HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

2 Pagini V  < 1 2  
Reply to this topicStart new topic
> Totul Sau Nimic?, Cea mai simpla intrebare!?
mutulica
mesaj 2 Oct 2004, 09:59 AM
Mesaj #36


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



QUOTE (Tyra @ 1 Oct 2004, 11:15 PM)
De exemplu, azi vreau sa vad muntele. Totul AZI pt mine inseamna sa vad muntele... Daca-l vad (in realitate, asta fiind dorinta mea), am obtinut tot ce mi doream azi. Daca l vad in poze, am obtinut ceva. Daca nu l vad deloc, am obtinut... nimic.

tocmai ai fost de acord cu mine... ai facut un compromis

totul inseamna sa mergi la munte, compromisul e ca te poti multumi si cu o poza...

nuante de gri....


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Crisse
mesaj 3 Oct 2004, 09:10 PM
Mesaj #37


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.008
Inscris: 15 January 04
Forumist Nr.: 1.834



Mutulica, Tyra a plecat de la "munte", indiferent ca era vorba sa-l vada in natura sau intr-o poza, la cinema sau in imaginatie. Tinta/totul era muntele. Mi se pare corecta afirmatia ei.
BTW, exista totul si exista si nimic in functie de cum asociem lucrurile in viata, in functie de principiile fiecaruia. Pot sa ma imbrac numai in negru ptr o zi, doua, trei, o luna, doua etc. Asta ptr ca eu fac alegerea asta. Cand acel tot sau nimic este primit din exterior, devine deja o corvoada ptr creierul nostru wink.gif

Inteleg bine si ceea ce ai expus tu:)


--------------------
din nou o zi minunata;)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mokkodo
mesaj 3 Oct 2004, 10:50 PM
Mesaj #38


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 26
Inscris: 1 May 04
Forumist Nr.: 3.319



Poti sa iti doresti sa faci ceva intr-o zi, si poate ai facut totul. Insa nu pot sa inteleg cum sa ma refer la TOT sau NIMIC pentru o peroada de timp. Sunt doua notiuni foarte controversate pentu mine . Asociez TOTUL universului intreg, infinitului sau, si asociez NIMICUL perioadei dinaintea exostentei universului, nimicnicia. Nu cred ca cineva poate sa isi imagineze infinitul sau nimicul. Nu avem capaciatea asta..se poate doar innebuni. 50.gif

Uneori, a avea foarte mult conduce sper nimic ..si doar se stie prima conditie spre fericire : a-ti dori cat mai putin. din moment ce nu ai nevoi si dorinte, nu suferi ca ai NIMIC ..pt ca tot nu ti-ar ajuta la nimic. wow ! hh.gif se intelege ceva?

Nu pot sa accept faptul ca unii considera ca au totul, iar altii nimic. Ultimul golan de pe strada, nu are dreptul sa spuna ca nu are nimic. Cat timp exista EL, se are pe sine. Cel mai bogat om din lume nu poate sa spuna ca are tot, lumea asta nu poate fi cumparata cu nici o avere, deci nu are tot. Ca sa nu mai spun ..cu siguranta acel super bogat traieste prin aproximativul lui tot, si nu prin el insusi .

pentru a fi cu totul al lui dumnezeu, ..poate nici un sfant nu afirma asta. ai totul in iubire? iubirea este atat de complexa incat este imposibil sa surprinzi toate nuantele intr-o persoana care ti-e draga. sa ai totul din cunoastere? nu se poate.

ne imaginam un tot al nostru care ne-ar face fericiti. atentie insa la cum se poate ajunge la el. unele lucruri pe care te obosesti sa le ai, si pana la urma le ai nu te mai bucura...te-a costat prea mult suflet spunea cineva.

sa incercam sa descoperim TOTUL fiintei noastre ,si de acolo vom vedea cat trebuie si cat se poate sa avem.

Cred ca imi doresc ca am foarte putin din nimic si cat mai mult din tot.


--------------------
Cititi Cioran si credeti in Dumnezeu..
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 3 Oct 2004, 10:50 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
saldora
mesaj 4 Oct 2004, 06:10 PM
Mesaj #39


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 732
Inscris: 24 April 04
Forumist Nr.: 3.238



cei care folosesc cuvintele 'totul' sau 'nimic' sunt poeti din nastere biggrin.gif


--------------------
Am adunat cuvintele si acum suflu peste ele... ca intr-o papadie.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gypsyhart
mesaj 5 Oct 2004, 08:55 AM
Mesaj #40


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.854
Inscris: 4 December 03
Forumist Nr.: 1.365



E foarte simpla ecuatia.
CAt dai atat primesti.
DAca vrei totul, dai totul.
DAca nu vrei nimic nu dai nimic.
Inainte de orice insa trebuie sa stii ce ai de fapt....si aici e partea misterioasa.... smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
saldora
mesaj 5 Oct 2004, 12:40 PM
Mesaj #41


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 732
Inscris: 24 April 04
Forumist Nr.: 3.238



QUOTE (gypsyhart @ 5 Oct 2004, 10:08 AM)
Inainte de orice insa trebuie sa stii ce ai de fapt....si aici e partea misterioasa.... smile.gif

...ai totul! ... ? smile.gif


--------------------
Am adunat cuvintele si acum suflu peste ele... ca intr-o papadie.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gypsyhart
mesaj 5 Oct 2004, 01:30 PM
Mesaj #42


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.854
Inscris: 4 December 03
Forumist Nr.: 1.365



@saldora
Precum ziceam, e un adevarat mister.....
Go to the top of the page
 
+Quote Post
saldora
mesaj 6 Oct 2004, 09:59 AM
Mesaj #43


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 732
Inscris: 24 April 04
Forumist Nr.: 3.238



...si flautul scoate sunete cand bate vantul


--------------------
Am adunat cuvintele si acum suflu peste ele... ca intr-o papadie.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gheorghe dinica
mesaj 7 Oct 2004, 03:22 PM
Mesaj #44


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 83
Inscris: 15 September 04
Forumist Nr.: 4.473



QUOTE (^mami^ @ 29 Jul 2004, 10:10 PM)
As vrea sa aflu si parerea voastra.
Ce inseamna "TOT" din punctul vostru de vedere? Dar "NIMIC"?

Cand am in fata o farfurie cu mancare... atunci e simplu!? (Oare? Daca nu-mi place mancarea...)
*mananc TOT,
*nu mananc NIMIC...
*totusi as putea sa zic si altfel: am mancat aproape tot, am mancat mai nimic!

Cand imi propun sa fac ceva intr-0 ZI, pot spune iar:
*am terminat tot,
*nu am facut nimic...
*ori: aproape tot, aproape nimic.

Dar cand este vorba de ceea ce-mi propun sa fac in VIATA? Unde sunt limitele? Cum le intelegeti voi?
Ce limite aveti? In dragoste exista limite? Exista iubire totala? Ce inseamna implinire totala? Ce inseamna daruire totala?

O mica povestioara: un om si-a propus sa citeasca TOATE cartile dintr-o biblioteca, in ordine alfabetica. A murit. Reusise sa citeasca doar cartile cu literele A, B si C. Deci, nu a reusit sa faca tot ce si-a propus...
Prima reactie este sa razi, cand auzi asa ceva... Dar eu vad totul altfel. Nu-i de ras! As putea spune: unde nu-i cap, vai de picioare.

Voi ce parere aveti? Exista situatii de mijloc? Care sunt ele?

hh.gif Prea multe intrebari?! tongue.gif

Sunt doar limitari semantice.Cunoasterea isi gaseste granitele in imposibilitatea de a se debarasa de produsul comunicarii.Simbolistica exprimarii se confrunta cu propria neputinta de a trece dincolo de barierele limbajului.Orice intrebare de acest gen implica o rationalitate subiectiva.Contextul descris de simbolul-cuvant sufera o interpretare duala,obiectiva si subiectiva.Obiectivitatea este generata de intelegerea general valabila a cuvantului.Subiectivitatea este interpretarea particulara a cuvantului.Totul sau nimic,nu sunt altceva decat simple simboluri speculative care privesc un anumit context al cuantificarii .Pentru mine 'totul' poate insemna Dumnezeu iar pentru o alta persoana supa din farfurie pe care tocmai a mancato.(am mancat totul) Subiectivismul particularizeaza gestul exprimarii intr-o multitudine de nuante.Individul are tendinta sa filtreze simbolurile functie de cultura sa spirituala,de modul personal de interactiune sociala,de motivatia subiectiva ce insoteste un moment din viata. devil.gif Expunerea mea este limitata de timp si de cele doua cuvinte cu aspect de optiune subiectiva. devil.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
secunda
mesaj 23 Oct 2004, 05:22 PM
Mesaj #45


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.034
Inscris: 22 September 03
Din: brasov
Forumist Nr.: 824



nu as putea sa spun ca imi doresc totul, cand nu stiu ce inseamna acest tot.
nu as putea sa spun ca imi e de ajuns nimicul, cand nu stiu ce inseamna acest nimic.

stiu doar ca ma multumesc cu toate nimicurile...


--------------------
iubeste timpul si mie lasa-mi dorul
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tyra
mesaj 23 Oct 2004, 09:32 PM
Mesaj #46


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.951
Inscris: 19 October 03
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 1.018



QUOTE (mutulica @ 2 Oct 2004, 12:12 PM)
totul inseamna sa mergi la munte, compromisul e ca te poti multumi si cu o poza...

nuante de gri....

Am spus ca exista TOTUL si NIMIC. N-am spus ca nu exista si ceva intre ele.


--------------------
Welcome to the jungle
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 24 Oct 2004, 04:07 PM
Mesaj #47


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



Da Tyra, exista totul exista nimic si exista variante de compromis intre ele...
ideea e ... ce alegi?
totul sau nimic, sau accepti si nuantele dintre ele


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tyra
mesaj 24 Oct 2004, 06:56 PM
Mesaj #48


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.951
Inscris: 19 October 03
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 1.018



Nu cred ca am cunoscut pe cineva care sa nu fi acceptat in viata sa o solutie de compromis, o nuanta, cineva care sa fi avut mereu TOTUL; deci, suntem oarecum constransi sa acceptam si nuantele dintre tot si nimic.


--------------------
Welcome to the jungle
Go to the top of the page
 
+Quote Post
rossi
mesaj 3 Nov 2004, 04:51 AM
Mesaj #49


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 539
Inscris: 3 January 04
Din: Ibiza
Forumist Nr.: 1.681



Mai tot timpul o sa alegem compromisul, ptr ca omul e o fiinta comoda wink.gif Cateodata ne compromitem ca sa nu pierdem, dar...oare bine? Sau e mai bine sa nu accepti un compromis doar de dragul de a fi tare pe pozitie...? Acum depinde si ce fel de joc te joci wink.gif ph34r.gif

Acest topic a fost editat de rossi: 3 Nov 2004, 04:52 AM


--------------------
It's All Gone Pete Tong
Go to the top of the page
 
+Quote Post
saldora
mesaj 11 Nov 2004, 01:15 PM
Mesaj #50


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 732
Inscris: 24 April 04
Forumist Nr.: 3.238



QUOTE (rossi @ 3 Nov 2004, 04:51 AM)
Mai tot timpul o sa alegem compromisul, ptr ca omul e o fiinta comoda  wink.gif Cateodata ne compromitem ca sa nu pierdem, dar...oare bine? Sau e mai bine sa nu accepti un compromis doar de dragul de a fi tare pe pozitie...? Acum depinde si ce fel de joc te joci wink.gif  ph34r.gif

Daca discutia a ajuns la compromis (ca fiind o solutie intre totul si nimic) atunci mai bine ramane poezia... compromisul e un targ cu viata: "ce-mi oferi ca sa stiu ce aleg!"
Nici un compromis nu a adus cu sine decat o fericire iluzorie.

Acest topic a fost editat de saldora: 11 Nov 2004, 01:16 PM


--------------------
Am adunat cuvintele si acum suflu peste ele... ca intr-o papadie.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
punctt
mesaj 18 Nov 2004, 03:03 PM
Mesaj #51


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.499
Inscris: 18 April 04
Din: Romania, Tulcea. (Dar, oare cine sunt si unde ma aflu?)
Forumist Nr.: 3.133



"... Au adus la dulap scaune, s-au suit pe ele si au dat de cutii incuiate. De cine le incuie aia, daca nu de ei? Situatia asta trebuie sa se sfarseasca. E de netolerat. Te pupa toata ziua cu ipocrizie si ascund de tine tot. Vreau sinceritate si lucru pe fata, - ori totul, ori nimic. ..." ( "Cheile" de Tudor Arghezi )

Decat sa gasesc cutii incuiate, mai bine renunt, deci nu mai vreau sa aflu nimic...
Dar daca nu sunt cutii incuiate? Ei bine, atunci voi afla ceva, poate chiar totul...
Si totusi ceva ma opreste... Daca stau putin si ma gandesc, nu asa-mi doresc sa fie. Vreau sa aflu totul, dar sa nu cersesc nimic. Hm, sunt situatii cand trebuie sa cersesc, altfel mor... sau mai bine mor, decat sa cersesc...SINCERITATE!
smile.gif hh.gif


--------------------
"Mare pacoste sa nu ai destul duh ca sa vorbesti frumos, nici destula judecata ca sa taci." (La Bruyere)
Voi gasi pestisorul de aur ... Pietre mari, pietricele si nisip ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
punctt
mesaj 2 Feb 2005, 06:43 PM
Mesaj #52


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.499
Inscris: 18 April 04
Din: Romania, Tulcea. (Dar, oare cine sunt si unde ma aflu?)
Forumist Nr.: 3.133



"Nu este de ajuns sa citesti totul, trebuie sa aprofundezi ceea ce ai citit." DE BOUFFLERS


--------------------
"Mare pacoste sa nu ai destul duh ca sa vorbesti frumos, nici destula judecata ca sa taci." (La Bruyere)
Voi gasi pestisorul de aur ... Pietre mari, pietricele si nisip ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
saldora
mesaj 2 Feb 2005, 07:11 PM
Mesaj #53


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 732
Inscris: 24 April 04
Forumist Nr.: 3.238



QUOTE (^mami^ @ 18 Nov 2004, 03:03 PM)
"Vreau sinceritate si lucru pe fata, - ori totul, ori nimic. ..." ( "Cheile" de Tudor Arghezi )


Sinceritatea este a clipei, a prezentului. Sinceritatea nu este o logica, o ratiune, ci este recunoasterea starii de a fi.

Acest topic a fost editat de saldora: 2 Feb 2005, 07:12 PM


--------------------
Am adunat cuvintele si acum suflu peste ele... ca intr-o papadie.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
iniya
mesaj 17 Feb 2005, 07:43 PM
Mesaj #54


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.100
Inscris: 15 December 04
Din: Romania- Arad
Forumist Nr.: 5.203



....am tot stat sa ma gandesc. wink.gif ..si vreau totul fara nimicuri biggrin.gif ......ceea ce primesc eu in schimb este nimicul ca si tot unsure.gif (m-am cam jucat in cuvinte hh.gif )


--------------------
Ever tried. Ever failed. No matter. Try Again. Fail again. Fail better. [Samuel Beckett]
Go to the top of the page
 
+Quote Post
punctt
mesaj 23 Feb 2005, 02:48 PM
Mesaj #55


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.499
Inscris: 18 April 04
Din: Romania, Tulcea. (Dar, oare cine sunt si unde ma aflu?)
Forumist Nr.: 3.133



QUOTE (DaC @ 9 Aug 2004, 09:46 PM)
Prea complexa si subiectiva intrebarea. Fiecare isi stabileste propriile limite (Totul si Nimic) si traieste intre ele cu speranta ca niciodata sa nu le atinga. In momentul in care te apropii de "Nimic" incepi sa apreciezi si cele mai marunte lucruri si limita Nimicului se indeparteaza. Daca esti pe cale de a atinge Totul (ceea ce ti-ai propus) ai tendinta de a impinge limita mai departe. Asta in conditiile in care Totul reprezinta o limita rezonabila.

Multumesc tuturor celor care mi-ati intins o mana de ajutor si-ati raspuns acestui subiect. hug.gif Astfel am reusit sa-mi limpezesc si eu nitel gandurile... smile.gif

Cuvintele lui DaC, mi-au dat cel mai mult de gandit. Le-am citit de zeci de ori... Asa-i!! Cand avem Totul, vrem mai mult... Cand ne apropiem de Nimic..., cand pierdem ceva, ori suntem pe cale sa pierdem ceva, atunci orice gest, orice vb... etc..., are pentru noi o insemnatate foarte mare...

Si totusi.... acel Tot este bine sa aiba o "limita rezonabila"... Viata fara limite, ar fi un dezastru...


"Seamana TOTUL cu masura, altfel risti sa culegi NIMICUL." (eu)


--------------------
"Mare pacoste sa nu ai destul duh ca sa vorbesti frumos, nici destula judecata ca sa taci." (La Bruyere)
Voi gasi pestisorul de aur ... Pietre mari, pietricele si nisip ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fiatlux
mesaj 1 Mar 2005, 10:58 AM
Mesaj #56


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.347
Inscris: 8 October 03
Forumist Nr.: 944



Admir temerarii, acei oameni care au ales sa nu traiasca viata cu ..jumatati de masura ; pentru ca ..totul, nu-i asa, este nivelul la care ridici stacheta ;nu-i obligatoriu sa-l si atingi, dar e important sa-ti propui un tel cat mai inalt ! Ganditi-va la alpinisti, cucerirea (generic vorbind) a Everestului ! Sa reflectam ,atunci cand ne complacem in tonuri de gri, la cei cu grade diferite de handicap :nevazatori care citesc mai mult decat vazatorii;paraplegici care concureaza la olimpiade sau care dezvolta teoria cunoasterii -ma gandesc la teribilul fizician din scaun cu rotile Stephen Hawking ...etc .Sa reflectam si sa incercam sa largim limitele ...totului nostru!
E doar o parere!


--------------------
"Cānd crezi că ai toate răspunsurile, viaţa schimbă toate īntrebările." Bob Marley ?!
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pagini V  < 1 2
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 29 April 2024 - 04:03 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman