HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

2 Pagini V  < 1 2  
Reply to this topicStart new topic
> Increderea In Tine ( Lectia Oamenilor), suntem oameni...asta e o scuza?
YoyoMan
mesaj 20 Jul 2004, 12:47 PM
Mesaj #36


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.930
Inscris: 3 November 03
Forumist Nr.: 1.126



Eu cred ca e foarte importanta. Dar din nou, nu oricine e constient de acest lucru si si cei care sunt trebuie sa stie sa foloseasca autosugestia in favoarea lor.


--------------------
"Marile fericiri ie mute...."
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(Afrodita)
mesaj 20 Jul 2004, 07:12 PM
Mesaj #37





Guests






La mine autosigestia functioneaza exact invers decat ar trebui biggrin.gif Daca imi zic "nu ma doare capu" ma va durea curand biggrin.gif Daca zic"mamaaa ce rau imi e", pana la urma ma apuc de treaba rofl.gif asa ca..la mine n-are nici un efect smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 21 Jul 2004, 11:25 AM
Mesaj #38


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



Afrodita, dacă autosugestia funcţionează īntotdeauna pe invers, cum pare a fi cazul tău, nu e nici o problemă. O iei pe invers şi te poţi orienta, īn felul ăsta. Mai rău e dacă atunci cīnd spui că nu te doare capul, capul ba te va durea, ba nu te va durea... Atunci, de abia, autosugestia nu mai are nici un efect! smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 21 Jul 2004, 11:25 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
(Afrodita)
mesaj 21 Jul 2004, 12:36 PM
Mesaj #39





Guests






Nope la mine nu functioneaza intotdeauna pe invers biggrin.gif Chiar e cand asa cand asa...Nici nu imi mai bat capu' cu ea ca oricum n-are efecte de nici un fel biggrin.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 21 Jul 2004, 01:38 PM
Mesaj #40


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



Buuun! Dacă aşa stau lucrurile să sperăm că cele ce ai scris drept semnătură a ta (mai ales chestia cu "primăvara") să nu fie autosugestie ci doar o "reuşită care aşteaptă după colţ"! wink.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(Afrodita)
mesaj 21 Jul 2004, 02:13 PM
Mesaj #41





Guests






Hehe , nu, nu e autosugestie, ci e mai bine zis un imbold, un impuls smile.gif Si o amintire...Si o speranta...Si pt "primavara" aia a mea lupt acum smile.gif


Stiu, stiu copyright AIWA , am invatat lectia tongue.gif rofl.gif ( ce sa fac daca mi-a placut cum a zis-o? hh.gif )
Go to the top of the page
 
+Quote Post
YoyoMan
mesaj 22 Jul 2004, 12:51 PM
Mesaj #42


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.930
Inscris: 3 November 03
Forumist Nr.: 1.126



Afro - a inscris-o Aiwa la Registered Trademark chestia cu primavara? biggrin.gif Oricum - nu stiam ca ea a zis-o dar e f faina.
Si cum te lupti pentru primavarea ta? rolleyes.gif


--------------------
"Marile fericiri ie mute...."
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 1 Nov 2006, 04:12 PM
Mesaj #43


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.489
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



QUOTE (fargakos @ 18 Apr 2004, 02:37 PM)
Multi consideram increderea in noi ca si acel lucru care ne face sa spunem " totul va fi bine". Uite de aici si marea problema: Cum putem sa spunem ca totul va fi bine cand noi nu suntem capabili sa controlam viitorul...

In asta consta frumusetea si misterul vietii, printre altele.


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 2 Nov 2006, 10:35 AM
Mesaj #44


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



Da, aşa e.

Şi chiar dacă avem presimţiri că nu va fi chiar totul bine tot zicem "las', că o să trec eu cumva şi de aia..."

Nu sīnt chiar convins că dacă am putea controla viitorul am avea īncredere sporită īn noi. Bănuiesc că ar trebui să-l putem controla 100% ca să reuşim. Dar īn acest caz o bună parte din "hazul" (=farmecul şi frumuseţea) vieţii noastre s-ar duce pe apa sīmbetei...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 3 Nov 2006, 01:41 PM
Mesaj #45


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



QUOTE (Felina @ 1 Nov 2006, 05:12 PM)
QUOTE (fargakos @ 18 Apr 2004, 02:37 PM)
  Uite de aici si marea problema: Cum putem sa spunem ca totul va fi bine cand noi nu suntem capabili sa controlam viitorul...

In asta consta frumusetea si misterul vietii, printre altele.

Ba e taman pe dos...Ne putem controla viitorul, si chiar ne petrecem toata viata cufundati in treaba asta.
Cand alegi sa urmezi calea invataturii, jocul de fotbal, bautul berii in exces, tentatia strazii si a banului usor castigat, mirajul showbitz, glamor, persoana iubita, standardele de viata.....ori de cate ori alegi ceva iti pui la cale viitorul.


Nu il putem stapani, care este un fel de altceva...dar de influentat si controlat o facem asa cum ne pricepem fiecare.
Iar la faza cu stapanitul viitorului, aici nu pot decat sa ii dau dreptate absoluta felinei, ar fi cel mai cumplit lucru care i-s-ar putea intampla umanitatii...


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Yvonne
mesaj 4 Nov 2006, 03:57 PM
Mesaj #46


Eternul Visator
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.405
Inscris: 5 November 03
Din: arad
Forumist Nr.: 1.137



Daca am incredere in mine ? As raspunde asa : in partea teoretica a fiintei mele am mare incredere, INSA in partea practica a aceleiasi fiinte , increderea mai trebuie verificata si aprofundata. Am ajuns la concluzia ca totul tine de experientele anterioare. Reusitele, esecurile nu ni se datoreaza numai noua personal ci cred ca trebuie puse in raport cu mediul in care s-au produs, in coimplicarea celorlalti in evolutia noastra. Si mai ceva : in ceea ce fac de una singura am incredere totala ca voi reusii, dar cand planul este comun....slabe sanse....asa ca as vrea sa vorbesc despre increderea comuna, dar sint atatea de spus....


--------------------
unu si cu unu fac 2
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bellatrix
mesaj 8 Nov 2006, 10:53 PM
Mesaj #47


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 4
Inscris: 2 November 06
Forumist Nr.: 8.879



Foarte interesant subiectul... intotdeauna am legat increderea in sine de stima de sine. Consider ca fiecare avem o voce critica interioara, constient sau inconstient, care ne deranjeaza mai ales in situatii "delicate", sa zicem: in stari depresive, in contact cu oameni straini sau cu persoane de care ne simtim atras/a, situatii in care am facut o greseala, atunci cand ne simtim raniti emotional, cand ne simtim dezaprobati de persoane dragi noua (parinti, prieteni apropiati..). De fapt aceasta voce critica este cea care ne creaza stima de sine, este cea care coordoneaa in mare parte gandurile noastre de fiecare zi, si in final ne structureaza personalitatea. Daca stim sa facem fata acestei "voci" critice ne vom putea recladi increderea in fortele proprii. Asa vad eu lucrurile teoretic. Planul de bataie pare bun... hmm.gif


--------------------
"Like water be gentle and strong. Be gentle enough to follow the natural paths of the world and strong enough to rise up and reshape the world" VPMortensen
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 9 Nov 2006, 01:06 AM
Mesaj #48


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



cel mai greu e să găseşti un echilibru īntre īncrederea īn forţele proprii şi modestie, căci prea multă īncredere ne face să părem cu nasul pe sus, iar prea puţină nişte pămpălăi... smile.gif


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(Afrodita)
mesaj 29 Aug 2007, 11:57 AM
Mesaj #49





Guests






Inca un topic bun ce s-a prafuit vreme de aproape un an... Mey, oameni buni, nu va mai place sa filozofati sau sa vorbiti de experientele voastre? hmm.gif

A avea incredere in sine si a fi cu nasul pe sus sunt doua chestii total diferite. Pentru ca ala de e cu nasul pe sus e plin de el - ceea ce nu inseamna neaparat ca are incredere in el - as spune mai degraba ca are "issues" - probleme. Iar cel ce are incredere in sine nu e neaparat cu nasul pe sus.
La fel si cu "pampalaii" biggrin.gif

Off, au trecut 3 ani de cand am scris aici. In timpul asta am ajuns de nu am mai avut pic de incredere in mine. Si cu toate astea am luat decizii care mi-au schimbat viata la 180 grade biggrin.gif De ce? Din inconstienta, dintr-o credulitate copilareasca - "caracteristica" ce-am avut-o mereu cand toate celelalte m-au parasit - si din instinct si obisnuinta de ami spune "o sa fie bine". Rau nu e biggrin.gif mai ales ca intre timp mi-am recastigat mare parte din increderea in sine. Daca nu ajungeam sa fiu parasita in mijlocul unei lumi de care si uitasem ca exista - nu ajungeam sa aflu de ce-s capabila. Inca invat, dar acum cand spun "Eu POT orice!" - o si cred! Cu tarie! De aceea multi spun ca-s o femeie "plina de mine" - ceea ce nu e adevarat, caci de multe ori cand spun "Eu POT!" imi tremura picioarele si sunt ingrozita rofl.gif doar ca nu se vede harhar.gif (de aceea am si spus ca aia care par plin de ei nu au neaparat incredere in ei wink.gif )

PeSe: spun de mine in topicurile astea pentru ca nu imi place sa vorbesc la general si nici in numele altora, dar cred in "puterea exemplelor" si n-am alte exemple decat experienta personala biggrin.gif

PeSe 1 : Acuma mai spuneti si voi ceva, sa nu se priceapa ca vorbesc singura ca-mi place sa ma aud rofl.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Sorayna
mesaj 20 Sep 2007, 11:32 AM
Mesaj #50


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 2
Inscris: 14 September 07
Forumist Nr.: 10.543



Autosugestia joaca un rol destul de important...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(Afrodita)
mesaj 21 Sep 2007, 01:51 AM
Mesaj #51





Guests






Nu spune nimeni ca nu are un rol important, ideea era: suntem constienti de ea? O folosim constient sau inconstient?

Si oricum, sunt destule cazuri in care autosugestia nu functioneaza biggrin.gif (eu o tin tot pe-a mea rofl.gif la mine autosugestia tot nu functioneaza cum trebuie cand vreau sa ma folosesc de ea constient biggrin.gif Probabil ca functioneaza cand si daca o folosesc fara sa-mi dau seama ca asta fac biggrin.gif )
Go to the top of the page
 
+Quote Post
RottenKID
mesaj 2 Oct 2007, 06:59 PM
Mesaj #52


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 18
Inscris: 2 October 07
Forumist Nr.: 10.698



oh,la asta ma gandeam si eu acu' nu mult timp,iti croiesti in cap tot felul de ganduri,idei,scenarii...dar cand ajungi fata in fata cu 'situatiunea' totul se prabuseste. [ cel mai iubit dintre pamanteni cred ca ar subscrie la fraza asta ]
n-am prea multe de zis atunci,un link catre versurile unui song si un un/o citat/replica

CODE
Imediat dupć nastere, omule fćrć putere si flexibil,cānd moare,e rigid si insensibil.
Cānd un copac e-n crestere,e fragil si elastic,dar cānd e uscat si rigid,el moare.
Rigiditatea si tćria sunt īnsotitorii mortii.
Elasticitatea si lipsa de putere sunt expresii ale prospetimii vietii.
Pentru cć ceea ce s-a rigidizat nu īnvinge niciodatć.

Calauza.

Acest topic a fost editat de RottenKID: 2 Oct 2007, 07:01 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
vertigo
mesaj 14 Oct 2007, 02:38 PM
Mesaj #53


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 9
Inscris: 31 January 05
Forumist Nr.: 5.606



Ptr mine self esteem este temelia pe care imi construiesc viata. Daca aceasta fundatie ii proasta ... viata mea va fi la fel. Daca vreti niste cursuri super eficiente si concise despre self esteem va recomand Nathaniel Branden (descarca-ti de pe emule).
Le-am asultat si reascultat. Am 30 de ani si pana la 29 de ani am stat extrem de prost la self esteem, eram ca o minge de pinball (fara o directie precisa) cu scurte momente de revolta si multe momente de frustrare.
Sunt multe bariere mentale care s-au construit si de care am devenit constient de ele. Filozofia mea acum ii sa le incalc si sa nu-mi pese prea mult. Fac rationamente de genul (nu sunt asa priceput inca) spre exemplu: nu am curaj sa vb intr-un grup/de ce?/ ptr ca imi este frica ca se va rade de mine sau nu voi fi scultat/ce se intampla la altii care totusi vb si nu sunt ascultati sau se rad de ei/vb in continuare si isi termina ideea si o fac cu acelasi entusziasm, daca se rade pur si simple ignora/cat de rau, ce am de pierdut daca se rade de mine?/ probabil nu prea multe, in acelasi mod cum eu am ras de altii si altii o fac pe spatele meu, nu se intampla decat sa ne simtim mai relaxati. Am citit ca "nimic nu este mai de temut decat teama insasi", sunt bucuros cand fac ceva ce mi-a fost frica sa fac, simt ca mi-am facut mai mult loc in jurul meu ptr personalitatea mea.
Cu cat imi construiesc mai multe perechi: stimul/situatie - raspuns adecvat la situatia respectiva, cu atat am mai mare incredere sa infrunt orice provocare. Si acest lucru se face cel mai bine prin incercari.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andra_v
mesaj 15 Oct 2007, 04:27 PM
Mesaj #54


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.799
Inscris: 9 September 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.652



QUOTE(Diana-Maria @ 20 Apr 2004, 10:38 AM) *
Increderea in propriile puteri ar trebui sa aiba la baza o auto-evaluare corecta a posibilitatilor pe care fiecare dintre noi le are.
Dar citi dintre noi pot fi obiectivi cind se refera la propria persoana? unsure.gif

Aici e cheia, Diana-Maria (pe unde mai esti?): cunoasterea cat mai obiectiva a propriei persoane iti da incredere in fortele proprii. Daca iti cunosti fortele te intinzi cat iti permite plapuma. Increderea in sine exagerata nu inseamna decat teribilism. Balonul se desumfla la prima adiere de vant.
Am rezerve mari in ceea ce priveste increderea pe care ti-o da un succes profesional pt. ca, primo, pozitia sociala dobandita se poate datora conjuncturii si, secundo, ce faci in urma unui insucces major: iti pierzi total increderea in tine?
Afro, din experienta iti dau dreptate, nu filozofez: multi confunda incederea in sine cu nasul pe sus, cu tupeul si infumurarea. Increderea in fortele proprii presupune o doza de realism, sa fii permanent cu picioarele pe pamant, nu cu capul in nori. Lipsa modestiei te face sa nu-ti cunosti lungul nasului, sa accepti provocari peste puterile tale, aruncandu-te in extrema cealalta: demobilizare, descurajare, frustrari, teama de esec.



--------------------
An Appeal From James’ Family

An Appeal From James’ Family
Unidentified gunmen kidnapped journalist James Foley in northwest Syria on Thanksgiving Day, November 22 2012.

Jim is the oldest of five children. He has reported independently and objectively from the Middle East for the past five years. Prior to his work as a journalist, Jim helped empower disadvantaged individuals as a teacher and mentor assisting them in improving their lives.

The family appeals for the release of Jim unharmed.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fiica_lunii
mesaj 18 Oct 2007, 11:33 AM
Mesaj #55


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.042
Inscris: 4 March 05
Din: Bacau
Forumist Nr.: 5.853




QUOTE
Daca iti cunosti fortele te intinzi cat iti permite plapuma.


Singurul mod de a-ti cunoaste cu adevarat limitele este sa incerci sa treci dincolo de ele.
Eu cred ca daca iti spui: "imi cunosc limitele, atata pot, mai mult nu", ramai intr-o pozitie care iti da un fel de siguranta dar te si plafoneaza. In schimb daca incerci sa te autodepasesti vei descoperi mereu lucruri care te vor surprinde la persoana ta. Daca incerci sa-ti depasesti temerile vei afla ca nu poti niciodata sa-ti cunosti cu adevarat limitele, caci nu sunt fixe. Omul e creat sa se dezvolte, sa invete lucruri noi cat traieste, sa-si impinga mereu limitele mai departe, sa incerce mereu sa devina mai bun.
Atunci cand descoperi ca ai reusit sa-ti invingi limitele (pe care le aveai in gand, caci asta e doar in mintea noastra.... sunt niste bariere mentale), ca ai reusit sa-ti invingi temerile, ca ai indraznit sa gandesti mai departe de lucrurile care te inspaimantau si le-ai lasat in urma, atunci increderea in tine apare automat. E ceva ce vine de la sine si nu e legat de cunoasterea limitelor, ci e legata de cunosterea faptului ca poti depasi anumite limite/temeri/piedici etc.


--------------------
E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra. (Jules Renard)
blogul meu cu icoane: http://madebyioanadaria.blogspot.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andra_v
mesaj 18 Oct 2007, 04:31 PM
Mesaj #56


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.799
Inscris: 9 September 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.652



Haideti sa nu incurcam borcanele. Autodepasirea nu implica necunosterea lungului-nasului. Cand te arunci cu capul inainte ajungi inevitabil la esec si iti pierzi increderea in tine.


--------------------
An Appeal From James’ Family

An Appeal From James’ Family
Unidentified gunmen kidnapped journalist James Foley in northwest Syria on Thanksgiving Day, November 22 2012.

Jim is the oldest of five children. He has reported independently and objectively from the Middle East for the past five years. Prior to his work as a journalist, Jim helped empower disadvantaged individuals as a teacher and mentor assisting them in improving their lives.

The family appeals for the release of Jim unharmed.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Zed
mesaj 18 Oct 2007, 05:09 PM
Mesaj #57


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.766
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 671



QUOTE(andra_v @ 18 Oct 2007, 05:31 PM) *
Cand te arunci cu capul inainte ajungi inevitabil la esec si iti pierzi increderea in tine.


Noroc ca nu gandeste toata lumea asa . Mai ales , savantii , cercetatorii etc etc .
Sau te referi strict la gravitatie ?!


--------------------
I'm hanging on your words /Living on your breath
Feeling with your skin /Will I always be here ?!

Iarta-ti mereu dusmanii. Nimic nu-i supara mai tare.
www.unicef.org
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nefertiti
mesaj 18 Oct 2007, 05:26 PM
Mesaj #58


[Vera]
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.054
Inscris: 25 October 06
Din: pe plaja
Forumist Nr.: 8.842



QUOTE(Zed @ 18 Oct 2007, 06:09 PM) *
Sau te referi strict la gravitatie ?!


rofl.gif rofl.gif


--------------------
passionate about latin america

Cafeneaua
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fiica_lunii
mesaj 18 Oct 2007, 07:13 PM
Mesaj #59


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.042
Inscris: 4 March 05
Din: Bacau
Forumist Nr.: 5.853



QUOTE
Daca iti cunosti fortele te intinzi cat iti permite plapuma


QUOTE
Autodepasirea nu implica necunosterea lungului-nasului


Pai una este sa iti cunosti fortele si alta e sa-ti cunosti lungul nasului.
Eu am comentat la faza cu cunoscutul fortelor.
Eu prin a-ti cunoaste lungul nasului inteleg sa-ti cunosti locul pe care il ocupi in societate, loc ce nu depinde numai de tine si de fortele tale ci si de mediul in care te-ai nascut si ai trait.
Poate gresesc eu?....

QUOTE
Noroc ca nu gandeste toata lumea asa . Mai ales , savantii , cercetatorii etc etc .
Sau te referi strict la gravitatie ?!

thumb_yello.gif


--------------------
E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra. (Jules Renard)
blogul meu cu icoane: http://madebyioanadaria.blogspot.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
AndraF
mesaj 18 Oct 2007, 08:15 PM
Mesaj #60


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 1
Inscris: 18 October 07
Forumist Nr.: 10.756



Nivelul increderii in mine variaza (ca si nivelul banilor din portofel, asa cum spunea si initiatorul topicului), nu ni se intampla oare tuturor asa?
Cand am parte de o reusita increderea in mine e la cote maxime, cand am parte de un esec....m-as culca si nu m-as mai trezi... sad.gif ... Dar viata m-a invatat ca o stare de fapt nu poate dura la nesfarsit...cumva timpul le va rezolva pe toate (timpul, si evident ca trebuie sa pun si eu umarul...Si asa, usor, usor, dintr-un om cu destul de putina incredere in fortele proprii in general, am ajuns sa fiu cel putin o tipa care accepta si infrangerile fara sa dispere maxim.
Nota: Acum nivelul increderii in mine e zero. dar ma stradui sa ma "ridic"...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 18 Oct 2007, 08:31 PM
Mesaj #61


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



Bine venita pe aici......si sa continui sa ai incredere thumb_yello.gif

Sorin.


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fiica_lunii
mesaj 19 Oct 2007, 10:23 AM
Mesaj #62


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.042
Inscris: 4 March 05
Din: Bacau
Forumist Nr.: 5.853



@AndraF: Bine ai venit la Han! flowers.gif

Pe mine, un esec nu ma descurajeaza. Daca as avea mai multe esecuri repetate in aceeasi directie atunci da. Dar un singur esec nu e de natura sa ma faca sa-mi pierd increderea in mine. Ma face doar sa ma gandesc mai bine la problema respectiva si sa o analizez mai profund daca intr-adevar merita... adica daca e cu adevarat ceva important.... ca daca nu e importanta nu mai merita sa insist in directia respectiva.


--------------------
E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra. (Jules Renard)
blogul meu cu icoane: http://madebyioanadaria.blogspot.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andra_v
mesaj 19 Oct 2007, 01:35 PM
Mesaj #63


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.799
Inscris: 9 September 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.652



Bun-venit!
Nici pe mine nu ma descurajeaza un esec. Am trecut printr-o suita de esecuri (e bine sa nu tinem in noi si sa avem curajul sa recunoastem) si am invatat sa-mi recapat increderea in mine. Cineva mai in varsta mi-a explicat ca descurajarea dupa o suita de esecuri nu denota decat lipsa de caracter. Ce, nu ma cunosc pe mine? Nu-mi cunosc fortele?
Dar, si aici este un DAR: am invatat din aceste esecuri. Adica mi-am pus intrebarea daca directia e buna, daca strategia a fost buna, unde am gresit, daca merita sa merg pe acea cale. Daca da, cum? Daca nu, in ce directie s-o apuc. Adica, fara sa intru in deznadejde, nu m-am complacut cu texte de genul: "Am facut tot ce am putut.", "Altii sunt de vina" si alte baliverne.
Un esec ma face sa ma autoanalizez, sa vad lucid unde am gresit si sa fac tot posibilul sa nu repet greseala. Si cea mai mare greseala este sa dai vina pe ghinion/conjunctura/"apropiati".


--------------------
An Appeal From James’ Family

An Appeal From James’ Family
Unidentified gunmen kidnapped journalist James Foley in northwest Syria on Thanksgiving Day, November 22 2012.

Jim is the oldest of five children. He has reported independently and objectively from the Middle East for the past five years. Prior to his work as a journalist, Jim helped empower disadvantaged individuals as a teacher and mentor assisting them in improving their lives.

The family appeals for the release of Jim unharmed.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tristana
mesaj 19 Oct 2007, 04:05 PM
Mesaj #64


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 1
Inscris: 19 October 07
Forumist Nr.: 10.762



Foarte interesant subiect si cred ca foarte arzator pentru multi dintre noi, chiar daca unora le este mai greu sa recunoasca asta smile.gif
Nu ma pot lauda ca am incredere in mine mereu. Au fost momente in care din cauza lipsei de incredere, sufeream de nehotarare si nu eram capabila sa iau o decizie. Nu era teama de esec, pentru ca am avut destule esecuri tocmai din cauza lipsei de incredere in fortele mele, ci teama ca poate nu sunt in stare sa iau decizia corecta, ca imi scapa ceva, ca poate exista o solutie mai buna pentru situatia respectiva, solutie pe care eu nu pot vedea, in fine... Am invatat ca pana la urma, ceea ce depinde de tine in viata trebuie sa decizi tu, tinand cont de ceea ce conteaza cel mai mult pentru tine, de sistemul tau de valori. Si ca nimeni nu iti poate inspira incredere in tine, mai mult decat o poti face tu. Sigur, sunt persoane care ne ajuta mult prin felul lor de a fi si ne inspira dar nu putem conta ca vor fi mereu langa noi sa ne dea incredere in propria noastra persoana. Cred ca ar trebui sa nu ne fie teama sa gandim cu propria noastra minte, fara sa ne luam dupa parerile celorlalti, mai ales atunci cand e vorba de viata noastra, sa nu uitam niciodata de noi insine si sa nu incercam mereu sa facem ceea ce se asteapta ceilalti sa facem, doar ca sa nu ii suparam.
Eu, una, ca sa am incredere in mine, trebuie sa am convingerea ca am dreptate si ca ceea ce fac este bine atat pentru mine cat si pentru cei din jur. Chiar daca uneori aleg un drum mai greu si mai anevoios, imi da incredere in mine sa stiu ca cel putin am facut ceea ce am crezut ca e bine si in eventualitatea ca voi esua, am sufletul impacat ca am actionat conform convingerilor mele.

O zi buna, va doresc!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bobo66
mesaj 19 Oct 2007, 04:13 PM
Mesaj #65


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 163
Inscris: 12 July 07
Din: Sibiu
Forumist Nr.: 10.063



han.gif
Important este sa luam decizii corecte in momentele esentiale ale vietii.

Acest topic a fost editat de bobo66: 19 Oct 2007, 04:15 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ilie
mesaj 21 Oct 2007, 04:04 AM
Mesaj #66


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.816
Inscris: 16 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.605



"Increderea in propriile puteri ar trebui sa aiba la baza o auto-evaluare corecta a posibilitatilor pe care fiecare dintre noi le are." Fals!
increderea in sine nu are a face cu vreo valuare, iar daca tu sau altul valueaza ceva, nu trebuie sa o faca "corect".
"Cand te arunci cu capul inainte ajungi inevitabil la esec Fals! si iti pierzi increderea in tine Fals!. Numai unii si-o pierd...

pe mine un succes ma stimuleaza, iar un esec imi face rau o zi, poate doua - dupa care "sar" peste el, cel mai bine e cand zboara ca un fum.

"Singurul mod de a-ti cunoaste cu adevarat limitele este sa incerci sa treci dincolo de ele." thumb_yello.gif

Acest topic a fost editat de freeman: 21 Oct 2007, 04:11 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pagini V  < 1 2
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 28 March 2024 - 05:20 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman