HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

 
Reply to this topicStart new topic
> Luxul Culturii şi/sau Cultura Luxului
jkd
mesaj 31 Mar 2004, 01:25 AM
Mesaj #1


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 280
Inscris: 30 March 04
Forumist Nr.: 2.832



Pasajul Universităţii. Aştept un fost coleg de facultate. În stânga şi în dreapta mea sunt două anticariate alături de un stand de ziare. Puţin mai încolo un bar. Pe geamul unuia dintre anticariate un anunţ:: “Aici, orice carte, 10.000 lei”. Din mers zăresc şi câteva preţuri la bar. O cafea 25.000, un ceai 17.000. Mesele barului nu sunt toate ocupate şi, lângă geam la una din mese, zăresc două tinere cu câte un pahar de răcoritoare în faţă. Arată bine şi le privesc puţin mai insistent. Au mâinile şi gâtul încarcate de bijuterii de aur. Sunt îmbracate în mod sigur în haine “de firm㔠şi, deşi ele sunt înăuntru, simt parcă un miros puternic de parfum scump.

Colegul întarzie şi intru în anticariat. Se găsesc şi cărţi bunicele la preţul de 10.000. Mă uit şi la altele şi mă întreb dacă cifrele scrise cu creionul pe coperta interioară semnifică preţul sau un număr de telefon mobil. Un album de artă costă peste 7.000.000, iar o enciclopedie pe undeva pe aproape. Îmi dau seama că accesul la cultură a devenit un lux şi îmi amintesc de primii ani de facultate când, cu genţile doldora de cărţi, căutam cu colegii câte un local mai ieftin cu bere la halbă şi discutam despre ultimul articol al lui Pleşu sau ultima carte scrisă de Patapievici. Apoi, în decursul anilor, banii s-au împuţinat şi am început să ne vedeam din ce în ce mai rar la o terasă, mult mai rar la şcoală pentru că mulţi dintre noi lucram, dar, cu toate acestea, cărţi cumpăram din ce în ce mai puţin.

Vedeam cu toţii cum o serie de publicaţii de cultură îşi reduceau tirajul, în timp ce alte noi reviste, cu pagini color şi de o calitate


grafică extraordinară, dar cu un conţinut absurd, apăreau pe piaţă la nişte preţuri astronomice. Cărţile au devenit un lux, filmele la cinematograf sunt o raritate şi, din fericire, ne-a mai rămas (pentru cât timp?) Cinemateca. Însă faptul că mai toţi studenţii lucrează full-time, nu mai reuşim să ajungem la cursuri, iar singurul lux pe care ni-l mai pemitem este ieşirea la o terasă din campus…

Şi, ca şi cum toate aceste nu ar fi suficiente, eşti invadat zilnic de tot felul de troglodiţi, pe stradă, la magazin, oriunde încerci să mergi, care, dacă nu în mod direct, cel puţin îţi sugerează, într-un fel sau altul, că în zadar înveţi: la ce îţi foloseşte? Banii reprezintă puterea. Datorită lor eşti apreciat, admirat, felicitat, îţi asigură accesul oriunde, ba chiar te fac şi mai deştept...

Colegul meu a venit, a fost la anticariat să discute pentru o posibilă angajare, dar este student şi studenţii nu sunt acceptaţi. Rămânem un timp nehotarâţi între cele două anticariate. Văd că cele două fete au ieşit din bar şi se îndreaptă chiar spre noi şi nu ne putem abţine să nu le admirăm formele care te îndemnă la gânduri păcătoase. Undeva, în străfundul sufletului meu, răsare o speranţă. Dar… nu, fetele nu intră în anticariat, ci se opresc la standul de ziare răsfoind una din zecile de reviste frumos colorate pentru femei. În cele din urmă cumpară o alta care are şi o mostră de parfum. Iar eu am ajuns la un consens cu colegul meu şi am luat unul “Dilema”, iar celălalt “22” şi plecăm, poate totuşi găsim o terasă ieftină unde să răsfoim revistele şi să vedem ce mai scrie...

John


--------------------
Timpu' trece greu, pe langa timp alerg. Nu mai am directie, important e ca mai merg.

Venereaza-i pe Buddha-si si pe zei, dar nu depinde de ei.
Miyamoto Musashi (1584-1645)
http://www.escape.uv.ro
my blog: www.mcgogoo.ro
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Unu
mesaj 31 Mar 2004, 01:45 AM
Mesaj #2


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 74
Inscris: 7 March 04
Forumist Nr.: 2.503



Dear John, nu dispera!
Bani are şi Gigi Becali, are şi Copilu Minune. Bucuria de a citi o carte cu zece mii de lei e a ta. Ei n-au de unde s-o găsească. Iar despre albumul de artă cu 7.000.000 lei, va veni şi vremea lui. Până atunci, gândeşte-te câte cărţi cu 10.000 poţi cumpăra de banii ăia rolleyes.gif


--------------------
"You should never underestimate the predictability of stupidity!" (Bullet-tooth Tony - Snatch)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
anonim
mesaj 31 Mar 2004, 09:06 AM
Mesaj #3


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 58
Inscris: 25 March 04
Forumist Nr.: 2.744



draga john, in primul rand trebuie sa spun ca scrii frumos, chiar mi-a facut placere sa citesc randurile scrise mai sus. In al doilea rand trebuie sa spun cu amaraciune ca ai dreptate, ba e chiar mai grav: in zilele noastre incultura e ridicata la rang de cultura, este prezentata ca fiind un ideal maret pe care fiecare trebuie sa-l atinga. In ceea ce priveste banii este adevarat ca incearca sa te convinga ca numai asta conteaza, ideea este sa poti sa aduni in jurul tau oameni care nu pun pret pe asta, cu care sa poti avea o conversatie inteligenta, profunda, chiar daca asta inseamna sa ai foarte putini prieteni. Eu asa am facut, am stat si cate 5 ore intr-un bar cu cativa (2 max 3) prieteni discutand despre n lucururi, despre carti, ultimul nr din Dilema, stiri etc. E un mare castig, indiferent de care este scara de valori a celor din jur, daca ai norocul de a cunoaste astfel de oameni atunci fiecare clipa alturi de ei este o adevarata avere.


--------------------
Intunecand intunericul iata portile liminii N.S

Lumea e, poate, schiţa rudimentară a vreunui zeu copilăros, care a abandonat-o la jumătate, ruşinat de execuţia deficientă; e opera unui zeu subaltern, de care zeii superiori se amuză; este producţia confuză a unei divinităţi pensionate şi senile, care a şi murit. David Hume

Proştii mor, dar prostia rămâne I.L.Caragiale
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 31 Mar 2004, 09:06 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
jkd
mesaj 31 Mar 2004, 07:17 PM
Mesaj #4


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 280
Inscris: 30 March 04
Forumist Nr.: 2.832



Precizare:
randurile de mai sus au fost scris pentru o revista care a murit inca inainte de a se naste... un vis.
tocmai terminasem facultatea si ma intrebam c groaza ce o sa fac...
am inceput facultatea la 26 de ani... mult timp am crezut ca daca voi avea studii voi putea sa spun ceea ce gandesc... cur5and , prin anul doi de facultatea am vazut ca lucrurile stau cu totul altfel...
trim intr-o societate anomica in sens durkenian... banii sunt adesea criteriul care ne departajaza... banii si in egala masura relatiile.
Cand spun, an randruile de mai sus trogloditi, nu ma refer doar la indivizii cu bani...
ci mai ales la cei lipsiti de bun simt... pt ca acesta este unul din lcrurile care ne lipsesc: bunul simt.
am cunocut personal monistii, oameni politici, actori, jurnalisti... etc... si am intalnis aceeasilipsa de bun simt si in medile din ceea ce numim "high society"... ba chiar acolo am intalnit cea mai mare lipsa de bun simt.
si, convingerea mea este ca nesimtii sunt mai multi in randul celor pe care ii privim cu admiratie, ii vedem undeva sus pe piedestaluri... ei stiu tot si despre orice... au intotdeuna raspunsuri... ei sunt consultati cu privire la moda, fotbal, cultura, filme...
dar... aste este democratia... un rau necesar...dar despre acest lucru intr-un alt articol...

in incheiere as vrea sa astern aici o remarca facuta de cel pe care l-am numit mentorul me.
in faculate am avut sansa sa il am profesor pe Dan Pavel (personalitate extrem de controvesata astazi)
am invatat extrem de multe de la el...
niciodata nu s-a indoit de mine, niciodata nu m-a respins.
astazi m-am intalnit cu dansul.
eram in cele mai bune haine ale mele....
si a facut o remarca: de ce va intrebati cum de esuati la interviuri? cum sa va gasiti un loc de munca?
oamenii sunt rai, se uita cum sunteti imbracat... nu analizeaza ce ganditi...
ce era sa ii raspund? stiam asta din propria experienta...

PS: multumesc celor care au fost interesati de ceea ce am scris... sper ca impruna vom reusi sa schimba cumva mentalitatile ...


--------------------
Timpu' trece greu, pe langa timp alerg. Nu mai am directie, important e ca mai merg.

Venereaza-i pe Buddha-si si pe zei, dar nu depinde de ei.
Miyamoto Musashi (1584-1645)
http://www.escape.uv.ro
my blog: www.mcgogoo.ro
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana-Maria
mesaj 1 Apr 2004, 01:51 AM
Mesaj #5


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.796
Inscris: 22 August 03
Forumist Nr.: 654



clapping.gif clapping.gif clapping.gif
Nu pot sa spun decit ca meriti aplauze!
Pentru felul in care scrii si pentru felul in care gindesti!
Vis-a-vis de subiectul sensibil pe care l-ai deschis:
http://www.hanuancutei.com/forum/content/-Scrieri-Arhiva-Biblioteca-Hanului/3079/http-www-hanuancutei-com-forum-index-php-showtopic-3079/


--------------------

NIHIL SINE DEO!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Eclectic
mesaj 7 May 2004, 05:59 AM
Mesaj #6


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.926
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.950



Super !
Mi-a placut mult.
Poate e o reactie intarziata, dar abia acum am citit wink.gif .


--------------------
Nu semnez.
I love flowers.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 7 May 2004, 10:21 AM
Mesaj #7


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Sigur ca genul acesta de mesaje va impresiona intotdeauna prin ceva. Si mesajul e unul cat se poate de real. Din pacate, insa, va trebui sa ne obisnuim cu aceasta situatie. Mereu va exista cineva care prefera luxul unei lecturi si altcineva care prefera luxul unei bijuterii. E o realitate. Nici macar una noua. Asa a fost mereu, doar ca unii dintre noi resimt asta mai puternic. Ceea ce e mai rau, e numarul tot mai mare al celor din a doua categorie. Si chiar mai trist, ca e vorba de tineri. Stiu ca ma vor blama pentru ca spun asta, dar e adevarat. Asa-zisa generatie pro nu mai citeste, prefera internetul (si nu pentru informare, ci ca pe o alternativa la lectura), muzica proasta si multe altele. Nu generalizez, desigur, dar...


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bunicu'Gilbert
mesaj 9 May 2004, 07:42 AM
Mesaj #8


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 187
Inscris: 8 September 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 733



QUOTE (jkd @ 31 Mar 2004, 03:27 AM)
...... Un album de artă costă peste 7.000.000, iar o enciclopedie pe undeva pe aproape. Îmi dau seama că accesul la cultură a devenit un lux şi îmi amintesc de primii ani de facultate când, cu genţile doldora de cărţi, căutam cu colegii câte un local mai ieftin cu bere la halbă şi discutam despre ultimul articol al lui Pleşu sau ultima carte scrisă de Patapievici. Apoi, în decursul anilor, banii s-au împuţinat şi am început să ne vedeam din ce în ce mai rar la o terasă, mult mai rar la şcoală pentru că mulţi dintre noi lucram, dar, cu toate acestea, cărţi cumpăram din ce în ce mai puţin.
.........

Aveti partial dreptate in ce ati scris mai sus, dar nu sunt de acord cu termenul de acces la cultura. Fata de 1990 termenul de acces si-a schimbat sensul. Sunt de acord ca un album costa 7 milioane si o serie de tiparituri au invadat piata, dar tot asa a patruns si Internet-ul (unde le gasesti pe toate inclusiv "22"). Majoritatea romanilor acceseaza Internet-ul de la serviciu, din salile de laborator, seminar sau chiar clasa de liceu. Treptat se vor micsora numarul de studenti, ingineri, profesori, in cazul in care invatamantul se va transforma in afacere cu plata. Dar in primul rand piata va hotari acest lucru. Va hotari de cati oameni cu studii superioare sunt necesari. Nici inainte de '89 nu a fost propriu-zis un acces datorita penuriei de editari, dar au existat bibliotecile, care exista si astazi. Referitor la noua clasa avuta, inculta si ingamfata, nu e nici-o noutate, asa erau si fostii avuti.
Sunt convins ca studentimea romana se va descurca, privind accesul la cultura, ca si in alte dati, restul populatiei va avea nevoie in primul rand ce sa puna pe masa si abia apoi se va gandi la cultura. (tv-urile ce traiesc din banii publici ce fac?)



--------------------
Doar un las are curajul sa spuna ca nu a cunoscut niciodata frica.
F. Foch
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Fausta
mesaj 20 May 2004, 07:49 AM
Mesaj #9


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 688
Inscris: 18 May 04
Forumist Nr.: 3.544



aici ishi scrie punctul de vedere o studenta... intr- adevar, daca vrei sa te culturalizezi, nu e neaparat nevoie sa itzi cumperi cartzi, deoarece nu faptul ca ai o anumita carte in biblioteca te face sa fii mai "bogat" ci faptul ca ai citit-o.
am mers intr-o zi in vizita la nishte rude shi am dat peste o biblioteca impresionanta, dar cand am intrebat cum li s -a parut o anumita carte pe care o citisem shi eu m-am trezit cu un raspuns sec:"da ce? crezi ca am citit-o?! pai important e sa o ai in biblioteca ca sa o vada lumea care vine la tine..." 50.gif
eu nu-mi pot permite sa cumpar cartzi, dar ma trezesc in fiecare dimineatza la ora 7 chiar daca nu am cursuri shi ma duc in biblioteca facultatzii - de unde scriu shi acum - shi ma apuc de citit, de navigat pe net, pentru ca asha cum spunea bunicu'Gilbert aici gaseshti orice... iar cartzile pe care le citesc le imprumut de la biblioteca judetzeana shi gata... nu-tzi trebuie o avere pentru asta!
iar daca vrei sa ramai cu ceva din ceea ce ai citit, se ia una bucata pix shi una bucata caiet shi se noteaza ideea.

cat despre persoanele care trezesc "ganduri necurate"... pai numai la asta se gandesc, shi se pare ca reushesc... wink.gif


--------------------
' Murim câte putin în fiecare zi, trebuie sa ne obisnuim cu asta. '

Emile Zola
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dark Angel
mesaj 20 May 2004, 09:06 AM
Mesaj #10


Debates Partner
*****

Grup: Membri
Mesaje: 835
Inscris: 14 May 04
Forumist Nr.: 3.492



Oh!, ce rusine-mi este...n-am mai citit de mult o carte(job de la 8.30 la 17, copil de 10 luni, familie, treburi casnice, nopti nedormite...).
Mi-e asa de dor sa stau in fotoliu cu o cafea alaturi si o carte in mana, cu mult timp la dispozitie...fara stress...
Ceva banuti am, da' sa cumpar o carte de 7.000.000 lei, nu, ca ar insemna sa dau jumatate de salariu pe ea, si mai sunt si alte cheltuieli ...

Cine te judeca dupa cum esti imbracat are el o problema, nu tu, ca eu zic ca e mai important sa asculti cam ce are de spus cineva, si mai apoi sa-ti faci o parere...

Eu zic ca nici acum nu sunt foarte bine imbracata(nu asa cum mi-as dori sa fiu), darmite atunci cand m-am angajat pentru prima oara...da' am un job mai bun decat colegele mele de scoala care erau bine imbracate...de obicei cel care te angajeaza te angajeaza sa faci treba buna, sa fii competent.Asta nu inseamna ca poti veni la job in zdrente, dar nu neaparat in haine de marca, daca esti curat si ingrijit, deci o prezenta agreabila, e OK.


--------------------
Prostia este infinit mai fascinanta decit inteligenta. Inteligenta are limitele ei, prostia nu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mrs. Rogers
mesaj 20 May 2004, 03:22 PM
Mesaj #11


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.267
Inscris: 1 February 04
Forumist Nr.: 2.054



Sunt de acord cu faptu ca , cultura a devenit un lux. Nu accesul la cultura , insa. Sunt carti la biblioteca , concertele se dau si la televizor, etc. Timpul , insa timpul.... Cine isi permite sa mai citesca o carte pe saptamana? Si apoi cand vine vorba de cultura, educatia copilului tau e tot o "investitie culturala". Dar pentru asta trebuie sa ai timp sa ii explici copilului, sa discuti cu el, sa-l duci in lume, sa-i arati lucruri si locuri. Toate astea cer si bani , dar in primul rand eu cred ca cer timp.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
contraste
mesaj 23 May 2004, 12:36 PM
Mesaj #12


Forumista Poeta
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.500
Inscris: 20 April 04
Forumist Nr.: 3.171



Dragul meu, m-am straduit sa fac doua facultati,fara alte cursuri,si, la toate am avut nevoie de carti...Acum, am o nevoie si mai mare, pentru ca este un drog pentru mine "a sti". Dar salariul meu de incadrare in invatamant este de 3.534.000 lei.
Internetul nu poate suplini toate publicatiile. Daca ziarele imi sunt accesibile de la scoala, sunt carti nu de 7.ooo.ooo, ci de 3 - 400.000 lei pe care nu mi le pot achizitiona. Nu ma plang. Dar ce pot face? A fost optiunea mea sa fac doua facultati, desi, ... ati auzit de Barbie?


--------------------
Traieste ca si cum ai muri maine.
Invata ca si cum ai trai vesnic.

Indira Gandhi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mrs. Rogers
mesaj 23 May 2004, 10:15 PM
Mesaj #13


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.267
Inscris: 1 February 04
Forumist Nr.: 2.054



Contraste, s-ar putea sa faci confuzie intre termenii educatie si cultura. Ambii termeni pot fi definiti in mai multe feluri . Dar in contextul acestui topic cultura inseamna a citi, a merge la un concert, a te cultiva practic. Educatie inseamna a urma o scoala , o facultate. Peste tot in lumea asta educatia costa , scolile si cartile sunt scumpe. Nu contesta nimeni asta.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
contraste
mesaj 8 Jun 2004, 02:34 PM
Mesaj #14


Forumista Poeta
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.500
Inscris: 20 April 04
Forumist Nr.: 3.171



Toxic, eu nu fac confuzii. Uneori, raspund pe fuga, sau inchid ca nu am timp. Dar, din pacate unii au chiar trei facultati. Pentru ele este nevoie de stiinta, pe care nu o iei de pe INTERNET intotdeauna. Cartile costa bani. Nu toate cartile le imprumuti. Mai vrei si tu sa ai propriile tale carti. Nu sa imprumuti sau sa citesti on-line. (eu o pot face, dar cati?) Cultura este un lux. Poate acum intelegi. Multumesc. Pentru restul daca vrei sa faci trimitere, scrie ceva despre propria ta parsoana. Iar daca nu intelegi, acum am cautat sa te lamuresc cu foarte multa placere si intelegere.


--------------------
Traieste ca si cum ai muri maine.
Invata ca si cum ai trai vesnic.

Indira Gandhi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jkd
mesaj 15 Jun 2004, 03:03 PM
Mesaj #15


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 280
Inscris: 30 March 04
Forumist Nr.: 2.832



QUOTE
aici ishi scrie punctul de vedere o studenta...


uite aici poza mea, imi poti spune daca sunt draguta?
Poza Mea Cea Mai BUNA!


--------------------
Timpu' trece greu, pe langa timp alerg. Nu mai am directie, important e ca mai merg.

Venereaza-i pe Buddha-si si pe zei, dar nu depinde de ei.
Miyamoto Musashi (1584-1645)
http://www.escape.uv.ro
my blog: www.mcgogoo.ro
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mrs. Rogers
mesaj 15 Jun 2004, 07:17 PM
Mesaj #16


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.267
Inscris: 1 February 04
Forumist Nr.: 2.054



QUOTE
Cultura este un lux.


Contraste, cand afirmi asta, cum definesti cultura?

Eu din experienta mea personala iti spun ca oamenii cei mai cultivati pe care i-am intalnit nu erau bogati, ba dimpotriva.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
contraste
mesaj 18 Jun 2004, 02:44 PM
Mesaj #17


Forumista Poeta
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.500
Inscris: 20 April 04
Forumist Nr.: 3.171



este foarte simplu si pe intelesul tuturor raspunsul meu. Daca tu nu intelegi, o iau ca atare.


--------------------
Traieste ca si cum ai muri maine.
Invata ca si cum ai trai vesnic.

Indira Gandhi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mrs. Rogers
mesaj 18 Jun 2004, 11:08 PM
Mesaj #18


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.267
Inscris: 1 February 04
Forumist Nr.: 2.054



QUOTE
este foarte simplu si pe intelesul tuturor raspunsul meu. Daca tu nu intelegi, o iau ca atare.


Ce crezi ca ai rezolvat cu raspunsul asta? wink.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Oul Dogmatic
mesaj 19 Jun 2004, 06:35 AM
Mesaj #19


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 615
Inscris: 23 January 04
Forumist Nr.: 1.942



QUOTE (jkd @ 31 Mar 2004, 03:27 AM)
Pasajul Universității. Aștept un fost coleg de facultate. În stânga și în dreapta mea sunt două anticariate alături de un stand de ziare. Puțin mai încolo un bar. Pe geamul unuia dintre anticariate un anunț:: “Aici, orice carte, 10.000 lei”. Din mers zăresc și câteva prețuri la bar. O cafea 25.000, un ceai 17.000. Mesele barului nu sunt toate ocupate și, lângă geam la una din mese, zăresc două tinere cu câte un pahar de răcoritoare în față. Arată bine și le privesc puțin mai insistent. Au mâinile și gâtul încarcate de bijuterii de aur. Sunt îmbracate în mod sigur în haine “de firm㔠și, deși ele sunt înăuntru, simt parcă un miros puternic de parfum scump.

Ehei ce puzderie de amintiri mi-a rascolit aceasta descriere nevinovata despre Universitate...nici nu pot sa accept ca au trecut atatia ani si parca daca m-as trezi acolo peste noapte as fi surprins sa nu gasesc ceea ce am lasat in urma...
Zici Pasajul Universitatii, o cafenea la stanga, una la dreapta? Eram si eu pe acolo intr-o pauza intre cursuri acum..25 de ani..Sa nu zici ca e mult, nu e mult de loc crede-ma si daca nu ma crezi asteapta un pic si ai sa vezi.
Zona aceea era cea mai bantuita de studenti pentru ca existau multe librarii si anticariate. Parca Eminescu se numea libraria de linga Universitate unde in anii buni se gaseau si carti in limba franceza. Imi placea sa le rasfoiesc si sa le simt mirosul de cerneala scumpa prin care parca transcendau imagini dintr-o lume "de dincolo" , Paradisul din vest la care noi nu aveam acces. Pe atunci o carte costa cel mult 15 lei, un album era groaznic de scump la 50 de lei. Bani nu avea nimeni si nici de lucru nu era pentru studenti , ca si acum. De altfel ar fi fost foarte greu sa lucrezi in timpul zilei si sa mergi si la cursuri.
Cursurile erau foarte serioase si batalia cea mare era pe note bune , in perspectiva "repartitiei" de la sfarsitul facultatii care se facea in functie de medie- si de pile. Deosebirea era ca stiam cu totii ca vom avea un serviciu corespunzator studiilor, problema era cat de aproape de casa, sat/oras, pila sau medie peste 10.
Da, facultatea avea un rost, si invatatul. Nu era numai grija obtinerii unei medii mari ci si prestanta de a termina o facultate.
Cartile....oh, cartile. Cheltuiam sute de lei, poate mii cu xeroxatul de carti ilicite. Pe atunci se citea in disperare tot ce aparea in occident dar pe sub mana. Cafenele nu prea erau sau in nici un caz accesibile studentilor, erau in schimb cofetarii. La Casata , pe undeva in apropierea magazinului Eva, se facea un profiterol pe cinste. Ne adunam la gramada in jurul unei mese si spuneam bancuri politice( in soapta ) comentam aparitiile lui Adrian Paunescu cu spectacolele lui de traznet unde se adunau mii de tineri. Fetele...fetele erau cochete , desi nu se gasea nimic in magazine, destepte foc si cumintele. Bijuteriile erau de obicei un semn sigur ca individa ori e vanzatoare la aprozar ori avea rude in strainataturi iar parfumul scump era un semn ca tipa avea o relatie la "shop"- adica unde se vindea doar pe valuta...oh, ce vremuri!
Ultima data cand am venit in tara am plecat cu dpoua geamantane de carti! Eram in stare sa cumpar toate cartile din librarii...ei, ce vreti, setea si foamea iti lasa un soi de diperare in apucaturi de care nu te mai dezbari niciodata. Si ca sa mai traiesc inca o data emotiile delicioase ale intelectualitatii conspirative am inceput sa intreb pe ici pe colo de carti care "nu mai sint pe piata" pe care as da oricat sa le am.
Ce pacat, a disparut dupa cum vad emotia asta!S-a terminat batalia pentru un roman inedit, studentii nu mai dezbat ultima aparitie a poetului x sau y, nu mai e interes fiindca acum avem de toate! O cafea, 25.000 de lei? Pe atunci ar fi costat poate cel mult 3 lei sau 5 dar ar fi fost cu siguranta "nechezol"! Cafeaua originala era valuta forte, se dadea pe sub mana de la pachet sau de la shop cu preturi destul de piparate. In nici un caz nu la cafenea!

Acest topic a fost editat de Oul Dogmatic: 19 Jun 2004, 06:39 AM


--------------------
"Am dorit dintotdeauna sa fac o teza de doctorat cu tema Aflarea in treaba ca metoda de lucru la romani."Petre Tutea
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 29 March 2024 - 05:32 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman