HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

 
Reply to this topicStart new topic
> Re: Despre Razboaie
Mihai
mesaj 28 Mar 2004, 11:55 PM
Mesaj #1


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



Comentarii referitoare la materialul Despre Razboaie, semnat de _Jubilee_. smile.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
E.B.E.
mesaj 29 Mar 2004, 01:55 AM
Mesaj #2


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.292
Inscris: 20 November 03
Din: Delft, NL
Forumist Nr.: 1.248



Uuuhhh, nu-mi place lucrul pe care o sa-l fac, dar n-am incotro.

Nu ma leg de continutul ideatic al eseului in cauza, ci doar de forma in care acesta este expus. Care, iertata fie-mi expresia, este varza smile.gif Si ma impiedica sa ajung la susamintitul continut, ca imi sar in ochi la fiecare pas greselile de gramatica si incoerentele logice.

Sa argumentez.

QUOTE
In ciuda lungimii,a victimelor,dezavantajelor [...] razboaiele au fost si vor fi cea mai deranjanta si mai infricosatoare metoda de a obtine putere.

"In ciuda"? Oare nu "datorita"? Problema vine de fapt de la:
QUOTE
In ciuda lungimii,a victimelor,dezavantajelor si probabil a putinelor aspecte pozitive ce le-au avut,razboaiele au fost

- alaturarea a doua aspecte incompatibile care nu pot duce impreuna la o consecinta: dezavantajele si avantajele puse unele langa altele, prefixate de "in ciuda".

QUOTE
Privind prin sceptrul psihologic [...]

Cred ca era "spectrul"...

QUOTE
razboaiele pot conduce,sau pot da nastere unor generatii

Lipseste un "la" dupa "conduce"... Desi si asa se ajunge la un fel de pleonasm, ca "a conduce la" sau "a da nastere unor" este cam acelasi lucru in context...

QUOTE
o teorie gresit inteleasa-cea a lui Nietchze

Sa fie oare "Nietzsche"?

QUOTE
gandirea personala si denaturaa al lui Adolf Hitler si al germanilor care credeau ca arieni se incadreaza

"A" lui Adolf si "a" germanilor. "Arienii". Mai este un litera lipsa dar ala e un simplu typo si nu ma leg acum de el.

QUOTE
bantuit,omorat,innebunit mii de evrei si tigani,care au fost nevoiti sa se ascunda [...] in credinta ca vor scapa nevatamati si in pace.

"In speranta" probabil...
Si nu e vorba doar de "mii", draga... ceva mai multe zerouri acolo smile.gif

QUOTE
te poti inchipui un mic Dumnezeu si ca poti decide soarta semenilor tai

Este nevoie de o reformulare... "Te poti inchipui ca" nu are sens.

QUOTE
chiar daca intentile sunt ascunse

Iarasi un "i" in minus: intentiile.


Daca totul s-ar rezuma la greseli gramaticale, nu as mai fi postat aici, chiar daca este vorba de o forumista pentru care "literatura" este a doua pasiune, dupa arta in general. La urma urmei, nu e neparat vorba de literatura romana si Jubilee poate fi foarte bine departe de casa si fara contact direct cu limba romana.

Dar exista incoerente si incompatibilitati logice... Nietzsche este scris gresit... Cred totusi ca un text, chiar eseu fiind, merita ceva mai multa atentie inainte de a fi trimis spre publicare la "Editorial".

Repet, nu am atins continutul ideatic al eseului. Acesta poate fi valoros, sau poate sa nu fie. Mie mi-e cam greu sa ajung la el, ca (am mai spus si asta) imi sar greselile de prim nivel in ochi.

Si in nici un caz ce scriu eu aici nu se vrea o "frana" pentru Jubilee in a scrie. Doar atat: mai multa atentie la gramatica si la logica. Forma conteaza. Exista multe persoane care dupa 2 sau 3 greseli flagrante de gramatica se enerveaza si o lasa balta cu cititul (eu sunt printre ele, am rezistat cu stoicism tongue.gif doar pentru a posta comentariul acesta). Si atunci ti-ai transmis ideea? Nu... Parerea mea este ca putin timp acordat formei da ulterior rezultate pozitive care merita investitia.

Sper sa nu te superi pe mine, Jubilee smile.gif Iti vreau doar binele.


E.B.E.


--------------------

I spend my time thinking of Angel... praying she ain't thinking of me...

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Jubi
mesaj 29 Mar 2004, 09:44 AM
Mesaj #3


Vornic
****

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 453
Inscris: 27 December 03
Din: Constanta
Forumist Nr.: 1.628




rofl.gif cam ai dreptate....ce-i al tau,e al tau E.B.E. Si chiar e constructiva atentionarea ta.Eseul a fost tradus aseara pe la 1 noaptea din engleza in romana si sunand prea sec,am adaugat cuvinte care se pare ca au dat ca bata in balta.N-am nici in clin nici in maneca cu scrierile si nu mi-am dorit sa-mi incerc norocul ca scriitoare sau eseita ( rofl.gif ),e doar un amarat de eseu facut ca tema pentru engleza la urma urmei.
Recunosc,nu m-a interesat niciodata limba romana,eram mereu cu gandul in alta parte la orele de gramatica,si spre surprinderea ta si rusinea mea(oare?)sunt inca bine mersi in tara,insa nici sa generalizam nu e bine.Stiu unde trebuiesc pusi doi de ii,sau un punct,iar toate evidentierile tale,puricarea textului m-a facut sa par o analfabeta.Poate ca sunt,am zis de foarte multe ori ca sunt o inculta si o ignoranta,iar putinul ce-l stiu l-am acumulat singurica .Nu m-a ajutat nici scoala,nici parintii,insa a fi autodidact nu te poate face mereu perseverent sau perfect in domeniul care te pasioneaza.Si...daca ma pasioneaza literatura,inseamna ca ar fi trebuit sa stiu pe de rost continuturi cu structuri logice?Sa am tipare bine definite in minte dupa care sa ma ghidez in clipa in care am sa scriu ceva?Hmm...mie mi-a placut sa iau mai mult ideile din ce am citit decat forma lor.Acum e discutabil...in cei 3-4 ani de cand citesc mai des...ar fi trebuit sa fiu capabila a nu ma face de ras?
Si inca ceva:sunt la un liceul amarat din constanta,am absolvit o scoala la fel de comuna si provin dintr-o familie modesta,in care doar tata are studii superioare si alea de inginerie...Ar trebui eu sa fiu doctor in ceva anume?Imi cunosc limitele si nu fac caz de ele si spre surprinderea unora, am sa continui sa postez la Editorial...de dragul de a ma stii activa si nu de a obtine recunoastere. tongue.gif

p.s. E.B.E. nu m-am suparat si sunt sincera smile.gif


--------------------
"Treat the other man's faith gently; it is all he has to believe with. His mind was created for his own thoughts, not yours or mine." Henry S. Haskins
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 29 Mar 2004, 09:44 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
E.B.E.
mesaj 30 Mar 2004, 08:53 AM
Mesaj #4


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.292
Inscris: 20 November 03
Din: Delft, NL
Forumist Nr.: 1.248



Nu stiu daca te-ai suparat sau nu, dar cu siguranta te-ai enervat tongue.gif N-am vrut sa se intample nici asta.

Pai hai sa vedem ce ai spus... si ce am eu de zis la asta smile.gif

QUOTE (_Jubilee_)
Stiu unde trebuiesc pusi doi de ii,sau un punct,iar toate evidentierile tale,puricarea textului m-a facut sa par o analfabeta

Nope, nu am zis niciunde ca ai fi facut greselile respective fiindca ai fi o analfabeta. Nici nu cred asta. Tot ce am zis este ca nu ai acordat suficienta atentie textului in cauza cand l-ai redactat. (Acuma aia doi de i ar trebui deja "simtiti" mai degraba decat "ganditi" ca sa stii unde sa-i pui, dar daca nu-i simti nu e un dezastru - aproape sigur 70% din vorbitorii curenti de limba romana nu ii "simt".)

QUOTE (_Jubilee_)
Si...daca ma pasioneaza literatura,inseamna ca ar fi trebuit sa stiu pe de rost continuturi cu structuri logice?

Nu "sa le stii pe de rost", dar sa nu faci erori de logica in constructia frazelor. Asta e lucrul care m-a determinat in primul rand sa scriu. Din nou, nu stiu in ce proportie aceste greseli sunt cauzate de graba in care ai scris textul. Sper ca mare smile.gif

QUOTE (_Jubilee_)
Sa am tipare bine definite in minte dupa care sa ma ghidez in clipa in care am sa scriu ceva?

Ăăăăă... da! tongue.gif Ca altfel iese o varza... (vezi exemplul...)

QUOTE (_Jubilee_)
Hmm...mie mi-a placut sa iau mai mult ideile din ce am citit decat forma lor.

Da, stiu, dar am spus si in postul anterior: daca prezentarea este de calitate redusa, majoritatea lumii nu se va mai obosi sa ajunga la continut. Asa ca forma nu o construiesti pentru altii, ci in primul rand pentru tine. Ca sa iti ajunga ideile la ceilalti. Eu unul nu stiu ce ideatica are mesajul tau si nici nu cred ca-l voi mai citi a doua oara...

QUOTE (_Jubilee_)
Si inca ceva:sunt la un liceul amarat din constanta,am absolvit o scoala la fel de comuna si provin dintr-o familie modesta,in care doar tata are studii superioare si alea de inginerie...

Hmm... oare e relevant daca iti spun ca la mine in familie doar tata are studii superioare "si alea de inginerie"? Ca am facut 9-12 la un liceu amarat din Petrosani? Sau ca si eu am studii superioare "doar alea amarate de inginerie"? Sa incep sa ma enervez din cauza afirmatiei tale? Nu cred ca e cazul... smile.gif

QUOTE (_Jubilee_)
spre surprinderea unora, am sa continui sa postez la Editorial...de dragul de a ma stii activa si nu de a obtine recunoastere.

Fac cumva parte dintre cei care ar trebui sa fie surprinsi? tongue.gif Nu voi fi... Chiar te incurajez sa mai scrii... Fii doar mai atenta la cum scrii. Si daca il accepti, iti mai ofer un sfat: nu scrie "doar pentru a te sti activa" ca atunci o sa duci lipsa de continut in ceea ce scrii... Scrie mai degraba atunci cand ai ceva de spus...

E.B.E. , over and out


--------------------

I spend my time thinking of Angel... praying she ain't thinking of me...

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Jubi
mesaj 30 Mar 2004, 04:29 PM
Mesaj #5


Vornic
****

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 453
Inscris: 27 December 03
Din: Constanta
Forumist Nr.: 1.628



si eu sunt over si out pe topicul asta.nu inainte de a spune ceva:imi place si ma consider norocoasa cand dau peste oameni cu care pot discuta , iar tu m-ai impresionat destul de tare smile.gif

sa ne recitim cu aceeasi placere(din partea mea)


p.s. voi lua tot ce ai spus drept sfaturi,pt ca sunt folositoare....multam fain smile.gif spoton.gif


--------------------
"Treat the other man's faith gently; it is all he has to believe with. His mind was created for his own thoughts, not yours or mine." Henry S. Haskins
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 19 April 2024 - 09:32 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman