HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Universul Credintei:

Mesajele cu caracter ateist sau care au ca scop denigrarea unei religii sunt interzise in cadrul acestui forum.

3 Pagini V  < 1 2 3  
Reply to this topicStart new topic
> De Ce Nu A Avut Dumnezeu Doi Fii ?, Curiozitate
SolaScriptura
mesaj 15 Apr 2004, 12:17 PM
Mesaj #71


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 278
Inscris: 22 January 04
Forumist Nr.: 1.931



Si daca eu vin azi la tine si zic "Sunt crestin", dupa ce ma evaluezi? Cum i-ti dai seama daca sunt crestin sau nu sunt crestin? Ajunge o declaratie verbala?


--------------------
"In nimeni altul nu este mantuire; caci nu este sub cer nici un alt Nume dat oamenilor in care trebuie sa fim mantuiti." Faptele Apostolilor 4:12.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gypsyhart
mesaj 15 Apr 2004, 12:50 PM
Mesaj #72


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.854
Inscris: 4 December 03
Forumist Nr.: 1.365



@SolaScriptura
Am dat o definitie a crestinului (in opinia mea) pe celalalt forum.
In prima faza declaratia verbala e suficienta. (Si sa stii ca daca vad persoana fata in fata pot sa aflu foarte multe din acest gest simplu). Apoi normal ca in functie de imprejurari (daca acestea imi permit) o sa urmaresc si comportamentul persoanei respective.
Ce am vrut sa spun aici este ca ma intereseaza oamenii in carne si oase nu o teorie abstracta despre Dzeu, dragoste, TAine, si alte lucruri care vin din discursul teologic. Si asa pot spune ca ma intereseaza si "musulmanul" si "hindusul" si "budhistul" etc etc etc....Ma intereseaza cel care spune/face/ gandeste un lucru, si mai putin lucrul in sine.
Sper ca am fost clar.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
saldora
mesaj 1 May 2004, 11:25 AM
Mesaj #73


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 732
Inscris: 24 April 04
Forumist Nr.: 3.238



QUOTE (gypsyhart)
Ce am vrut sa spun aici este ca ma intereseaza oamenii...

Unde duce acest interes pentru oameni? adica ai un scop?

Acest topic a fost editat de saldora: 1 May 2004, 11:25 AM


--------------------
Am adunat cuvintele si acum suflu peste ele... ca intr-o papadie.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 1 May 2004, 11:25 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
barbi
mesaj 2 May 2004, 02:02 PM
Mesaj #74


Haiduc
**

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 70
Inscris: 30 April 04
Din: constanta
Forumist Nr.: 3.312



dar de ce are D-zeu fiu? cum si cand a fost creat? a fost creat in mod special? sau si el are o existentza nedefinita ca si a lui D-zeu? daca da,sunt pe picior de egalitate?


--------------------
Zambeste! Maine va fi mai rau! :)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mentosana in cor...
mesaj 2 May 2004, 05:27 PM
Mesaj #75


Black Hat Lurker
****

Grup: Membri
Mesaje: 355
Inscris: 19 April 04
Forumist Nr.: 3.157



barbi, de ce pui intrebari inutile si "distructive"? 6.gif
Chestiile astea pe care vrei tu sa le afli nu sunt comentabile, dogma e in afara oricarei discutii sau interpretari. Ori crezi, ori esti eretic, nu exista alternativa. Poate free thinking ar fi o cale de mijloc, dar nu intr-o discutie religioasa pe un topic teist.


--------------------
plutesc in alcool ca viermele-n tequila
Go to the top of the page
 
+Quote Post
barbi
mesaj 2 May 2004, 05:32 PM
Mesaj #76


Haiduc
**

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 70
Inscris: 30 April 04
Din: constanta
Forumist Nr.: 3.312



ohyeah.gif pai intreb si eu ca sa stiu rolleyes.gif 'cine stie cunoaste' rofl.gif


--------------------
Zambeste! Maine va fi mai rau! :)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gypsyhart
mesaj 3 May 2004, 09:34 AM
Mesaj #77


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.854
Inscris: 4 December 03
Forumist Nr.: 1.365



QUOTE (saldora @ 1 May 2004, 01:27 PM)
QUOTE (gypsyhart)
Ce am vrut sa spun aici este ca ma intereseaza oamenii...

Unde duce acest interes pentru oameni? adica ai un scop?

Pentru Saldora...
Prin ceilalti incerc sa ma inteleg pe mine. Scopul sunt eu....

Go to the top of the page
 
+Quote Post
makarie
mesaj 5 May 2004, 11:38 AM
Mesaj #78


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 11
Inscris: 25 March 04
Forumist Nr.: 2.739



sincer sa fiu... am fost profund uimit de intrebarea ta! good question!!! este o intrebare ce starneste uimire si chiar zambete rofl.gif rofl.gif ohyeah.gif gresesc daca spun ca e haioasa? poate ca da poate ca nu depinde acum de perspectiva din care privesti lucrurile
dar sa revin la treburi mai serioase. am putea aborda aceasta problema din perspectiva teologica si aici fac trimitere strict la dogma Sf Treimi- comuniunea perfecta dintre cele 3 persoane, din nefericire noi ne folosim de antropomorfisme, relatia filiala intre Tatal si Fiul nu este aceasi cu relatia tata fiu pentru ca- fac timitere la apropiere- "Tatal este intru Mine si Eu intru Tatal" deci practic nu putem vorbi de o separatie clara, distincta intre Tatal si Fiul, acestia sunt doua persoane diferite insa au aceaiasi fiinta. in Hristos Dumnezeu si omul sunt UNA, in El, prin urmare il gasim si pe Tatal. vreau prin aceasta dizertatie sa arat faptul ca practic nu exista un Fiu descendent din Tatal, nu a existat un timp cand Fiul nu a fost ci Fiul exista deodata cu Tatal avand aceasta in minte si uitandu-ma la intrebarea ta... mi se pare absurda!

de asemeni se poate aborda aceasta intrebare din pespectiva arhetipala sau putem observa trasa prefigurari treimice la popoarele pagane. voi face o trimitere clara la egipt. stiut este faptul ca egiptenii aveau mai multe sisteme religioase unul din acestea fiind Heliopolys din care, se pare, ca a facut parte si Moise. ei bine acest sistem presupunea ca la inceput a fost haosul si din haos s-a creat zeul Atum identificat cu soarele, nu intru prea mult in detaliile doctrinare insa din acest zeu iau nastere 8 descendenti organizati in 4 perechi (masc si fem). insa din aceste 4 perechi doar una este mai importanta Isis si Osiris. iarasi treimea. cifra trei este o cifra simbolica

Este notabila aparitia simbolica a cifrei trei, nu īn sens marginal, ci cu rol central īn filosofia stramosilor nostri despre viata si destin. Cifra trei, numar sacru, devine simbol al vietii vesnice, deci si al credintei statornice īn īnviere si este gasita sub forma geometrica a triunghiului, atāt de comun īn decoratiile obiectelor de ritual mai ales, inclusiv pe statuetele zeitelor (vezi vazele de la Sultana-Oltenia, mileniul V ī.d.H.). Simbolizānd ciclurile vietii, cifra trei īntruchipreaza totalitatea, trei si unul īn acelasi timp, fara confuzie si fara separatie (ca un fel de prototip al doctrinei despre Sf. Treime ca fiind un Dumnezeu, īn crestinismul de mai tārziu); cifra trei reprezentānd astfel perfectiunea, se afla si īn numarul ei dublu, sase, īn mod repetat, īn multe din elementele decorative ale zeitei pasare si pe obiectele de cult.


--------------------
"omul este masura tuturor lucrurilor"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gypsyhart
mesaj 7 May 2004, 11:00 AM
Mesaj #79


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.854
Inscris: 4 December 03
Forumist Nr.: 1.365



@barbi
din cate am inteles eu dzeu e un tip jucaus...ii place sa se travesteasca:D
de fapt el e si regizor si actor si spectator:D
si asa cum fiecare din aceste "personaje"e important ca sa aibe loc o piesa de teatru tot asa si cu tatal, fiul si sfantul duh.....
sper ca te'am mai lamurit oleaca
Go to the top of the page
 
+Quote Post
user_anonim
mesaj 7 May 2004, 04:35 PM
Mesaj #80


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 63
Inscris: 29 September 03
Forumist Nr.: 868



Raspunsul l-am auzit mai demult de la un student la teologie. Pentru ca bucuria creatiei sa fie deplina , Sfanta Treime s-a impartit in 3, Tatal , Fiul si Duhul Sfant, fiind aceeasi fiinta, insa diferite. A fost un singur Fiu ca dragostea Tatalui sa se reverse TOATA doar asupra Lui, si un singur Duh Sfant ca noi ceilalti sa traim bucuria si minunea creatiei si sa-l slavim pentru aceasta. Insa e o intrebare lipsite de rusine, mai precis este facuta de cineva care nu Il cunoaste pe Dumnezeu. Este putin echivalent ca si cum m-as intreba de ce are Van Gogh urechea taiata , fara ca vreodata tablourile lui sa imi fi miscat sufletul.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Liviu SJ
mesaj 12 Jun 2004, 11:41 AM
Mesaj #81


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 22
Inscris: 6 June 04
Forumist Nr.: 3.755



Intr-o zi un batjocoritor a vrut sa-l incurce pe reformatorul Martin Luther cu o intrebare ce se vroia incuietoare: " Ce facea Dumnezeu inainte de a face lumea?". Luther, cu calm, ii raspunse: "Statea jos si pregatea nuiele de alun pentru spinarea celor vor pune intrebari nebune."


--------------------
In vremuri ale inselatoriei universale, a spune adevarul este un act revolutionar. (George Orwell)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 12 Jun 2004, 11:48 AM
Mesaj #82


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



Şi eu sīnt de părere că acest topic ar fi trebuit pus la... "JOCURI" laugh.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Praetor
mesaj 14 Jun 2004, 01:19 PM
Mesaj #83


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 37
Inscris: 7 April 04
Forumist Nr.: 2.961



Eu sunt de parere ca acest topic are nevoie de forumisti care sa gindeasca mai mult decit le zice popa. SI pina acum nu am vazut vreun exemplu de ce sunt fericiti ce-i saraci cu duhul. Poate ca pt lumea e lor e simpla, au raspunsuri la toate si orice intrebare 'improprie' pare nebuneasca? Oare ignoranta e o formula catre fericire? BTW, a fost vreunul din voi acum cca 2000 de ani sa vada ce si cum a fost pe acolo? Sa auda exact ce a zis Isus si nu ce si-au adus altii aminte pt ca apoi sa le scrie? Din cite stiu eu calatoria in timp nu e posibila in acest moment. Deci, nici o intrebare nu are un raspuns adevarat, absolut, ci doar unul acceptat de majoritate. Adevarat sau fals, asta nu se stie. Se fac doar speculatii si fiecare incearca sa se bata cu caramida in piept ca raspunsul lui e cel real. SI,normal, e o nebunie sa pui o intrebare care deja are un raspuns, nu?
Si ca sa nu uit. NU, omul nu va putea zbura pt ca doar ingerii pot asta. Deci nu va mai puneti intrebari d-astea nebunesti, gen: oare vom ajunge pe Luna? Sau: oare in Soare e intr-adevar racoare? Cum spunea un forumist, va asteapta niste nuiele pe spinare.


--------------------
Eu insumi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Inorog
mesaj 15 Jun 2004, 11:00 AM
Mesaj #84


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.182
Inscris: 9 May 04
Forumist Nr.: 3.435



Evanghelia dupa Luca- Cap20 Pilda viei celei date lucrătorilor răi
...................................................................................................
9. Şi a īnceput să spună către popor pilda aceasta: Un om a sădit vie şi a dat-o lucrătorilor şi a plecat departe pentru multă vreme.
10. Şi la timpul potrivit, a trimis la lucrători o slugă ca să-i dea din rodul viei. Lucrătorii īnsă, bătānd-o, au trimis-o fără nimic.
11. Şi a trimis apoi altă slugă, dar ei, bătānd-o şi pe aceea şi batjocorind-o, au trimis-o fără nimic.
12. Şi a trimis apoi pe a treia; iar ei, rănind-o şi pe aceea, au alungat-o.
13. Şi stăpānul viei a zis: Ce voi face? Voi trimite pe fiul meu cel iubit; poate se vor ruşina de el.
14. Iar lucrătorii, văzāndu-l, s-au vorbit īntre ei, zicānd: Acesta este moştenitorul; să-l omorām ca moştenirea să fie a noastră.
15. Şi scoţāndu-l afară din vie, l-au ucis. Ce va face, deci, acestora, stăpānul viei?
16. Va veni şi va pierde pe lucrătorii aceia, iar via o va da altora. Iar ei auzind, au zis: Să nu se īntāmple!
17. El īnsă, privind la ei, a zis: Ce īnseamnă, deci, scriptura aceasta: "Piatra pe care n-au luat-o īn seamă ziditorii, aceasta a ajuns īn capul unghiului"?
18. Oricine va cădea pe această piatră va fi sfărāmat, iar pe cine va cădea ea īl va zdrobi.
19. Iar cărturarii şi arhiereii căutau să pună māna pe El, īn ceasul acela, dar s-au temut de popor. Căci ei au īnţeles că Iisus
spusese pilda aceasta pentru ei.
............................................

Am redat pilda de mai sus pentru ca in ea este raspunsul la intrebare. Dumnezeu Tata l-a trimis pe Fiul in lume ca o ultima speranta pentru locuitorii pamantului. Cei care nu au ascultat de Fiul nu mai au nici o speranta caci nu ar mai asculta de nimeni altcineva. Iata de ce a existat un Fiu si numai unul.

Asadar exista Prea Sfanta Treime : Creatorul (Tatal), Mantuitorul (Fiul) si Sfintitorul (Duhul Sfant)


--------------------

A mai venit si-un inorog straveziu foarte speriat, foarte livid. Locuia intr-un viitor aramiu cu vedere la vid.
Nichita Stanescu
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Praetor
mesaj 15 Jun 2004, 12:26 PM
Mesaj #85


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 37
Inscris: 7 April 04
Forumist Nr.: 2.961



@inorog:
Mesajul tau e valabil in cazul in care evangheliile constituie un adevar absolut. Insa NIMENI pina acum nu poate garanta ca evangheliile reproduc EXACT cuvintele lui Isus. Sau ca varianta crestina despre D-zeu e singura adevarata. Nu cred ca avem date sa putem da un raspuns valabil si corect.


--------------------
Eu insumi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Inorog
mesaj 15 Jun 2004, 01:42 PM
Mesaj #86


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.182
Inscris: 9 May 04
Forumist Nr.: 3.435





praetor: Avem toate datele. Ori credem ceea ce a spus Isus si credem ca evangheliile reproduc
cuvintele Lui, ori asa cum au facut-o lucratorii viei, nu credem si prin urmare nu am crede pe
nimeni altcineva. Asadar nu este nevoie de un al doilea Mantuitor.
Am raspuns la intrebarea topicului de fata. Pentru alte intrebari propun sa ne mutam
la alte topicuri. Drept sa spun titlul "De ce nu a avut Dumnezeu doi fii" pe mine ma deranjeaza, asa ca
problema fiind lamurita, eu nu voi mai posta aici.


--------------------

A mai venit si-un inorog straveziu foarte speriat, foarte livid. Locuia intr-un viitor aramiu cu vedere la vid.
Nichita Stanescu
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Pagini V  < 1 2 3
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 14 May 2024 - 08:14 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman