HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Rugaminte

Toate câte vă vor zice vouă, faceţi-le şi păziţi-le; dar după faptele lor nu faceţi, că ei zic, dar nu fac. [Matei 23:3]

Forumul Ecclesia este dedicat exclusiv crestinilor de diferite confesiuni. Ateii si personanele care critica aceasta religie sunt rugate sa foloseasca forumul de Religie si pe cel de Filosofie.
Va multumesc pentru intelegere. (Figaro)

2 Pagini V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Maica Domnului, "martorul tacut" sau ignorata?
ioana1
mesaj 16 Jun 2004, 07:53 AM
Mesaj #1


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 633
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.934



Deschid acest subiect de la premisa : Ii acordam atentia cuvenita Maicii Domnului, nascatoarea de Dumnezeu, sau din contra, Maica Domnului reprezinta numai un trup, care a dus la indeplinire nasterea Mantuitorului lumii?

Sunt reale minunile care se fac in ziua de astazi, cu ajutorul Maicii Domnului, sunt credibile viziunile in care Ea se infatiseaza si ghideaza pe cei care se incred in ea?

Facem bine, facem rau, ca , ne inchinam Ei? ( si aici ma refer la celelalte culte ,care nici nu se inchina , nici nu o sarbatoresc)

Este adevarat ca Biblia nu vorbeste mult la adresa Ei, considerata de cultul ortodox , ca si "martorul tacut", Maica Domnului Nostru Isus Hristos, a crezut in El, a crezut in planul de mantuire al lui Dumnezeu , adus la indeplinire rolul dat de catre Dumnezeu, a asteptat tacuta voia Lui in continuare.

Analele istoriei vorbesc putin despre Ea, ca ar mai fi trait cca 10 ani, dupa jertfa de pe Golgota.

Sfanta in viata , dar si dupa moarte, Maica Domnului, ce reprezinta pentru unii dintre noi?


--------------------
"Fiule, nu uita invataturile mele, si pastreaza in inima ta sfaturile mele" (Prov.3.1)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IO
mesaj 16 Jun 2004, 11:03 AM
Mesaj #2


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.637
Inscris: 20 January 04
Forumist Nr.: 1.907



Interesant topic.
Pentru mine Sfanta Fecioara reprezinta una din cele mai elevate fiinte care s-au intrupat pe Terra vreodata. De ce?
- Este singura femeie cunoscuta in istorie care a reusit conceptia si nasterea in Legea Iubirii.
- Ca entitate, se afla in cerul 10, in imediata apropiere a Sf. Treimi, pe un palier vibrational superior Sfantului Ioan Botezatorul (cel "mai presus decat toti nascuti din femeie") si lui Moise.
- Are rol de intermediar intre Fiul Sau si oameni. Sunt cazuri in care sentinta Dreptului Judecator a fost "indulcita" prin interventia Ei.
- "Acoperamantul Maicii Domnului" este unul dintre cele mai puternice acatiste care exista.
- Aparitiile si predictiile Sale la Vlaherne, Fatima si mai nou la Medjugordje au avut loc in momente cruciale pentru omenire.
- Este o entitate extrem de activa, fiind raspunzatoare pentru marea majoritate a miracolelor petrecute in zilele noastre (a se vedea cazurile icoanelor care "plang" mir, vindecarile si exorcizarile facute de Ea, rezolvarea unor stari potential conflictuale s.a.m.d.). Din acest motiv, in unele tari catolice Sfanta Fecioara este extrem de iubita si Ii este acordata intaietatea in rugaciune, chiar fata de Hristos - ceea ce este GRESIT.
- Romania, "Gradina Maicii Domnului", se bucura de o protectie speciala din partea Sfintei Fecioare. Nu intamplator pe teritoriul nostru au avut, au si vor avea loc aparitii si miracole legate de Ea.
- Conform istoricului Adrian Bucurescu, dacii Ii acordau o inalta pretuire si O invocau pe pietrele lor funerare:
"STRALUCITOARE/CURATA MAREATA DOAMNA/SUNT CREDINCIOASA/SUNT CU TREI DE SASE/DAR ATAT TE ROG/CANDVA SA MA AJUTI/SA RENASC"
- Alaturi de Botezator si de Moise, Sfanta Fecioara este dovada vie a faptului ca omul poate eleva mai presus de regnul angelic. Ea este "mai presus decat heruvimii si mai curata, fara de asemanare, decat serafimii". Serafimii si heruvimii sunt cei mai elevati in ierarhiile angelice.

Cam atat deocamdata.
l

Acest topic a fost editat de RZA: 16 Jun 2004, 11:06 AM


--------------------
Perseverenta e favorabila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TriRegnum
mesaj 16 Jun 2004, 12:11 PM
Mesaj #3


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.851
Inscris: 14 October 03
Forumist Nr.: 985



QUOTE
Deschid acest subiect de la premisa : Ii acordam atentia cuvenita Maicii Domnului, nascatoarea de Dumnezeu, sau din contra, Maica Domnului reprezinta numai un trup, care a dus la indeplinire nasterea Mantuitorului lumii?


Dasigur ca ii acordam acea preacinstre Fecioarei Maria (Theotokos – Nascatoare de Dumnezeu), mii de rugaciuni inchinate Mamaei noastre cerest, se inalta de pe Glob in fiecare minut. Fecioara Maria prin viata ei e exemplul cel mai viu al crestinului, ea L-a urmat pe Fiul ei Isus Cristos in toate suferintele Lui, ea a fost plina de iubire si de speranta mereu (si asta pentru ca nu a avut pacat, “bucura-te Marie, ceea ce esti plina de har” - un om plin de har e atunci cand nu are nici un pacat, iar ea nu a avut pacat din moment ce trimisul Domnului Dumnezeu ii spune aceste lucruri), alaturi de Fiul ei a suferit si ea si astfel se poate numi coresacumparatoare, desigur adevaratul rascumparator ramanand Isus Cristos prin jertfa de pe Calvar.

QUOTE
Sunt reale minunile care se fac in ziua de astazi, cu ajutorul Maicii Domnului, sunt credibile viziunile in care Ea se infatiseaza si ghideaza pe cei care se incred in ea?

Sunt cat se poate de reale aparitiile de la Medjugorje, cele ce au avut loc la Lourd sau la Fatima si la fel de reale sunt si minunile ce au loc acolo prin mijlocirea Preafericitei Fecioare Maria, an de an se intorc spre casele lor mii de oameni vindecati de diferite boli, ajutati in diferite probleme etc. Ea a fost Mama Mantuitorului, ea l-a format pe omul Cristos, sa ne incredintam, deci, ei ca sa ne formeze si pe noi asa cum pe Isus l-a format, sa ne calauzeasca asemeni unei mame (“Fiule iata mama ta.” - spunand aceastea Isus ne-o incredinteaza pe Maria ca mama a tuturor, e Mama noastra cereasca).

QUOTE
Facem bine, facem rau, ca , ne inchinam Ei? ( si aici ma refer la celelalte culte ,care nici nu se inchina , nici nu o sarbatoresc)

Sunt doua feluri de inchinare: dulia – care inseamna cinsitrea sfintilor, hiperdulia – care e preacinsitrea si se acorda numai Sfintei Maria si LATRIA – adoratia, care e cuvenita numai lui Dumnezeu si atat daca adoram un sfant ca pe Dumnezeu atunci incalcam grav porunca intai si comitem pacat de moarte (ex: sarutarea sfintilor, intoroducerea in litaniile sfintilor “Sfinta X[Maria in cazul nostru] miluieste-ne pe noi” - numai Dumnezeu se poate milui de noi, caci El iarta, El ne mantuieste, El ne miluieste; pe cand un/o sfant/a care e o creatura umana limitata ca si noi nu poate sa faca aceste lucruri doar atat poate face: sa se roage pentru noi)

QUOTE
Este adevarat ca Biblia nu vorbeste mult la adresa Ei, considerata de cultul ortodox , ca si "martorul tacut", Maica Domnului Nostru Isus Hristos, a crezut in El, a crezut in planul de mantuire al lui Dumnezeu , adus la indeplinire rolul dat de catre Dumnezeu, a asteptat tacuta voia Lui in continuare.


Biblia nu o pomeneste prea mult intr-adevar, dar Sfanta Traditie ii acorda un loc privilegiat, in vechime au existat o multime de Evanghelii, din care multe sunt apocrife ramanand autentice acestea patru, in cele apocrife se vorbeste mult mai mult de Maria si chiar de ridicarea ei la cer. Aceste evanghelii apocrife nu sunt total false, ci ele au un sambure de adevar astfel ca spun si adevaruri multe, dar nu au putut fi acceptate pentru ca contineau mituri neadevarate.
Pentru ca Maica Domnului a crezut inca de la inceput in Isus, in Dumnezeu, ea a beneficiat prima de roadele mantuirii, ea a fost predestinata la nasterea Mantuitorului, caci a fost profetita.

QUOTE
Analele istoriei vorbesc putin despre Ea, ca ar mai fi trait cca 10 ani, dupa jertfa de pe Golgota.

Din cate imi amintesc eu, ea a trait pana la 60 sau 63 de ani.

QUOTE
Sfanta in viata , dar si dupa moarte, Maica Domnului, ce reprezinta pentru unii dintre noi?

Ea reprezinta Mama si Protectoarea noastra cereasca, formatoarea noastra, cea care ne ajuta si ne dobandeste haruri de la Fiul lui Dumnezeu (se roaga Lui pentru noi asa cum la nunta din Cana s-a rugat pentru minrii care nu mai aveau vin).

RZA
QUOTE
Din acest motiv, in unele tari catolice Sfanta Fecioara este extrem de iubita si Ii este acordata intaietatea in rugaciune, chiar fata de Hristos - ceea ce este GRESIT.

Cel ce greseste enorm aici esti Tu, nu este adevarat, nici nu stii pietatea catolicilor fata de Sfantul Sacrament, de Isus Cristos si faci asemenea afirmatii. Nu noi spunem la Liturghie “Pra Sfanta Nascatoare de Dumnezeu miluieste-ne pe noi” - caci numai Dumnezeu ne poate ierta pacatele si nu Fecioara Maria, nu sarutam sfintii etc.
Intai intreaba un catolic ce inseamna Rozariul si rugaciunile mariane si ce inseamna adoratia euharistica si Isus Cristos. Intai El este adorat, apoi vine Fecioara Maria si sfintii, in rugaciunile mariane intotdeauna se incepe cu adorarea lui Dumnezeu, cererea de mila catre Sfanta Treime si apoi ne rugam Mariei sa "se roage pentru noi".

QUOTE
- Conform istoricului Adrian Bucurescu, dacii Ii acordau o inalta pretuire si O invocau pe pietrele lor funerare:
"STRALUCITOARE/CURATA MAREATA DOAMNA/SUNT CREDINCIOASA/SUNT CU TREI DE SASE/DAR ATAT TE ROG/CANDVA SA MA AJUTI/SA RENASC"

Crestinismul a ajuns in Romania mai tarziu de daci, acestia nu credeau in Fecioara Maria, iar cultul ei a aparut mai tarziu de intrarea crestinismului pe teritoriul tarii noastre, era o pietate, dar nu in felul cu reiese din rugaciunea postata de tine. Rugaicunile pe pietrele funerare, la morminte erau de genul: “Dumnezeule ai grija de sufletul lui X si du-l in cer, iar la sfarsitul lumii inviaza-l asa cum pe Fiul tau L-ai inviat din morti.”



Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 16 Jun 2004, 12:11 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
ioana1
mesaj 16 Jun 2004, 12:26 PM
Mesaj #4


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 633
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.934



Multumesc , baieti, au fost deosebite raspunsurile voastre, sa mai asteptam si provincia, si ma refer la cultele care nu ii se roaga maicii Domnului, nu o cinstesc , si sa ne explice de ce.


--------------------
"Fiule, nu uita invataturile mele, si pastreaza in inima ta sfaturile mele" (Prov.3.1)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Inorog
mesaj 16 Jun 2004, 12:47 PM
Mesaj #5


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.182
Inscris: 9 May 04
Forumist Nr.: 3.435




Pai nu cred ca exista cult crestin care sa nu o cinsteasca pe Maica Domnului.


--------------------

A mai venit si-un inorog straveziu foarte speriat, foarte livid. Locuia intr-un viitor aramiu cu vedere la vid.
Nichita Stanescu
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IO
mesaj 16 Jun 2004, 02:06 PM
Mesaj #6


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.637
Inscris: 20 January 04
Forumist Nr.: 1.907



TriRegnum

QUOTE
Cel ce greseste enorm aici esti Tu

Nu, multumesc. tongue.gif

QUOTE
Din cate imi amintesc eu, ea a trait pana la 60 sau 63 de ani.

Aici iti dau dreptate, a trait mai mult decat zice ioana1. Hai sa cautam pe net, poate gasim ceva.

QUOTE
Crestinismul a ajuns in Romania mai tarziu de daci, acestia nu credeau in Fecioara Maria, iar cultul ei a aparut mai tarziu de intrarea crestinismului pe teritoriul tarii noastre, era o pietate, dar nu in felul cu reiese din rugaciunea postata de tine.

ohyeah.gif Ei, pai daca asa am invatat toti la istorie, inseamna ca e si adevarat...

Sa nu ne impiedicam insa in "amanunte" si sa-i lasam si pe altii sa isi expuna parerile. smile.gif

Acest topic a fost editat de RZA: 16 Jun 2004, 02:07 PM


--------------------
Perseverenta e favorabila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TriRegnum
mesaj 16 Jun 2004, 02:59 PM
Mesaj #7


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.851
Inscris: 14 October 03
Forumist Nr.: 985



QUOTE
Ei, pai daca asa am invatat toti la istorie, inseamna ca e si adevarat...

Nu-mi spune ca te iei dupa carti gen Pavel Corut.

QUOTE
QUOTE
Cel ce greseste enorm aici esti Tu


Nu, multumesc.


Te rog ca alta data sa-mi raspunzi la toata fraza, nu-mi place cand e trunchiat in halu asta wink.gif. (truncherea propizitiilor mele imi aminteste de o persoana "draga mie" si de aceea nu-mi place cand sunt trunchiate, dar imi cer scuze, nu am sesizat gluma, sunt intr-o stare mai aparte zilele astea, dar pana in iulie imi revin cu totul)In general necatolicii nu cunosc pietatea si rugaciunile catolicilor si astfel isi formeaza pareri gresite.

Acum revin si sunt iar serios, pentru ca frecvent aud aceste lucruri despre catolici, multi ortodocsi le spun si chiar preotii ortodocsi, astfel ca ii invata pe credinciosi acestea.

Spui ca in unele tari catolice Fecioara Maria e pusa inaintea lui Isus, artata-mi tarile respective si rugaciunile care arata idolatrie, rugaciunea mariana cea mai utilizata e Sf. Rozar, voi spuneti ca e idolatra, dar daca ati cunoaste-o atunci nu ati mai avea asemenea pareri (idolatrie este cand se spune "Presfanta Nascatoare de Dumnezeu miluieste-ne pe noi" - numai Dumnezeu miluieste, sfintii mijlocesc pe langa El si se roaga lui si nicidecum nu miluiesc oamenii, sau sa le ierte pacatele).
Ca sa-ti faci o parere despre Rozar voi spune aici in mare cate ceva despre el (istoric a aparut cam prin sec XI si nu era sirag de margele, ci gramajoare de pietricele):
1 Pe Cruce se spune Crezul, deci un catolic isi marturiseste credinta.
2 Pe boabele mari se spune Tatal Nostru, rugaciunea domneasca data de Isus
3 Pe boabele mici se spune Bucura-te Marie ("Bucura-te Marie cea plina de har, Domnul este cu tine. Binecuvantata esti tu intre femei si Binecuvantat este rodul trupului tau, Isus. Sfanta Marie, Maica lui Dumnezeu roaga-te pentru noi pacatosii acum si-n ceasul mortii noastre. Amin.") - rugaciune de lauda in cinstea Sfintei Maria si cerere de mijlocire pentru noi.
4 Rugaciunea cuprinde 5 decade a cate zece boabe mici, fiecare decada are si o boaba mai mare pe care se spune Tatal nostru, dar la fiecare decada se mediteaza un mister din viata lui Isus, apoi pe boabele mici se spune Bucura-te Marie.

Imi cer scuze inca o data tongue.gif

Acest topic a fost editat de TriRegnum: 16 Jun 2004, 07:55 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 16 Jun 2004, 03:26 PM
Mesaj #8


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



Tri, RZA s-a referit la faptul că, în fuga tastării l-ai numit "Tu" cu "T" mare şi a încercat să facă o glumă zicînd că refuză această onoare... Aşa mi se pare mie...

Mie, personal, îmi merge direct la suflet tot ce spui tu (cu "t" mic!) despre Fecioara Maria dar mi se pare că eşti mult prea dur în a înfiera greşelile preopinentului!

Deşi din experienţa mea la han încep să-mi pun foarte sincer întrebarea dacă nu cumva acesta este spiritul în care se discută pe aici, agresiv şi extrem de agresiv.

Îmi cer scuze dacă cumva te supără cuvintele mele dar (şi) eu de abia dacă mai găsesc cîte un sub-forum unde lumea să polemizeze cu ton scăzut şi cu eleganţă...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IO
mesaj 16 Jun 2004, 03:42 PM
Mesaj #9


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.637
Inscris: 20 January 04
Forumist Nr.: 1.907



QUOTE
Nu-mi spune ca te iei dupa carti gen Pavel Corut.

Cine a pomenit ceva de carti? biggrin.gif Ma iau dupa ce pot investiga personal. Da, ca sa-ti raspund la urmatoarea intrebare, se poate accesa Cronica Akasha (totalitatea informatiilor vizuale, auditive, senzoriale etc ale trecutului), dupa cum se poate accesa si viitorul. Daca nu ma crezi, intreaba-i si pe altii de pe Han care au cunoastere. Oricum, subiectul de discutie este altul.

QUOTE
QUOTE


QUOTE

Cel ce greseste enorm aici esti Tu


Nu, multumesc.


Te rog ca alta data sa-mi raspunzi la toata fraza, nu-mi place cand e trunchiat in halu asta

Am scris "nu, multumesc" referitor la faptul ca mi-ai spus "Tu", considerand ca sunt departe de a merita o astfel de adresare... jamie.gif Cat despre greseala, toti gresim. Si eu mai mult ca toti la un loc. sorry.gif

Iti multumesc pentru lamuriri legate de Rozar. Nu m-am referit insa la practici catolice sau la o rugaciune in special, ma refer la perceptia omului de rand in tarile catolice... la femeia care poarta la gat iconita cu Maica Domnului, la marinarul care se roaga Sf. Fecioare inainte de calatorie samd. Orice ai spune, catolicii acorda Sf. Maria o importanta mult mai mare decat ortodocsii. In sine, asta nu e un lucru rau, insa ai putea sa observi si singur ca unii au tendinta de a mai si exagera. Vezi, exista oameni care uita sa se roage intai Sf. Treimi si apoi Sf. Fecioare sau altor Sfinti, asa cum ai spus.
Iti propun sa punem punct aici acestei discutii, deoarece "contrele" interconfesionale nu ma intereseaza. Si nici cele offtopic.

[later edit] Uite, caa s-a prins ce am vrut sa spun cu acel "nu, multumesc".
caa, TriRegnum si cu mine nu suntem preopinenti (decat cel mult pe topicul despre reincarnare tongue.gif ), iar daca altii inteleg sa discute pe un ton ridicat pe alte subforumuri, cred ca intotdeauna vei gasi pe Ecclesia o oaza de liniste... Ce zici, "preopinentule" TriRegnum? wink.gif

Acest topic a fost editat de RZA: 16 Jun 2004, 03:48 PM


--------------------
Perseverenta e favorabila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TriRegnum
mesaj 16 Jun 2004, 08:07 PM
Mesaj #10


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.851
Inscris: 14 October 03
Forumist Nr.: 985



QUOTE
Tri, RZA s-a referit la faptul că, în fuga tastării l-ai numit "Tu" cu "T" mare şi a încercat să facă o glumă zicînd că refuză această onoare... Aşa mi se pare mie...


smile.gif smile.gif wink.gif nu mai pot de ras, nici nu am observat tongue.gif . Imi merge prost tastatura si trebuie sa o schimb, dar de canz zic si numai ajung.

QUOTE
Mie, personal, îmi merge direct la suflet tot ce spui tu (cu "t" mic!) despre Fecioara Maria dar mi se pare că eşti mult prea dur în a înfiera greşelile preopinentului!

tongue.gif tongue.gif tongue.gif Fac si io pe durul, dar nu o fac cu rautate...sfantul Atanasiu spre exemplu ironiza pe cei ce-i greseau wink.gif (stiti voi, eu incerc sa fiu ca Napoleon, si ma uit si la TV cand scriu cate ceva, acum mor de ras, nu mai pot, pe RealitateaTV e “100%” si invitat e Vanghelie de la sectorul 5 si l-a pus sa conjuge verbul “a fi” si nu stie smile.gif )

QUOTE
Deşi din experienţa mea la han încep să-mi pun foarte sincer întrebarea dacă nu cumva acesta este spiritul în care se discută pe aici, agresiv şi extrem de agresiv.

Cateodata sunt mai agresiv, da nu pentru ca am ceva cu celelalte persoane, ci pentru ca ma mai supar pe aici pe la mine, stiti voi mai exista si oi negre si vin incarcat pe aici...nu am mai intrat demult si s-au petrecut multe pe la mine, oricum nu ma luati in seama daca sunt prea dur si nu sesizez glumele, desi eu glumesc de felul meu (poate uneori mai glumesc asa rece incat celalalt nu stie daca glumesc sau nu si nu stie cum sa reactioneze, ma amuza teribil fazele astea).

QUOTE
Iti multumesc pentru lamuriri legate de Rozar. Nu m-am referit insa la practici catolice sau la o rugaciune in special, ma refer la perceptia omului de rand in tarile catolice... la femeia care poarta la gat iconita cu Maica Domnului, la marinarul care se roaga Sf. Fecioare inainte de calatorie samd.


Nu ai pentru ce. Da se roaga Sfintei Fecioare, dar inainte se Impartaseste si apoi se roaga ei; in Spania si America de Sud e o pietate mai mare la Fecioara pentru ca aici au avut loc aparitii minunate ale Mariei, dar nu sunt chiar asa exagerate ca in filme/telenovele.

QUOTE
Orice ai spune, catolicii acorda Sf. Maria o importanta mult mai mare decat ortodocsii.

Desigur, in Biserica Catolica cultul marian e mai puternic, insa nu e idolatru. Am vorbit mai-nainte cu cineva de la ortodocsi referitor la “Preasfanta nascatoare de Dumnezeu miluieste-ne pe noi”, se refera de fapt la “mijloceste pentru noi”, iar traducerea in limba romana din originalul gresesc e de vina.

QUOTE
In sine, asta nu e un lucru rau, insa ai putea sa observi si singur ca unii au tendinta de a mai si exagera. Vezi, exista oameni care uita sa se roage intai Sf. Treimi si apoi Sf. Fecioare sau altor Sfinti, asa cum ai spus.

Desigur ca exista, in rugaciunile scurte, in Rozar insa nu, totusi daca se incepe cu “In numele Tatalui...” e bine, caci se incepe cu Sfanta Treime. Exista multe pentru ca oamenii sunt multi, sunt diferiti, au perceptii diferite etc, insa nu e la scara larga, nu e ceva general.

QUOTE
Uite, caa s-a prins ce am vrut sa spun cu acel "nu, multumesc".
caa, TriRegnum si cu mine nu suntem preopinenti (decat cel mult pe topicul despre reincarnare ), iar daca altii inteleg sa discute pe un ton ridicat pe alte subforumuri, cred ca intotdeauna vei gasi pe Ecclesia o oaza de liniste... Ce zici, "preopinentule" TriRegnum?

Pe Ecclesia e mai liniste, acolo ma linistesc si eu cand mai scriu, insa mi-e greu, ca zilele astea sunt stresat, asa e luna iunie la mine, am observat in ultimii ani, dupa care ma “blegesc” si nu ma sunt asa clocotitor in idei. Cand eram mai tanar si locuiam cu parintii ma descarcam pe ei cand eram incarcat, acum nu am pe cine, si sunt mai agresiv si in idei, in conversatii etc (numai la confesional nu, acolo las totul afara).
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 17 Jun 2004, 08:28 AM
Mesaj #11


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



sa mai asteptam si provincia, si ma refer la cultele care nu se roaga maicii Domnului, nu o cinstesc , si sa ne explice de ce.

Principalul cîştig pe care îl am de la HanuAncutei este acela că reuşesc să aflu lucruri noi despre mine. Uite, descopăr că sînt limitat, încorsetat de formarea mea religioasă, de toţi anii ăştia trăiţi într-un anume spirit.

Mai întîi a fost "bisericismul paulinist exclusivist şi agresiv (sau opresiv, chiar)" de pe un anumit topic. Eu nu pot accepta aşa ceva, nici ca idee, nici măcar ca exprimare.

Presimt că nu m-ar interesa nici acele explicaţii dorite de Ioana, eu n-am astfel de curiozităţi...

M-am întrebat de ce am eu aceste limitări. Şi am găsit răspunsul că dacă cineva distruge (sau încercă să) în mine pe Paul şi tot ce ţine de el, dacă cineva o vorbeşte de rău pe Maria şi tot ce ţine de ea, acel cineva "sapă" la fundamentul meu de creştin, mă loveşte drept în inimă şi eu nu doresc să văd astfel de treburi, nici măcar în intenţie...

Sorry of this... cry.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ioana1
mesaj 17 Jun 2004, 09:20 AM
Mesaj #12


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 633
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.934



Haideti sa va spun motivul , ca nu am scris doar sa ma aflu in treaba, sa fiu eu cea care deschid subiecte.

Va spuneam, ca atunci cand am aflat diagnosticul bunicului meu, m-a strafulgerat "gandul cel bun", ca vindecarea este la Dumnezeu. Initial nu am stiut ce sa fac, si cum sa fac, eram singura, si ma luptam cu boala cuiva. Primul gand a fost :ma rog si postesc. Asa am si facut. Va scutesc de amanunte, le cunoasteti.

Ideea este: avem nevoie de mijlocitori? Am inceput sa citesc acatistul Sfantului Pantelimon. Am ajuns cam la treizecea zi, cand citind, m-am trosnit un gand:CUI MA ROG?

Vorbesc la modul cel mai serios, si va spun , dragii mei, am avut tot felul de ghidari spre lucrurile care trebuie indeplinite asa cum vrea Dumnezeu, nu cum credem noi.

Atunci L-am descoperit pe Isus Hristos, atunci am indepartat cartile, atunci am inceput sa SIMT, sa TRAIESC. Atunci am inteles CUI ne rugam. Nu avem nevoie de mijlocitori, intermediari, ci de puterea lui Isus Hristos, de Harul Sau cel mare, pe care il revarsa peste masura peste fratii Lui.

Nu vorbim de idolatrie, desi am deschis subiectul , nu s-a spus mare lucru acolo, desi ar fi infinite lucruri de spus, dar rugaciunea se canalizeaza doar catre si lui Dumnezeu. Cei care mijlocesc, duhurile sfintilor, o fac si fara rugaciunile nostre, noi trebuie sa ne preocupam de un singur lucru :sa ne rugam neincetat lui Dumnezeu.

Revenind acum, Maica Domnului, o sfanta in viata si dupa moarte, i se cuvine respectul necesar, pentru tot ce a facut cu ajutorul fecioriei ei, puritatii vietii ei , insa nu cred ca trebuie canalizata rugaciunea in directia ei, atat tot.(omorati-ma acum!)

Referitor la varsta, am fost slujba (si mai si ascult din cand in cand), nu era o descoperire personala, preotul a spus ca ar mai fi trait 10 ani, de fapt asta nici nu conteaza, voiam sa spun ca istoria o evidentiaza mai mult decat Sfanta Scriptura, desi diferenta este enorma, si am spus de ce in primul post.

Si exista culte care nici macar nu-i pomenesc numele.


--------------------
"Fiule, nu uita invataturile mele, si pastreaza in inima ta sfaturile mele" (Prov.3.1)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 17 Jun 2004, 10:19 AM
Mesaj #13


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



Eu sînt prea necunoscător ca să limpezesc această problemă teologică, a sfinţilor şi a canalizării rugăciunilor. Ceea ce îndrăznesc eu să-ţi propun (şi aceasta cu oarecari rezerve) este să-ţi precizezi ţie însuţi poziţia pe care o ai faţă de Biserică şi de învăţătura ei.

În ceea ce mă priveşte, creştinismul meu începe de la Biblie şi se continuă cu Sf Tradiţie, Sf. Părinţi, sfinţii şi, nu în ultimul rînd, cu Biserica (în primul rînd ca şi comunitate a creştinilor vii şi morţi). Asta e...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Inorog
mesaj 17 Jun 2004, 10:37 AM
Mesaj #14


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.182
Inscris: 9 May 04
Forumist Nr.: 3.435



CAPITOLUL 2 Evanghelia dupa Ioan
Nunta din Cana.

1. Şi a treia zi s-a făcut nuntă în Cana Galileii şi era şi mama lui Iisus acolo.
2. Şi a fost chemat şi Iisus şi ucenicii Săi la nuntă.
3. Şi sfârşindu-se vinul, a zis mama lui Iisus către El: Nu mai au vin.
4. A zis ei Iisus: Ce ne priveşte pe mine şi pe tine, femeie? Încă n-a venit ceasul Meu.
5. Mama Lui a zis celor ce slujeau: Faceţi orice vă va spune.
6. Şi erau acolo şase vase de piatră, puse pentru c*răţirea iudeilor, care luau câte două sau trei vedre.
7. Zis-a lor Iisus: Umpleţi vasele cu apă. Şi le-au umplut până sus.
8. Şi le-a zis: Scoateţi acum şi aduceţi nunului. Iar ei i-au dus.
9. Şi când nunul a gustat apa care se făcuse vin şi nu ştia de unde este, ci numai slujitorii care scoseseră apa ştiau, a chemat nunul pe mire,
10. Şi i-a zis: Orice om pune întâi vinul cel bun şi, când se ameţesc, pune pe cel mai slab. Dar tu ai ţinut vinul cel bun până acum.
11. Acest început al minunilor l-a făcut Iisus în Cana Galileii şi Şi-a arătat slava Sa; şi ucenicii Săi au crezut în El.

.............................................

Ioana1, nu te speria ca te rogi Maicii Domnului ca mijlocitoare. Isus a ascultat-o pe pamant si sunt convis ca o asculta si in Ceruri.
Ceea ce nu trebuie sa uiti este ca minunea vine de la Dumnezeu Tatal, mijlocitor fiind Fiul. (am corectat in concordanta cu cele spuse de TriRegnum)

Acest topic a fost editat de inorog: 17 Jun 2004, 12:49 PM


--------------------

A mai venit si-un inorog straveziu foarte speriat, foarte livid. Locuia intr-un viitor aramiu cu vedere la vid.
Nichita Stanescu
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TriRegnum
mesaj 17 Jun 2004, 11:00 AM
Mesaj #15


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.851
Inscris: 14 October 03
Forumist Nr.: 985



Trebuie mai intai sa faci o ierarhie, o prioritate si limitare a sfintilor de Dumnezeu. Pe sfinti ii cinstesti si pe Dumnezeu il adori, Dumnezeu e una si sfintii alta.
Nu e nici o greseala sa te rogi la sfinti, ei mijlocesc la Isus pentru noi, ei oricum se roaga, dar e bine sa le adresam si lor cate un gand bun, o intentie de rugaciune etc. Desigur ca fiecare om are o preferinta pentru anumiti sfinti sau pur si simplu se roaga mai mult la Isus Cristos, om si Dumnezeu, totul e sa ne ne indepartam de la fundamentele crestine.
Intre Dumnezeu Tatal si om mijloceste doar Isus prin Duhul Sau, intre oameni si Isus sunt sfintii si exemplul e la Cana, sfintii mijlocesc la Isus pentru noi, iar Acesta la Tatal, iar Tatal implineste tot ceea ce Fiul Sau il roaga ("orice veti cere Tatalui Meu in numele Meu veti primi").

Despre cultul Preacuratei Fecioare Maria:ProFamilia.ro

Acest topic a fost editat de TriRegnum: 17 Jun 2004, 11:17 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Inorog
mesaj 17 Jun 2004, 12:28 PM
Mesaj #16


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.182
Inscris: 9 May 04
Forumist Nr.: 3.435



sfintii mijlocesc la Isus pentru noi, iar Acesta la Tatal, iar Tatal implineste tot ceea ce Fiul Sau il roaga ("orice veti cere Tatalui Meu in numele Meu veti primi").
______________________________________

Asa este, TriRegnum a raspuns corect, asa este si normal - "Tatal implineste tot ceea ce Fiul Sau Il roaga.

Am si eu o intrebare aici, se poate sa ne rugam si Duhului Sfant ? Adica in afara de crucea pe care ne-o facem. Se obisnuieste sa-L punem mijlocitor intre noi si Tatal ? Sau Duhul Sfant doar ne sfinteste si ne intareste ?


--------------------

A mai venit si-un inorog straveziu foarte speriat, foarte livid. Locuia intr-un viitor aramiu cu vedere la vid.
Nichita Stanescu
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IO
mesaj 17 Jun 2004, 01:43 PM
Mesaj #17


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.637
Inscris: 20 January 04
Forumist Nr.: 1.907



Sigur ca te poti ruga Sfantului Duh. Exista doar Acatistul Sfantului Duh, nu? wink.gif Rugandu-te Sfantului Duh, te rogi direct lui Dumnezeu.
Sfantul Duh... Ceva mai Sfant in Tatal, nu exista. Prin El s-au realizat minunile savarsite de Mantuitor, de Sf. Fecioara, de Ingeri, de Sfinti, de oameni. Prin El s-a realizat intreaga Creatie. Si tot El este liantul dintre om si Creator. De aceea, pacatele facute impotriva Lui nu se iarta niciodata. Iar prin suflarea de Duh Sfant pe care a primit-o la Facere, omul este deja in Dumnezeu.


--------------------
Perseverenta e favorabila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TriRegnum
mesaj 17 Jun 2004, 01:46 PM
Mesaj #18


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.851
Inscris: 14 October 03
Forumist Nr.: 985



QUOTE
Am si eu o intrebare aici, se poate sa ne rugam si Duhului Sfant ? Adica in afara de crucea pe care ne-o facem. Se obisnuieste sa-L punem mijlocitor intre noi si Tatal ? Sau Duhul Sfant doar ne sfinteste si ne intareste ?

Desigur, Duhul Sfant e tot Dumnezeu si rugaciunile adresate lui Isus pentru Tatal sunt transmise de mantuitor prin Duhul Sfant, si noi cand ne rugam lui Isus tot in Duhul Sfant o facem, si Sacramentele/Tainele cand le primim tot prin intermediul Duhului sunt primite si/sau savarsite. Deci ne putem ruga direct Duhului Sfant asa cum o facem si cu Tatal sau cu Isus. Spre exemplu la Rusalii, in ritul bizantin e o Vecernie unde preotul roaga pe Duhul Sfant sa daruiasca cele 7 daruri ale Sale, in ritul latin e o rugaciune ce se savarseste imediat dupa Liturghie, insa nu e Vecernie, ci o rugaciune de invocare si cerere.
Daca vreti voi scrie aici Litania Duhului Sfant.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 17 Jun 2004, 02:08 PM
Mesaj #19


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



Nu tocmai Tri, că o luăm off-topic (altă litanie ar fi on-topic, dacă ar fi să fie!)

Foarte frumos (şi adevărat) vorbeşte RZA. Dacă mai fasonează puţin textul poate chiar ieşi ceva artistic acolo!

Oricum, m-aţi ameţit de cap cu cine la cine intermediază! Este, la urma urmelor, Sfînta Treime şi cînd mă rog la Isus, de exemplu, cu sau fără voia mea mă rog (chiar dacă nu direct) şi la Tatăl şi la Duhul Sfînt. Şi viceversa! Sînt distanţe mici pe acolo şi "fineţuri" teologice. Părerea mea...

Dar tot părerea mea: distanţă mică este şi de la Fecioara Maria pînă la Sfînta Treime!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Inorog
mesaj 17 Jun 2004, 02:37 PM
Mesaj #20


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.182
Inscris: 9 May 04
Forumist Nr.: 3.435



Mulumesc RZA, TriRegnum si caa pentru lamuriri !

Mai am o mare, mare nelamuriere care ma "roade" de mult, dar pentru asta cred ca
voi deschide maine un topic nou.



--------------------

A mai venit si-un inorog straveziu foarte speriat, foarte livid. Locuia intr-un viitor aramiu cu vedere la vid.
Nichita Stanescu
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TriRegnum
mesaj 17 Jun 2004, 10:17 PM
Mesaj #21


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.851
Inscris: 14 October 03
Forumist Nr.: 985



Poti sa intrebi aici daca are legatura cu subiectul.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 18 Jun 2004, 08:37 AM
Mesaj #22


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



QUOTE (ioana1 @ 17 Jun 2004, 10:22 AM)
Ideea este: avem nevoie de mijlocitori? Am inceput sa citesc acatistul Sfantului Pantelimon. Am ajuns cam la  treizecea zi, cand citind, m-am trosnit un gand:CUI MA ROG?


Vorbele cheie, după opinia mea sînt: "Unde sînt doi sau sau trei adunaţi în numele Meu, acolo sînt şi Eu printre ei."

Ne putem aduna 2 sau 3 în numele Lui duminica, în cadrul Bisericii peregrine, cea de pe pămînt. Ne putem, iarăşi aduna, în rugăciune noi, cei de aici, cu cei din Biserica biruitoare, cea din ceruri.

Dacă pt. noi, cei de aici, lucrurile sînt "în ghicitură", pt. cei de dincolo ele sînt mai clare. Să nu ne refuzăm imensul avantaj de a ne ruga împreună cu aceştia, dacă vrem ajutor de la Isus!...

Iar Maica Domnului, cea binecuvîntată de Dumnezeu cu atîta har, cum să nu ne rugăm ei ca să ne ajute, cînd are atîta putere?

ps. putem, la rigoare, să nu facem toate acestea, dar pe risc propriu...

Acest topic a fost editat de caa: 18 Jun 2004, 08:38 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Inorog
mesaj 18 Jun 2004, 09:19 AM
Mesaj #23


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.182
Inscris: 9 May 04
Forumist Nr.: 3.435



>Poti sa intrebi aici daca are legatura cu subiectul.
__________________________________________

Nu are legatura cu subiectul, asa ca nu am vrut sa le amestec. Am
deschis un topic nou "Cele pamantesti". Este o problema care ma
framanta demult.


--------------------

A mai venit si-un inorog straveziu foarte speriat, foarte livid. Locuia intr-un viitor aramiu cu vedere la vid.
Nichita Stanescu
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 22 Jun 2004, 09:10 PM
Mesaj #24


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



QUOTE (caa @ 18 Jun 2004, 10:39 AM)
Iar Maica Domnului, cea binecuvîntată de Dumnezeu cu atîta har, cum să nu ne rugăm ei ca să ne ajute, cînd are atîta putere?


Asa este draga Caa, adevarat ai spus... Maica Domnului nostru Iisus Hristos, este Mama noastra din ceruri. Ea ne are in grija, si Ea este nadejdea noastra ca ne ajuta la multe greutati. Prin sfintele Ei rugaciuni, Dumnezeu mai trece cu vederea la pacatele noastre. Nu ne pedepseste dupa faptele noastre cele rele, ci mai lasa sa treaca din prea marea Lui bunatate si iubire de oameni.
Oare tatal nostru, cand eram copii nu ne iubea... sigur ca ne iubea mult. Dar cand faceam cate vreo boacana, cine sarea prima sa ne scape de la pedeapsa.... mama noastra. Dar mila Maicutei noastre, care a nascut pe Iisus, este nemasurata... si se roaga neincetat pentru noi, si doreste sa ne scape de pedeapsa, dar mai mult decat atat: se roaga sa nu cadem in pacate.

Ne inchinam tie, Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu, care prin Nasterea ta, ne-ai aratat noua Lumina cea adevarata, Imparateasa cerului si a pamantului, nadejdea celor fara de nadejde. Ajutatoarea celor fara de ajutor, Mijlocitoarea tuturor pacatosilor; tu ne acopera si ne apara de toate nevoile si necazurile sufletesti si trupesti si fii noua, te rugam, Aparatoare, cu sfintele tale rugaciuni!


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 25 Jun 2004, 10:24 AM
Mesaj #25


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



Pentru că m-ai provocat, Clopoţel, poftim:

Adu-ţi aminte, o Preablîndă Fecioară Marie
Că niciodată nu s-a auzit să fi fost părăsit
Cel ce a alergat sub ocrotirea ta,
Cel ce a cerut ajutorul şi mijlocirea ta.

Însufleţit de această încredere alerg către tine
O, Maică Preacurată, Fecioară a fecioarelor.
La tine vin şi stau gemînd înaintea ta, ca un păcătos.
O, Maică a Cuvîntului, nu dispreţui cuvintele mele,
Ci ascultă-mă cu milă şi auzi-mă.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tear
mesaj 24 Sep 2004, 09:21 AM
Mesaj #26


Dregator
*****

Grup: Membri SpecialPM
Mesaje: 571
Inscris: 12 January 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 1.791



Abia am descoperit acest topic la care nu s-a mai raspuns demult.
Pentru mine, Maica Domnului este mijlocitoarea cea mai puternica in rugaciunile catre Iisus si Sfanta Treime. Niciodata, dar absolut niciodata rugaciunile mele catre ea nu au ramas fara raspuns, slavit fie numele ei in veci !
Din pacate, exista religii (culte, secte), chiar crestine, care nu o slavesc, vezi baptistii.


--------------------
Nimic nu e intamplator
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dark Angel
mesaj 24 Sep 2004, 09:29 AM
Mesaj #27


Debates Partner
*****

Grup: Membri
Mesaje: 835
Inscris: 14 May 04
Forumist Nr.: 3.492



Eu i-am cerut un copil, si mi-a dat un copil care seamana cu un inger. Are un an si trei luni si e blond, cu ochii albastri...eu si sotul suntem bruneti cu ochii caprui.
Unii rautaciosi ar putea gasi o alta explicatie, nu e cazul, ca daca nici eu nu stiu cu cine l-am facut inseamna ca-s demna de mila...


--------------------
Prostia este infinit mai fascinanta decit inteligenta. Inteligenta are limitele ei, prostia nu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tear
mesaj 24 Sep 2004, 09:52 AM
Mesaj #28


Dregator
*****

Grup: Membri SpecialPM
Mesaje: 571
Inscris: 12 January 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 1.791



Off topic : Doamne, flower, chiar atat de multe sa avem in comun ? Sa-ti traisca bebe, sa creasca mare si sanatos, in grija Maicii si in lumina lui Iisus ! Si al meu cel mic este blond cu ochi albastri, noi parintii fiind sateni cu ochi caprui. Si, probabil ca si la tine, seamana cu bunica lui, mama mea. Deci orice ar vrea cineva sa zica, nu tzine...
On topic : Eu am rugat-o pentru sanatatea tatalui meu si m-a ajutat ! Si ma rog ei in fiecare zi pentru copiii mei asa:
Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu,
pururea Fecioara Maria,
Bucura-te, caci Domnul este cu tine !
Binecuvantata esti tu intre femei
si binecuvantat e rodul pantecelui Tau,
Caci tu ne-ai dat noua pe Iisus, Mantuitorul nostru !
Sub sfantul tau acoperamant ia-I pe toti copiii lumii,
Maica, si pe ai mei, Ioan si Ana
Ocroteste-i, lumineaza-i,
Da-le lor credinta si intelepciune,
Sanatate si pace
Si oameni buni alaturi de ei in viata !

Si nu e singura rugaciune ce mi-e ascultata.


--------------------
Nimic nu e intamplator
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sorin666
mesaj 24 Sep 2004, 10:02 AM
Mesaj #29


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.069
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 668



Atunci de ce apare de asa putine ori in Biblie? mi se pare ca alte "personaje feminine" apar mai des (M. Magdalena?) Se pare ca numele sau este mentionat de 17-18 ori (dar pt asta trebuie sa cred pe cei care au numarat, eu nu am facut-o...)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Inorog
mesaj 24 Sep 2004, 10:16 AM
Mesaj #30


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.182
Inscris: 9 May 04
Forumist Nr.: 3.435



Intr-adevar, Maica Domnului era de o modestie ingereasca. Asa cum a facut-o in Caana Galileii si pretutindeni, nu contenea in a-L arata oamenilor pe Cel care trebuie ascultat si urmat:

"Faceti orice va va spune"(Ev Ioan cap2/5)


--------------------

A mai venit si-un inorog straveziu foarte speriat, foarte livid. Locuia intr-un viitor aramiu cu vedere la vid.
Nichita Stanescu
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TriRegnum
mesaj 24 Sep 2004, 10:21 AM
Mesaj #31


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.851
Inscris: 14 October 03
Forumist Nr.: 985



sorin6
Nu conteaza de cate ori apare, ci cat de puterinica ne e infatisata in Biblie atuni cand il roaga pe Isus cate ceva (vezi nunta din Cana). Ce-i drept, Sfanta Traditie o mentioneaza mult mai mult, si literatura apocrifa in marea ei majoritate contine mult mai multe despre Theotokos, despre moartea si inaltarea la ce, despre mijlocirea ei la Isus inca de pe pamant si apoi in cer, despre incununarea ei in cer de catre Sfanta Treime etc.

Sfantul Ioan Crisostom spunea despre Maica Sfanta in una din predcile sale:

Fiul lui Dumnezeu nu a ales ca mama sa să fie o femeie bogată, avută material, ci a ales Fecioara, al cărui suflet a fost înfrumuseţat cu virtuţi. Aceasta datorită faptului că Sfânta Maria a observat fecioria intr-un mod mult deasupra întregii firi umane, aşa că Domnul Cristos a putut fi zămislit în pântecul ei. Haideţi să ne ridicăm la această Preasfântă Fecioară şi Mamă a lui Dumnezeu şi să alergăm sub ocrotirea ei. Aşadar ca voi toţi cei ce sunteţi feciorelnici, înălţaţi-vă către Maica Domnului, pentru că ea, prin protecţia sa, vă va apăra si păstra în modul cel mai preţios şi incoruptibil.
...................
Sfânta Maria, pururea Fecioară, dragi fraţi, a fost într-adevăr o mare minune. Cu cât mai mare şi mai minunată cu cât a fost şi este descoperită? Ea singură, minunea cea mai mare decât pământul şi cerul ce au fost create. Ce este mai sfânt decât ea? Nici Profeţii, nici Apostolii, nici Martirii, nici Patriarhii, nici Îngerii, nici Tronurile, nici Domniile, nici Serafimii, nici Heruvimii; de fapt nici o creatură vizibilă sau invizibilă nu se poate găsi mai mare si mai minunată ca ea. Ea este o data roaba lui Dumnezeu şi Mama sa, în acelaşi timp Fecioară si Mmamă.
...................
Ea este Maica lui Isus, care este născut din Tatăl dinaintea începutului, pe care Îngerii şi oamenii îl recunosc ca Domnul tuturor lucrurilor. Ştiţi voi cat de mare este minunea acestei Fecioare, e mai mare decât Puterile cerului? Ele stau in prezenţa ei cu teamă, şi cu feţele învăluite, ea dăruieşte întreaga omenire Celui pe care L-a adus pe lume mai-nainte. Prin ea noi primim iertarea păcatelor. Bucură-te Maică a cerului, roabă, Fecioară, tron, frumuseţe si slavă a Bisericii: roagă-te pentru noi lui Isus, Fiul tău şi Domnul nostru, ca prin tine noi sa dobândim mila în ziua judecăţii, şi să fim vrednici să primim acele bunuri ce au fost pregătite celor ce îl iubesc pe Dumnezeu, prin harul si dragostea lui Isus Cristos, Domnul nostru: căruia împreună cu Tatăl şi Duhul Sfânt sa-i fie slavă, cinste şi putere acum şi în pururea şi în vecii vecilor. Amin


Acest topic a fost editat de TriRegnum: 24 Sep 2004, 10:28 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SolaScriptura
mesaj 27 Sep 2004, 04:19 PM
Mesaj #32


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 278
Inscris: 22 January 04
Forumist Nr.: 1.931



Maria, mama lui Isus cum o numeste Biblia, a fost o femeie remarcabila. Desigur, ca sa intri in planul lui Dumnezeu, si mai ales sa fi aleasa sa fii folosita la intruparea Fiului este un mare privilegiu. Si Maria a fost constienta de privilegiul care i s-a facut.
Acuma, ce este interesant de vazut, este rolul ei in mantuirea noastra dupa nasterea lui Isus.
Oare trebuie sa ne rugam noi Mariei?Este o practica corecta? Ne poate ajuta ea astazi cu ceva? As cobora la practica apostolica, la Biserica primara, si acolo o gasesc pe Maria rugandu-se IMPREUNA cu ucenicii...
12. Atunci* ei s-au intors in Ierusalim din muntele numit al Maslinilor, care este langa Ierusalim, departe cat un drum in ziua Sabatului.
13. Cand au ajuns acasa, s-au suit in* odaia de sus, unde stateau de obicei. Erau: Petru**, Iacov, Ioan, Andrei, Filip, Toma, Bartolomeu, Matei, Iacov, fiul lui Alfeu, Simon+ Zilotul, si Iuda++, fiul lui Iacov.
14. Toti acestia* staruiau cu un cuget in rugaciune si in cereri, impreuna cu femeile** si cu Maria mama lui Isus, si cu fratii+ Lui. Faptele Apostolilor cap 1

Oare eu trebuie sa fac altceva decat au facut ucenicii lui Isus? Eu, care mi-am ales ca si indrumator pe Isus Hristos si apostolii sai, spun ca trebuie sa fac ceea ce ei au facut. Altii nu sunt de acord cu acest lucru...
Este nevoie oare de un alt mijlocitor? Sau de inca un mijlocitor la Tatal? Sau nu avem noi drum liber la Fiul?
Raman de multe ori uimit cand vad ca sf. Patrick este protectorul Irlandei, sf.Ilie este protectorul pompierilor, alt sfant este protectorul marinarilor. Este oare mana lui Dumnezeu prea scurta sa ne protejeze pe toti? Nu este Dumnezeu la fel de protector cu un marinar ca si cu un pompier?
Din pacate, crestinarea in mase, pe natiuni, produsa ca urmare a unui ordin politic si nu individuala, produsa ca urmare a adevaratei nasteri din nou a adus cu sine si ramasite idolatre. Cand ai zei protectori ai locuintei, ai corabiilor etc. este foarte greu sa renunti la ei pentru un Dumnezeu nevazut, cu care nu te-ai intalnit niciodata. Si cum toate popoarele au si zeitati feminine, Maria, fecioara neprihanita , se vede pusa in postura in care ea nu s-a pus niciodata. Se ruga impreuna cu ucenicii si femeile... si femeia si ucenicul din secolul XXI se roaga la ea, nu la cel la care se ruga ea. Stia ca intre om si Dumnezeu este un singur mijlocitor, si intr-un singur nume trebuie sa creada omul ca sa fie mantuit... si a ajuns sa imparta slava lui Dumnezeu.
Nu este vina ei, ea ramane in continuarea fericita intre femei... dar ramane la locul ei... ca si Moise, ca si Ioan Botezatorul... si ca orice alta fiinta nascuta in pacat.
Apar diferite versiuni tarzii, cum ca a fost rapita la cer din sicriu... iar ea, evreica fiind, a fost inmormantata dupa ritualul evreiesc, nicidecum dupa cultul aparut mult mai tarziu, cu astepatrea 3 zile si punerea corpului intr-un sicriu.
Domnul sa ne dea intelepciune si lumina! Si sa ne dea puterea lui de sus sa facem voia lui indiferent de ceea ce trebuie sa lasam in urma!


--------------------
"In nimeni altul nu este mantuire; caci nu este sub cer nici un alt Nume dat oamenilor in care trebuie sa fim mantuiti." Faptele Apostolilor 4:12.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TriRegnum
mesaj 27 Sep 2004, 08:08 PM
Mesaj #33


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.851
Inscris: 14 October 03
Forumist Nr.: 985



SolaScriptura
Tu esti neoprotestant si nu o cinstiti pe Maica Sfanta, insa trebuie sa intelegi ca crestinii de doua mii de ani (cei din Biserica Catolica si Ortodoxa) o cinstesc pe Sf. Maria si pe martiri dealtfel, voi nu puteti face diferenta intre latria si dulia, latria e adorarea (aceasta include si cinstirea) si e atribuita numai lui Dumnezeu, dulia (e numai cinstire, fara adorate, iar in cazul Fecioarei Maria e vorba de hiperdulia, preacinstire) e cinstea cuventita sfintilor lui Dumnezeu.

QUOTE
Si cum toate popoarele au si zeitati feminine, Maria, fecioara neprihanita , se vede pusa in postura in care ea nu s-a pus niciodata. Se ruga impreuna cu ucenicii si femeile...

Ai dreptate aici, de fapt si acum se roaga cu ucenicii si cu femeile, adica cu Sfintii lui Dumnezeu, Sfintii din cer.

QUOTE
si femeia si ucenicul din secolul XXI se roaga la ea, nu la cel la care se ruga ea.

Aici te inseli, cei ce se roaga la Fecioara Neprihanita chiar daca spun o devotiune in cinstea ei, acestia intotdeauna incep cu binecunoscuta formula de invocare a Sfintei Treimi, apoi spun rugaciuni de aorare a lui Dumnezeu, apoi trec la Sf. Maria, iar sfarsitul devotiunii este tot in cinstea lui Dumnezeu.

QUOTE
Stia ca intre om si Dumnezeu este un singur mijlocitor, si intr-un singur nume trebuie sa creada omul ca sa fie mantuit... si a ajuns sa imparta slava lui Dumnezeu.

Intre Dumnezeu Tatal si om este mijlocitor Isus Cristos, insa la Isus Cristos sunt mijlocitori si Sfintii (asa cum Sf. Maria, Mama Lui, i-a cerut la nunta din Cana sa ii ajute pe acei oameni, asa ii cere si acum).

[quote]Apar diferite versiuni tarzii, cum ca a fost rapita la cer din sicriu... iar ea, evreica fiind, a fost inmormantata dupa ritualul evreiesc, nicidecum dupa cultul aparut mult mai tarziu, cu astepatrea 3 zile si punerea corpului intr-un sicriu.[/quite]
Truprile Apostolilor le avem printre noi si astazi, imi arati te rog mormantul Fericitei Maici Sfinte, Maria?! Sunt tare curios si eu unde e si unde e trupul acesteia. Daca tu gasesti trupul Fecioarei Maria, atunci ai premiul Nobel.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SolaScriptura
mesaj 28 Sep 2004, 10:24 AM
Mesaj #34


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 278
Inscris: 22 January 04
Forumist Nr.: 1.931



Si neoprotestantii o cinstesc pe Maria, mama lui Isus. Dar de aici si pana la a imparti cu Maria slava lui Dumnezeu este o cale pe care orice crestin adevarat nu o va parcurge.
Spuneai ceva de crestinii de 2000 de ani... cred ca si tu stii destul de bine in ce secol a fost introdus cultul Mariei in biserica asa zis crestina. Si nu este de 2000 de ani... oricat de slab ai sti numara...
Unele ramasite pamantesti s-au pastrat, altele nu s-au pastrat. Daca osemintele lui Marta si Maria nu exista azi nu inseamna ca ele au fost rapite la cer.
Cei care se bazeaza pe asa zisa traditie se bazeaza pe niste nisipuri miscatoare. Ieri Stefan cel Mare era doar un om cu purtare libertina, azi este mare si sfant. Ceea ce azi este catalogat drept pacat, maine, prin traditie s-ar putea transforma in sacrament. S-au increzut in nimicuri si au ajuns ei insasi de nimic.
Duhul Sfant a interzis crestinilor sa consume sangele animalelor... "caci s-a parut potrivit Duhului Sfant si noua..." Dar azi, un alt duh, sigur altul, ca Dumnezeu este acelasi ieri, azi si in veci chiar le recomanda crestinilor consumul de sange...
Domnul sa aiba mila de noi si sa ne deschida ochii sa nu mai bajbaim in invataturi date de oameni....


--------------------
"In nimeni altul nu este mantuire; caci nu este sub cer nici un alt Nume dat oamenilor in care trebuie sa fim mantuiti." Faptele Apostolilor 4:12.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TriRegnum
mesaj 28 Sep 2004, 10:54 AM
Mesaj #35


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.851
Inscris: 14 October 03
Forumist Nr.: 985



QUOTE
Si neoprotestantii o cinstesc pe Maria, mama lui Isus. Dar de aici si pana la a imparti cu Maria slava lui Dumnezeu este o cale pe care orice crestin adevarat nu o va parcurge.

Stiu ca si neoprotestantii o respecta pe Sf. Maria (chiar am avut o discutie cu unul luna trecuta); totusi voi credeti ca noi, ceilalti crestini, impartim slava lui Dumnezeu cu Sf. Maria, insa nu e adevarat; Sf. Marie e o simpa creatura limitata ca si noi pe care datorita faptelor si meritelor ei si desigur prin Isus Cristos, Fiul lui Dumnezeu, pe care l-a nascut, ni acordam cinste. Lui Dumnezeu ii acordam adoratie si cinstea la un loc.

QUOTE
Spuneai ceva de crestinii de 2000 de ani... cred ca si tu stii destul de bine in ce secol a fost introdus cultul Mariei in biserica asa zis crestina. Si nu este de 2000 de ani... oricat de slab ai sti numara...

Eu iti recomand sa citesti cartile apocrife (mai ales evangheliile) si vei vedea acolo ca exista si cultul sfintilor si al Maicii Domnului (apocrifele dateaza din primul secol, de la crestinii din timpurile apostolice).

QUOTE
Unele ramasite pamantesti s-au pastrat, altele nu s-au pastrat. Daca osemintele lui Marta si Maria nu exista azi nu inseamna ca ele au fost rapite la cer.

Adormirea si inaltarea la Cer a Sf. Maria are radacini adanci in Sfanta Traditie si in scrierile apocrife; daca osemintele lui Petru si Paul s-au pastrat, cele ale Maicii Sfinte cu atat mai mult.

QUOTE
Cei care se bazeaza pe asa zisa traditie se bazeaza pe niste nisipuri miscatoare. Ieri Stefan cel Mare era doar un om cu purtare libertina, azi este mare si sfant. Ceea ce azi este catalogat drept pacat, maine, prin traditie s-ar putea transforma in sacrament. S-au increzut in nimicuri si au ajuns ei insasi de nimic.


Va ca nu stii ce inseamna Sacramentul (sunt in total sapte Sacramente si acestea constituie un canal, o legatura intre om si Dumnezeu prin care se obtine harul care vine de sus, de la Dumnezeu).
Sfanta Traditie e cea care trebuie respectata, ea e respectata de Biserica Catolica, despre ceea ce tu vorbesti in legatura cu Stefan cel Mare si sfintenia e vorba de traditia populara (care din pacate e confundata cu Sfanta Traditie de Bisericile Rasaritene). Stefan cel Mare nu a fost si nu va fi sfant, la fel ca si Constantin cel Mare (nu contest ca ar fi in Rai, dar nu merita cinstea sfintilor).

QUOTE
Duhul Sfant a interzis crestinilor sa consume sangele animalelor... "caci s-a parut potrivit Duhului Sfant si noua..." Dar azi, un alt duh, sigur altul, ca Dumnezeu este acelasi ieri, azi si in veci chiar le recomanda crestinilor consumul de sange...

Stim ca acea interdictie a fost tocmai pentru a nu scandaliza pe crestinii proveniti din iudaism.

QUOTE
Domnul sa aiba mila de noi si sa ne deschida ochii sa nu mai bajbaim in invataturi date de oameni....

Sa te auda Dumnezeu si asa sa faci.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pagini V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 29 March 2024 - 09:15 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman