HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Cuvinte Cheie

Politica Interna, Politica Externa, Uniunea Europeana ...

2 Pagini V  < 1 2  
Reply to this topicStart new topic
> Criterii De Acordare A Dreptului De A Vot
Fausta
mesaj 1 Jun 2004, 11:58 AM
Mesaj #36


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 688
Inscris: 18 May 04
Forumist Nr.: 3.544



"Am impresia ca guvernantii intentionat tin nivelul de trai al populatiei la un nivel cat mai scazut. Ei nu au nevoie de oameni independenti, capabili sa gandeasca, sa munceasca si sa se intretina singuri. Au nevoie de o masa de asistati social, de o masa de manevra chinuita de foame, care sa marseze la orice pomana electorala. "

hmmm, asta cam asa e... si ca sa fie tot tacamul, atunci cand se apropie alegerile se dau subventii pentru calculatoare .... iar in acelasi timp se spune ca inflatia este in continua scadere... oamenii cred, musca bucata de zahar... dar dupa ce in fiecare camin va exista cate un calculator... asta dupa ce s-au facut importuri pentru ca noi nu producem asa ceva, am platit in valuta ceea ce am importat, a crescut din nou euro si dolarul pentru ca i'am dat afara, romanul nu va mai economisi in lei pentru ca nu mai are incredere in el, il va arunca pe piata... si creste iar inflatia... asta daca BNR-ul nu are destula valuta cat sa acopere cererea astfel incat sa nu scada increderea romanului in moneda nationala (importul de calculatoare e doar un exemplu... mai putem adauga electrocasnicele la care se ofera credite etc)... ne trezim iar pu PSD-ul la guvernare... 50.gif


--------------------
' Murim cāte putin īn fiecare zi, trebuie sa ne obisnuim cu asta. '

Emile Zola
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Fausta
mesaj 8 Jun 2004, 11:19 AM
Mesaj #37


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 688
Inscris: 18 May 04
Forumist Nr.: 3.544



la un moment dat discutia ajunsese la faptul ca guvernantii intentionat tin nivelul de trai scazut in Romania si ca uneori se mai da cate o bombonica...


--------------------
' Murim cāte putin īn fiecare zi, trebuie sa ne obisnuim cu asta. '

Emile Zola
Go to the top of the page
 
+Quote Post
caesar
mesaj 9 Jun 2004, 11:17 AM
Mesaj #38


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 292
Inscris: 10 May 04
Din: Galati
Forumist Nr.: 3.442



Asta ptr ca romanasii s-au invatat sa primeasca mult moca si sa ofere f. putin. Ce sa mai zic ? de fapt meritam din plin locul in care ne aflam.
Va rog sa va uitati cu atentie la cei care voteaza ca sa vedeti cine sunt cei care ne hotarasc soarta si apoi sa discutam despre unde ar trebui sa fim sau ce meritam. Sunt foarte dezamagit de tinerii care de fapt sufera cel mai mult in urma acestor alegeri dar sunt prea comozi ptr a se implica direct intrand in politica sau indirect prin vot.
Te intrebi daca cel care isi da votul ptr o bere merita sa-ti bati capul sau sa nu dormi noptile ptr el.


--------------------
Nu dormiti prea mult ca ramaneti in urma cu viata
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 9 Jun 2004, 11:17 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
abis
mesaj 9 Jun 2004, 12:44 PM
Mesaj #39


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE (caesar @ 9 Jun 2004, 12:19 PM)
Te intrebi daca cel care isi da votul ptr o bere merita sa-ti bati capul sau sa nu dormi noptile ptr el.

Problema este ca votul lui conteaza tot atat de mult ca si votul unuia care se implica, se zbate, cauta informatii si voteaza in cunostinta de cauza.
Cum nu poti interzice nimanui sa voteze, singura solutie este sa facem presiuni pentru ca cei care efera mita electorala sa fie pedepsiti. Nu cred ca ne trebuie alte criterii pentru acordarea dreptului de vot.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
caesar
mesaj 10 Jun 2004, 11:10 AM
Mesaj #40


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 292
Inscris: 10 May 04
Din: Galati
Forumist Nr.: 3.442



Conteaza, nimic de zis, dar, din pacate, o multime de oameni care au idee de ce se intampla si reprezinta ei insisi rotite ale schimbarii Romaniei la fata (ma refer la o schimbare pozitiva) din diferite motive renunta la acest drept, dreptul de vot, lasand ca tot felul de neaveniti sa hotareasca ptr ei.
E vinovata si clasa politica dar vinovati suntem si noi ptr ca i-am lasat sa ajunga in postura de a ne conduce sau poate chiar i-am sprijinit.


--------------------
Nu dormiti prea mult ca ramaneti in urma cu viata
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 10 Jun 2004, 09:09 PM
Mesaj #41


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



In Mogosoaia cei care nu votau cu PSD nu primeau ajutoare (e vorba de saraci). Oamenii aia au fost suiti in autobuze, dusi la vot, unde se intra cu ei in cabina, si li se spunea sa puna stampila pe PSD, altfel nu primeau ajutoare...

Ce mama naibii de criteriu, cand flamanzii voteaz, si cei care gandesc cu capul, nu cu burta, stau acasa?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Eclectic
mesaj 20 Jul 2004, 05:27 AM
Mesaj #42


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.926
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.950



Daca toti cei care gandesc cu capul, nu cu burta, ar sta acasa, PSD si PRM ar fi singurele partide parlamentare.
Deci exista sperante... wink.gif


--------------------
Nu semnez.
I love flowers.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Hombre
mesaj 20 Jul 2004, 02:09 PM
Mesaj #43


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 63
Inscris: 5 April 04
Forumist Nr.: 2.919



Nu'sh de ce se coloreaza politic disputa asta... Probabil ca alegerile bat la usa. smile.gif
Problema nu este daca PSD=rai si Alianta=buni, ori viceversa. Repet, din partea mea poti sa votezi si cu PSD, da' sa fii tu convins ca e cel mai bun partid. Adica, sa analizezi toate ofertele si sa zici: "da mai nene, astia sunt cei mai valabili". Altfel, daca nu votezi cu creierul si votezi cu altceva se deschid portile largi manipularii. Exista si o facultate de stiinte politice la noi (si aiurea). Ei bine, ce credeti ca se invata in ea? Principala lectie este cum sa-ti faci o imagine cat mai charismatica, nu cum sa devii mai competent in domeniu. De exemplu acesti politicieni sunt trecuti prin functii fara ca sa conteze competenta profesionala macar cat negru sub unghie: De la aparare esti trecut la afaceri externe, de la finante esti trecut la turism, de la sport esti trecut la invatamant si uite asa se rotesc oamenii prin posturi ca sa aiba fiecare cate o functie, acolo. Ce conteaza ca nu se pricepe icsulescu la Finante? nu-i bai, ca tara n-are nevoie de oameni competenti, de tehnicieni, tara are nevoie de baieti simpatici si aratosi.
Ori tocmai asta e gogoritza democratiei, ca nu se poate pune in practica. E frumos ca puterea sa fie in mainile poporului, dar asta nu am prea vazut nicaieri. In aceste sisteme moderne este suficient sa cauti un curent de opinie, sa te pui in fruntea lui si deja esti om politic. Nu conteaza convingerile tale (cu cat mai putine cu atat mai bine). De asemenea nu conteaza parerea gloatei, iar odata la 4 ani ii prostim noi cu cate ceva ca sa ne voteze. Deh, si mass-media face bine sa o ai la indemana (cineva imi spunea ca nu exista presa independenta, toti asculta de cineva). Un asemenea sistem permite perpetuarea unei oligarhii restranse, a catorva "alesi" care sa-i controleze pe ceilalti. La fel era si comunismul, se voia o guvernare a muncitorilor, a tuturor oamenilor si a sfarsit tot prin a fi controlat de acei cativa: noi stateam la cozi interminabile, faceam "economie" la curent electric, o duceam in mizerie, iar ei erau bine-mersi la comitetul central/judetean, fara sa se amestece cu noi, gloata.
Nu e o pledoarie anti-democratie, e doar o constatare amara a lacomiei speciei umane. Intr-adevar in teorie toate animalele sunt egale, dar in practica unele sunt mai egale decat altele. sad.gif

Acest topic a fost editat de Hombre: 20 Jul 2004, 02:11 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Eclectic
mesaj 21 Jul 2004, 06:42 AM
Mesaj #44


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.926
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.950



Nu cred ca toate animalele trebuie sa fie egale.
De altfel, in societate, nu sunt. De ce ar fi din punct de vedere al drepturilor politice ?


--------------------
Nu semnez.
I love flowers.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 1 Aug 2004, 02:00 PM
Mesaj #45


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



Eu as conditiona prezenta la vot de plata taxelor. Cine n-a platit impozitul, sa nu aiba drept de vot.
Cine tine sa voteze, sa plateasca taxele. Odata ce au scos banii din pozonar, ar fi mai atenti pe mina cui ii lasa spre gestiune...


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Eclectic
mesaj 2 Aug 2004, 06:24 PM
Mesaj #46


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.926
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.950



Nu stiu in ce masura ar da roade solutia propusa de tine. Problema e ca plata taxelor nu depinde doar de cel taxat, ci si de incasator. Daca eu, ca incasator, tergiversez plata prin diverse mijloace, tu, oricat de mult ti-ai dori sa platesti, nu vei putea.
Totusi, daca se rezolva si asta, probabil ca e o solutie care merita luata in considerare, fie si pentru a fi modificata si adaptata.


--------------------
Nu semnez.
I love flowers.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pagini V  < 1 2
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 24 April 2024 - 07:27 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman