HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

 
Reply to this topicStart new topic
> Chid Turistic
supersurfer
mesaj 14 Apr 2004, 05:03 PM
Mesaj #1


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 56
Inscris: 9 January 04
Forumist Nr.: 1.755



Va propun aici sa creem un [/I]Ghid Turistic[I] in ajutorul celor care doresc sa viziteze anumite orase ale lumii.

Pentru inceput va voi da cate va informatii utile despre orasul meu natal Sighisoara. Promit ca cat de curand posibil sa va dau cateva informatii utile si despre orasul unde locuiesc acum [/B]Mannheim/germnay

Positia geografica a Sighisoarei

Municipiul Sighisoara este situat la extremitatea sudica a judetului Mures, în Podisul Tarnavelor (zona raului Tarnava Mare) si se întinde de o parte si de alta a Tarnavei Mari, situat la 123 de km de la izvoarele raului în zona de varsare a paraului Saes.

Din punct de vedere matematic, Sighisoara este situata între urmatoarele coordonate: 24°46'40", longitudine estica si 46°12'38", latitudine nordica.

Sighisoara este al doilea oras ca marime si importanta (istorica, economica, politica, geografica) din judetul Mures, fiind ridicat la rangul de municipiu la 16 februarie 1968 si avand în subordine administrativa sase localitati componente (Angofa, Aurel Vlaicu, Rora, Soromiclea, Venchi, Catunul Viilor) si un sat Hetiur.

Municipiul beneficiaza de o avantajoasa pozitie geografica, în partea centrala a tarii, pe traseul unor însemnate artere de comunicatii feroviare (magistrala Bucuresti - Brasov - Teius, cu derivatii spre Arad si Cluj – Oradea) si rutiere (DN Brasov – Targu Mures, care este în acelati timp un tronson din drumul european E60, DN Sibiu – Sighisoara). Datorita acestei pozitii, distantele pana la principalele localitati de interes economic, administrativ, cultural si turistic nu sunt prea mari: 297 km pana la Bucuresti, 120 km la Brasov, 156 km pana la Cluj Napoca, 90 km – Sibiu, 54 km -Targu Mures.

Municipiul coboara din Dealul Cetatii (425 m), deal încoronat de cetatea medievala si întins dinspre NV spre SE, în mijlocul unei imens amfiteatru natural, marginit la N de Dealul Stejaris (524 m) si Hula Danesului, la S de Lunca Postei care urca spre Dealul de Mijloc (511 - 603 m), iar spre E de Dealul Bradet (524 m). Diferenta de înaltime este de 110 m, astfel ca Dealul Cetatii domina întreaga vale din amonte a Tarnavei Mari, altitudinea maxima fiind de 430 de m la S, iar cea minima de 350 m în V.

Mai multe informatii si posibilitati de cazare gasiti pe pagina principala a orasului[B]

http://www.sighisoara.com
Go to the top of the page
 
+Quote Post
BLANCA
mesaj 15 Apr 2004, 09:53 AM
Mesaj #2


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 282
Inscris: 21 January 04
Forumist Nr.: 1.914



sorry de of topic dar titul forumului tau e "chid turistic?" ..ce o insemna oare?? unsure.gif


--------------------
Tot ce se intampla are un scop.
Multumesc Dumnezeului meu ca exist.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
supersurfer
mesaj 15 Apr 2004, 11:35 AM
Mesaj #3


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 56
Inscris: 9 January 04
Forumist Nr.: 1.755



[B]SORRY !!![/B]

Trebuia sa se numeasca Ghid Turistic. imi cer scuze de greseala
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 29 March 2024 - 01:26 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman