HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Rugaminte

Toate câte vă vor zice vouă, faceţi-le şi păziţi-le; dar după faptele lor nu faceţi, că ei zic, dar nu fac. [Matei 23:3]

Forumul Ecclesia este dedicat exclusiv crestinilor de diferite confesiuni. Ateii si personanele care critica aceasta religie sunt rugate sa foloseasca forumul de Religie si pe cel de Filosofie.
Va multumesc pentru intelegere. (Figaro)

2 Pagini V  < 1 2  
Reply to this topicStart new topic
> Maica Domnului, "martorul tacut" sau ignorata?
IO
mesaj 28 Sep 2004, 11:28 AM
Mesaj #36


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.637
Inscris: 20 January 04
Forumist Nr.: 1.907



TriRegnum, scuze pentru off topic... insa trebuie sa intervin:
Stefan cel Mare este Sfant si merita cinstit ca atare. La fel si alti domnitori romani care au avut particula IO alaturata numelui. Btw, dintre acestia, Brancoveanu are si acatist.

On topic:
Sf. Fecioara Maria trebuie cinstita nu numai pentru ca L-a nascut pe Iisus, ci si pentru propriile Ei merite, calitati si atribute care se regasesc in Acatistul Maicii Domnului si in Acoperamant. Este cea mai puternica si elevata entitate creata. Pe de alta parte, experienta mi-a aratat ca Sf. Fecioara este Cea mai plina de solicitudine (/mila?) la cererile ce-I sunt adresate.

Iar consumul de sange: este interzis si este uraciune in Ochii Domnului. Mesajul lui Iisus in Evanghelia Pacii este:
Mancati toate fructele pomilor, grauntele si plantele campurilor, laptele animalelor si mierea albinelor, care se potrivesc cel mai bine pentru hrana voastra.
Orice alt aliment este opera lui Satana si conduce la pacate, boli si la moarte. (se refera la carne, oua, icre - si toate celelalte produse de origine animala)


Acest topic a fost editat de RZA: 28 Sep 2004, 11:30 AM


--------------------
Perseverenta e favorabila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TriRegnum
mesaj 28 Sep 2004, 05:11 PM
Mesaj #37


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.851
Inscris: 14 October 03
Forumist Nr.: 985



QUOTE
TriRegnum, scuze pentru off topic... insa trebuie sa intervin:
Stefan cel Mare este Sfant si merita cinstit ca atare. La fel si alti domnitori romani care au avut particula IO alaturata numelui. Btw, dintre acestia, Brancoveanu are si acatist.


Inteleg opinia ta, inteleg ca Biserica ortodoxa cand canonizeaza nu o face pentru viata omului respectiv in totalitate, ci doar partial (faptul ca a constuit biserici si manastiri il face pe un om sfant, chiar daca a fost desfranat...sunt curios ce contine Acastistul lui Stefan cel Mare, eu unul nu i-as putea spune "bucura-te podoaba a cerului"). Brancoveanu a fost din cate stiu eu martir, iar martirii se bucura se statutul de sfinti indiferent ce viata au dus, martirul e sfant prin martiriul sau, prin faptul ca renunta la tot in afara de Isus Cristos.

QUOTE
Iar consumul de sange: este interzis si este uraciune in Ochii Domnului. Mesajul lui Iisus in Evanghelia Pacii este:
Mancati toate fructele pomilor, grauntele si plantele campurilor, laptele animalelor si mierea albinelor, care se potrivesc cel mai bine pentru hrana voastra.
Orice alt aliment este opera lui Satana si conduce la pacate, boli si la moarte. (se refera la carne, oua, icre - si toate celelalte produse de origine animala)

Evanghelia Pacii este un text apocrif ce contine multe informatii false. Atunci si transfuziile sunt oprite?
Nimic nu e opera satanei, satana nu a facut nimic ca sa revendice ceva, toate alimentele sunt lasate de Dumnezeu.
In Evanghelia lui Luca: "Mâncaţi cele ce vă vor pune înainte" (10,8), daca sangele era chiara asa de oprt pentru crestini, atuni sigur ar fi specificat aici.
Sangele a fost interzis pentru a fi mancat, ca sa-i fereasca de magie "Să nu mâncaţi cu sânge; să nu vrăjiţi, nici să ghiciţi" (Lev. 19,26), iar noi crestinii nu ne ferim de magie, caci il avem pe Mantuitor in Sfanta Euharistie pe care il primim cat mai des astfel nici o putere deiavoleasca nu poate sta in cale.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IO
mesaj 28 Sep 2004, 06:01 PM
Mesaj #38


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.637
Inscris: 20 January 04
Forumist Nr.: 1.907



TriRegnum

QUOTE
Inteleg opinia ta, inteleg ca Biserica ortodoxa cand canonizeaza nu o face pentru viata omului respectiv in totalitate, ci doar partial (faptul ca a constuit biserici si manastiri il face pe un om sfant, chiar daca a fost desfranat...

Nu ma refer la faptele lui Stefan (desi stim ca faptele sunt un criteriu destul de "valabil" de evaluare a calitatii unui om) ci la credinta manifestata de Stefan, la calitatile lui spirituale mai putin cunoscute astazi, la contributia enorma pe care a avut-o pentru apararea crestinismului (inclusiv a celui apusean)...

QUOTE
Evanghelia Pacii este un text apocrif ce contine multe informatii false.

Eu n-am gasit nimic fals in Evanghelia Pacii. La ce te referi? smile.gif

QUOTE
Atunci si transfuziile sunt oprite?

Poate doar la Martorii lui Iehova... jamie.gif Eu ma refeream insa la nutritie, nu la transfuzii. N-am nici o problema cu transfuziile si cred ca nici Dumnezeu nu are. smile.gif

Bineinteles ca nici un aliment nu este opera lui Satan, in acel pasaj Iisus se refera la faptul ca mancand hrana animala se face voia lui Satan si se incalca Voia lui Dumnezeu. Iar consecinta acestei incalcari - "boli si moarte" - e cunoscuta si de medicina moderna. Mancatul de carne provoaca boli si scurteaza durata vietii. Despre faptul ca provoaca si pacate (al treilea efect mentionat de Iisus) ar fi de asemenea cate ceva de spus, dar nu cred ca pe topicul asta. smile.gif

Iisus mai spune:
"Nu ucideti nici oameni, nici animale, nici alimentele pe care le duceti la gura. Mancati numai alimente vii, caci viata provine din viata. Nu trebuie sa mancati nimic din ce focul, frigul sau apa au distrus, caci alimentele gatite, inghetate, sau putrezite ard, ingheata sau putrezesc, de asemenea, corpul vostru. Nu tratati alimentele cu focul mortii, care omoara atat hrana, cat si corpurile si sufletele voastre; acesta este focul care arde in afara corpurilor voastre, care este mai cald decat sangele vostru.
Nu mancati niciodata pana la saturatie.
Mancati numai de 2 ori pe zi: cand Soarele este la punctul sau culminant pe cer si a doua oara, cand apune.
Nu amestecati multe feluri de mancare la o masa; multumiti-va cu doua-trei feluri.
Nu consumati alimente aduse din tari indepartate, ci din cele produse in locul unde traiti, caci Dumnezeu stie bine de ce aveti nevoie si El acorda tuturor popoarelor hrana care se potriveste fiecaruia cel mai bine."


Scuze de off topic, dar in privinta necesitatii unei alimentatii vegetariene - si avand in vedere cele de mai sus - cred ca si crestinismul ar trebui sa fie categoric. smile.gif

Acest topic a fost editat de RZA: 28 Sep 2004, 06:03 PM


--------------------
Perseverenta e favorabila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 28 Sep 2004, 06:01 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
TriRegnum
mesaj 28 Sep 2004, 06:25 PM
Mesaj #39


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.851
Inscris: 14 October 03
Forumist Nr.: 985



QUOTE
Nu ma refer la faptele lui Stefan (desi stim ca faptele sunt un criteriu destul de "valabil" de evaluare a calitatii unui om) ci la credinta manifestata de Stefan, la calitatile lui spirituale mai putin cunoscute astazi, la contributia enorma pe care a avut-o pentru apararea crestinismului (inclusiv a celui apusean)...

Nu ii contest meritele, insa pentru a fi sfant e nevoie de mai mult. Stiu ca a aparat crestinismul apusean si Sfantul Parinte Papa Sixt IV l-a numit "Atlet al lui Cristos"

QUOTE
Poate doar la Martorii lui Iehova...  Eu ma refeream insa la nutritie, nu la transfuzii. N-am nici o problema cu transfuziile si cred ca nici Dumnezeu nu are.

Eu unul am mancat sangerete si multi altii si pentru asta crezi ca nu s-au mantuit cei ce au mancat sau ce cei mananca nu se vor mantui?

QUOTE
Bineinteles ca nici un aliment nu este opera lui Satan, in acel pasaj Iisus se refera la faptul ca mancand hrana animala se face voia lui Satan si se incalca Voia lui Dumnezeu.

Intr-adevar si medicina moderna afirma ca anumite alimente produc anumite substante si cu o vointa slaba pot duce la pacat (iata postul cat de bun este: sufleteste si trupeste).

PS: de unde ai textul acestei evanghelii? (tin sa te anunt ca evangheliile apocrife, sigur stii si tu acest lucru, au originea in al doilea secol, mult dupa AD 100, astfel ca nu prea sunt luate in considerare, desigur ofera informatii pretioase, insa nu au adevarul total revelat cum se intampla cu cele patru Evanghelii canonice)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IO
mesaj 28 Sep 2004, 11:12 PM
Mesaj #40


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.637
Inscris: 20 January 04
Forumist Nr.: 1.907



QUOTE
Nu ii contest meritele, insa pentru a fi sfant e nevoie de mai mult. Stiu ca a aparat crestinismul apusean si Sfantul Parinte Papa Sixt IV l-a numit "Atlet al lui Cristos"

Se pare ca BOR a considerat totusi ca merita statutul de Sfant. Fara a fi influentat catusi de putin de decizia BOR, si eu cred ca il merita cu prisosinta... smile.gif

QUOTE
Eu unul am mancat sangerete si multi altii si pentru asta crezi ca nu s-au mantuit cei ce au mancat sau ce cei mananca nu se vor mantui?

Nu cred nici ca parerea mea conteaza si nici ca are o prea mare legatura una cu alta. In mod cert, consumul de carne (in special "carne rosie") determina o scadere a potentelor spirituale - nu e locul aici, ca as scrie mai multe pe tema asta - ceea ce determina formarea unui lant cauzal care poate sa reduca viteza de elevare a unei fiinte, dar la fel de bine cineva poate fi lactovegetarian si sa bea, sa fumeze, sa consume cafea etc. In mod cert cel de-al doilea va fi mai "franat" din procesul evolutiv. Insa implicatiile consumului de carne vizeaza si alte aspecte, din care unul destul de "ezoteric" ar fi ca sangele contine informatii despre misiunea unei fiinte si ca pare destul de neambitios sa preiei misiunea unui porc, de exemplu; misiune care te asigur ca nu este sa hraneasca oameni. In schimb a unui mar, este. Stii vorba "esti ceea ce mananci"? Cam la asta se refera. Mananci carne rosie, capeti tendinte comportamentale animalice. Mananci preponderent fructe, capeti tendinte "solare"... de a te inalta (spiritual) si de a privi catre viitor. Mananci preponderent legume, capeti tendinta de ancorare in anumite realitati/subiecte si de a privi catre trecut etc.

QUOTE
Intr-adevar si medicina moderna afirma ca anumite alimente produc anumite substante si cu o vointa slaba pot duce la pacat (iata postul cat de bun este: sufleteste si trupeste).

Asa este. smile.gif Cred ca nici cel mai bun nutritionist nu ar putea expune mai clar si mai la obiect principalele cerinte ale unei alimentatii corecte decat a facut-o Iisus acum cca. 2000 de ani.

QUOTE
PS: de unde ai textul acestei evanghelii? (tin sa te anunt ca evangheliile apocrife, sigur stii si tu acest lucru, au originea in al doilea secol, mult dupa AD 100, astfel ca nu prea sunt luate in considerare, desigur ofera informatii pretioase, insa nu au adevarul total revelat cum se intampla cu cele patru Evanghelii canonice)

Exista si cartea tiparita, exista si pe net. Eu am citat de pe un site de terapii complementare. Iar adevarul total revelat nu-l stie decat Dumnezeu-Tatal. Atat evangheliile canonice cat si scrierile apocrife sunt supuse limitarilor celor ce le-au scris. Bineinteles, in masura mai mare sau mai mica, in functie de cat de prezent a fost Duhul Sfant in fiecare dintre ei. smile.gif

Acest topic a fost editat de RZA: 28 Sep 2004, 11:18 PM


--------------------
Perseverenta e favorabila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SolaScriptura
mesaj 30 Sep 2004, 01:12 PM
Mesaj #41


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 278
Inscris: 22 January 04
Forumist Nr.: 1.931



Iarasi a-ti dat-o in off-topic!
Aici se vorbeste despre Maria...
Si despre Maria se vorbea si in Evanghelia dupa Luca cap 11:27-28. Lui Isus i sa pus aceiasi intrebare... Este fericita mama lui? Este mai fericita decat alti credinciosi? Este ea "nascatoare de DUMNEZEU"???
Si Mantuitorul arata adevarata fericire... Falsa inspiratie si lupta impotriva adevarului exista si atunci, dar atata timp cat Isus era pe pamant, si cat cei care au primit invatatura lui autentica au trait, ea a fost combatuta. Dar in secolul 4, niste oameni au curajul sa rastoarne spusele Mantuitorului din Evanghelia dupa Luca si sa ridice paganismul la rang de dogma crestina...
Ferice de cei ce asculta Cuvantul.
27. Pe cand spunea Isus aceste vorbe, o femeie din norod si-a ridicat glasul si a zis: "Ferice* de pantecele care Te-a purtat si de tatele pe care le-ai supt!"
28. Si El a raspuns: "Ferice* mai degraba de cei ce asculta Cuvantul lui Dumnezeu, si-L pazesc!"


Acest topic a fost editat de SolaScriptura: 30 Sep 2004, 01:13 PM


--------------------
"In nimeni altul nu este mantuire; caci nu este sub cer nici un alt Nume dat oamenilor in care trebuie sa fim mantuiti." Faptele Apostolilor 4:12.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TriRegnum
mesaj 30 Sep 2004, 01:37 PM
Mesaj #42


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.851
Inscris: 14 October 03
Forumist Nr.: 985



QUOTE
Si despre Maria se vorbea si in Evanghelia dupa Luca cap 11:27-28. Lui Isus i sa pus aceiasi intrebare... Este fericita mama lui? Este mai fericita decat alti credinciosi? Este ea "nascatoare de DUMNEZEU"???


Da, Maria e mai fericita decat toata lumea(in Magnificat ea spune "toate nemaurile ma vor chema Fericita"); ea s-a nascut fara de pacat, adica ea s-a bucurat prima de roadele mantuirii aduse de Isus cristos, fiul lui Dumnezeu. Si intr-adevar ea este Theotokos, Nascatoare de Dumnezeu, caci ea L-a nascut pe Dumnezeu in chip uman, dupa trup, pe Isus Cristos, a doua Persoana a Sfintei Treimi, Treimea cea sfanta si nedespartita, Dumnezeu in trei Persoane in unitate.

QUOTE
27. Pe cand spunea Isus aceste vorbe, o femeie din norod si-a ridicat glasul si a zis: "Ferice* de pantecele care Te-a purtat si de tatele pe care le-ai supt!"
28. Si El a raspuns: "Ferice* mai degraba de cei ce asculta Cuvantul lui Dumnezeu, si-L pazesc!"

Ce versiune a Bibliei folosesti? Isus spune "Asa este, dar fericiti..." (consulta si Biblia greceasca originala)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SolaScriptura
mesaj 30 Sep 2004, 02:52 PM
Mesaj #43


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 278
Inscris: 22 January 04
Forumist Nr.: 1.931



Citatul este din traducerea Cornilescu, sau asemanatoare, care o folosesc cei de la bibleleague.ro
Si in greaca este acelasi lucru, poti sa-l traduci cum vrei ca esenta este aceiasi. Nu are rost sa incercam sa ne acoperim erorile noastre maltratand Biblia. De fapt, unii si-au facut obicei din asta, schimband chiar si Legea lui Dumnezeu scrisa cu degetul sau pe piatra...

Descarca fisierul/ele
Fisier atasat  greek.jpg ( 6.82K ) Numar descarcari: 20
 


--------------------
"In nimeni altul nu este mantuire; caci nu este sub cer nici un alt Nume dat oamenilor in care trebuie sa fim mantuiti." Faptele Apostolilor 4:12.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TriRegnum
mesaj 30 Sep 2004, 02:59 PM
Mesaj #44


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.851
Inscris: 14 October 03
Forumist Nr.: 985



Daca cunosti greaca veche, ai un punct rosu de la mine. ai studii de greaca biblica?
Chiar si asa cum spui tu, Fecioara Maria a fost fiinta umana cea mai fidela doctrinei crestine, a trait autentic mesajul lui Dumnezeu si pentru aceasta a fost inaltata la cer (a fost Fecioara si cum Ilie a fost asemenea curat si el a fost ridicat la cer).

Acest topic a fost editat de TriRegnum: 30 Sep 2004, 03:06 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
clara04
mesaj 3 Oct 2004, 10:02 PM
Mesaj #45


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 64
Inscris: 28 August 04
Din: Iasi
Forumist Nr.: 4.357



Mi-a placut foarte mult o istorioara pe care ne-o spunea azi parintele Adrian Dinu, unul din preotii din parohia noastra, preluata din alta parte.

Cica Sf. Ap. Petru si cu Sf. Ap. Ioan se plimbau prin rai si tot vedeau oameni pe acolo care nu se potriveau locului (nu aveau haina cea de nunta smile.gif ) si tot se intrebau ce inseamna aceasta. Si tot cercetand, au vazut ca intr-o parte a raiului era facuta o spartura in zidul care inconjura raiul si pe acolo Maica Domnului lasase pana jos un fir pe care se urcau oamenii.

E, sigur, o povestioara, insa cred ca ea reflecta ceea ce credem despre Maica Domnului si ca asta arata cata nadejde ne putem pune in ea.

In plus, tot in seara asta parintele ne spunea ca Maica Domnului este cinstita si de Biserica Ortodoxa si de Biserica Catolica si ca in ea se poate gasi o mijlocitoare pentru a realiza apropierea acestora, bineinteles ca in respectarea Adevarului.

Toate aceste discutii s-au purtat la o intrunire unde s-a lansat cartea parintelui, care a fost si lucrarea lui de doctorat: "Maica Domnului in teologia Sfintilor Parinti". Pentru a realiza aceasta lucrare parintele a studiat si in institute teologice din Occident (Elvetia, Franta). O recomand cu mare caldura pentru cei care doresc sa cunoasca mai multe despre acest subiect.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TriRegnum
mesaj 3 Oct 2004, 10:27 PM
Mesaj #46


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.851
Inscris: 14 October 03
Forumist Nr.: 985



sursa www.profamilia.ro

Adormirea Maicii Domnului în scrierile apocrife
achizitionare: 15.04.2002; sursa: Editura Humanitas

Prezentăm în cele ce urmează o selecţie de câteva texte din lucrarea "Evanghelii Apocrife", apărută în 1996 la Editura Humanitas. Această selecţie se doreşte o invitaţie la lectura acestei cărţi. Pasajele de mai jos sunt din "Cuvântul Sfântului Ioan Teologul despre Adormirea preasfintei Născătoare de Dumnezeu".

* * *

Pentru majoritatea creştinilor, termenul de "apocrif" este echivalent cu "primejdios", "dubios"... Textele aprocrife sunt acele cărţi pe care Biserica nu le-a încadrat în Canonul Sfintei Scripturi, neavând siguranţa inspiraţiei lor. Aceasta nu înseamnă că trebuie să ne temem de textele apocrife. Pe plan dogmatic ele nu aduc nimic nou, şi în general urmează învăţătura cărţilor canonice, cu unele mici abateri. Ele au fost luate în considerare de creştini încă de la începuturi, dovadă fiind arta creştină, unde se găsesc elemente care sunt evident inspirate de aici.


I.

Ori de câte ori preasfânta şi preacinstita Născătoare de Dumnezeu şi pururea Fecioară Maria, mergea la sfântul mormânt al Domnului nostru, ca să ardă mirozne bune şi ca să-şi plece sfinţii săi genunchi, îl ruga stăruitor pe Cel născut din ea, pe Cristos, Dumnezeul nostru, s-o dezlege de cele pământeşti şi s-o ridice la ceruri. (...)

III.

Într-o zi de vineri Sfânta Maria se duse, ca de obicei, la mormânt. Şi pe când se ruga, iată, s-au deschis cerurile şi arhanghelul Gabriel a coborât lângă ea şi i-a zis: "Bucură-te, Născătoare de Cristos, Dumnezeul nostru! Căci ruga ta a străbătut cerurile şi a fost primită de Cel Ce S-a născut din tine. Peste puţin vei părăsi lumea aceasta, după cum ţi-a fost vrerea şi te vei duce lângă Fiul tău, la viaţa cea adevărată şi fără de sfârşit." (...)

V.

Apoi se ruga aşa: "Doamne Isuse Cristoase, care în imensa Ta bunătate ai binevoit să Te naşti din mine, ascultă glasul meu şi trimite-mi-l pe apostolul Tău Ioan, pentru ca lui, primul, să dăruiesc pârga bucuriei mele. Încă Te mai rog să mi-i trimiţi prin porunca Ta sfântă şi pe ceilalţi apostoli ai Tăi, atât pe cei care sălăşluiesc lângă Tine, cât şi pe cei din viaţa aceasta, oriunde s-ar afla ei, pentru ca, văzându-i, să binecuvântez numele Tău vrednic de toată lauda. Sunt încredinţată că vei da ascultare în toate roabei Tale."

VI.

Pe când se ruga ea aşa, am apărut eu, Ioan, fiind răpit şi adus tocmai din Efes de către Spiritul Sfânt într-un nor. Acesta m-a aşezat chiar acolo unde zăcea Maica Domnului meu. Am intrat la ea, L-am slăvit pe Cel născut din pântecele ei şi am zis: "Bucură-te, Maica Domnului meu, care L-ai născut pe Cristos, Dumnezeul nostru, şi veseleşte-te, căci vei pleca din viaţa aceasta în mare slavă!" (...)

XII.

Eu, Ioan, când am auzit acestea am început să mă rog. Spiritul Sfânt grăi aşa către apostoli: "Să veniţi cu toţii, aduşi de nori de la marginile pământului, şi să vă adunaţi în sfântul Betleem, căci Maica Domnului nostru Isus Cristos este cuprinsă de neliniştea morţii: Petru, de la Roma, Pavel, din Tiberia, Toma, din mijlocul Indiei, Iacov, de la Ierusalim.

XIII.

Andrei, fratele lui Petru, Filip, Luca, Simon Cananeanul şi Tedeu, care erau morţi, au fost sculaţi din mormintele lor de către Spiritul Sfânt. Iată cum le-a vorbit Acesta: "Să nu credeţi că acum este Învierea! Nu, ci v-aţi sculat din morminte ca să mergeţi să o salutaţi pe cinstita şi făcătoarea de minuni Maică a Domnului şi Mântuitorului nostru Isus Cristos. Căci a sosit ziua ieşirii ei din această lume şi a suirii la ceruri."

XIV.

Marcu, aflat încă în viaţă, a venit de la Alexandria şi s-a alăturat celorlalţi apostoli care, după cum am zis, se adunaseră din toate colţurile lumii. Petru a fost ridicat pe un nor şi a stat în mijloc, între cer şi pământ, cu ajutorul Spiritului Sfânt. La fel ceilalţi apostoli, tot cu ajutorul Spiritului Sfânt, erau luaţi pe câte un nor şi aduşi lângă Petru. Astfel, cum am zis, toţi ne-am adunat prin lucrarea Spiritului. (...)

XXXVIII.

Iar în duminica aceea Maica Domnului spune apostolilor: "Ardeţi tămâie, căci vine Cristos cu ceata îngerilor!" Şi, iată, Cristos apare aşezat pe un tron de heruvimi. Şi-n timp ce noi toţi stăteam în rugăciune, se ivi o mulţime de îngeri. Cu ei se afla şi Domnul, care era aşezat în spatele heruvimilor, în toată puterea Sa. La apariţia Fiului Său Unul-Născut, un şuvoi de lumină se reversă peste Sfânta Fecioară şi toate puterile cereşti, căzându-i înainte, i se închinară.

XXXIX.

Atunci Domnul o chemă pe Maica Lui: "Maria!" Şi ea îi răspunse: "Iată-mă, Doamne!" Domnul îi zise iar: "Nu te întrista, ci mai bine să se bucure şi să se veselească sufletul tău! Fiindcă ai căpătat harul să poţi vedea slava care mi-a fost dăruită de Tatăl meu." Sfânta Maică a lui Dumnezeu îşi ridică atunci privirile şi văzu în El o slavă pe care gura omenească nu este în stare să o rostească ori să o cuprindă. Domnul a rămas lângă ea şi i-a zis: "Iată, din clipa aceasta trupul tău nepreţuit va locui, neschimbat, în paradis, iar sufletul tău sfânt, scăldat într-o lumină extraordinară, în ceruri, printre comorile Tatălui meu, acolo unde domnesc pacea şi bucuria îngerilor, ba încă şi mai sus." (...)

XLIII.

Şi după ce s-a rugat în felul acesta, Domnul i-a zis: "Să se bucure şi să se veselească inima ta! Căci ţi-au fost date toate darurile şi tot harul, de la Tatăl meu din ceruri, de la Mine şi de la Spiritul Sfânt. Sufletul care va chema numele tău în ajutor nu numai că nu se va căi, dar va găsi milă, mângâiere, sprijin şi bucurie, atât în veacul acesta, cât şi în cel viitor înaintea Tatălui meu din ceruri."

XLIV.

Domnul se întoarse apoi către Petru şi îi zise: "A sosit clipa să începi cântarea!" Iar când Petru a început cântarea, toate puterile cereşti au răspuns în cor "Aleluia!" Atunci chipul Maicii Domnului străluci mai tare decât lumina. Apoi se ridică şi îi binecuvântă cu mâna ei pe apostoli. Şi toţi îl slăviră pe Dumnezeu. Iar Domnul, desfăcându-şi mâinile neîntinate, îi primi sufletul sfânt şi curat.

XLV.

Când sufletul ei a ieşit din trup, locul s-a umplut de o mireasmă plăcută şi de o lumină extraordinară. Iar din ceruri se auzea un glas zicând: "Fericită eşti tu între femei!" Atunci Petru, eu, Ioan, Pavel şi Toma am alergat şi i-am îmbrăţişat picioarele slăvite, ca să ne sfinţim. Cei doisprezece apostoli i-au aşezat trupul cinstit şi sfânt într-un sicriu şi l-au luat cu ei. (...)

XLVIII.

După săvârşirea minunii apostolii ridicară sicriul şi aşezară sfântul şi cinstitul trup în Ghetsimani, într-un mormânt proaspăt făcut. Şi îndată din sfântul mormânt al stăpânei noastre Născătoare de Dumnezeu au început să iasă miresme neasemuit de plăcute. Trei zile la rând s-au auzit glasurile unor îngeri nevăzuţi, slăvindu-L pe Copilul ei, Cristos, Dumnezeul nostru. După trei zile glasurile au încetat. Câţi se aflau acolo au ştiut că trupul ei curat şi slăvit se strămutase în paradis. (...)

L.

Noi, apostolii, după ce am privit slăvita urcare la cer a trupului ei sfânt, am lăudat pe Dumnezeu pentru că ne-a arătat minunile Sale cu prilejul dezlegării de această lume a Maicii Domnului nostru Isus Cristos. Să ne învrednicim cu toţii de rugăciunile şi mijlocirile ei, sub sfânta ei ocrotire, bunăvoinţă şi protecţie, atât în veacul acesta, cât şi în cel viitor, slăvindu-L deopotrivă, în orice clipă şi în orice loc, pe Fiul său Unul-Născut, împreună cu Tatăl şi cu Spiritul Sfânt, în vecii vecilor. Amin.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 12 Nov 2005, 11:18 AM
Mesaj #47


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Readuc in atentie acest topic despre Maica Domnului, deoarece am constatat ca sunt unii care nu numai ca nu stiu si nu au vointa sa caute, dar o considera ca fiind un simplu om...
O sa citez din cuvintele Parintelui Cleopa... Imi cer iertare ca e cam mult, dar eu cred ca niciodata nu e de ajuns cand e sa aflam lucruri minunate...
La Adormirea Maicii Domnului
(15 august)
„Apostoli de la margini, adunaţi-vă în satul Ghetsimani şi îngropaţi trupul meu, iar Tu Fiul şi Dumnezeul meu, primeşte duhul meu."
Iubiţi credincioşi,
Toate praznicele de peste an din Biserica lui Hristos cea drept măritoare, rânduite spre cinstirea sfinţilor, aduc mare bucurie duhovni­cească binecredinciosilor creştini. Dar oricât de mare ar fi blagoslovia pe care o aducem sfinţilor, ea nu se poate asemăna cu aceea pe care trebuie să o aducem lui Dumnezeu, iubitorul sfinţilor. Pe Dumnezeu îl adorăm, iar pe sfinţi îi venerăm, adică îi cinstim, drept cei ce sunt prietenii lui Dumnezeu.
Astăzi nu este praznic de sfinţi. Astăzi Biserica lui Dumnezeu dreptmăritoare prăznuieşte pe Impărăteasa tuturor îngerilor şi a tuturor sfinţilor. Nu se poate asemăna cinstirea robilor cu a împăraţilor. Astăzi este praznic împărătesc, pentru că Maica Domnului, împă­răteasa a toată făptura, astăzi se muta la cer.
Dar este mai bine să ştiţi cum s-au întâmplat lucrurile la adormirea Maicii Domnului, cum s-a mutat Maica vieţii de la noi la cer. Mai înainte cu trei zile de adormirea Maicii Domnului, Prea Sfântul si Atotputernicul Dumnezeu şi Mântuitorul nostru lisus Hristos a trimis din cer pe arhanghelul Gavriil ca să binevestească Maicii Lui mutarea ei la cele fără de grijă. Acelaşi dumnezeiesc arhanghel, care a fost trimis de Dumnezeu când i-a binevestit ei că va naşte pe Hristos Mântuitorul lumii, vine şi acum şi-i vesteşte mutarea din viaţa pământească la odihna cea veşnică, la slava şi cinstea cea negrăită pe care o are în cer.
Venind arhanghelul Gavriil, a adus Prea Sfintei Fecioare Măria o ramură de finic, după cum la Buna Vestire îi adusese un crin. Maica lui Dumnezeu înţelegând de la Gavriil că trebuie să părăsească lumea şi pământul acesta, s-a întors acasă, şi-a pregătit casa cu lumânări şi cu tămâieri, apoi s-a dus la Muntele Măslinilor, unde avea obiceiul să se roage prea dulcelui ei Fiu, lisus Hristos. Şi când se ruga ea, s-a făcut o minune mare şi preaslăvită. Copacii şi măslinii de pe Muntele Măslinilor se înclinau şi ei cu dânsa până la pământ, ca semn de mare cinste şi de închinăciune, aduse Prea Sfintei Maicii Domnului.
După aceasta Maica Domnului s-a întors acasă şi tot atunci s-a făcut un cutremur mare, încât s-a cutremurat tot locul unde era casa ei. Atunci ea a căzut la rugăciune, a aprins din nou lumânări şi tămâie şi a chemat toate sfintele femei împreună vieţuitoare cu dânsa, pe sfintele mironosiţe şi pe prietenele ei şi le-a spus: „Iată, a sosit vremea ca eu să vă las şi să mă duc la Fiul Meu!". Şi s-au întristat toate sfintele femei care urmau Prea Sfintei Maicii lui Dumnezeu. Apoi deodată s-a făcut vifor mare, şi un vânt puternic s-a pornit şi norii cerului aduceau pe cei 12 Apostoli de la marginile lumii, unde erau trimişi pentru propovăduire. Veneau şi ei să ia parte la cinstirea şi îngroparea Prea Sfintei Fecioare Măria. Au fost aduşi Apostolii pe nori de însuşi Dumnezeu Cuvântul ca să dea mai multă slavă şi cinste Prea Sfintei Sale Maici.
Cum au sosit Apostolii, le-a zis Maica Domnului: „Iată pentru care pricină v-au adus pe voi norii aici la Ghetsimani. Am primit veste de la arhanghelul Gavriil că eu trebuie să mă mut şi să vă las, dar nu de tot; ci să trec la ceruri şi de acolo să vă ajut, rugându-mă pentru toată lumea înaintea Prea Sfintei Treimi.". Şi au plâns toţi dumnezeieştii Apostoli! Iar mai pe urmă a venit şi marele Apostol Pavel care a început să plângă, zicând: „O, Maica Vieţii şi a lui Dumnezeu Cuvântul. Eu pe Dumnezeul Meu lisus Hristos nu L-am văzut în trup, dar pe tine văzându-te în trup mi se părea că El însuşi petrece pururea cu noi şi multă mângâiere am avut noi Apostolii, avându-te pe tine cu noi. Dar acum te duci la bucuria cea veşnică. Noi ne bucurăm de bucuria ta, dar ne şi întristăm. Ne bucurăm că te duci la acele prea sfinte locuri şi la veselia cea fără de margini, dar ne şi întristăm că rămânem aici pe pământ sărmani, fără vederea şi blândeţea ta şi fără sfintele tale poveţe şi rugăciuni cele prea puternice.".
Aşa au vorbit şi ceilalţi Apostoli. Apoi Maica Domnului le-a ţinut ultimul ei cuvânt: „Iată, eu mă voi culca pe patul meu şi voi aşeza trupul meu aşa cum voi vrea, iar voi aşa să-1 lăsaţi!" .
Zicând acestea, şi-a luat iertare de la toţi cei de faţă şi făcând semnul sfintei cruci s-a culcat pe pat, a închis ochii, a pus mâinile pe piept şi şi-a dat duhul. Şi îndată ce Prea Sfânta Maică şi-a dat duhul ei cel prea sfânt în mâinile Fiului ei, toţi orbii, ologii, şchiopii şi bolnavii care veniseră acolo din Ierusalim şi din împrejurimi s-au făcut sănătoşi. Muţii vorbeau, surzii auzeau, leproşii se c*răţau şi umblau, că aşa a voit Prea Sfântul Dumnezeu si Mântuitorul
nostru lisus Hristos ca să cinstească adormirea Prea Sfintei Născătoare de Dumnezeu cu minuni preamărite şi să ştie toţi că nu a adormit o femeie de rând, ci Maica Cuvântului lui Dumnezeu, a Dumnezeului minunilor .
După ce Maica Domnului şi-a dat prea curatul ei suflet, dumnezeieştii Apostoli au auzit negrăite cântări îngereşti în văzduh, care lăudau şi cântau pentru ieşirea din trup a Prea Sfintei Născătoare de Dumnezeu. Atunci au început a cânta şi ei împreună cu îngerii din văzduh şi, luând patul Prea Curatei Maicii Domnului, au pornit spre Ghetsimani ca să-1 aşeze acolo în mormânt. Şi era o cântare de obşte a turmei celei cuvântătoare a lui Hristos de pe pământ şi a celei înţelegătoare din ceruri, adică a îngerilor. Şi petrecea aşa şi cerul şi pământul, adică şi îngerii şi oamenii pe Maica Domnului la mormântul ei cel prea sfânt.
Pe cale, auzindu-se cântările şi simţindu-se mireasma prea sfântului ei trup ce umplea locurile pe unde trecea, s-a trezit zavistia iudeilor, încât unii dintre ei voiau să arunce jos de pe umerii Apostolilor patul cel prea sfânt. Ba unul dintre ei a îndrăznit chiar să se apropie şi să pună mâinile pe prea sfântul ei pat. Dar, o minune! Toţi cei ce voiau să dea jos patul de pe umerii Apostolilor au orbit şi nu mai vedeau pe unde merg. Iar celui ce a îndrăznit să se atingă de acea prea curată năsălie pe care se afla trupul Maicii Domnului i s-au tăiat deodată amândouă mâinile de o mână îngerească nevăzută şi au rămas lipite de năsălie, iar el, căzând jos leşinat, cerea iertarea Maicii Domnului.
Atunci, Sfântul Apostol Petru, luând de pe pieptul Maicii Domnului ramura de finic pe care o adusese arhanghelul Gavriil, a pus-o pe ochii celor orbiţi şi deodată s-au făcut sănătoşi. Apoi a atins cu aceeaşi ramură şi mâinile celui lovit de pedeapsa lui Dumnezeu şi pe loc s-a vindecat. Şi aşa s-au săvârşit minuni preamărite la adormirea Maicii Domnului, încât toţi strigau într-un glas: „Mare este Domnul nostru lisus Hristos şi Prea Curata Lui Maică, Prea Sfânta Fecioară Măria!".
Ajungând la Ghetsimani, au pus prea sfântul trup al Maicii Domnului în mormântul nou de piatră care era pregătit mai dinainte şi, după ce au pus piatra pe uşa mormântului, încă trei zile şi trei nopţi s-au auzit cântări îngereşti împrejurul mormântului.
După aceea s-a întâmplat alt lucru minunat. Toma apostolul, care nu fusese nici la învierea Domnului, nu a fost adus pe nor cu ceilalţi Apostoli. Ci pe dânsul l-a adus un nor, după înmormântarea Maicii Domnului. De aceea, foarte întristat şi mâhnit, zicea: „Oare pentru care păcate ale mele nu m-am învrednicit să mai văd o dată în trup pe Maica lui Dumnezeu. Pentru care păcate am fost zăbavnic cu credinţa şi la înviere şi am întârziat şi acum la adormirea Maicii Domnului?". Atunci a îndemnat Dumnezeu pe Apostoli ca prin sfat de obşte să deschidă mormântul Maicii Domnului, ca şi Toma să sărute picioarele Prea Sfintei Maicii lui Dumnezeu în sicriu şi să ia astfel mângâiere şi nădejde tare, că este primită şi propovăduirea Evangheliei lui de către lisus Hristos. Şi deschizând ei mormântul şi sicriul Maicii Domnului, o minune! Nu au aflat acolo trupul Prea Sfintei Fecioare Măria, ci numai giulgiul singur. Aşa a rămas şi la Mântuitorul nostru lisus Hristos singur giulgiul după înviere, căci Fiul lui Dumnezeu şi Fiul după trup al Fecioarei Măria a luat-o cu tot cu trup pe Maica Sa la ceruri şi a aşezat-o la locul pe care El singur îi ştie.
Acesta este fapt adevărat, fraţilor, şi adevărul acesta s-a predat până astăzi pe temeiul celor întâmplate la adormirea Maicii Domnului şi este păstrat prin tradiţie în cărţile noastre de slujbă la biserică. Să nu uităm că şi la patima cea înfricoşătoare a lui Hristos, la răstignire şi la moartea Lui s-au făcut minuni mari. Acolo s-a făcut întuneric de la al şaselea până la al nouălea ceas, peste tot pământul; catapeteasma templului s-a despicat în două în Ierusalim, mormintele s-au deschis şi morţii au înviat. Deci, aşa cum la moartea Mântuitorului s-au făcut prea slăvite şi mari minuni, tot aşa a binevoit Milostivul Dumnezeu şi Mântuitorul nostru să cinstească şi adormirea Prea Curatei Sale Maici cu negrăite minuni. Acestea au fost: venirea arhanghelului Gavriil, aplecarea pomilor care se închinau ei în Muntele Măslinilor, venirea dumnezeieştilor Apostoli pe nori, orbirea şi tăierea mâinilor celor necredincioşi şi vindecarea lor după ce s-au căit, cântările îngereşti care se auzeau în toate părţile, în chip nevăzut petrecând pe Maica Domnului la mormânt şi, la urmă, înălţarea ei cu trupul la cer şi lăsarea prea sfântului ei giulgiu în mormânt, drept mângâiere celor de pe pământ.


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 12 Nov 2005, 11:19 AM
Mesaj #48


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Iubiţi credincioşi,
Dar pentru ce s-au făcut atâtea minuni la acest mare praznic? Pentru ce cu atâtea preaslăvite minuni a încununat Prea Sfântul
Dumnezeu adormirea Maicii Sale? Iată pentru ce: pentru noi şi pentru credinţa noastră, ca să ştim până la sfârşitul lumii cine a fost Maica Domnului pe pământ, care s-a mutat atunci la cer. Cea care s-a mutat la cer a fost fiica lui Dumnezeu. Căci auziţi ce zice Duhul Sfânt: „Ascultă fiică şi vezi şi pleacă urechea ta şi uită pe poporul tău..." (Ps. 44, 12) şi celelalte; fiica lui Dumnezeu şi în acelaşi timp maica Cuvântului după trup. Aceasta ne mai spune iarăşi Duhul Sfânt: „Atunci s-a mutat la cer mireasa cea cu totul fără de prihană, palatul cel împărătesc al Prea Sfântului Duh, cămara Duhului cea prea sfântă şi prea curată.". Iar de vom întreba pe sfinţi, pe prooroci şi pe câte unul în parte, vom auzi de la toţi aşa: jrA.stăzi s-a mutat la cer porumbiţa cea duhovnicească şi cuvântătoare care a adus în lume semnul încetării potopului păcatului, ramura de măslin pe care o purta porumbiţa lui Noe, semnul milostivirii lui Dumnezeu pentru mântuirea neamului omenesc.".
Aceasta ne spun şi dumnezeieştii prooroci. Astăzi s-a mutat la cer scara cea înţelegătoare, scara cea duhovnicească prin care firea omenească s-a mutat de jos până la cer şi a şezut de-a dreapta lui Dumnezeu Tatăl, prin trupul cel îndumnezeit al lui lisus Hristos. Dar să întrebăm şi pe David, prea fericitul strămoş şi părinte, tatăl Domnului după trup, şi ne va spune şi el: „Astăzi s-a mutat la cer împărăteasa care stă de-a dreapta Prea Sfintei Treimi cu haină aurită şi împodobită şi prea înfrumu­seţată.", lezechiel proorocul ne spune că: „Astăzi s-a mutat la cer uşa lui Dumnezeu cea încuiată prin care nimeni nu a trecut decât Domnul Dumnezeu şi încuiată a lăsat-o pe dânsa şi nestricate porţile fecioriei ei.".
De vom întreba pe Isaia proorocul, ne va spune de asemenea: ,Astăzi s-a mutat la cer Fecioara care a născut pe Emanuel", adică pe Hristos Dumnezeu care pururea este şi va fi cu noi. De vom întreba pe Ghedeon, şi el ne va spune: „Astăzi s-a mutat la cer lâna cea plină de rouă a Duhului Sfânt.". De vom întreba pe Avacum proorocul, ne va spune şi el: „Astăzi s-a mutat la cer muntele cel cu umbră deasă a lui Dumnezeu.". Si iarăşi ne va spune David: „Astăzi s-a mutat la cer muntele în care a binevoit Dumnezeu să locuiască.".
Şi de vom întreba pe toţi proorocii, toţi vor spune că astăzi Maica lui Dumnezeu Cuvântul, Maica Vieţii, Maica milei şi a milostivirii s-a mutat de la noi la cer.
Fraţilor, am avea atâtea de vorbit despre Maica Domnului, dar nu se pot spune toate în cadrul unei Sfinte Liturghii, căci este prea scurt timpul şi nimeni nu poate să o laude pe dânsa după vrednicie. Dar să ştim că astăzi s-a mutat la cer Maica noastră, Maica milostivirii. Toţi care avem pe Dumnezeu de Tată, avem de Maică duhovnicească pe Maica Domnului, care pururea se roagă în ceruri şi mijloceşte pentru noi, pentru iertarea şi mântuirea neamului omenesc. De mult ar fi pierdut Dumnezeu lumea, cum spun dumnezeieştii Părinţi, pentru mulţimea păcatelor cu care oamenii mânie pe Dumnezeu, dacă Maica Domnului n-ar fi mijlocit cu lacrimi fierbinţi de mamă înaintea Fiului ei prea iubit pe Care L-a născut în peştera din Bethleem. Căci nu voieşte Maica milei şi a milostivirii să piardă Dumnezeu sufletele oamenilor, pentru că ştie că s-ar pierde toată lumea care s-a făcut sălaş al atâtor păcate şi răutăţi. Prea Sfânta Fecioara Măria însă, care a slujit Tatălui ca fiică, lui Hristos ca Maică şi Prea Sfântului Duh ca locaş, pururea slujeşte Prea Sfintei Treimi în ceruri împreună cu toţi sfinţii şi îngerii şi se roagă pentru noi şi pentru mântuirea noastră.
Avem acolo în cer o maică bună şi milostivă care duce la Fiul ei lacrimile şi rugăciunile noastre. Să nu credeţi că, dacă s-a mutat Maica Domnului la cer, a părăsit lumea. Nu! O dată ce s-a dus acolo, având mai mare putere, ne ajută tuturor. Ea este acum mai aproape de scaunul Dumnezeirii. S-a mutat acolo, ca pururea să privească spre nevoile săra­cilor, spre rugăciunile văduvelor, spre cei săraci şi sărmani, spre cei închişi, spre cei prigoniţi, spre cei în durere şi greu bolnavi. Acolo ea s-a făcut Maică ajutătoare pentru toţi cei în necazuri, pentru toţi cei asupriţi şi pentru toţi cei ce o iubesc pe dânsa şi o cheamă în ajutor din toată inima.
Avem în cer o Maică prea bună, o Maică a milei şi a milostivirii, care pururea se roagă pentru Biserica lui Hristos. Fericiţi, de trei ori fericiţi sunt creştinii care au"icoana Prea Sfintei Maicii lui Dumnezeu în casele lor şi care citesc în fiecare zi Acatistul şi Paraclisul ei şi orice rugăciuni către ea. Nu există în cer şi pe pământ altă faţă mai puternică după Sfânta Treime, ca Maica Domnului care poate să ne ajute pe noi. Dacă pomenirea dreptului se face cu laude, câtă laudă se cade să aducem noi Maicii Domnului, care este împărăteasa tuturor drepţilor, sfinţirea sfinţilor şi a îngerilor lui Dumnezeu? Pentru aceea şi Biserica o laudă cântând: „Ceea ce eşti mai cinstită decât heruvimii şi mai mărită fără de asemănare decât serafimii, care fără stricăciune pe Dumnezeu-Cuvântul ai născut, pe tine cea cu adevărat
Născătoare de Dumnezeu te mărim!". Iar dacă este împărăteasă, are şi puteri mari de la Dumnezeu, ca să ne ajute nouă, să ocrotească lumea, să vină în ajutorul celor mici şi celor mari, celor bogaţi şi celor săraci, celor înţelepţi şi celor simpli, al celor bolnavi şi celor sănătoşi şi tuturor credincioşilor, fiind în acelaşi timp mama noastră din ceruri. Fericiţi sunt creştinii care, după Sfânta Treime, o cinstesc pe Maica Domnului din toata inima lor şi oriunde se află se roagă mereu, zicând această rugăciune: „Doamne lisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, pentru rugăciunile Prea Curatei Maicii Tale şi ale tuturor sfinţilor Tăi, miluieşte-mă pe mine păcătosul (sau păcătoasa).".


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 12 Nov 2005, 11:20 AM
Mesaj #49


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Iubiţi credincioşi,
Să vă spun o istorioară ca să vedeţi cât de grabnic ajutătoare este Maica lui Dumnezeu celor care o au pe dânsa de Mamă şi o cinstesc ca pe Maica lui Dumnezeu-Cuvântul şi cât de aproape este faţă de cei ce o cheamă pe dânsa în ajutor.
Era o femeie văduvă căreia îi murise soţul de când era tânără şi îi rămăseseră doi copilaşi. Biata femeie avea şi ea o mică gospodărie şi avea multă credinţă în Dumnezeu si evlavie către Maica Domnului cu Pruncul în braţe. Mama învăţase pe copii de mici să se închine şi să zică Tatăl nostru, Crezul şi rugăciuni către Maica Domnului. Uneori copiii întrebau, ca nişte prunci ce erau: „Mamă, cine este aceea de pe icoană?" şi ea le spunea: >TAceea este mama voastră. Adevărata voastră mamă!", iar copiii răspundeau: „Nu-i adevărat! Mama noastră cea adevărată este în ceruri şi o cheamă Maica Domnului.". „Dar copilul Acela care-L ţine în braţe, cine este?" Mama le-a zis din nou: „Acela este Domnul nostru lisus Hristos, care ne-a făcut pe noi şi a fost purtat în braţele Maicii Domnului!"
Aşa îi învăţa biata mamă pe copii despre Maica Domnului, îi învăţa că Maica Domnului este adevărata lor Maică. De aceea copiii, când se sculau dimineaţa, mai înainte de a vorbi cu mama lor, fugeau înaintea icoanei Maicii Domnului, făceau câteva metanii, ziceau Tatăl nostru, Crezul şi alte rugăciuni către Prea Curata Fecioara Măria şi o cinsteau mai mult decât pe mama lor.
Odată femeia aceea trebuia să meargă la secerat în ţarină şi nu avea cu cine să lase copiii, însă avea obiceiul să-i lase singuri încuiaţi în casă. Deci şi acum a chemat copiii, le-a lăsat mâncare şi le-a zis: „Voi rămâneţi acasă iar eu mă duc la lucru căci am mult de secerat!", iar copiii au întrebat-o: „Mamă dar noi cu cine rămânem?". Mama a răspuns: „Iată, rămâneţi cu mama voastră!" şi le-a arătat icoana Maicii Domnului în faţa căreia ardea o candelă. Apoi le-a zis: „Mama voastră rămâne cu voi şi o să vă apere, dar voi să fiţi cuminţi, să vă rugaţi şi la nevoie să strigaţi la ea şi ea vă apără de tot răul!".
Plecând femeia la ţarină, copiii au rămas singuri acasă, în grija Maicii Domnului. După ce s-au rugat puţin, copiii s-au jucat cu focul şi îndată a luat casa foc. Văzând ei că nimeni nu le poate ajuta, au căzut la icoana Maicii Domnului şi strigau: „Mamă! Mamă! Nu ne lăsa!" şi, o minune! Focul nu s-a atins de peretele unde se afla icoana Prea Sfintei Născătoare de Dumnezeu şi de cei doi copilaşi.
Auzind femeia că-i arde casa, alergă acasă, plângând şi strigând cu durere: „Maica Domnului, cum de ai lăsat copiii mei să ardă în foc, că eu i-am lăsat în seama ta?".
Ajungând acasă, a găsit casa încinsă de flăcări, numai peretele cu icoana Maicii Domnului era neatins de foc, iar copilaşii se ţineau cu mâinile de icoană şi strigau: „Mamă! Mamă!". Văzând aceasta, biata femeie s-a aruncat prin foc la icoana Maicii Domnului şi cu mare recunoştinţă a mărturisit că Maica Domnului îi păzise copiii de foc. Apoi, cu ajutorul creştinilor, îndată şi-a refăcut gospodăria.
Iubiţi credincioşi
V-am spus această istorioară din cartea „Minunile Maicii Domnului" ca să vă încredinţez că cel ce are mamă şi ocrotitoare pe Maica Domnului, ea îl va apăra pe el şi casa lui de tot răul. Să aveţi nădejde în rugăciunile Maicii Domnului şi să nu vă lipsească Acatistul şi cinstitul ei Paraclis din casă.
La orice întristare şi la orice necaz, chemaţi pe Maica Domnului din toată inima şi ea va veni de faţă cu grabnicul ei ajutor, cu prea sfin­tele şi prea curatele ei rugăciuni. Să ştiţi că nu există suflet sub cer care să-şi fi pus nădejdea în Maica Domnului şi să fi rămas până la urmă ruşinat. Prin rugăciunile ei va avea în veacul de acum linişte, alinare, acoperire şi sprijinire, iar în ceasul morţii, mila lui Dumnezeu şi a Maicii Domnului nu-1 va lăsa. Apoi, în ziua judecăţii Maica Domnului va sta în genunchi înaintea Fiului ei şi va zice: „Doamne, Dumnezeule şi Fiul meu, acest suflet necăjit chiar dacă a greşit, dar pururea a cerut să mă rog Ţie. Deci iartă-l, miluieşte-l şi fă cu dânsul milă!"
Fie ca prin rugăciunile Maicii Domnului să dobândim milă si în veacul de acum si în cel ce va să vină. Amin!


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 12 Nov 2005, 11:30 AM
Mesaj #50


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Tot Parintele Cleopa spunea (imi cer iertare ca repet acestea):
'Stiti voi cine-i Maica Domnului? Ea este Împărăteasa Heruvimilor, Împărăteasa a toată făptura, cămara întrupării lui Dumnezeu-Cuvântul, usa luminii, că lumina cea neapropiată gânditoare prin ea a venit în lume. Ea este usa vietii, că Viata Hristos prin ea a intrat în lume. Ea este poarta cea încuiată prin care n-a trecut nimeni decât Domnul, cum spune Proorocul Iezechiel''.

Mai spunea: ''Maica Domnului este scară către cer, pod către cer; porumbita care a încetat potopul păcatelor, precum porumbita lui Noe a adeverit încetarea potopului. Este cădelnită dumnezeiască, căci a primit focul dumnezeirii si Biserică a Preasfântului Duh. Maica Domnului este Mireasa Tatălui, Maica Cuvântului si Biserica Duhului Sfânt''.

Spunea iarăsi: ''Când vezi icoana Maicii Domnului cu Pruncul Hristos în brate, tu stii ce vezi acolo? Cerul si pământul! Cerul este Hristos, Cel mai presus de ceruri; Ziditorul cerului si al pământului. Iar Maica Domnului reprezintă pământul, adică toate popoarele de pe fata pământului, că ea este din neamul nostru. Este din semintie împărătească si arhierească''.

Zicea bătrânul: ''Bratele Maicii Domnului sunt mult mai puternice decât umerii heruvimilor si ale preafericitelor tronuri. Deci pe cine tine Fecioara Maria în brate? Voi stiti pe cine tine? Pe Cel ce a făcut cerul si pământul si toate cele văzute si nevăzute''.

Iarăsi spunea: ''Stiti voi cine este Maica Domnului si câtă cinste, câtă putere si câtă milă are? Este mama noastră, că are milă si de săraci si de văduve si de crestini. Pururea se roagă Mântuitorului Hristos pentru noi toti''.


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
flori
mesaj 12 Nov 2005, 08:52 PM
Mesaj #51


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.024
Inscris: 6 September 04
Din: somewhere over the rainbow...
Forumist Nr.: 4.413



Ma simt datoare sa marturisesc si eu aici ca mare este puterea Prea Sfintei Nascatoare de Dumnezeu, si as vrea sa o fac fara prea multe cuvinte dar sa fiu convingatoare. N-am sa va dau citate din carti sfinte si nici din cele spuse de preoti la slujbe. Desigur sint multe minuni facute de Prea Sfinta Fecioara dar ceea ce este mai credibil este minunea pe care o face cu fiecare dintre noi. Multi dintre noi sintem atit de pacatosi incit oricit ne-am ruga la Bunul Dumnezeu nu am fi auziti caci glasul inimii noastre este prea stins din cauza pacatelor si daca n-ar mijloci pentru noi Prea Buna si Miloasa Sa Mama desigur am fi pierduti de tot, pentru ca nu toti sintem vrednici sa ne ridicam atit de aproape de El daca nu am fi ajutati de Buna Lui Maica. Asa cum au mai spus inca 2 forumiste inaintea mea, am primit si eu in dar de la Bunul Dumnezeu un fiu. O sa spuneti ca nu-i nimic deosebit in asta, dar daca v-as spune ca asta s-a intimplat dupa multi ani de casatorie si dupa multe tratamente, cind imi pierdusem orice speranta deoarece toti medicii spuneau ca sufar de o boala care nu permite procrearea! Nu mi-a ramas decit spranta si rugacinea fierbinte catre Dumnezeu prin Sfinta Lui Maica. Intrerupsesem de mult orice tratamente pentru ca mi s-a spus ca sint in zadar, dar am inceput sa ma rog fierbinte si plingind. Stiam ca Maicuta Domnului o sa se indure de mine si-mi va darui copilul pe care mi-l doream atit de mult, pentru ca altfel simteam ca viata mea nu are nici un rost. Si nu peste mult timp s-a intimplat minunea...eram la servici in schimbul 2 si mi s-a facut rau, m-am dus la cabinet si asistenta mi-a spus ca e eminenta de avort si m-a trimis urgent la spital. Bineinteles ca nu am crezut, era o aberatie ce spunea ea eu nu fusesem niciodata insarcinata si nici nu puteam fi, dar atunci mi-am adus aminte ca in sinea mea stiam ca voi avea un copil, chiar daca d.p.d.v. medical nu era posibil...si tot drumul pina la spital m-am rugat, desigur a venit si confirmarea medicului care m-a luat sub observatie si m-a tinut internata tot timpul sarcinii. Cu ajutorul lui Dumnezeu am nascut si eu un prunc mare si sanatos tot blond cu ochi albastri. De atunci desi as mai fi vrut si alti copii nu am mai ramas insarcinata. Este intr-adevar o minune despre care nici medicii nu pot spune cum s-a intimplat, dar eu sint convinsa ca s-a infaptuit datorita rugaciunilor adresate prea Bunei Maicute a Domnului care a mijlocit pentru mine.


--------------------
Nu anii din viata mea sint importanti ci viata din anii mei...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 15 Dec 2005, 05:35 PM
Mesaj #52


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



Bineînţeles flori! smile.gif Ar trebui să citească şi fiul tău ce scrii tu aici, dacă nu ştie deja aceste lucruri...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
papy
mesaj 14 Sep 2008, 04:51 PM
Mesaj #53


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 559
Inscris: 31 March 08
Din: Bucureşti
Forumist Nr.: 11.442



QUOTE(ioana1 @ 16 Jun 2004, 08:53 AM) *
Deschid acest subiect de la premisa : Ii acordam atentia cuvenita Maicii Domnului, nascatoarea de Dumnezeu, sau din contra, Maica Domnului reprezinta numai un trup, care a dus la indeplinire nasterea Mantuitorului lumii?

Da, reprezinta numai un trup. Scriptura spune ca este singura cu aceasta cinste dintre oameni, insa nu spune ca este mai mult de atat.

QUOTE
Sunt reale minunile care se fac in ziua de astazi, cu ajutorul Maicii Domnului, sunt credibile viziunile in care Ea se infatiseaza si ghideaza pe cei care se incred in ea?

Nu. Sunt minciuni povestite din gura in gura pt a da incredere in doctrina bisericii.

QUOTE
Facem bine, facem rau, ca , ne inchinam Ei? ( si aici ma refer la celelalte culte ,care nici nu se inchina , nici nu o sarbatoresc)

Faceti idolatrie.
Romani 1

23şi au schimbat slava Dumnezelui nemuritor într'o icoană care seamănă cu omul muritor, păsări, dobitoace cu patru picioare şi tîrîtoare.

25căci au schimbat în minciună adevărul lui Dumnezeu, şi au slujit şi s'au închinat făpturii în locul Făcătorului, care este binecuvîntat în veci! Amin.

QUOTE
Este adevarat ca Biblia nu vorbeste mult la adresa Ei, considerata de cultul ortodox , ca si "martorul tacut", Maica Domnului Nostru Isus Hristos, a crezut in El, a crezut in planul de mantuire al lui Dumnezeu , adus la indeplinire rolul dat de catre Dumnezeu, a asteptat tacuta voia Lui in continuare.

Punerea ei pe acelasi nivel cu Dumnezeu este idolatrie. Scieti Ei cu "E" mare, ca si la Dumnezeu...... rofl.gif


QUOTE
Sfanta in viata , dar si dupa moarte, Maica Domnului, ce reprezinta pentru unii dintre noi?

N-ar trebui sa insemne mai mult decat scrie in Scriptura: cea mai fericita dintre femei.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 14 Sep 2008, 09:31 PM
Mesaj #54


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



QUOTE
Da, reprezinta numai un trup. Scriptura spune ca este singura cu aceasta cinste dintre oameni, insa nu spune ca este mai mult de atat.

Daca era numai un trup, ca oricare altul, Dumnezeu nu numai ca nu-i dadea atata cinstire si marire (pentru trup), dar nici nu era "binecuvantata intre femei"... Pai celelalte femei nu aveau si ele trup?
QUOTE
QUOTE
Sunt reale minunile care se fac in ziua de astazi, cu ajutorul Maicii Domnului, sunt credibile viziunile in care Ea se infatiseaza si ghideaza pe cei care se incred in ea?

Nu. Sunt minciuni povestite din gura in gura pt a da incredere in doctrina bisericii.

Cei ce le-au trait si le traiesc, stiu foarte bine ca sunt reale... Necredinciosii intotdeauna au negat aceste minuni, fie ca sunt trecute in Scriptura fie ca nu... Acestia evident, ca nu pot concepe nici macar minunea nasterii Domnului din Fecioara Maria, deci nu le poti cere sa creada in faptul ca Dumnezeu poate face minuni.
QUOTE
Faceti idolatrie.
Romani 1
23şi au schimbat slava Dumnezelui nemuritor într'o icoană care seamănă cu omul muritor, păsări, dobitoace cu patru picioare şi tîrîtoare.
25căci au schimbat în minciună adevărul lui Dumnezeu, şi au slujit şi s'au închinat făpturii în locul Făcătorului, care este binecuvîntat în veci! Amin.

Am explicat sensurile in limba romana ale cuvantului inchinare... Cei ce stau mai prost cu limba romana, dar nu numai, pot intr-adevar sa se sminteasca de acest cuvant.
QUOTE
Punerea ei pe acelasi nivel cu Dumnezeu este idolatrie. Scieti Ei cu "E" mare, ca si la Dumnezeu...... rofl.gif

De asemenea, cei ce mint, sunt din tatal minciunii despre care Biblia zice ca este diavolul...
Desi li s-a spus de nenumarate ori ca nimeni (nici un sfant sau inger), in Ortodoxie, nu este pe acelasi nivel cu Dumnezeu, ei mint ca da, pentru ca le place aceasta minciuna...
Desi niciunde in Ortodoxie nu se scrie "Ei" cu 'E mare' cu referire la Fecioara Maria, ei mint ca asa se scrie... Dar pot fi verificate direct mesajele celor ce s-au declarat ortodocsi si sa se vada ca nu scriem cu E mare cand e vorba de altcineva decat de Dumnezeu.
QUOTE
N-ar trebui sa insemne mai mult decat scrie in Scriptura: cea mai fericita dintre femei.

Ca de obicei, o alta minciuna intentionata, caci in Biblie spune foarte clar:
48 Că a căutat spre smerenia roabei Sale. Că, iată, de acum mă vor ferici toate neamurile.
49 Că mi-a făcut mie mărire Cel Puternic şi sfânt este numele Lui.
(Luca 1)
A o "ferici" toate neamurile, inseamna ca toti cei ce cred cu adevarat in Iisus Hristos, ii vor da cinstire deosebita. "Cinstire deosebita" nu inseamna punerea ei pe acelasi plan cu Dumnezeu, evident.

Acest topic a fost editat de Clopotel: 14 Sep 2008, 10:30 PM


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
papy
mesaj 14 Sep 2008, 10:32 PM
Mesaj #55


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 559
Inscris: 31 March 08
Din: Bucureşti
Forumist Nr.: 11.442



QUOTE
48 Că a căutat spre smerenia roabei Sale. Că, iată, de acum mă vor ferici toate neamurile.


STRONG's # 3106. makarizo (mak-ar-id'-zo)

call blessed, count happy
μακαρίζομεν μακαριοῦσίν

O vor considera fericita, echivalent cu salvata, sau binecuvantata care este acelasi lucru. Fiecare dintre cei salvati sunt fericiti si binecuvantati.

QUOTE
Daca era numai un trup, ca oricare altul, Dumnezeu nu numai ca nu-i dadea atata cinstire si marire (pentru trup), dar nici nu era "binecuvantata intre femei"... Pai celelalte femei nu aveau si ele trup?

Si daca era aleasa alta care este diferenta intre acele femei? Era vreuna mai buna ca cealalta? Hai sa fim seriosi. Scriptura este clara ca nimeni nu e bun.

Romani 3

10după cum este scris: ,,Nu este nici un om neprihănit, niciunul măcar.

11Nu este nici unul care să aibă pricepere. Nu este nici unul care să caute cu tot dinadinsul pe Dumnezeu.

12Toţi s'au abătut, şi au ajuns nişte netrebnici. Nu este niciunul care să facă binele, niciunul măcar.

Deci, conform Scripturii, Maria era o netrebnica la fel ca toti oamenii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 14 Sep 2008, 10:48 PM
Mesaj #56


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Papy,
QUOTE
O vor considera fericita

Tu daca traduci via engleza, normal ca-ti da aiurea... Dar daca ii intrebi pe greci, care nu au nevoie de engleza ca sa intelega greaca, o sa vezi ca te lamuresc ca e vorba acolo de cinstirea care i se va aduce. Nu a contesta nimeni ca era fericita si ca toti oamenii stiau ca asa e.

QUOTE
Si daca era aleasa alta care este diferenta intre acele femei? Era vreuna mai buna ca cealalta? Hai sa fim seriosi. Scriptura este clara ca nimeni nu e bun.
Deci dupa dogma ta Fecioara Maria a fost aleasa cu totul intamplator... Oricare alta era la fel de buna?!
Biblia spune ca ea a fost prezisa inca din VT...
QUOTE
Deci, conform Scripturii, Maria era o netrebnica la fel ca toti oamenii.

Nu, conform Scripturii nu, ci doar interpretarilor tale gresite... Oricum te si contrazici: dupa tine un om netrebnic, dupa ce ca este fericit, mai este si salvat sau binecuvantat de Dumnezeu, asa cum ai afirmat...

28 Şi intrând îngerul la ea, a zis: Bucură-te, ceea ce eşti plină de har, Domnul este cu tine. Binecuvântată eşti tu între femei.
Hmmm... ma indoiesc ca un om netrebnic este plin de har si Domnul este cu El... Dar la cat de stramb le judeci, nu ma mai mir de nimic din ce spui...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
papy
mesaj 14 Sep 2008, 11:52 PM
Mesaj #57


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 559
Inscris: 31 March 08
Din: Bucureşti
Forumist Nr.: 11.442



Romani 3

10după cum este scris: ,,Nu este nici un om neprihănit, niciunul măcar.

11Nu este nici unul care să aibă pricepere. Nu este nici unul care să caute cu tot dinadinsul pe Dumnezeu.

12 Toţi s'au abătut, şi au ajuns nişte netrebnici. Nu este niciunul care să facă binele, niciunul măcar.

Maria este de pe alta planeta? rofl.gif Nu este din randul oamenilor?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 15 Sep 2008, 09:06 AM
Mesaj #58


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Clopotel @ 14 Sep 2008, 11:48 PM) *
Biblia spune ca ea a fost prezisa inca din VT...

Scuze ca intervin (cand ati mutat topicul pe Ecclesia?!), imi poti indica te rog unde in VT este prezicerea de care vorbesti? Multumesc, si nu mai intervin aici cu comentarii...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 15 Sep 2008, 12:08 PM
Mesaj #59


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Abis,
QUOTE
cand ati mutat topicul pe Ecclesia?!

Eu nu am mutat acest topic pe Eclesia. Cred ca a fost de la inceput aici. Mai este un topic despre Maica Domnului si pe forumul principal. Poate l-ai confundat cu acela. Pe Eclesia ideea era ca sa nu fie critici asupra altor religii... Pentru dezbateri in contradictoriu se foloseste forumul principal. Nu zic ca este cazul interventiei tale aici...
QUOTE
imi poti indica te rog unde in VT este prezicerea de care

Cu mare placere smile.gif
13 Şi a zis Isaia: "Ascultaţi voi cei din casa lui David! Nu vă ajunge să obosiţi pe oameni, de veniţi să obosiţi şi pe Dumnezeul meu?
14 Pentru aceasta Domnul meu vă va da un semn: Iată, Fecioara va lua în pântece şi va naşte fiu şi vor chema numele lui Emanuel.
15 El se va hrăni cu lapte şi cu miere până în vremea când va şti să arunce răul şi să aleagă binele.
(Isaia 7)
Iar referinta acestui citat in NT este:
20 Şi cugetând el acestea, iată îngerul Domnului i s-a arătat în vis, grăind: Iosife, fiul lui David, nu te teme a lua pe Maria, logodnica ta, că ce s-a zămislit într-însa este de la Duhul Sfânt.
21 Ea va naşte Fiu şi vei chema numele Lui: Iisus, căci El va mântui poporul Său de păcatele lor.
22 Acestea toate s-au făcut ca să se împlinească ceea ce s-a zis de Domnul prin proorocul care zice:
23 "Iată, Fecioara va avea în pântece şi va naşte Fiu şi vor chema numele Lui Emanuel, care se tâlcuieşte: Cu noi este Dumnezeu".

24 Şi deşteptându-se din somn, Iosif a făcut aşa precum i-a poruncit îngerul Domnului şi a luat la el pe logodnica sa
. (Matei 1)
Tin sa-ti precizez ca nu este singura referire din VT catre Fecioara Maria...


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 15 Sep 2008, 12:34 PM
Mesaj #60


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Ok, multumesc. Deci Isaia 7... Daca mai sunt si altele, te rog sa mi le indici, in cazul in care ai timp.

Multumesc inca o data! smile.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 15 Sep 2008, 08:35 PM
Mesaj #61


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Abis,
Inca imediat dupa caderea lui Adam si a Evei, Dumnezeu a vestit ca Maica Domnului va fi acea "femeie care va zdrobi capul sarpelui"
15 Duşmănie voi pune între tine şi între femeie, între sămânţa ta şi sămânţa ei; aceasta îţi va zdrobi capul, iar tu îi vei înţepa călcâiul". (Facerea 3)

Ar trebui parcurs si intreg capitolul 31 din Ieremia.

De asemenea, tinand cont ca Maica Domnului este Nascatoare de Dumnezeu deoarece a nascut pe Iisus Hristos, Cel Unul din Sfanta Treime, Dumnezeul nostru, iar despre Dumnezeu S-a spus:
Şi cine poate să-I zidească Lui templu, când cerul şi cerurile cerurilor nu-L încap? Şi cine sunt eu, ca să-I pot zidi templu? Fără numai doar pentru a se tămâia înaintea Lui. ( 2 Paralipomena 2:6)
intelegem dar ce marire I-a dat Dumnezeu FEcioarei Maria, de l-a purtat in pantece, pe Cel ce a carui slava nici cerurile si nici pamantul nu o pot cuprinde.

Tot asa, Maica Domnului este cantata in Psalmi, in care Sfantul Duh o arata ca pe o imparateasa a ingerilor si a toata faptura, stand de-a dreapta scaunului Fiului ei in haina aurita si prea infrumusetata.
11 Stătut-a împărăteasa de-a dreapta Ta, îmbrăcată în haină aurită şi prea înfrumuseţată.
12 Ascultă fiică şi vezi şi pleacă urechea ta şi uită poporul tău şi casa părintelui tău,
13 Că a poftit Împăratul frumuseţea ta, că El este Domnul tău.
(Psalmul 44)
Iar la sfarsit zice:
20 Pomeni-vor numele tău în tot neamul;
21 Pentru aceasta popoarele te vor lăuda în veac şi în veacul veacului.
(Ps. 44)

Ce as mai vrea sa-ti mai spun, draga Abis, desi stiu ca te declari ateu, dar apreciez ca esti interesat de Scriptura, si poate iti vor folosi unele lucruri ce le afli aici, la timpul potrivit; iti mai spun deci (ca o sa tot auzi pareri), ca toti crestinii adevarati, au stiut de la inceput ca nasterea Mantuitorului din Fecioara Maria a fost dupa legile firii, dar mai presus de firea nasterii, caci ea nici dureri nu a avut la nastere, si nici fecioria ei nu s-a stricat la nastere. Stiu ca asta sminteste pe multi, iar pe unii smintirea aceasta ii aduce chiar in pragul nebuniei, ca ei de fapt au ura pe Maica Domnului si nu intamplator.
Asa cum Adam a nascut femeie fara de femeie, tot asa, si acum, Fecioara Maria naste pe Noul Adam Hristos, fara de impreunare de barbat. Caci Hristos se naste fara de Tata din femeie si fara de mama din Tata... Sper ca intelegi acestea, teologic vorbind, urmand faptele descrise in Scriptura? Cred ca da...
Mai departe, potrivit legii nasterii El s-a nascut din femeie, dar e mai presus de firea nasterii pentru ca S-a nascut fara Tata, si tot asa, potrivit legii nasterii El S-a nascut la timpul sorocit nasterii, la sfarsitul celor 9 luni, dar mai presus de legea firii, caci S-a nascut fara sa pricinuiasca durere, potrivit proorocului care zicea: Înainte de a se zvârcoli în dureri de naştere, ea a născut; înainte de a simţi chinul, ea a născut un fiu. (Isaia 66:7)
sau:
Şi mi-a zis Domnul: "Poarta aceasta va fi închisă, nu se va deschide şi nici un om nu va intra pe ea, căci Domnul Dumnezeul lui Israel a intrat pe ea. De aceea va fi închisă.

Si daca tot m-ai starnit smile.gif , si ma bucur de acest lucru acum, mai fac inca odata precizarea ca Fecioara Maria nu este si nu trebuie considerata o femeie ca oricare alta, caci ea este Nascatoare de Dumnezeu. A mai fost, sau mai este vreo femeie Nascatoare de Dumnezeu?! Evident ca nu.
Daca nu am recunoaste, si asta spun acum mai mult pentru credinciosi, ca Fecioara Maria este Nascatoare de Dumnezeu, evident ca nu am socoti nici persoana nascuta din ea, ca fiind Dumnezeu, ci numai om. Iar daca Iisus a fost numai om, atunci nu ne-ar putea mantui.
Deci mantuirea noastra isi are baza in faptul ca Fecioara Maria a fost cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu.
De altfel, lucrul acesta este din nou intarit si de Scriptura, caci Elisabeta, mama Sfantului Ioan Botezatorul, plina de Duh Sfant, zice:
Şi de unde mie aceasta, ca să vină la mine Maica Domnului meu? (Luca 1:43)


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 16 Sep 2008, 08:59 AM
Mesaj #62


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Clopotel, multumesc pentru informatii.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
papy
mesaj 21 Sep 2008, 01:26 PM
Mesaj #63


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 559
Inscris: 31 March 08
Din: Bucureşti
Forumist Nr.: 11.442



QUOTE(abis @ 16 Sep 2008, 09:59 AM) *
Clopotel, multumesc pentru informatii.

Ar fi o greseala sa crezi ca in Geneza 3:15 se vorbeste despre Maria. Nu Maria a zdrobit capul sarpelui=satan, cu Hristos, adica SAMANTA, nu femeia.
E idolatrie sa spui ca femeia zdrobeste pe satan.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Black&White
mesaj 21 Sep 2008, 02:00 PM
Mesaj #64


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 14
Inscris: 19 September 08
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 11.991



QUOTE(Clopotel @ 15 Sep 2008, 09:35 PM) *
Draga Abis,
Inca imediat dupa caderea lui Adam si a Evei, Dumnezeu a vestit ca Maica Domnului va fi acea "femeie care va zdrobi capul sarpelui"
15 Duşmănie voi pune între tine şi între femeie, între sămânţa ta şi sămânţa ei; aceasta îţi va zdrobi capul, iar tu îi vei înţepa călcâiul". (Facerea 3)


Draga Clopotel,

Ai cunostinta de vreo teorie conform careia Maica Domnului e un simbol universal(al lumii, sau al vietii sau altceva)? Sau o vezi doar ca pe o personalitate istorica?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
papy
mesaj 22 Sep 2008, 11:21 AM
Mesaj #65


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 559
Inscris: 31 March 08
Din: Bucureşti
Forumist Nr.: 11.442



QUOTE(Black&White @ 21 Sep 2008, 03:00 PM) *
Draga Clopotel,

Ai cunostinta de vreo teorie conform careia Maica Domnului e un simbol universal(al lumii, sau al vietii sau altceva)? Sau o vezi doar ca pe o personalitate istorica?

Spiritual, în multe din versurile Scripturii, reprezintă biserica, eternă sau externă. Însă, la fel şi Petru sau alte personaje.

Biserica şi credincioşii, specific, sunt reprezentaţi prin SARA, nevasta lui Avram.

Galateni 4


22Căci este scris că Avraam a avut doi fii: unul din roabă, şi unul din femeia slobodă.

23Dar cel din roabă s'anăscut în chip firesc, iar cel din femeia slobodă s'a născut prin făgăduinţă.

24Lucrurile acestea trebuiesc luate într'alt înţeles: acestea sînt două legăminte: unul depe muntele Sinai naşte pentru robie şi este Agar, -

25căci Agar este muntele Sinai din Arabia; -şi răspunde Ierusalimului de acum, care este în robie împreună cu copiii săi.

26Dar Ierusalimul cel de sus este slobod, şi el este mama noastră.

27Fiindcă este scris: ,,Bucură-te, stearpo, care nu naşti de loc! Izbucneşte de bucurie şi strigă, tu, care nu eşti în durerile naşterii! Căci copiii celei părăsite vor fi în număr mai mare decît copiii celei cu bărbat.``

28Şi voi, fraţilor, ca şi Isaac, voi sînteţi copii ai făgăduinţei.

29Şi cum s'a întîmplat atunci, că cel ce se născuse în chip firesc prigonea pe cel ce se născuse prin Duhul tot aşa se întîmplă şi acum.

30Dar ce zice Scriptura? ,,Izgoneşte pe roabă şi pe fiul ei; căci fiul roabei nu va moşteni împreună cu fiul femeii slobode.``

31De aceea, fraţilor, noi nu sîntem copiii celei roabe, ci ai femeii slobode. Hristos ne -a izbăvit ca să fim slobozi.

Nici vorbă de Maria în profeţiile VT (înafară de Isaia) sau super-cinstire în NT.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andra_v
mesaj 10 Feb 2009, 11:20 AM
Mesaj #66


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.799
Inscris: 9 September 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.652



Icoana Maicii Domnului de la Manastirea Petru Voda plange cu lacrimi de mir. http://victor-roncea.blogspot.com/2009/02/...ana-maicii.html

Icoana Maicii Domnului de la Manastirea Petru Voda din Moldova a plans duminica aceasta cu mir, fapt observat de credinciosii adunati in numar mare, au relatat calugarii de la fata locului, care ne-au transmis si fotografia icoanei.
Ieri a fost a 33-a Duminica dupa Rusalii, a Vamesului si a Fariseului si inceperea Triodului iar Parintele implineste maine 90 de ani.

Zilele acestea, Manastirea cu hramul Sfintilor Arhangheli Mihail si Gavriil este in centrul atentiei lumii ortodoxe dupa ce duhovnicul Iustin Parvu a facut un Apel romanilor, cinului monahal si ierarhilor Bisericii sa nu accepte indosarierea electronica prin cipuri biometrice introduse obligatoriu in pasapoarte, cu incepere de la 1 ianuarie. La apelul parintelui Iustin s-au strans pana acum peste 50.000 de semnaturi din intreaga tara, ce vor fi inaintate Guvernului, Parlamentului si Patriarhiei, alaturi de cererea de a putea alege acte de identitate cu sau fara dispozitive de supraveghere electronica prin unde radio (RFID). Sfantul Sinod a anuntat de altfel ca va discuta problematica cipurilor biometrice la urmatoare sedinta din 25-26 februarie a.c., iar o coalitie de organizatii ale societatii civile a contestat Hotararea Guvernului la Curtea de Apel, cazul urmand a se judeca chiar martea aceasta, pe 11 februarie, orele 9.00.
Lacrimile cu mir ale Fecioarei Maria au fost interpretate drept un semn al vremurilor care vin, mai ales ca marti Parintele Iustin implineste 90 de ani, dintre care 17 a suferit pentru credinta in temnitele comuniste. Pe icoana facatoare de minuni se afla si Sfantul Haralambie, protectorul parintelui Iustin, sarbatorit pe 10 februarie. Pentru marti au fost organizate adevarate pelerinaje la Manastirea de la Poalele Ceahlaului, mii de credinciosi dorind sa vada minunea si sa-i ureze "La Multi Ani!" parintelui, considerat, dupa regretatii parinti Ilie Cleopa si Ioanichie Balan si alaturi de bunii parinti Adrian Fageteanu si Arsenie Papacioc, unul dintre cei mai mari duhovnici ai Ortodoxiei romanesti. (V.- Nichifor R.)
http://www.ziua.ro/news.php?data=2009-02-09&id=20831


--------------------
An Appeal From James’ Family

An Appeal From James’ Family
Unidentified gunmen kidnapped journalist James Foley in northwest Syria on Thanksgiving Day, November 22 2012.

Jim is the oldest of five children. He has reported independently and objectively from the Middle East for the past five years. Prior to his work as a journalist, Jim helped empower disadvantaged individuals as a teacher and mentor assisting them in improving their lives.

The family appeals for the release of Jim unharmed.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
shapeshifter
mesaj 15 Apr 2009, 03:42 PM
Mesaj #67


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.442
Inscris: 6 November 05
Forumist Nr.: 7.211



The Wisdom of the Virgin - Frithjof Schuon


--------------------
Keep calm and host yourself.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pagini V  < 1 2
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 28 March 2024 - 05:36 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman