HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

 
Reply to this topicStart new topic
> Re The Empire
Mihai
mesaj 13 Apr 2004, 08:43 PM
Mesaj #1


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



Comentarii referitoare la nuvela fantastica The Empire, semnata de side_story.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ares
mesaj 13 Apr 2004, 09:22 PM
Mesaj #2


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 805
Inscris: 5 September 03
Din: Bucureşti
Forumist Nr.: 711



OK... O sa incep eu smile.gif
In primul rand - titlul... E frumos, dar si mai frumos este un titlu original / in romana la ceva in romana... Nu ca sunt al naibii, dar sa fim un pic mandrii de limba noastra frumoasa smile.gif
In al doilea rand... Ai postat acolo "capitolul 1, 2, 3"... Eu personal cred ca le poti lasa faza cu capitolele la o parte, ca un capitol trebuie sa aiba un numar considerabil de pagini si deranjeaza, parca rupe ritmul... nu stiu cum sa explic, dar m-a deranjat ideea (nu mi-o lua in nume de rau wink.gif )
Acum relativ la scriitura - se vede ca fragmentele sunt din prima mana. Ideal este sa le scrii, sa le lasi sa se "raceasca" si dupa aceea sa mai treci inca o data peste ele, cizeland ceea ce iti sare in ochi. Asta duce la un text mai placut, mai robust. O alta problema, folosirea excesiva a perfectului compus duce cu gandul la ceva mai putin "literar". Un text este mai elegant cu verbele la perfectul compus (nu zic ca toate trebuie sa fie asa)... De exemplu:

Pustnicul s-a trezit odata cu primele raze de soare. S-a ridicat in capul oaselor si apoi a dat la o parte pielea de urs cu care era acoperit. A aranjat-o in coltul pe care il folosea drept pat si a iesit din mica deschizatura pe care altii ar fi denumit-o grota.

OK... Deocamdata partea asta de chichitze... Revin cand am mai mult timp, sa ma iau si de text smile.gif

Oricum, spor la munca si inspiratie, ca tare ne-ar prinde bine ceva texte fantasy autohtone (pacat ca literatura asta-i vazuta asa de "prost" pe meleaguri mioritice, dar asta-i alta discutie).

Acest topic a fost editat de Ares: 13 Apr 2004, 09:23 PM


--------------------
Atat de multe carti si atat de putin timp... Vizitati "Pagina Cronicarului".
Go to the top of the page
 
+Quote Post
side_story
mesaj 13 Apr 2004, 10:10 PM
Mesaj #3


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 267
Inscris: 10 March 04
Forumist Nr.: 2.527



Titlul...
Nu m-am gandit niciodata. Ma gandisem sa ii zic Imperiul nu se sfarsaste niciodata. (Mihai, daca ai timp, poate schimbi tu titlul. Cred ca e mai frumos in romana)
Cat despre perfectul compus, primul capitol este in afara actiunii propriu-zise a nuvelei. Un fel de poveste marginala (side-story rofl.gif ). Iar stilul...deh... sunt la prima incercare serioasa....se vede.
Scuze pentru structurarea pe capitole, dar le-am impartit dupa actiunea fiecaruia....

Sper ca in continuare sa nu va dezamagesc thumb_yello.gif


--------------------
Asculta adevarul din adancul inimii tale. Daca tu nu il poti auzi, nimeni nu ti-l va putea spune.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 28 March 2024 - 10:15 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman