HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

4 Pagini V  « < 2 3 4  
Reply to this topicStart new topic
> Cartea Care Te-a Marcat, ...sau trezirea la realitate
englishrose
mesaj 12 Mar 2008, 11:37 PM
Mesaj #106


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 16
Inscris: 9 March 08
Forumist Nr.: 11.366



ma marcheaza tona de carti citite,chiar ma urmareste si enerveaza deoarece toate locuiesc la mine;
cartile sunt mofturoase,cu pretentii si chiar fac praf,uite-asa,de-a naibii,ca ele pot si eu nu.
alea grele marcheaza rau ,in special cind se rupe raftul de sus.
sunt obisnuita ca o nevasta abuzata sa le cred ca n-au vrut si n-or sa mai faca,
cartile ma abuzeaza cronic de...ttt ani.
nu vreau sa pomenesc de prima marca,cred ca ''povestiri istorice'',ulterioarele asa zise de liceu...stiti voi,mai tirzi sunt altele,
una care nu-mi mai trece e ''o dupa amiaza pierduta'', g adamesteanu,alta e ''jocul cu margele de sticla'', h. hesse,
apoi ion creanga,deliberat citesc o data la doi ani ''amintiri din copilarie'',sa vad daca mai pot sa rid,
apoi literatura engleza,nu ''romanturile'' ci inca o suta de ''marcaje''.
apoi poezia.....
cum sa aleg cind toate astea ma marcheaza in fiecare zi?!?


--------------------
est modus in rebus
Go to the top of the page
 
+Quote Post
vvv@li
mesaj 29 Mar 2008, 01:39 PM
Mesaj #107


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 160
Inscris: 9 March 08
Din: Bucureti
Forumist Nr.: 11.368



"Nunta in cer" - Mircea Eliade

"Mara" - Ioan Slavici

" Therese Raquin" - Emile Zola
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nevvermind
mesaj 21 Apr 2008, 07:08 PM
Mesaj #108


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 211
Inscris: 21 April 08
Forumist Nr.: 11.523



"Aforisme asupra inteleciunii in viata" - A. Schopenhauer


--------------------
Nimeni nu te asculta pana nu gresesti.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 21 Apr 2008, 07:08 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Gabici
mesaj 27 Apr 2008, 05:32 PM
Mesaj #109


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 178
Inscris: 22 April 04
Forumist Nr.: 3.205



Nu pot sa numesc o singura carte ce m-ar fi marcat pentur ca sunt multe si din pacate unele, in timp, nici nu mi le mai aduc aminte desi poate ca m-am schimbat datorita lor si sunt si acum...schimbata. Cateva dintre ele: Taranii, Coliba unchiului Tom, Ai toata viata inainte, Aleea soarelui, Castelul palarierului si...multe multe altele.

Imi pusesem in gand de mai multe ori sa fac un rezumat al fecarei carti dupa ce o termin dar nu am reusit pana acum niciodata deoarece era prea mare nerabdarea de a in cepe urmatoarea carte ce astepta alaturi sau care era inca in biblioteca. rofl.gif


--------------------
Don't breed and buy while homless pets die![/B]
Go to the top of the page
 
+Quote Post
viezurasu
mesaj 12 Jun 2008, 01:49 PM
Mesaj #110


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 14
Inscris: 12 June 08
Forumist Nr.: 11.687



Prima carte care m-am marcat a fost Martin Eden - J.London... vointa, hotararea, taria de caracter ale unui simplu marinar, talentul care razbate dincolo de orice obstacol, pe urma disperarea crunta in fata realitatii.. sau cel putin eu asa le-am simtit. cred ca fiecare din noi am vrea sa avem cate o particica din Marin Eden in noi...
Apoi l-am descoperit pe T.Hardy - Tess d'Uberville, Jude Nestiutul, Padurenii... Pot spune ca toate m-au marcat prin tragismul lor. Nu te poti impotrivi destinului. Cred ca cel mai impresionat, pentru mine, a fost sa descopar un scriitor englez care are vana aceea slavica de fatalitate, este altfel, cel putin pentru perioada respectiva. (Hmmm, sunt pareri personale si neavizate ohyeah.gif )
Cronin - Citadela, cred ca a fost singura carte care a reusit sa ma schimbe cu adevarat... o recomand cu caldura, dar ma abtin de la a va spune de ce mi-a placut atat, pentru ca ar insemna sa va dezvalui finalul wink.gif
Alexis Zorba - N.Kazantzakis, nu cred ca exista cineva sa nu se lase impresionat de o personalitate atat de puternica, atat de ... (hmmm, parerea mea neavizata, again) are ceva primordial in el, primitiv...
Cred ca as putea sa vorbesc zile in sir despre cartile care m-au impresionat, dar, deocamdata nu vreau sa va mai plictisesc laugh.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
viezurasu
mesaj 12 Jun 2008, 02:12 PM
Mesaj #111


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 14
Inscris: 12 June 08
Forumist Nr.: 11.687



Am uitat mai devreme... prima carte, daca se poate numi asa, care m-a marcat a fost Povesti Nemuritoare. Era o poveste acolo despre un om care toata viata lui a mancat numai flori si, la un moment dat, a venit zana florilor la el si l-a facut nemuritor... Anyway, povestioara de copii... concluzia: timp de o luna i-am jumulit florile mamei mele de pe balcon, doar doar o veni zana florilor si la mine rofl.gif
Si mai e inca o faza pe care am facut-o, de data asta dupa ce am citit Legendele Olimpului. Atena, zeita intelepciunii, care s-a luptat cu Poseidon pentru orasul Atena... Pai, la varsta aia, vreo 9 ani ohyeah.gif , facusem un legamant zeitei Atena, ca daca ma va proteja nu ma voi atinge niciodata de orice vine din mare...motiv pentru care ai mei nu au inteles niciodata de ce nu mancam peste hh.gif ... biggrin.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
StefanI
mesaj 3 Jul 2008, 08:02 AM
Mesaj #112


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 7
Inscris: 26 June 08
Forumist Nr.: 11.735



" Convorbiri cu Goethe " - Johann Peter Eckermann
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Camy03
mesaj 1 Aug 2008, 02:21 PM
Mesaj #113


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 64
Inscris: 24 July 08
Din: Calarasi, Romania
Forumist Nr.: 11.825



Cartea care m-a marcat....hmmm, nu e numai una! Dintre toate trebuie sa mentionez "Padurea Spanzuratilor" si "Ion" de Liviu Rebreanu, "Tess D'Urberville" de Thomas Hardy, "Mandrie si Prejudecata" de Jane Austen, "Jane Eyre" de Charlotte Bronte si "Sorell si fiul" de W. Deeping la care am plans pentru ca personajul principal moare de cancer....fiul lui fiind doctor, dar neputand face nimic pentru bunul sau tata. sad.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
crin_fausta
mesaj 6 Aug 2008, 04:06 PM
Mesaj #114


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 14
Inscris: 8 March 06
Din: Buzau
Forumist Nr.: 7.961



Orice carte are ceva aparte care te atrage:

Pe aripile vantului -Margaret Mitchell: Felul de a fi si modul in care s-a descurcat Scarlet - eroina romanului- in timpul razboiului "Nu ma voi gandi la asta azi, ma voi gandi maine..."

Shogun-James Clavell modul de a gandi

Winnetou Karl May acorda si a doua sansa...


--------------------
Murim cand incetam sa mai fim copii
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Aramis
mesaj 8 Aug 2008, 09:58 AM
Mesaj #115


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.948
Inscris: 23 January 04
Din: Luna
Forumist Nr.: 1.955



QUOTE(crin_fausta @ 6 Aug 2008, 05:06 PM) *
Shogun-James Clavell modul de a gandi


Shogun este printre cartile mele preferate, citite de muuulte ori si parca de fiecare data cand o citesc imi place si mai mult si imi doresc si mai tare sa fiu japoneza tongue.gif


--------------------
humanity is overrated
Go to the top of the page
 
+Quote Post
soricica_alb
mesaj 6 Sep 2008, 11:22 AM
Mesaj #116


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 30
Inscris: 5 September 08
Din: constanta
Forumist Nr.: 11.951



Asa e ....din fiecare carte iti ramane ceva.Cred ca nuvela "Bulgare de seu" de Maupassant a fost ancora mea la realitate.
Dar ce greu e sa alegi doar o carte sad.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Aramis
mesaj 6 Sep 2008, 02:17 PM
Mesaj #117


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.948
Inscris: 23 January 04
Din: Luna
Forumist Nr.: 1.955



han.gif soricica_alb


--------------------
humanity is overrated
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rovaniemi
mesaj 6 Sep 2008, 03:19 PM
Mesaj #118


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 870
Inscris: 5 May 08
Forumist Nr.: 11.565



Pierre Boulle - O meserie de senior


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
madmax22
mesaj 8 Sep 2008, 06:15 AM
Mesaj #119


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 6
Inscris: 23 March 08
Forumist Nr.: 11.413



Sfarsitul Petrolului - Paul Roberts.

O carte care arata ce inseamna hidrocarburile pentru economia lumii (a se citi economia Americii) si mai mult, o carte despre razboiul pentru energie
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 8 Sep 2008, 04:10 PM
Mesaj #120


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



QUOTE(madmax22 @ 8 Sep 2008, 07:15 AM) *
Sfarsitul Petrolului - Paul Roberts.

O carte care arata ce inseamna hidrocarburile pentru economia lumii (a se citi economia Americii) si mai mult, o carte despre razboiul pentru energie


Ca o extensie iti recomand si "Sfidarea mondiala" a lui Jean-Jacques Servan-Schreiber.


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Fantasee
mesaj 2 Jul 2015, 12:55 PM
Mesaj #121


Soul feeder
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.735
Inscris: 7 November 05
Forumist Nr.: 7.214



Înainte să pot citi, au fost poveştile lui Creangă. La 9 ani frunzăream biblioteca din sufragerie şi găseam tot felul de cărţi ciudate, unele scrise la maşină. smile.gif
Acum ştiu ce însemnau, atunci doar buchiseam prin ele şi le abandonam nemulţumită.

Am dat apoi de 'La Medelenii' lui Teodoreanu, nu am înţeles mare lucru şi am tot recitit în următorii ani.
La 15 ani a fost 'Great Expectations' by Charles Dickens fiindcă mă pregăteam pentru facultate şi trebuia să citesc texte originale.
Pe la 18 ani când să-mi revin după 'Dacia' lui Pârvan, am dat de Ecco şi de 'Teoria semioticii', apoi de Levi Strauss.
După 25 a fost recitirea lui Eric Berne - 'Games people play' când am şi înţeles-o cum trebuie, pe la 30 a fost recitirea 'Chinuiţilor nemurii' de Papilian.
La 35 a reuşit să mă impresioneze Larrouse Gastronomique, tocmai când bănuiam că nu se mai poate. tongue.gif

Dacă mai întâlnesc revelaţii într-o carte şi după 40 de ani, promit să anunţ. smile.gif


--------------------
Tărâmul Poveştilor.

Loc cu povești

Let your weird light shine bright, so the other weirdos know where to find you.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 3 Jul 2015, 12:24 PM
Mesaj #122


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Nu pot sa spun ca m-a marcat "o carte" am o lista de carti care m-au marcat alaturi de muzica, pe discuri de vinilin etc. Poate ca unii s-au trezit alti oameni dupa ce au citit o carte, dar mie mi-a trebuit mai mult decat o carte.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
rogvaiv
mesaj 6 Jul 2015, 11:35 PM
Mesaj #123


Cronicar
****

Grup: Membri
Mesaje: 393
Inscris: 21 February 14
Forumist Nr.: 62.741



EU LA VIAȚA MEA AM CITIT FOARTE MULTE CĂRȚI, TONE, JUR! ȘI SUNT DOXAT!
CARTEA MEA PREFERATĂ, AIA DE M-A MARCAT ȘI A PUS SIGILIUL, SFANTA PECETĂ PE MINE SE NUMEȘTE AȘA:


MOARTE LUMII NOASTRE™

TU GENIILOR AI ÎMBRĂȚIȘAT CONCEPTUL FILOSOFIC
MOARTE LUMII NOASTRE™
TARE CIUDAT ȘI URAT TE MAI UIȚI LA MINE, CAȘTI OCHIȘORII TĂI DE MORT LA MINE, MORTULE CAND VORBESC CU PEREȚII AICI, PE FB, TWITTER, PORTALURI ȘI ALTELE
MOARTE LUMII NOASTRE™
Păi sunteți morți déjŕ morților, setaților, orbilor, mcdonaldiștilor. Eu mă uit la voi cum mergeți pe stradă și vă citesc expresia, atitudinea și postura.
SUNTEȚI TOȚI FĂRĂ EXCEPȚIE TELEGHIDAȚI,
TOȚI-TOȚI-TOȚI


TOȚI!

FĂRĂ PIC DE EXCEPȚIE, TU ĂSTA DE ȚI-A CITIT CINEVA TOT MORT ȘI EL, ȚIE ÎȚI SPUN CĂ EȘTI SETAT, EȘTI TELEGHIDAT, DA, TU!

Sunteți morți, nu vă uitați cruciș.
V-au omorât sclavii și ești mort, toți sunteți așa, ce să vă face eu? Sunt acuma pe Cardiologie, dar nu pot să resuscitez MORȚII. NU!
Ai văzut în filme asta? Ai văzut? Vezi? Ești orb, culcă-te la loc, orbule-mort.
Noapte bună și bună dimineața. Să fie primit, când merg la pomana ta de mort ce ești, setat, orb ignorant voi zice așa:
SĂ FIE DE MAȚUL MORTULUI!
NU zic să fie de sufletul mortului, nu! Pentru că sufletul nu mănâncă. Nici asta nu crezi, mamă dragă.
[b]Vai de capul nostrum
.[/b]

REVIN LA SUBIECT:
CARTEA CARE M-A MARCAT: MAMA M-A MASCAT NU ESTE PLEONASM, AȘA A SPUS MORTUL DE GEORGE PRUTEANU INVITAT LA HANUANCUTEI.COM ÎN CARE AȚI ARUNCAT CU PIETRE: MAMA M-A MASCAT NU ESTE PLEONASM, EU SUNT EXPERT-MAESTRU ÎN FOARTE MULTE DOMENII, SCUZAȚI-MI MODESTIA OSTENTATIVĂ, SUNT DOXAT LA CATE TONE DE CĂRȚI BUNE AM CITIT, DAR CARTE CARE M-A MARCAT ESTE ASTA:


LUMEA NOASTRà MOARTÙ

Acest topic a fost editat de rogvaiv: 6 Jul 2015, 11:36 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Fantasee
mesaj 7 Jul 2015, 09:02 AM
Mesaj #124


Soul feeder
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.735
Inscris: 7 November 05
Forumist Nr.: 7.214



Rogvaiv, azi nu am suficientă imaginaţie tongue.gif ... dacă pe tine chiar te-a marcat vreo carte, singurul titlu care îmi vine în minte după ceea ce ai scris mai sus este Biblia.
Am înţeles corect?

edit: dacă nu am înţeles corect, s-ar putea să fie nevoie să scrii o carte. Dar dacă nu am înţeles corect şi nici nu simţi că ar trebui să scrii o carte, ar mai fi o opţiune... una foarte complicată.

Acest topic a fost editat de Fantasee: 7 Jul 2015, 09:10 AM


--------------------
Tărâmul Poveştilor.

Loc cu povești

Let your weird light shine bright, so the other weirdos know where to find you.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
rogvaiv
mesaj 7 Jul 2015, 01:44 PM
Mesaj #125


Cronicar
****

Grup: Membri
Mesaje: 393
Inscris: 21 February 14
Forumist Nr.: 62.741



FANTA AVIS,
PERSONAM HIGH QUALITY, ȚIE MĂ ADRESEZ ÎN MOD DIRECT, WILKOMMEN! ÎN LUMEA NOASTRĂ A CELOR VII
ASTA E LUMEA NOASTRĂ! NU O PĂRĂSI, ROGU-TE!

ȘI AVEM AȘA:

QUOTE
Rogvaiv, azi nu am suficientă imaginaţie tongue.gif ... dacă pe tine chiar te-a marcat vreo carte, singurul titlu care îmi vine în minte după ceea ce ai scris mai sus este Biblia.
Am înţeles corect?


Citește asta: APĂRĂ-NE DOAMNE apoi citește ASTA, scrise de autorul subsemnat

Despre asta, nu ai înțeles corect, nu! Eu am început a citi biblișor la 6-7 anișori. NU! m-a impresionat, erau mai interesante Desenele Animate difuzate la începutul anilor 90 -la de către TeleVIZUNEA ROMANĂ LIBERĂ
Trăiască DUHUL LUI AVRAM IANCU!
Spun, amintesc, dau refresh despre acele Desene care ne adunau pe toți copiii din fața blocului, în căsuță, DESENE în care era prezentată BIBLIA alături de niște personaje tare simpatice printre care și un roboțel pe nume NEMO (l-au găsit pe Nemo - peștișorul, după ce l-au aruncat la closet/closed. Vezi pe google dacă te-ai simțit ofensat, că te-am făcut mort! Vezi pe google despre acele Desene minunate!)
CA AVRMAM IANCU SUNTEM TOȚI, NOI CEI CARE TRĂIM, NU VOI MORȚILOR!
LUMEA NOASTRĂ VIE, CARE NU VA MURI NICIODATĂ-NICIODATĂ, NICI ÎN LUMEA METAFIZICĂ A SCLĂVUȚILOR,
LUMEA NOASTRĂ
NU VA MURI!

apoi,

între un trist Rebreanu și un liniștit Coșbuc

QUOTE
dacă nu am înţeles corect, s-ar putea să fie nevoie să scrii o carte.


Da scriu de mama focului. Scriu de mor. Am început multe-multe ciorne, pe caiete, agende, note de smart-phone și tabletă. Să nu zic în MICROSOFT™ Office WORD câte documente am salvat, nici nu mai știu de unde să le iau... Cu dosare creeate cu numele INCUBATOR, pe Desktop și prin alte părți. Scriu, că am citit destul. Scriu, nu mai citesc. Scriu mai mult, citesc mai puțin. Am vorbit și cu o editură dar trebuie să plătesc din banii mei tot. Recenzorii care vor da undă verde sau nu, trebuie plătiți de JE. Asta E..
Tipărirea, legarea și toată povestea veselă e suportată din bănuții mei...offf
Dar scriu. Mi-a dat DUMNEZEU o nebunie, merg cu ea până la capăt. Nebunia de-a scrie, indiferent că-țí place sau nu...

QUOTE
şi nici nu simţi că ar trebui să scrii o carte, ar mai fi o opţiune... una foarte complicată.


ROGU-TE INSISTENT SĂ MI-O COMUNICI, ÎN CE STIL DE COMUNICARE VREI TU, TE ROG FRUMOS, FANTA, COMUNICĂ-MI OPȚIUNEA, TE ROG MULT DE TOT, DACĂ NU CER PREA MULT..
COMUNICĂ AICI, PE MAIL, PE BLOG, PE PRIVAT.
...
AICI SUNT
ÎNTRE UN TRIST REBREANU ȘI UN LINIȘTIT COȘBUC

NU SE POATE FACE EDUCAȚIE ALTORA, DACĂ NICI TU NU CREZI ÎN CEEA CE SPUI.
DACĂ VREI SĂ SPUI, EU TE VOI ASCULTA...



thumb_yello.gif




Acest topic a fost editat de rogvaiv: 7 Jul 2015, 01:48 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Fantasee
mesaj 7 Jul 2015, 02:59 PM
Mesaj #126


Soul feeder
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.735
Inscris: 7 November 05
Forumist Nr.: 7.214



Îţi mulţumesc pentru răspuns, rogvaiv.

Deşi nu îmi place cum ai scris răspunsul de mai sus (adică nu îmi plac fonturile mari, foarte colorate ... fiindcă nu sunt necesare - sunt oricum atentă wacko.gif ), mi-au plăcut ideile exprimate în răspunsul tău.
Îţi scriu din nou pentru că în privinţa dialogului cu tine alegerea mea este să am încredere în tine.
Mai departe, este alegerea ta să îmi arăţi că am avut sau nu dreptate să am încredere în deschiderea ta către comunicare.

Mă cam bucur că nu am înţeles corect partea cu Biblia, să ştii. smile.gif
Nu am eu o experienţă deosebită cu editurile în general, dar dacă zici că sunt scumpe serviciile unei edituri, mai ai şi opţiunea să faci un e-book totuşi.
Ai putea publica o carte şi fără să te coste mult, dacă nu ţii neapărat să fie o carte pe hârtie.

Fiindcă ai zis că scrii defapt, nu consider necesar să menţionez şi care ar fi opţiunea aia complicată.
Dar fiindcă îmi ceri să îţi spun oricum, îţi spun. Opţiunea aia complicată ar fi fost să alegi o altă modalitate de exprimare a creativităţii adică fotografie, pictură, artă decorativă.

Lumea celor vii, la care faci referinţă, se vede altfel de unde mă aflu: este exclusiv lumea celor care s-au născut şi nu au murit încă.
Fiecare om care face parte din lumea celor vii trăieşte aşa cum doreşte, nu cum vor ceilalţi. Nu ne datorează nimeni nimic, nici măcar o explicaţie - iar acest lucru este adevărat pentru noi toţi.

Este alegerea ta să le spui oamenilor dacă sunt morţi sau vii, iar prin asta ai putea avea surpriza ca unii să nu te contrazică şi să continue să nu interacţioneze cu tine.

Ai scris:

QUOTE(rogvaiv @ 7 Jul 2015, 02:44 PM) *
(...) Dar scriu. Mi-a dat DUMNEZEU o nebunie, merg cu ea până la capăt. Nebunia de-a scrie, indiferent că-țí place sau nu... (...)


Aş zice mai degrabă că ai o minte creativă şi o foloseşti.
Are puţină importanţă de unde vine sau dacă ţi-a dat-o careva. Esenţial este că tu alegi ce să faci cu această creativitate.

Te rog totuşi să menţionezi care este cartea ta preferată, dacă nu alegi una care să te fi marcat.
Între timp mă duc să citesc ceea ce mi-ai propus mai sus.


--------------------
Tărâmul Poveştilor.

Loc cu povești

Let your weird light shine bright, so the other weirdos know where to find you.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
rogvaiv
mesaj 8 Jul 2015, 07:56 PM
Mesaj #127


Cronicar
****

Grup: Membri
Mesaje: 393
Inscris: 21 February 14
Forumist Nr.: 62.741



FANTA™

flowers.gif

Iertare rogu-te pentru lipsa de feed, multă treabă am avut și nu vreau să par superficial...
Continuăm...
Go to the top of the page
 
+Quote Post

4 Pagini V  « < 2 3 4
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 20 April 2024 - 10:08 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman