 fecioare si bagatii nelimitate si ca asta este porunca dumnezeului lor (care in credinta lor nu are nici o legatura cu cel in care crezi tu). Daca toti oamenii ar fii macar crestini.. si at ar fii cat de cat bine.. dar gandeste-te ca doar 30% din populatia planetei sunt crestini.. (% include toate formele de crestinism). Deci razboiul religios din pacate continua si in secolul 21.. si din cauza mijloacelor de distrugere in masa si al fanaticilor e din ce in ce mai periculos.


--------------------
Life is a sexually transmitted disease.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
melinda
mesaj 14 May 2003, 11:35 AM
Mesaj #34


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 474
Inscris: 11 April 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 181



Marky:
QUOTE
melinda imi place cum gandesti si pot spune ca daca toti locuitorii planetei ar gandii ca tine atunci cel care a spus "Mileniul trei ori va fii religios ori nu va fii deloc" ar fii grait un mare adevar smile.gif

Sper sa iti placa felul in care gandesc si, ca rezultat, sa poti invata cateva lucruri bune de la mine (din putinul pe care il stiu si eu); asta ar fi o masura a adevaratei aprecieri. smile.gif Cuvintele referitoare la mileniul trei le inteleg altfel: daca mileniul trei nu va fi cu adevarat religios, nu va mai fi deloc pt. ca noi nu vom mai fi! sad.gif Pana cand nu vom reusi sa intelegem "informatiile" pe care ni le-a transmis Dumnezeu si scopul in care a facut-o si modul lor de aplicare, vom continua sa ne autodistrugem. Asa ca e logica afirmatia asta! Nu, religie nu inseamna fanatism religios; religia e pace, buna intelegere si, mai presus de toate, e Iubire (de Dumnezeu si oameni). De acord cu tine ca majoritatea razboaielor au pretext religios; in realitate, ele sunt manifestarea dorintei de acaparare pur umane; nici un razboi nu-i foloseste lui Dumnezeu! El ne-a creat ca sa ne iubim, nu ca sa ne ucidem sau sa ne uram! OAMENII sunt cei care incearca sa creeze impresia asta.
QUOTE
Evident religia crestina din care faci parte si tu este o religie pacifista... si nu prea poate fii modificata sau interpretata altfel.

Poate ma insel dar... Cruciadele nu au fost nascocite de crestini?! Inchizitia nu a fost creata de crestini?! Politizarea preotilor (in zilele noastre) nu a fost "clocita" tot de crestini?! Simplul fapt ca apartin unui anume cult nu ma face sa fiu mai buna sau mai rea decat un altul. La fel de bine probabil ca as fi putut fi o buna mahomedana sau... ma rog, apartinand oricarei alte religii. Credinta adevarata consta nu in religia careia ii apartii, ci in felul in care incerci sa-i respecti invataturile, in dorinta de a face acele lucruri despre care Dumnezeu ne invata ca sunt bune. Am avut prieteni de mai multe religii; erau oameni buni, cu iubire si respect fata de Dumnezeu; nu m-am simtit niciodata mai buna decat ei; poate am invatat ceva de la ei, poate au invatat ceva de la mine... Important este cum Il privesti pe Dumnezeu si relatia Lui cu oamenii; prin asta, nu poti decat sa-i respecti pe toti cei care sunt de aceeasi parte a baricadei, indiferent daca ei Il numesc pe Dumnezeu Allah, Buddha, Zeus, Natura sau mai stiu eu cum; pot sa-I spuna pur si simplu EL, important e la cine se refera si care e relatia lor cu El. De asta nu pot acuza pe cineva ca pacatuieste in fata lui Dumnezeu numai pt. ca apartine unui alt cult; de asta nu pot spune ca toti cei care se considera crestini sunt mai presus de ceilalti.
QUOTE
Dar din pacate alte religii au putut fii in asa fel intepretate incat sa ii convinga pe credinciosi sa se arunce in aer in mijlocul unei multimi de oameni nevinovati cu convingerea ca dupa ce vor face aceasta fapta vor avea un harem cu 10 fecioare si bagatii nelimitate si ca asta este porunca dumnezeului lor (care in credinta lor nu are nici o legatura cu cel in care crezi tu).

Si invataturile religiei crestine sunt interpretate in fel si chip (dovada: o gramada de ramuri si secte care au aparut de 2.000 de ani incoace); nici la ora actuala nu se stie care e adevarata interpretare a acelor informatii cuprinse in Biblie (cel putin, nu in totalitatea lor); sunt pareri si pareri; inteligenta umana inca nu a ajuns la un nivel atat de dezvoltat incat, la citirea Bibliei, textul sa apara clar ca o povestioara pt. copii. Iar motivatia pe care o dai ca exemplu pt. actiunile acelor sinucigasi nu face decat sa sustina ceea ce am afirmat: motivatiile reale (nu cele "oficiale") sunt pur umane, nu au nimic de a face cu Dumnezeu! In afara de asta: atunci cand faci o fapta buna, nu o face pt. rasplata care te asteapta, fa-o pur si simplu, chiar cu riscul de a nu primi nimic in schimb; numai atunci are valoare. Cu atat mai mult, atunci cand faci ceva pt. Dumnezeu: nu iti vinzi fapta buna catre Dumnezeu care, in schimbul ei, trebuie sa-ti ofere femei si averi (ca sa nu mai punem la socoteala ca, "dincolo", nu exista asa ceva, asta aratand nivelul intelectual al celor care pot fi astfel manipulati pt. atingerea scopurilor urmarite de cei care manipuleaza), cu Dumnezeu nu ne targuim, nu este un negutator!
QUOTE
Daca toti oamenii ar fii macar crestini.. si at ar fii cat de cat bine.. dar gandeste-te ca doar 30% din populatia planetei sunt crestini.. (% include toate formele de crestinism).

Scuze dar... nu ma incalzeste cu nimic! Crestini sunt numiti cei care au fost nascuti in aceasta religie sau care s-au botezat ulterior. Pe mine ma intereseaza cati dintre acestia chiar sunt Crestini? Apoi, in afara de ei, sunt multi apartinand altor religii care duc o viata demna de cinste (din partea oamenilor) si de apreciere (din partea lui Dumnezeu). Fanaticii nu sunt chiar atat de multi dar sunt periculosi prin inconstienta lor si prin capacitatea de a face rau (e mult mai usor sa distrugi decat sa creezi). Fanatici nu apar doar in religii care nu sunt crestine, ei pot aparea oriunde, oricand... Chestie de dereglare mentala! sad.gif


--------------------
Traieste-ti fiece zi ca si cum ar putea fi ultima...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
marky
mesaj 14 May 2003, 02:31 PM
Mesaj #35


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.146
Inscris: 13 May 03
Din: Bukale
Forumist Nr.: 287



melinda din raspunsurile tale reiese ca esti o persoana cu un suflet foarte bun.
Dar cred ca trebuie totusi sa revii cu picioarele pe pamant smile.gif
O discutie de genul asta ar trebui purtata live.. dar in fine.. uite cateva intrebari la care as dori raspunsuri concrete :
1.De ce esti de religie crestina ? (faptul ca te-ai nascut in Romania si ai fost botezata ortodoxa nu e un raspuns concret deoarece la acea varsta nu aveai capacitatea de alegere)
2. De ce vorbesti tu in numele entitatii ce-o numesti Dumnezeu ? De ce scrii aici ce vrea el de la oameni si cum zice el ca trebuie sa se comporte oamenii ? De unde detzii tu aceste informatii ?
3. In caz ca raspunsul este biblia (lucru evident cred). De ce ai incredere atat de mare in aceasta carte si care este diferenta concreta dintre biblie si o carte de povesti de Petre Ispirescu .. sau ca sa nu fiu poate rautacios.. cronicile lu Grigore Ureche.. sau alte lucrari vechi.. care nu au cum sa fie verificate cat de reale sunt.
4. (si cel mai important) Crezi litera cu litera tot ce scrie in biblie .. incepand cu facerea si accepti povestirile scrise in biblie si (prin urmare) negi toate demonstratiile stiintifice?

Ar mai fii multe de adaugat dar in functie de raspunsurile tale ma voi hotara daca ar avea rost sa te mai intreb smile.gif


--------------------
Life is a sexually transmitted disease.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pagini V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 25 April 2024 - 03:53 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman