HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Informatii SubForum

Acest Subforum este dedicat discutiilor avānd ca temă principală Politica Externa. Vă invităm să folositi un limbaj decent. Dacă este cazul, contraziceti argumentat idei, nu atacati forumisti. Totodată, vă rugăm să nu citati mesajul imediat precedent, iar, in cazul articolelor din ziare, redati numai paragrafele importante, nu intreg articolul si mentionati sursa. Vă invităm la un dialog care să promoveze Arta de a conversa!

3 Pagini V   1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Decapitare Hamas, violenta contra violenta
Considerati asasinatul un remediu pentru terorism?
Nu puteti vizualiza rezultatele sondajului inainte de a vota. Va invitam sa va logati si sa votati pentru vizualizarea rezultatelor.
Nr. Voturi: 28
Musafirii nu pot vota. Va invitam sa va logati / inregistrati. 
Vornicum
mesaj 19 Apr 2004, 06:44 AM
Mesaj #1


Provocat la Conversatie
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.117
Inscris: 11 March 04
Din: China
Forumist Nr.: 2.548



Israelul „decapiteaza“ din nou Hamas
Masina in care se afla noul lider, Abdelaziz Al-Rantissi, a fost practic spulberata de rachete


Israelul l-a asasinat sambata pe seful Hamas in teritoriile palestiniene, Abdelaziz al-Rantissi, in cursul unui raid cu elicoptere in Gaza, la numai o luna dupa ce l-a ucis pe liderul si fondatorul acestei miscari islamiste radicale, Ahmad Yassine. Rantissi, in varsta de 56 de ani, si doua dintre garzile sale de corp au fost ucisi de rachete trase de elicoptere israeliene asupra masinii in care cei trei circulau pe strada Khalil al-Wazir, in nordul Gazei. Masina, un Subaru alb, lovita in plin, a fost practic pulverizata si complet calcinata. Sase trecatori care se aflau in apropiere au fost raniti. Rantissi a decedat la spital, in urma ranilor. Raidul israelian a intervenit la cateva ore dupa un atentat sinucigas, revendicat de Hamas si de Brigazile martirilor Al-Aqsa, soldat cu moartea unui israelian, la punctul de trecere Erez, dintre Fasia Gaza si Israel. "In cursul unei operatiuni desfasurate de fortele de securitate in nordul fasiei Gaza, armata israeliana a atacat o masina care-l transporta pe conducatorul Hamas, Abdelaziz al-Rantissi, direct raspunzator de numeroase pierderi de vieti ale civililor israelieni in timpul unor multiple atacuri teroriste", se spune in comunicatul prin care armata israeliana confirma eliminarea lui Rantissi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 19 Apr 2004, 09:54 AM
Mesaj #2


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Israelul vrea sa-si asigure spatele dupa retragerea din Gaza. Si apoi PLO tipa si condamna in public asemenea actiuni dar in spatele usilor "isi freaca mainile" pentru ca scapa de "concurenta" violentului lui oponent, Hamas.


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Petru
mesaj 19 Apr 2004, 09:59 AM
Mesaj #3


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.480
Inscris: 24 March 03
Din: Husi
Forumist Nr.: 120



Este imposibil ca prin asasinat sa se rezolve cu adevarat un conflict. Violenta naste intotdeauna violenta iar tactica Israelului lasa de dorit.
Din cate am inteles deja Hamas are un nou lider, care de data asta nu va fi cunoscut...


--------------------
"noi suntem simboluri si traim simboluri!" - Ralph Waldo Emerson
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 19 Apr 2004, 09:59 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
jkd
mesaj 19 Apr 2004, 10:39 AM
Mesaj #4


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 280
Inscris: 30 March 04
Forumist Nr.: 2.832



QUOTE
Din cate am inteles deja Hamas are un nou lider, care de data asta nu va fi cunoscut...

dar Mosadu cunoaste de ani de zile numele toturor liderilor hamas...
asa ca o sa ii asasineze unul cate unul...


--------------------
Timpu' trece greu, pe langa timp alerg. Nu mai am directie, important e ca mai merg.

Venereaza-i pe Buddha-si si pe zei, dar nu depinde de ei.
Miyamoto Musashi (1584-1645)
http://www.escape.uv.ro
my blog: www.mcgogoo.ro
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Vornicum
mesaj 19 Apr 2004, 10:40 AM
Mesaj #5


Provocat la Conversatie
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.117
Inscris: 11 March 04
Din: China
Forumist Nr.: 2.548



Cica americanii au dat unda verde israelitilor pentru organizarea asasinatului.

Acest topic a fost editat de Vornicum: 19 Apr 2004, 01:11 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Leon
mesaj 19 Apr 2004, 03:36 PM
Mesaj #6


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 428
Inscris: 14 March 04
Forumist Nr.: 2.584



QUOTE (Petru @ 19 Apr 2004, 11:01 AM)
Este imposibil ca prin asasinat sa se rezolve cu adevarat un conflict. Violenta naste intotdeauna violenta iar tactica Israelului lasa de dorit.
Din cate am inteles deja Hamas are un nou lider, care de data asta nu va fi cunoscut...

Sunt foarte curios cum ai rezolva tu Petru problema cu terorismul? Ca violenta naste violenta stim cu totii.....iar razbunarea e cea mai veche atributie a omului de acand cand a fost considerat om.

Daca ai fi in locul lui Sharon, cum ai proceda?
QUOTE
Din cate am inteles deja Hamas are un nou lider, care de data asta nu va fi cunoscut...
Chiar crezi asa gogomanie? De unde ai luat ideea? De la EVZ?


--------------------
Greu la deal cu boii mici!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Leon
mesaj 19 Apr 2004, 03:39 PM
Mesaj #7


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 428
Inscris: 14 March 04
Forumist Nr.: 2.584



QUOTE (Vornicum @ 19 Apr 2004, 11:42 AM)
Cica americanii au dat unda verde israelitilor pentru organizarea asasinatului.

Bravo lor spoton.gif Au inceput si ei sa se dezmeticeasca in sfarsit! Jos palaria in fata Americii si a Izraelului clapping.gif


--------------------
Greu la deal cu boii mici!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 19 Apr 2004, 06:41 PM
Mesaj #8


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE (Vornicum @ 19 Apr 2004, 12:42 PM)
Cica americanii au dat unda verde israelitilor pentru organizarea asasinatului.

Cand s-a intimplat asta ? Inainte de Yassin sau dupa ? tongue.gif


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 19 Apr 2004, 10:05 PM
Mesaj #9


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



Din cite inteleg a fost atac cu elicopterul, adica razboi in toata regula. Nu prea se compara cu saritul in aer cu tot cu autobuz. Cred ca era si cazul sa inceapa sa mai curete din prapaditii aia


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Petru
mesaj 20 Apr 2004, 10:50 AM
Mesaj #10


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.480
Inscris: 24 March 03
Din: Husi
Forumist Nr.: 120



QUOTE (Leon @ 19 Apr 2004, 04:38 PM)
QUOTE (Petru @ 19 Apr 2004, 11:01 AM)
Este imposibil ca prin asasinat sa se rezolve cu adevarat un conflict. Violenta naste intotdeauna violenta iar tactica Israelului lasa de dorit.
Din cate am inteles deja Hamas are un nou lider, care de data asta nu va fi cunoscut...

Sunt foarte curios cum ai rezolva tu Petru problema cu terorismul? Ca violenta naste violenta stim cu totii.....iar razbunarea e cea mai veche atributie a omului de acand cand a fost considerat om.

Daca ai fi in locul lui Sharon, cum ai proceda?
QUOTE
Din cate am inteles deja Hamas are un nou lider, care de data asta nu va fi cunoscut...
Chiar crezi asa gogomanie? De unde ai luat ideea? De la EVZ?

Nu stiu cum ar trebui rezolvat un asemenea conflict, dar stiu ca solutiile diplomatice sunt de recomandat...
Cat despre noul lider al acestei organizatii, informatia a aparut pe un canal de stiri din Romania... acum nu stiu daca este si adevarata...


--------------------
"noi suntem simboluri si traim simboluri!" - Ralph Waldo Emerson
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 20 Apr 2004, 07:10 PM
Mesaj #11


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE (Petru @ 20 Apr 2004, 12:52 PM)
Nu stiu cum ar trebui rezolvat un asemenea conflict, dar stiu ca solutiile diplomatice sunt de recomandat...

Intre cine si cine sa fie aceasta solutie diplomatica ? unsure.gif


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Petru
mesaj 21 Apr 2004, 02:17 PM
Mesaj #12


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.480
Inscris: 24 March 03
Din: Husi
Forumist Nr.: 120



In mod normal ar fi trebuit sa aiba loc o intelegere intre integristi si statul Israel, dar daca nu s-a reusit acest lucru de la bun inceput se pare ca vor continua in felul asta, prin atacuri reciproce!


--------------------
"noi suntem simboluri si traim simboluri!" - Ralph Waldo Emerson
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 21 Apr 2004, 05:45 PM
Mesaj #13


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Coane Petrache,
Detaliaza putin te rog. Cine sunt acesti integristi si de cine sunt ei reprezentati ?

Salutari,
March


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Petru
mesaj 22 Apr 2004, 09:24 AM
Mesaj #14


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.480
Inscris: 24 March 03
Din: Husi
Forumist Nr.: 120



QUOTE (March @ 21 Apr 2004, 06:47 PM)
Coane Petrache,
Detaliaza putin te rog. Cine sunt acesti integristi si de cine sunt ei reprezentati ?


Din nefericire si spre rusinea mea nu cred ca voi reusi sa detailez, dar ar fi trebuit sa stii ca aici vorbim despre Hamas si eu sunt cei numiti "integristi". De cine sunt ei reprezentati nici nu se mai pune problema sa intram aici in detalii...


--------------------
"noi suntem simboluri si traim simboluri!" - Ralph Waldo Emerson
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MIA
mesaj 22 Apr 2004, 09:55 AM
Mesaj #15


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.320
Inscris: 21 April 04
Din: Timisoara, Romania
Forumist Nr.: 3.188



Hamas-ul ăsta e o organizaţie a dracului de ciudată ... iniţial a fost sprijinită inclusiv de ... statul evreu pentru că se spera că īi va diviza pe palestinienii şi va slăbi influenţa lui Arafat şi a OEP ... rolleyes.gif

http://hatikvah.uni.opole.pl/EN-Hamas.htm

Aici e o parte interesantă :

QUOTE

Opposite to the common opinion Hamas is not only a terrorist organization. Social side, in terms of schools, orphanages, mosques, health service, food and even sports, is very important element of Hamas activity. Israeli scientist Reuven Paz counts approx. 90 per cent of organization’s activity to those aspects. We do not know, however, what percentage of a yearly budget, estimated to reach 70 million dollars, are reserved for social activities, and what part for military ones (some of the expenses are hard to qualify, what makes it uneasy to assess, like money – 3 to 5 thousand dollars – given to families of suicide attackers or helping Palestinians held in Israeli prisons). Social activity of Hamas lets the organization not only to promote its ideology and gain support from society. Witnessing huge corruption and misgoverning of Palestinian Autonomy managed by Jasir Arafat, it also became a very important element of inner fight among Palestinians. Fight, we have to add, constantly being lost by Arafat and his collaborators. Activity is prospering thanks to different funds and charity associations and by established particularly for that reason Nation’s Saving Islamic Party.


Oricum - problema mare nu e atīt asasinarea/eliminarea sa, cīt faptul că survine aşa aproape după ce Sharon s-a īntīlnit cu Bush jr. ... unsure.gif ... mie asta nu-mi sună bine. sad.gif

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Leon
mesaj 22 Apr 2004, 03:40 PM
Mesaj #16


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 428
Inscris: 14 March 04
Forumist Nr.: 2.584



QUOTE (Petru @ 21 Apr 2004, 03:19 PM)
In mod normal ar fi trebuit sa aiba loc o intelegere intre integristi si statul Israel, dar daca nu s-a reusit acest lucru de la bun inceput se pare ca vor continua in felul asta, prin atacuri reciproce!

Tot am citit si recitit acest replay, dar nu reusesc sa inteleg la ce te referi sad.gif ...am tacut din gura ca sa nu para ca-s singurul "prost " pe aici, dar cand am vazut ca nici March n-a inteles ( fiind mai destept ca mine ) m-am incumetat sa intreb despre ce e vorba stimati forumisti?

Integristi, unde?? Cine-s ??

Scuze de handicat blink.gif


--------------------
Greu la deal cu boii mici!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gio19ro
mesaj 23 Apr 2004, 11:10 AM
Mesaj #17


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.656
Inscris: 6 March 03
Forumist Nr.: 21



QUOTE (MIA @ 22 Apr 2004, 10:57 AM)
Hamas-ul ăsta e o organizaţie a dracului de ciudată ... iniţial a fost sprijinită inclusiv de ... statul evreu

Pai normal, altfel le-ar fi mult mai greu sa-si justifice politica coloniala si crimele impotirva umanitatii ce au insotit cuceririle teritoriale.
Priveste o harta a Israelului de la infiintarea sa in 1947 si actuala harta.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 23 Apr 2004, 12:35 PM
Mesaj #18


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Gio,

Ce naiba, ai uitat Razboiul de 6 zile si cauzele izbucnirii lui ? 43.gif


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Leon
mesaj 23 Apr 2004, 03:36 PM
Mesaj #19


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 428
Inscris: 14 March 04
Forumist Nr.: 2.584



March

Asta habar nu are cand a fost infiintat Izraelu sad.gif si mai ai pretentii de la el sa stie de razboiul de 6 zile?? Nu crezi ca exagerezi ? rofl.gif rofl.gif


--------------------
Greu la deal cu boii mici!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 2 May 2004, 10:02 AM
Mesaj #20


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



Cred ca devine destul de nashpa sa te pui sef la Hamas in zilele astea smile.gif
ai sanse mari sa fii prajit din elicopter


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gio19ro
mesaj 4 May 2004, 05:00 PM
Mesaj #21


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.656
Inscris: 6 March 03
Forumist Nr.: 21



QUOTE (Leon @ 23 Apr 2004, 04:38 PM)
March

Asta habar nu are cand a fost infiintat Izraelu sad.gif si mai ai pretentii de la el sa stie de razboiul de 6 zile??

Sa moara .... daca asta stie cand a fost infiintat Israelul?

Un evreu verde ca tine, si "degraba varsatoriu de sange" 6.gif (ti se pare chiar hazliu) ar trebui sa stie ca granitele viitorului stat Israel au fost trasate cu un an inainte de 1948.
Ce inseamna cu un an inainte de 1948? Inseamna 1947!

De atunci el a tot crescut, dar nu prin razboaie de cucerire, ca ...deh, razboaiele de cucerire nu mai sunt la moda.

Si palestinienii si israelienii isi merita soarta.
Ca toate popoarele si toti oamenii de altfel.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 16 May 2004, 05:43 PM
Mesaj #22


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



Inainte de a incepe orice tratative sau negocieri, trebuie eliminati toti instigatorii, acele 'capete infierbantate' care instiga la violenta, organizeaza atentatele. Acesti instigatori au interese proprii, si nu actioneaza pentru cine stie ce cauza nobila. Cauza nobila e pentru aia care sar in aer.

Instigatorii trebuiesc eliminati, si nu se paote altfel decat asasinandu-i (terorizeaza teroristii.).


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Oul Dogmatic
mesaj 17 May 2004, 03:32 AM
Mesaj #23


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 615
Inscris: 23 January 04
Forumist Nr.: 1.942



QUOTE (Blakut @ 16 May 2004, 07:45 PM)
Instigatorii trebuiesc eliminati, si nu se paote altfel decat asasinandu-i (terorizeaza teroristii.).

Deci sacrificam principiile democratice in favoarea celor totalitare


--------------------
"Am dorit dintotdeauna sa fac o teza de doctorat cu tema Aflarea in treaba ca metoda de lucru la romani."Petre Tutea
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 17 May 2004, 11:08 AM
Mesaj #24


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



He..he.. he.. Ca si cand am spune : Sacrificam patriotismul si nationalismul romanesc pentru... un ciolan mai bun in strainatate ! 12 milioane de romani au facut-o, inclusiv tu !


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Hydra
mesaj 17 May 2004, 11:37 AM
Mesaj #25


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 266
Inscris: 27 November 03
Din: bucuresti,romania
Forumist Nr.: 1.304



Am o singura intrebare,stie careva cine si de ce sau cand a avut loc primul asasinat in zona?
Cine a pus prima bomba,cine a tras primul cu o arma,cine a omorat primi copii nevinovati?
Poate ca dupa rezolutia ONU privind intemeierea statului Israelian,evreii suparati ca au o tara s-au apucat sa ucida palestinieni..au atacat CINCI tari arabe in ziua de 6 Octombrie, 1973 care apropo este cea mai sfanta sarbatoare evreiasca fiind ziua de Yom Kippur care inseamna ZIUA PENITENTEI.
Este greu sa discuti cu teroristi,este greu sa discuti cu criminalii,acei dintre ei care au jurat ca vor murii sau vor ucide toti evreii din israel........cum poti sa ajungi la o intelegere cu doua aripi integriste,si inca 21 de factiuni care doresc fiecare altceva..dar toti folosesc crima ca unealta politica,terenurile pe care acum Palestinieni le cer in marea majoritate au fost VANDUTE de proprietarii lor (arabi)unor persoane care cumparau pamant pentru asezarile evreiesti(chibutzuri) de obicei erau bucati de pamant aride neutilizabile,in acest moment sunt asezari pline de viata civilizate etc.
Asa ca este foarte greu sa dai primul cu piatra,da este rau sa ucizi.....dar va mai pun o intrebare,ce ai face daca copilul tau mama ta sora ta ar fi ucisa pe strada doar pt. ca este romanca?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 17 May 2004, 03:18 PM
Mesaj #26


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Ai uitat sa mai intrebi, cine/ce anume a provocat Razboiul de sase zile ?!


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 17 May 2004, 06:06 PM
Mesaj #27


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



Mai exista o sansa: Un dusman comun care sa uneasca cele doua tabere. Asta ar insemna insa si mai multi morti.

Cred ca va castiga cel care va pierde... adica cel care va pleca de acolo.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Hydra
mesaj 18 May 2004, 10:32 AM
Mesaj #28


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 266
Inscris: 27 November 03
Din: bucuresti,romania
Forumist Nr.: 1.304



Deci cred ca acuma este simplu sa vedem cine a atacat primul....sa vedem cine a fost atacat in nenumarate ori.....si cine a supravietuit doar luptand.

Nu fac apologia razboiului,dar daca Israelul ar fi stat doar sa discute....astazi nu ar fi existat Israel,daca armata isreliana nu ar fi ce este de mult natiunea Israeliana ar fi fost distrusa de marea araba.
Nu neg ca se fac abuzuri din partea Israeliana,dar stiti ce inseamna sa mergi pe strada si sa nu sti ce te loveste ..un glont,o sticla o piatra,un cutit..SPAIMA pe care o simti este extraordinara..in consecinta atunci cand doar crezi ca ceva,cineva te ataca ...raspunzi fara sa mai te gandesti...asta este tristul adevar
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 18 May 2004, 07:24 PM
Mesaj #29


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



Ai uitat sa spui ca Israelul s-a format acolo gonind pe palestinieni. Cred si eu ca arabii luptau, doar era pamantul lor. Israelul era un stat nou format, privit ca un cuceritor.



--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 18 May 2004, 07:48 PM
Mesaj #30


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



N-ai auzit ca palestinienii si-au vandut pamintul de cateva ori, pina cum 43.gif Dar sa nu ne indepartam de la topic !


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
sorin666
mesaj 2 Jun 2004, 11:17 PM
Mesaj #31


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.069
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 668



QUOTE (Leon @ 19 Apr 2004, 05:41 PM)
QUOTE (Vornicum @ 19 Apr 2004, 11:42 AM)
Cica americanii au dat unda verde israelitilor pentru organizarea asasinatului.

Bravo lor spoton.gif Au inceput si ei sa se dezmeticeasca in sfarsit! Jos palaria in fata Americii si a Izraelului clapping.gif

Sharon si Bush, doi prosti si retrograzi... sad.gif
Dupa mine Israelul (de fapt singura putere militara regionala) nu are nevoie neaparat sa se cateleasca la americani si, reciproc, US nu trebuie sa se simta obligata sa acopere toate excesele statului Israelian, din ce in ce mai asemanator prin metode unui stat practicind fascismul si aparheidul sad.gif
Prin metodele lor dubioase nu fac decit sa impinga in bratele islamismului radical noi si din ce in ce mai numeroase valuri de ucenici-teroristi, mai bine decit orice campanie la usa moscheilor...
Si e pacat, caci ambele popoare merita conducatori mai buni, iar Israelienii merita in sfirsit sa traiasca in pace...
Ce asi face in locul celor doi wub.gif nu stiu, astept sa fiu ales si voi vedea eu pe urma biggrin.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
talusa
mesaj 3 Jun 2004, 06:49 AM
Mesaj #32


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.427
Inscris: 4 March 03
Forumist Nr.: 15



=====

Ce asi face in locul celor doi nu stiu, astept sa fiu ales si voi vedea eu pe urma
=====

In sfarsit...un raspuns!

Nu da nici o solutie, dar reprezinta totusi,,,un raspuns wink.gif

Cred ca Israelul va continua actuala politica pana cand vei fi ales TU, Sorine laugh.gif


--------------------
Cu prostia insasi, pana si zeii lupta in zadar! Schiller

user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Avens
mesaj 3 Jun 2004, 08:58 PM
Mesaj #33


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 69
Inscris: 16 May 04
Forumist Nr.: 3.517



Asasinarea rapida si punctuala a teroristilor ! DA, imi pare singura cale posibila pentru tinerea unui dialog democratic intre Israel si Palestina. Odata liderii terminati, nebunii vor pleca pe la casele lor.
Cred ca multi arabi s-au saturat de nebunia terorista si vor ca si evreii, dealtfel, sa ajunga in fine la un compromis, nu pe baza istorica, (cine a lovit primul, cine a venit primul, etc) ci pe o baza concreta, actuala, ce-i de facut ca sa fie pace si sa fie acceptabil, pe cit posibil.
Noi, romanii, ca am pierdut Basarabia, Bucovina, atunci ce-ar trebui sa facem, sa incepem cu terorismul contra rusilor ?

Acest topic a fost editat de Avens: 3 Jun 2004, 08:59 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MIA
mesaj 3 Jun 2004, 10:32 PM
Mesaj #34


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.320
Inscris: 21 April 04
Din: Timisoara, Romania
Forumist Nr.: 3.188



QUOTE (Avens @ 3 Jun 2004, 10:00 PM)
Cred ca multi arabi s-au saturat de nebunia terorista si vor ca si evreii, dealtfel, sa ajunga in fine la un compromis, nu pe baza istorica, (cine a lovit primul, cine a venit primul, etc) ci pe o baza concreta, actuala, ce-i de facut ca sa fie pace si sa fie acceptabil, pe cit posibil.

Asta sună frumos, dar cred că e nerealist. sad.gif
De prin '70 şi ceva īncoace, de la "şocurile petroliere" arabii se cam simt pe val. Şi dacă mai adaugi şi sporul lor demografic net superior celui israelian ( şi nu numai ) ...

Despre asasinate īn sine ... habar nu am ce să zic. Cu idee - eliminarea unor lideri clar īnclinaţi spre ... "soluţii radicale" - ar fi O.K. dar parcă, parcă mergeau chestii mai "discrete" ph34r.gif . Aşa prea seamănă a provocare pe faţă ... ori orişce provocare poate stīrni reacţii neprevăzute ... şi nu numai īn zona israeliano-palestiniană.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sorin666
mesaj 3 Jun 2004, 11:36 PM
Mesaj #35


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.069
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 668



QUOTE (Avens @ 3 Jun 2004, 11:00 PM)
Asasinarea rapida si punctuala a teroristilor ! DA, imi pare singura cale posibila pentru tinerea unui dialog democratic intre Israel si Palestina. Odata liderii terminati, nebunii vor pleca pe la casele lor.
Cred ca multi arabi s-au saturat de nebunia terorista si vor ca si evreii, dealtfel, sa ajunga in fine la un compromis, nu pe baza istorica, (cine a lovit primul, cine a venit primul, etc) ci pe o baza concreta, actuala, ce-i de facut ca sa fie pace si sa fie acceptabil, pe cit posibil.
Noi, romanii, ca am pierdut Basarabia, Bucovina, atunci ce-ar trebui sa facem, sa incepem cu terorismul contra rusilor ?

Si atunci care e deosebirea intre terorismul Hamas si cel al statului israelian?
O solutie realista SI legala ar fi arestarea (in masa deca e necesar) a leaderilor terorismului si judecarea lor LEGAL pe baza faptelor FACUTE (nu al intentiilor si presupunerilor)... Sa nu care cumva sa spui ca Mossadul nu are probe, ca nu ar crede nici Soimii Patriei smile.gif
Prin metodele actuale cred ca pana la urma toti palestinienii instare sa tina o arma in mana vor trebui "eliminati", ca iti place sau nu, pentru ei razboiul e unul de eliberare, sau poate iti imaginezi ca ei cred inca in ceea ce pentru ei reprezinta un fel de "Mos Craciun" (pardon, promisiunile facute de "patron" evreilor)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Pagini V   1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 8 May 2024 - 10:13 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman