HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

 
Closed TopicStart new topic
> Ramanem Fara Divizia A La Tv?
supersurfer
mesaj 8 Apr 2004, 09:42 AM
Mesaj #1


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 56
Inscris: 9 January 04
Forumist Nr.: 1.755



Din cauza "sloganurilor rasiste" si "manifestarilor obscene" urlate de suporteri pe stadioane
CNA vrea sa interzica transmiterea la tv a meciurilor din Divizia A


Consiliul National al Audiovizualului (CNA) a transmis, marti, Federatiei Romane de Fotbal (FRF) si Ligii Profesioniste de Fotbal (LPF), cate o scrisoare prin care se sesizeaza "sloganurile rasiste" si "manifestarile obscene" din timpul transmisiunilor in direct a meciurilor din campionatul national. Redam integral continutul scrisorii, aprobata, marti, in sedinta publica a CNA: "Art. 40 din Legea audiovizualului nr. 504/2002 interzice "difuzarea de programe care contin orice forma de incitare la ura pe considerente de rasa, religie, nationalitate, sex sau orientare sexuala". De asemenea, atat Legea audiovizualului, cat si unele decizii ale CNA, in special Decizia nr. 57/2003 privind protectia minorilor, interzic in anumite intervale orare de timp manifestarile obscene. Consiliul a constatat, cu prilejul transmisiilor in direct a meciurilor din campionatul national de fotbal sau Cupa Romaniei, existenta unor sloganuri rasiste, indreptate in special impotriva rromilor, dar si a unor manifestari obscene, care violenteaza bunul simt, idea de fair-play, de competitie, putand in acelasi timp sa afecteze publicul minor. In aceasta situatie, CNA va roaga sa luati de urgenta masurile necesare pentru a impiedica orice manifestare rasista sau obscena in timpul transmisiilor in direct a meciurilor din Campionatul National de Fotbal. In cazul in care astfel de manifestari vor continua, vor solicita posturilor de televiziune sa nu mai transmita aceste meciuri".

sursa: http://www.adevarulonline.ro/index.jsp?pag...rticle_id=77633

Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 8 Apr 2004, 10:11 AM
Mesaj #2


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Adevarul e ca ar trebui disciplinate un pic galeriile. Dar pentru felul in care se poarta nu e vina tv-urilor care transimit meciurile.


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
skysurfer
mesaj 8 Apr 2004, 10:35 AM
Mesaj #3


Vesnicul indragostit
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.055
Inscris: 5 February 04
Forumist Nr.: 2.102



Bai dar ne mai cenzureaza mult Domnita RAlu? Deja astia de la CNA au devenit penibili. Hai sunt curios cum vor ei sa faca Federatia ca atunci cand degajeaza Dolha sau Preda galeriile sa nu mai strige :"Suuuuugggiii ...". Hai sunt curios. Mai astia suntem, eu sunt microbist dar nici pe departe pe cat un fanatic de la U.Craiova care o sa dea foc cu totul CNA-ului daca aude ca nu isi mai vede echipa la TV. Chiar nu am mai vazut asa ceva de pe vremea lui Ceausescu. Daca pe atunci era securitatea care se implica si la TV in cenzurarea programelor, acum a ajuns Domnita Ralu si cu Malaimare, un actor de Zmeura de Aur sa dicteze ce sa vad si ce nu la TV. Mi se pare penibil. Imi revin cuvintele si mai postez eu pe aici. Nu imi vine sa cred ca isi baga nasul si pe aici.


--------------------
I was nauseous and tingly all over. I was either in love or I had smallpox.
~ Woody Allen
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 8 Apr 2004, 10:35 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
genicon
mesaj 8 Apr 2004, 04:52 PM
Mesaj #4


Cronicar oPsedat
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.227
Inscris: 8 March 03
Din: Din sud
Forumist Nr.: 45



Albumul lui Ombladon zice bine si zice multe pe tema asta. Si, din pacate, aare mare dreptate. Domnu Pilif are muuulti fani! laugh.gif

On-topic: Cred ca in curand o sa avem dreptul la doar 3 ore de TV pe zi despre partid. smile.gif


--------------------
Am incalcat cel putin 5 din 10 porunci/Ma pocaiesc la 90 de ani, pacatuiesc pana atunci

PreaoPsedatul genicon
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Closed TopicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 29 March 2024 - 03:07 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman