HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Rugaminte

Toate cāte vă vor zice vouă, faceţi-le şi păziţi-le; dar după faptele lor nu faceţi, că ei zic, dar nu fac. [Matei 23:3]

Forumul Ecclesia este dedicat exclusiv crestinilor de diferite confesiuni. Ateii si personanele care critica aceasta religie sunt rugate sa foloseasca forumul de Religie si pe cel de Filosofie.
Va multumesc pentru intelegere. (Figaro)

2 Pagini V  < 1 2  
Reply to this topicStart new topic
> Rolul Femeii
geriA3e
mesaj 27 May 2004, 05:06 PM
Mesaj #36


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 344
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.401



[Caa,daca asa asa te-a "facut" acea "(parte feminina, oricum)",iar tu ti-ai dat seama si inca te mai lasi,te rog prieteneste sa-ti dai o palma din partea mea,iti raman dator da cand ne-om vedea ti-o dau inapoi,nu-ti face griji!]Nu-l lua in seama Caa pe asta,mai bine zi,ti-a fost ajutor potrivit ce ti-a facut sau ai pagubit daca ai facut dupa cea facuta sa fie un ajutor potrivit omului?

RZA prietene,banuiesc ca "te-ai prins" pana acum cat de neconcordante par unele din afirmatiile tale fata de altele in ochii publicului cititor,dar nu mie,caci am inteles ca tu esti perfect coerent in ce spui si ce faci.Citatul pus de tine din cartea lui Isaia este minunat,e unul din diamantele cele mari ale coroanei si felicitari pentru alegere!Ma mir totusi de tine pe care cuvant ai pus accentul si ca aceste nestemate le tratezi exterior,ca de la distanta si nu ca si cum ti-ar apartine si tie!Asta era doar o remarca minora,e treaba ta in fond sa tratezi cum vrei fiecare aspect.Altceva voiam sa zic,anume asta cu judecata pe linie de neam de care zici ca e.O fi,mai sti,da totusi de ce ar exista o determinare atat de jos,la un nivel atat de inferior,al trupului,caci neamurile numai prin carne se inrudesc si nu prin duh,cum de pilda iata ca fii trupesti ai lui Eli sau chiar ai lui Samuel nu erau exact din aceiasi "familie" de credinta caci nu calcau pe urme parintilor;oare nu partea spirituala vesnica e cea care va merge la judecata si daca da oare de ce s-ar judeca impreuna spiritele care nu sunt "rude" numai pentru ca vreodata au purtat "haine" din aceiasi colectie de moda?

Asa da LigiaB,noroc cu tine ca observi ce scapa tuturor si l-ai facut pe Caa sa se simta si el ca-n familie,adica unu-l ia-n suturi,alta-l mangaie,dupa cum e rolul barbatului si al femeii intr-o casa,sa joace mingea cu bietul copil!

Ioana1,bulina albastra de la mine nu vezi sa sti,orice-ai spune "off-topic rau de tot",doar asta e rolul tau intre cele/cei de la masa din Hanul Ancutei.Mai spune!

A mai ramas cineva?,a geriA3e...vax.


--------------------
" 'Mai bine' decāt bine, īnseamnă 'moartea binelui'. " - autor anonim...dar nu şi pentru mine :)
( El afirmă concis prin asta, că cine īncercă să īmbunătăţească īncă ce deja este bine, practic īl strică ! Susţin că are dreptate şi aşa se īntāmplă: nu se poate merge mai sus de piscul muntelui, ci dincolo de vārf se merge la vale. )
Go to the top of the page
 
+Quote Post
LigiaB
mesaj 27 May 2004, 06:03 PM
Mesaj #37


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.037
Inscris: 3 January 04
Forumist Nr.: 1.685



Caa...si tu cedezi???? ohmy.gif

Iti spun ca eu sint femeie si mi se mai intimpla la fel (mde, citeodata sint mai logica la unele faze wink.gif ) Eu cind stiu ca nu e bine, nimic nu ma indupleca. rolleyes.gif Eu imi spun parerea dar nu constring. Constringerea, de cele mai multe ori da in rebeliune.
Ca de ex. partenerul meu, tot incearca sa ma convinga ca e ok sa investim intr-o barca....noi avem un lac superb la 6km de casa si el vrea barca, si una noua!
Eu i-am explicat motivele ptr care nu e bine la momentul de fata sa o cumparam, dar il las pe el sa decida rolleyes.gif cind nu fortez, deobicei mi se da dreptate. wink.gif
Acum vrea jetski.... rofl.gif

RZA, eu dintotdeauna am stiut ca "neamurile" sint toti cei care nu sint evrei (everybody else but the jews), NU?
In Fapte 10, scrie de visul lui Petru cu fata de masa plina de tiritoare care s-a coborit din cer intr-o vedenie si care reprezinta intocmai neamurile. El le numea spurcaciuni.... rolleyes.gif

Apoi la Romani 11:11 spune cum a alunecat Izrael si s-a facut astfel cu putinta mintuirea Neamurilor (adica a noastra), Rza spune-mi unde gresesc... smile.gif

Geri, Geri.... laugh.gif


--------------------
Prayer is the bridge between panic and peace.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IO
mesaj 27 May 2004, 11:30 PM
Mesaj #38


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.637
Inscris: 20 January 04
Forumist Nr.: 1.907



geriA3e
QUOTE
de ce ar exista o determinare atat de jos,la un nivel atat de inferior,al trupului,caci neamurile numai prin carne se inrudesc si nu prin duh

In afara de chestia ca suntem fii spirituali ai aceluiasi Tata (ce zici, o fi vreo inrudire in duh pe aici?), suntem mai apropiati - tot spiritual - de cei din propria familie decat de altii, mai apropiati de cei din aceeasi natiune decat de altii etc. Daca vrei, iti explic (dar pe PM) si in ce constau apropierile. Cu speranta ca afirmatiile mele vor parea ceva mai concordante, fie si in ochii unui public cititor format dintr-o singura persoana.

LigiaB
Evreii sunt tot un neam. Stiu, stiu, o sa zici ca nu... Dar "pana" si ei... rofl.gif


--------------------
Perseverenta e favorabila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 27 May 2004, 11:30 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
milimetru
mesaj 28 May 2004, 08:56 AM
Mesaj #39


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



QUOTE (LigiaB @ 27 May 2004, 07:05 PM)
noi avem un lac superb la 6km de casa si el vrea barca, si una noua!

Ăăă, poftim? Ce spuneţi dumneavoastră acolo? Săru' mīna doamnă, toate cele bune... ohmy.gif

Altceva: se va uni bărbatul cu femeia lui şi vor fi amīndoi un singur trup, aşa spune sf. Paul/Pavel. Asta nu e rău, ba chiar e destul de convenabil, ca să zic aşa... wink.gif

Dar nu se spune nicăieri (sau se spune şi nu ştiu eu?) că vor fi şi un singur suflet. Aici e un mare chichirez... sad.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IO
mesaj 28 May 2004, 10:10 AM
Mesaj #40


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.637
Inscris: 20 January 04
Forumist Nr.: 1.907



caa, chichirezul e ca cei doi chiar formeaza, daca nu un singur suflet, macar doua suflete interconectate. Ai observat ca la cununiile religioase preotul atinge pe rand fruntile mirelui si miresei? El le uneste chakrele situate in acel loc (Ajna), astfel incat receptiile celor 2 sa se armonizeze. Unul din efectele acestui ritual este ca, in eventualitatea ca unul din cei 2 o "comite" sau trece printr-o stare mai rea, celalalt va simti ca ceva este in neregula...

Prin ce spunea cu "un singur trup" cred/sper ca Pavel avea in vedere aspiratia de intoarcere la perioada cand, in Gradina Edenului, Adam o continea pe Eva. Stiu ca aduce a Yin-Yang, dar in acea perioada fiinta umana a cunoscut cea mai fericita perioada a sa - continenta principiilor masculin si feminin.

Revenind la rolurile noastre, ceea ce preotul a legat pe pamant se leaga si in Cer (faza cu chakrele), prin urmare separarile dintre soti sunt extrem de traumatizante, in special daca nu sunt insotite de canoane... Despre uniunea prin Sfanta Taina a Cununiei catolicismul are o viziune diferita de ortodoxism, mult mai ferma vizavi de divort.
Chiar as fi interesat sa aflu mai multe despre aceasta viziune. smile.gif


--------------------
Perseverenta e favorabila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
LigiaB
mesaj 29 May 2004, 12:29 AM
Mesaj #41


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.037
Inscris: 3 January 04
Forumist Nr.: 1.685



Caa si Rza, interesanta directie a luat discutia thumb_yello.gif

Caa, agreez in totalitate ca cei doi, daca sint un singur trup, nu neaparat sint si un singur suflet, daca ar fi asa, atunci n-ar mai exista aventurile amoroase in afara casatoriei sau divorturile.... zic eu...

Rza, in sfirsit am inteles si eu de ce preotul atinge pe rind fruntile mirilor. Good point! thumb_yello.gif Face sens.

In ceea ce priveste chakra nr 6 de care vorbesti tu, ea se invirteste, exact cum spuneai la alt topic, wink.gif de unde stiu? L-am intrebat pe profu de acupunctura, el are master sau ph cred in chinese medicine, stie tot. Stii ce mi-a mai zis de m-a uimit? Cica chakrele se pot invirtii si in sens opus, atunci e bai nu gluma...

Concluzia mea logica acum e...ca atunci cind cei 2 nu se inteleg/nu sint pe acesi unda, chakrele lor nu se invirt in aceasi directie. laugh.gif Adevarat? tongue.gif

Acest topic a fost editat de LigiaB: 29 May 2004, 12:34 AM


--------------------
Prayer is the bridge between panic and peace.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IO
mesaj 30 May 2004, 09:35 AM
Mesaj #42


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.637
Inscris: 20 January 04
Forumist Nr.: 1.907



LigiaB
Saru'manutele pentru profu' de acupunctura, doamna! sorry.gif
Pot sa va deranjez cu un mic offtopic, dragi oaspeti ai Hanului? Cand am afirmat ca chakrele se rotesc (de fapt, daca dai un search pe google dupa "chakra", cre'ca primele 20 de siteuri despre chakre contin si informatia ca acestea se rotesc wink.gif ), mi-au sarit in cap anumiti membri MISA de pe Han si au inceput sa-mi explice cum e cu reactoarele atomice si cratitele de pe aragaz... pentru ca, asa cum foarte bine a observat profesorul tau, sensul normal si benefic de rotatie al chakrelor poate fi inversat in cadrul unor proceduri satanice care se practica in yoga si in masonerie. Ori "baietii" n-au vrut ca discutia sa ajunga in acest punct si au atacat insasi ideea ca chakrele s-ar roti. Nu-i nimic, cine trebuia sa inteleaga a inteles. spoton.gif Merg putin mai departe in acest offtopic ingrozitor in care me aflu, pentru ca tare mi-as dori ca lucrurile sa fie clare: Atat la femei cat si la barbati, chakrele au un singur sens de rotatie. SPRE STANGA. Este sensul natural, normal, benefic peste tot in natura - de la spirala ADN si pana la cochilia melcului. Daca o persoana are alt sens de rotatie (mai ales la Vishudda, Ajna si Sahasrara), inseamna ca respectivul este perturbat RAU de un demon sau ca asupra lui s-a lucrat malefic, cu cunoastere. Din ce am constatat personal, TOATE persoanele care aveau centrii inferiori in rotatie spre dreapta aveau suferinte mari pe structura fizica si TOATE persoanele cu centrii superiori in rotatie spre dreapta aveau mari probleme psihice(comportament schizoid, sindrom histrionic-demonstrativ etc. Asa le spune in psihiatrie... in realitate inseamna demonizare). Gata, am incheiat offtopicu'... Sorry.

Cred ca ar trebui sa se mai stie ceva despre un moment, in care atat femeia cat si barbatul au un rol imens: CONCEPTIA. Ca oricare alta fapta a noastra, si actul sexual are o vibratie aparte. Daca este facut din iubire si cu scopul de a aduce pe lume un copil care sa duca mai departe Chipul lui Dumnezeu in univers, vibratia este inalta si va crea rezonanta cu o fiinta de lumina care va veni sa se intrupeze. Daca copilul este facut "la betie", dupa o cearta, intr-o stare psihica necorespunzatoare (rusine, furie, frustrare, dezgust etc.), vibratia actului sexual va fi joasa, grosiera, dizarmonioasa - si in consecinta va atrage (fiind pe aceeasi lungime de unda, ca un aparat de radio) o entitate malefica, un demon, care se va "strecura" astfel intr-un trup uman. Asa au aparut si Hitler, si Stalin, si Pol Pot, si alti monstri cu chip de om...
De aceea, cu mult timp inainte de conceptie, este bine ca atat femeia cat si barbatul sa se roage, sa posteasca, sa-L primeasca pe Dumnezeu in viata si in sufletul lor. innocent.gif


--------------------
Perseverenta e favorabila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 31 May 2004, 11:18 AM
Mesaj #43


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



QUOTE (LigiaB @ 29 May 2004, 01:31 AM)
daca sint un singur trup, nu neaparat sint si un singur suflet, daca ar fi asa, atunci n-ar mai exista aventurile amoroase in afara casatoriei sau divorturile.... zic eu...


Zici tu aşa dar cine ştie ce s-ar īntīmpla dacă ar fi şi un singur suflet. Pentru că uneori sufletul poate fi sfīşiat īntre ceea ce ar dori el să facă şi ceea ce face sau trebuie să facă īn realitate...

Eu īnclin să cred că sufletele īngemănate sīnt un deziderat utopic. Şi mă uit la mine: păi mie īmi convine diversitatea sufletească pe care o am īn familie, mă stimulează, mă energizează, īmi pune... sufletul la contribuţie!

Dacă s-ar realiza un singur suflet, tare mi-e teamă că s-ar īntīmpla ceea ce se īntīmplă şi cu unirea trupurilor... īn timp...

Părerea mea... smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
LigiaB
mesaj 31 May 2004, 06:23 PM
Mesaj #44


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.037
Inscris: 3 January 04
Forumist Nr.: 1.685



Caa, eu vad putin diferit... smile.gif
Sa iti explic...

Cind "cei doi devin un singur suflet" eu nu neaparat vad ca li se pierde identitatea si individualitatea, ci pur si simplu are loc o imbinare atit de armonioasa, ca cei doi par ca sint un singur suflet. smile.gif

Ptr aceasta, ambii trebuie sa aiba mai multe lucruri in comun, aceleasi idealuri, si cam acelasi mod de a le atinge... smile.gif

Acesta fiind idealul ptr mine. rolleyes.gif Eu am mai spus aici pe forum, eu cred ca opusii se atrag numai in lumea magnetilor. smile.gif

Partenerul meu actual, e f diferit de mine, prea diferit, iti spun sincer ca ne ia un efort considerabil sa mentinem o balanta...e extrem de obositor... huh.gif

Acest topic a fost editat de LigiaB: 31 May 2004, 06:27 PM


--------------------
Prayer is the bridge between panic and peace.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 1 Jun 2004, 07:53 AM
Mesaj #45


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



Dacă am lua la analizat problema nu cred că vedem lucrurile chiar aşa de diferit. Cīt despre ultima ta fraza, cīnd observ aşa ceva īn relaţia pe care o am trag un semnal de alarmă şi mă apuc de treabă. Ştii ce zic atunci? Că cerem prea mult de la celălalt şi dăm prea puţin. Ca să menţinem balanţa trebuie "să facem un concurs" cine oferă mai mult celuilalt, cine lasă mai mult de la el. Şi, evident, partenerul trebuie să se ridice şi el la īnălţime şi să nu mă ia de fraier la faze de astea! smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SRN
mesaj 4 Jun 2004, 05:13 PM
Mesaj #46


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 10
Inscris: 20 May 04
Forumist Nr.: 3.577



De ce se intreaba toata lumea care e rolul femeii? De parca daca n-ar exista un rol predefinit, n-as avea de ce sa exist. Trebuie sa fie ceva: femeile exista ca sa spriine barbatii, femeile exista ca sa aiba rabdare cu barbatii, ca sa faca mancare pentru barbati, ca sa faca copiii barbatilor si toate celelate activitati 'traditionale'. De ce nu pot exista,sau nu putem exista, fara rolul asta..? Barbatii exista in sine..fara intrebari de genul asta..fara sa-si faca probleme..Dar femeile exista pentru ceva...pentru cineva, mai ales. Ca si cum suntem doar instrumente utile..care n-ar fiinta fara stapan..sau fara o intrebuintare clara...
Si ma intreb mereu de ce atitudinea asta..De ce sunt tratata ca handicapata..de ce trebuie sa mi se ia apararea..de ce trebuie sa depind de cineva..de ce societatea (a barbatilor, evident) nu ma ia in considerare decat daca sunt casatorita/in custodia tatalui..? Iar raspunsul este ca, chiar daca suntem populatia majoritara a pamantului, ii lasam pe altii sa ne trateze ca fiinte inferioare. Mai mult, acceptam asta (unele dintre noi...) si consideram ceva normal. Daca e scris in Biblie, e ok. Ei, am vesti pentru voi...Biblia a fost scrisa de barbati care, in mod evident, n-ar acorda acelasi statut unei femei...luand in considerare ca totul se intampla acum 2000 de ani. Cred ca am evoluat de atunci si meritam un loc mai bun...Dar asta n-o sa se intample daca noi consideram ca e ok sa fim batute, discriminate, violate, hartuite si pipaite in autobuz.
Sunt sigura ca ne putem descurca si singure daca vrem, ca nu suntem total dependente de barbati si ca existam. Atat.



--------------------
user posted image
whatever.....
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ioana1
mesaj 16 Apr 2007, 01:53 PM
Mesaj #47


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 633
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.934



Cat sau cand trebuie sa ascultam de sotii nostri? Se intelege ca nu am intrebat si "de ce?".


--------------------
"Fiule, nu uita invataturile mele, si pastreaza in inima ta sfaturile mele" (Prov.3.1)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andra_v
mesaj 16 Apr 2007, 03:01 PM
Mesaj #48


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.799
Inscris: 9 September 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.652



Ioana, oamenii au obiceiul sa scoata citatele biblice din contextul lor. Spre exemplu, toti retin "Barbatul este capul femeii", dar ignora versetul urmator urmator: "Capul barbatului este Hristos". Daca barbatul nu mai traieste in Dumnezeu, o ia razna, adica isi pierde capul, este datoria sotiei sa-l ajute sa-si revina la normal. Bineinteles ca daca il incurajezi intr-un omor, sau intr-o fapta ilicita/imorala, esti partasa la infractiunea/greseala sa.
Desigur, daca ai o mama bolnava in ingrijire si lui ii bubuie prin minte sa va faceti bagajele si sa emigrati in Australia/Canada, se subintelege ca nu iti revine obligatia de a-l asculta.
Idem in situatiile in care pune in pericol viata/sanatatea/averea familiei prin actiunile necugetate: cheltuie banii prin baruri, participa la jocuri de noroc, contracteaza un imprumut pe care nu va permiteti sa-l rambursati, tec.
In calendar sunt sfinte care au oferit hrana/bani saracilor, in ciuda opozitiei sotilor avari.

In alta ordine de idei, la citirea cuvintelor apostolului, cu ocazia slujbei cununiei, "femeia trebuie sa asculte de barbat", nimeni nu mai este atent la ceea ce urmeaza "si barbatul sa-si iubeasca femeia". Ca pe sine insusi. Cu alte cuvinte, daca actiunile lui izvorasc din egoism, daca nu te respecta, daca te foloseste nu mai subzista nici obligatia ta de a-l asculta. Precizez, nu trebuie sa-l asculti; a nu se intelege ca sunt de acord cu divortul.


--------------------
An Appeal From James’ Family

An Appeal From James’ Family
Unidentified gunmen kidnapped journalist James Foley in northwest Syria on Thanksgiving Day, November 22 2012.

Jim is the oldest of five children. He has reported independently and objectively from the Middle East for the past five years. Prior to his work as a journalist, Jim helped empower disadvantaged individuals as a teacher and mentor assisting them in improving their lives.

The family appeals for the release of Jim unharmed.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ioana1
mesaj 16 Apr 2007, 03:18 PM
Mesaj #49


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 633
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.934



Femeilor, fiti supuse barbatilor vostri!

Ce fel de supunere?


--------------------
"Fiule, nu uita invataturile mele, si pastreaza in inima ta sfaturile mele" (Prov.3.1)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ovidius
mesaj 16 Apr 2007, 03:20 PM
Mesaj #50


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.849
Inscris: 30 March 04
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 2.824



QUOTE (ioana1)
Cat sau cand trebuie sa ascultam de sotii nostri?

In atata masura in care ai incredere ca prin faptele ce le face, se gandeste si la tine, nu numai la el.

QUOTE (andra_v)
In alta ordine de idei, la citirea cuvintelor apostolului, cu ocazia slujbei cununiei, "femeia trebuie sa asculte de barbat", nimeni nu mai este atent la ceea ce urmeaza "si barbatul sa-si iubeasca femeia".

Sper ca nu te superi daca te corectez putin. Citatul dat de tine suna asa: "Femeia sa se teama de barbat iar barbatul sa-si iubeasca femeia precum Dumnezeu a iubit biserica." iar interpretarea lui este de obicei gresita deoarece expresia "sa se teama de barbat" se traduce prin "sa se teama pentru barbat", adica sa vegheze asupra lui, sa-i fie sprijin, nicidecum sa-i fie frica de el.


--------------------
Suntem ceea ce gāndim. (Buddha)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andra_v
mesaj 16 Apr 2007, 08:48 PM
Mesaj #51


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.799
Inscris: 9 September 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.652



Scuze, mi-am permis sa simplific, fiind convinsa ca a se teme = a asculta. Prin analogie, a se teme de Dumnezeu = a asculta, a implini poruncile divine. Intentionat am inlocuit, pt. a nu da nastere la confuzii.



--------------------
An Appeal From James’ Family

An Appeal From James’ Family
Unidentified gunmen kidnapped journalist James Foley in northwest Syria on Thanksgiving Day, November 22 2012.

Jim is the oldest of five children. He has reported independently and objectively from the Middle East for the past five years. Prior to his work as a journalist, Jim helped empower disadvantaged individuals as a teacher and mentor assisting them in improving their lives.

The family appeals for the release of Jim unharmed.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pagini V  < 1 2
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 18 April 2024 - 05:59 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman