HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Info

Subiectele de discutie dedicate cartilor vor fi mutate in cadrul subforumului Universul Cartilor

 
Reply to this topicStart new topic
> Filmul "I, Robot"
Ahriman
mesaj 22 Jun 2004, 12:57 PM
Mesaj #1


Serafim al Viselor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.284
Inscris: 1 March 04
Din: Ploiesti
Forumist Nr.: 2.418



Am vazut trailer-ul si pot spune, in primul rand, ca nu are nici o legatura cu cartea si, in al doilea rand, ma bucur ca Asimov a murit si nu a apucat sa vada acest film care, cu siguranta, l-ar fi distrus, vazand ce au facut cei de la Hollywood din cartea lui. Avea dreptate bunul doctor: din colaborarea cu cei de la Hollywood nu poate iesi nimic bun!


--------------------
Violenta este ultimul refugiu al incompetentilor!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ComicDiva
mesaj 22 Jun 2004, 02:48 PM
Mesaj #2


White Trash Beautiful
*****

Grup: Membri
Mesaje: 528
Inscris: 18 May 04
Din: a galaxy far far away....
Forumist Nr.: 3.552



HAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHA!
rofl.gif rofl.gif rofl.gif


Imi pare rau... hihihihi... dar asa reactionez cand cineva chiar SE ASTEAPTA ca Hollywood sa respecte o poveste.

ahhhhh

Si mie imi place Asimov si totusi ma voi duce cu placere la acest film din 3 motive mari si late
1. Imi aduce aminte nitel de Second Renaissance din Animatrix care mi-a placut foarte mult.
2. Will Smith.
3. Mai prost decat Omul Bicentenar n-are cum sa fie.

Stiu ca nu este drept sa se abuzeze de cartile lui Asimov, dar sa fim seriosi... nu este vorba de o transpunere, ci de o "viziune". Daca nu-ti place si esti un puritan, bine, e treaba ta dar nu exista viziuni "rele". Doar originale si mai putin originale.
IMHO


PS: nu condamna un film fara macar sa-l fi vazut.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ares
mesaj 22 Jun 2004, 03:16 PM
Mesaj #3


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 805
Inscris: 5 September 03
Din: Bucureşti
Forumist Nr.: 711



Filmul poate fi condamnat ca se foloseste de numele unui volum al lui Asimov pentru promovare... Se foloseste de legile robotilor din cartile lui Asimov, etc.
Si eu sunt de parere ca este o masacrare a ceea ce a scris Asimov... Si pe alta parte sunt de parere ca Omul Bicentenar a fost cu mult mai aproape de viziunea originala a lui Asimov (si mie chiar mi-a placut tongue.gif)
Totusi sunt gata sa dau o sansa filmului asta... Chiar daca nu cred ca in cartile lui Asimov politistii aveau Audi (reclama nerusinata), robotii nu urlau si nu bateau cu pumnul in masa si Susan Calvin nu a fost nici macar odata prezentata ca o bomba sexy... smile.gif
La mine filmul pleaca cu niste bile negre din start. Asta nu o sa ma impiedice sa-l savurez, dar ar fi fost mai frumos sa nu se fi legat de ceea ce a scris Asimov...


--------------------
Atat de multe carti si atat de putin timp... Vizitati "Pagina Cronicarului".
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 22 Jun 2004, 03:16 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Ahriman
mesaj 22 Jun 2004, 05:58 PM
Mesaj #4


Serafim al Viselor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.284
Inscris: 1 March 04
Din: Ploiesti
Forumist Nr.: 2.418



De la "viziune" la ceea ce arata filmul asta e mare diferenta! N-au liat decat ce le-a convenit lor si au aruncat restul povestii la gunoi!
Iar "Omul Bicentenar",din punct de vedere al respectarii firului povestii si al personajelor este de o mie de ori mai bun decat asta!
Acest film nu este decat un altul din lungul sir al filmelor de actiune,SF, cu multe efecte speciale in care oamenii se lupta cu robotii luati razna si pe care-i inving,bineinteles!


--------------------
Violenta este ultimul refugiu al incompetentilor!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ypsilonalpha
mesaj 22 Jun 2004, 10:20 PM
Mesaj #5


Cel Mai Bun Moderator :: Premiul 'ARTA de a conversa'
******

Grup: Moderator Global
Mesaje: 2.573
Inscris: 3 March 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7



Avea Asimov o povestire in Eu, robotul, in care un robot se razvratea impotriva oamenilor de stiinta (ma rog, se razvratea ascunzindu-se de oameni smile.gif ), dar:
1. respectivul n-avea implantata legea 1 decit pe jumate;
2. oricum kestia asta nu seamana cu hoardele de roboti turbatzi din trailerul filmului;
3. cum naiba le-a venit producatorilor ideea sa dea filmului numele unei culegeri de povestiri disparate;
4. ce zornaituri suspecte se aud din mormintul lui Asimov? sad.gif


--------------------
This is my last act as your King. Do not be afraid. All things change. I am Arthur of Camelot and I command you now...to fight! Fight like you never fought before! Never Surrender! Never Surrender!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ComicDiva
mesaj 23 Jun 2004, 11:41 AM
Mesaj #6


White Trash Beautiful
*****

Grup: Membri
Mesaje: 528
Inscris: 18 May 04
Din: a galaxy far far away....
Forumist Nr.: 3.552



[sarcasm] Hollywood se foloseste de numele unui scriitor celebru pentru a promova un film.\
WOOOOOOOOOW!
asta chiar nu s-a mai intamplat niciodata. [/sarcasm] blink.gif

Cum puteti spune ca Omul bicentenar a fost fidel povestii? Amuzant da, poate chiar si touching intr-un fel,
dar aratati-mi si mie undeva in cartea "Omul bicentenar" pe iubita lui Andrew, pentru ca eu una nu am ochit-o!!!



--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ahriman
mesaj 23 Jun 2004, 01:15 PM
Mesaj #7


Serafim al Viselor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.284
Inscris: 1 March 04
Din: Ploiesti
Forumist Nr.: 2.418



Am zis ca respecta in mare firul povestii; si, din cate imi aduc eu aminte, Andrew are o mica pasiune pentru unu din stranepoatele 'Micutei Doamne" care semana cu ea.Fac referire aici la cartea scrisa de Silverberg, nu la nuvela dupa care a fost scrisa(si care-i apartine tot lui Asimov).
Nuvela n-o respecta deloc filmul!


--------------------
Violenta este ultimul refugiu al incompetentilor!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ComicDiva
mesaj 23 Jun 2004, 05:12 PM
Mesaj #8


White Trash Beautiful
*****

Grup: Membri
Mesaje: 528
Inscris: 18 May 04
Din: a galaxy far far away....
Forumist Nr.: 3.552



Ok. Poate e vorba de asteptari.
Cand am citit cartea (de asimov si silverberg, asa zice pe coperta, asa zic si eu), mi-a placut foarte mult. Am pus-o si la Lecturi suplimentare pentru scoala in clasa a 9-a. Am luat 10. biggrin.gif . Era serioasa, profunda, plina de actiune si emotionanta. N-am mai plans in viata mea la o carte cum am plans atunci cand a murit Andrew.
Si filmul nu a fost mai mult decat o comedie romantica cu tenta SF. Ceea ce m-a deranjat nu a fost faptul ca au scos scenele mele preferate (semi-linsarea lui Andrew si calatoria spre Luna) ci faptul ca Hollywood a recurs la ideea ca "a fi om inseamna a fi indragostit". Se vede din insasi descrierea pasionala a actului sexual. (ANDREW... naughty boy smile.gif wub.gif )

DAR

De la I, robot nu ma astept la mai mult decat un film de actiune, cu efecte speciale marfa si replici de negri. Pentru ca mi-am invatat lectia. Asta face Hollywood. Am inteles acum.

de aceea nu voi fi dezamagita.
Macar ne raman cartile... si nuvelele. rolleyes.gif

Acest topic a fost editat de ComicDiva: 23 Jun 2004, 05:16 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ahriman
mesaj 23 Jun 2004, 06:32 PM
Mesaj #9


Serafim al Viselor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.284
Inscris: 1 March 04
Din: Ploiesti
Forumist Nr.: 2.418



Ce m-a surprins a fost ca fetele robotilor seamana al naibii de mult cu fata lui "Hollowman", dupa ce il prajesc aia un pic; si am mai vazut undeva fetele robotilor... wink.gif


--------------------
Violenta este ultimul refugiu al incompetentilor!
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 26 April 2024 - 03:12 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman