HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Cuvinte Cheie

Politica Interna, Politica Externa, Uniunea Europeana ...

4 Pagini V  « < 2 3 4  
Closed TopicStart new topic
> [Arhiva] Biserica Si Politica
Credeti ca e necesara implicarea clerului in politica?
Credeti ca e necesara implicarea clerului in politica?
1. Da [ 4 ] ** [10.00%]
2. Nu [ 36 ] ** [90.00%]
3. Nu ma pronunt [ 0 ] ** [0.00%]
Nr. Voturi: 41
  
March
mesaj 25 Sep 2004, 11:27 AM
Mesaj #106


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Un premiu pentru IPS Pimen

Arhiepiscopul Sucevei si Radautilor, IPS Pimen, a primit, miercuri, din partea Sectiei din Romania a Organizatiei Internationale a Veteranilor din SUA, o diploma de excelenta pentru “inalta tinuta de demnitate si spirit critic fata de comportamentul suburban al autoritatilor superioare de stat, prezente la comemorarea Voievodului Stefan cel Mare si Sfint”. (Mediafax)


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Eclectic
mesaj 30 Oct 2004, 11:22 AM
Mesaj #107


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.926
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.950



QUOTE
“Adrian Nastase s-a inscris in rindul marilor ctitori si ocrotitori ai manastirilor”, scrie IPS Pimen, arhiepiscopul Sucevei si Radautilor, intr-un comunicat trimis ieri agentiei Mediafax.  IPS Pimen si-a schimbat brusc parerea in ceea ce-l priveste pe premier, care pina acum trei luni, in viziunea sa, era “foarte arogant si dispretuitor” intrucit refuza sa retrocedeze cele 192.000 de hectare de padure care fusesera confiscate de regimul comunist si care revin de drept Arhiepiscopiei Sucevei si Radautilor. Executivul a aprobat joi o lege prin care improprietareste Arhiepiscopia cu o suprafata de 95.000 de hectare, urmind ca veniturile obtinute din exploatarea padurilor sa fie folosite pentru restaurarea monumentelor bisericesti. Primul-ministru a tinut sa precizeze ca improprietarirea nu se va face prin retrocedare, ci printr-un transfer de proprietate de la domeniul public la cel privat si ca aceasta solutie a fost gasita impreuna cu IPS Pimen. Arhiepiscopul Sucevei si Radautilor socoteste drept “judicioasa si multumitoare” aceasta formula, desi preotii suceveni au decis in 2002 sa nu accepte compromisuri in privinta restituirii padurilor si sa ceara atribuirea intregii suprafete de 192.000 de hectare administrate pina in 1949 de Fondul Bisericesc din Bucovina. Arhiepiscopia lui Pimen a cerut in justitie retrocedarea acestei suprafete, amenintind ca va merge pina la Curtea Europeana a Drepturilor Omului de la Strasbourg.
IPS Pimen renunta la procesul cu statul roman chiar la inceputul campaniei electorale, desi lucrurile avansasera destul de mult, iar Alianta PNL-PD s-a angajat prin programul de guvernare sa dea inapoi toate padurile luate cu japca de regimul comunist. Arhiepiscopul Sucevei si Radautilor explica de ce renunta la principiul retrocedarii proprietatii: din cauza “starii de spirit a oamenilor de astazi - retinere si neintelegere - cu privire la retrocedarea proprietatilor confiscate de comunisti, mai ales a marilor proprietati, cum este Fondul Bisericesc, precum si pentru ca din venitul celor 95.000 de hectare se pot acoperi toate cheltuielile pentru ingrijirea patrimoniului si, cu judicioasa economie, si cele pentru activitatea filantropica”.
Fondul Bisericesc al Bucovinei a fost constituit in 1786, devenind, 100 de ani mai tirziu, institutie cu administratie proprie. In iulie 2004, IPS Pimen declara pentru “Evenimentul zilei” ca puterea actuala nu vrea sa restituie acest fond intrucit padurile care apartin de drept Arhiepiscopiei “sint exploatate de parlamentari si guvernanti, direct sau indirect. Si de aici ei isi scot bani din care isi fac vile, cu care calatoresc, dar mai ales bani cu care-i platesc pe cei care trebuie sa-i voteze”. In comunicatul de presa de ieri, IPS Pimen preaslaveste Anul Stefan cel Mare, despre care acum citeva luni spunea insa ca a fost confiscat de oamenii puterii, de Ion Iliescu si de Adrian Nastase, care “sint niste sarlatani”.


Sursa: Evenimentul Zilei


Mare om, mare caracter si Pimen asta... V-ati lamurit ?

Acest topic a fost editat de Barrie: 30 Oct 2004, 11:22 AM


--------------------
Nu semnez.
I love flowers.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 30 Oct 2004, 11:41 AM
Mesaj #108


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



He-he-he. De ce la preoti sa nu fie valabil proverbul ala " Fa-te frate cu... Nastase pina treci puntea " 43.gif


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 30 Oct 2004, 11:41 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
cactus
mesaj 30 Oct 2004, 11:43 AM
Mesaj #109


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.126
Inscris: 10 August 04
Din: nu spui; s-a schimbat
Forumist Nr.: 4.232



@ Barrie - vezi si la An electoral
Splendid atu ptr. campania electorala. No comment sau totusi...

IPS Pimen a batut palma cu Adrian Nastase
Sambata, 30 Octombrie 2004




--------------------
- "Help us, or else..!"
- "Or else what?"
- "Exactly!"

Nu e nimic mai trist decât tristeţea unui om vesel. (Armando Palacio Valdes)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jet li
mesaj 2 Nov 2004, 02:15 AM
Mesaj #110


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.196
Inscris: 31 January 04
Din: ae
Forumist Nr.: 2.045



QUOTE (Ares @ 25 Apr 2004, 09:29 PM)
Eu cred ca o biserica condusa si formata din niste oameni deosebiti poate sa schimbe radical o societate.

Da oameni deosebiti,unde sunt oamenii astia ca de mult ii caut ? Cand o sa vad preoti care isi dau tot ce au saracilor, atunci o sa-i respect. Cum vor ei ca zicand ceva si facand altceva sa fie respectati ?
Toate hainele alea pe care le poarta si ce mai au prin biserici sunt scumpe. Ei zic ca biserica trebuie sa-i impresioneze pe oameni, altfel si-ar pierde respectul pentru ea.
Tre sa mai citesc "Prostia omeneasca" , destept ala de a scris-o.
sad.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 2 Nov 2004, 03:46 PM
Mesaj #111


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



IPS Anania ii "bate obrazul" sefului sau IPF Teoctist pentru incalcarea Deciziei Sfintului Sinod prin care intreg clerului ortodox ii era interzisa , cu desavarsire, implicarea in orice fel de politica !

Arhiepiscopul Vadului, Feleacului si Clujului, Inalt Prea Sfintitul Bartolomeu Anania, acuza Patriarhia Romana, intr-o scrisoare adresata Patriarhului Teoctist, de partizanat politic. Motivul scrisorii il reprezinta comunicatul Patriarhiei, aparut exact in ziua inceperii campaniei electorale, cind candidatul PNL-PD la functia de presedinte al Romaniei, Traian Basescu, era taxat pentru opiniile sale referitoare la legalizarea prostitutiei si a casatoriilor homosexuale.


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Superunknown
mesaj 2 Nov 2004, 03:47 PM
Mesaj #112


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 911
Inscris: 15 February 04
Forumist Nr.: 2.236



"Dupa manifestatia publica de la Suceava, Basescu a avut o intalnire privata cu IPS Pimen, Arhiepiscopul Sucevei si Radautilor. La Gura Humorului, Basescu a afirmat ca Alianta sustine retrocedarea in integralitate a padurilor care au apartinut Fondului Bisericesc Ordotox din Bucovina. El a adaugat ca, daca va beneficia de aceste proprietati, Biserica Ortodoxa ar putea face mai multe actiuni sociale." (Ziua)

Dupa cum vedetzi, Basescu ar fi dat Bisericii toate cele 192.000 de hectare, nu doar 90.000 cite a dat Nastase, si asa ar fi ajuns si el "ctitor".


--------------------
"Screw you guys, I'm going home" (E. Cartman)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Eclectic
mesaj 3 Nov 2004, 01:24 AM
Mesaj #113


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.926
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.950



Asta e interpretarea ta. Din cate vad eu, Basescu a zis ca Alianta sustine retrocedarea. Basescu nu poate retroceda nimic. Parlamentul si guvernul au posibilitatea de a o face.


--------------------
Nu semnez.
I love flowers.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Superunknown
mesaj 3 Nov 2004, 04:56 PM
Mesaj #114


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 911
Inscris: 15 February 04
Forumist Nr.: 2.236



Si Basescu nu e (co-)presedinte al Aliantei? Sau pe-acolo se practica diviziunea muncii: "Alianta" sustine retrocedarile, iar Basescu sustine prostitutia si uniunile homosexuale? Asta asa, ca sa fie tot poporul multumit wink.gif


--------------------
"Screw you guys, I'm going home" (E. Cartman)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Eclectic
mesaj 4 Nov 2004, 12:45 PM
Mesaj #115


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.926
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.950



QUOTE
Si Basescu nu e (co-)presedinte al Aliantei?


Ba da...

QUOTE
Sau pe-acolo se practica diviziunea muncii:


Nu e vorba decat despre separatia puterilor in stat. Documenteaza-te putin pe tema asta si, poate, vei reusi sa intelegi la ce faceam referire.



--------------------
Nu semnez.
I love flowers.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Superunknown
mesaj 4 Nov 2004, 01:20 PM
Mesaj #116


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 911
Inscris: 15 February 04
Forumist Nr.: 2.236



Nu-ti face griji, stiu cite ceva despre separatia puterilor in stat. Destul cit sa imi dau seama ca n-are nici o legatura cu subiectul in cauza. Inteleg ca ii iei apararea lui Basescu si nu ai argumente in cazul de fata, dar sa te ascunzi dupa separarea puterilor in stat e cam deplasat.

Ca sa-ti improspatez memoria, Basescu a spus ca Alianta pe care o conduce sustine retrocedarea integrala a padurilor din Bucovina catre Biserica. Asta inseamna 192.000 de hectare, fata de cele 90.000 alocate de actualul guvern.


--------------------
"Screw you guys, I'm going home" (E. Cartman)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MIA
mesaj 4 Nov 2004, 01:26 PM
Mesaj #117


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.320
Inscris: 21 April 04
Din: Timisoara, Romania
Forumist Nr.: 3.188



QUOTE (Superunknown @ 4 Nov 2004, 01:20 PM)
Inteleg ca ii iei apararea lui Basescu si nu ai argumente in cazul de fata, dar sa te ascunzi dupa separarea puterilor in stat e cam deplasat.

De acord cu tine aici. rolleyes.gif

Chiar daca Basescu va fi presedinte si din aceasta postura nu va putea face nimic concret din cauza separatiei puterilor in stat e clar ca inainte de-asi da demisia din PD inainte de investitura va putea da ... "o circulara" ceva acolo catre membrii PD sa propuna sustinerea unei astfel de initiative legislative. smile.gif

Apropo - de "cazul Butiglione" s-a discutat ceva pe-aici ? unsure.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cactus
mesaj 4 Nov 2004, 01:50 PM
Mesaj #118


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.126
Inscris: 10 August 04
Din: nu spui; s-a schimbat
Forumist Nr.: 4.232



QUOTE (Superunknown @ 4 Nov 2004, 01:20 PM)
Ca sa-ti improspatez memoria, Basescu a spus ca Alianta pe care o conduce sustine retrocedarea integrala a padurilor din Bucovina catre Biserica. Asta inseamna 192.000 de hectare, fata de cele 90.000 alocate de actualul guvern.

Basescul nu va putea face o retrocedare completa...Gandeste-te la precedentul care se creaza...Am impresia ca l-a luat gura pe dinainte...


--------------------
- "Help us, or else..!"
- "Or else what?"
- "Exactly!"

Nu e nimic mai trist decât tristeţea unui om vesel. (Armando Palacio Valdes)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Superunknown
mesaj 4 Nov 2004, 02:48 PM
Mesaj #119


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 911
Inscris: 15 February 04
Forumist Nr.: 2.236



QUOTE
Basescul nu va putea face o retrocedare completa...Gandeste-te la precedentul care se creaza...Am impresia ca l-a luat gura pe dinainte...


Nu l-a luat gura pe dinainte, dar stie ca nu-l costa nimic sa-i promita fiecaruia ce-si doreste.


--------------------
"Screw you guys, I'm going home" (E. Cartman)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Eclectic
mesaj 4 Nov 2004, 07:28 PM
Mesaj #120


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.926
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.950



Tinere necunoscut, ideea e ca Basescu de unul singur nu poate face nimic. Cica asa e prin democratii. Ce ti-e si cu prm-istii astia...


--------------------
Nu semnez.
I love flowers.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MIA
mesaj 5 Nov 2004, 12:05 PM
Mesaj #121


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.320
Inscris: 21 April 04
Din: Timisoara, Romania
Forumist Nr.: 3.188



QUOTE (Barrie @ 4 Nov 2004, 07:28 PM)
Tinere necunoscut, ideea e ca Basescu de unul singur nu poate face nimic. Cica asa e prin democratii.

Ce naiba va incontrati pe chestii minore si oricum evidente ... blink.gif

Adica vrei sa spui ca Basescu ( sau oricare alt lider de partid ) nu are decit mijloacele pe care i le ofera functiile "oficiale" si formale la dispozitie ? rolleyes.gif
Mi se pare cam aiurea sa sustii asta. wink.gif

Ca de regula - e drept - liderul vorbeste dupa ce se consulta cu partidul si/sau are delegarea acestuia ori Basescu am dubii ca am facut asta, dar oricum declaratiile unui astfel de lider sunt - de regula - cu impact serios tocmai pentru ca se stie ca ele cam tind sa aiba ...acoperire in fapte ulterioare. smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
caesar
mesaj 12 Nov 2004, 07:31 PM
Mesaj #122


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 292
Inscris: 10 May 04
Din: Galati
Forumist Nr.: 3.442



interesant limbaj "ce naiba", se zice ca de unde nu exista argumente iesa violenta, chiar daca e vb. doar de cea verbala.
Bine v-am regasit stimati fosti (o scurta per.) si actuali colegi de forum !
Daca e sa judecam la rece, chiar de ar ajunge Basu presedinte, si parlamentul cat si guvernul vor fi destul de viu colorate, asa ca promisiunile legislative ale marinarului nu sunt decat gogosi ptr cei saraci cu duhul.
Interesanta era afirmatia cum ca 20% din populatia acestei tarisoare ar avea orientari sexuale deviate, sau cel putin anormale. Oare se referea doar la colegii de partid ?


--------------------
Nu dormiti prea mult ca ramaneti in urma cu viata
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 13 Nov 2004, 04:38 PM
Mesaj #123


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



Super,
Uite un fragment dintr-un articol interesant...
In recent years, scientists have intensified the search for biological causes of homosexuality. Best known is the controversial work of molecular geneticist Dean Hamer, Ph.D., of the National Cancer Institute, who is focusing on finding a so-called "gay gene." Looking at families with more than one gay member, Hamer and his colleagues have used inheritance patterns to theorize that the X chromosome contains a gene that predisposes some men toward homosexuality. In one study, Hamer examined 40 pairs of gay brothers and found that 33 of the pairs had five identical strips of DNA on their X chromosomes. Hamer and his colleagues are now searching for a specific gene within these DNA strips, and are also looking for other chromosomes that might have a connection to sexual orientation.
Uite si articolul
http://cms.psychologytoday.com/articles/pt...301-000030.html

Daca il citesti , vei observa ca este on-topic articolul, e vorba de biserici care incearca sa schimbe orientarea sexuala a homosexualilor.... mai spre sfirsit vei vedea ca exista si biserici de homosexuali....
Asa ca treaba cu ce e normal si ce e anormal , depinde f mult din ce parte privesti lucrurile.... daca esti credincios, categoric ca nu vei accepta niciodata asa ceva.... Dar dupa cum vad eu, biserica se orienteaza spre toate segmentele de "piata"....preoti care fac politica, biserici pt homosexuali...


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Superunknown
mesaj 13 Nov 2004, 06:06 PM
Mesaj #124


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 911
Inscris: 15 February 04
Forumist Nr.: 2.236



Studiul lui Hamer, care dateaza din 1993, a fost contrazis ulterior de un studiu similar efectuat de George Ebers, de la University of Western Ontario. Ebers "nu a găsit nici o dovadă, nici măcar o tendintă" privind "o legătură genetică între homosexualitate si markerii cromozomului X sau alti markeri." Ai aici citeva articole pe aceasta tema:

Study Questions Gene Influence on Male Homosexuality (NY Times, 1999)
Doubt cast on 'gay gene' (BBC, 1999)

Daca exista "biserici" de homosexuali nu inseamna ca homosexualitatea este sinonima cu normalitatea, sau ca este acceptata de crestinism. Inseamna pur si simplu ca unii homosexuali si sustinatorii lor ideologici incearca sa isi adoarma constiinta. Cum in biserica crestina homosexualitatea, oricum ai privi-o, este un pacat, ei incearca sa inventeze o biserica crestina in care homosexualitatea sa nu fie un pacat.



--------------------
"Screw you guys, I'm going home" (E. Cartman)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 13 Nov 2004, 10:50 PM
Mesaj #125


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



Bisericile nu si le fac ei.... si daca se va legaliza, bagi mina in foc ca nu se vor oficia casataorii religioase?
Biserica se da dupa vremuri..... a demonstrat-o cu bvirf si indesat... orice sa pastreze placintica...


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
caesar
mesaj 14 Nov 2004, 12:46 PM
Mesaj #126


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 292
Inscris: 10 May 04
Din: Galati
Forumist Nr.: 3.442



Psihologii, cel putin unii dintre ei numesc homosexualitatea orientare sexuala deviata (la fel zoofilia, pedofilia....) iar fetele bisericesti anormala.
Ma repet, oare Basescu se referea la membrii PD, caci eu nu am cunoscut pana acum astfel de persoane, sau cel putin nu aratau acest lucru. O fi vorba doar de sechele din timpul marinariei ?


--------------------
Nu dormiti prea mult ca ramaneti in urma cu viata
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Eclectic
mesaj 14 Nov 2004, 01:35 PM
Mesaj #127


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.926
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.950



caesar, daca Basescu se referea la cineva, acela e Bombonelul nostru cel de toate zilele si cei ca el. Doar n-ai vrea sa-l vezi pe Adrian Premierul Minune persecutat, nu ? rofl.gif


--------------------
Nu semnez.
I love flowers.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
caesar
mesaj 14 Nov 2004, 01:43 PM
Mesaj #128


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 292
Inscris: 10 May 04
Din: Galati
Forumist Nr.: 3.442



Esti sigur 100% ca nu era vorba de el si sleahta lui de la PD ?
Totusi se pare ca lui nu prea ii place sa inscrie ci mai mult sa joace la bara, intai prin atacarea unor ministri europeni si apoi prin aceasta declaratie (20% DIN POP. HOMOSEXUALA) care nu supara doar pe romanul de rand ci si biserica ortodoxa.


--------------------
Nu dormiti prea mult ca ramaneti in urma cu viata
Go to the top of the page
 
+Quote Post

4 Pagini V  « < 2 3 4
Closed TopicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 19 April 2024 - 09:23 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman