HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

 
Reply to this topicStart new topic
> Mierea, Un Panaceu Ignorat Pe Nedrept
Mihai
mesaj 13 May 2004, 07:50 PM
Mesaj #1


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



Cunoscuta din Antichitate, apicultura nu si-a dezvaluit inca toate secretele
Mierea, un panaceu ignorat pe nedrept

In mitologia greaca, mierea cadea din cer ca roua, iar Zeus, crescut de nimfa Melissa cu mierea stransa din roua de albine, drept rasplata pentru ele, le-a invatat s-o conserve in placi de ceara. Oricare ar fi originile ei, acest produs apicol este cunoscut si apreciat ca medicament inca din Antichitate.

Un aliat de nadejde al sanatatii omului

Daca va amintiti de ambrozie, trebuie sa stiti ca "hrana zeilor" din "Legendele Olimpului" era, de fapt, un amestec de lapte cu miere. Tot ea era folosita si la vechii egipteni, dar numai in scopuri medicinale. La alte popoare era utilizata ca tratament impotriva calvitiei, ca solutie contraceptiva sau pentru ingrijirea plagilor. La noi, in medicina populara, este folosita pentru tratarea afectiunilor cailor respiratorii superioare, pentru ulcerele pielii sau pentru afectiunile gastrice, acestea fiind doar cateva dintre proprietatile ei. Mierea este bine cunoscuta pentru activitatea ei antimicrobiana, lucru care o recomanda ca tratament in difterie, meningite, diaree, septicemie, infectii ale diferitelor rani, in tuberculoza, carii dentare, abcese si in infectiile urinare.

Un produs natural care ajuta la vindecarea ranilor

Pentru tratarea ranilor, este indicata o miere de provenienta controlata, pastrata in conditii optime. Aceasta trebuie sa fie in contact direct cu rana, pe un pansament care se va schimba des. Tot mierea este aceea care le sterilizeaza si le grabeste vindecarea, insa trebuie folosita nediluata si neprocesata.

Folosita in tratarea afectiunilor digestive, precum ulcer sau gastrite, mierea reduce hiperaciditatea sucului gastric si actioneaza ca un pansament protector al ulceratiei. Efecte foarte bune au fost observate atunci cand s-a folosit perntru combaterea insomniei, a tusei si in arsuri.

Mierea este utilizata cu succes si in afectiunile sistemului nervos, pentru actiunea sa calmanta, ca si in bolile sangvine, datorita faptului ca sporeste nivelul de hemoglobina. Efecte favorabile s-au obtinut prin folosirea mierei si in hipertensiunea arteriala, infarctul miocardic.

Sa curga lapte si miere!
Sirienii isi pastrau mortii in miere tocmai datorita proprietatilor ei antiseptice, iar scitii si persii cunosteau retete de imbalsamare cu miere si ceara
"Delibal" este numele turcesc sub care era cunoscuta mierea toxica obtinuta in Anatolia, din flori de Daphne Pontica
Talmudul mentioneaza si el calitatile mierei. La evrei, albinele erau atat de pretuite incat fetitele erau botezate cu numele acestora, "Deborah"

Sursa: Gardianul.ro


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
contraste
mesaj 19 May 2004, 03:19 PM
Mesaj #2


Forumista Poeta
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.500
Inscris: 20 April 04
Forumist Nr.: 3.171



Mierea este un indulcitor natural, dar cu proprietati duble: nutritive si terapeutice.
Antichitatea nu cunostea indulcitorii sintetici. Acum ii cunoastem, stim ca sunt sintetici, dar tot apelam la ei...
Este bine ca macar o data pe zi sa gustam din dulceata mierii, si, adaug si eu, sa va fie viata "dulce ca mierea"!


--------------------
Traieste ca si cum ai muri maine.
Invata ca si cum ai trai vesnic.

Indira Gandhi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
saldora
mesaj 13 Mar 2005, 11:14 PM
Mesaj #3


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 732
Inscris: 24 April 04
Forumist Nr.: 3.238



QUOTE (Mihai @ 13 May 2004, 07:50 PM)
Daca va amintiti de ambrozie, trebuie sa stiti ca "hrana zeilor" din "Legendele Olimpului" era, de fapt, un amestec de lapte cu miere. Tot ea era folosita si la vechii egipteni, dar numai in scopuri medicinale.

Sa curga lapte si miere!

Un astfel de amestec se obtine dintr-o lingurita de miere la o cana de lapte crud si se consuma inainte de masa.
Indicatie: utilizati paiul ca sa nu fiti tentati sa-l beti pe tot odata. licklips.gif


--------------------
Am adunat cuvintele si acum suflu peste ele... ca intr-o papadie.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 13 Mar 2005, 11:14 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Felina
mesaj 22 Mar 2005, 03:29 PM
Mesaj #4


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.490
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



Eu nu consum zahar 'crud' pentru ca imi da arsuri la stomac si-mi lasa un gust insuportabil in gura. Consum zahar doar din preparatele dulci (ciocolata, prajituri). Ca atare daca am nevoie sa indulcesc ceva, folosesc miere. Din pacate in romania nu-mi permiteam acest 'lux' decat foarte rar. Nu stiu daca imi face bine consumul asta de miere, cert e ca n-am simtit ca-mi face vreun rau biggrin.gif .

Aaaa, am vrut sa spun ceva cu chestia asta...? tongue.gif


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Michelle
mesaj 22 Mar 2005, 04:30 PM
Mesaj #5


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.750
Inscris: 8 January 05
Din: ???
Forumist Nr.: 5.402



QUOTE
Un astfel de amestec se obtine dintr-o lingurita de miere la o cana de lapte crud si se consuma inainte de masa.


rolleyes.gif io daca beau amestecul asta nu mai am nevoie de tigara...!Prietenii stiu de ce. wink.gif


--------------------
Life is about having the mixture of the curiosity of an older person and the imagination of a child
Daphne Guiness

Mai bine sa fii urat pentru ceea ce esti, decit iubit pentru ceea ce nu esti!
Anatole France
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 22 Mar 2005, 06:04 PM
Mesaj #6


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.490
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



QUOTE (Michelle @ 22 Mar 2005, 04:30 PM)
rolleyes.gif io daca beau amestecul asta nu mai am nevoie de tigara...!Prietenii stiu de ce. wink.gif

Norocoaso! ohyeah.gif

In facultate, cand era gastrita in floare, am gasit un remediu pe baza de ou crud amestecat cu miere si baut dimineata pe stomacul gol, timp de 7 zile, repetat de trei ori cu pauza de cate alte 7 zile.

Mai, m-am tinut de tratamentul asta - dar si de nas cand ingurgitam tongue.gif - si chiar m-a vindecat!

Traiasca mierea! ohyeah.gif


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 8 May 2024 - 02:41 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman