HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Dincolo de Ratiune

Ideea acestui forum nu este de a starni polemici intre cei ce cred si cei ce nu cred in astre, in Dumnezeu, in terapii naturiste, in miracole sau in ghicitul in palma. Pragul acestui forum poate fi pasit de oricine, fara nici o exceptie, dar cei care nu sunt de acord cu ideile sau marturisirile celor care posteaza aici, sunt rugati sa se abtina in a face comentarii malitioase, sau contradictorii. Aici ne dorim sa avem coltisorul lipsit de orice stres, iar scopul real ar fi acela de a-i ajuta pe cei din jurul nostru sa se simta bine, ba chiar sa gaseasca solutii catre iesirea din situatii disperate - de ce nu?

 
Closed TopicStart new topic
> Off-topicuri de "Dincolo...", Detalii utile
thunder
mesaj 8 Jun 2004, 12:06 AM
Mesaj #1


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



Salut !

Ce ziceti de acest topic in care sa putem posta mesaje al carui subiect se incadreaza cit de cit in forumul "dincolo de ratiune" si este "deviat" din alte topice din acelasi forum dincolo de ratiune, sau are raspunsuri care sint legate de diferte afirmatii din anumite subiecte (topice) din acest forum ?

In felul asta am putea evita aglomerarea acelui topic al carui subiect nu mai devine subiectul principal al dialogului, deci in felul asta am putea evita "off topicul" in acel subiect (topic) si totusi ne-am putea exprima (aici) parerile, raspunsurile si dialogul "deviat".

Daca gazdele au o alta parere, sau propunere, o asteptam cu interes. smile.gif

PS. Sugerez celor care vor scrie aici si isi vor "deplasa" discutia aici sa dea si un link din topicul de unde dau acel raspuns, pt. a fi mai usor de inteles de cei care vin direct aici in acest topic. Deasemenea puteti pune linkul cu mesajul vostru de raspuns in topicul de unde "ati deviat" discutia, in felul asta dialogul va putea fi urmarit si de altii interesati de acel "off topic". smile.gif

Acest topic a fost editat de thunder: 8 Jun 2004, 01:11 AM


--------------------
"De fiecare dată cānd Legea decade, cānd dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din cānd īn cānd trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
OMU'BUN
mesaj 8 Jun 2004, 12:29 AM
Mesaj #2


Batranul Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.491
Inscris: 5 June 03
Din: Romania
Forumist Nr.: 360



Cred ca se cerea de mult acest topic, si il gasesc bine-venit. Cu o singura exceptie: titlul! <<Discutii "dincolo De Ratiune" Dar Care Nu Se Mai.., incadreaza in topicul de origine>> Ca de obicei, la tine a trebuit sa fie mult prea lung. O sa-l modificam putin rolleyes.gif


--------------------
Dincolo de inocenta e alunecare !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 8 Jun 2004, 01:07 AM
Mesaj #3


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (OMU'BUN @ 8 Jun 2004, 02:31 AM)
Cred ca se cerea de mult acest topic, si il gasesc bine-venit. Cu o singura exceptie: titlul! <<Discutii "dincolo De Ratiune" Dar Care Nu Se Mai.., incadreaza in topicul de origine>> Ca de obicei, la tine a trebuit sa fie mult prea lung. O sa-l modificam putin rolleyes.gif

- repede, sa-ti bagi tu coada. spoton.gif


--------------------
"De fiecare dată cānd Legea decade, cānd dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din cānd īn cānd trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 8 Jun 2004, 01:07 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
thunder
mesaj 8 Jun 2004, 01:07 AM
Mesaj #4


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



Discutie "deviata" din subiectul: Reincarnari, Credeti Sau Nu, hai sa dezbatem

QUOTE
@thunder
QUOTE
... Viciul si slabiciunea isi fac loc in fiinta datorita ignorantei si prostiei. Cine afla adevarul, si totusi continua sa greseasca, este un prost, caci cine e destept elimina din viata lui acele vicii odata cu cunoasterea adevarului despre ele si cauzele lor.

Prost, destept... Ce cauta aceste cuvinte in explicatiile unei persoane care se vrea a fi atat de avoluata?


- cuvintele "prost" si "destept" desemneaza doua extreme (diametral) opuse a unei anume realitati, pe care am putea sa o numim: "capacitatea de intelegere", sau inteligenta.

- am folosit aceste cuvinte pt. a desemna cele doua ipostaze in care se poate afla un om. Aceste ipostaze pot fi temporare, sau permanente.

- De ex. ce inseamna temporar:

- afirmatie: "ai dat dovada de prostie/inteligenta in aceasta actiune"

De ex. ce inseamna permanent:

- afirmatie: "esti (un tip) prost/inteligent"

Se mai pot face si afirmatii ambigue, din care fiecare intelege ce vrea/poate.

- daca sint sau nu o persoana elevata nu este subiectul discutiei pe forum, caci adevarata evolutie spirituala este cea launtrica, iar la ea au acces numai fiintele care au si ele la rindul lor o trezire spirituala apropiata sau macar cit de cit echivalenta cu aceea pe care o "cintareste", sau o trezire spirituala mai mare. Pe de alta parte, ceea ce noi manifestam fizic, exterior, poate fi mai mult sau mai putin "reflexia" a ceea ce sintem noi launtric. De ex. un om poate vorbi de puteri paranormale fara ca el sa aibe vreuna. La fel poate ca altul sa nu vorbeasca de ele, dar sa aiba o suma de astfel de puteri paranormale. Nu poti "cintari" cu adevarat o fiinta dpdv spiritual, al nivelului sau de evolutie (numai) dupa manifestari exterioare.

- trebuie sa recunoastem ca noi aici pe forum mai mult asta facem, ne manifestam exterior prin ... scris. Prin ceea ce scriem si mai ales cum o facem ne evidentiem o suma de calitati sau scapari, dar prea putin pt. a se forma o impresie exacta despre noi. Doar cei care ne pot "scana" launtric isi pot da niste raspunsuri suplimentare vis a vis de evolutia noastra spirituala.

- poti sa ma intrebi una sau alta fara ca ma iei peste picior. Iti voi raspunde acolo unde stapinesc cit de cit subiectul, fie ca e intrebare personala, fie generala.

- nu ai facut nici o remarca vis a vis de autenticitatea afirmatiei mele, de esenta ei. Este sau nu pina la urma adevarat ce am spus ?

QUOTE
Nu te intreb ce crezi tu despre prosti si destepti, ca m-am prins.


- inca nu te-ai prins, asa ca poti continua cu intrebarile. smile.gif

QUOTE
Nenorocirea mare este ca poti sa ai un IQ superstralucitor, dar sa stai execrabil la capitolul intelepciune!


- corect.

- exemplul de mai sus chiar asta si atingea, ideea de intelepciune, disimulat e adevarat, caci nu vroiam sa ating subiecte "religioase" acolo unde e "dincolo de ratiune". smile.gif

- ex. descoperi ca fumatul e daunator. A continua sa fumezi este o dovada de prostie si ignoranta, inconstienta chiar. Asta nu inseamna ca de felul tau esti prost, ci mai degraba ca nu ai un discernamint si o vointa superioara. A te lasa de fumat dupa ce ai descoperit ca e daunator este o atitudine inteleapta, chiar daca aceasta decizie au luat-o si niste oameni cu adevarat prosti, pe care natura nu i-a inzestrat cu acea inteligenta necesara, cu sau fara voia lor, din nastere sau din cauze ulterioare.

- daca nici acum nu s-a inteles analogia mea, asta e ... e dincolo de ratiune. smile.gif

QUOTE
Iar daca tu vrei sa ne faci pe noi, cei care te citim, sa credem ca tu ai scapat definitiv de vicii si slabiciuni, ma tem ca ai o mare problema.


- eu nu am spus asta niciodata, pt. ca sint constient de diferitele mele scapari sau slabiciuni, si de faptul ca mai exista si altele pe care acum poate nu le constientizez sau nu am ajuns inca la acel moment din evolutia mea spirituala sa il "vad" si sa-l elimin", adica mai am inca o anumita karma de suferinta in acele directii.

- nu am o problema, am mai multe, dar fata de altii, care au probleme la care nu au rezolvari, si care pt. mine deja nu mai sint niste probleme, intrucit le-am depasit sau le-am inteles, tot e ceva mai mult.

QUOTE
QUOTE
Direct sau indirect tu ma acuzi ca as fi mult mai subiectiv si mai limitat in idei si in cunoasterea si practica spirituala, dar eu stiu ca nu eu sint cel mai subiectiv dintre noi doi. As putea proba asta, dar nu e cazul sa facem circ.

Tu stii!?!


- DA, EU STIU ! tongue.gif

- nu trebuie sa te uimeasca asta, si tu stii mai multe ca ieri, ca luna trecuta, ca anul trecut. La fel si eu. Nu vreau sa ma repet, vezi analogia cu piramida evolutiei spirituale.

QUOTE
Parerea mea ar fi ca tu doar crezi ca stii! Sursa ta de informatie este deosebit de fascinanta dar are un mare cusur: are sensul inversat!


- ok, parerea ta. Astept ca argumentezi si dovedesti acest "sens inversat".

QUOTE
QUOTE
nu are de ce sa-ti fie mila, pt. ca tu esti cel care nu intelege ce s-a spus, nu eu.  Tu mie nu imi trezesti mila, ci doar compasiune ca vad ca te preocupa intr-un anume fel spiritualitatea, dar nu ai ajuns inca la acele informatii si tehnici spirituale care sa te ajute sa urci in 1-2 ani, cit ar fi urcat altii in citeva vieti. [I]La unii oameni se vede (simte) potentialul spiritual, dar si modul in care ei se pierd in hatisurile asa ziselor cai si informatii spirituale cu care acolitii satanei au impinzit lumea.


Sunt constient ca nivelul meu de cunoastere a Adevarului este destul de restrans, dar eu am preferat o alta cale de evolutie spirituala.


- dupa cum am spus, sint o multime de cai de a urca in piramida evolutiei spirituale. Nu conteaza atit de mult nivelul la care te afli, ci fapt ca vrei sa urci si mai apoi sa-ti gasesti cea mai potrivita cale, specifica personalitatii tale si inzestrarilor (zestrei) tale spirituale.

QUOTE
Intentionam sa scriu pe un alt topic despre acest gen de invataturi spirituale, dar, cu consimtamantul vostru, o voi face aici.


- uite, acum poate ca vei putea sa o faci si aici, in acest topic. smile.gif

QUOTE
Rezultatul final il stiu deja foarte bine. Tu, thunder, vei veni cu argumentul pe care l-ai si prezentat deja: mentorul tau spiritual a fost deosebit! As vrea sa cred ca ai si dreptate!!...


- a fost , este si va fi. smile.gif

- cind vei fi pregatit, vei crede. Cind vei fi pregatit, va apare si mentorul tau. smile.gif


--------------------
"De fiecare dată cānd Legea decade, cānd dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din cānd īn cānd trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 9 Jun 2004, 03:01 AM
Mesaj #5


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



subiect deviat din Reincarnari, Credeti Sau Nu, hai sa dezbatem - Marturisirile unei clarvazatoare

QUOTE
Iata si articolul pe care doream sa vi-l prezint:

[i]Marturisirile unei clarvazatoare


- nu voi comenta acum articolul, poate nici alta data, dar voi face citeva afirmatii pe seama lui.

- nu avem certitudinea ca intimplarea este reala sau nu, dar oricum, nici nu conteaza asta, ci cu ce rost a fost el conceput. Ceea ce se vede cu ochiul liber este stilul gazetaresc si profesionist in care este scris articolul, culmea, de o femeie care si-a pierdut mintile si vezi Doamne e posedata, iar cu "ochiul mintii" se vede altceva si mai abil disimulat (iar cineva ne crede pe toti niste timpiti).

- din start se vede ca se urmareste o denigrare a unor idei, persoane si concepte si metodologii oculte. Hai sa incercam sa le enumaram:

- ideea de clarvazator

- ideea de cursuri destinate persoanelor care doresc sa-si dezvolte abilitatile extrasenzoriale

- ideea de vindecatori prin metode oculte

- ideea de preziceri, clarviziuni si ghicit

- ideea de neserioziotate a unor asemenea cursuri de clarviziune (care au durat trei luni). Clarviziunea nu se obtine in 3 luni, si cu atit mai putin pe banda, in serii de 3 luni.

- ideea ca cei care ar coordona astfel de cursuri ar detine o putere nebanuita asupra oamenilor si o abilitate deosebita de a-i controla

- ideea de meditatie, mai ales meditatii cu entitati necunoscute, aviz demonilor: (Meditatiile zilnice erau influentate de entitati necunoscute)

- ideea de a folosi mantre

- ideea ca in timpul meditatiilor incepe sa-ti vorbeasca cineva, si mai ales ca te-ar "ameninta" (aceasta ti se intimpla pentru ca esti neascultatoare)

- ideea ca in meditatii fie ai halucinatii fie incepi sa comunici cu demonii

- ideea ca un clarvazator este de fapt un "papagal" care repeta ce ii spune o voce (O voce externa mie prezicea pagube sau bucurii)

- ideea ca aceste meditatii conduc la comuninea cu demonii si ei fac tot posibilul sa-i elimine pe cei care vor se te aduca pe calea cea dreapta, iar modul abil in care "autorul articolului" o face este "amenintarea cu uciderea celui mai iubite fiinte ale tale", fata de care se stie ca exista cel mai mare atasament la oameni, si ca pacatele tale se resfring asupra celor apropiati (Inceteaza sa mai discuti cu diavolul, eu sufar din cauza asta, ingropam cele mai iubite persoane din viata mea, Ti-ai dat sufletul diavolului, impreuna cu intreaga ta familie)

- ideea ca numai preotul si biserica te mai salveaza din aceasta situatie, adica la polul opus acestor practici este preotul si biserica si o face sub amenintari, de genul: "vai ce vei pati" (Ar trebui sa te duci la biserica si sa-i spui totul preotului sau lucruri si mai grave ti se vor intimpla).

- ideea ca satana lupta cu biserica si ca (numai) biserica cu satana pt. sufletul tau

- ideea ca daca nu asculti de sfatul preotilor te asteapta cele mai grave evenimente

- ideea de vinzare a sufletului in schimbul puterii in conexiune cu ideea de integrare intr-o astfel de grupare oculta, cu meditatia etc.

samd...

Se vede mult prea clar cum sint expuse in mod romantat ideile dogmatice ale bisericii si este mult prea clar ca sursa acestui articol este odata a unui fanatic crestin, apoi faptul ca acest fanatic crestin este el insusi posedat de demoni mentali care i-au sugerat si l-au inspirat sa scrie acest articol.

Faptul ca tinta principala e meditatia, ne duce cu gindul: "cui si de ce ii este frica de meditatie?" ... ca oamenii ar medita, ca oamenii ar urma si alte cai spirituale decit dogmele moarte ale crestinismului ?

Daca acest articol ar fi fost scris intr-un mediu oriental, aceia ar fi ris cu lacrimi de bazaconiile si flagrantele falsuri prezentate in aceste "marturii".

QUOTE
Documentar de Cristina Matache


- nu ar strica sa o contacteze cineva pe d-na aceasta si sa ceara mai multe lamuriri si dovezi ale "marturilor" expuse de ea, si sa vedem din ce "structura religioasa" face parte dinsa.

PS. Domnilor, si mai ales doamnelor biggrin.gif, nu mai incercati sa ne pacaliti cu abureli d'astea ! Cineva acolo sus, si uneori si jos ... vegheaza. thumb_yello.gif

Acest topic a fost editat de thunder: 9 Jun 2004, 01:46 PM


--------------------
"De fiecare dată cānd Legea decade, cānd dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din cānd īn cānd trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
OMU'BUN
mesaj 9 Jun 2004, 11:59 PM
Mesaj #6


Batranul Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.491
Inscris: 5 June 03
Din: Romania
Forumist Nr.: 360



thunder
QUOTE
- nu voi comenta acum articolul, poate nici alta data

Daaaa!... biggrin.gif

Vorbesti de multe lucruri si le consideri prostii si gogorite. Inca nu incerci sa intelegi ca nu tot ce spui este adevarat. Din experienta mea de viata (NU DIN CITITE SAU AUZITE) am intalnit persoane carora li se intampla tot felul de ghinioane si lucruri ciudate, numai la gandul ca ar dori sa mearga la biserica. Coincidenta sau nu, parintii persoanei de care vorbesc, s-au sinucis (in perioade diferite) iar ea se temea enorm ca intr-o zi va ajunge sa doreasca sa faca acelasi lucru. Nu se ocupa nici cu ghicitul si nici nu era "posedata", cel putin asa cum am reusit eu s-o cunosc. Era absolventa unei facultati din Iasi, sefa unei sectii de productie la Combinatul din orasul in care locuiam, o bucatareasa desavarsita, o ultrageneroasa cu toti din jurul ei (mereu simtea nevoia sa faca tot felul de cadouri si surprize), o partenera de conversatie minunata. Am fost "impreuna" in jur de opt luni si m-a durut mult cand a trebuit sa renunt la relatia cu ea.
Nu comentez celelalte "idei" pe care tu le tratezi de undeva de sus, si vad ca de fiecare data vrei neaparat sa lasi impresia ca stapanesti PERFECT Adevarul. Eu unul renunt sa mai cred ca te vei schimba intr-un viitor apropiat. Si nici nu cred ca e imprtant. Eu nu te cred, nu fiindca nu vreau eu, ci fiindca mie viata mi-a aratat altceva, si nu-mi va schimba nimeni amintirile care mi-au trasat anumite concluzii. Tu nu vorbesti din amintiri, thunder, ci din "revelatii divine"... Nu ma pot eu compara cu tine, si ma multumesc sa raman pe o treapta cat mai joasa a piramidei tale!... Ciudat este ca, uitandu-ma in sus, eu nu te descopar!... Probabil ca te afli pe partea neinsorita (adica intunecata) a piraminei!... wink.gif


--------------------
Dincolo de inocenta e alunecare !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 10 Jun 2004, 01:26 AM
Mesaj #7


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (OMU'BUN @ 10 Jun 2004, 02:01 AM)
Vorbesti de multe lucruri si le consideri prostii si gogorite.

- ceea ce am spus/considerat ca fiind prostie si gogorita i-am adus si argumente. Daca doresti sa combati afirmatile mele te rog vino si tu cu argumente.

QUOTE
Inca nu incerci sa intelegi ca nu tot ce spui este adevarat.


- in ce limba sa scriu sau de cite ori sa repet ca ce spui mai sus e eronat si ca imi pui in "circa" parerea ta ? Cunoasterea si afirmatiile pe care le fac sint in ton cu o anumita credinta a mea de tip "ingineresc" deci "construita" pe argumente si dovezi si ratiune. Ca ele sa ajunga in stadiu in care se afla am trecut prin diferite "trepte" ale vietii exterioare si launtrice. Chiar si acum e nevoie tot de argumente logice si rationale pt. a-mi schimba aceste "credinte". Daca ai astfel de argumente superioare te rog sa le expui. In momentul in care voi gasi ceva care este superior, benefic si potrivit personalitatii mele il voi prelua. Suma credintelor si cunostintelor mele de acum este strinsa in ani de zile buni. Deci nu sint o persoana inchisa, nu m-am plafonat si pot discuta cu cine doreste un dialog.

QUOTE
Din experienta mea de viata (NU DIN CITITE SAU AUZITE)


- as putea pune pariu cu tine ca am o virsta si o experienta de viata mai mare ca a ta rolleyes.gif si sa stii ca multe din cele pe care le prezint in mesajele mele le-am trait si simtit si cunoscut direct.

- dincolo de ce spui tu in mod lumesc, eu am si o intelegere initiatica a unor evenimente si chiar si explicatii si catalogari in anumite legi ale ocultismului. Nu stiu (nu mi-am pus problema) de ce ai aceasta reactie de ostilitate fata de mine, cu toate ca in parte mi-o explic, dar cert este ca esti deranjat ca alt om nu se manifesta cum esti tu sau cum ti-ar place tie. Intelege, sint cu totul altul fata de tine, la fel cum fiecare dintre noi sintem mai mult sau mai putin diferiti unii de altii. Nu te-am injurat, nu te-am blestemat, nu ti-am facut "vraji", deci, daca vei avea vreodata deschiderea necesara catre o analiza launtrica, personala, iti poti verifica motivatiile pt. care ai aceasta reactie fata de mine. Pune-ti intrebari, caci pina la urma vei primi raspunsuri la ele.

QUOTE
am intalnit persoane carora li se intampla tot felul de ghinioane si lucruri ciudate, numai la gandul ca ar dori sa mearga la biserica.


- o sa ofer citeva posibile explicatii ezoterice la astfel de evenimente:

- de regula, aceste situatii se petrec cind o anume fiinta care s-a incarnat in lumea asta a avut in trecut incarnari de magician negru si mai mult sau mai putin si-au vindut sufletul satanei. Legatura dintre ei si acele entitati demoniace este atit de puternica, incit acelor entitati li se permite sa actioneze asupra ta, asupra mediului in care traiesti, datorita juramintului pe care l-ai facut fata de ele in alte viata.

- ghinionul este o denumire lumeasca la o anumita manifestare a "legii serialitatii". Aceasta lege presupune ca atunci cind intri intr-un anume "lant cauzalistic" si o insiruire de evenimente ele au tentinta de a se repeta aproape la nesfirsit. La fel este si cu norocul. Pt. a iesi din aceste lanturi de serialitate trebuie intervenit cu o "energie" suplimentara asupra sistemului si "devierea" evenimentelor catre o alta serialitate, una benefica. Nu intimplator se spune: "i s-a intors norocul", adica si-a pierdut norocul, pt. ca o anume actiune a facut-o sa iasa din acea serialitate. La fel este cu cu ghinionul. Poti iesi din ele, prin "schimbarea" cursului evenimentelor.

- aceste evenimente sint legate si de tipul de karma preponderent pe care o are fiinta in acele momente. O karma de suferinta va atrage suferinte si ghinioane.

- eu nu am sustinut ca a merge a biserica nu este sau nu poate fi o actiune care sa aduca ceva divin in tine, ci modul tendentios cum era prezentat acel articol.

QUOTE
Coincidenta sau nu, parintii persoanei de care vorbesc, s-au sinucis (in perioade diferite) iar ea se temea enorm ca intr-o zi va ajunge sa doreasca sa faca acelasi lucru.


- o alta lege a ocultismului spune in mod lumesc: "de ce iti tie frica nu scapi". De ce ? Pt. ca gindind mereu si mereu acel lucru il atragi. Il atragi datorita "legii rezonantei" si datorita puterii subconstientului. Incarcind subconstientul mereu si mereu cu aceste idei, el va reactiona si te va conduce in mod inevitabil catre acea "frica".

- a iesi din acest lant vicios este posibil insa functie de karma pe care o ai, vei "munci" mai mult sau mai putin, iar aceasta este mult mai usor de realizat urmind o cale de evolutie spirituala autentica si vie.

- sa dau citeva citate in acest sens:

QUOTE
"Fara īndoiala, ne este usor si ne costa putin sa comitem raul; panta de cadere ne este fara nici o dificultate accesibila, aflāndu-se oricānd la īndemāna. Īn fata perfectiunii admirabile, virtutii si a realizarilor extraordinar de īnalte, zeii au asezat, dimpotriva, efortul si sudoarea; calea care duce aici este abrupta iar accesul la ea este anevoios ori respingator pentru unii, plictisitor pentru ceilalti. Īnsa, pe masura ce ne elevam spiritual, calea se netezeste si se īndreapta sub pasii nostri, conducāndu-ne spre nemmurire. BUDDHA

"Omule nebunule, tu faci minuni fara sa stii si nu cunosti ca aproape deloc puterea formidabila a gāndirii tale. Sa stii ca tot ce īnchipuiesti este realizabil si se face direct proportional cu īncrederea ta ... ...de ce te feresti oare sa stai de vorba cu tine īnsuti si sa te īnchipuiesti, descoperindu-te un perfect zeu? TUDOR ARGHEZI

"Orice actiune a gāndirii, a imaginatiei, a vorbirii sau a corpului poarta īn sine fructe bune sau rele. Omul este, īntr-o masura nebanuita, creatia gāndirii; la ce gāndeste īn ateasta viata, mai tārziu, el va deveni. RAMAKRISHNA

"Omul seamana un gānd si culege o actiune. El seamana o actiune si culege un obicei. El seamana un obicei si culege un caracter. El seamana un caracter si culege un destin. SWAMI SHIVANANDA

Nu exista īntāmplare sau noroc. Exista numai o īnlantuire de cauze si efecte, cuvāntul īntāmplare nu exprina decīt ignoranta noastra asupra anumitor cauze. Totul īn NATURA se supune LEGII; orice aspect rezulta la fel de necesar īntocmai precum revenirea ciclica a anotimpurilor. Curba de atomul usor, pe care vānturile par sa-l poarte la īntīmplare este reglata exact, īntr-un mod tot atāt de precis ca si orbitele planetare." LAPLACE

"Nu asteptati niciodata ca altcineva sa vina si sa implore sa iesiti din mediocritatea penibila īn care va mentineti; faceti voi īnsiva cu curaj un pas īnainte si lasati sa transpara unica reflexie din aurul pe care īl ascundeti īn voi. Procedīnd astfel, comoara ascunsa va da īn sfārsit roade."

"Nu va ascundeti niciodata darurile īnnascute, calitatile si īnzestrarile specifice īn ascunzisul pivnitei propriei fiinte. Procedati totdeauna asa cum face un negustor bun, expuneti-le cāt mai bine la vedere īn vitrina."

"Puneti-va īn valoare cu mult tact, aratati-va dar comportati-va īn mod firesc chiar si atunci cānd dati dovada de spontaneitate."

ELMER WHEELER - "Cum sa reusim cāt mai bine īn viata"

"Optimismul, buna dispozitie debordanta, bucuria de a trai trebuie sa constituie. starea noastra permanenta. Procend astfel vom fi mereu īn contact cu energiile minunate, benefice ale Universului. Este indispensabil necesar īn epoca īn care traim, sa atragem īn noi īnsine, cāt mai multe dintre energiile subtile ale optimismului si curajului pentru a deveni chiar si pentru ceilalti focare exemplare ." Dr. VICTOR PAUCHET - "Fiti Optimisti"

"Daca īntr-o situatie noi nu avem deloc īncredere īn ceea ce urmeaza sa facem, aproape ca nici nu mai este util sa īncercam, indiferent care ar fi dorinta pe care o vom formula, aceasta va fi sterilizata de lipsa credintei." HENRI DURVILLE

"Istoria lumii este aceea a cātorva oameni extraordinari care au avut credinta deplina īn ei. Asemenea credinta face sa apara Divinul care este totdeauna īn spatele nostru. O fiinta umana care are o credinta mare poate orice acesteia totul īi este cu putinta. O asemenea fiinta va esua numai cānd nu-i va mai da īn mod suficient osteneala sa manifeste puterea subtila infinita a Universului. Cel ce va īntelege aceasta va realiza cāt de important este sa credem, īnainte de toate īn fortele noastre proprii." SWAMI VIVEKANANDA


QUOTE
Nu comentez celelalte "idei" pe care tu le tratezi de undeva de sus,


- nu le tratez de sus, din contra, ma straduiesc sa folosesc termeni cit mai lumesti, analogii si exemple pt. ca cele expuse sa fie intelese mai usor. Nu folosesc termeni "complicati", sau termeni orientali sau sanscriti, nu abordez o atitudine habotnica ci doar una increzatoare, ferma si nu vorbesc/raspund la altii in/cu citate, dupa cum ai vazut ca o fac unii. De fiecare data cind apare un subiect care merita dezvoltat si prezentat intelegerii comune, o fac in masura starii de necesitate si a cunoasterii mele.

- vad ca orgoliul tau e deranjat de "atitudinea mea de sus" dar de ce nu iti asculti si sufletul, sa-l "auzi" si pe el ce "comenteaza" la acele informatii ? In general scriu lucruri care se adreseaza sufletului si partii nevazute a fiintei, nu numai exterior, pt. urechile si ochii fizici. Relaxeaza-te intr-o zi si pune-te intr-o pozitie confortabila, si intra in "dialog" cu sufletul tau si invata sa-l asculti. Sufletul este legatura noastra cu divinitatea, cu Dumnezeu. Orgoliul si egoul sint legaturile noastre cu demonii. Ceea ce asculti mai mult aceea te "hraneste". Ai impresia ca vorbesc din auzite/citite ? Iata ca te inseli, o fac/spun din proprie experienta.

QUOTE
si vad ca de fiecare data vrei neaparat sa lasi impresia ca stapanesti PERFECT Adevarul.


- nu stiu/stapinesc Adevarul, ci o mica mica parte din el. De ce te deranjeaza ca uneori il expun si altora, care poate au nevoie de acele adevaruri, de anumite explicatii sau chiar sfaturi vis a vis de anumite probleme, intrebari sau evenimente cu care s-au lovit in viata ?

- chiar daca ti se par "de sus", sa stii ca intradevar unele informati sint specifice unor nivele piramidale superioare, dar asa cum am mai mentionat, a sosit vremea Apocalipsei, deci a revelatiilor. Asta inseamna ca niste adevaruri superioare ajung sa fie cunoscute si altor nivele inferioare. Nu e normal ca aceste adevaruri sa fie prezentate de cineva care a ajuns mai mult sau mai putin la acele adevaruri ? De ce mereu aceasta frustare orgolioasa a oamenilor cind vad pe altul ca stie mai multe sau e mai "mare"/sus ? Nu am venit aici pe forum pt. a face prozelitism sau propaganda si a-mi afisa invatatura, caci altfel o faceam precum mai noul user "anandi". Expuneam texte si citate si informatii doldora, cu termeni ciudati si neintelesi. Crezi ca ceea ce expun aici pe forum este "fruntea" informatilor ezoterice pe care le detin, sau ca ar fi singurele ? Ceea ce am expus este doar o mica mica parte din ele, si expuse in asa fel incit sa fie cit mai accesbile si celui care nu s-a intilnit prea des cu aceste realitati.

- daca vroiam sa ma laud si sa ma arat "sus" o faceam cu totul altfel

QUOTE
Eu unul renunt sa mai cred ca te vei schimba intr-un viitor apropiat.


- eu ma schimb in fiecare zi, caci asta este miracolul parcurgerii unei cai spirituale autentice si vii, esti schimbat si imbunatatit in fiecare zi. Cum o spui tu e ca si cum eu sint la fel de ani de zile. Te inseli, acum 1 an eram intr-un fel, acum 2-10 in altfel, acum 14-20 altfel. Si nu e vorba de o "burdusire" teoretica a memoriei mele, ci o imbinare intre teorie si practica spirituala si experienta de viata.

- nu am gasit si nu cred ca voi gasi prea curind aplicatii practice pe care sa le pot folosi pe forum, sau alaturi de userii forumului, asa ca prezint ce se poate.

QUOTE
Si nici nu cred ca e imprtant. Eu nu te cred, nu fiindca nu vreau eu, ci fiindca mie viata mi-a aratat altceva, si nu-mi va schimba nimeni amintirile care mi-au trasat anumite concluzii.


- nu ai ce sa crezi sau sa nu crezi. Receptezi atit cit iti este nivelul de constiinta si zestrea spirituala, la fel si eu si oricare dintre noi.

QUOTE
Tu nu vorbesti din amintiri, thunder, ci din "revelatii divine"...


- faci supozitii. Realitatea o vei cunoaste alta data. smile.gif

QUOTE
Nu ma pot eu compara cu tine, si ma multumesc sa raman pe o treapta cat mai joasa a piramidei tale!...


- nu te compara cu mine, compara-te cu marile spirite divine realizate spiritual.

- piramida nu e a mea, e a lui Dumnezeu.

- este problema ta unde vrei sa te pastrezi.

QUOTE
Ciudat este ca, uitandu-ma in sus, eu nu te descopar!... Probabil ca te afli pe partea neinsorita (adica intunecata) a piraminei!... wink.gif


- poate ca sint in acea parte "intunecata", dar privind in sus, pina unde ai putut privi ?


--------------------
"De fiecare dată cānd Legea decade, cānd dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din cānd īn cānd trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
OMU'BUN
mesaj 10 Jun 2004, 10:36 PM
Mesaj #8


Batranul Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.491
Inscris: 5 June 03
Din: Romania
Forumist Nr.: 360



Hm! Am inceput sa ma obisnuiesc cu stilul tau de "dialog", si de data asta mi s-a parut amuzant. Ba pe alocuri am ras cu pofta. Probabil ca nu asta era de asteptat, dar pana la urma sunt si eu tot un om sad.gif

La mijloc, eu cred ca este o neintelegere, thunder, si nu stiu de unde ai tras tu concluzia de orgoliu sau "cusurgiu" pentru faptul ca tu nu gandesti ca mine, sau mai bine-zis, pe mine nu ma prea conving TOATE ipotezele tale. Am si spus de ce, si nu voi interveni. Ideea pe care eu am incercat s-o sugerez a fost aceea ca ceilalti (printre care si eu) avem totusi anumite rezerve in ceea ce tu sustii si de aceea le tratam cu retinere. Dar de aici si pana a dori ca ceilalti sa urmeze calea pe care eu o urmez, este cale lunga, thunder. Fiecare are viata lui si dreptul lui de a-si creea singur propria imagine despre Dumnezeu, karma, reincarnare, etc. Incet-incet, acceptam in viata numai anumite informatii ca fiind benefice pentru menirea pe care o avem pe pamant. Nimeni nu ne poate impune:"Crede asta, sau nu crede aialalta!" Cred ca aici este vorba doar de ceea ce subconstientul nostru accepta informatia ca fiind justa si necesara, sau logica dar pernicioasa. Daca in subconstientul meu, indraznesc sa cred ca anumite curiozitati ma imping pe marginea unei prapastii care ma infioara, pentru mine personal (nu ma intereseaza daca altii accepta "jocul"!) genul acesta de "invataturi" cere enorm de multa constiinta de sine, catre care eu nici nu indraznesc sa ma gandesc. De aceea am mai spus nu demult ceva legat slabiciuni si pacate. Eu stiu, thunder, ca una fara alta nu fac decat ca latul "calaului" sa se stranga in jurul gatului in fiecare zi! Daca tu ai ajuns la acel grad de "indulcire sufleteasca" asa incat nici o nedreptate sau gand parsiv sa nu-ti incarce constiinta, atunci trebuie sa te felicit in cel mai sincer mod. Dar asa cum te vad eu, thunder, tu nu esti cel fara de pata, iar asta ti-ar putea atrage anumite probleme in viitor. N-o lua ca pe o amenintare si nici ca pe un sfat, neaparat, ci ca pe o posibila eventualitate.

QUOTE
ideea ca satana lupta cu biserica si ca (numai) biserica cu satana pt. sufletul tau

- ideea ca daca nu asculti de sfatul preotilor te asteapta cele mai grave evenimente

- ideea de vinzare a sufletului in schimbul puterii in conexiune cu ideea de integrare intr-o astfel de grupare oculta, cu meditatia etc.

samd...


..........................apoi:.....................

- de regula, aceste situatii se petrec cind o anume fiinta care s-a incarnat in lumea asta a avut in trecut incarnari de magician negru si mai mult sau mai putin si-au vindut sufletul satanei. Legatura dintre ei si acele entitati demoniace este atit de puternica, incit acelor entitati li se permite sa actioneze asupra ta, asupra mediului in care traiesti, datorita juramintului pe care l-ai facut fata de ele in alte viata.



Daca tu nu gasesti in asta exact acea contradictie la care eu faceam referire, inseamna ca intr-adevar ai dreptate: citez - in ce limba sa scriu sau de cite ori sa repet ca ce spui mai sus e eronat si ca imi pui in "circa" parerea ta ?

Imi dai un lung sir de citate printre care cel al lui Tudor Arghezi. Chiar nu inteleg ce te face sa crezi ca eu as sustine contrariul. Dimpotriva, thunder, exact la asta faceam aluzie (stii, "sensul invers" sau "imaginea intunecata a piramidei" wink.gif ) in ce te priveste pe tine; adica sa fii cu mare bagare de seama. E doar o parere, nu trebuie sa imi aduci valuri de explicatii. Oricum nu vei reusi sa ma convingi mai mult decat m-ai convins deja. Spuneam si repet, aceasta lume a ocultismului este cu totul fascinanta, thunder, dar intr-o zi vom fi doborati de propria noastra slabiciune!

QUOTE
as putea pune pariu cu tine ca am o virsta si o experienta de viata mai mare ca a ta

Si ai putea pierde!... Oricum, nu cred ca asta ar fi foarte important. Da, am 44 de ani, dar am avut de invatat atat de la cei mai varsnici cat si de la cei mai tinerei (cum esti tu de exemplu smile.gif )

QUOTE
vad ca orgoliul tau e deranjat de "atitudinea mea de sus" dar de ce nu iti asculti si sufletul, sa-l "auzi" si pe el ce "comenteaza" la acele informatii ? In general scriu lucruri care se adreseaza sufletului si partii nevazute a fiintei, nu numai exterior, pt. urechile si ochii fizici. Relaxeaza-te intr-o zi si pune-te intr-o pozitie confortabila, si intra in "dialog" cu sufletul tau si invata sa-l asculti. Sufletul este legatura noastra cu divinitatea, cu Dumnezeu. Orgoliul si egoul sint legaturile noastre cu demonii. Ceea ce asculti mai mult aceea te "hraneste". Ai impresia ca vorbesc din auzite/citite ? Iata ca te inseli, o fac/spun din proprie experienta.

Iata un citat superb. Cred ca ai reusit aici sa atingi o coarda sensibila. Cu o singura exceptie insa: nu-i vorba de nici un orgoliu, crede-ma! Cel putin in cazul tau. E doar ce spuneam mai devreme: o impresie ca te gasesti pe un drum alunecos!

QUOTE
dincolo de ce spui tu in mod lumesc, (...ce sa fac, sunt doar un om! sad.gif  ) eu am si o intelegere initiatica a unor evenimente si chiar si explicatii si catalogari in anumite legi ale ocultismului.

Ei, pe mine tocmai asta ma cam pune pe ganduri!

QUOTE
Nu stiu (nu mi-am pus problema) de ce ai aceasta reactie de ostilitate fata de mine, cu toate ca in parte mi-o explic, dar cert este ca esti deranjat ca alt om nu se manifesta cum esti tu sau cum ti-ar place tie.


Eu ostil? Stiu si eu? Poate, atunci cand faci cum fac eu acum: desfac fraza pe bucatele. In rest, nu cred ca ai dreptate. Citeste cu grija; chiar asa iti par? Poate ca altii din jurul nostru ar putea fi mai obiectivi decat noi, in aceasta privinta.

QUOTE
Nu te-am injurat, nu te-am blestemat, nu ti-am facut "vraji"...


Aici, recunosc faptul ca m-am amuzat copios. Ce sa caute injuraturile, blestemele, vrajile, la un om ca tine? Ti s-a parut ca te-as acuza de asa ceva? sad.gif

QUOTE
deci, daca vei avea vreodata deschiderea necesara catre o analiza launtrica, personala, iti poti verifica motivatiile pt. care ai aceasta reactie fata de mine. Pune-ti intrebari, caci pina la urma vei primi raspunsuri la ele.


Cred ca am raspuns deja in cateva randuri la aceasta problema. Dar o deschidere catre "un consult" parca m-ar tenta. As fi curios sa stiu cam cum se vad lucrurile prin prisma ta, in ceea ce ma priveste. Daca esti dispus sa accepti, poate trecem pe privat! hh.gif



--------------------
Dincolo de inocenta e alunecare !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cociuba
mesaj 11 Jun 2004, 12:13 AM
Mesaj #9


Cavalerul nedesavarsit
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.548
Inscris: 25 April 04
Forumist Nr.: 3.251



Oameni buni rolleyes.gif ,in afara de stres nu cred ca va genereaza aceste discutii in loc ca sa avansati , dialogul sa fie fructos voi va atacati unul pe altul ,STOP reveniti la subiecte si va rog la fiecare 2 mesaje spunet un banc ca sa mai destindeti atmosfera , o mica povestire din partea mea ,poate putin modificata fata de cea reala...








DUMNEZEU se hotareste sa coboare pe pamant pentru a vedea ce se mai imtampla ( nu ca el n-ar stii tot timpul ce se imtampla) si trecand pe malul unui rau vede un ascet in mediatatie,un om auster care isi sacrifase viata pentru cunoastere, acesta recunoscand pe BATRANUL , il intreaba in cate vieti am sa ma eliberez de legile karmei (sau poate a spus voi ajunge in rai dupa cati ani petrecuti in aceasta lumenu conteaza biggrin.gif ) si DUMNEZEU i-a spus ca peste 3 vieti , ascetul s-a suparat caci dupa atata sacrificiu el mai avea totusi inca 3 vieti de indurat ,mergand mai departe pe malul aceluiasi rau (care poate era dunarea noastra laugh.gif ) a intalnit un tanar care se scalda (poate isi spala pacatele ) si acesta l-a recunoscut pe DUMNEZEU si l-a intrebat in cat timp am sa ma eliberez de legile karmei (sau poate a spus voi ajunge in rai in cati ani petrecutii pe aceasta lume , oricum nu conteaza biggrin.gif ) iar DUMNEZEU a spus VEZI COPACUL ACELA CATE FRUNZE SUNT IN EL ATATEA REINCARNARII VEI AVEA yikes.gif , LA CARE TANARUL a inceput sa danseze fericit ,de ce PENTRU CA va avea milioane de vieti sa-l iubeasca pe DUMNEZEU,si atunci DUMNEZEU la adus langa el in rai sau poate l-a eliberat nu prea conteaza devil.gif , nu destinatia conteaza ci drumul


DRUM bun si sper ca intr-o zi PLOAIE CU tunete rofl.gif si fulgere rolleyes.gif sa lase loc cerului pur si clar..................


--------------------

user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
OMU'BUN
mesaj 11 Jun 2004, 12:25 AM
Mesaj #10


Batranul Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.491
Inscris: 5 June 03
Din: Romania
Forumist Nr.: 360



Bun venit, cociuba, in mijlocul nostru.
Hai ca esti de toata gluma! laugh.gif Imi place de tine. Dupa cum vezi, bunul meu amic, thunder, a deschis acest topic numai in ideea "off-topicurilor", sau a explicatiilor care se vor a fi... interesante! wink.gif Ei, ca unii le considera daunatoare, parca mai conteaza? Totul este sa avem un dialog! rolleyes.gif


--------------------
Dincolo de inocenta e alunecare !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 11 Jun 2004, 02:01 AM
Mesaj #11


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (OMU'BUN @ 11 Jun 2004, 12:38 AM)
Hm! Am inceput sa ma obisnuiesc cu stilul tau de "dialog", si de data asta mi s-a parut amuzant. Ba pe alocuri am ras cu pofta. Probabil ca nu asta era de asteptat, dar pana la urma sunt si eu tot un om sad.gif



rolleyes.gif

QUOTE
Dar asa cum te vad eu, thunder, tu nu esti cel fara de pata, iar asta ti-ar putea atrage anumite probleme in viitor. N-o lua ca pe o amenintare si nici ca pe un sfat, neaparat, ci ca pe o posibila eventualitate.


- ok, vom trai si vom vedea. smile.gif

QUOTE
ideea ca satana lupta cu biserica si ca (numai) biserica cu satana pt. sufletul tau

- ideea ca daca nu asculti de sfatul preotilor te asteapta cele mai grave evenimente

- ideea de vinzare a sufletului in schimbul puterii in conexiune cu ideea de integrare intr-o astfel de grupare oculta, cu meditatia etc.

samd...


..........................apoi:.....................

- de regula, aceste situatii se petrec cind o anume fiinta care s-a incarnat in lumea asta a avut in trecut incarnari de magician negru si mai mult sau mai putin si-au vindut sufletul satanei. Legatura dintre ei si acele entitati demoniace este atit de puternica, incit acelor entitati li se permite sa actioneze asupra ta, asupra mediului in care traiesti, datorita juramintului pe care l-ai facut fata de ele in alte viata.



Daca tu nu gasesti in asta exact acea contradictie la care eu faceam referire, inseamna ca intr-adevar ai dreptate: citez - in ce limba sa scriu sau de cite ori sa repet ca ce spui mai sus e eronat si ca imi pui in "circa" parerea ta ?

- incearca limba romana, dar cu explicatiile de rigoare. Nu ai adus si explicatii, ci doar ai citit. Eu nu am de unde sa stiu ce iti pare tie in contradictie ? Fie eu nu am explicat suficient de bine, fie tu ai inteles altceva decit am spus eu. Deci, astept explicatii mai amanuntite.

QUOTE
Oricum nu vei reusi sa ma convingi mai mult decat m-ai convins deja. Spuneam si repet, aceasta lume a ocultismului este cu totul fascinanta, thunder, dar intr-o zi vom fi doborati de propria noastra slabiciune!


- asta e o cit se poate de gresita atitudine de a aborda viata: "orice am face, vom fi doboriti". Conform unor afirmatii ezoterice tocmai marea slabiciune a noastra va deveni "atuul" nostru in viitor. Cum ? Rotind la 180 de grade sensul acelei "apucaturi". Nu intru in detaliile oculte si tehnicile propriuzise ca nu e cazul.

QUOTE
as putea pune pariu cu tine ca am o virsta si o experienta de viata mai mare ca a ta

Si ai putea pierde!... Oricum, nu cred ca asta ar fi foarte important. Da, am 44 de ani, dar am avut de invatat atat de la cei mai varsnici cat si de la cei mai tinerei (cum esti tu de exemplu smile.gif )

- da, iata, as fi pierdut. : rofl.gif M-ai depasit cu doar 3-4 ani. smile.gif

QUOTE
QUOTE
deci, daca vei avea vreodata deschiderea necesara catre o analiza launtrica, personala, iti poti verifica motivatiile pt. care ai aceasta reactie fata de mine. Pune-ti intrebari, caci pina la urma vei primi raspunsuri la ele.


Cred ca am raspuns deja in cateva randuri la aceasta problema. Dar o deschidere catre "un consult" parca m-ar tenta. As fi curios sa stiu cam cum se vad lucrurile prin prisma ta, in ceea ce ma priveste. Daca esti dispus sa accepti, poate trecem pe privat! hh.gif


- ok, hai sa trecem si in privat. tongue.gif


--------------------
"De fiecare dată cānd Legea decade, cānd dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din cānd īn cānd trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mihai
mesaj 13 Jun 2004, 10:58 PM
Mesaj #12


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



Topicul de fata reprezinta doar o portita ce alimenteaza egocentrismul unora in cazul in care un subiect de discutie este inchis sau intervine moderatorul, pentru a reveni discutia on-topic.
In cazul in care o discutie avanseaza off-topic, dar subiectul dezbatut este interesant, sunteti invitati sa lansati un nou subiect pe acea tema.

Motiv pentru care acest topic nu isi atinge scopul, devenind doar un amalgam de off-topicuri si atacuri la persoana, din care putini vor intelege ceva. Asadar: pentru subiecte offtopic ce le considerati a fi interesante, lansati un nou topic; pentru discutii personale, folositi sistemul de mesagerie privata; pentru atacuri la persoana incercati un distonocalm.

Prin urmare, topicul este inchis.
In cazul in care considerati ca acest topic trebuie sa ramana deschis, si aveti argumente fondate, va invit sa ma contactati pe PM.



--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Closed TopicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 28 March 2024 - 03:24 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman