HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

 
Reply to this topicStart new topic
> Targul De Carte Bookarest 2004, Proza romaneasca-literatura din diaspora
Mihai
mesaj 25 May 2004, 10:20 PM
Mesaj #1


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



Evenimente: proza tanara romaneasca si literatura din diaspora
Astazi se deschide Targul de carte BOOKAREST

Astazi se deschide editia a 12-a a Targului de carte BOOKAREST, gazduit tot de Galeria etaj 3/4 a Teatrului National. Vor fi aproape 200 de evenimente, mai ales lansari de carte si mese rotunde. Participa 238 de expozanti, din care 50 sunt reprezentanti ai unor edituri straine. Parcurgand agenda targului, am putut distinge doua evenimente principale. In primul rand, efortul urias facut de editura Polirom de-a relansa proza romana contemporana, pariind de data aceasta pe mana unor tineri si foarte tineri autori in jur de 30 de ani. Ei scriu romane si povestiri si in general se inscriu pe linia unui nonconformism si minimalism provocator care pot sa cucereasca diverse categorii de cititori. Acestia sunt Dan Lungu, un foarte talentat autor remarcat si prin incitantele sale anchete sociologice, Radu Pavel Gheo, cunoscut deja ca eseist, Cosmin Manolache, Adrian Schiop, Lucian Dan Teodorovici, aflat deja la a treia carte, Ioana Baetica si T.O. Bobe. Un al doilea eveniment central al acestei editii a targului il reprezinta literatura din diaspora. Este tot meritul editurii de a-i fi publicat in eleganta colectie Fiction ltd pe Gabriela Melinescu, cu un roman, Acasa printre straini, pe Toma Pavel, cu volumul A sasea lumina, si pe Matei Calinescu (Tu: elegii si inventii). De asemenea, editura Paralela 45, in colectia Biblioteca romaneasca, publica Orasul cu un singur locuitor, antologie din opera poetica a lui Matei Visniec. Mai remarcam alte titluri ce vor fi lansate la acest targ: Opere de Virgil Mazilescu la editura Muzeul Literaturii Romane, Jurnal intim de Marin Preda (ed. Ziua), Duhul sfant si unitatea bisericii, "Jurnal" de conciliu, scrieri ale regretatului Andre Scrima, volum aparut la editura Anastasia.
In mod sigur un mare interes il va trezi cartea editata de Humanitas "Blazoanele anatomiei feminine, poeti francezi ai Renasterii", in traducerea lui Serban Foarta. Nu in ultimul rand, se cuvin retinute volumul lui Andrei Plesu Obscenitatea publica, precum si cartea inedita a Sandei Nitescu, Steak de ton rosu sau fasole batuta, ghid insolit despre 33 de restaurante din Bucuresti, tot la Humanitas. Sa nu uitam si noua serie Georges
Simenon (Polirom). Mai avem in vedere si Gala premiilor ASPRO, care, ca in fiecare an, va desemna cele mai valoroase carti (in opinia membrilor ASPRO) de proza, poezie, eseu aparute cu un an in urma. Prima zi marcheaza un eveniment remarcabil: lansarea de catre RAO a volumului de memorii al lui Gabriel Garcia Marquez, "A trai pentru a-ti povesti viata".

Sursa: Romania Libera


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mihai
mesaj 26 May 2004, 10:21 PM
Mesaj #2


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



Tinerii intra in scena
A inceput Tirgul de carte Bookarest. E un mare bazar, cu de toate pentru toti: de la Bivolaru, la Plesu. Am impartit evenimentele de carte de anul acesta in categorii care i-ar putea intriga pe unii. Motivul a fost evadarea din tesatura, de multe ori plicticoasa, a ?marilor? evenimente tip lansare Paler, Liiceanu, Patapievici, Simion, Uricaru si tot asa. Se stie deja ca Plesu va fi premiat, ca Paler va stringe zeci de fani pentru autografe, ca poate vor trece si Iliescu, si Nastase pe acolo cu armate de sepepisti. Pe astea le stiti, nu mai are rost sa vi le spunem. De aceea am evitat categoria posibila de "Monstri sacri sau dinozauri". Iata o lista de instructiuni mai utila, credem noi.

1. Lansarea cartilor celor sapte prozatori tineri de la Polirom: Ioana Baetica, T.O. Bobe, Radu Pavel Gheo, Dan Lungu, Cosmin Manolache, Adrian Schiop si Lucian Dan Teodorovici. Vineri, ora 16.00.
2. Dezbatere ?Generatia 2000?, cu invitati autorii care au citit in cenaclul Euridice: Elena Vladareanu, Marius Ianus, Mitos Micleusanu, Ionut Chiva, Elena Pasima, Ioana Nicolae, Dumitru Crudu, Ruxandra Novac. Moderatori: Marin Mincu si Alexandru Condeescu. Organizator: Editura Pontica. Simbata, ora 16.00.
3. "Cinci debutanti in poezie" la Editura Vinea, impreuna cu Institutul pentru Cercetarea Avangardei Romanesti si Europene, Domnica Drumea, Ruxandra Novac, Denisa Piscu, Bogdan Perdivara, Dan Coman. Astazi, la ora 17.00.

Evenimente cu bonus, la care se da ceva gratis

1. Lansarea cartii "Totul din paste" de Victoria Paduret. Toti cumparatorii cartii primesc un pachet de spaghete (pe toata perioada tirgului), plus degustari din retetele prezentate. Organizator: Editura Cartea de Buzunar. Astazi la ora 13.00
2. Puteti pleca de la tirg machiat/machiata, depinde. Astazi la ora 17.00, la lansarea cartii "Cum sa arat bine" de Diana Metiu, se fac demonstratii de machiaj. Organizator: Cartea de Buzunar.
3. O demonstratie practica de lupta dupa lansarea cartii "Autoapararea pentru toti" de Claudiu Sgandar. Simbata, la ora 15.00. Organizatori: Cartea de Buzunar si Federatia Romana de Kobudo Karate.
4. Autografe de ciocolata si arome de condimente la lansarea cartilor

Evenimente cool
1. Lansarea cartii lui Alexandru Vakulovski "Letopizdet. Cactusi albi pentru iubita mea", impreuna cu un concert Luna amara. Organizat de Editura Ideea - vineri, ora 20.00
2. "Convorbiri cu Nina" de Ion Iliescu; caricaturi de Ion Barbu, simbata, ora 10.00

Nu dati banii pe
1. "Enciclopedia naturista a vitaminelor" de prof. de yoga Gregorian Bivolaru, la Editura Shambala.
2. "Numarul de aur", vol I de prof. yoga Gregorian Bivolaru, la Editura Shambala

Pot provoca depresii

1. "Romania 2004. Starea economica in an electoral" de Constantin Anghelache, la Editura Economica
2. "Obscenitatea publica" de Andrei Plesu, la Editura Humanitas
3. "Sanatatea femeii din Romania in context european", la Editura Carol Davila

Daca tot e intrarea libera, la editia de anul acesta a tirgului Bookarest ar trebui sa nu avem loc sa ne miscam. Vor fi, ca in fiecare an, premii asteptate, oferite de Asociatia Scriitorilor Profesionisti din Romania (ASPRO), alternativa mai updatata a batrinei si previzibilei Uniunii a Scriitorilor. Vor fi si premiile AER, chiar daca stim deja marele cistigator.
Vor fi de data asta mai multi scriitori tineri, din toate grupurile si cenaclurile si mai ales scriitori tineri fara cenacluri, si asta e cu adevarat o noutate. Se pare ca asistam in premiera la actiuni concertate de sustinere a tinerilor, mai ales din partea Editurii Polirom, dar si a Paralelei 45 sau a Editurii Vinea. O ?noutate? organizatorica care, din pacate, diferentiaza din nou Bookarest-ul de tirgurile de carte straine este absenta invitatului principal. Invitatul principal de fapt, prin numarul actiunilor, chiar daca nedeclarat ca atare, este Cehia.
Cum ploile si racoarea nu ne ocolesc, s-ar putea ca anul acesta sa nu mai suferim atit de mult de caldura la Bookarest. Cladirea Teatrului National are aceasta problema nerezolvabila, se pare, a lipsei aerului conditionat. Oricum, Mihai Oroveanu, omul care se ocupa de ani buni de tirg, si-a format deja un reflex din a iesi inainte de fiecare eveniment si de a da din umeri: editurile se cearta in fiecare an pe spatii, inauntru te sufoci, invitati importanti din afara anul acesta nu prea sint etc. Oroveanu isi tot recunoaste neputinta de a face un salon de carte respectabil. Poate sint si altii mai buni - s-a intrebat cineva? Sa fim totusi optimisti si sa ne cumparam o carte. Cu reducere!

E bine de stiut

> In spatiile expozitionale de la Teatrul National s-au amenajat standurile celor 238 de expozanti. 49 dintre acestia sint din strainatate, reprezentind 11 tari. Pentru participarea la editia din acest an, editurile straine au platit 100 de euro/mp, iar distribuitorii de carte au avut de achitat o taxa de 80 de euro/mp. Editurile din Romania au achitat cite 60 de euro/mp.
> Pe toata perioada tirgului, la fotogaleria Gad vor fi expuse fotografiile lui Bogdan Iorga "Les Vacances de Mona Lisa (Mona Reloaded)".
> Pina acum, reprezentantii Asociatiei difuzorilor de carte si ai editorilor cehi au programul cel mai bine pus la punct pentru Bookarest. La standul lor de la etajul 4 vor putea sa fie vazute "Cele mai frumoase carti cehe ale anului 2004", o campanie pentru "Literatura ceha pentru copii", masa rotunda dedicata "Literaturii cehe in traduceri" si expozitia de fotografie "Praga fotografica".
> TVR Cultural a amenajat un studio la etajul 1 al tirgului, de unde ar urma sa fie transmise stiri si reportaje de la standurile si manifestarile acestei editii a tirgului.
> Pe Terasa "La Motor", organizatorii au promis ca va fi amenajata "Gradina cu carti", un spatiu de anticariat, cartofilie, filatelie si grafica.

Sursa: Evenimentul Zilei


Ati participat la Bookarest 2004? Ce impresie v-a creat?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mihai
mesaj 31 May 2004, 12:22 AM
Mesaj #3


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



"Despre ingeri" s-a dovedit a fi succesul anului 2004

"Despre ingeri", de Andrei Plesu, a castigat la editia actuala a Targului International de Carte "Bookarest" toate premiile pentru care a fost nominalizata. Asociatia Editorilor din Romania (AER) i-a acordat lui Andrei Plesu Premiul pentru Succesul anului. Editata la Humanitas, "Despre ingeri" a inregistrat pana acum 30.000 de exemplare vandute. Volumul a mai castigat alte doua premii din partea Asociatiei Scriitorilor Profesionisti din Romania: Cartea anului, la categoria Critica/eseu si Marele Premiu, ex-equo cu "Copacul din campie", a lui Gelu Ionescu. AER a hotarat anul acesta sa premieze exclusiv procesul editorial, punand accentul pe prezervarea cartii ca obiect. Iata cartile aparute in perioada 1 iunie 2003 - 14 mai 2004 care au fost premiate: Cea mai frumoasa carte - "Cinzeci de poeme de Mircea Cartarescu cu cinzeci de desene originale de Tudor Jebeleanu", Editura Brumar, Cea mai buna colectie - "Ego-grafii", Editura Polirom, Cea mai frumoasa carte ilustrata - "Romania, Delta Dunarii" de Florin Andreescu, la Editura Ad Libri, Cea mai buna editare in limba romana a unei carti straine - "Septuaginta", traducere realizata la Colegiul Noua Europa, Editura Polirom si Cartea pentru copii - "Dictionarul explicativ ilustrat", Editura Litera International.

Sursa: V. Iorga, Gardianul.ro


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 31 May 2004, 12:22 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
47462
mesaj 1 Jun 2004, 09:39 PM
Mesaj #4


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 183
Inscris: 4 January 04
Din: Drobeta Turnu Severin
Forumist Nr.: 1.689



Am participat si eu la targul de carte, si chiar daca nu am ajuns acolo tocmai din proprie initiativa am ramas placut impresionata! Dupa vreo ora si jumate de vizitat standurile cu carti, mi-am dat seama ca vreau prea multe si ca am prea putine fonduri asa ca am plecat sa ma plimb.
Ceea ce m-a enervat a fost rds-ul care a pus la dispozitie linii gratuite telefonice doar pentru apelurile in strainatate...nu si pentru cele locale sau pe mobil sad.gif


--------------------
E trist sa ajungi sa regreti lucuri pe care ti-ai fi dorit sa le faci, dar ai fost prea comod sau nu ai avut curaj!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rork
mesaj 13 Jun 2004, 04:56 PM
Mesaj #5


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 35
Inscris: 7 May 04
Forumist Nr.: 3.413



Bookarest-ul asta participa si edituri starine sau difuzori de carte straina? As fi curios daca exista firme importatoare de carti straine, ca la noi la Cluj in afara de Diverta, Libris si Mara alte librarii nu ofera carte din strainatate. Diverta aduce carte alandala, daca vrei sa-ti cumperi o serie nu gasesti decat volumul 2 si vol. 5 iar celelalte 2 librarii mentionate aduc mai mult clasici, care fie sunt tradusi fie sunt pe toate gardurile (incluzand anticariatele).
M-ar interesa daca exista o firma serioasa care sa aduca (virgula) carte la comanda din Occident (Europa si SUA) si mai ales rapid si garantat. Adica sa nu cer un titlu acum si firma sa nu fie in stare sa-mi spuna daca mi-l pot aduce sau nu sau sa mi-l aduca de Craciun. Exista o asemenea minune de firma in Romania? Si bine-nteles sa nu-mi aduca cartea la de 3-4 ori costul ei original.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
47462
mesaj 13 Jun 2004, 10:21 PM
Mesaj #6


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 183
Inscris: 4 January 04
Din: Drobeta Turnu Severin
Forumist Nr.: 1.689



Rork exista Editura Noi care aduce carti din afara la comanda. Dar nu stiu ce pret au. Oricum la Bookarest au fost mai multe edituri de genu asta care aduc carti din afara! Din pacate s-a incheiat targul de carte dar sigur gasesti ceva pe internet, numai sa cauti!


--------------------
E trist sa ajungi sa regreti lucuri pe care ti-ai fi dorit sa le faci, dar ai fost prea comod sau nu ai avut curaj!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rork
mesaj 15 Jun 2004, 07:57 PM
Mesaj #7


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 35
Inscris: 7 May 04
Forumist Nr.: 3.413



Multumesc 47462 pt. inormatii. Astept sa vad firmele in cauza miscandu-se putin si prin provincie.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
47462
mesaj 18 Jun 2004, 11:26 PM
Mesaj #8


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 183
Inscris: 4 January 04
Din: Drobeta Turnu Severin
Forumist Nr.: 1.689



Rork nu iti sugerez sa stai sa astepti ca poate o sa astepti mult si bine. Sunt foarte multe edituri de genul asta, eu ti-am dat doar un exemplu. La targul de carte erau nenumarate standuri cu carti, ziare, reviste din afara si foarte interesante. Sunt sigura ca poti gasi pe net moduri de a face comanda si sa-ti ajunga acasa...asa ca daca chiar te intereseaza incearca!


--------------------
E trist sa ajungi sa regreti lucuri pe care ti-ai fi dorit sa le faci, dar ai fost prea comod sau nu ai avut curaj!
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 29 March 2024 - 09:37 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman