HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

3 Pagini V  < 1 2 3  
Reply to this topicStart new topic
> Prima Casatorie Intre Doi Homosexuali Francezi, Incotr-o Franta?
TriRegnum
mesaj 28 Jul 2004, 05:12 PM
Mesaj #71


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.851
Inscris: 14 October 03
Forumist Nr.: 985



QUOTE
Tri,totul este de bun simt si cu multa logica si cumpatare in teoria ta ,un singur lucru pierzi din vedere ,faptul ca si o astfel de legatura se poate baza pe IUBIRE,tu nu accepti ideea ca iubirea asa cum o simt eu pentru sotul meu ,un barbat o poate simti pentru alt barbat!

Probabil e un fel de iubire, insa iubirea adevarata izvoraste de la Dumnezeu si intotdeauna iubirea are un rod: spre exemplu intr-un cuplu casatorit iubirea lor da viata, un copil. In cele homosexuale se rezuma doar la persoanele in cauza, nu are nici un fruct, o putem numi iubire egoista, iar noi stim ca in iubire nu exista egoism, ci numai daruire. Eu spun aca acea iubire, barbat-barbat, nu vine de la Dumnezeu, nu e un sentiment divin, ci de la diavol; sa nu uitam ca diavolul are putere sa ia chipul lui Isus Cristos pentru a amagi, iar daca ia chipul lui Dumnezeu, al iubirii cu atat mai usor. Din moment ce Dumnezeu in Biblie condamna homosexualitatea, e clar ca nu accepta iubirea celor doi; parerea si recomandarea Bisericii e ca: cei ce simt atractie pentru persoanele de acelasi sex sa-si aleaga o viata consacrata de curatie (calugarie) unde sa nu cada in asemenea pacate (din nefericire mai sunt cazuri cand calugari cad, in ambele Biserici Crestine, insa sunt destul de rare, dar mediatizate puternic).
Intotdeauna inteleg pe omul pacatos, e firea fiecaruia de a cadea, insa nu pot tolera pacatul in sine, nu as fi in concordanta cu Legea lui Dumnezeu; nu-i condamn pe homosexuali, ca orice om care greseste, insa nu sunt de-acord cu un asemenea stil de viata; in fond e alegerea fiecaruia si mantuirea e ceva personal: cine vrea Raiul cauta sa nu cada, cine doreste altceva poate sa faca ce vrea.
QUOTE
deci les homo nu pot visa la mai mult: au DREPTURI EGALE,sa nu intinda coarda si sa-l minie pe dumnezeu insa cerid drept de adoptie caci asta este PREA MULT!

Desigur ca e prea mult sa adopte copii, am spus-o mai sus de ce. Partea buna a acestui PACS probabil e ca diminueaza din desfraul acestora, daca convietuies asa probabil nu mai au o viata chiar asa dezordonata (ma refer la multi parteneri, caci homosexualitatea in sine e un stil de viata dezaordonat)

welcome.gif aurasupacurasu
han.gif

Acest topic a fost editat de TriRegnum: 28 Jul 2004, 05:15 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
aurasupacurasu
mesaj 29 Jul 2004, 07:13 PM
Mesaj #72


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 177
Inscris: 8 July 04
Forumist Nr.: 4.036



Multumesc Tri pentru urarea de "bun venit"
Sa stii ca este prima data cind am o discutie cu cineva ca tine si-mi -ar face placere sa cred ca mult mai multi oameni de conditia ta si avind profesiunea ta gindesc si se exprima ca tine .
Dupa cite am inteles aceasta casatorie a fost anulata si mi se pare normal asa ,ce daca in OLanda si in Belgia sint permise ,n-au decit sa se duca sa se casatoreasca acolo daca vor ,caci pina la urma a fost mai mult propaganda si saminta de scandal toata povestea asta ,caci daca erau niste oameni cu bun simt ,un PCS era acelas lucru ,tot la primarie se face si acesta ,tot un contract este cu semnaturi si tot tacimul si nimeni nu i-ar fi impiedicat apoi sa se duca la restaurant cu prietenii si familia sa-si sarbatoreasca evenimentul ,cu muzica si bautura si ce ar mai fi dorit sufletelul lor!
Cu riscul de a-mi atrage critici si rosii aruncate in cap ,eu recunosc ca ma bucur de anularea acestei casatorii ;



--------------------
"Daca dragoste nu e nimic nu e"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rollerblade
mesaj 30 Jul 2004, 03:06 AM
Mesaj #73


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 1
Inscris: 29 July 04
Forumist Nr.: 4.154



Sincer?...Ideea unei casatorie intre doi barbati mi se pare dezgustatoare mad.gif Din pct meu de vedere multi barbati "au realizat" ca sunt gay din cauza unor presiunilor exercitate de societatea occidentala. Nu stiti vorba aia "Cei mai buni barbati fie sunt insurati,fie sunt homosexuali".Si daca nu au cu ce sa se sparga in figuri si nimeni nu-i baga in seama declara cu tupeu ca sunt homosexuali.Cred ca exista foarte putini homosexuali autentici (care sunt asa din proprie convingere) iar restul o fac numai ca sa atraga atentia celor din jur. Nu incurajez nici o forma de discriminare a homosexualilor dar mi-ar place ca acest fenomen sa nu ia amploare.


--------------------
"A candle loses nothing of its light by lighting another candle."
- James Keller
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 30 Jul 2004, 03:06 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
motanel
mesaj 30 Jul 2004, 05:47 AM
Mesaj #74


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 20
Inscris: 20 June 04
Forumist Nr.: 3.893



Rollerblade han.gif

Cat priveste homos astia ...sa faca ce vor ei! Atita timp cat nu se dau la mine ...editat. ohyeah.gif yeah:
Daca vor un act legal care afirma ca ei sunt un cuplu ,..... bun sa l-i se dea , ca lucrul asta nu va fi putut opri nici cum.
Odata si odata tot vor fi recunoscuti de catre lege ca un cuplu.

Dar uniunea asta a lor matrimoniala SA NU SE CHEME CASATORIE. Sa inventeze ei un cuvant ...

CASATORIA a fost ,este , si va fi uniunea matrimoniala intre un BARBAT si o FEMEIE.

Acest topic a fost editat de Mihai: 30 Jul 2004, 11:48 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TriRegnum
mesaj 30 Jul 2004, 02:40 PM
Mesaj #75


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.851
Inscris: 14 October 03
Forumist Nr.: 985



han.gif Rollerblade

motanel
QUOTE
Atita timp cat nu se dau la mine ... ca le sparg muia.

Ce le spargi? "Muia" am vazut ca in dictionar inseamna "a introduce ceva in lichid" sau "a intinge paine sau mamaliga in sos" etc ca mai erau definitii asemanatoare. (sa fie un jargon legat cumva de mamaliga?)
Dar parca tot nu se leaga cu propozitia ta.

Acest topic a fost editat de TriRegnum: 30 Jul 2004, 02:42 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
aurasupacurasu
mesaj 30 Jul 2004, 07:37 PM
Mesaj #76


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 177
Inscris: 8 July 04
Forumist Nr.: 4.036



Haideti mai oameni buni sa fim rezonabili !!!!!!
Motanelu s-a exprimat un pic mai "plastic " ca sa spun asa ,poate la luat valul ,poate ca lui nu i se pare deplasat si a crezut ca nici noua ,acum daca in regulamentul forumului scrie ca trebuie sa respectam anumite reguli de bun simt in vorbire ,nu toti il citesc nici pe ala ,pacat ! caci in felul asta trebuie sa intervina un moderator iar persoana sa-si ceara scuze si sa nu se mai repete !stiu ca vorbesc un pic infantil si cam ca la gradinita ,dar nu ma pricep la cuvinte masluite si academice ,pentru o explicatie evoluata ,eu sint un pic mai simpla asa si mai pe de-a dreptul;
Si cu Tri ce aveti? ce daca este preot scrie undeva ca-i este interzis sa fie si cetatean de rind s-au altceva ,este inainte de toate membru al acestei comunitati si are dreptul sa-si exprime parerea in cadrul absolut oricarui subiect atita timp cit i-si exprima propiile lui idei si principii fara sa jigneasca pe ceilalti;
Iar daca apar din cind in cind si persoane care dau cu bita in balta depinde numa de noi sa-i facem sa fie la fel ca toti ceilalti de aici daca vor sa ramina ,ori sa plece unde-i pofteste inima pe alte meleaguri!
Iaca si primul meu "of-topic" de numa o luna de cind sint pe aici si chiar ca mi-e ciuda ............promit sa nu mai fac si sa nu ma mai bag ,lasind pe cei in drept s a o faca alta data!


--------------------
"Daca dragoste nu e nimic nu e"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MIA
mesaj 30 Jul 2004, 07:53 PM
Mesaj #77


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.320
Inscris: 21 April 04
Din: Timisoara, Romania
Forumist Nr.: 3.188



QUOTE (aurasupacurasu @ 30 Jul 2004, 08:50 PM)
Motanelu s-a exprimat un pic mai "plastic " ca sa spun asa

Nu a făcut altceva īn fond decīt să se exprime contra unor homosexuali care "s-ar da la el" ... wink.gif

Īn rest mesajul lui a fost destul de echilibrat. Probabil īnsă unii s-au supărat cīnd au văzut aşa un cuvīnt "atrăgător" folosit īntr-un mod care el restrīngea accesul ... rolleyes.gif

"TriRegnum" - īn caz că nu ştii - "muia" īn ţigăneşte īnseamnă ... "gură". Sau aproximativ ... smile.gif Iar īn argoul romanesc ... te las să-ţi imaginezi.

Acest topic a fost editat de MIA: 30 Jul 2004, 07:54 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
motanel
mesaj 30 Jul 2004, 08:41 PM
Mesaj #78


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 20
Inscris: 20 June 04
Forumist Nr.: 3.893



Oameni buni
Am crezut ca ma fost destul de clar .

Cat priveste spartul muii , imi cer scuze (am crezut ca punind ohyeah.gif o sa va dati seama ca glumeam),.... dar am indurat multa batjocura de la prieteni cand un gay s-a dat la MINE.
Dintre toti baietii m-a ales pe mine. Am scris clar : sa faca ce vor ei si sa ma lase pe mine in pace.

Da , m-am exprimat cam 'plastic' dar nu cunosc alta metoda. Ce-ma in burta dau pe fata.

Si nu am fost rezonabil?

Cand vezi doua fete sau doi baieti ca se saruta pe buze iti dai seama imediat ca sunt un cuplu , nu? most of the time , no?
Preferinta lor in ce fel de partener vor e a lor proprie , nu?
Deci vizual vorbind, iti dai seama ca ei/ele sunt un cuplu , si accepti lucrul asta. Bun ,... de acord.

Dar ei/ele vor sa fie recunoscuti si de catre lege . Bun,...de acord. Lucrul asta este intr-un fel inevitabil.
Cateva state in SUA deja sunt PENTRU , si au legalizat same sex marriage, desi a fost impotriva constitutiei.
Cupluri de acelasi sex au primit un " certificat de casatorie " .


Argumentul meu a fost ca ' casatoria ' sa se numeasca asa numai intre un barbat si o femeie. Asa a fost de mii de ani.
Pentru uniune matrimoniala intre persoane de acelasi sex sa se numeasca altceva.





Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mihai
mesaj 30 Jul 2004, 11:41 PM
Mesaj #79


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



Motanel, Hanul reprezinta o comunitate ce promoveaza arta de a conversa, nu o discutie in fata blocului cu amicii, la o bere.
Motiv pentru care te rog ca aceasta sa fie ultima data cand mesajele tale contin cuvinte de acest gen. In caz contrar, nerespectarea Regulamentului duce la suspendarea contului.

Multumesc pentru intelegere. wink.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
motanel
mesaj 31 Jul 2004, 07:44 AM
Mesaj #80


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 20
Inscris: 20 June 04
Forumist Nr.: 3.893



Imi cer mii de scuze si va promit ca nu se va repeta .
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Pagini V  < 1 2 3
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 15 May 2024 - 06:04 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman