HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

2 Pagini V  < 1 2  
Reply to this topicStart new topic
> Carapacea
bufnitza
mesaj 20 Apr 2005, 03:54 PM
Mesaj #36


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 264
Inscris: 23 October 03
Forumist Nr.: 1.040



De obicei nu prea ma las "atinsa" de ceilalti ... nu ca nu-mi pasa , dar de multe ori nu merita .
Am si masti ... nu multe , dar zimbesc cind imi vine a plinge .
La carapace mi-ar fi destul de greu sa renunt , pur si simplu ma ascund in mine . Am lasat garda jos o singura data si m-am cam "prajit"...
Dar , decit sa port masca , mai bine evit situatiile care ar necesita o masca .
Si dupa ce m-am "prajit " mai ceva ca un steak wd am reusit sa fiu 100 % sincera cu mine insami .... ce vreau , cum vreau si cum sa cer , sa ma exprim . Si sint destul de multumita .


--------------------
"Sunt om, si nimic din ceea ce e omenesc nu mi-e strain" Terentius.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
LINICA
mesaj 14 Mar 2006, 12:53 PM
Mesaj #37


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 640
Inscris: 6 August 04
Forumist Nr.: 4.202



Nu am mai folosit de mult timp carapacea pentru ca am renuntat la masti. biggrin.gif Dar asta nu inseamna ca renunt la ea. O tin la pastrat pentru zile grele. wub.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
LINICA
mesaj 28 Aug 2009, 04:36 PM
Mesaj #38


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 640
Inscris: 6 August 04
Forumist Nr.: 4.202



Aseara am inteles ce inseamna sa ai cu adevarat o carapace. Si cand e prea mare, risti sa te ascuzi in ea, si sa aduci toate interactiunile cu ceilalti acolo, langa tine, ca nu cumva sa iti scape vreo gura de aer unsa te simti confortabil. Pana te orbesti cu umbre...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 28 Aug 2009, 04:36 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
jet li
mesaj 30 Aug 2009, 09:23 PM
Mesaj #39


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.196
Inscris: 31 January 04
Din: ae
Forumist Nr.: 2.045




QUOTE
… I have no personal history. One day I found out that it is no longer necessary for me and, like drinking, I dropped it. If you have no personal history, no explanations are needed; nobody is angry or disillusioned with your acts. And above all no one pins you down with their thoughts.

It is best to erase all personal history, because this makes us free from the encumbering thoughts of other people.

… You take yourself too seriously. You are too damn important in your own mind. That must be changed! You’re so damn important that you can afford to leave if things don’t go your way. You think that shows you “have character”. That’s nonsense! You’re weak and conceited!

http://www.swami-center.org/en/text/Juan_Matus.html


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
No-name
mesaj 21 Nov 2009, 12:01 AM
Mesaj #40


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 15
Inscris: 9 November 09
Din: Ardeal
Forumist Nr.: 15.295



Toti purtam masti...le purtam de frica...Oamenii te folosesc si apoi te arunca.Oamenii te critica,te judeca fara drept.Stiu,de multe ori m-am lasat folosita cu buna stiinta.De ce?Din dorinta de a fi mai aproape de ei,din dorinta de a le face pe plac crezand ca odata si odata imi vor face si ei la fel mie.Nu a fost asa desigur...Oamenii sunt... orbi.Nu stiu sa vada ceea ce conteaza cu adevarat.Nu stiu sa pretuiasca valorile si calitatile..Am incercat sa le arat cine sunt si…au vazut casa doar pe dinafara…nu si pe dinauntru.
Omul ! Ce mandru suna acest cuvant ! Prin natura sa ,omul este artist intr-o lume mai mult sau mai putin plutitoare. El tinde intr-un fel sau altul sa introduca peste tot in viata lui ..frumosul.Fiecare artist isi alege propriile culori,asa cum si omul isi alege propria conceptie pentru frumos.De obicei persoanele din jur nu prea mi-au impartasit conceptia despre acest “frumos”…Asa ca...vrand nevrand..am apelat la masca..Nu..nu din dorinta de a fi mai iubita..mai apreciata..Ci de a fi mai..banala...mai stearsa..mai lasata in pace.Am reusit sa-mi colorez frumos masca..indiferentei...pe care mi-o pun sa ma feresc de ochii iscoditori ai celor ce stiu atat de bine sa judece.In ultimul timp observ ca am reusit sa-m iau si zambetul la purtator.Am invatat să mă prefac atât de bine. Vai, nici n-au idee de câte ori pot să zâmbesc înainte să-si dea seama că-mi vine să plâng. Şi de câte ori mint spunând că totul e bine...Da...port masti...nu din ipocrizie...din saturatia de a mai da explicatii...oricum esti singur in lumea asta...Poate cineva simti durerea ta?..Poate sa-ti ia cineva povara??..nu...Asta ne ramane...sa ne ferim sufletul de priviri iscoditoare pline de ..critica..de mila..sau chiar de admiratie...Seara cand ajung acasa...ma demachiez.Sunt multe demachiante bune...care lasa din nou tenul curat...si apoi e simplu...ca nu folosesc si alte farduri....Toti purtam masti...de cele mai multe ori...de teama...Teama de a nu fi acceptati..iubiti..intelesi...frumosi..Fiecare cu..temerile lui....Important este...sa nu uiti imaginea chipului de sub masca...Sa nu te confunzi cu...propria-ti masca..


--------------------
Mai departe de moarte, mai departe de viaţă,
mai departe de dragoste, mai departe de mine.....
Şi cursa continuă.(Paler)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pagini V  < 1 2
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 20 April 2024 - 02:16 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman