HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

 
Reply to this topicStart new topic
> Lumea Animalelor - Intamplari Neobisnuite, curiozitati din salbaticie
Nico
mesaj 29 Jul 2004, 12:38 PM
Mesaj #1


Fairy
*****

Grup: Membri
Mesaje: 733
Inscris: 17 March 04
Forumist Nr.: 2.633



Ce se afla dincolo de ceea ce stim, am invatat, credem despre lumea animalelor ? Intamplari neobisnuite, comportamente surprinzatoare ne demonstreaza ca lumea salbatica, privita cu atentie, mai are inca multe de dezvaluit.

user posted image user posted image

Kenya, Rezervatia naturala Samburu The Heart of the Lioness (mai multe amanunte in acest articol)


Un fapt neobisnuit a uluit atat oamenii de stiinta cat si pe localnici. O leoaica tanara – Kamunyak – a adoptat un pui de antilopa oryx si l-a aparat timp de 16 zile fiind nedespartita de pui toata aceasta perioada in care nu a vanat si nu s-a atins de mancare. Kamuniak este un leu solitar si una din explicatii pentru comportamentul sau bizar ar fi un eveniment traumatizant, probabil pierderea semenilor sai si izolarea din partea celorlate grupuri de lei.

Prietenia intre cele doua animale a atras atentia lumii stiintifice si a locuitorilor ce au considerat-o un miracol. Devenit legenda, acest eveniment a schimbat radical parerea oamenilor despre pradatorul feroce al Africii. La cererea localnicilor, care nu doreau ca miracolul sa se termine, Kamunyak a fost hranita, pentru ca si ea si puiul de antilopa erau foarte slabiti, insa leoaica nu a acceptat mancarea. Toti se intrebau cat de scump va fi pretul platit de leu pentru asa o afectiune bizara.

Intr-un moment de neatentie puiul a fost prins de un mascul masiv care l-a omorat sub privirile neputincioase ale leoaicei care s-a comportat ulterior precum o mama care isi pierde puiul. A doua zi a vanat un porc salbatic, prima data dupa 16 zile cand s-a hranit.

In anul urmator ea a mai adoptat inca 5 pui de antilopa, insa nici unul nu a trait la fel de mult ca primul. Apoi Kamunyak a disparut si de atunci nu a mai fost vazuta.

(In cazul in care acest subiect ar fi mai potrivit in alt loc sau exista unul similar, imi cer scuze si multumesc anticipat pentru ajutor, in situatia in care el va fi mutat)

Acest topic a fost editat de Nico: 29 Jul 2004, 01:02 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
YOo
mesaj 29 Jul 2004, 04:11 PM
Mesaj #2


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 696
Inscris: 5 May 04
Forumist Nr.: 3.376



Super Nico thumb_yello.gif Multumim ca ne-ai adus la cunostinta aceasta "minune" prin thread-ul acesta
Intr-adevar remarcabil ... Nu stiu ce sa zic, decat ca sunt foarte mirat de gestul leoaicei ... Ciudat blink.gif
Eu nu mai am cunostinta de astfel de gesturi ...


--------------------
"Ce te-ai face, da, ce ai face tu? Ce te-ai face tu, daca ai fi ca mine? Ce ai face, da, ce ai face tu? Ce ai face tu?"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
chatonel
mesaj 29 Jul 2004, 04:19 PM
Mesaj #3


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 382
Inscris: 14 May 03
Forumist Nr.: 298



super! aici e diferenta intre animale si om: primele, satule, nu mai ataca pe cel slab; cel de-al doilea, abia atunci il sfisie, ca are timp sa se gindeasca la altceva.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 29 Jul 2004, 04:19 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
mamour
mesaj 30 Jul 2004, 11:14 AM
Mesaj #4


Haiduc
**

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 84
Inscris: 24 July 04
Forumist Nr.: 4.134



chatonel,
ne fais pas ton chat... wink.gif
e periculos sa extrapolam sentimente si trasaturi de personalitate umane la animale.
in cazul lui Kamuniak (pe care l-am urmarit pe pacursul a doi ani de cind se mediatizeaza) problema poate veni de la faptul ca nu are pui si se situa foarte jos in ierarhia grupului sau de lei. pisicuta mea a patit acelasi lucru: a adoptat o jucarie pentru ca facuse o sarcina nervoasa (adica falsa) din cauza unui dezechilibru hormonal care i-a dat peste cap instinctele.
probabil Kamuniak " est en mal de bébé"... de altfel nu are lapte si antilopele adoptate nu au supravietuit fie ca le-a mincat masculul grupului de lei fie de foame, caci mama antilopa nu a mai primit puiul care mirosea a fiara...
dar intimplarea e totusi cutremurator de frumoasa


--------------------
no man is an island
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mamour
mesaj 30 Jul 2004, 11:20 AM
Mesaj #5


Haiduc
**

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 84
Inscris: 24 July 04
Forumist Nr.: 4.134



catelul meu Tic, un soricar, avea obiceiul sa infieze toate animalutele care ne calcau pragul, de la pui de gaina pina l pisici si catei.
ii pazea ( cu gelozie) ii cotea la aer pe balcon si ii aducea inapoi, ii scarpina pe ceafa, ii plimba prin casa, ii ducea la mancare...
erau "puii lui" si e bizar din partea unui mascul...


--------------------
no man is an island
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nico
mesaj 30 Jul 2004, 05:09 PM
Mesaj #6


Fairy
*****

Grup: Membri
Mesaje: 733
Inscris: 17 March 04
Forumist Nr.: 2.633



Multumesc tuturor celor ce si-au exprimat parerea rolleyes.gif

Ceea ce mi se pare remarcabil la aceasta poveste este capacitatea leoaicei de a-si reprima un instinct, care in mod normal este foarte puternic, acela de a vana si de a devora prada (faptul ca a vanat ulterior dovedeste ca instinctul nu disparuse). Cu siguranta ca ati vazut un astfel de pradator in actiune, au fost facute atatea documentare, si atunci va puteti da seama cat de special este gestul lui Kamunyak.

Simpatic rau Tic al tau mamour laugh.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nico
mesaj 4 Aug 2004, 04:52 PM
Mesaj #7


Fairy
*****

Grup: Membri
Mesaje: 733
Inscris: 17 March 04
Forumist Nr.: 2.633



M-am gandit sa nu las acest topic neterminat si sa continui sa scriu despre curiozitatile lumii animale. Un caz mediatizat, mai ales pe posturile de specialitate, este cel al lui Chantek, urangutanul care a invatat sa comunice prin limbajul semnelor.

Chantek user posted image

Crescut asemenea unui copil de catre Lyn Miles, antropolog la Universitatea din Tennesse, aceasta l-a invatat de-a lungul timpului circa 150 de semne prin care Chantek poate sa se exprime : de exemplu poate cere un anume obiect sau de mancare, poate sa arate atunci cand ceva ii place sau nu. A fost invatat sa-si faca singur curatenie si a invatat sa memoreze drumul pana la McDonald’s, unde isi poate cumpara din alocatia sa ceea ce doreste. Mai mult decat atat are format conceptul de minciuna. In timp ce se juca cu un creion, urangutanul l-a introdus in gura si aparent ii inghitise guma de sters, aratand spre Lyn Miles ca guma a fost pentru el mancare. La scurt timp, l-a surprins jucandu-se cu guma, ceea ce inseamna ca anterior mintise. Lui Chantek ii place sa se joace cu diverse unelte si poate face chiar siraguri de margele. Oficialii gradinii zoologice in care el se afla acum considera ca este dezvoltat mental asemenea unui copil de 4 ani.
Desi nu este singurul animal care a invatat limbajul semnelor, mai sunt astfel de exemple cu cimpanzei sau alte primate, este poate cel mai relevant exemplu de inteligenta animala.
Desi unii ecologisti ar spune ca un animal salbatic trebuie sa se dezvolte si sa creasca in mediul sau, acolo unde este cel mai bine adaptat si in care se va simti cel mai bine, totusi rezultatele remarcabile la care a ajuns acest urangutan poate duce la explicatii noi privind invatarea si comunicarea. Iar relatia sa cu cercetatoarea, care l-a crescut in primii ani ai vietii si care il viziteaza si acum in mod regulat, este deosebita smile.gif .

Detalii: Chantek




Go to the top of the page
 
+Quote Post
mamour
mesaj 9 Aug 2004, 07:14 AM
Mesaj #8


Haiduc
**

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 84
Inscris: 24 July 04
Forumist Nr.: 4.134



sa nu uitam cazul delfinilor. s-a dovedit in delfinarii ca delfinii inteleg si manipuleaza concepte abstracte, spre deosebire de primate unde acest fenomen inca nu a fost documentat.
un delfin aflat in curs de dresaj primea comenzi compuse de genul "executa"+"looping" deci actiune +denumirea gestului cerut si invatat in prealabil de animal.
la un moment dat dresorul da numai comanda "executa" + un semnal nou pe care delfinul nu-l mai auzise pina atunci.
dupa ceva ezitari si executia de catre animal a mai multor gesturi deja deprinse, cum nu primea semnalul de "bine" care semnalizeaza executarea corecta a unei comenzi, delfinul face o acrobatie noua, pe care nu o mai exersase pina atunci si vine sa ceara recompensa ca dupa o executie semnalizata cu "bine".
etologul care il observa a tras concluzia ca animalul a inteles ca i se cere "executa" + "ceva nou".
caut link-ul si-l postez biggrin.gif


--------------------
no man is an island
Go to the top of the page
 
+Quote Post
saldora
mesaj 10 Jul 2005, 07:52 PM
Mesaj #9


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 732
Inscris: 24 April 04
Forumist Nr.: 3.238



De cateva sute de ani, un trib de prin Oceania isi obtine mancarea apeland la serviciile delfinilor. In anumite perioade ale anului, bastinasii merg pe plaja cu niste bate de care se folosesc pentru a bate apa. Dupa un scurt timp apar delfinii, care aduna bancuri de pesti ... bastinasilor nu le mai ramanand altceva decat sa stranga plasele de pescuit.


--------------------
Am adunat cuvintele si acum suflu peste ele... ca intr-o papadie.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dudau.lx.ro
mesaj 11 Jul 2005, 04:15 AM
Mesaj #10


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 37
Inscris: 25 June 05
Din: localhost
Forumist Nr.: 6.497



QUOTE (saldora @ 10 Jul 2005, 07:52 PM)
De cateva sute de ani, un trib de prin Oceania isi obtine mancarea apeland la serviciile delfinilor. In anumite perioade ale anului, bastinasii merg pe plaja cu niste bate de care se folosesc pentru a bate apa. Dupa un scurt timp apar delfinii, care aduna bancuri de pesti ... bastinasilor nu le mai ramanand altceva decat sa stranga plasele de pescuit.

saldora,
Unde ai gasit asa ceva? ohmy.gif
Este interesant...dar nu imi suna cunoscut.
Nu te supara ca te-am intrebat spoton.gif thumb_yello.gif


--------------------
Quote from: Albert Einstein
"There is no salvation for civilization, or even the human race, other than the creation of a world government."
Go to the top of the page
 
+Quote Post
saldora
mesaj 13 Jul 2005, 12:30 AM
Mesaj #11


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 732
Inscris: 24 April 04
Forumist Nr.: 3.238



glases.gif .. am citit undeva

Acest topic a fost editat de saldora: 13 Jul 2005, 12:30 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nico
mesaj 17 Aug 2007, 12:43 PM
Mesaj #12


Fairy
*****

Grup: Membri
Mesaje: 733
Inscris: 17 March 04
Forumist Nr.: 2.633



Un hipo domesticit smile.gif

http://www.youtube.com/watch?v=G3NueKXS6dk

Si ceva si mai uimitor....

http://www.youtube.com/watch?v=E51DyWl_q0c

Acest topic a fost editat de Nico: 17 Aug 2007, 12:49 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Veritas
mesaj 17 Aug 2007, 01:02 PM
Mesaj #13


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 423
Inscris: 8 July 07
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 10.056



Nico, impresionant!!!! Multumesc pt. acest topic!
Sincera sa fiu, in ultima vreme mi-e tare rusine pt. specia umana, animalele se dovedesc de multe ori mai "umane" ca noi...Din pacate, noi ne inmultim progresiv, mai mult decat va putea "duce" Pamantul asta, saracu'..

V

Acest topic a fost editat de Veritas: 17 Aug 2007, 01:03 PM


--------------------
Dubito, ergo sum....
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 18 Feb 2008, 12:44 AM
Mesaj #14


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.086
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Pisica mea mananca in afara de soareci, pasari... si paianjeni si muste...
Asta cred ca in loc de salata... rofl.gif
In Europa mijlocie se reintroduce pisica salbatica, pt cine-l intereseaza smile.gif



--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 18 Feb 2008, 12:51 AM
Mesaj #15


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.086
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Si mai exista si alte prietenii intre om si animal mwah1.gif

Descarca fisierul/ele
Fisier atasat  Prieteni.jpg ( 45.76K ) Numar descarcari: 15
 


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 22 Nov 2008, 04:24 PM
Mesaj #16


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.086
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Top 10 Amazing Animal Videos rolleyes.gif


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 8 Sep 2011, 05:12 PM
Mesaj #17


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Delfinii comunica intre ei precum oameni .

Ma fascineaza aceste animale misterioase (inca) pentru noi oamenii.


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 28 March 2024 - 02:14 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman