HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

 
Reply to this topicStart new topic
> Patriarhul Ecumenic Chemat In Instanta, Disensiuni intre ortodocsii din Turcia
Cipri
mesaj 15 Jun 2004, 11:57 AM
Mesaj #1


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 707
Inscris: 25 April 04
Forumist Nr.: 3.248



Am citit pe portalul de stiri www.catholica.ro ca patriarhul ecumenic de Constantinopol a fost chemat in instanta penru darea afara a unui preot bulgar, totul in mijlocul unor acuze reciproce intre patriarhat si comunitatea bulgara.Noi semne ale disensiunilor interne ale ortodoxiei?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sorin666
mesaj 15 Jun 2004, 10:51 PM
Mesaj #2


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.069
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 668



Mare e barna din ochiul altora, hai sa mai vorbim si de catolicii pedofili din US... wink.gif
Cit despre luptele intestine din sanul bisericii... au tip, bani si nerusinare, si mai ales cred ca "patronul" e de partea lor... de aia si de intordeauna popii se bat pentru "cele lumesti"... mad.gif
Si pentru ca au prea mult timp liber ("6 zile pe sapt. mananca si a 7-a canta") sad.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cipri
mesaj 16 Jun 2004, 02:21 PM
Mesaj #3


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 707
Inscris: 25 April 04
Forumist Nr.: 3.248



Nu e un topic pe tema calugarilor gay ortodocsi ci pe tema diviziunilor ortodoxiei...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 16 Jun 2004, 02:21 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Cipri
mesaj 16 Jun 2004, 02:25 PM
Mesaj #4


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 707
Inscris: 25 April 04
Forumist Nr.: 3.248



Faptul ca ar fi fost pedofili in randul americanilor este tot atat de relevant ca si unii calugari ortodocsi( Athos,Grecia,Ierusalim sau aiurea) care ar fi gay/pedofili...Unele exceptii nu pot arunca o generalizare asupra intregii "caste".
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sorin666
mesaj 17 Jun 2004, 12:03 PM
Mesaj #5


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.069
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 668



QUOTE (Cipri @ 16 Jun 2004, 04:23 PM)
Nu e un topic pe tema calugarilor gay ortodocsi ci pe tema diviziunilor ortodoxiei...

Nu, e deschis pentru a putea arunca cu noroi cat mai mult si mai bine... daca e irelevant, de ce l-a deschis ? unsure.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
noi
mesaj 17 Jun 2004, 01:49 PM
Mesaj #6


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 762
Inscris: 15 December 03
Forumist Nr.: 1.513



Sa incep si eu sa spun cate am auzit despre papa?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cipri
mesaj 17 Jun 2004, 02:20 PM
Mesaj #7


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 707
Inscris: 25 April 04
Forumist Nr.: 3.248



Poti sa spui orice.Discutia noastra insa se frefera la problemele patriarhiei de Constantinopol, care nu se cearta doar cu biserica greaca dar si cu bulgarii din Turcia...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sorin666
mesaj 17 Jun 2004, 02:24 PM
Mesaj #8


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.069
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 668



QUOTE (Cipri @ 17 Jun 2004, 04:22 PM)
Poti sa spui orice.Discutia noastra insa se frefera la problemele patriarhiei de Constantinopol, care nu se cearta doar cu biserica greaca dar si cu bulgarii din Turcia...

Da, dar a fost deschisa de un catolic, cu intentii clar denigratoare, desi informatia in sine pare, cel putin partial, pertinenta
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cipri
mesaj 22 Jun 2004, 09:12 AM
Mesaj #9


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 707
Inscris: 25 April 04
Forumist Nr.: 3.248



Informatia este adevarata si nu vad de ce as denigra ortodoxia relatand un fapt real...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sorin666
mesaj 22 Jun 2004, 10:40 AM
Mesaj #10


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.069
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 668



Pentru simplul motiv ca toate postarile tale sint destinate de a promova greco-catolicismul, in evidentul detrimeniu al ortodoxiei "hoate si criminale" daca vrei pot se deschid si eu un topic despre "minunile" intamplate in sanul clerului catolic, nu ai decat sa ceri... sad.gif am acces direct la banclie de news Reuters...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cipri
mesaj 22 Jun 2004, 03:33 PM
Mesaj #11


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 707
Inscris: 25 April 04
Forumist Nr.: 3.248



Eu nu promovez nimic ci doar discut despre anumite stiri...Ma indoiesc ca ar avea catolicismul nevoie de "propaganda" pe Internet...Majoritatea crestinilor sunt catolici deci...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sorin666
mesaj 23 Jun 2004, 06:58 AM
Mesaj #12


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.069
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 668



QUOTE (Cipri @ 22 Jun 2004, 05:35 PM)
Eu nu promovez nimic ci doar discut despre anumite stiri...Ma indoiesc ca ar avea catolicismul nevoie de "propaganda" pe Internet...Majoritatea crestinilor sunt catolici deci...

De unde si aerele lor de superioritate, evident...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cipri
mesaj 23 Jun 2004, 12:41 PM
Mesaj #13


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 707
Inscris: 25 April 04
Forumist Nr.: 3.248



Nici vorba de "aere de superioritate"...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TriRegnum
mesaj 28 Jun 2004, 05:56 PM
Mesaj #14


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.851
Inscris: 14 October 03
Forumist Nr.: 985



Am dat din intamplare pe aici si m-am speriat, terminati cu atitudinea aceasta ostila unii fata de ceilalti.

Problema ce se petrece la Istambul cu clerul bulgar e cam pe acelasi calapod cu conflictul Atena-Istambul sau Constantinopol-Roma din 1054. E dorinta de putere omniprezenta la oameni, dorinta care cauta mereu dezbinare, e ceva ce se alfa in interiorul omului si trebuie depasit).
Din pacate in franta s-a petrecut un astfel de incident cand un episcop a fost intronat fara acordul Papei (desigur functia si puterea acelui preot e nula ca episcop, el e mirean in continuare), iar Sfantul Parinte a actionat ca atare excomunicand pe cei trei episcopi consacranti impreuna cu cel ce trebuia sfintit.

Din pacate Patriarhul pentru ceea ce a facut cu clerul bulgar (desi Patriarhul a actionat corect in conformitate cu canonaele) poate faca inchisoare conform legilor statului Turc, sa speram ca situatia se va remedia si nu se va ajunge la vreo situatie urata.

noi
Multe se aud de Papa,nimic nu e adevarat (sa nu-mi spui ca tot calugarul Vasile a aflat ceva wink.gif ).
Referitor la homosexualitate si pedofilie: exista si in Biserica Ortodoxa chiar si la preotii mireni si la calugari, dar exista si in Biserica Catolica, e un flagel ce atinge ambele Biserici si nu numai - el atingand si comunitatile protestante si neoprotestante, doar ca in Occident sunt mult mai mediatizate (chiar daca nu sunt multe cazuri de preoti, oricum nu poti spune mult sau putin, caci si un caz este mult, chiar foarte mult). In Occident (SUA, in Europa nu prea se intampla asaceva, dar nu pot spune ca toti sunt cum trebuie) e tentatia mare de a face asemenea lucruri probabil datorita libertinajului promovat de Mass-Media, a influentei protestante etc, preotii celibi/calugarii sunt mereu ispititi si de aceea ei trebuie sa se roage mult, daca e cu putinta tot timpul, sa se impartaseasca zilnic cu toata credinta si taria sufleteasca si niciodata sa nu-si neglijeze datoriile sufletesti.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
sorin666
mesaj 28 Jun 2004, 10:44 PM
Mesaj #15


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.069
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 668



Mici observatii...
1 devil.gif Decat o impartasanie ar fi mai eficace o papusa gomflabila... devil.gif
2 Referitor la patronul tau, la el nu se aplica "nu iese fum fara foc" ? smile.gif
3 Imi place cu cata gratie te invirti in jurul cozii in ultima ta fraza... parca ai fi fost la scoala la iezuiti... smile.gif (fara suparare...)

Acest topic a fost editat de sorin666: 28 Jun 2004, 10:45 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cipri
mesaj 30 Jun 2004, 11:25 AM
Mesaj #16


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 707
Inscris: 25 April 04
Forumist Nr.: 3.248



Patriarhul ecumenic este de ieri oaspetele Papei la Roma...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cipri
mesaj 1 Jul 2004, 01:35 PM
Mesaj #17


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 707
Inscris: 25 April 04
Forumist Nr.: 3.248



http://www.catholica.ro/stiri/show.asp?id=8655

http://www.catholica.ro/stiri/show.asp?id=8660

Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 15 May 2024 - 05:01 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman