HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

 
Reply to this topicStart new topic
> Global Media - Un Nou Trust Media
Mihai
mesaj 15 Jun 2004, 06:18 PM
Mesaj #1


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



Avand ca actionar principal Asociatia Salariatilor PETROM, Global Media este rezultatul parteneriatului strategic intre grupul Global si trustul de presa al lui Cristian Burci.

Noul trust media cuprinde 2 televiziuni nationale (Prima TV si Realitatea TV), 1 televiziune bucuresteana (Alpha TV), 16 televiziuni locale, Radio Total, Radio Star, Radio Kiss FM, 9 posturi de radio locale, grupul de presa "Ziua" si "Telegraful de Prahova".

Se prevede ca grupul urmeaza sa achizitioneze si alte ziare.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mihai
mesaj 23 Jun 2004, 12:00 PM
Mesaj #2


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



Liviu Luca: Nu cred ca Voiculescu vinde Antena 1

Ieri s-a vehiculat informatia ca Liviu Luca, presedintele sindicatului salariatilor din Petrom, ar vrea sa cumpere si trustul de presa Intact SA. Contactat telefonic, Liviu Luca a spus ca "Trustul Intact este prea mare. Si oricum nu cred ca Dan Voiculescu vrea, cu adevarat, sa-l vanda". Sursele spun ca negocierile ar fi mers totusi foarte departe, Voiculescu propunand suma de 180 de milioane de euro, suma considerata prea mare de Luca.

In afara de Antena 1, trustul Intact SA mai detine Jurnalul National, Gazeta Sporturilor si postul de radio Romantic. Daca toate aceste institutii media s-ar reuni s-ar crea un holding care sa acopere toate segmentele de public existente acum pe piata media. Am incercat sa aflam si parerea patronului de la Antena 1, dar pana la inchiderea editiei nu am primit nici un raspuns oficial.

La sfarsitul lunii mai, Luca tocmai batea palma cu Cristian Burci, pentru preluarea trustului Media Grup. In momentul de fata, trustul de presa al petrolistilor, "Global Grup", are in componenta Realitatea TV, Ziua, AlphaTV, Prima TV, Radio Total, Kiss FM si Radio Star. (V. Iorga)

Sursa: Gardianul.ro


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 28 March 2024 - 10:16 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman