HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Universul Credintei:

Mesajele cu caracter ateist sau care au ca scop denigrarea unei religii sunt interzise in cadrul acestui forum.

 
Reply to this topicStart new topic
> Ce Va Face Fericiti?
ioana1
mesaj 6 May 2004, 09:55 AM
Mesaj #1


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 633
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.934



in primul rand va salut pe toti si va urez toate cele bune.

in al doilea rand rog moderatorii sa nu mute subiectul la "filozofie"

in al treilea rand va invit pe voi toti sa va descrieti ,prin trairile voastre,nu definitii din dictionar,ce inseamna plinatatea voastra sufleteasca,ce va multumeste ,va incanta inima,va gadila auzul,vazul(fara pipait!-just kidding).

inca o rugaminte ,daca vreti,postati ,nu pentru ca va rog eu,ci ca sa nu creada ceilalti ca sunteti mai putin fericiti,sau Doamne fereste,kiar deloc.

pentru mine,fericirea inainte era confundata cu sentimentul de plinatate intelectuala,materiala,spirituala,momentul in care simteam apogeul puterilor mele,si ma simteam "on top of the world",cand ma consideram perfectiunea intruchipata,cand tindeam mereu spre perfectionare.

aveam casa,masa,copilul ,serviciul,pozitia ,totul pentru a ma cosidera un om fericit.dar eram oare?de ce tanjea sufletul meu spre altceva,mereu bajbaia spre nedefinit.

astazi,cand totul s-a definit,a luat contur,inima mea s-a umplut de bucurie,si veselia unui copil care topaie ca a gasit ceva pe jos,asa sunt eu,am gasit,coborandu-mi privirea ,pe jos,ceva de negasit,ceva ce nu vedeam de la inaltimea pe care urcasem......

ma declar astazi ,in fata voastra,cel mai fericit om de pe pamant,posesorul unei comori nebanuit de valoroase,in fata caruia aurul pamantesc isi pierde stralucirea .

ghiciti ce e?

pot


--------------------
"Fiule, nu uita invataturile mele, si pastreaza in inima ta sfaturile mele" (Prov.3.1)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cinderella
mesaj 6 May 2004, 01:02 PM
Mesaj #2


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 81
Inscris: 26 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.757



Interesant subiect, Ioana ! thumb_yello.gif

Cand sunt fericita ?
Pai, sa vedem....atunci
- cand fetitza mea ma vede, imi sare in brate si chiuie de bucurie
- cand ea ma mingaie, ma pupa si-mi spune ca ma iubeste si ca sunt cea mai frumoasa mamica cloud9.gif love.gif
- cand ma tavalesc prin iarba cu ea, ne gadilam si ne prepadim de ris ( "floli si buculie" vorba ei)
- cand sotul meu imi spune ca am facut ciorba buna
- cand iese soarele dupa o zi sau mai multe de ploaie d-aia bacoviana
- cand simt mingaierea valurilor marii si gustul ei sarat pe buze
- cand imi amintesc ca Dumnezeu ma iubeste si a aruncat cele doua tone (sau mai mult) de pacate care ma garboveau in marea iertarii si a uitarii
- cand aud vocea mamei la telefon sau cand ii vad bucuria pe fatza atunci cand ne reintalnim dupa un an de zile
- cand imi amintesc ca nu mai trebuie sa imi fie frica de nimeni si nimic, caci "Dacă Dumnezeu e pentru noi, cine este împotriva noastră? "
- cand reusesc sa fac un bine, o bucurie sau un dar cuiva
- cand reusesc sa identific si sa inving vreun pacat
- cand reusesc in sfarsit sa fac curatenie ca lumea in casa
- cand sunt sanatoasa eu si toti ai mei
- cand reusesc sa ma bucur de tot ce am acum si nu mai tanjesc dupa ce nu am
- cand...lista ramine deschisa
(ordinea este aleatoare)

Acest topic a fost editat de Cinderella: 6 May 2004, 06:12 PM


--------------------
"Ca nu te-nalti de jos pana nu cazi
Cu fruntea-n pulberea amara,
Si de re-nvii in cantecul de azi,
E c-ai murit in plansetul de-aseara."
user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Anais
mesaj 6 May 2004, 01:38 PM
Mesaj #3


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 3
Inscris: 5 May 04
Forumist Nr.: 3.369



Daca nu as fi citit niciodata osho, nu as fi inteles niciodata...fericirea si orice altceva. Traiesc tot o viata omeneasca, dar calitatea ei s-a schimbat. Recomand oricui osho
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 6 May 2004, 01:38 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
geriA3e
mesaj 7 May 2004, 02:10 AM
Mesaj #4


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 344
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.401



Asta chiar e o chemare la marturie ce merita luata in seama.Sa raspund ce ma face fericit.Sa spun Cine ma face fericit.
[In mod normal ar trebui sa fi cu grija sa nu spui asta,ca cel mai mult se ravneste la fericirea altuia,dar tu nu-ti face griji ca la a ta nu se baga nimeni!Te las sa spui,zi!]
Pai...lasa ca va spun alta data.


--------------------
" 'Mai bine' decât bine, înseamnă 'moartea binelui'. " - autor anonim...dar nu şi pentru mine :)
( El afirmă concis prin asta, că cine încercă să îmbunătăţească încă ce deja este bine, practic îl strică ! Susţin că are dreptate şi aşa se întâmplă: nu se poate merge mai sus de piscul muntelui, ci dincolo de vârf se merge la vale. )
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 7 May 2004, 10:33 AM
Mesaj #5


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



Octavian Paler spunea odata: "Cind ma uit primavara la copacii infloriti, la cerul senin, la intreaga natura care renaste spectaculos, atunci imi zic, foarte convins, ca lumea asta nu inseamna, domnule, numai chimie si fizica; trebuie sa mai fie inca ceva..."

Parafrazindu-l, pot sa spun si eu ca ma simt foarte bine atunci cind reusesc sa trec de... chimie si de fizica!

Cit despre cuvintul "fericire" ... nu gasesc un "zimbaret" care sa se scarpine in crestet...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gypsyhart
mesaj 7 May 2004, 11:32 AM
Mesaj #6


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.854
Inscris: 4 December 03
Forumist Nr.: 1.365



Semnatura spune totul....
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Crisse
mesaj 7 May 2004, 10:32 PM
Mesaj #7


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.008
Inscris: 15 January 04
Forumist Nr.: 1.834



QUOTE (ioana1 @ 6 May 2004, 11:57 AM)


ma declar astazi ,in fata voastra,cel mai fericit om de pe pamant,posesorul unei comori nebanuit de valoroase,in fata caruia aurul pamantesc isi pierde stralucirea .

ghiciti ce e?

pot

Esti indragostita: iubesti smile.gif


--------------------
din nou o zi minunata;)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
rossi
mesaj 7 May 2004, 11:07 PM
Mesaj #8


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 539
Inscris: 3 January 04
Din: Ibiza
Forumist Nr.: 1.681



Mai nimic in ultimu` timp. Sunt o leguma 6.gif


--------------------
It's All Gone Pete Tong
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Inceputul Vietii
mesaj 8 May 2004, 06:18 PM
Mesaj #9


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 108
Inscris: 29 April 04
Din: Romania
Forumist Nr.: 3.301



Nu trebuie sa privesc departe sa fiu fericit. Trebuie sa imi privesc mainile, sau sa ma gandesc ca am ochi si urechi, vad si aud.
De altfel nu cred ca ar trebui sa consider ca e ghinion daca ma loveste o masina, sau ma trasneste fulgerul. Consider ca e o banalitate... Nu exista ghinion. Asta ma face sa vad viata ca pe o minune, in fiecare zi... cel putin teoretic yeahrite.gif .
Sunt fericit pentru ca sunt inconstient.


--------------------

-----------------

Sunt un OM viu.
Nimic din ce-i omenesc nu-mi este strain.
Abia am timp sa ma mir ca exist,
dar ma bucur totdeauna ca sunt. -N.Stanescu


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Serenity
mesaj 8 May 2004, 09:27 PM
Mesaj #10


Hipopotamu' Somnoros
******

Grup: Moderator
Mesaje: 5.493
Inscris: 18 April 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 3.143



Sunt fericita atunci cand fac pe cineva fericit. Cineva spunea ca fericirea e ca un parfum pe care nu-l poti turna pe altii fara sa versi si pe tine cativa stropi. Nu cred in fericire ca stare permanenta. Momentele de fericire pe care fiecare din noi le traieste sunt ca niste baloane de sapun. Unele mai mari, altele mai mici.. unele mai rezistente, altele mai firave. Si in cazul meu exista astfel de momente, destul de rare insa, cand redescopar ca in lupta dintre bine si rau care se da in sufletele noastre exista momente in care binele iese triumfator.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ioana1
mesaj 14 May 2004, 10:30 AM
Mesaj #11


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 633
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.934




Am observat cu parere de rau ca oamenii nu vad fericirea, o fi ea ascunsa , de trebuie s-o cautam bine de tot, dar parca te poti numi fericit si daca o cauti.

Voi incerca, in cele ce urmeaza a va ilustra FERICIRILE , vazute prin prisma mea.

1.FERICIREA DE A TE NASTE-sigur ca multi dintre noi din cauza neajunsurilor vietii, tindem sa credem ca astfel suntem nefericiti, desi avem multe optiuni, ne trebuie un resort , ca sa ne impinga de la spate, pentru a realiza ceva, a prinde putere, si a-ti cladi propriul edificiu al fericirii.

2.FERICIREA DE A CUNOASTE-consta in capacitatile mentale, echilibrul minte –suflet, adica te impaci cu tine insuti, stii ce vrei, te simti bine in pielea ta.

3.FERICIREA DE A INTELEGE-consta nu in capacitatea de a sti propriu-zis, ci aceea de a percepe, de a intra in nucleul lucrurilor, de a te pace parte, ca jucatorii de fotbal, una e sa faci galerie(a cunoaste), si alta e sa joci in teren (a intelege), sa “transpiri” putin pana ajungi la rezultat.

4.FERICIREA DE A IUBI SI A FI IUBIT-le-am cumulat, desi pot fi si separabile, adica poti iubi fara a fi iubit, si poti fi iubit fara a iubi, dar deasupra acestor cuvinte pluteste marele mister:DRAGOSTEA.

Nu cred ca exista fiinta omeneasca , care sa spuna ca isi doreste sa fie iubit. Toti tindem sau tanjim dupa dragostea cuiva:a prietenei, sau a mamei, sau a lui Dumnezeu, depinde fiecare dupa ce tanjeste , dar de iubit toti vrem sa fim iubiti.

5.FERICIREA DE A DARUI SI A TE DARUI-aici iara cumulate, dar poti fi fericit daruind, si iarasi poti fi foarte fericit daruindu-te, dand o mica parte din tine spre folosul cuiva , nu-ti fie teama , iti va ramanea destul si tie.


Am cunoscut zilele trecute o batranica de 86 de ani, singura, vaduva de 27 de ani, abandonata de copii, care statea la poarta si pe care nimeni n-o vedea , si care-mi raspunde simplu:”Stau cu Dumnezeu Alduitul!”

E plina lumea de vaduve, si de orfani, si noi vorbim frumos despre milostenie, dar ce va spune Isus la Judecata:”mergeti de la Mine, blestemetilor, in focul cel vesnic, ca am fost flamand, si nu mi-ati dat sa mananc, am fost sarac ,si nu m-ati imbracat, am fost inchis si nu m-ati cautat”.

6. FERICIREA DE A NASTE-nu exista sentiment mai puternic ca cel matern , acela de a plamadi in trupul tau o alta fiinta. Poate parea fad si lipsit de importanta acest aspect pentru unii, insa a da nastere unui om este o binecuvantare , si asemeni unei nasteri trupesti, omul care se naste a doua oara, trece prin niste chinuri, ale “facerii”, pana cand ajunge crestin adevarat.

Pana aici pot fi si fericirile ateilor, caci cu siguranta pot fi si ei fericiti, iar acum urmeaza FERICIRILE UNUI CRESTIN, care le completeaza pe restul:

7.FERICIREA DE A TE RUGA-in nici un alt mod nu vei aveam mai stransa legatura cu Tatal din ceruri decat prin rugaciune, acolo, in intimitatea ta cu El, cand simte inima ta si gandul tau intr-o concentrare maxima, celei de peste zi.

8.FERICIREA DE A SLUIJI-niciodata nu te-ai simtit mai folositor in viata, decat acum cand stii incotro alergi, cu ce scop, si pentru Cine, pentru Cel ce te-a ales ca sa fi un vas sfintit si nu unul de ocara.

9.FERICIREA DE A BINECUVANTA SI A FI O BINECUVATARE-si aici voi fi concisa, ca v-am plictisit destul , este vorba de mangaierea directa asupra ta a lui Dumnezeu, si mangaierea ce o aduci tu altora, prin dragoste, intrajutorare, pace, caldura sufleteasca.

Va spuneam in primul post ca ma declar cel mai fericit om de pe pamant, v-am ilustrat asa cum am stiut fericirea mea, prin propriile mele cuvinte, propriile mele trairi, bucurii ,impliniri, nu din carti, nu din auzite, ci asa cum este.

Si inca ceva:asta nu e tot!!!





--------------------
"Fiule, nu uita invataturile mele, si pastreaza in inima ta sfaturile mele" (Prov.3.1)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Eclectic
mesaj 14 May 2004, 04:50 PM
Mesaj #12


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.926
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.950



Poezia.
Si credinta in Unicornul Roz Invizibil.


--------------------
Nu semnez.
I love flowers.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 14 Jul 2004, 04:00 PM
Mesaj #13


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



Pînă să-l "întîlnesc" pe Isus, mă întrebam şi eu, ca tot omul, ce e aia "fericirea". Ce înseamnă să fii fericit? Aveam o mulţime de posibilităţi. Nu reuşeam să le aleg pe cele mai potrivite şi nici să le materializez...

Apoi a venit ceva neaşteptat, paradoxal. Nu se potrivea cu nimic din ceea ce credeam eu că e bine a avea/face pentru a fi fericit!... Isus zice că fericit e cel smerit, cel milos, cel însetat de dreptate, cel care plînge... Nu semăna nimic cu "reţetele" fericirii pe care le aflasem eu! Eu ştiam că fericitul trebuie să fie bogat, să fie deştept, să aibă o grămadă de chestii spirituale şi/sau materiale etc. Uite că eram contrazis în mod categoric!

De atunci, de la întîlnirea cu Isus, totul a fost redimensionat în mine. Mă bucur din plin de această "întîlnire" pe care am primit-o cadou cîndva şi mă rog la Dumnezeu să mă ajute să înţeleg acum şi în vecii vecilor ce este, cu adevărat, fericirea.

Cred că cea mai mare fericire pe care o poate avea cineva este să fie întru Cristos şi Cristos să fie întru el.

Aşa să ne ajute Cel de Sus!



Go to the top of the page
 
+Quote Post
Roza
mesaj 14 Jul 2004, 04:37 PM
Mesaj #14


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 77
Inscris: 8 July 04
Forumist Nr.: 4.035



Xcross, ma intreb cum o fi sa cunosti feiricirea astfel? Sau poate ca o si cunosc, dar nu-mi dau seama?
Oare in ce moment stii ca l-ai intalnit pe Isus? Ce inseamna, de fapt, acest lucru?


--------------------
While the word is yet unspoken, you are master of it; when once it is spoken, it is master of you.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(Afrodita)
mesaj 14 Jul 2004, 04:42 PM
Mesaj #15





Guests






Fericita sunt cand iubesc si sunt iubita si pot fi cu persoana respectiva...Daca iubirea e reciproca si suntem impreuna, atunci nimic nu ma poate face nefericita! smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Hampu The Great
mesaj 14 Jul 2004, 05:10 PM
Mesaj #16


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.060
Inscris: 5 December 03
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 1.378



smile.gif "Fericire inseamna sa te multumesti cu ceea ce ai !!" smile.gif

Toti ani vietii mele de pana acum, m-au convins de veridicitatea acestei maxime.
Intr-adevar cel care isi doreste cu putere un Ferrari si care crede ca fericirea lui sta ascunsa in spatele volanului acelei masini...va sfarsi prin a isi dori cu o ardoare inca si mai mare un Luxus, atunci cand va avea Ferrari-ul...
Cel care cunoastea vremelnicia dorintei, si spiritul ei de fantasma, isi va venera Dacia parinteasca cu acelasi entuziasm fara sa spere sa isis gaseasca izbavirea la bordul altei masini mai performante...Pentru ca undeva acolo totdeauna va fi alta masina mai performanta...


--------------------

Raiul este un loc in sufletul nostru in care cei vi ii pastreaza in viata pe cei morti..
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ComicDiva
mesaj 14 Jul 2004, 05:50 PM
Mesaj #17


White Trash Beautiful
*****

Grup: Membri
Mesaje: 528
Inscris: 18 May 04
Din: a galaxy far far away....
Forumist Nr.: 3.552



nu stiu daca este fericire dar ma simt foarte bine atunci cand fac oamenii sa rada.

so... vreti sa auziti un banc? biggrin.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mememe
mesaj 14 Jul 2004, 05:54 PM
Mesaj #18


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 588
Inscris: 8 June 04
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 3.777



Intre ce ne face fericiti si "ceea ce ar trebui " sa ne faca fericiti este un ocean de imaginatie smile.gif probabil ar trebui sa fiu fericit pt faptul ca inca ma traiesc dupa 4 momente de "anticipatie " , ca inca mai pot merge pe picioarele mele etc. Daca il intreb pe bunicu' ce il face fericit sau ce l-ar face fericit mai mult decat orice probabil mi-ar spune sa poata sa alerge din nou , sau sa vada din nou cum trebuie samd. Fericirea este prea realtiva . Iar factorii acestei relativitati se schimba odata cu experientele acumulate. Daca pana acum 3 ani eram "fericit" cu prietenii cu prietenele si asa mai departe , cu banii in buzunar si locul unde sa ii cheltui .Ei bine acum ma uit la catelul meu cand se joaca , ma uit la logodnica mea cand ajung acasa si ma simt ca un rege in castelul meu .. si probabil voi fi si mai fericit cand se va naste si printul mostenitor etc , caci de acolo vor urma alte fericiri si alte suparari smile.gif


--------------------
Mai bine ma duc in padure
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 15 Jul 2004, 08:28 AM
Mesaj #19


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



QUOTE (versiuni @ 14 Jul 2004, 05:39 PM)
Oare in ce moment stii ca l-ai intalnit pe Isus? Ce inseamna, de fapt, acest lucru?

Depinde! În ceea ce priveşte cazurile similare cu al meu - revelaţie bruscă, după o perioadă iniţială de ateism debil - apare o transformare radicală a întregii persoane: gîndire, comportament, năzuinţe, fapte etc.

Este ceva ce doresc din tot sufletul să li se "întîmple" tuturor celor care n-au avut parte pînă acum de această extraordinară binecuvîntare!

E greu de spus pe scurt (şi nu ştiu nici dacă mă pricep prea bine s-o fac eu...) ce înseamnă acest lucru. Dar dacă ai căzut cu umilinţă în genunchi, conectat cu întreaga ta fiinţă către Absolut, şi ai avut puterea să zici cu convingere "Doamne, nu sînt vrednic să intri sub acoperămîntul meu, dar spune numai un cuvînt şi se va tămădui sufletul meu!" atunci evenimentul, cu siguranţă, s-a produs!!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ovidius
mesaj 15 Jul 2004, 08:59 AM
Mesaj #20


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.849
Inscris: 30 March 04
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 2.824



@Hampu
QUOTE
"Fericire inseamna sa te multumesti cu ceea ce ai !!"

thumb_yello.gif
Nimic nu te face mai fericit! Chestia asta o probez si eu zi de zi si ma simt extraordinar!


--------------------
Suntem ceea ce gândim. (Buddha)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Roza
mesaj 15 Jul 2004, 11:29 AM
Mesaj #21


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 77
Inscris: 8 July 04
Forumist Nr.: 4.035



QUOTE
Xcross:
E greu de spus pe scurt ce înseamnă acest lucru


Asa e, probabil ca nu se pot spune multe despre experientele acestea si despre trairea pe care ti-o prilejuiesc, dar se intelege din mesajul tau bucuria! De fapt nici nu stiu in ce masura se poate povesti despre lucrurile astea, caci ele se inteleg cu sufletul iar nu cu mintea. Se mai spune despre cei care au avut asemenea "privilegii" (sa le zic asa): cel care vorbeste nu stie, iar cel care stie nu vorbeste.

Eu caut inca, si desi stiu "teoria" (sau cel putin asa sper), la capitolul "trairi sufletesti" sunt deficitara. Si de aia intreb pe oricine cred ca-mi poate descifra un amanunt cat de mic, insa cu fiecare incercare imi consolidez ideea ca trairile si cautarea sunt o experienta personala.



--------------------
While the word is yet unspoken, you are master of it; when once it is spoken, it is master of you.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marcus
mesaj 24 Jul 2004, 10:52 AM
Mesaj #22


forumistul sahist - cel mai pasionat forumist
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.308
Inscris: 26 January 04
Din: Bucuresti / Braila
Forumist Nr.: 1.995



Sunt foarte multe lucruri care m-ar face fericit, dar asta nu inseamna ca in prezent nu sunt multumit de viata mea. Ma voi referi la ce m-ar face fericit pe viitor:
Facand referire pe termen scurt, as fi foarte fericit daca as promova examenul de Bac cu o nota foarte mare. Stiu ca in viata sunt multe lucruri care nu depind de mine, dar examenul asta, din fericire, depinde doar de mine, asa ca vreau sa dau tot ce pot. Nu am de gand sa tintesc o nota de 9, ci una de 10! Stiu ca pot! smile.gif
Facand referire pe termen lung, lucrurile care m-ar face fericit sunt legate de planurile mele de viitor: vreau sa calatoresc prin lume!


--------------------
* * * Nu lăsa visele să piară, pentru că dacă visele mor, viaţa nu este decât o pasăre cu aripi rupte care nu mai poate să zboare! (Langston Hughes) * * *

Turneul de Sah HanuAncutei 2012
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 5 Aug 2004, 10:32 AM
Mesaj #23


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



QUOTE (Hampu The Great @ 14 Jul 2004, 06:23 PM)
Pentru ca undeva acolo totdeauna va fi alta masina mai performanta...

Eu nu văd nici o contradicţie între a avea o Dacie şi a-ţi dori un Mercedes. Totul e să nu-ţi pierzi minţile pe chestia asta, a dorinţei...

Să fii mulţumit cu ceea ce ai nu este rău. Dar atît? Nu ne mai dorim nimic... pe mai departe?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 1 Nov 2006, 04:47 PM
Mesaj #24


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.489
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



Armonia ma face fericita.


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 1 Nov 2006, 04:54 PM
Mesaj #25


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



Eu sunt fericit cand ma trezesc dimineata si imi dau seama ca sunt viu si ca mai am inca o zi de trait.
Sunt fericit cand dorm pentru ca uit de problemele de peste zi si e asa dulce somnul
Sunt fericit cand am un loc in care sa dorm, cand am ce manca si evident cand am ce ff...ace. tongue.gif
Nimic altceva nu conteaza. Totul e trecator. Viata merita traita asa cum e. Merita sa te bucuri de ceea ce ai si ceea ce poti. Vorba lui Hampu.


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 1 Nov 2006, 04:59 PM
Mesaj #26


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.489
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



QUOTE (actionmedia @ 1 Nov 2006, 03:54 PM)
Eu sunt fericit cand ma trezesc dimineata si imi dau seama ca sunt viu si ca mai am inca o zi de trait.

Si cand nu te trezesti, esti nefericit? tongue.gif harhar.gif


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
n'ai-b'ai
mesaj 1 Nov 2006, 05:02 PM
Mesaj #27


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 120
Inscris: 10 November 05
Forumist Nr.: 7.233



sint fericita cand pot sa inchid ochii si sa uit
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 1 Nov 2006, 05:16 PM
Mesaj #28


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



QUOTE (Felina @ 1 Nov 2006, 05:59 PM)
QUOTE (actionmedia @ 1 Nov 2006, 03:54 PM)
Eu sunt fericit cand ma trezesc dimineata si imi dau seama ca sunt viu si ca mai am inca o zi de trait.

Si cand nu te trezesti, esti nefericit? tongue.gif harhar.gif

Cand nu ma trezesc, ori dorm, deci sunt fericit, ori sunt mort deci nu mai sunt.


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
John B
mesaj 1 Nov 2006, 05:22 PM
Mesaj #29


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 886
Inscris: 18 November 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.294



Realizarile profesionale.
Si sex-ul bineinteles.


--------------------
I wish I can fly
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ioana1
mesaj 5 Feb 2007, 01:49 PM
Mesaj #30


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 633
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.934



Ieri am vazut o predica.

A unui barbat,care de la varsta de 10 ani a ramas fara maini,ambele din umeri.Povestea cum ca , de-a lungul anilor nu s-a oprit din rugaciunea catre Dumnezeu ca sa-i dea mainile inapoi.Trecusera aproape 20 de ani de rugaciune, cand Dumnezeu i-a dat o sotie. Spunea :am cea mai frumoasa, cea mai buna si cea mai credincioasa sotie.

I-a fost foarte greu , dar a stiut ca Dumnezeu l-a ales dintre cei multi.O singura data , marturisea el, i-a fost durerea de nemangaiat.Fiica lor, in varsta de 5-6 luni, pentru prima data a intins inspre el manutele, ca sa o ia in brate. "Atunci am cartit inaintea lui Dumnezeu , atunci am simtit ca ma prabusesc.Sa nu-ti poti tine , sau macar lua copilul in brate."

"Fratilor, "spunea, "poate vi se pare ceva normal, banal, sau stiu eu cum asemenea lucruri, ca cel de a-ti tine copilul in brate, dar, spunea el, GANDITI-VA CA ALTII NU POT ". Socotiti-va fericiti ca aveti asemenea posibilitati, numai cu voia lui Dumnezeu.

Multumiti lui Dumnezeu si pentru ce va da, si pentru ce nu va da.Ganditi-va ca altii o duc si mai greu. Fiti multumiti si laudati pe Dumnezeu pana la sfarsitul zilelor voastre, caci dragostea Sa va fereste de multe rele.Am vazut cazuri in care oamenii o luasera pe alte cai.Au fost slabi, si nu pentru ca au fost slabi, caci slabi toti suntem, ci pentru ca n-au cautat ajutorul unde trebuia, au luat-o pe alt drum, direct spre moarte.Dumnezeu are mila, si revarsa dragoste doar peste cei care Il cauta , doar peste cei care Il doresc in viata lor, doar peste cei care Il asculta.

Fiti fericiti si multumiti pentru multul sau putinul din viata voastra, pentru relele si bunele din ea, pentru dragostea si chiar ura, pentru toate plusurile si minusurile care o intocmesc.Cautati sa intelegeti ca Dumnezeu dintr-o infinita dragoste si intelepciune permite sa se intample multe lucruri uneori, spre salvarea sufletului, care este vesnic.


--------------------
"Fiule, nu uita invataturile mele, si pastreaza in inima ta sfaturile mele" (Prov.3.1)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Florina R.
mesaj 24 Feb 2007, 11:22 PM
Mesaj #31


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 93
Inscris: 17 February 07
Forumist Nr.: 9.446



Ioana, tu ai spus totul! Fie ca noi toti sa avem parte de fericirile enumerate de tine! Si, fie ca ele sa iti ramana si tie mereu aproape!


--------------------
Nimic nu e mai frumos decat adevarul.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
LINICA
mesaj 27 Jul 2007, 11:47 AM
Mesaj #32


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 640
Inscris: 6 August 04
Forumist Nr.: 4.202



Cand am citit topicul, am incercat sa dau o definitie...

Am spus de atatea ori ca sunt fericita. Si am fost. Si sunt. Stiu doar ca fericirea vesniza este doar una si simt ca e culmea smtamintelor noastre. Mai stiu si ca nu voi inceta sa o caut deoarece asa e omul creat - sa simta ca e ceva mai mult - deci, nu se aplica "niciodata sa nu spui niciodata". Chiar cred ca nu voi inceta sa o caut. Nu stiu ce e Fericirea, imi ramane doar indeamnul interior care ma face sa Cred in ea.

Pot fi doar cuvinte; poate fi "doar vorba de mine", dar cuvintele in acest caz imi dau aripi de speranta. Imi pare bine ca pot exersa undeva, prin cuvinte-conversatie- "arta de a spera".

Imi venise in minte "Acolo e fericirea..." Un cantec ce face fiecare inmormantare putin mai putin dureroasa. (Sper sa nu considerati ca e macabru rolleyes.gif )


Patria mea

Patria mea este sus, sus în cer
Unde veşnic plutesc îngerii;
Doar acolo e pururi fericirea,
Căci aşa a lăsat Domnul Sfânt.

Refren:
Sus în cer, sus în cer, sus în cer,
Este patria mea;
Acolo e fericirea,
Căci aşa a lăsat Domnul Sfânt.

Pe pământ sunt străin şi pribeag,
Nici averi, nici plăceri nu m-atrag;
Toate sunt ca un fum, toate pier.
Eu suspin ne-ncetat după cer.

Pe pământ nu gândesc să-mi alin
Dorul meu şi-nfocatul suspin;
Numa-n cer voi afla şi gusta
Ce-n sfârşit dorul va alina.

Ce-a avut mai curat şi mai sfânt,
Bietul om, pe acest trist pământ;
S-a-nălţat sus la cer şi s-a dus,
Maica şi Fiul ei preasupus.

Cât mai am de trăit pe pământ,
Vreau cu drag să-I slujesc Celui Sfânt.
Şi de-o fi timp urât şi ploios,
Vreau să fiu tot senin şi voios.

Calea mea voi sfârşi-o-ncurând.
Eu privesc cerul sfânt şi sperând,
Sus în cer, că voi fi îmbrăcat
Cu veşmânt şi cununi de-mpărat.

Pe pământ, tot ce rabd mi-e uşor,
Când gândesc, că-n curând am să mor;
Iar ce-a fost neplăcut voi uita,
Când în cer pe Isus voi vedea.


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Boudicca
mesaj 21 Jul 2008, 10:53 PM
Mesaj #33


ex-nOtHiNg_SwEeT
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.170
Inscris: 14 February 08
Din: lumea mea
Forumist Nr.: 11.273



Foarte interesant topic`ul. thumb_yello.gif

Pentru prima data, a aparut intrebarea asta in capusorul meu cand eram intr-a 8, la o ora de franceza, cand profesoara ne-a pus pe fiecare in parte sa raspundem la urmatoarea intrebare: "Ce te face fericit/a?" rolleyes.gif . Pana m-a ajuns si pe mine randul sa raspund la aceasta intrebare a sunat unsure.gif . Dar ma bucur ca am ocazia de a face chestia asta la han tongue.gif. Pe mine ma fac fericita cele mai marunte lucruri. Sunt fericita cand fac ce-mi place. Sunt fericita ori de cate ori am ocazia... wub.gif

Desi mama mea imi zice deseori ca eu nu cunosc adevarata fericire, si nu-mi explic de ce imi zice cuvintele astea. De fapt poate este o explicatie, dar inca nu sunt in stare sa inteleg... blink.gif


--------------------

" Non, rien de rien
Non, je ne regrette rien
Ni le bien qu'on m'a fait, ni le mal
Tout ça m'est bien égal... "
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 29 March 2024 - 08:09 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman