HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Panouri Izolante si Panouri Sandwich

Va recomandam panouri termoizolante Topanel si Panouri Isopan, un sistem modern de termoizolare dezvoltat de compania romaneasca Topanel.

2 Pagini V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Afacere Profitabila Si Stabila, Idei de Afaceri
crimson
mesaj 23 Mar 2004, 01:06 AM
Mesaj #1





Grup: Musterii
Mesaje: 0
Inscris: 22 March 04
Forumist Nr.: 2.696



huh.gif De ceva timp tot ma straduiesc sa incropesc o afacere cat de cat profitabila si stabila. Cred ca au trecut vreo zece ani. Am ajuns mult mai rau decat la inceput. Pentru ca la inceput aveam zero lei iar acum am minus cateva mii de $ (datorii). Cum "pisici" este asa ceva posibil? Voi sa-mi spuneti... Ori sunt prost, ori nu am cap pentru afaceri.

Am inceput ca orice student intreprinzator din vremea mea (1993-1994) cu afacerea "Tigareta", adica vindeam tigari la bucata in camin. Apoi mi-am jucat frigiderul "Fram" la "Caritas" (adica am vandut frigiderul si am depus toti banii la Caritas). Radeau colegii de camera de mine; imi spuneau ca intr-o buna zi va veni un camion mare si va opri in fata caminului si din el vor descarca unii vreo zece frigidere... Apoi a venit perioada comertului cu toale din Ungaria (de fapt am facut un singur drum la Budapesta de unde am cumparat vreo doua genti imense de tricouri si electronice chinezesti pe care m-am chinuit sa le vand vreo doua luni, evident in pierdere). Nu stiu cum se face ca tot ce vedeam ca merge la altii, la mine mergea prost sau nu mergea deloc.
Am terminat facultatea (Universitatea Bucuresti, Facultatea de Fizica) si bineinteles ca nici nu m-am gandit sa ma angajez. Nu e pentru mine sa fiu sluga la stapan. Cu putin timp inainte de absolvire am inceput o noua afacere care avea sa dureze si care - culmea - avea sa ma scoata din mizerie. Fiind un mare pasionat de muzica, impreuna cu un vechi prieten si fost coleg de liceu, am reusit sa convingem pe un producator si distribuitor de casete audio inregistrate din Bucuresti sa ne dea pe datorie 100 de casete pe care am incercat sa le vindem prin camine. Am vandut ceva dar prost. Apoi am reusit sa-l convingem pe un patron de magazin din Ploiesti (de unde sunt) sa ne dea voie sa vindem in fata magazinului lui, pe masa plianta, casete si totodata sa desfasuram activitatea pe firma lui (noi nu aveam inca firma). Treaba a mers si a mers brici pentru ca locul unde vindeam era in plin centrul orasului, intr-o statie de autobuz si langa unul din cele mai mari licee din Ploiesti. In scurt timp de la 100 de casete am ajuns la cateva mii, am angajat pe cineva (evident la negru) si banii au inceput sa curga. Pentru ca nu aveam firma si pentru ca ne-a fost frica sa ne infiintam una deoarece nu ne pricepeam absolut deloc la ale economiei (eu fizician si amicul meu matematician), ne-a pus naiba sa ne "asociem" cu tatal amicului meu. Asta a fost inceputul sfarsitului. Pentru ca, pe masura ce ne dezvoltam si banii au venit din ce in ce mai multi, eu am dus-o din ce in ce mai prost. Si asta pentru ca eu si amicul meu munceam de ne sareau capacele iar banii ii administra domnul cu firma. Ajunsesem la vreo patru tonete de casete deschise in Ploiesti, propriul studio de inregistrari si vreo cateva sute de titluri pe care le inregistram si le vindeam in Ploiesti si in Bucuresti (la Romana, Sala Palatului, Universitate). Prin 1995, la un moment dat nu am mai suportat tratamentul "patronului" si am iesit din combinatie. Cu mana goala, sau aproape goala (cateva aparate de inregistrat si un morman de casete goale si matrite) dar fara firma, fara puncte de desfacere, fara sprijin, fara nimic. Stateam ca boul in mijlocul casei uitandu-ma la mormanele de casete si fluierand a paguba. M-am adunat si am hotarat ca este momentul sa imi infiintez propria firma. Si din nou am fost las si m-am asociat cu un alt vechi prieten care avea si el o taraba de casete pe care o administra, insa, foarte prost. Incetul cu incetul am reusit sa reconstruiesc tot ce aveam inainte (patru sau cinci tarabe in Ploiesti, distributie in Bucuresti si Iasi, studio de inregistrari, etc) de data asta pe propria mea firma. Numai ca m-am vazut mare zmeu si am patit si o spargere la studioul de inregistrari si am ramas fara aparate, drept pentru care am inceput sa imprumut bani cu dabanda. In capul meu profitul obtinut ruland acei bani era mult mai mare decat dobanda pe care o plateam. Nu am tinut insa cont de cheltuielile prostesti pe care le faceam si eu si asociatul meu si, colac peste pupaza, plin de mine, am avut si proasta idee de a deschide un magazin de calculatoare in momentul in care nu stiam absolut nimic despre piata tehnicii de calcul. Am pierdut o groaza de bani chiar daca am transformat magazinul in sala de jocuri (spatiul pe care l-am avut a fost ales, din comoditate, intr-o zona fara nici un vad comercial). Tot in perioada aceea s-a dus dracului si afacerea cu casete pentru ca au inceput controalele in ceea ce priveste licentele si treaba a mers din ce in ce mai prost. La un moment dat vindeam numai casete si CD-uri cu licenta dar profitul nu mai era la fel de mare iar rulajul era mult mai mic. A venit un al treilea asociat in firma cu bani (chipurile sa salveze situatia). Numai ca asta era si mai praf decat noi doi. Intr-un final eu am renuntat complet la firma dupa ce mi-am platit datoriile la camatar (inclusiv cu masina pe care mi-o luasem cu trei ani inainte). Amicul meu a renuntat si el si acum traieste in Bucuresti si lucreaza la o firma de rupe pe cateva milioane de lei pe luna.
Mi-am infiintat o noua firma (persoana fizica autorizata) si am incercat sa ma ocup din nou de muzica pe o taraba inchiriata. A mers o vreme binisor si incetul cu incetul am reprofilat taraba pe papetarie si - n-o sa va vina sa credeti - componente de calculator second hand. Da, componente de calculator la taraba. Si a mers. Culmea. Vadul era foarte bun si pe langa ochelari de soare, gentute si portofele ieftine, vindeam componente de calculator. Am mai inchiriat o taraba si am deschis-o cu carti si manuale scolare. Si asta a mers dar destul de prost. Scoteam la greu in perioada cu manualele (o luna pe an). Dar mergea cu componentele de calculator. Am infiintat si un regim de consignatie pentru componente de calculator si la un moment dat aveam cel putin trei-patru calculatoare (evident demontate) pe taraba. Mi-am revenit financiar si am cumparat inapoi vechea mea firma (de data asta eram asociat unic) impreuna cu toate punctele de desfacere pe care le detinea firma. M-am vazut iar in bani si mare patron si din nou am inceput sa fac greseli. Am vandul unul din punctele de desfacere si am inceput sa imprumut din nou bani. De data asta pentru a-mi deschide din nou un magazin de calculatoare. L-am deschis - il mai am si acum - si am incercat sa mentin si taraba cu componete de calculator si tarabele cu carti (la un moment dat aveam doua) si magazinul. Treaba destul de usoara la prima vedere. Dar este usoara cand ai angajati buni, de incredere si care se pricep la ce fac. Am vandut eu la taraba - mergea. Am trecut la magazin si a inceput sa mearga magazinul si tarabele au inceput sa scada. Vara trecuta am pierdut definitiv toate tarabele (am intarziat cu plata la Primarie si altii au profitat si m-au sapat). Ramasesem doar cu magazinul care mergea dar nu sa ma imbogatesc. Am imprumutat alti bani si am mai deschis un magazin de calculatoare, de data asta mai central si cu mai mult spatiu dar la etajul 1 al unui bloc. Asta mai cu pretentii. A inceput sa mearga magazinul nou insa cel vechi nu mai scoate nici chiria. Datoriile s-au acumulat si dobanzile se apropie de profitul meu lunar. Ma gasesc in situatia in care rulez banii altora si eu nu ma aleg decat cu relativ-putinul pe care-l cheltuiesc zilnic (benzina, mancare, tigari etc). Nu mai pot restitui banii pentru ca tot profitul se duce in dobanzi. Pe de alta parte sunt patron de ditai firma de calculatoare, cu rate in magazin, cu trei angajati dar umblu cu masina lu' tata - o Dacia 1300 din '79. Anul acesta vreau sa ma casatoresc si mi-e groaza cand ma gandesc de unde voi scoate 100 de milioane pentru nunta. Locuiesc cu parintii si nu este nici asta in regula. Cum, pisici, sa produc si eu ceva bani?
Magazinul vechi trebuie inchis sau reprofilat. Si pentru ca nu are un vad comercial prea bun iar suprafata este de doar 20mp m-am gandit sa deschid o papetarie + formulate tipizate + copiator. Are cineva vreo idee mai buna?
sad.gif Eu mi-am cam epuizat imaginatia...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
menthoru'
mesaj 23 Mar 2004, 01:15 AM
Mesaj #2


Domnitor
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 1.033
Inscris: 3 September 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 706



parerea mea ca la noi momentan ce renteaza ca inceput de afacere trebuie sa se afle in zona serviciilor. investitie minima si eventuale castiguri. acum depinde de fler, concurenta si aria de servicii alese.


--------------------
I have given it much thought / It seems, disaster must come / At best, only postponed / Shaolin Kung-Fu to survive / Must now be taught to more young men / We must expand, get more pupils / So that the knowledge will spread
Go to the top of the page
 
+Quote Post
crimson
mesaj 23 Mar 2004, 01:21 AM
Mesaj #3





Grup: Musterii
Mesaje: 0
Inscris: 22 March 04
Forumist Nr.: 2.696



QUOTE (menthoru' @ 23 Mar 2004, 01:15 AM)
parerea mea ca la noi momentan ce renteaza ca inceput de afacere trebuie sa se afle in zona serviciilor. investitie minima si eventuale castiguri. acum depinde de fler, concurenta si aria de servicii alese.

Mai intai tin sa-ti multumesc pentru raspuns.

M-am gandit si eu la servicii in domeniul informaticii dar mi-e asa de frica de marii rechini... Si apoi eu nu sunt tipul de tupeist si din nou ajung la angajati. Am nevoie de angajati tupeisti, inteligenti, constiinciosi si pe bani putini (mai ales la inceput) care sa-mi gaseasca niste clienti si care sa incheie niste contracte. De unde asa ceva?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 23 Mar 2004, 01:21 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
menthoru'
mesaj 23 Mar 2004, 01:23 AM
Mesaj #4


Domnitor
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 1.033
Inscris: 3 September 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 706



pot sugera facultatea de automatica din politehnica bucuresti!?


--------------------
I have given it much thought / It seems, disaster must come / At best, only postponed / Shaolin Kung-Fu to survive / Must now be taught to more young men / We must expand, get more pupils / So that the knowledge will spread
Go to the top of the page
 
+Quote Post
crimson
mesaj 23 Mar 2004, 01:29 AM
Mesaj #5





Grup: Musterii
Mesaje: 0
Inscris: 22 March 04
Forumist Nr.: 2.696



Eu sunt din Ploiesti si afacerea tot in Ploiesti o am. M-am gandit la un moment dat sa ma bag in Bucuresti dar mi-e prea frica. Si nu am bani... In Bucuresti chiar ca trebuie bani, nu gluma.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
menthoru'
mesaj 23 Mar 2004, 01:34 AM
Mesaj #6


Domnitor
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 1.033
Inscris: 3 September 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 706



in servicii nu are importanta locatia, echipamentele de birou costa cam la fel peste tot. in rest e vb doar de mintea ta si abilitatea de a aduce clienti noi.


--------------------
I have given it much thought / It seems, disaster must come / At best, only postponed / Shaolin Kung-Fu to survive / Must now be taught to more young men / We must expand, get more pupils / So that the knowledge will spread
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mihai
mesaj 23 Mar 2004, 01:37 AM
Mesaj #7


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



Bine ai venit la Han, crimson! han.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ilie
mesaj 23 Mar 2004, 11:14 AM
Mesaj #8


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.816
Inscris: 16 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.605



Pentru Crimson: Ar trebui sa faci o analiza aceea ce ai facut, cu puncte slabe, bune, oportunitati etc. Cum vad eu ce ti s-a intamplat: Te-ai bagat intr-o afacere cu amanuntul: tarabe, si apoi magazine mici. Ai facut si imprumuturi. Afacerile in care te-ai bagat(casete, componente) au fost ne-legale dar si legale (parti din afacerile pe srl si pfa). in afacerile ne-legale tot timpul poti avea probleme cu furnizorii, cu controalele (spaga, sau si mai rau), cu imprumuturile de la particulari (recuperatorii etc), dar si cu cele de la banci (date scadente, faliment, executare silita, etc.). Intr-adevar la o afacere cu amanuntul conteaza locatia cel mai mult, apoi persoana care se ocupa, apoi banii. Trebuie sa faci macar un studiu minimal inainte sa te apuci de orice: ce se cere pe piata, apoi cauti produsul de vandut. Strategie de vanzari, si ii dai bataie. apoi controale si tinte de atins de catre vanzatori. In domeniul serviciilor e mai bine, in sensul ca iti trebuie bani mai putini(dar munca si idei mai multe), si locatia poate fi mai slaba, cum a spus si moderatorul mai devreme(depinde de ce fel de servicii totusi). Probabil ca acum esti in probleme mari (tot timpul te-ai bagat cam mult in bani, care de fapt nu erau ai tai , erau ai firmei, sau afacerii). Trebuie sa te misti repede (ca americanii), daca ai probleme urgente. Eu am inceput in 1992 cu 300 usd vanzand singur in targuri si oboare incaltaminte si haine, , dar numai pe firme si numai legal, chestiile ne-legale au fost efectiv foarte marunte. Am crescut mai greu, dar asa am prins si experienta. Tot timpul am fost imprumutat 95% de la banci. Ti-am zis asta ca sa vezi ca se poate si asa. sunt insa multe de discutat. Eu iti doresc sa te redresezi si sa auzim de bine.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ilie
mesaj 26 Mar 2004, 10:43 AM
Mesaj #9


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.816
Inscris: 16 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.605



Crimson,
Cand am zis ca trebuie sa te misti repede, trebuia sa o iei ca atare, inclusiv citirea mesajului anterior, hehe.
FM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Crisse
mesaj 27 Sep 2004, 09:55 PM
Mesaj #10


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.008
Inscris: 15 January 04
Forumist Nr.: 1.834



Crimson, in primul rand bine-ai venit la Han smile.gif

Ptr ca ai mult umor, ti-am putut citi tot mesajul wink.gif

Daca iti analizezi afacerile cu atentie, ai sa observi ca era bine sa te axezi pe o singura afacere pana devenea profitabila si apoi sa incerci altele noi. E ca copilasul ala pe care-l cresti pana la o varsta si pe urma incepe sa invete sa manance singur, sa se imbrace etc.
Marea greseala pe care o putem face in afaceri e sa ne luam asociati de care nu stim prea multe. Dupa ce ai trecut prin atatea, ar fi bine sa studiezi putin comportamentul viitorilor asociati, sa-i pui in situatii extreme, la probe. Sunt o multime de informatii pe net despre asta. In afaceri nu este prea mult timp ptr compromise. Uite, sunt firme care isi pun angajatii la anumite teste. Fa-o daca-ti respecti munca si produsul care rezulta din asta...adica banul.

Nu-ti trebuie altcineva sa-ti tina banii. De ce crezi ca daca ai fac. de fizica, nu ai putea sa ai grija de firma? Cum de stii sa vinzi atunci?? Tot ce ai facut pana acum tine de studiul din facultate?? Nu cred. In tot timpul aasta cat ai avut tot felul de afaceri ai strans destula experienta. Cel putin stii ce nu trebuie sa mai faci. smile.gif

Important insa ca sa vezi asta, analizeaza-ti afacerile de pana acum, asa cum spunea si Freemann. Si actioneaza rapid. Unele produse au deadline smile.gif

Se vede clar ca ai dorinta mare de a merge mai departe pe drumul asa ca-ti urez succes


--------------------
din nou o zi minunata;)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sorin666
mesaj 27 Sep 2004, 11:42 PM
Mesaj #11


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.069
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 668



Pe naiba, nu mai sta cu coada pe sus si baga-te "sluga la stapan" , nu te-ai prins inca ca nu ai stofa de businessman ?
Poate in afacerea asta si dispretul tau rau disimulat indreptat impotriva celor care "nu iti sunt la nivel" si fac zilnic pe "slugile" ti-a deservit, nu crezi ? wink.gif
Multi oameni de afaceri in devenire pastreaza SI un job, ca sa nu-si "manance" complect beneficiile si sa poata astfel lasa afacerea sa se dezvolte...
(nu te supara, ar trebui sa stii ca eu spun ce cred, nu ce consider ca doreste sa auda interlocutorul...)

Acest topic a fost editat de sorin666: 28 Sep 2004, 08:09 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ilie
mesaj 28 Sep 2004, 09:30 AM
Mesaj #12


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.816
Inscris: 16 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.605



Crimson,

Ai primit un raspuns aspru, dar fair, care ar trebui sa te puna pe ganduri; si sa actionezi.

Dar credeti ca Crimson a mai intrat aici...? Poate acum face o noua facutate.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Crisse
mesaj 28 Sep 2004, 09:34 AM
Mesaj #13


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.008
Inscris: 15 January 04
Forumist Nr.: 1.834



Mai, mai Sorine smile.gif , imi aduci aminte de fostii sefi din Rom care taiau si spanzurau la servici si acasa erau mielusei rolleyes.gif

Crimson nu este increzut...ci s-a increzut in prea multi oameni si a incercat prea multe si diferite. Crezi ca un bussines man e un terchea berchea? Adica chiar nu are nici un respect, nu e mandru de el?? S-l vad pe ala de nu-i mandru, ca-l pup pe ambii obraji wink.gif

Si adaug la edit raspuns ptr freemann smile.gif

Ori nu a mai gasit postul pe care el l-a deschis (e doar la inceput pe forumul asta), ori e foarte stresat. Nu vad de ce nu s-ar apara daca ar vedea postarile voastre wink.gif

Acest topic a fost editat de Crisse: 28 Sep 2004, 09:37 AM


--------------------
din nou o zi minunata;)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ilie
mesaj 28 Sep 2004, 09:51 AM
Mesaj #14


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.816
Inscris: 16 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.605



Din pacate (poate) lumea afacerilor e aspra (si viata la fel).
Aici actioneaza selectia , similar cu teoria evolutionista. Eu compar afacerile ca mersul unei persoane pe un plan inclinat uns cu ulei: daca nu dai din picioare sau dai prea incet, te duci la vale; trebuie sa dai din picioare destul de rapid. E greu sa stai constant la un anumit nivel, ori o iei in sus, ori in jos...Sau e nevoie de cineva care sa te sustina o perioada de timp, sau esti creativ si inventezi un balon care te poate ridica...
Eu personal m-am ales doar cu datul din picioare, mai tare sau mai incet.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Crisse
mesaj 28 Sep 2004, 10:09 AM
Mesaj #15


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.008
Inscris: 15 January 04
Forumist Nr.: 1.834



Inteligent gantita explicatia asta smile.gif . Eu inventez balonul wink.gif


--------------------
din nou o zi minunata;)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sorin666
mesaj 28 Sep 2004, 10:33 AM
Mesaj #16


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.069
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 668



Crisse>
Crezi ca exagerez ?
Uite cateva citate « alese »:

Am inceput ca orice student intreprinzator din vremea mea (1993-1994) cu afacerea "Tigareta", adica vindeam tigari la bucata in camin

Asta debut ca intreprinzator? Sa fim seriosi… E treaba de puradel…

Am terminat facultatea … si bineinteles ca nici nu m-am gandit sa ma angajez

Mda, nostalgia afacerilor en gros din camin…

Nu e pentru mine sa fiu sluga la stapan

Da, asta da « mentalitate sanatoasa », continua asa, puiule… Imensa majoritite a micilor intreprinzatori romani, cu exceptia notabila a fiilor de benzinari « s-au coborat » si la acest infamant statut si s-au lasat jigniti cu un venit fix la sfarsitul lunii… Si banuiesc ca nu a fost usor…

Pentru ca nu aveam firma si pentru ca ne-a fost frica sa ne infiintam una deoarece nu ne pricepeam absolut deloc la ale economiei (in sfarsit, o urma de luciditate) … ne-a pus naiba sa ne "asociem" cu tatal amicului meu. Asta a fost inceputul sfarsitului. Pentru ca, pe masura ce ne dezvoltam si banii au venit din ce in ce mai multi, eu am dus-o din ce in ce mai prost. Si asta pentru ca eu si amicul meu munceam de ne sareau capacele iar banii ii administra domnul cu firma

Mda, lasa-ti afacerea din mana si imparte putinul beneficiu cu altii, dupa aia nu te mira ca nu iti merge bine…
Si asa mai departe… si acum analiza ultimei parti:

Dar este usoara cand ai angajati buni, de incredere (mda, atata de incredere ca erau cu mana pana la cot in buzunarele tale…) si care se pricep la ce fac. (evident ca se pricepeau, dar isi foloseau priceperea in scop propriu si in detrimentul tau, dar cu capitalul tau si in timpul pe care tu il "cumparai" de la ei ) Am vandut eu la taraba - mergea. Am trecut la magazin si a inceput sa mearga magazinul si tarabele au inceput sa scada

Mda, daca nu i-ai controlat, s-au ingrasat pe capitalul tau…

Pe de alta parte sunt patron de ditai (un pic de masura, tinere…) firma de calculatoare, cu rate in magazin, cu trei angajati…

3 angajati la un rah** de magazin de 20 mp ? Si vrei sa prosperi ? Si tu ce faceai in timpul asta ?

Sa fim clari, nu am nimic cu baiatul, dar daca nu il scutura nimeni, va continua…
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Crisse
mesaj 28 Sep 2004, 10:47 AM
Mesaj #17


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.008
Inscris: 15 January 04
Forumist Nr.: 1.834



Sorine, am observat si eu toate astea. Am mai observat ca are si mult umor...deci tot ce scria nu era motamo cum s-au petrecut lucrurile. Pana la asocierea cu tatal amicului, eu nu am gasit nimic gresit legat de afaceri. pe urma au inceput tot felul de planuri incalcite. Mi se parea ca o marioneta si asta ptr ca nu cred ca a avut vreun plan de afacere vreodata.

Ah, sa nu uit frigiderul. Da, increderea in astfel de "loterii" e naivitate periculoasa. De aici se vede ca este prea increzator in tot ce zboara, deci e periculos ptr el sa faca afaceri...singur sad.gif .

El a intrat insa aici si a cerut un ajutor. Si-a facut singur critica (si cu siguranta are familie, prieteni etc in jur care iau facut deja critica). Mai bine ar fi sa-i analizam afacerea si sa-i dam cateva sfaturi clare si utile.




--------------------
din nou o zi minunata;)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sorin666
mesaj 28 Sep 2004, 01:00 PM
Mesaj #18


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.069
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 668



Nu crezi ca in afara sfaturilor generaliste si de bun simt (de "atitudine" in afaceri) restul sau sunt bune si cel cu ideea le tine pentru el, sau sunt naive si atunci mai bine sa nu i le dam...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Crisse
mesaj 28 Sep 2004, 01:22 PM
Mesaj #19


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.008
Inscris: 15 January 04
Forumist Nr.: 1.834



Sorine, eu sunt de parere ca orice sfat/idee oricat de buna sau rea ar fi depinde de cel care o aplica/pune in practica. Asa ca daca dai vreo idee/sfat nu pierzi nimic wink.gif


--------------------
din nou o zi minunata;)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sorin666
mesaj 28 Sep 2004, 01:46 PM
Mesaj #20


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.069
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 668



Uite vreo 2-3: spalatorie cu calcatorie, iei rufele de acasa de la client, le aduci calcate, firma SOS, depanaj, deblocare usi cu chei pierdute + instalator in caz de inundatie la vecini, desfundat canalizare, 3: gradinita privata cu cresa pana seara, eventual cu conversatie in tr-o limba de larga circulatie...
Sau mai bine zis tot ce se adreseaza oamenilor cu bani sau aflati intr-o situatie cand nu se mai uita la acestia...
Mai spuneti si voi...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MIA
mesaj 28 Sep 2004, 02:30 PM
Mesaj #21


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.320
Inscris: 21 April 04
Din: Timisoara, Romania
Forumist Nr.: 3.188



QUOTE (sorin666 @ 28 Sep 2004, 12:55 AM)
Pe naiba, nu mai sta cu coada pe sus si baga-te "sluga la stapan" , nu te-ai prins inca ca nu ai stofa de businessman ?
Poate in afacerea asta si dispretul tau rau disimulat indreptat impotriva celor care "nu iti sunt la nivel" si fac zilnic pe "slugile" ti-a deservit, nu crezi ?  wink.gif

Vai de palaria mea Sorine - mare dreptate ai. smile.gif
Uite - aici ar fi un exemplu de "prejudecata" - deseori utila, insa in unele cazuri nasoala. rolleyes.gif

Spun asta pentru ca eu personal ma felicit pe sclipirea ce am avut-o in '99 toamna cind mi-am lasat "fumurile" deoparte si am dat dracului invirtelile" de pina atunci de prin complexul studentesc ( sic ! nu spui cu ce ... tongue.gif ) si m-am angajat ca programator de rind. smile.gif Cind citesc povestiri de-astea recunosc ca ma simt bine - ca arata ca nu am luat o decizie asa proasta cum spuneau unii ... plus ca mai am timp si de dat pe Net ... laugh.gif laugh.gif

Imi pare rau - pe moment nu am putut injgheba nici un "mesaj pozitiv". sorry.gif

Acest topic a fost editat de MIA: 28 Sep 2004, 02:33 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sorin666
mesaj 28 Sep 2004, 03:15 PM
Mesaj #22


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.069
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 668



Dar de o pensiune pentru animale domestice ce zici? sa nu mai traga ciocoiul de tine si sa-ti numere liniile de cod...

Acest topic a fost editat de sorin666: 28 Sep 2004, 03:16 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dead-cat
mesaj 28 Sep 2004, 03:20 PM
Mesaj #23


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



hmm.gif mai ales ca infrastructura exista deja in zona. la Beregsau rofl.gif

oare ar plati cineva pentru asa ceva? unsure.gif


--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sorin666
mesaj 28 Sep 2004, 03:26 PM
Mesaj #24


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.069
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 668



Evident, dar eu ma gindeam la parvenitii din capitala, nu la coate-goalele alea de provinciali din TIM... hh.gif
Din prejudecata, evident... spoton.gif
La Beregsau asi face un centru de cura termala pentru cadrele varstnice ale ohyeah.gif PSD... rofl.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dead-cat
mesaj 28 Sep 2004, 03:29 PM
Mesaj #25


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



QUOTE

La Beregsau asi face un centru de cura termala pentru cadrele varstnice ale  PSD...

in acest context, "Terminal Services" primeste un sens complet nou rofl.gif



--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ilie
mesaj 30 Sep 2004, 11:53 AM
Mesaj #26


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.816
Inscris: 16 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.605



laugh.gif thumb_yello.gif laugh.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tembo
mesaj 7 Oct 2004, 10:27 PM
Mesaj #27


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 76
Inscris: 16 July 04
Forumist Nr.: 4.084



Imi arunc si eu parerea. Chestia cu "sluga la patron" depinde de ce considera fiecare important. Cum am mai spus, personal imi doresc sa nu mai fiu angajat la cineva EVER, ca mi-a ajuns. Doi: jos palaria ca nu te-ai dat batut, Crimson. trei: greseala fundamentala pe care am observat-o eu este faptul ca nu ai stiut unde se duc banii. la orice afacere, mare mica iti trebuie un contabil, nu tatal prietenului, nu viitorul socru, nu verisoara sau matusa. Cineva cu care sa ai o relatie de business si atat. nu spun ca eu ma pricep la contabilitate ca un economist (ca nu sunt), insa stiu sa ma uit pe rapoartele contabile si stiu unde sunt scurgeri si la o adica de unde sa mai tai. Pentru asta am citit si am vorbit cu contabila mea, sa-mi explice ce si cum. Din partea mea, iti urez bafta si tine capul sus!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cafe Del Mar
mesaj 8 Oct 2004, 08:00 AM
Mesaj #28


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 87
Inscris: 9 September 04
Forumist Nr.: 4.432



sa ma refer strict la ce ai scris tu, ca nu am apucat sa citesc chiar tot din ce au scris ceilalti, iti spun din start:NU asociat.poate doar daca e o persoana in care ai 100% incredere si ganditi la fel in aspectul afacere.eu am un ex f apropiat cand asociatul nu numai ca intre timp si-a luat un nou asociat dar abia cand faptul era incheiat a spus si in plus nu i-a mai platit nici in ziua de azi partea din afacere care o investise.iar acest asociat era o ruda f apropiata...adica...iata morala.
apoi spunea cineva (cred Crissie) sa te ocupi de una dintre afaceri care iti aduce un profit sigur-te ocupi exclusiv de ea- si apoi reinvestesti in ceva nou.nu te lasa "descoperit".trebuie sa fii atent unde si cum se duc banii tai.sa ai un contabil si in caz in care ai asociat nu lasa nici chitanta nesupravegheata.
pe piata actuala nu stiu ce afacere gen servicii functioneaza f bine.in romania.gradinitele, sunt o solutie.dar trebuie sa investesti mult.atelier auto....ma mai gandesc ca vad ca nici eu nu am inspiratie la ora asta..


--------------------
"Asa e ca pana acum nu stam nici bine, nici rau, adica nici asa, nici altminteri?"
Ion Luca Caragiale



"Nu poate fi inventat nici un kitsch pe care viata sa nu-l depaseasca."
Siegfried Krakauer
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cafe Del Mar
mesaj 8 Oct 2004, 11:06 AM
Mesaj #29


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 87
Inscris: 9 September 04
Forumist Nr.: 4.432



a...si am mai vazut o afacere care prospera prin bucuresti:magazinul 1$ sau 1Euro.am doua chiar langa casa mea si in fiecare zi e omor prin magazinele alea.... blink.gif


--------------------
"Asa e ca pana acum nu stam nici bine, nici rau, adica nici asa, nici altminteri?"
Ion Luca Caragiale



"Nu poate fi inventat nici un kitsch pe care viata sa nu-l depaseasca."
Siegfried Krakauer
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 8 Oct 2004, 12:43 PM
Mesaj #30


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



QUOTE (Cafe Del Mar @ 8 Oct 2004, 12:19 PM)
a...si am mai vazut o afacere care prospera prin bucuresti:magazinul 1$ sau 1Euro.am doua chiar langa casa mea si in fiecare zi e omor prin magazinele alea.... blink.gif

Nu stiu daca prospera si oricum mi se pare o afacere stupida. Cele mai multe produse de acolo sunt inutile, singurul criteriu dupa care sunt incluse in portofoliul magazinului este pretul. De ce ar cumpara cineva ceva doar pentru ca costa 10.000 lei sau 33.000 lei sau 41000 lei? blink.gif Un produs il cumperi doar daca iti trebuie.
Eu zic ca acest tip de afacere este un simplu balon de sapun si va disparea la fel de repede precum a aparut.


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sorin666
mesaj 8 Oct 2004, 12:56 PM
Mesaj #31


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.069
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 668



Da si... nu wink.gif depunde de cei care ii fac aprovizionarea...
La noi magazinele "Tout a 10 Francs" au avut mare succes, lumea vine atrasa de pret, iar odata inauntru sunt sanse sa cumpere un mic obiect, caci "daca tot e ieftin..." tot gasesti un tiribuson sau un capac de borcan pe care sa lasi banul...
Asa ca daca gerantul reuseste sa aduca nimicuri interesante, la care nimeni nu s-a gandit si sa le schimbe regulat, odata ce clientela s-a saturat/saturat, afacerea poate merge binisor...

Acest topic a fost editat de sorin666: 8 Oct 2004, 12:58 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cafe Del Mar
mesaj 8 Oct 2004, 01:33 PM
Mesaj #32


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 87
Inscris: 9 September 04
Forumist Nr.: 4.432



actionmedia
pai uite, azi am intrat in magazin in timp ce asteptam maxitaxi si ma uit si eu ca omu':aveau de la toate soiurile de cutii de plastic, chestii de bucatarie, papetarie, ambient(lumanarele, rame ptr tablouri, bete aromate etc), pana la ustensile casnice, jucarii si diverse tampenii ptr copii(papuci, ciorapi, chiloti.etc), cosmetice.etc..in fine o multime de chestii la 30 de mii.acum iti zic si ce cumparau:de toate.una era cu plodul si lua diverse chestii ptr ala.una cumpara rame si lumanarele.alta bureti de bucatarie si sapun lichid.nah..asta cat am stat eu acolo, adica vreo 4 minute.romania e tara "ieftin da' ieftin...".o sa vezi ca va tine afacerea blink.gif .


--------------------
"Asa e ca pana acum nu stam nici bine, nici rau, adica nici asa, nici altminteri?"
Ion Luca Caragiale



"Nu poate fi inventat nici un kitsch pe care viata sa nu-l depaseasca."
Siegfried Krakauer
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tembo
mesaj 8 Oct 2004, 02:43 PM
Mesaj #33


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 76
Inscris: 16 July 04
Forumist Nr.: 4.084



Action, aici sunt de acord ca magazinele "dollar store" sunt foarte utile. Un castron de plastic, o carpa de bucatarie, nimicuri pe care nu merita sa dai multi bani dar de care ai nevoie. Poate fi o idee viabila daca gasesti vad bun si aprovizionare continua.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sorin666
mesaj 8 Oct 2004, 03:11 PM
Mesaj #34


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.069
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 668



Mda, din comert se poate face avere in doua feluri: vanzand chestii "prestigioase" in numar (relativ) mic sau gunoaie cu duiumul... nu stiu de ce imi vine sa zic ca a doua varianta e mai "benefica"... rolleyes.gif
In perioada interbelica unuia din cei mai bogati europeni i se zicea "regele chibriturilor" ca asta era activitatea sa... chibriturile.... biggrin.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ilie
mesaj 8 Oct 2004, 03:53 PM
Mesaj #35


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.816
Inscris: 16 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.605



Da, dar suedezul avea cvasimonopol mondial...atunci.
Totul s-a terminat intr-un scandal mare, cred ca in perioada interbelica.
Daca va intereseaza pot sa va spun toata povestea.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pagini V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 26 April 2024 - 03:12 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman