HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Info Psihologie

Va invitam la dezbateri pe teme diverse, avand in centrul lor Omul. Domeniu umanist complex, relativ greu de surprins in ecuatii sau teorii unice, psihologia va fi si un pretext pentru a discuta despre emotii, minte si suflet.

 
Reply to this topicStart new topic
> Emotional Overeating, Mancarea care ne relaxeaza
dsrk3r
mesaj 11 Jun 2004, 10:48 PM
Mesaj #1


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 341
Inscris: 5 April 04
Forumist Nr.: 2.926



Esti prea gras(a) ? Te calmeaza mancarea ? Esti "emotional overeater" ?

Afla aici: http://quiz.ivillage.com/diet/tests/emotionalovereating.htm

Alte informatii despre mancarea care ne relaxeaza:

Emotii & Mancare – Care-i legatura ?
http://www.bodytrends.com/articles/motivation/emotioneat.htm


Un fel de obezii anonimi pe site-ul ABC News
http://abcnews.go.com/sections/GMA/GoodMor...ato_030106.html

Emotiile care mananca
http://www.reinventingmyself.com/weightloss.htm

Ce emotii te indeamna sa mananci ? Cum te simti dupa ce ai mancat ? Cura de slabire te ajuta ?


--------------------
Aud si uit. Vad si imi amintesc. Fac si inteleg.
Confucius
Go to the top of the page
 
+Quote Post
loredaria
mesaj 11 Jun 2004, 11:29 PM
Mesaj #2


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 180
Inscris: 21 April 04
Din: Petrosani
Forumist Nr.: 3.193



Pai in primul rand eu nu sunt o mancacioasa. Iar la cele 53 kg ale mele nu pot spune ca sunt grasa. Despre emotii... nu le "tratez" cu mancare, eventual cu cate o tigara. wink.gif


--------------------
In fiecare an trecem nepasatori prin ziua mortii noastre...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
denise
mesaj 15 Jun 2004, 08:09 AM
Mesaj #3


Domnitor
******

Grup: MembriOffBoard
Mesaje: 2.426
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.412



Cred ca obiceiul de a manca din cauza unor emotii de diverse tipuri tine de obiceiurile din copilarie, este o compensare. Cam pe tipicul – nu mai plange, iti da mama o bomboana. Sau : bravo, meriti o prajitura. Daca nu cumva chiar din primele zile ale existentei noastre se creaza acest reflex.
Reflex pe care il avem, toti, desi nu vrem sa recunoastem: de cate ori ne rasfatam cu un desert, doar pentru ca ne place, ca nu rezistam si nu pentru ca ne este foame, asta se intampla. Sau cand „ne cinstim” dupa o reusita la un examen Atata vreme cat se pastreza un echilibru nu este nimic rau in asta. Pentru unii dintre cei care trec prin perioade dificile tentatia consolarii prin alimentatie in exces este destul de mare. Nu pentru toti, desigur: foarte multi reactioneaza exact invers: la suparare nu pot manca nimic. Sau inlocuiesc "bomboana" cu o tigara, cu un pahar iin plus de vin, unii cu droguri.
Dar daca aceste obiceiuri sunt constientizate si se cauta alte altivitati care ridica moralul si care sa inlocuiasca berea, pizza, inghetata etc. se pot rezolva multe probleme.
Personal nu cred in regimurile de slabire prea drastice: pe langa frustrarile initiale care au declansat problemele legate de obiceiurile alimentare se adauga cele ale interdictiilor legate de „mici placeri”, de infometare... se creaza un cerc vicios. Chiar daca in prima faza par sa dea rezultate, astfel de metode de slabire deregleaza metabolismul si cu prima ocazie cel care le tine se repede la „fructul oprit”. Iar un nou esec in ce priveste pierderea in greutate aduce dupa el alte nemultumiri si tot asa ... Daca greutatea in exces are o cauza emotionala, trebuie tratat psihicul, in paralel cu o dieta echilibrata si miscare, altfel degeaba „ne pedepsim”.


--------------------
__________
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 15 Jun 2004, 08:09 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
milimetru
mesaj 15 Jun 2004, 08:18 AM
Mesaj #4


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



Eu cînd am probleme nu-mi mai arde de mîncare! Acum, cu acest topic, descopăr, în ceea ce mă priveşte, ceva ce nu conştientizasem pînă acum despre mine: domnule, eu nu pot să mănînc dacă n-am o oarecare relaxare înăuntrul meu. Pt. că masa e, în general, ceva plăcut, nu pot "s-o abordez" în stări de conflict cu mine însumi.

Mulţumesc acestui topic pt. ajutorul dat în a mă cunoaşte mai bine smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
YoyoMan
mesaj 17 Jun 2004, 01:06 PM
Mesaj #5


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.930
Inscris: 3 November 03
Forumist Nr.: 1.126



La mine e si mai rau. Chiar si in timp ce mananc - daca imi aduc aminte de o chestie neplacuta - de o situatie pe care trebuie s-o rezolv sau de o problema personala care ma intereseaza in mod deosebit mi se taie pofta de mancare instantaneu.
Este o compensare mancatul asta emotional. Cand ti se intampla ceva neplacut sau cand ai probleme ai tendinta sa mananci in disperare de cauza (nu si in cazul meu dupa cum spuneam). Multa lume practica asta.






PS: Cred ca totusi ma clasez la Emotional Overdrinker rofl.gif

PS2: Cred ca o sa lansez un topic hmm.gif


--------------------
"Marile fericiri ie mute...."
Go to the top of the page
 
+Quote Post
LigiaB
mesaj 17 Jun 2004, 07:37 PM
Mesaj #6


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.037
Inscris: 3 January 04
Forumist Nr.: 1.685



Bun topic Amenophis!!!!! dar nu ne-ai spus de tine. rolleyes.gif

@Yoyo rofl.gif

***

Eu am mers la facultate sa imi iau un master in nutritie. Aveam o lista cursuri care trebuia sa le iau. M-a uimit ca trebuia sa le iau pe cele de psihologie. Intial nu am facut legatura, dar apoi am vazut ca sint strins legate.

Eu am fost un emotional overeater. Culmea ca nici nu stiam. Eu mincam ca ma simteam bine. Si asa m-am facut de peste 100kg. sorry.gif Stress'ul declansa in mine tot felul de pofte. laugh.gif Mincam numai ce imi placea.... observati?

A minca=placere.
Mincarea tine bine de plictiseala...

Intre timp, am slabit peste 40kg si apoi m-am dus la scoala sa studiez sa pot ajuta pe altii. : )

Mi-am schimbat mentalitatea cu privirea la mincare. Acum maninc cu mintea nu cu stomacul. Diferenta'i colosala. Acum maninc sa traiesc, nu traiesc sa maninc. rolleyes.gif

Totusi, recunosc ca am un "comfort food". Cind ma trinteste stress'ul la pamint, sau cind au un surplus de estrogen in unele perioade ale lunii , rolleyes.gif daca maninc o inghetata de alune prajite cu hot fudge (sos de ciocolata) imi revin imediat. rofl.gif Pe loc ma uplu de serotonina si endorphins. laugh.gif

Nu abuzez.
Acum duc o viata ordonatata. Maninc extrem de sanatos. Am colesterolul 120, pulsul 70, tensiunea 114/70. Se mira doctorul de fiecare data. : )

Emotional overeating se poate reversa partial rofl.gif . Aceasta cere multa disciplina si stapinire de sine. Din fericire le am pe amindoua, dar inghetata tot o maninc odata pe sapt, nu se poate altfel. rofl.gif


--------------------
Prayer is the bridge between panic and peace.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dsrk3r
mesaj 17 Jun 2004, 08:21 PM
Mesaj #7


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 341
Inscris: 5 April 04
Forumist Nr.: 2.926



LigiaB spoton.gif

QUOTE
Bun topic Amenophis!!!!! dar nu ne-ai spus de tine.

cry.gif Eu nu am master in nutritie.


--------------------
Aud si uit. Vad si imi amintesc. Fac si inteleg.
Confucius
Go to the top of the page
 
+Quote Post
LigiaB
mesaj 17 Jun 2004, 08:39 PM
Mesaj #8


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.037
Inscris: 3 January 04
Forumist Nr.: 1.685



Nici eu. laugh.gif Ca n-am terminat! Nu mi-au placut toate cursurile si nici faptul ca dupa 6 ani (full time) trebuia sa fac si "stagiatura" 2 ani, ptr un salar mic. F mic. Eu am luat pe toate cursurile care le-am considerat eu necesare. rolleyes.gif Apoi am studiat on my own and I stiil do. Mi-am schimbat profilul. Acum cistig de 3 ori mai mult decit as fi cistigat ca un nutritionist. Cunostiintele acumulate, le folosesc si imi sint de mare ajutor si in noul domeniu care, intr-un fel e legat de nutritie. In plus, nu iti spun citi prieteni ma cauta si imi cer sfaturi de slabit laugh.gif Ii ajut cu toata inima, problema e, ca de multe ori, ei nu vor sa se ajute pe ei insisi... rolleyes.gif

Profesorul meu de acupunctura, ma sfatuia asa: "Ligia, nu cumva sa te legi de dieta clientului, aceasta e cea mai rapida cale de a-i pierde!" What???? yikes.gif Mult m-am gindit la asta, si ii urmez sfatul. People have affairs with food. Daca te legi de felul lor de a se hrani, e f probabil sa te trezesti cu una in freza... rofl.gif (hai ca imi arde de gluma)

***

Eu ma te intrebam...ce anume te-a determinat sa deschizi acest topic? rolleyes.gif



--------------------
Prayer is the bridge between panic and peace.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dsrk3r
mesaj 17 Jun 2004, 09:10 PM
Mesaj #9


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 341
Inscris: 5 April 04
Forumist Nr.: 2.926



Zicea ecou ca o supara o bulimie. Si eu am zis ca poate nu e bulimie, e EO.

Inteleg ca la HA exista emotional overeating si emotional undereating smile.gif care se mai poate numi si taierea poftei de mancare.

Acest topic a fost editat de amenophis: 17 Jun 2004, 09:10 PM


--------------------
Aud si uit. Vad si imi amintesc. Fac si inteleg.
Confucius
Go to the top of the page
 
+Quote Post
YoyoMan
mesaj 18 Jun 2004, 11:00 AM
Mesaj #10


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.930
Inscris: 3 November 03
Forumist Nr.: 1.126



Aha - cam asa ceva amenophis. Ce zici? Mai deschidem un topic pe emotional undereating si emotional overdrunk people? rofl.gif


--------------------
"Marile fericiri ie mute...."
Go to the top of the page
 
+Quote Post
contraste
mesaj 25 Jun 2004, 02:16 PM
Mesaj #11


Forumista Poeta
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.500
Inscris: 20 April 04
Forumist Nr.: 3.171



In general unele persoane cu probleme emotionale, cad in bulimie.N-o uitati pe Lady Dy. Problema dumneaei a fost cauzata de neintelegerile maritale. Problemele noastre, ni le stim doar noi, consultand un nutritionist problemele se pot remedia rapid, dar e bine ca acesta sa aibe cunostinte solide psihologie.


--------------------
Traieste ca si cum ai muri maine.
Invata ca si cum ai trai vesnic.

Indira Gandhi
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 23 April 2024 - 04:51 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman