HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Cuvinte Cheie

Politica Interna, Politica Externa, Uniunea Europeana ...

3 Pagini V  < 1 2 3  
Closed TopicStart new topic
> [A] Catedrala Neamului - Propunere De Amplasare
March
mesaj 23 Jun 2004, 07:23 PM
Mesaj #71


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE (Superunknown @ 22 Jun 2004, 02:51 PM)
"Lozinca aia bolsevica" aprtine Mintuitorului si o poti gasi in Evanghelia dupa Luca (11:23) sau in Evanghelia dupa Matei (cap. 12, versetul 30: "Cine nu este cu Mine este impotriva Mea si cine nu aduna cu Mine risipeste"). Ma ierti ca ti-am contestat credinta, abia acum vad cit de cucernic esti...

Total nefericita asociere , mestere ! In timp ce Iisus folosea " Cuvantul" , bolsevicii o rezolvau repede cu... mitraliera tongue.gif


Acest topic a fost editat de March: 23 Jun 2004, 07:26 PM


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 24 Jun 2004, 02:31 PM
Mesaj #72


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Asa cum se stie, Basescu nu a fost niciodata un fan al amplasarii in Parcul Carol. Acum, cand administratia locala (inclusiv la sectorul 4, unde este situat monumentul) este dominata de Alianta D.A., probabil ca respectivului amplasament ar trebui sa-i punem cruce...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 21 Jul 2004, 11:10 AM
Mesaj #73


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



Cum suiectul este propunerea de amplasare, imi permit sa vin si eu cu o idee. Mai intai o intrebare:
De ce trebuie amplasata numaidecat in Bucuresti? Din moment ce se vrea catredala neamului si nu a bucurestenilor atunci nu vad de ce ar trebui musai sa fie amplasata la Bucuresti. Eu as opta pentru o locatie din afara Bucurestiului, undeva spre centrul tarii ca sa nu fie prea departe pentru unii compatrioti.
O idee buna cred ca ar fi Valea Jiului. Tot este o zona defavorizata cu multi someri etc.
Tragi o super catredala acolo in varf de deal, cu locuri de parcare, cu statie de autobuz, si microbuz, cu moteluri etc. In felul acesta se dezvolta zona pe criterii turistice, lumea isi poate face concediul pe acolo, face un pelerinaj la Catedrala, mai merge si pe la manastirile de pe valea Oltului si pleaca acasa, toata lumea va avea de castigat si nu vor mai fi probleme de locatie asa cum sunt in Bucuresti.


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 21 Jul 2004, 11:10 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
sorin666
mesaj 21 Jul 2004, 11:27 AM
Mesaj #74


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.069
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 668



Excelent... asa se vor putea organiza viitoarele mineriade fara complicitatea CFR-ului... rofl.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 21 Jul 2004, 12:09 PM
Mesaj #75


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



Immm nu, nu vor mai fi mineriade pentru ca nu vor mai exista mineri tongue.gif Vor exista in schimb chelneri, picoli, receptioneri, soferi, patiseri, barmani, bucatari, ghizi, patroni, paznici, administratori, cameriste, vanzatori etc. spoton.gif
Multa lume va avea de castigat: bugetul local; agentiile de turism, micii intreprinzatori, dar si vizitatorii. As se poate face acolo Pastele, Craciunul etc. Ar putea fi incasari record din turism.


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Superunknown
mesaj 22 Jul 2004, 10:14 AM
Mesaj #76


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 911
Inscris: 15 February 04
Forumist Nr.: 2.236



N-ai vrea sa fie si niste saloane de masaj erotic in jurul catedralei? Si asta ar contribui la dezvoltarea turismului.


--------------------
"Screw you guys, I'm going home" (E. Cartman)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 22 Jul 2004, 10:48 AM
Mesaj #77


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Iata un articol asupra caruia nu intervin cu nimic pentru ca ar fi o impietate din partea mea wink.gif


Contraeditorial

Partidul Catedralei Neamului

Nici o autoritate responsabila de pina acum n-a izbutit sa scoata din cap lui Teoctist obsesia maladiva de a ne lasa mostenire o magaoaie a mantuirii neamului. Nici clasa politca, nici societatea civila si nici soboarele arhitectilor. Starostele ortodoxiei romanesti este chitit sa dea masura nimicniciei care l-a mumificat acum 18 ani in scaunul patriarhilor. De cand a subscris printr-o tacere lasa , de eunuc sirian, la marile demolari de monumente bisericesti, din ultimii ani ai zodiei ciumei, care au mutilat Capitala,nu l-am auzit vreodata pe Teoctist facindu-si mea culpa sau sa-si asume vina pentru ca s-a molipsit de orbul gainilor la demolarea Manastirii Vacaresti sau de morbul strutului cu capul in nisip la matrasirea bisericii Sfanta Vineri. In schimb, s-a facut luntre si punte pentru a ne baga pe git mantuirea. A sadit o piatra de temelie cu afurisenii teribile, in enormul scuar de pe locul fostelor Hale Unirea si al Spitalului Brincovenesc, demolate si ele de furia devastatoare a Vampirului din Carpati, unde era hotarnicita prima locatie a magaoaiei. A facut-o la dreapta Papei de la Ram, de vizita caruia a profitat cu varf si indesat. A invins pina la urma ratiunea , si de diabolicul plan patriarhal, ca si de afuriseniile lui medievale s-a ales praful, si locatia a plutit ceva mai la vale pe Splaiul Unirii. Locatie pusa si ea sub semnul lui ugica-l toaca. A invins din nou binele si cortegiul funerar al maniei patriarhale si-a mutat calabalacul in Parcul Carol. Unde, prin complicitatea banditeasca a Guvernului si in contradictie flagranta cu prevederile Constitutiei, Biserica a fost pusa in posesie cu cinci hectare din proprietatea publica. Pentru prima data in aceasta afacere, Partidul si-a asumat rolul de complice al mantuirii neamului, si gestul lui duhneste irespirabil a strategie electorala. Scopitii din Dealul Mitropoliei si-au dat mana cu paparudele de la Cotroceni si palatul Victoria , intr-o geampara crestina cu miros de arome budiste. Or, lumea a uitat ca in 1990, intr-una din sedintele CPUN , Iliescu a propus ca ziua de Paste sa fie libera, uitand ca sarbatoarea cade implacabil doar duminicile. Poporul a uitat ca, anul trecut, Stanoiu si-a salutat colegii , presa si natiunea , de Pasti, cu insolita urare : Hristos a inviat si pe aceasta cale !
Opinia publica n-ar trebui sa uite ca, saptamina trecuta , filiala Lugoj a organizatiei PSD Timis a trimis in teritoriu felicitari cu urari de Craciun. Cele trei gesturi tradeaza profunda incultura crestina a membrilor Partidului si fac front comun cu cu abnorma incultura civica a partidei patriarhului. Care vrea sa ne sufoce cu o cogeamite hala de peste , din pre-fabricate si beton, ce se va logodi in cele din urma cu Casa Republicii, ramasa de atata amar de vreme fata batrina.


Cornel Ivanciuc, “Academia Catavencu”, nr.12,23-29 martie 2004.


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 22 Jul 2004, 04:00 PM
Mesaj #78


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



QUOTE (Superunknown @ 22 Jul 2004, 11:27 AM)
N-ai vrea sa fie si niste saloane de masaj erotic in jurul catedralei? Si asta ar contribui la dezvoltarea turismului.

spoton.gif very good idea.
Cred ca ar prinde la cuplurile mixte. De exemplu eu sunt ateu, iar prietena mea este religioasa. Cand ea se duce la catedrala eu ma duc la masaj tongue.gif cool.gif yeah.gif

In alta ordine de idei si lasand gluma la o parte, pe mine personal ma intereseaza mai putin, daca, cand si unde se va face. M-am gandit insa cum ar fi mai bine din punct de vedere economic.

Se pune intrebarea in ce scop se va construi aceasta catedrala? Orice lacas de cult este facut pentru a fi vizitat de oameni care cred in Dumnezeu. Dar si ei au nevoie sa doarma, sa manance, sa calatoreasca s.a.m.d. In plus daca este Catedrala Neamului atunci ar fi destinata tuturor romanilor. Prin urmare amplasamentul ar trebui sa fie in afara oraselor undeva la munte, in centrul tarii, astfel incat oamenii sa vina acolo sa se regaseasca, sa se recreeze sa se simta mai aproape de Dumnezeu. Chiar si din punct de vedere pur spiritual cred ca e mai bine sa fie la munte.
Daca ar fi dupa mine eu as face o catedrala virtuala, pe internet sa poata sa o acceseze toti romanii la orice ora si din orice loc.

Da scopuile adevarate sunt altele cum se vede in postingul lui March. La asta... NO comment


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Superunknown
mesaj 24 Jul 2004, 11:42 AM
Mesaj #79


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 911
Inscris: 15 February 04
Forumist Nr.: 2.236



QUOTE
Iata un articol asupra caruia nu intervin cu nimic pentru ca ar fi o impietate din partea mea


Sper sa nu comit, Doamne fereste!, vreo impietate, daca te intreb ce aduce nou in discutzie articolul pe care l-ai copiat din academia catzavencu. Insulte la adresa Bisericii si a credinciosilor? Insinuarea meschina cum ca inaltarea Catedralei ar fi un plan al PSD? Le-am auzit pe toate pina acum. Sau crezi ca insultele au mai mare putere de convingere daca ies din gura unui "apostol" precum Ivanciuc Catzavencianul?


--------------------
"Screw you guys, I'm going home" (E. Cartman)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TriRegnum
mesaj 24 Jul 2004, 12:46 PM
Mesaj #80


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.851
Inscris: 14 October 03
Forumist Nr.: 985



Patrarhul Teoctist a vazut si el la Roma cea mai mare Catedrala din lume: Bazilica Sf. Petru si doreste si el sa tina slujba intr-o catedrala mare (nu chiar asa ca cea de la Roma), insa doreste si el sa aiba ceva impunator.

Parerea mea e ca totusi ar fi bine ca acel parc sa nu-l strice (parca e vorba de un parc), ci Catedrala sa o construiasca in alta parte unde sa nu strice verdeata.
Construirea unei biserici nu e o idee rea si sa ne amintim, referitor la o asemenea catedrala mare, cat de mult iubeau fratii crestini din Bizant, Catedrala Sfanta Sofia(pangarita acum de pagani), insa amplasarea Catedralei Mantuirii trebuie gandita cu prudenta si tinut cont de multe lucruri si pe deasupra sper ca Patriarhia are bani pentru construirea ei si sa nu faca front comun cu guvernul sa ne ia bani (impozite) pentru construirea Catedralei.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sorin666
mesaj 24 Jul 2004, 11:22 PM
Mesaj #81


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.069
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 668



QUOTE (Superunknown @ 24 Jul 2004, 01:55 PM)
QUOTE
Iata un articol asupra caruia nu intervin cu nimic pentru ca ar fi o impietate din partea mea


Sper sa nu comit, Doamne fereste!, vreo impietate, daca te intreb ce aduce nou in discutzie articolul pe care l-ai copiat din academia catzavencu. Insulte la adresa Bisericii si a credinciosilor? Insinuarea meschina cum ca inaltarea Catedralei ar fi un plan al PSD? Le-am auzit pe toate pina acum. Sau crezi ca insultele au mai mare putere de convingere daca ies din gura unui "apostol" precum Ivanciuc Catzavencianul?

Si ce dr** ar mai fi, in momentul de fata cea mai buna catedrala a neamului ar fi una care sa cazeze si graneasca saracii, batranii si orfanii, nu un "mausoleu" in plus, unde sa dea tov. col. Teoctist cu cadelnita in fata camerelor de filmat... sad.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sorin666
mesaj 24 Jul 2004, 11:27 PM
Mesaj #82


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.069
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 668



QUOTE (TriRegnum @ 24 Jul 2004, 02:59 PM)
Patrarhul Teoctist a vazut si el la Roma cea mai mare Catedrala din lume: Bazilica Sf. Petru si doreste si el sa tina slujba intr-o catedrala mare (nu chiar asa ca cea de la Roma), insa doreste si el sa aiba ceva impunator.

Parerea mea e ca totusi ar fi bine ca acel parc sa nu-l strice (parca e vorba de un parc), ci Catedrala sa o construiasca in alta parte unde sa nu strice verdeata.
Construirea unei biserici nu e o idee rea si sa ne amintim, referitor la o asemenea catedrala mare, cat de mult iubeau fratii crestini din Bizant, Catedrala Sfanta Sofia(pangarita acum de pagani), insa amplasarea Catedralei Mantuirii trebuie gandita cu prudenta si tinut cont de multe lucruri si pe deasupra sper ca Patriarhia are bani pentru construirea ei si sa nu faca front comun cu guvernul sa ne ia bani (impozite) pentru construirea Catedralei.

Mda, impozitele sa fie destinate reparatiilor pe care statul le datoreaza, nu-i asa, infimei minoritati greco-catolice... rolleyes.gif
Cit despre Teoctist visindu-se slujind in cea mai mare biserica din lume... Hmmm si eu ma cred Bill Gates cand dorm, dar macar imi revin cand ma trezesc din mahmureala... rofl.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TriRegnum
mesaj 25 Jul 2004, 07:24 PM
Mesaj #83


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.851
Inscris: 14 October 03
Forumist Nr.: 985



QUOTE
Mda, impozitele sa fie destinate reparatiilor pe care statul le datoreaza, nu-i asa, infimei minoritati greco-catolice...

Greco-catolicii sunt minoritati dar nu e o minoritate chiar asa "infima" cum spui tu.
Eu sunt romano-catolic, din fericire catolicismul creste in tara noastra, multi sunt cei care se convertesc de la alte confesiuni si chiar de la cea majoritara.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
YoyoMan
mesaj 10 Aug 2004, 11:04 AM
Mesaj #84


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.930
Inscris: 3 November 03
Forumist Nr.: 1.126



QUOTE (TriRegnum @ 25 Jul 2004, 09:37 PM)
din fericire catolicismul creste in tara noastra, multi sunt cei care se convertesc de la alte confesiuni si chiar de la cea majoritara

TriRegnum - care e shpilu' cu din fericire catolicismul creste in tara noastra? Ce parere ai tu pe marginea problemei asteia? Ti se pare asa un lucru imbucurator? Pentru tine faptul ca apartii unai religii anume este atat de important sau ce? huh.gif


--------------------
"Marile fericiri ie mute...."
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Eclectic
mesaj 10 Aug 2004, 04:50 PM
Mesaj #85


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.926
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.950



Apartenenta la un grup religios e ceva important, mai ales daca e vorba despre o apartenenta activa.
Dar de aici si pana la a spune ca un numar mare de adepti e ceva imbucurator e cale lunga.


--------------------
Nu semnez.
I love flowers.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Pagini V  < 1 2 3
Closed TopicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 19 April 2024 - 10:48 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman