HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

 
Reply to this topicStart new topic
> Noul Regulament Intern Al Spitalelor,, ... are iz de Cod al bunelor maniere
YOo
mesaj 31 Jul 2004, 02:07 PM
Mesaj #1


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 696
Inscris: 5 May 04
Forumist Nr.: 3.376



Noul Regulament Intern al spitalelor a fost emis prin Ordinul ministrului Sanatatii nr. 950 din 26.07.2004 si urmeaza a fi adoptat in scurta vreme de consiliile de administratie ale spitalelor din toata tara. Acest regulament se aplica tuturor angajatilor din unitatile sanitare publice cu paturi, indiferent de durata contractului de munca, dar si cadrelor didactice care lucreaza in unitati si angajatilor firmelor care au preluat, prin externalizare, anumite servicii din spitale. Nou este faptul ca aceasta forma a regulamentului precizeaza, de doua ori, ca "intreg personalul medico-sanitar are obligatia de a folosi un limbaj politicos atat fata de pacienti, cat si fata de vizitatori si de insotitorii pacientilor".
Pe langa asta, toti salariatii trebuie sa actioneze "intr-un climat de liniste care sa asigure confort psihic pacientilor, evitand pe cat posibil, orice disconfort fonic (prin ton ridicat, zgomote ale utilajelor si dispozitivelor cu care isi desfasoara activitatea)". In caz de nerespectare a acestor norme de comportare, personalul risca de la avertisment scris pana la desfacerea disciplinara a contractului de munca. Ministrul a avut grija sa insereze in regulament si un alineat special, referitor la ideea de spaga (atentie, cadou, etc.) pe care pacientii o dau frecvent personalului sanitar. "Atat medicii, cat si personalul cu pregatire medie si auxiliara se vor comporta cu pacientii si apartinatorii acestoraintr-o maniera care sa excluda orice posibilitate de interpretare din partea acestora ca se doreste sau se urmareste o remunerare a actului medical si de ingrijire, alta decat cea prevazuta de actele normative in vigoare, respectiv decat salariul obtinut pe statul de plata".
Comandantul Spitalului Militar de Urgenta "Regina Maria" din Brasov, dr. Cristian Badea, spune ca acest regulament ar fi foarte bun daca ar fi dublat de conditii normale de finantare, materiale si de personal. "Acest regulament trebuie sa se conjuge cu anumite conditii. In acest moment, munca din spitale este supranormata si se desfasoara in lipsuri. Sigu ca regulile sun foarte bune, dar fara o finantare adecvata si fara personal este greu sa le aplici", precizeaza dr. Badea. Pe de alta parte managerul Spitalului de Pediatrie Brasov, dr. ioan Mazgarean, spune ca noile prevederi din regulament sunt "de bun-simt" si iau in calcul dreptul la intimitate al pacientului. "Mai ales la noi, unde, prin specificul spitalului, avem de-a face cu adolescenti, este foarte important sa se tina cont de acest drept, deoarece sunt mai pudici. Dar sa mergi pana la a spune ca amendezi un medic daca vorbeste urat cu uin pacient, mi se pare ridicol. Noi, ca medici, avem o pregatire atat profesionala, cat si umana care exclude din start aceasta varianta a vulgaritatii. Nu cred ca se va pune undeva problema ca un cadru medical sa se adreseze cuiva in mod necorespunzator. Una peste alta, insa, eu sunt pentru acest regulament si il vom adopta in Consiliul de Administratie al unitatii noastre"[/B], sustine dr. Mazgarean.


Sursa: "Transilvania Expres". Sambata - Duminica, 31 Iulie - 1 August 2004

Deci dragilor, pe viitor, atunci cand veti mai avea probleme cu vreun cadru medical veti putea riposta scurt cu o intrebare de genul: "Sa inteleg ca in aceasta institutie Consiliul de Administratie nu a adoptat Noul Regulament Intern al spitalelor? whistling.gif" ... laugh.gif Glumesc, evident... Dar oare acest regulament va schimba ceva? Eu unul sunt satul de fetzele acre care le afiseaza medicii din unitatile sanitare de stat ... Bine ca nu am de ce sa umblu prin spitale ...


--------------------
"Ce te-ai face, da, ce ai face tu? Ce te-ai face tu, daca ai fi ca mine? Ce ai face, da, ce ai face tu? Ce ai face tu?"
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 15 May 2024 - 02:17 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman