HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

 
Closed TopicStart new topic
> Un Dj De La Mix Fm Ameninta Cu Sinuciderea
Mihai
mesaj 28 Mar 2004, 03:49 PM
Mesaj #1


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



Pe motiv ca nu a primit salariul de un an de zile, un DJ de la Radio MIX FM ameninta cu sinuciderea.

Detalii la Antena 1, in direct acum.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 28 Mar 2004, 03:57 PM
Mesaj #2


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



Ii inteleg supararea, dar reactia si modul de rezolvare e ...un pic ciudata.


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mihai
mesaj 28 Mar 2004, 03:59 PM
Mesaj #3


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



Desigur... unsure.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 28 Mar 2004, 03:59 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Jazz
mesaj 28 Mar 2004, 04:05 PM
Mesaj #4


Haiduc
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.002
Inscris: 17 January 04
Din: Ann Arbor
Forumist Nr.: 1.865



Ce ciudat...
Care e numele DJ-ului? Am un prieten care lucreaza la MixFM.... sad.gif
M-am saturat de vesti proaste... Aseara am aflat ca a murit unul dintre cei mai buni prieteni...

Acest topic a fost editat de Jasmine: 28 Mar 2004, 04:07 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mihai
mesaj 28 Mar 2004, 05:14 PM
Mesaj #5


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



Alin Farcas, este acum in direct la Antena 1... sad.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
denise
mesaj 28 Mar 2004, 07:49 PM
Mesaj #6


Domnitor
******

Grup: MembriOffBoard
Mesaje: 2.426
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.412



Conform stirilor Antena1, Alin Farcas a fost ridicat de Politie in jurul orei 19:00, eliberat, apoi la cererea sa, dus la Spitalul Baltazar pentru o analiza psihiatrica.


--------------------
__________
Go to the top of the page
 
+Quote Post
carpatic
mesaj 28 Mar 2004, 11:59 PM
Mesaj #7


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 650
Inscris: 4 November 03
Forumist Nr.: 1.128



E plina lumea de inadaptati, si societatea noastra romaneasca inca neasezata cum se cade cu atat mai mult.
Reactia lui e deplasata si tradeaza un caracter labil si o buna doza de imaturitate sau lipsa de intelepciune, pentru ca situatia era de tipul "pierzi oricum".
Romaneasca din pacate a fost si reactia mediei, in speta a Antenei 1 care a incercat sa faca dintr-o drama personala un subiect de senzatie.
Alin e un viu exemplu al gandirii majoritatii romanilor, si chiar a multor tineri, si anume ca ei "trebuie sa primeasca". Avea dreptul la acei bani, in mod legal, daca voia intr-adevar sa-i obtina pe cai radicale putea s-o faca printr-o actiune juridica, nu sa se dea complet gratuit in stamba. Daca nu sunt bani, nu sunt si gata. Asta e capitalismul,pe care l-am vrut cu totii (sau cel putin majoritatea). Radioul nu e o afacere din care sa te inbogatesti, dar e una din care poti sa pierzi bani.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Jazz
mesaj 29 Mar 2004, 03:41 AM
Mesaj #8


Haiduc
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.002
Inscris: 17 January 04
Din: Ann Arbor
Forumist Nr.: 1.865



Nu-l cunosc... Imi pare teribil de rau pentru el, cred ca avea o situatie mai putin placuta si in viata personala... Aveti dreptate, reactia lui e un pic deplasata dar sunt sigura ca multi "afaceristi" prefera sa nu isi plateasca angajatii sau sa o faca cu intarziere doar ca sa produca si ei un leu in plus.
In situatia de fata si publicul ar trebui sa ia nitica atitudine, sa dea semn ca le pasa, sa faca ceva... Nu stiu ce! Sa sune radioul, sa schimbe frecventa.... ceva...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mihai
mesaj 29 Mar 2004, 09:37 AM
Mesaj #9


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



Un Dj de la Radio Mix Fm a amenintat, in direct, ca se sinucide

Unul dintre dj-ii postului radio Mix Fm Bucuresti a recurs, ieri, la o masura extrema de protest, revoltat de faptul ca nu si-a primit drepturile salariale ce i se cuvin. Astfel, prezentatorul emisiunii "100% Fm", Alin Farcas, 27 de ani, a amenintat ca se omoara, aruncandu-se de la balconul imobilului din care emite postul de radio, situat in centrul Capitalei. Moderatorul emisiunii s-a aflat in direct, prezentand emisiunea si discutand telefonic cu reprezentantii mass-media. Tanarul era nemultumit ca nu si-a mai primit salariul, in valoare de 5,8 milioane de lei, din luna iunie a anului trecut. Farcas a dat exemplul unui coleg de-al lui, care are de incasat peste 27 de milioane de lei, reprezentand drepturile salariale pe mai multe luni. Prezentatorul emisiunii a precizat ca a incercat sa ia legatura cu cei din conducerea postului de radio, dar a fost tratat cu indiferenta de acestia. Alexandru Lazaescu, directorul postului de radio Mix Fm Bucuresti, a recunoscut ca statia trece printr-o perioada mai dificila, in care au avut loc mai multe restructurari si reorganizari, in vederea rentabilizarii postului, al carui actionar principal este Aristotel Cancescu. Lazaescu a precizat, insa, ca nu se astepta la un asemenea gest, menit nu sa rezolve situatia, ci sa o complice si mai mult. Din cate se pare, gestul extrem la care a recurs Farcas s-a datorat, intr-o anumita masura, faptului ca acesta a fost mutat de la o emisiune de noapte la o emisiune de zi, lucru neagreat de acesta.

Sursa: Gardianul.ro, A. Stancu


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
[-AreS-]
mesaj 30 Mar 2004, 11:14 AM
Mesaj #10


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 14
Inscris: 30 March 04
Din: Computer World
Forumist Nr.: 2.813



QUOTE (carpatic @ 28 Mar 2004, 11:59 PM)
E plina lumea de inadaptati, si societatea noastra romaneasca inca neasezata cum se cade cu atat mai mult.
Reactia lui e deplasata si tradeaza un caracter labil si o buna doza de imaturitate sau lipsa de intelepciune, pentru ca situatia era de tipul "pierzi oricum".
Romaneasca din pacate a fost si reactia mediei, in speta a Antenei 1 care a incercat sa faca dintr-o drama personala un subiect de senzatie.
Alin e un viu exemplu al gandirii majoritatii romanilor, si chiar a multor tineri, si anume ca ei "trebuie sa primeasca". Avea dreptul la acei bani, in mod legal, daca voia intr-adevar sa-i obtina pe cai radicale putea s-o faca printr-o actiune juridica, nu sa se dea complet gratuit in stamba. Daca nu sunt bani, nu sunt si gata. Asta e capitalismul,pe care l-am vrut cu totii (sau cel putin majoritatea). Radioul nu e o afacere din care sa te inbogatesti, dar e una din care poti sa pierzi bani.

Fara suparare, dar nu esti in masura sa te exprimi in legatura cu abilitatile lui morale. Nu ai nici un drept sa spui ca este imatur sau ca este lipsit de intelepciune. Nu il cunosti personal, nu ii cunosti situatia. Nu face gresala multora, sa generalizezi. Daca sunt pe lumea asta si oameni care se sinucid din imaturitate, asta e, dar asta nu inseamna ca TOTI care ameninta cu sinuciderea sunt imaturi. In fond, gestul lui era defapt un strigat dupa ajutor. Ai si dreptate in legatura cu ceea ce au facut cei de la Antena 1. Au gresit rau de tot. Nu a fost frumos.


--------------------
My God, my tourniquet / Return To Me / Salvation My God, my tourniquet / Return To Me / Salvation / My wounds cry for the grave / My soul cries for deliverance / Will I be denied Christ / Tourniquet / My suicide

- svchost.exe
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 30 Mar 2004, 11:35 AM
Mesaj #11


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Poate ca felul in care Antena 1 a prezentat cazul a parut mai degraba o incercare de a face senzatie, insa, lasand asta la o parte, au fost primii care au mediatizat cazul. Si asta e de apreciat. De ce? Pentru ca tipul acela (fie ca are psihicul labil sau nu) a avut curajul sa faca acel gest in numele multora care lucreaza in presa si care se confrunta cu aceeasi problema, dar nu indraznesc sa o spuna. Situatia este foarte delicata in cazul celor din mass-media. Daca angajatii din alte domenii au astfel de probleme, se pot adresa presei. Insa cei din presa nu au unde sa se adreseze pentru a face publica o asemenea situatie. Daca eu, de la X publicatie apelez la cineva de la Y publicatie, tv sau radio, nu ma va ajuta, nu imi va mediatiza cazul. De frica sa nu isi piarda locul de munca. Si atunci se ajunge la situatii de genul celei a lui Alin Farcas. Protestul lui a fost mai mult un mesaj si e bine ca s-a produs. Nu uitati ca, pana nu demult, nu exista nici acel sindicat din media, deci nu era nimeni care sa te ajute. Daca aveai relatiile necesare, apelai la cei de la Catavencu, daca nu...


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
carpatic
mesaj 30 Mar 2004, 11:46 AM
Mesaj #12


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 650
Inscris: 4 November 03
Forumist Nr.: 1.128



Recunosc ca am gresit facand niste afirmatii cam dure la adresa lui Alin Farcas. Cauza este insa modul in care actiunea sa a fost in mod deliberat prezentata atunci. "Un DJ ameninta cu sinuciderea pt ca nu a primit 14 milioane"... Ei bine, ieri am aflat ca el de fapt nu a intentionat in nici un moment sa se sinucida, si a amenintat ca o va face daca nu va fi lasat sa vorbeasca, nu daca nu primeste banii. Continui sa nu fiu de acord cu modul in care el a abordat situatia, dar il respect pentru curajul de a Spune ce il doare.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
[-AreS-]
mesaj 30 Mar 2004, 11:54 AM
Mesaj #13


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 14
Inscris: 30 March 04
Din: Computer World
Forumist Nr.: 2.813



Scopul scuza mijloacele


--------------------
My God, my tourniquet / Return To Me / Salvation My God, my tourniquet / Return To Me / Salvation / My wounds cry for the grave / My soul cries for deliverance / Will I be denied Christ / Tourniquet / My suicide

- svchost.exe
Go to the top of the page
 
+Quote Post
AIWA
mesaj 12 Apr 2004, 07:02 AM
Mesaj #14


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 938
Inscris: 11 March 03
Forumist Nr.: 69



Mi-am exprimat parerea si pe alte forumuri in care s-a discutat gestul...sincer comportamentul individului in discutie ...a fost cam cum e comportamentul unui pastilat! Da ...o sa sara acum ares si o sa spuna ca nu am dreptul sa-l judec ca nu il cunosc ca nu cunosc situatia sa...insa pot afirma da nu il cunosc insa in urma interviului dat colegilor sai din media(intimplator eram in zona) nu a avut ce lega...nu putea lega 2 cuvinte! Problema sa nu trebuia rezolvata in acest fel...o fi ea scopul scuza mijloacele insa nu asta era o posibila rezolvare...vad ca se blameaza ce a facut Antena 1(Daca va referiti la Gheorghe...din pacate gresiti...a fost poate primul si singurul care a incercat sa demonstreze ceva...ina gestul sau ..a fost greu de inteles) ..... din pacate am vazut si emisiunea de pe Realitatea in care a fost fata in fata cu patronul sau si un reprezentant de sindicat media...NU A CONVINS ca e MATUR...gesturile sale...privirea tubure....expresiile folosite sau efectiv chestiile cu datul ochilor peste cap .etc....a lasat impresia a unui individ ce a crezut ca a fi martir...e o chestie ce o poate face oricine!
Nu am decat un singur cuvint pentru a caracteriza atitudinea lui ->PENIBIL


--------------------
Bertrand Russel: Unii oameni ar prefera mai degraba sa moara decit sa gindeasca. Si asta si fac , viata o demonstreaza zilnic !!!
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Closed TopicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 29 March 2024 - 04:21 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman