HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Rugaminte

Toate câte vă vor zice vouă, faceţi-le şi păziţi-le; dar după faptele lor nu faceţi, că ei zic, dar nu fac. [Matei 23:3]

Forumul Ecclesia este dedicat exclusiv crestinilor de diferite confesiuni. Ateii si personanele care critica aceasta religie sunt rugate sa foloseasca forumul de Religie si pe cel de Filosofie.
Va multumesc pentru intelegere. (Figaro)

3 Pagini V  < 1 2 3  
Reply to this topicStart new topic
> Biserica Greco-Catolica Romana, O Biserica persecutata
Inorog
mesaj 5 Oct 2004, 11:38 AM
Mesaj #71


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.182
Inscris: 9 May 04
Forumist Nr.: 3.435



QUOTE
"Slujbe prin catacombe" este valorizant pentru presa straina, pentru cei care au trait in RO e ridicol...  rolleyes.gif 
Sa fim seriosi...  sad.gif


Si totusi, adevarul istoric nu poate fi sters, oricat ar incerca unii sa o faca. Cele mai multe slujbe ale preotilor si episcopilor greco-catolici din perioada '48-'89 au avut loc in catacombe. Multe dintre aceste catacombe aveau si zabrele la usi si ferestre. Geografic se aflau la Sighetul Marmatiei, Gherla, etc... Sufleteste se aflau peste tot unde batea o inima credinciosa de roman.


--------------------

A mai venit si-un inorog straveziu foarte speriat, foarte livid. Locuia intr-un viitor aramiu cu vedere la vid.
Nichita Stanescu
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cipri
mesaj 21 Oct 2004, 09:08 AM
Mesaj #72


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 707
Inscris: 25 April 04
Forumist Nr.: 3.248



Intr-adevar...Ce trist ca unii nu vor sa recunoasca nici macar temnitele comunismului devenite adeseori Bazilici de rugaciune si har...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sorin666
mesaj 21 Oct 2004, 06:59 PM
Mesaj #73


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.069
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 668



QUOTE (Cipri @ 21 Oct 2004, 09:21 AM)
Intr-adevar...Ce trist ca unii nu vor sa recunoasca nici macar temnitele comunismului devenite adeseori Bazilici de rugaciune si har...

Asta imi aduce aminte prin exprimarea demasurat de bombastica "legenda urbana" care pretindea deespre Nicu Impuscatu' ca "si-a transformat procesul in tribuna" (nici mai mult nici mai putin... wink.gif , ca doar n-o sa spuna ca l-au batut jandarmii pentru furt de bocanci... laugh.gif )sau cum devil.gif se mai spunea pe atunci...
Sa fim seriosi, o slujba sau doua prin pivnite (cu bietul preot mai curand arestat a doua zi decat pregatit sa repete experienta...) nu schimba natura problemei...

Acest topic a fost editat de TriRegnum: 25 Oct 2004, 09:09 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 21 Oct 2004, 06:59 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Cipri
mesaj 22 Oct 2004, 12:46 PM
Mesaj #74


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 707
Inscris: 25 April 04
Forumist Nr.: 3.248



Ignoranta reala sau rea vointa?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sorin666
mesaj 22 Oct 2004, 12:53 PM
Mesaj #75


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.069
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 668



pe Ecclesia se promoveaza dialogul crestin, iar mesajul era off-topic

Acest topic a fost editat de TriRegnum: 25 Oct 2004, 09:10 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cipri
mesaj 23 Mar 2005, 12:21 PM
Mesaj #76


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 707
Inscris: 25 April 04
Forumist Nr.: 3.248



Sa ne rugam cu totrii ca retrocedarea bisericii greco-catolice "Sf.Arhangheli Mihail si Gavril" din satu Mare sa aiba loc astazi fara incidente!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cipri
mesaj 24 Mar 2005, 04:55 PM
Mesaj #77


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 707
Inscris: 25 April 04
Forumist Nr.: 3.248



Dupa cum evolueaza situatia
Biserica “Sf. Arhangheli” va fi si ortodoxa si greco-catolica

Daca Parohia Ortodoxa II va fi evacuata, greco-catolicii vor trebui sa imparta Biserica cu ortodocsii din Parohia “Sfintii Arhangheli”

Dupa cum v-am mai informat, au fost respinse de Judecatoria Satu Mare cererile de suspendare a somatiei primite de ortodocsi in 12 ianuarie a.c., conform careia urmau sa predea Bisericii Unite cu Roma, Greco-Catolica - respectiv Protopopiatului Greco-Catolic Satu Mare - in deplina proprietate Biserica Sfintii Arhangheli, revendicata de greco-catolici. Ieri, executorul judecatoresc Aurel Vasvari s-a deplasat la sfintul lacas pentru a investiga cazul. Se punea sub semn de intrebare cedarea bisericii greco-catolicilor - conform sentintei definitive 1.275/2004 din 13 decembrie 2004 eliberate de Curtea de Apel Oradea - deoarece aici isi desfasoara activitatea religioasa doua parohii ortodoxe - nr. II Satu Mare si “Sfintii Arhangheli”. Greco-catolicii au intentat procesul soldat cu evacuarea doar Parohiei II, deci cealalta parohie - dupa situatia juridica - ramine in continuare in biserica. Conform prevederilor legale, executorul judecatoresc Aurel Vasvari a afirmat ca nu se schimba situatia, Parohia II urmind sa primeasca in cursul saptaminii viitoare o instiintare cu un termen la care sa evacueze biserica.

* Apelul la Inalta Curte de Justitie si Casatie nu impiedica executarea somatiei de evacuare
Intilnirea de ieri a executorului judecatoresc cu preotii si consilierii parohiali ortodocsi nu a putut lamuri decit situatia juridica a problemei. Incurcatura era si mai mare pentru ca ortodocsii au depus o cerere de suspendare a somatiei amintite mai sus la Inalta Curte de Justitie si Casatie de la Bucuresti. Aceasta s-a pronuntat ca termenul de judecata sa fie deschis la 13 iunie 2006. Ortodocsilor li s-a adus la cunostinta de catre Aurel Vasvari ca aceasta cale de atacare a somatiei este una extraordinara, iar legea spune ca nici in acest caz evacuarea nu poate fi suspendata. Spre exemplu, daca pe parcursul timpului aceasta institutie le va da cistig de cauza ortodocsilor, greco-catolicii vor fi evacuati la rindul lor din biserica (aici avem in vedere faptul ca ei au fost pusi deja in posesia sfintului lacas).
S-a mai pus problema bunurilor. Legea spune ca partea pirita (ortodocsii) sint nevoiti sa-si scoata si bunurile din sfintul lacas. Daca in 3 ani nu se intimpla acest lucru, acestea intra in proprietatea greco-catolicilor. Problema devine si mai complicata deoarece bunurile sint comune, adica apartin celor doua parohii ortodoxe. Mai trebuie sa tinem cont si de faptul ca Parohia “Sfintii Arhangheli” slujeste momentan in biserica, deci se foloseste de ele.

* Ce inseamna evacuarea Parohiei II?
Executorul judecatoresc a explicat ce inseamna evacuarea Parohiei II. Conform legii, accesul credinciosilor acestei parohii in sfintul lacas este liber, fara comentarii. Oricine, chiar si preotul acestei parohii (Viorel Lostun) poate sa asiste la sfintele slujbe, dar nu i se ingaduie sa slujeasca chiar daca consideram ca este invitat sa oficieze alaturi de preotul celeilalte parohii - repectiv Doru Lostun. Juridic, Parohia II este reprezentata de persoanele care figureaza pe statul de plata. Legea spune ca acestea nu au dreptul la oficierea sau desfasurarea activitatilor religioase in sfintul lacas din momentul in care Parohia II este evacuata. Acest fapt intra in contradictie cu statutul unei parohii ortodoxe care este alcatuita din preoti si credinciosi, dupa cum se specifica in actele dogmatice ale cultului.

* * *

Concluzia intilnirii este urmatoarea: saptamina viitoare executorul judecatoresc va instiinta Parohia II care este data limita la care trebuie sa evacueze sfintul lacas. “Va fi un scandal national”, afirma ieri parintele Viorel Lostun. Ideala ar fi organizarea unei mese rotunde cu participarea prefectului, a celor doua culte si a mass-mediei. Va vom tine la curent cu desfasurarea acestui caz.

Florian Oprea
("Informatia zilei" -Satu Mare)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TriRegnum
mesaj 15 Jun 2005, 12:35 PM
Mesaj #78


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.851
Inscris: 14 October 03
Forumist Nr.: 985



Laudat sa fie Isus,

Iata am venit prin tara unde voi sta putin si mi-a fost dor de voi, voiam sa va salut, caci mi-a fost dor de voi.

Sper ca sunteti bine cu totii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 15 Jun 2005, 01:26 PM
Mesaj #79


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



...în vecii vecilor, amin!

hiya.gif Să-ţi fie şederea plăcută în ţară şi la han smile.gif

Sîntem bine cu toţii. Care mai sîntem... wink.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cipri
mesaj 9 Jan 2006, 09:20 PM
Mesaj #80


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 707
Inscris: 25 April 04
Forumist Nr.: 3.248



Ma bucur sa revin printre voi...Un An plin de haruri!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 11 Jan 2006, 05:15 PM
Mesaj #81


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



Bine ai revenit!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Riverdance
mesaj 14 Mar 2006, 02:25 PM
Mesaj #82


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 77
Inscris: 15 August 05
Forumist Nr.: 6.785




Imi permit sa dau curs unei afirmati, care da este provocatoare, dar totodata sincera si reala.


Biserica greco-catolica - dincolo de cat a suferit si cati martiri a avut - este exemplul concret al unui mod gresit de-a promova dialog, ecumenism, unitate. Circumstantele sociale-istorice in care a fost intemeiata aceasta biserica sund indicii clare al acestei obiectii, totusi, asta nu neaga deloc bunatatea intentiei acelor fondatori sau a crestinilor ce se afla in acest tip de biserica, ce s-a vrut un fel de intalnire dintre crestinismul catolic si cel ortodox.






Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 3 Apr 2006, 11:49 AM
Mesaj #83


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



S-a vrut (la timpul trecut)? Nu ar putea fi? Măcar teoretic?...

Părerea mea e că biserica greco-catolică are o personalitate proprie. Că nu are ca scop principal "promovarea ecumenismului". Ci mîntuirea sufletelor credincioşilor proprii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ioana1
mesaj 18 Apr 2007, 09:52 PM
Mesaj #84


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 633
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.934



Va rog sa-mi spuneti mai multe despre penitenta.Multumesc!


--------------------
"Fiule, nu uita invataturile mele, si pastreaza in inima ta sfaturile mele" (Prov.3.1)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TriRegnum
mesaj 21 Apr 2007, 03:20 PM
Mesaj #85


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.851
Inscris: 14 October 03
Forumist Nr.: 985



QUOTE
Va rog sa-mi spuneti mai multe despre penitenta.Multumesc!


Ce anume doresti sa stii?
Pentitenta sau in limbaj ortodox canonul - rugaciune, fapte bune sau post pe care credinciosul le primeste dupa Sfantul Sacrament al Spovezii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ioana1
mesaj 21 Apr 2007, 11:06 PM
Mesaj #86


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 633
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.934



Motivul pentru care am intrebat este faptul ca am vazut un film, in care protagonistul, un om credincios, dar supus greselii, mereu constient de slabiciunile sale, gaseste o metoda(nu masochista!) de a-si echilibra(in viziunea sa)viata prin paralela:gresesc =platesc.

In orice imprejurare, cand vedea ca a gresit, isi impunea sa faca ceva bun, sau bine, mai bine-zis se autocanoniza(nu stiu daca reusesc esenta in descriere).Banuiesc ca este doar fictiune, n-am nici cea mai mica idee ce impune un canon in Biserica Greco-Catolica Romana, dar cum spunea cineva este diferenta intre greseala si pacat, intrebarea mea este :"cat" de greseala, si "cat" de pacat?

Multumesc, TriRegnum!


--------------------
"Fiule, nu uita invataturile mele, si pastreaza in inima ta sfaturile mele" (Prov.3.1)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andra_v
mesaj 22 Apr 2007, 12:35 PM
Mesaj #87


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.799
Inscris: 9 September 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.652



Cred ca ideea e sa nu-l mai faci, cel mai greu lucru. Toate canoanele, penitentele, rugaciunile au finalitatea de a-l face pe om mai bun.


--------------------
An Appeal From James’ Family

An Appeal From James’ Family
Unidentified gunmen kidnapped journalist James Foley in northwest Syria on Thanksgiving Day, November 22 2012.

Jim is the oldest of five children. He has reported independently and objectively from the Middle East for the past five years. Prior to his work as a journalist, Jim helped empower disadvantaged individuals as a teacher and mentor assisting them in improving their lives.

The family appeals for the release of Jim unharmed.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TriRegnum
mesaj 22 Apr 2007, 09:18 PM
Mesaj #88


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.851
Inscris: 14 October 03
Forumist Nr.: 985



QUOTE
n-am nici cea mai mica idee ce impune un canon in Biserica Greco-Catolica Romana


Sacramentul Spovezii se face exact ca la ortodocsi sub stola, iar canonul poate fi cateva zile/saptamani de rugaciuni diferite (depinde de preot), eventual post, participare la liturghii etc; nu cred ca e diferit de ortodocsi (deosebirea mare e ca nu se opreste Impartasania).


QUOTE
dar cum spunea cineva este diferenta intre greseala si pacat, intrebarea mea este :"cat" de greseala, si "cat" de pacat?


Greseala = pacat venial, pacat usor pe care omul il face chiar fara sa constientizeze, efectiv nu isi da seama sau nu stie ca actiunea sa e un pacat.
Pacatul = e incalcarea unei porunci divine din vointa proprie cu constiinta deplina (stii ca e pacat si totusi il faci).

QUOTE
Motivul pentru care am intrebat este faptul ca am vazut un film, in care protagonistul, un om credincios, dar supus greselii, mereu constient de slabiciunile sale, gaseste o metoda(nu masochista!) de a-si echilibra(in viziunea sa)viata prin paralela:gresesc =platesc.


Am lasat la urma aceasta parte in mod voit. Asa ca o mica paranteza masochismul, de la cavalerul de Masoch (care a si murit in ultima din fanteziile sale bolnave), tine de placerea sexuala care apare alaturi de actiuni ce provoaca durere fizica sau tensiune psihica.
Gresesc=platesc - asa este si in viata de zi cu zi, cand omul face un pacat venial pe care mai apoi il constientizeaza, cauta sa aduca indestulare pentru el, sa il indrepte prin rugaciuni, fapte bune sau chiar indreptarea raului facut in mod nevoit. Sf. Theresia de Lisieux, care sfanta fiind si nu a facut nici un pacat mortal (a avut numai pacate veniale/lesne iertatoare) cauta ca sa aduca indestulare prin mici mortificatii (cand era zi permisa la alimente interzise in post, ea totusi postea, cand sta pe scaun cauta sa nu sta comod sau cand dormea cauta sa doarma pe o suprafata tare - cauta sa nu simta comoditate/placere in nimic) pe care le oferea lui Dumnezeu pentru cei care nu se mai gandesc deloc la El.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ioana1
mesaj 23 Apr 2007, 07:37 AM
Mesaj #89


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 633
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.934



biggrin.gif ,multumesc!


--------------------
"Fiule, nu uita invataturile mele, si pastreaza in inima ta sfaturile mele" (Prov.3.1)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cipri
mesaj 19 Nov 2008, 11:40 PM
Mesaj #90


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 707
Inscris: 25 April 04
Forumist Nr.: 3.248



In memoriam Pr. prot. on Petru Pecican (Prelat Papal):

http://www.bru.ro/lugoj/in-memoriam-pr-petru-pecican/

http://www.bru.ro/lugoj/foto-inmormantare-pr-petru-pecican/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cipri
mesaj 20 Nov 2008, 12:40 PM
Mesaj #91


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 707
Inscris: 25 April 04
Forumist Nr.: 3.248



Adunarea eparhiala de Cluj-Gherla:

http://www.catholica.ro/stiri/show.asp?id=16805
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cipri
mesaj 21 Nov 2008, 06:34 PM
Mesaj #92


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 707
Inscris: 25 April 04
Forumist Nr.: 3.248



Bucurie pentru greco-catolicii nostri din Paris:

http://www.bru.ro/blaj/sarbatoare-a-bucuri...rghe-din-paris/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cipri
mesaj 22 Nov 2008, 02:55 AM
Mesaj #93


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 707
Inscris: 25 April 04
Forumist Nr.: 3.248



Scrisoare a PF Lucian, Arhiepiscopul major al BIsericii Greco-catolice, catre domnul Basescu:

http://www.bru.ro/blaj/comunicat-scrisoare...telui-romaniei/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cipri
mesaj 22 Nov 2008, 06:53 PM
Mesaj #94


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 707
Inscris: 25 April 04
Forumist Nr.: 3.248



Pelerinaj la Lourdes ai studentilor de la Seminarul Major din Oradea:

http://www.bru.ro/oradea/pelerinaj-la-lourdes/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cipri
mesaj 24 Nov 2008, 02:38 PM
Mesaj #95


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 707
Inscris: 25 April 04
Forumist Nr.: 3.248



Cazul Rafila Galut:

http://www.catholica.ro/revista/index.asp?articol=180
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cipri
mesaj 25 Nov 2008, 01:34 AM
Mesaj #96


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 707
Inscris: 25 April 04
Forumist Nr.: 3.248



Icoana pelerina a Maicii Domnului de Guadalupe la Deva:

http://www.bru.ro/lugoj/icoana-de-la-guadalupe-la-deva/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cipri
mesaj 25 Nov 2008, 03:07 PM
Mesaj #97


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 707
Inscris: 25 April 04
Forumist Nr.: 3.248



http://www.bru.ro/lugoj/anunt-comemorarea-...dintei-la-arad/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cipri
mesaj 5 Dec 2008, 11:01 PM
Mesaj #98


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 707
Inscris: 25 April 04
Forumist Nr.: 3.248



Relicva Sf. Nicolae la Targu-Mures:

http://www.ziua.ro/news.php?data=2008-12-06&id=17420
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cipri
mesaj 5 Oct 2009, 12:26 PM
Mesaj #99


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 707
Inscris: 25 April 04
Forumist Nr.: 3.248



A trecut la Domnul PS Mons. Louis Puscas, Episcop greco-catolic emerit pentru romanii din SUA.Requiescat in pace.

http://www.catholica.ro/stiri/show.asp?id=18482



Acest topic a fost editat de Cipri: 5 Oct 2009, 08:11 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Pagini V  < 1 2 3
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 26 April 2024 - 10:10 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman