HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Info Psihologie

Va invitam la dezbateri pe teme diverse, avand in centrul lor Omul. Domeniu umanist complex, relativ greu de surprins in ecuatii sau teorii unice, psihologia va fi si un pretext pentru a discuta despre emotii, minte si suflet.

4 Pagini V  « < 2 3 4  
Reply to this topicStart new topic
> Comunicarea
Onix
mesaj 1 Jul 2004, 09:32 PM
Mesaj #106


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 383
Inscris: 21 March 04
Forumist Nr.: 2.672



Acum mai ramane sa vina cineva si sa ne analizeze fiecaruia modul de a comunica. tongue.gif Poate ar trebui sa ne facem niste evaluari si sa vedem cu ce plusuri si minusuri aparem in tot dialogul acesta. wink.gif laugh.gif

P.S.: secret.gif Moira, chiar la asta ma gandeam si eu zilele trecute - avem sub ochii nostri un exemplu de comunicare si cred ca incet, incet am trecut live prin intrebarile puse de mogaldeatza.


--------------------
Keep on going and the chances are you will stumble on something, perhaps when you are least expecting it. I have never heard of anyone stumbling on something sitting down. (Charles F. Kettering)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Moira
mesaj 1 Jul 2004, 09:51 PM
Mesaj #107


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 350
Inscris: 27 December 03
Forumist Nr.: 1.632



QUOTE (Onix @ 1 Jul 2004, 10:34 PM)
Acum mai ramane sa vina cineva si sa ne analizeze fiecaruia modul de a comunica. tongue.gif Poate ar trebui sa ne facem niste evaluari si sa vedem cu ce plusuri si minusuri aparem in tot dialogul acesta. wink.gif laugh.gif

P.S.: secret.gif Moira, chiar la asta ma gandeam si eu zilele trecute - avem sub ochii nostri un exemplu de comunicare si cred ca incet, incet am trecut live prin intrebarile puse de mogaldeatza.


Da Onix, nu-i gluma. Mogaldeatza ne-a oferit un real proces de autocunoastere dpdv al abilitatii de a comunica. ohyeah.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mogaldeatza
mesaj 20 Jul 2004, 07:54 AM
Mesaj #108


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.155
Inscris: 20 June 03
Forumist Nr.: 392



QUOTE (Moira @ 1 Jul 2004, 10:49 PM)
[Este un topic despre comunicare, insa in el nu doar se vorbeste despre asta, ci se si pune in practica, fara sa vrei. Te obilga sa-ti pui in practica modul de comunicare, automat. Este ca o "comunicare despre comunicare".



Asta a fost si ideea. Informatii putem acumula din diverse surse, dar cand trebuie sa le punem
in practica suntem deseori blocati.
@Onix, cred ca nu e nevoie de un evaluator aici. Daca fiecare a invatat ceva si a inteles "regulile'
acestui joc numit comunicare e mai mult decat bine.


--------------------
Nu-ti fie teama ca inaintezi prea incet. Teme-te daca te opresti!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 20 Jul 2004, 07:54 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
georgeones
mesaj 29 Jul 2004, 01:20 PM
Mesaj #109


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 234
Inscris: 17 December 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 1.533



QUOTE
Nivelul logic (cel al cuvintelor) reprezinta doar 7% din totalul actului de comunicare; 38% are loc la nivel paraverbal (ton, volum, viteza de rostire...) si 55% la nivelul nonverbal (mimica gestica, pozitia, miscarea, vestimentatia etc.).



mogaldeatza- de unde ai obtinut acest raport?


--------------------
Nu voi fi un om obisnuit,pentru ca am dreptul sa fiu extraordinar.

FC Bachus

EU beuuu , putin cate putin
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dsrk3r
mesaj 29 Jul 2004, 01:32 PM
Mesaj #110


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 341
Inscris: 5 April 04
Forumist Nr.: 2.926



Nu stiu de unde a luat mogaldeatza cifrele, dar ele sunt mostenite de la Albert Mehrabrian (University of California). Nu stiu cum a ajuns AM la raportul asta (7-38-55), dar pot sa-ti spun ca este adorat de cei carora le plac cifrele si exactitatile.

Detalii aici: http://www.neurosemantics.com/Articles/Non...mmunication.htm


--------------------
Aud si uit. Vad si imi amintesc. Fac si inteleg.
Confucius
Go to the top of the page
 
+Quote Post
georgeones
mesaj 29 Jul 2004, 07:06 PM
Mesaj #111


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 234
Inscris: 17 December 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 1.533



Merci dsrk3r , acum cateva zile am citit de acest raport si eram curios din ce sursa a aflat , pana acum nu am observat subiectul , a fost ca o coincidenta smile.gif


--------------------
Nu voi fi un om obisnuit,pentru ca am dreptul sa fiu extraordinar.

FC Bachus

EU beuuu , putin cate putin
Go to the top of the page
 
+Quote Post
YoyoMan
mesaj 29 Jul 2004, 07:42 PM
Mesaj #112


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.930
Inscris: 3 November 03
Forumist Nr.: 1.126



E - eu nu sunt de acord cu aceasta "proportionare" a comunicarii in procente. Nu cred ca e numai 7% comunicare verbala!


--------------------
"Marile fericiri ie mute...."
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dsrk3r
mesaj 29 Jul 2004, 07:58 PM
Mesaj #113


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 341
Inscris: 5 April 04
Forumist Nr.: 2.926



QUOTE (YoyoMan @ 29 Jul 2004, 08:55 PM)
eu nu sunt de acord cu aceasta "proportionare" a comunicarii in procente.

Cred ca ce a zis Albert Mehrabrian a fost scos din context si generalizat. Din punctul meu de vedere raportul nu are nici o utilitate practica. Oricum, ideea lui mogaldeatza era ca nu exista doar comunicare verbala, ci si non-verbala si para-verbala.

In situatii conflictuale pe primul plan trece comunicarea para-verbala si non-verbala. Logica nu mai e cea rationala ci a emotiilor. In rest comunicarea verbala e pe primul plan. Astea-s argumentele mele, YoyoMan. Tu de ce nu esti de acord ?


--------------------
Aud si uit. Vad si imi amintesc. Fac si inteleg.
Confucius
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mogaldeatza
mesaj 3 Sep 2004, 08:26 AM
Mesaj #114


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.155
Inscris: 20 June 03
Forumist Nr.: 392




Cuvintele is doar "instrumente" prin care se transmit informatii.
Deseori in procesul comunicarii pot interveni bariere date de : existenta presupunerilor, exprimarea cu stangacie
a mesajului de catre emitator, lipsa de atentie in receptarea mesajului, concluzii pripite asupra mesajului,
lipsa de interes a receptorului fata de mesaj sau rutina ce intervine in anumite situatii in procesul de comunicare.
Daca emitatorul nu are abilitatea de a formula mesajul " pe intelesul " receptorului, de a folosi mimica si gestica
adecvate contextului este foarte greu de obtinut un feedback pozitiv.
Bernestein a lansat o teorie conform careia limbajul vorbit este principalul mijloc prin care un individ particularizea
za regulile sociale. Cum s-ar spune " Vorbeste si imi voi da seama din ce mediu provii".


--------------------
Nu-ti fie teama ca inaintezi prea incet. Teme-te daca te opresti!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 3 Sep 2004, 10:14 AM
Mesaj #115


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



QUOTE (YoyoMan @ 29 Jul 2004, 09:55 PM)
E - eu nu sunt de acord cu aceasta "proportionare" a comunicarii in procente. Nu cred ca e numai 7% comunicare verbala!

cred ca ma repet.... dar cum spune englezul...
"it's not the word you say, it's the music you play"

comunicarea este de fapt arta de a te face inteles


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
YoyoMan
mesaj 8 Nov 2004, 06:43 PM
Mesaj #116


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.930
Inscris: 3 November 03
Forumist Nr.: 1.126



QUOTE (mutulica @ 3 Sep 2004, 10:14 AM)
comunicarea este de fapt arta de a te face inteles

100% de acord! Adicatelea io pot sa conving in scris pe cineva sa cumpere un aspirator daca is bun - numai din emailuri sau scrisori normale. Asta e demonstratia ca poti comunica si poti prin folosirea unei topici putin diferite de cea scrisa in cartea de gramatica sa inculci si alte sensuri decat dele evidente. Ideea e sa te faci inteles si sa stabilesti o conexiune cu cel cu care comunici - sa-i captezi atentia wink.gif


--------------------
"Marile fericiri ie mute...."
Go to the top of the page
 
+Quote Post

4 Pagini V  « < 2 3 4
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 20 April 2024 - 01:50 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman