HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Universul Credintei:

Mesajele cu caracter ateist sau care au ca scop denigrarea unei religii sunt interzise in cadrul acestui forum.

 
Closed TopicStart new topic
> O Parere
Goosfraba
mesaj 23 Jun 2004, 01:41 PM
Mesaj #1


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 4
Inscris: 23 June 04
Forumist Nr.: 3.916



Salutare la toata lumea!
Totodata, imi urez bun venit la han (respectiv han.gif ) pentru a scuti alti membri de a-mi face aceasta urare plictisitoare.

Scopul acestui post este acela de a va comunica o parere diferita de cea a majoritatii dintre voi.

Parerea mea este ca orice forma organizata de religie este cel mai eficient mijloc de manipulare a oamenilor. Ma refer la oamenii cu o inteligenta cel mult medie, pentru ca cei cu inteligenta superioara isi pun intrebari la care raspunsul este de cele mai multe ori gasit in concluzia de mai sus.

Religia spune sa crezi fara sa cercetezi, sa ai incredere in niste lucruri neargumentate si care nu au nici o sansa sa fie vreodata argumentate. Religia ignora faptul ca omul este o fiinta rationala, inteligenta, si il obliga sa gandeasca altfel decat este firesc sa o faca. Religia promoveaza acte de fanatism - precum cel in care o femeie a refuzat sa faca avort, pierzandu-si astfel viata, iar crestinismul a aplaudat gestul. Imi aduc aminte de un film care circula pe net (real sau nu, nu conteaza), in care un om se arunca de la intaltime iar spectatorii de jos aplaudau; cam asa a facut si Papa cand a sanctificat respectiva femeie, care a facut gestul, probabil, dintr-o convingere pur religioasa, fara sa analizeze cu propriul creier situatia. E mai usor sa lasi pe altii sa gandeasca si sa decida pentru tine, altii care nu-ti doresc intotdeauna binele dar care au avantajul de a fi mai inteligenti sau poate doar mai putin manipulati. Iar acei altii pot sa nu fie oameni in viata ci genii de acum sute sau mii de ani care au creat povestile biblice.

Religia are un singur avantaj: ofera omului o iluzie, care sa-i sustina moralul. Am trait si traiesc in continuare "hranindu-ma" cu iluzii si mai putin cu fapte concrete, insa sunt constient de asta. Sunt constient ca sunt un sclav al iluziilor, al sperantelor care au sanse mici sa se materializeze, dar speranta moare intodeauna ultima si e bine ca ea sa existe, altfel spitalul de nebuni ar primi un pacient nou.

Sunt curios ce parere aveti despre cele spuse mai sus. Ce parere aveti despre un om care considera site-ul atat de apreciat pe acest forum, sfaturiortodoxe.ro, o jignire adusa inteligentei umane? Ce parere aveti despre un om care nu se supune unui mare procent din principiilor crestine pe motiv ca le considera de prost gust, daunatoare si nefiresti? Ce parere aveti despre un om care posteaza aceste randuri pentru a se afla in treaba, stiind ca posturile urmatoare (daca vor exista, am luat in calcul si posibilutatea ca postul + user-ul sa fie sterse) vor fi de forma extrem de revoltate, cum ca am luat numele lui Dumnezeu in desert si ca n-o sa mai ajung in rai dupa ce mor? Ce parere aveti despre un om care sfideaza 99% din oameni (si nu ma ascund dupa deget, e vorba inclusiv de numeroase persoane de pe acest forum) pentru ca ii considera prosti si/sau manipulati de catre biserica, guvern, secte sau alte organizatii specializate in spalarea creierului? Ce parere aveti despre o persoana care jigneste indirect o intreaga comunitate prin randurile de mai sus?

Va multumesc pentru atentia acordata citirii acestei aberatii.


[Edit: Imi cer scuze, nu am citit cu atentie regulile. Inteleg ca posturile cu caracter ateist nu-si au locul aici. Daca credeti ca postul de mai sus isi are locul undeva pe Hanul Ancutei, rog mutarea topic-ului la o categorie de tematica generala, nelegata de relgie/credinta. Daca nu, mare paguba... smile.gif ]

Acest topic a fost editat de Goosfraba: 23 Jun 2004, 01:44 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mara
mesaj 23 Jun 2004, 02:00 PM
Mesaj #2


Domnitor
******

Grup: Membri SpecialPM
Mesaje: 2.145
Inscris: 30 January 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.040



Goosfraba, welcome.gif . Asta ca sa vezi ca mai avem inca un zambaret tongue.gif , la fel de plictisitor probabil dupa parerea ta, dar care se vrea o dovada de simpatie si o incurajare pentru membrii noi.

Referitor la parerea ta despre religie, nu am de gand sa-ti argumentez, pentru ca este evident ca nu ai de gand sa asculti si sa incerci sa intelegi alta opinie.

Parerea despre tine? Ca esti cam plictisit, probabil obosit, iritat si ca incerci, la adapostul anonimatului, sa te refulezi. Si ca, la modul in care ai pus problema, probabil nu va intra nimeni intr-o discutie cu tine. A, si jignirea de care vorbeai este cat se poate de directa wink.gif

In concluzie, s-ar putea sa te plictisesti pentru ca oamenii de aici, in "prostia" lor vor alege sa te ignore. smile.gif

Acest topic a fost editat de Mara: 23 Jun 2004, 02:02 PM


--------------------
Freedom is just another word for nothing left to lose.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gypsyhart
mesaj 23 Jun 2004, 02:07 PM
Mesaj #3


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.854
Inscris: 4 December 03
Forumist Nr.: 1.365



Pentru Goosfraba...
Apreciez simtul umorului:)
Hanul acesta are mai multe incaperi...situl acela ortodox pe care l'ai citat tu e apreciat in anumite incaperi ale hanului, probabil cele prin care ai trecut si tu la inceput....Daca o sa mai stai pe la han o sa vezi ca mai sunt oameni cu pareri asemanatoare cu ale tale, si ca exista si incercari (uneori reusite, de cele mai multe ori nereusite...) de comunicare intre "atei/ agnostici" si "credinciosi"....
Sanatate!

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 23 Jun 2004, 02:07 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
abis
mesaj 23 Jun 2004, 03:54 PM
Mesaj #4


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Goosfraba,
Discutii de genul asta au fost, sunt si vor mai fi, cat timp va exista Hanul. Intra la Filozofie, unde disputa creationism-evolutionism este sustinuta cu argumente inteligente, la Dincolo de Ratiune, unde recenta dezbatere asupra lui Incubus este savuroasa, la Religie unde gasesti si discutii referitoare la diversele aspecte ale religiei, dar si un topic interesant cu privire la "ce ofera ateismul"...
Daca ai ceva de spus, ai unde sa o faci. Daca vrei doar sa provoci, nu prea ai nimerit locul...
44.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Goosfraba
mesaj 23 Jun 2004, 04:22 PM
Mesaj #5


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 4
Inscris: 23 June 04
Forumist Nr.: 3.916



Am inteles si imi pare rau pentru neplacerile cauzate. Din punctul meu de vedere topic-ul poate fi inchis sau sters.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IO
mesaj 23 Jun 2004, 04:59 PM
Mesaj #6


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.637
Inscris: 20 January 04
Forumist Nr.: 1.907



QUOTE
Ce parere aveti despre un om care considera site-ul atat de apreciat pe acest forum, sfaturiortodoxe.ro, o jignire adusa inteligentei umane?

Ca pe omu' ala inteligenta umana l-a urmarit, da' el a fost mai rapid...
Asta asa, ca chestie. Ca tot ne-ai cerut parerea.


--------------------
Perseverenta e favorabila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
LigiaB
mesaj 23 Jun 2004, 06:28 PM
Mesaj #7


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.037
Inscris: 3 January 04
Forumist Nr.: 1.685



Buna mai tupeistule, laugh.gif

Bine-ai venit printre noi. Serios. : )

Uite ca ai primit ceva raspunsuri...vezi? Nu esti chiar asa ignorat... wink.gif

Mara, f mult mi-a placut raspunsul tau. ohyeah.gif

***

Goosfraba, eu sint de-acord cu citeva chestii care le-ai scris mai sus. Si eu cred ca religia manipuleaza grosolan pe multi, ii indoctrineaza, le baga idei gresite in cap, idei care nu sint altceva decit niste misconceptii, creatii proprii scoase din lipsa de intelegere a Bibliei. Ii vad tot timpul, dar ...nu as indraznii sa le dau in cap sau sa ii umilesc ptr modul lor ce a crede. Ci, as incerca sa ii inteleg si apoi, frumos si respectuos, le-as spune cum vad si eu lucrurile, dar numai daca sint intrebata. (si eu sint crestina). Cind ataci omul la persoana, te lovesti ca si de un zid. Idea e...ca atunci cind ai inteligenta peste medie, sa o arati... nu prin a ataca, wink.gif sau a vorbii de sus, ci prin a discuta civilizat. Astfel, e f posibil sa iti faci prieteni, cu,,, care mai apoi, sa faci schimb de idei, si astfel sa va apropiati cit de mult de adevar.

Observa ca am spus adevar. Asta este problema cu religiile, toti cred ca detin adevarul suprem. Adevarul cind il stii, te face liber. Esti calm. Nu trebuie sa dovedesti nimic cu forta. Ma refer la adevarul care vine de la D-zeu, caci cine cauta, gaseste. wink.gif

Eu am vazut crestini model in toate confesiunile. In fond e un singur D-zeu, nu?

Apoi, mintea mea nu exclude imediat pe cineva care nu impartaseste aceasi intelegere fata de Cuvint, Biblie, D-zeu. Ne pierdem deobicei in detalii. Unii cred ca fumatul e pacat si te baga direct in iad. Eu nu cred asa ceva. Eu zic ca e daunator ptr organism. Altii nu se ating de bautura, de mincaruri cu singe, de carne de pork, ETC.... nu asta conteaza ptr mine. Asta e intelegerea lor si o respect. Pe mine ma intereseaza sa fie cinstiti, sa nu fenteze si sa nu aiba 2 fete, sa fie oameni, nu ne-oameni.

Cuvintele tale de mai sus, sper sa ramina scrise si sa nu le stearga Mihai sau nici unul din Moderatori. E bine sa le regasesti aici si peste o vreme. De fapt totul e scris, ptr tot vom da socoteala intr-o zi. rolleyes.gif

***

Din mesajul tau, eu deduc ca tu ai intrebari, probabil unele neintelegeri, eu inteleg ca tu cauti... De te-ai dus la sfaturi ortodoxe sa citesti, probabil asa e, altfel nu iti pierdeai timpul. Dar cum in fiecare din noi este un suflet care cauta adevarul, de-asta cauti si tu. Poate gresesc.... rolleyes.gif

Aroganta din mesajul tau de mai sus, eu o translatez ca si confuzie. Nu intelegi unele chestiuni si le tratezi in maniera de mai sus. E normal. Vad persoane ca tine la tot pasul. rolleyes.gif Ma deranjeaza, nah.... ce n-am ce face??? tongue.gif

Goosfraba, in concluzie, un mic sfat. Dint tot ce vezi, ia ce crezi ca e bun, atit. Nimeni nu iti cere sa accepti tot. Nimeni nu iti cere sa fii batjocoritor ! Nimeni. Da respect ca sa il primesti.
Si cauta in continuare raspunsurile la intrebarile care le ai... cind le vei afla, o sa stii, ca vei avea o liniste si o pace care nu o ai mai avut-o pina acum si pe care nimeni nu ti-o poate lua. Iti promit. wink.gif (vorbesc din experienta : ) )


--------------------
Prayer is the bridge between panic and peace.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Goosfraba
mesaj 23 Jun 2004, 10:15 PM
Mesaj #8


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 4
Inscris: 23 June 04
Forumist Nr.: 3.916



Cu cat cercetezi mai mult cu atat dai peste mai multe necunoscute si cu atat iti pui mai multe intrebari, raspunsul la toate le afli cand atingi absolutul - ceea ce pe parursul vietii e clar exclus. Sa traiesti o viata in care sa nu-ti pui probleme mi se pare o viata traite degeaba. Pentru mine, asta e unul din scopurile principale pentru care traiesc, acela de a cerceta, de a gandi. Fara gandire esti un zero din punct de vedere uman si, cu parere de rau, cei mai multi oameni se afla in situatia asta. Ei beneficiaza de liniste si pace, de o familie fericita cu copii care zburda bucurosi in jurul lor, asta inseamna o viata normala, mai bine zis banala, in care nu-ti pui intrebari precum de ce luna de pe cer e galbena ci cum sa gasesti gogosari mai ieftini la piata.
O discutie cu acesti oameni banali va suna la modul urmator:
"De ce tii post?"
"Pentru ca asa e bine."
"Detaliaza, cum adica asa e bine?"
"Pai asa e bine, ca altfel te bate D-zeu."
Te gandesti ca asa e omul, ca mai mult nu poate sau ca e prea indobitocit, e unul. Apoi mai dai peste unul la fel, si inca unul, si inca unul... si cand vezi ca TOTI din jurul tau sunt la fel, parca toate convingerile tale legate de valorile societatii incep sa se clatine. Adica wtf, oamenii astia care nu sunt in stare sa poarte o discutie bazata pe ARGUMENTE sa-mi impuna mie cum sa ma port in societate, sa-mi fie frica ca daca nu le dau buna ziua ma considera ultimul om? In schimb eu daca-i consider ultimii oameni pentru ca nu stiu sa gandeasca sunt privit ca un nemernic.

Din tot ce vad incerc sa iau ce e bun, dar din pacate acel bun e prea putin pentru pretentiile mele. In mod normal, in societate, nu mi-as fi permis sa afirm cele de mai sus si recunosc ca m-am folosit de anonimat pentru a-mi impartasi ideile fara nici un fel de perdea. E un mod de comunicare care aduce numeroase probleme in societate, dupa parerea mea tocmai din cauza inteligentei medii a celor mai multi. Dar aici nu cunosc pe nimeni si nu ma cunoaste nimeni deci I don't care, nu stau sa ma cenzurez ca sa fac pe plac unora, prefer sa spun lucrurilor pe nume. Iar daca atitudinea mea e de neacceptat, pierd ceva posturi si user-ul, mare paguba...

Nici mintea mea nu-i exclude pe cei care nu au aceeasi parere ca si mine despre Dumnezeu sau despre orice altceva, insa mereu exista o limita. Unii au motive sa creada, desi sunt constienti ca nu au motive sa o faca, dar daca n-ar mai crede universul lor s-ar prabusi si nu sunt capabili sa suporte asta. Parerea acestor oameni o respect, nu si pe cea a celor care cred pentru ca asa li s-a spus si cred pentru ca nu sunt in stare sa gandeasca. Idem pentru parerea celor gen RZA, care vor sa se faca remarcati cu orice pret si nici macar nu au iscusinta si/sau inteligenta sa o faca intr-un mod elegant sau macar bazat pe argumente.

Nu am cautat raspunsuri pe sfaturiortodoxe.ro la intrebarile pe care mi le pun, raspunsurile nu le gasesc decat prin gandire. Problemele nu sunt materiale ci spirituale, doar pe cele materiale le poti gasi pe un site, in ziare, carti sau in diverse discutii. Site-ul respectiv raspunde la aceste intrebari intr-un mod extrem de simplist, fara nici o baza teoretica, iar pentru multi cititori el inlocuieste gandirea. Asta e exact modul in care oamenii sunt manipulati: li se expune o teorie care pare ok la prima vedere dar e gaunoasa daca e luata la bani marunti. Multi dintre noi nu au inteligenta sau rabdarea sa o analizeze si iau de bun tot ce li se ofera. Poate ca am supraestimat numarul acestor oameni printre membrii forumului de fata, dar sa nu uitam ca cei care citesc aceste randuri au acces la un calculator, stiu ce e aia Internet, deci au un grad de cultura si civilizatie peste medie. Insa daca analizam cele toate 6 miliarde de oameni, vom ajunge la concluzii infioratoare.

Probabil ca mai sunt multi care gandesc ca mine, insa e totusi un chin sa dai la tot pasul de oameni care nici macar nu sunt in stare sa-si dea cu deodorant ca sa nu mai imputa autobuzele, asa ca ce sa le mai ceri legat de spiritualitate, filosofie, gandire, analiza...

Acest topic a fost editat de Goosfraba: 23 Jun 2004, 10:20 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
geriA3e
mesaj 23 Jun 2004, 10:19 PM
Mesaj #9


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 344
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.401



Sa sti si sa ma crezi fara sa ma mai cercetezi degeaba Goosfraba,ca urarea respectiva nu-i plictisitoare pentru mine, nu accept scutirea,sunt contra impotriva,asa ca han.gif han.gif han.gif

Parerile sau convingerile tale,ce-or fi,sunt de parere ca ti le-ai format tu pe undeva,dincolo de gardul vreunui locas doldora de "spiritualitate",iar eu te respect pe tine chiar daca pe ele n-as avea de ce,pentru ca in parte ai mare dreptate,dar e ceva amestecatura nepotrivita pe-acolo,asa ca "putin aluat dospeste toata framantatura"!

Dupa cuvintele tale multe,dar si putine,mi s-a creionat parerea ca te doare ceva,te doare destul de rau si as fi de parere sa cauti sa doftoricesti buba,pentru ca ce rost are sa te chinui zadarnic cata vreme poti sa fi linistit?!Parerea mea.

Te las acum,da nu inainte de a-ti ura welcome.gif welcome.gif welcome.gif na!



--------------------
" 'Mai bine' decât bine, înseamnă 'moartea binelui'. " - autor anonim...dar nu şi pentru mine :)
( El afirmă concis prin asta, că cine încercă să îmbunătăţească încă ce deja este bine, practic îl strică ! Susţin că are dreptate şi aşa se întâmplă: nu se poate merge mai sus de piscul muntelui, ci dincolo de vârf se merge la vale. )
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Goosfraba
mesaj 23 Jun 2004, 10:31 PM
Mesaj #10


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 4
Inscris: 23 June 04
Forumist Nr.: 3.916



O parere clasica: nu cerceta, nu-ti bate capul, merge si asa. Urasc chestiile astea. Urasc jumatatile de masura, urasc sa nu gandesc pentru a ma simti comod. Si nu simt nici o apropiere fata de cei care adera la aceste principii, au aceeasi mentalitate pe care o au vanzatoarele care te privesc cu scarba si iti arunca painea pe tejghea de parca ti-ar face un deserviciu (merge si asa, nu ma da sefu' afara din post pentru asta), aceeasi mentalitate pe care o au cei care nu se spala (merge si asa, oricum nu ma cunoaste nimeni in autobuz), aceeasi mentalitate ca cei care ne conduc tara (daca fur si eu oricum nu se observa, ca mai fura si altii). Oameni buni, este o mentalitate bolnava, extrem de uzuala si placuta dar extrem de daunatoare la nivelul societatii, la nivelul omenirii daca vreti. Sa fii linistit, fara sa-ti bati capul cu probleme inseamna sa nu gandesti, sa fii un ignorant, inca unul printre cele 6 miliarde, inca o furnica, inca un sclav al societatii, inseamna sa refuzi dreptul de a-ti folosi intregul potential cu care te-a inzestrat natura (era sa zic Dumnezeu biggrin.gif).

Hai ca am dat-o in aberatii, cu toate ca par disperat va asigur ca nu e asa, n-am de gand sa dau in cap la oameni dupa care sa ma sinucid. Imi ocup doar timpul aberand pe un forum care culmea, nu prea imi place. tongue.gif

Acest topic a fost editat de Goosfraba: 23 Jun 2004, 10:33 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
LigiaB
mesaj 23 Jun 2004, 10:42 PM
Mesaj #11


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.037
Inscris: 3 January 04
Forumist Nr.: 1.685



Buna Goosfraba si welcome.gif la Han! tongue.gif

Nu zi ca nu iti place, tongue.gif ca nu te las sa pleci cu una cu doua. Abia ai venit... tongue.gif

Acum ca ai dat mai multe detalii, tongue.gif am inteles de unde vii. tongue.gif

Gindesc similar... promit sa revin cu ceva raspunsuri dar mai tirziu, acum am intrat pe fuga sa imi verific e-mail si am zis sa bag un ochi si la han... : ) (putin umor ajuta, destinde atmosfera tongue.gif, just hope I did not push it laugh.gif )

Iti scriu mai tirziu.
ceau ceau

Si han.gif

Editez sa ii dau un hug la GeriA3, a fost super de simpatic. hug.gif

Acest topic a fost editat de LigiaB: 23 Jun 2004, 10:44 PM


--------------------
Prayer is the bridge between panic and peace.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mihai
mesaj 23 Jun 2004, 11:00 PM
Mesaj #12


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



@Goosfraba: Observatiile tale din cadrul acestui topic atesta o cunoastere superficiala a religiilor.

Tu esti condamnat la 'a fi liber' sa nu crezi in vreo religie. Lasa-le insa si altora libertatea de a crede.
Ce parere am despre tine? Unii ies din tipar. In mod pozitiv sau in mod negativ. Tu inciti insa doar la o stare de compatimire, nu impresionezi prin nimic. Dupa cum spuneai, postezi pentru a te afla in treaba. De la o fiinta rationala cum banuiesc ca te consideri, asteptam ceva mai interesant...

Editat Ulterior:
Din curiozitate, am verificat IP-ul contului respectiv. Ar fi fost frumos sa iti asumi responsabilitatea pentru ceea ce scrii, nu sa te ascunzi in spatele unei clone. Un administrator de forum ar fi trebuit insa sa stie ca de obicei clonele sunt interzise.
In aceste circumstante, topicul este inchis.

Acest topic a fost editat de Mihai: 23 Jun 2004, 11:10 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Closed TopicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 13 May 2024 - 11:51 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman