HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

 
Closed TopicStart new topic
> Pastele In Direct La Tv Si Pe Internet
Mihai
mesaj 8 Apr 2004, 05:26 PM
Mesaj #1


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



Cu ocazia Sfintelor Sarbatori de Paste, televiziunile au un program special.
Astfel, Romania 1 are sambata, incepand cu ora 23:45, o emisiune speciala 'Lumina din Lumina', o transmisiune directa de la Catedrala Patriarhala din Bucuresti. Acelasi program il are si TVR 2, dupa un concert Ghoerghe Zamfir - Concert in Tara Sfanta, incepand cu ora 20:15.

Antena 1 transmite deasemenea Slujba de Inviere de la Patriarhie dupa ce, in prealabil a fost difuzat filmul Aproape de Iisus: Toma, incepand cu ora 22:30
Incepand de la ora 23:45, National TV transmite Slujba de Pasti de la Biserica Sf. Elefterie (la ora 22:00 emisiune speciala 'Pastele la Romani').
Prima TV transmite, de la ora 23:50, Slujba de Inviere, din parcul Herastrau.
ProTv si Acasa transmit slujbe de inviere, de la ora 23:45, insa deocamdata nu este cunoscuta locatia.
Deasemenea B1 TV, incepand cu ora 22:30.

Ca o noutate, anul acesta slujba de Inviere, oficiata in Parcul Tabacariei din Arhiepiscopia Tomisului, va fi transmisa online pe Internet la adresa http://www.arhiepiscopiatomisului.ro/


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
supersurfer
mesaj 8 Apr 2004, 06:23 PM
Mesaj #2


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 56
Inscris: 9 January 04
Forumist Nr.: 1.755



Oare chiar este nevoia ca toate televiziuniile nationale din romania sa retransmita in direct slujba de inviere?

Sau un lucru si mai ciudat de ce trebuie sa transmita Romania 1 si TVR2 slujba de inviere.

Dupa parerea mea cine vrea sa participe la slujba de inviere merge la o biserica sau la o manastire si nu sta neaparat in fata televizorului. deci cred ca este cu totul si cu totul inedit faptul ca toate televiziuniile transmit slujba de inviere. Cred ca in nici o tara di europa nu se mai intampla asa ceva.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mihai
mesaj 8 Apr 2004, 07:06 PM
Mesaj #3


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



Suntem o tara crestina, nu?

QUOTE
Sau un lucru si mai ciudat de ce trebuie sa transmita Romania 1 si TVR2 slujba de inviere.


Tocmai ca asta e perfect normal, fiind televiziunea de stat, avand cea mai mare raspandire la nivel national.
Iar televiziunile particulare nu cred ca prezinta slujba dintr-un spirit de turma, ci tocmai datorita faptului ca, fiind o tara crestina, este un moment propice de a lasa deoparte filmele si emisiunile profane si a incerca o apropiere de cele sfinte... rolleyes.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 8 Apr 2004, 07:06 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Elena Z
mesaj 8 Apr 2004, 07:37 PM
Mesaj #4


[Ileana]
*****

Grup: Membri
Mesaje: 963
Inscris: 19 November 03
Din: Cuba
Forumist Nr.: 1.242



QUOTE (supersurfer @ 8 Apr 2004, 08:25 PM)
Dupa parerea mea cine vrea sa participe la slujba de inviere merge la o biserica sau la o manastire si nu sta neaparat in fata televizorului.

Si ce faci cu oamenii bolnavii sau cu cei batranii care nu pot sa mearga?

@Mihai, multumesc pentru adresa de internet.

Acest topic a fost editat de Smarandita: 8 Apr 2004, 07:49 PM


--------------------
Power is the ultimate aphrodisiac ! - Henry Kissinger
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mihai
mesaj 9 Apr 2004, 12:29 AM
Mesaj #5


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



Cu placere, sa speram ca nu vor fi erori din cauza numarului mare de accesari. smile.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
supersurfer
mesaj 9 Apr 2004, 05:16 PM
Mesaj #6


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 56
Inscris: 9 January 04
Forumist Nr.: 1.755



mihai, dar celelalte tari europene nu sunt si ele Tari crestine?

Din cate stiu eu, doar albania si turcia nu sunt tari crestine inEuropa si tinanad cand ca in acest an sarbatorim sfintele sarbatori ale pastelui odata cu crestinii catolici , cei reformati si cei evanghelici sarbatoresc pastiile toti europenii si nu numai.

Asta cu suntem o tara crestina nu cred ca este un argument pentru faptul ca toate televiziuniile transmit acelasi lucru.



Smarandita

dar ce facem cu oamenii care nu doresc sa se uite la slujba de inviere. Ca daca suntem corecti, trebuie sa recunoastem ca traiesc pe lumea asta , si Romania , face parte din lumea asta si oameni care au alte religii decat cea crestina sau chiar traiesc si oameni ATEI

Deci ce facem cu ei?

Acestia nu au dreptul de aviziona un film sau ceva, altceva decat slujba de inviere la TV?

Cu toate aste va doresc ca sfintele sarbatori ale pastilor sa va aduca multa bucurie , sanata si va doresc sarbatori Fericite
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Closed TopicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 26 April 2024 - 11:45 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman