HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

2 Pagini V  < 1 2  
Reply to this topicStart new topic
> Definiti , Va Rog , Lasitatea !
denise
mesaj 13 Jul 2004, 07:27 PM
Mesaj #36


Domnitor
******

Grup: MembriOffBoard
Mesaje: 2.426
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.412



Si ce nu este "procesualitate in mers"? Poate doar pietrele...dar tocmai ele sunt mute.

Lasitatea... cred ca este o notiune mult prea subiectiva. Ce unora li se pare lasitate altii ar considera ca reprezinta prudenta, intelepciune, instinct de conservare. Nu si cand cel in cauza stie ca reactia lui este condamnabila.




--------------------
__________
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 13 Jul 2004, 09:39 PM
Mesaj #37


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



Draga Denise smile.gif

Animalele au un instinct de conservare mult mai dezvoltat decat oamenii!!

Si totusi n-am prea observat lasitate!!

Noapte buna...

Sorin.


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jet li
mesaj 21 Jul 2004, 10:40 PM
Mesaj #38


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.196
Inscris: 31 January 04
Din: ae
Forumist Nr.: 2.045



Lasitatea -insemna fuga din fata unui pericol de orice fel.
Dar pana unde vine asta ?
Un om care nu vrea sa traverseze cascada Niagara pe o sfoara desi altii au facut-o e las sau destept ?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 21 Jul 2004, 10:40 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
tish
mesaj 6 Aug 2004, 09:13 AM
Mesaj #39


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 24
Inscris: 17 July 04
Forumist Nr.: 4.088



Consider ca fiind lasa o persoana care desi are potential fuge din fata provocarilor,persoana care prefera sa piarda tot in viata dar sa nu perturbe echilibrul fragil, persoana care se mai tine inca de fusta mamei ,adult fiind ,sau isi baga capul in nisip nu cumva sa dea nas in nas cu viata si sa fie obligat sa lupte el(pana atunci facand-o altii),dar mai ales consider ca fiind lasa persoana sau prietenul care neavand curaj sa lupte corect,fata in fata,te loveste pe la spate sperand ca trisand va castiga.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
secunda
mesaj 12 Oct 2004, 10:11 PM
Mesaj #40


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.034
Inscris: 22 September 03
Din: brasov
Forumist Nr.: 824



candva i-am spus unui om ca nu sunt o luptatoare. ca renunt usor la ceea ce imi doresc. daca se intampla sa am parte, ma bucur, daca sunt refuzata, ma doare, insa nici nu bat cu pumnul in masa, nici nu insist. plec mai departe.

insa acel om mi-a zis ca nu e chiar asa. putini sunt cei ce au curajul sa renunte. sa o ia de la capat. in felul meu, sunt o luptatoare, pentru ca trecand printr-un refuz, reusesc sa merg inainte, sa ma ridic si sa continui.
asa m-a vazut el. eu cand ma uit in oglinda, nu vad o luptatoare. ci doar o femeie ce renunta zilninc la secunde...

fiecare gest al nostru poate fi interpretat in fel si chip.
imaginati-va viata voastra ca fiind nisipul dintr-o clepsidra.
unii vor spune ca e lasitate sa il lasi sa curga cand ai puterea de a intoarce clepsidra si sa o iei iar de la capat, sa lupti iar, sa traiesti etern.
altii vor spune ca e lasitate sa intorci clepsidra cand ai puterea aceasta pentru ca ti-e frica de moarte, ti-e frica sa treci dincolo, sa inchei ceea ce ai inceput, sa pui punct, sa taci.

lasitate nu exista. pentru ca exista curajul.
curajul de a crede in tine si in alegerea ta.

"Sa fii incredintat de ceva, de orice, este o performanta nemaipomenita, miraculoasa aproape."-Emil Cioran
"Exista doua feluri de a imprastia lumina: sa fii lumanarea sau sa fii oglinda care o reflecta." (Edith Wharton)


--------------------
iubeste timpul si mie lasa-mi dorul
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mogaldeatza
mesaj 13 Oct 2004, 08:23 AM
Mesaj #41


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.155
Inscris: 20 June 03
Forumist Nr.: 392



LAŞ,(Om) lipsit de curaj şi de sentimentul onoarei; (om) fricos, mişel. 2. Adj. Care demonstrează, trădează lipsă de curaj şi de sentiment al onoarei.
Asta zice dex-ul despre lasitate. Dar definitia nu e nici pe departe pe deplin lamuritoare. Daca despre onoare avem
repere clare ( respect fata de tine si ceilalti, onestitate, fairplay) curajul nu e chiar usor de incadrat in definitii. Poti fi
considerat curajos de unii sau inconstient de altii in diverse situatii. Totul tine de reperele fiecaruia, de principii, daca ele
exista. A raporta o neregula stiind ca poti sa deteriorezi relatiile cu "impricinatul' sau cu superiorul e un act de curaj, de onestitate sau de inconstienta? . Nu traim intr-o lume matematica ci intr-una subiectiva, prea subiectiva uneori.
O fata a vazut un hot de buzunare actionand wink.gif in troleu. A atentionat victima, iar cand a coborat hotul a batut-o mar in statie sub privirile oamenilor de acolo. Nimeni nu a intervenit. Lasitate sau instinct de conservare?
Un detinut spunea ca nu s-ar ' baga " pentru un tovaras agresat daca nu ar fi "bazat" (daca nu ar fi cu mai multi).
Cred ca fiecare are momente de lasitate recunoscute sau nu. Si solutia depasirii lor, apartine deasemeni , fiecaruia.


--------------------
Nu-ti fie teama ca inaintezi prea incet. Teme-te daca te opresti!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ovidiu Bufnila
mesaj 22 Oct 2004, 12:46 PM
Mesaj #42


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 30 July 03
Forumist Nr.: 523



Lasitatea are parti bune. De fapt nu e lasitate ci o ipostaza mult mai complicata a fiintei.
___

Editat: Te rog sa nu mai abuzezi de functia quote si sa incerci sa fii on-topic (vezi mai ales linkurile postate) si explicit (aici pretuim arta de a conversa, care cuprinde si arta de a te face inteles / de a te integra firesc in firul discutiei).

Acest topic a fost editat de colectionara: 22 Oct 2004, 04:17 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 1 Nov 2006, 04:10 PM
Mesaj #43


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.490
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



Lasitatea e uneori un anume fel de lene care te impiedica sa faci ceva ce se poate face.


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
factura
mesaj 26 Nov 2006, 10:03 AM
Mesaj #44


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.281
Inscris: 3 March 06
Forumist Nr.: 7.944



QUOTE (Felina @ 1 Nov 2006, 04:02 PM)
Lasitatea e uneori un anume fel de lene care te impiedica sa faci ceva ce se poate face.

Da.Si foarte bine exemplificata teoria asta in Moartea dl.Lazarescu.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pagini V  < 1 2
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 3 May 2024 - 12:16 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman