HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Dezbateri Filosofie

Acest subforum este destinat dezbaterilor filosofice. Pentru discutii religioase va initam sa vizitati subforumul Universul Credintei.

 
Reply to this topicStart new topic
> Nebunia, pana unde?
secunda
mesaj 15 Jun 2004, 01:08 PM
Mesaj #1


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.034
Inscris: 22 September 03
Din: brasov
Forumist Nr.: 824



Carl Gustav Jung : find me a sane man and I will cure him for you ( gaseste-mi un om sanatos si il voi vindeca pentru tine)

"Câteodată ea m-a făcut să trec drept un erou al suferinţei şi altă dată drept puţin ieşit din minţi. Era injust pentru mine şi într-un caz şi în altul, poate mai puţin în cea de-a doua supoziţie pentru că socotesc demenţa ca o foarte tentantă şi supremă încercare de a vedea realitatea în lumina unei înţelegeri diferite de cea de toate zilele, iar expresia „ieşit din minţi" o socotesc foarte justă pentru acest fel de a asista la întâmplările lumii în situaţia unei mici distanţe în afară de raţiune" (Blecher- vizuina luminata)

Legea sănătăţii mintale şi a protecţiei persoanelor cu tulburări psihice (nr. 487, din 11 iulie 2002)
a. prin persoana cu tulburări psihice se înţelege persoana bolnavă psihic, persoana cu dezechilibru psihic sau insuficient dezvoltată psihic ori dependentă de alcool sau de droguri, precum şi persoana care manifestă alte dereglări ce pot fi clasificate, conform normelor de diagnostic în vigoare din practica medicală, ca fiind tulburări psihice;
b. prin persoana cu tulburări psihice grave se înţelege persoana cu tulburări psihice care nu este în stare să înţeleagă semnificaţia şi consecinţele comportamentului său, astfel încât necesită ajutor psihiatric imediat;

Te iau când crezi ca esti si tu mai bun,
Te iau c-asa ar trebui, îti spun,
Te iau când vrei s-ajungi si tu acas',
Te iau când numai tu ti-ai mai ramas!

Dar hai sa ne avem ca frati,
Toti sîntem putin luati!

(Autor versuri: Bob Dylan - Trad.Florian Pittis)

###

Acum te intreb, cat de nebun esti tu? si de ce te crezi nebun?

multumesc.

Acest topic a fost editat de secunda: 15 Jun 2004, 01:10 PM


--------------------
iubeste timpul si mie lasa-mi dorul
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Soapta
mesaj 18 Jun 2004, 11:10 AM
Mesaj #2


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 20
Inscris: 16 April 04
Forumist Nr.: 3.107



totul se rezuma doar la limita definita de societate (medici ?) intre "normal" si "bolnav psihic", limita care e foarte schimbatoare in timp ... exagerand: daca azi sunt normal, maine s-ar putea sa ma trezesc bolnav psihic. in plus, nimeni nu se poate percepe pe sine ca fiind bolnav psihic. pentru a face aceasta, trebuie intotdeauna sa se compare cu alti oameni ... dar, suntem toti diferiti !


--------------------
There is no spoon !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
altec
mesaj 18 Jun 2004, 01:05 PM
Mesaj #3


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 4
Inscris: 17 June 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 3.868



Soapta are dreptate.

Granita dintre normal si bolnav in psihiatrie este delimitata conventional. De regula cine este antisocial este etichetat bolnav psihic, si reciproca este valabila, cine este bolnav psihic se dovedeste in societate a fi antisocial.

Asta face societatea.... pune etichete...


--------------------
Trust me! I know.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 18 Jun 2004, 01:05 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
milimetru
mesaj 18 Jun 2004, 01:20 PM
Mesaj #4


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



Dacă stau puţin şi mă gîndesc (se mai întîmplă...) numai un om sănătos la cap poate spune despre el că e nebun. Un nebun adevărat se va supăra rău de tot dacă-l acuzi de aşa ceva.

Din moment ce eu sînt tentat să răspund la "întrebarea albastră" că nu mă cred nebun înseamnă că... ohmy.gif

Secunda, ce mi-ai făcuuut! cry.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Predatoru
mesaj 20 Jun 2004, 11:06 AM
Mesaj #5


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 890
Inscris: 5 May 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 3.372



Mie nu mi-e rusine sa spun ca sunt nebun...Dar daca spun asta, inseamna ca, fiind nebun, s-ar putea sa nu am dreptate ?! UUhh...ce nebunie...
Dali spunea :
QUOTE
Singura diferenta dintre mine si un nebun este ca eu nu sunt nebun.

Si atunci care sunt asemanarile?
Adevarul e ca traim intr-o lume bolnava...Cititi numai cateva carti scrise de Stephen King, si va dati seama ca atat personajele cat si sarmanul scriitor par a fi putin sariti de pe fix.Sau cititi partea a doua a romanului Twin Peaks, si anume "Viata mea, benzile mele" de ...parca Scott Frost... si vedeti cat de anormale sunt personajele...Iar Dali...pentru tabloul "Joc lugubru" a fost acuzat de coprofagie...Ce sa mai spunem despre ...toate anormalitatile din religie si sex(ma rog, o asociatie cam neortodoxa).In legatura cu religia nu mai poti fi sigur de nimic, iar in legatura cu sexul...hmm...homo,lesbie,bi...etc...nu mai vb.
Suntem o generatie bolnava...psihic si fizic...Ai zice ca se apropie sfarsitul lumii...de fapt...cine stie?


--------------------
[ Cad in notiunea de genunchi
si ma rog de voi
nu ma lasati singur si prada ...]

My DeviantArt Gallery
My ElfWood Gallery
My Hi5 Profile
My 360 Blog
Go to the top of the page
 
+Quote Post
contraste
mesaj 20 Jun 2004, 01:13 PM
Mesaj #6


Forumista Poeta
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.500
Inscris: 20 April 04
Forumist Nr.: 3.171



ei, dar din antichitate este recunosc uta "nebunia divina" - a artistilor, adica acea stare de gratie, creativitatea.


--------------------
Traieste ca si cum ai muri maine.
Invata ca si cum ai trai vesnic.

Indira Gandhi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Predatoru
mesaj 22 Jun 2004, 06:58 PM
Mesaj #7


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 890
Inscris: 5 May 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 3.372



Nu m-am referit la aia, pentru ca pe aia o traiesc si eu zi de zi... ohyeah.gif


--------------------
[ Cad in notiunea de genunchi
si ma rog de voi
nu ma lasati singur si prada ...]

My DeviantArt Gallery
My ElfWood Gallery
My Hi5 Profile
My 360 Blog
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 22 Jun 2004, 10:00 PM
Mesaj #8


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



Ne place sa definim lucrurile si fenomenele pe care nu le intelegem, pt a da impresia ca stim totul despre ele, ca le discutam la micul dejun. Asa este si cu nebunia:
care este limita dintre normalitate si nebunie?
cine o delimiteaza?
cati nebuni au dat o definitie a starii lor?
cat de anormala este nebunia?

Daca individul respectiv percepe o alta realitate, poate ca traieste psihic intr-un univers paralel, poate ca are acces la informatii si senzatii pe care noi nu le percepem, daca nu e multumit de realitatea noastra si se retrage in alta lume, cladindu-si realitatea lui, de ce sa il consideram bolnav? Poate ca noi suntem handicapati, nu putem percepe realitatea asa cum o percepe el...


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ahriman
mesaj 22 Jun 2004, 10:15 PM
Mesaj #9


Serafim al Viselor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.284
Inscris: 1 March 04
Din: Ploiesti
Forumist Nr.: 2.418



Corect! Definitia nebuniei si a altor manifestari psihice este data de majoritate, care considera ca ce este comun majoritatii este normal, uar cei care nu se conforma cu definitia "normalului" sunt nebuni.
Poate ca si nebunii ne privesc pe noi, cei "normali", ca fiind intrusii in lumea lor "corecta"... Totul este o chestie de optica.


--------------------
Violenta este ultimul refugiu al incompetentilor!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
secunda
mesaj 8 Sep 2004, 11:12 PM
Mesaj #10


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.034
Inscris: 22 September 03
Din: brasov
Forumist Nr.: 824



Cea mai importantă lectie pe care ti-o dă viata e cand aflii că si nebunii au uneori dreptate (W. Churchill)

am gasit acest citat la rubrica de citate preferate.

as vrea neaparat sa nu il uit niciodata.


--------------------
iubeste timpul si mie lasa-mi dorul
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Olaf
mesaj 9 Sep 2004, 10:31 AM
Mesaj #11


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.591
Inscris: 22 September 03
Forumist Nr.: 826



Eu cred ca trebuie sa facem totusi o distinctie intre "nebun" si "bolnav psihic", mai ales ca termenul "nebun" poate capata usor si alte valente (mai putin grave).
Pe de alta parte, o persoana bolnava psihic este in primul rand o persoana care nu se simte bine in anumite stari (psihice) in care se afla, aceste stari fiind persistente. Altfel, nu vad care este problema. Mai este si varianta celalta, in care persoana se simte bine, dar nu mai are legatura cu realitatea inconjuratoare, putand astfel sa-si faca rau ei sau altora.
QUOTE
persoana cu tulburări psihice care nu este în stare să înţeleagă semnificaţia şi consecinţele comportamentului său,
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gypsyhart
mesaj 9 Sep 2004, 11:01 AM
Mesaj #12


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.854
Inscris: 4 December 03
Forumist Nr.: 1.365



Nebunie inseamna sa nu fii in stare sa te stapanesti. IN acest sens sunt grade si grade....
Sunt nebun atunci cand ma infurii (indiferent de motiv), cand ma enervez, cand sunt trist, cand mi'e teama...
Sunt nebun si cand rad, cand dansez intr'o anumita stare..., cand plang.....
Nu pot sa dau o evaluare cantitativa.....

Deci exista o nebunie pozitiva si una negativa....Ciudat nu?
In fiecare societate sunt definite limitele acestora....
In functie de aceste definiri se aplica pedepse pentru nebunia negativa si premii pentru nebunia pozitiva.....

Inteleptii spun insa urmatorul lucru: pentru a fi cu adevarat liber (mantuit ca sa folosim terminologia crestina), pentru a fi propriul tau stapan, trebuie sa le accepti pe amandoua. Ambele iti apartin. Si ura si iubirea fac parte din nebunia de a fi om.
Imi amintesc ca am citit un aforism din "Arta razboiului" a lui Sun Tzu. Suna cam asa "cine stie sa lupte numai la lumina zilei nu poate castiga un razboi"....Suna cinic dar este atat de adevarat......

Go to the top of the page
 
+Quote Post
vitalic sprincea...
mesaj 20 Sep 2004, 03:38 PM
Mesaj #13


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 181
Inscris: 4 August 04
Din: chisinau
Forumist Nr.: 4.185



eu invidiez pe nebuni...indiferent care sunt criteriile de delimitare...ii invidiez pentru ca sunt lasati in pace...lasa-l ca e nebun...asta e reactia tuturor cand il vad...cat mi-as dori si eu uneori sa fug din normalitatea mea intr-o asemenea stare..sa fiu singur cu mine...si sa nu mi se spuna ce e normal...ce e anormal...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
willie
mesaj 20 Sep 2004, 03:54 PM
Mesaj #14


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 112
Inscris: 17 December 03
Forumist Nr.: 1.541



Eu cred ca i s-au atribuit cuvantului "nebunie" prea multe sensuri.Atat de multe incat cel original a fost aproape uitat.Acum unui om nebun nici nu i se mai spune nebun ci bolnav psihic sau alte d'astea."Nebunia" a devenit o moda.Aproape orice om banal tine sa te convinga ca este "nebun"...Si eu ii cred devil.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
atta
mesaj 25 Sep 2004, 08:52 PM
Mesaj #15


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 373
Inscris: 18 June 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 386



QUOTE (secunda @ 15 Jun 2004, 04:51 PM)
Acum te intreb, cat de nebun esti tu? si de ce te crezi nebun?

Draga de mine,


Cand eram mai mica decat sunt acum eram convinsa ca o sa ajung o nebuna. ... si iata'ma. smile.gif. Cateodata visele se indeplinesc.

Glumesc... eu de fapt nu sunt nebuna. Sunt chiar foarte buna tongue.gif. Exista diverse aspecte care ar putea indreptati diversi indivizi sa ma considere nebuna. De ce? Pentru ca sunt si eu, la fel ca toti ceilalti putin ciudata, etc. etc.

Daaaaar, in lumea mea mica, acest termen nu'si gaseste locul. Lucrurile din jur sunt normale. Am trait drama de a intelege prea multe lucruri. E crunt, va spun.

Pe de alta parte .... exista nebuni adevarati, patologic. Dar nu cred ca despre asta se vorbeste aici. Oricum, daca as fi singura pe pamant as innebuni cu cea mai mare placere. Pana atunci ma abtin.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MonicaV
mesaj 17 Dec 2004, 09:28 AM
Mesaj #16


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 518
Inscris: 13 December 03
Forumist Nr.: 1.472



Chestia cu "lasa-l ca e nebun" nu functioneaza intotdeauna. De fapt, tocmai acest avantaj e unul din motivele pentru care s-a dezvoltat psihiatria (ca sa nu mai profite oamenii de dreptul de a fi lasati in pace daca par nebuni). Cei care au ajuns in ghiarele psihiatriei au interesul sa fie cit mai putin nebuni pentru ca in loc sa fie lasati in pace, dimpotriva, sint pedepsiti cu bagarea la balamuc, cu marire dozei de medicamente, si asa mai departe. Psihiatria este de fapt un mecanism de control social care pedepseste comportamentele care nu sint interzise de legi, dar pe care societatea nu le accepta. Daca nu il poti aresta pe cineva pentru ca se poarte cam ciudat, il bagi la balamuc si, culmea, pretinzi ca de fapt il ajuti.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
yuanescu
mesaj 17 Dec 2004, 09:10 PM
Mesaj #17


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 526
Inscris: 16 December 03
Forumist Nr.: 1.521



zicea george banu … că a văzut mulţi sănătoşi(la tărtăcuţă – mă îţelegeţi) care doresc să arate ca nebuni ... şi că el preferă să arate sănătos …


Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 5 May 2024 - 07:58 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman