HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

3 Pagini V   1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Calatorii In Timp, probabilitate
Marcus
mesaj 21 Mar 2004, 01:47 PM
Mesaj #1


forumistul sahist - cel mai pasionat forumist
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.308
Inscris: 26 January 04
Din: Bucuresti / Braila
Forumist Nr.: 1.995



Cat de probabila este calatoria in timp?

Am analizat doua ipoteze:
1. Calatoria in trecut nu este posibila! Altfel, in prezent ar fi trebuit sa vina pana acum oameni din viitor si sa avem tehnologie pe care nici nu o visam. In plus, acesti oameni ar fi putut evita unele evenimente catastrofale, cum ar fi razboiul mondial. Exact ca in "Terminator", Hiter ar fi putut fi ucis cand era prunc. Mai sunt si alte contraargumente.

1. a) Calatoria in trecut este posibila si s-a facut deja! Priviti cerul si veti vedea stele asa cum aratau acum 10, 100, 1000 de ani in urma. Desigur acest tip de calatorie este vizionar.

2. Calatoria in viitor este foarte probabila. Metoda cea mai cunoscuta, dar inca impracticabila, este consecinta teorei relativitatii: spatiul se contracta, timpul se dilata. Teoretic este posibil sa calatorim in viitor. Tot ce trebuie sa punem la punct este problema vitezei luminii, care trebuie atinsa daca ne conformam teoriei einsteiniene. Desigur mai sunt si alte aspecte secundare care trebuie luate in seama, cum ar fi anularea fortelor de inertie care actioneaza asupra corpului uman supus vitezei luminii, etc.

Intrebare: Exista oare si alte metode, mai la indemana, de calatorie in viitor? Cu tehnologia actuala vor mai trece cateva decade, poate secole, pana ce vom fi capabili sa atingem viteza luminii (aprox. 300.000 km/s).


Concluzia:
Putem privi, dar nu putem transfera trupul intr-un moment trecut.
Putem transfera trupul, dar nu putem privi intr-un moment viitor.


--------------------
* * * Nu lăsa visele să piară, pentru că dacă visele mor, viața nu este decât o pasăre cu aripi rupte care nu mai poate să zboare! (Langston Hughes) * * *

Turneul de Sah HanuAncutei 2012
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marcus
mesaj 27 Mar 2004, 04:24 PM
Mesaj #2


forumistul sahist - cel mai pasionat forumist
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.308
Inscris: 26 January 04
Din: Bucuresti / Braila
Forumist Nr.: 1.995



Stiam eu ca imi bat capul degeaba cu ipotezele alea. Chiar nu ma asteptam sa nu intereseze pe nimeni... nici chiar pe E.B.E. ?! Sau Catalin ?! Chiar nimeni? Daca doresti Cami sterge-mi postarea asta offtopic. Simteam nevoia sa ma descarc de frustrare.


--------------------
* * * Nu lăsa visele să piară, pentru că dacă visele mor, viața nu este decât o pasăre cu aripi rupte care nu mai poate să zboare! (Langston Hughes) * * *

Turneul de Sah HanuAncutei 2012
Go to the top of the page
 
+Quote Post
E.B.E.
mesaj 27 Mar 2004, 04:26 PM
Mesaj #3


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.292
Inscris: 20 November 03
Din: Delft, NL
Forumist Nr.: 1.248



Eu unu am promis ca nu ma mai bag in trebi din astea smile.gif

Desi asta e destul de abstracta... nu inchideti inca topicul, ca poate scriu ceva intr-o vreme smile.gif


--------------------

I spend my time thinking of Angel... praying she ain't thinking of me...

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 27 Mar 2004, 04:26 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
calin
mesaj 18 Apr 2004, 07:28 PM
Mesaj #4


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 2
Inscris: 18 April 04
Forumist Nr.: 3.138



hmm.. viteza luminii a fost deja atinsa in unele laboratoare (aproape) thumb_yello.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marcus
mesaj 18 Apr 2004, 07:35 PM
Mesaj #5


forumistul sahist - cel mai pasionat forumist
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.308
Inscris: 26 January 04
Din: Bucuresti / Braila
Forumist Nr.: 1.995



Bine ai venit la Han, calin! welcome.gif

Daca stii detalii referitoare la acest subiect, nu ezita sa ne spui si noua. Eu inca mai astept pareri. thumb_yello.gif


--------------------
* * * Nu lăsa visele să piară, pentru că dacă visele mor, viața nu este decât o pasăre cu aripi rupte care nu mai poate să zboare! (Langston Hughes) * * *

Turneul de Sah HanuAncutei 2012
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Esu
mesaj 25 Apr 2004, 04:46 AM
Mesaj #6


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 45
Inscris: 19 April 04
Forumist Nr.: 3.147



Si ce te faci daca cineva calatoreste in timp si il ajuta pe Hitler , in momentul ala tu dispari smile.gif

Am auzit undeva ca exista universuri paralele , si fiecare dintre acestea reprezinta o cu totul alta lume si de asemenea alt curs al istoriei ... in fine , nu ma pricep deci ma opresc aici biggrin.gif


--------------------
Seasons change, friends move away, and life goes on from day to day. Flowers fade and streams go dry and many times we wonder why
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Esu
mesaj 25 Apr 2004, 04:48 AM
Mesaj #7


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 45
Inscris: 19 April 04
Forumist Nr.: 3.147



Viteza luminii a fost atinsa in laborator , da (apesi pe buton si se aprinde lumina rofl.gif glumeam)


--------------------
Seasons change, friends move away, and life goes on from day to day. Flowers fade and streams go dry and many times we wonder why
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marcus
mesaj 25 Apr 2004, 10:48 AM
Mesaj #8


forumistul sahist - cel mai pasionat forumist
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.308
Inscris: 26 January 04
Din: Bucuresti / Braila
Forumist Nr.: 1.995



Esu, in primul rand, han.gif

Nu stiu daca ai citit primul mesaj din threadul acesta, dar acolo am argumentat, desi nu riguros, ca acest tip de calatorie (in trecut) nu e posibila. Citeste te rog prima postare.
E interesanta problema universurilor paralele, dar nu exista dovezi in acest sens si eu, personal, ma indoiesc de existenta lor.
Cea mai probabila varianta ar fi calatoria in viitor, care pare verosimila.

P.S. Pentru a nu trimite doua mesaje consecutive la interval scurt de timp, foloseste optiunea EDIT a mesajului anterior.

Acest topic a fost editat de Paco: 25 Apr 2004, 10:51 AM


--------------------
* * * Nu lăsa visele să piară, pentru că dacă visele mor, viața nu este decât o pasăre cu aripi rupte care nu mai poate să zboare! (Langston Hughes) * * *

Turneul de Sah HanuAncutei 2012
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The_Kid
mesaj 13 May 2004, 11:04 PM
Mesaj #9


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 54
Inscris: 11 May 04
Din: Arad
Forumist Nr.: 3.460



Salut !

Si pe mine ma fascineaza calatoria in timp. Asa cum ai spus si tu Paco d.p.d.v teoretic este posibila, ramane doar sa se si materializeze. Practic din ce zice teoria relativitatii, ce s-ar intampla daca am depasi viteza luminii ?! Unii zic ca am ajunge intr-un timp diferit, altii zic ca am ajunge intr-o alta dimensiune, iar altii sustin ca nu s-ar intampla nimic.
Chiar daca se va materializa intr-o buna zi acest gen de calatorie, nu cred ca si-ar permite nimeni sa faca modificari in trecut sau in prezent. Nu poti sa mergi in trecut si sa il omori pe Hitler, pt. ca
- ar fi aproape imposibil la ce securitatea avea smile.gif, au mai incercat si altii sa il asasineze
- chiar daca ai putea sa il omori, ai risca sa nu te mai intorci acasa.
- timpul trebuie sa curga asa cum a fost lasat de catre Creator.


--------------------
De la sublim la ridicol nu este decât un pas. (Napoleon)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
contraste
mesaj 19 May 2004, 03:06 PM
Mesaj #10


Forumista Poeta
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.500
Inscris: 20 April 04
Forumist Nr.: 3.171



Calatoria in timp a fost probata cu scrieri din cele mai vechi timpuri.
Unii scriitori afirma ca supravietuitorii loviti de tresnet vor trai 100.000 ani, iar in decursul vietii lor, daca mai sunt surprinsi de o furtuna de proportii merg inconstient intr-un loc unde se afla cadavrul - de obicei - intact al unei persoane care seamana la trasaturi cu actualul, si, pe care persoana a visat-o de nenumerate ori.
Ce stiti?


--------------------
Traieste ca si cum ai muri maine.
Invata ca si cum ai trai vesnic.

Indira Gandhi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marcus
mesaj 19 May 2004, 05:51 PM
Mesaj #11


forumistul sahist - cel mai pasionat forumist
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.308
Inscris: 26 January 04
Din: Bucuresti / Braila
Forumist Nr.: 1.995



QUOTE (The_Kid @ 14 May 2004, 12:06 AM)
Nu poti sa mergi in trecut si sa il omori pe Hitler, pt. ca
- ar fi aproape imposibil la ce securitatea avea smile.gif, au mai incercat si altii sa il asasineze
- chiar daca ai putea sa il omori, ai risca sa nu te mai intorci acasa.
- timpul trebuie sa curga asa cum a fost lasat de catre Creator.

han.gif The_kid !

Timpul nu curge intr-o singura directie, ci este relativ. Din cate stiu eu, asta s-a demonstrat deja teoretic. Si pentru mine este logic sa se intample asta, din bunul-simt. Timpul este doar o coordonata a Universului, si este martor tuturor proceselor suferite pe plan universal. Teoretic, timpul nu poate fi nul, adica toate procesele depind de el, tot ce misca si tot ce ne inconjoara. Pentru asta exista o singura explicatie: in plan teoretic, un corp nu poate avea niciodata temperatura minima absoluta, care este 0 grade Kelvin, datorita miscarilor continue de agitatie termica a moleculelor. Prin urmare, timpul curge in continuu, insa nu la fel in tot cuprinsul Universului.

contraste, han.gif
Probabil ceea ce spui tu sunt numai legende. Eu n-am auzit pana acum de asa ceva, insa te rog sa-mi spui ce autori trateaza acest subiect despre care spui si in ce carti, pt ca vreau sa citesc si eu.


--------------------
* * * Nu lăsa visele să piară, pentru că dacă visele mor, viața nu este decât o pasăre cu aripi rupte care nu mai poate să zboare! (Langston Hughes) * * *

Turneul de Sah HanuAncutei 2012
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Absinth
mesaj 25 Jun 2004, 12:11 PM
Mesaj #12


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 19
Inscris: 25 June 04
Forumist Nr.: 3.931



marcus, haudi!

în primul rînd, trebuie sa-ti pui problema daca timpul exista...

daca da, de ce nu?? (just kidding...)

Referitor la calatoria în timp, chiar daca ar fi posibila, n-ar avea nici un efect, direct sau indirect, ar fi neimportanta.
Imagineaza-ti ca viata ta ar fi un film. O calatorie în oricare directie a timpului tau propriu ar echivala, asadar, rularea rapida a unei benzi video. Sau derularea, fireste. Dai banda un an înapoi, nu faci altceva decît sa stabilesti exact contextul în care te aflai în acel moment-cu vîrsta, nivelul de cunostinte, si experienta pe care o aveai atunci. Daca ai atinge punctul acesta în trecutul tau, n-ai mai sti nimic din ceea ce s-a întîmplat în viitor; în afara de asta, anul care vine, deci cel pe care l-ai "derulat" ,va avea acelasi curs. Calatoria în trecut s-ar "dizolva" de la sine, în momentul în care pasesti în ea...Si sînt convins ca nu Sisif e idolul tau...:)

Cît despre viitor, ce-ar fi sa construiesti tu însuti un rationament cu care sa ne convingi ca este(sau nu !!) posibil???


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marcus
mesaj 26 Jun 2004, 05:04 PM
Mesaj #13


forumistul sahist - cel mai pasionat forumist
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.308
Inscris: 26 January 04
Din: Bucuresti / Braila
Forumist Nr.: 1.995



Absinth, bine ai venit la Han! han.gif
Teoria ta e interesanta, dar nu functioneaza in cazul in care o persoana se intoarce in timp, dar inainte sa se nasca.
Despre calatoria in viitor citeste prima postare din thread.


--------------------
* * * Nu lăsa visele să piară, pentru că dacă visele mor, viața nu este decât o pasăre cu aripi rupte care nu mai poate să zboare! (Langston Hughes) * * *

Turneul de Sah HanuAncutei 2012
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Absinth
mesaj 27 Jun 2004, 08:40 PM
Mesaj #14


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 19
Inscris: 25 June 04
Forumist Nr.: 3.931



Marcus,a pune problema calatoriei în timp înainte de nastere (!!!), presupune o logica pe care eu nu o înteleg, înca...Dezvolta, rogu-te.

Presupun , mai departe, ca esti familiarizat cu teoria relativitatii; vei fi stiind, deci, ca nu e nici pe departe în masura sa explice anumite fenomene( de ex., comportarea materiei la nivel submolecular, vezi principiul nederminarii al lui heisenberg).

teoria restrînsa a relativitatii accepta calatoria în trecut, cu tot carul de paradoxuri dupa ea tîrîte...o solutie la problema asta ar fi Teoria lumilor multiple (Everett), asta presupunînd mai departe întîi familiarizarea cu mecanica cuantica, apoi acceptarea acesteia, fapt care duce la desacralizarea TRR...cerc vicios???

în teoria generalizata a relativitatii(TGR) sînt acceptate numai calatorii în viitor, si anume fara bilet de întoarcere, ceea ce elimina de la bun început paradoxurile. Efectul acesta e foarte bine studiat si de mai multe ori atestat la nivel elementar, asa ca l-am putea trece la dosarele de cazuri rezolvate...

însa: e vorba de calatorii în timp, si nu pot sa nu-mi pun întrebarea: ce este timpul? exista, el?

nimic filosofic, ci pur fizic...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Absinth
mesaj 27 Jun 2004, 08:48 PM
Mesaj #15


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 19
Inscris: 25 June 04
Forumist Nr.: 3.931



oh...mi-a trebuit ceva... timp... biggrin.gif

presupun ca formularea corecta ar fi: "(...)în cazul în care o persoana se întoarce într-un timp înaintea propriei sale nasteri".
ok,ok, atunci e si mai actuala, ipoteza...de unde sa stie bietul om unde se afla, daca nici nu e nascut??? recunosc ca asta nu are nimic de-a face cu teoriile fizicii, însa un mic exercitiu de logica nu strica niciodata, sau?? 6.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 30 Jun 2004, 11:22 AM
Mesaj #16


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



Conform teoriei relativitatii timpul ar fi cea de-a patra dimensiune a universului. Din câte ştiu se mai pune şi problema ca universul ar avea mai mult de 4 dimensiuni, pe celelalte nu le mai ştiu şi nu le mai dezvolt.
Problema noastră a oamenilor este că în general, în viaţa de zi cu zi gândim bidimensional sau chiar unidimensional. Vreau să spun că ne simţim confortabil gândim în două dimensiuni adică în plan. Se întâmplă să gândim tridimensional (adică în spaţiu), atunci când ne confruntăm cu probleme "grave".
Geniile gândesc în 4 dimensiuni atunci când reuşesc descoperiri ştiinţifice.
Probabil că petru a găsi o modalitate de călătorie în timp ar trebui să fim capabili să gândim în 5 sau mai multe dimensiuni. De fapt nu cred că ar putea fi vorba de o călătorie propriuzisă ci de un salt.

În liceu am învăţat ceva despre teoria relativităţii. Exista o relaţie, pe care nu mi-o mai amintesc (nu E=mc2, alta mai complexa) care demonstra matematic că o călătorie pe o anumită distanţă, cu o viteză foarte matre, apropiată de viteza luminii dar mai mică decât aceasta, determină o comprimare a timpului, este de fapt povestea celor 2 fraţi gemeni...
Aplicând aceeasi relatie cu o viteză egală cu viteza luminii iti da impartire la 0 care este imposibilă sau ma rog iti da rezultat infinit.
Mergand mai departe si aplicand aceesi formula dar de data aceasta cu o viteza mai mare decat viteza luminii se ajunge la radical din numar negativ, care este iarasi imposibil sau ma rog iţi dă un rezultat cu i adică numar iraţional.

Admiţând că relaţia aceasta este una corectă, atunci poate că explicaţia modului şi posibilităţii de călătorie în trecut poate fi explicat matematic dacă reuşim să explicăm numerele iraţionale şi infinitul.

Treaba cu călătoria în viitor nu mi se pare o mare filosofie ţinând cont că noi oricum călătorim în viitor, adică timpul curge pentru noi în sensul viitor. Problema este cu ce viteză călătoreşti în viitor. Şi dacă este posibilă o călătorie în viitor (şi teoretic pare a fi posibil) nu văd de ce nu ar fi posibil şi o călătorie în trecut? De fapt eu cred că la un moment dat se poate face un salt oriunde în timp.

Marcus, nu pot fi de acord cu acest argument al tau:
QUOTE
Calatoria in trecut nu este posibila! Altfel, in prezent ar fi trebuit sa vina pana acum oameni din viitor si sa avem tehnologie pe care nici nu o visam. In plus, acesti oameni ar fi putut evita unele evenimente catastrofale, cum ar fi razboiul mondial. Exact ca in "Terminator", Hiter ar fi putut fi ucis cand era prunc.


Nu este obligatoriu ca noi să ştim că stră-stră-stră nepoţii noştrii ne fac o vizită, nu putem ştii dacă au intervenit sau nu deja în cursul istoriei. Chiar dacă ar interveni undeva, noi nu avem de unde să ştim că au modificat sau nu ceva. Să ne gândim puţin, dacă acei vizitatori din viitor au deja tehnologia de a călători în trecut, atunci cu siguranţă pot construi modele matematice pentru a evalua modul cum ar afecta viitorul intervenţiile lor în trecut. Nu cred cî ar avea prea multe opţiuni de acţiune, fără să fie afectat viitorul.

Fenomenul OZN este o realitate. De cele mai multe ori avem de a face cu falsuri dar cred ca sunt şi cateva "întâlniri" adevărate. Şi aici îmi pun întrebarea: sunt oare vizitatori din alt spaţiu sau din alt timp...?

Stiu că presupunerile mele sunt mai mult S.F. decât ştiinţifice dar cred că altfel nici nu putem discuta despre călătoria în timp. Oricum este un subiect foarte interesant.


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mememe
mesaj 30 Jun 2004, 12:26 PM
Mesaj #17


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 588
Inscris: 8 June 04
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 3.777



Pt a putea fi posibila trebuie trecut pragul aplicatiei fizice si anume viteza luminii care ...conform teoriei timpul se dilata dar si masa creste astfel la viteza luminii masa ar fii infinita ; pt a impinge un corp de masa infinita ar trebui sa avem o sursa infinita de energie ( imposibil asadar ideea de a calatorii prin spatiul continuu cu nave sau corpuri atingand viteza luminii ), a doua posibilitaea a aparut prin teoria gaurilor de viermi care ar elimina sursa infinita de energie si necesitatea vitezei luminii dar si aici exista o problema SUNT PUR TEORETICE.

Iar paradoxul spatio temporar este cel care in final iar orpii pe oameni sa poata face vreo tentativa ( chiar in cazul in care ar avea resursele necesare). Adica :


- in momentul calatoriei in timp nu am putea schimba nimic , de ce ? deoarece efectuand orice schimbare am schimba si toate evenimentele de la acel moment inainte astfel noi , cei din viitor, la intoarcerea inapoi in timpul nostru nu am mai gasi acelasi viitor , de fapt nici noi nu am mai fii aceiasi , deoarece eurile noastre au fost modificate in directia stabilita de schimbarea noastra din trecut. Ex : mergem si il salvam pe mihai viteazul inainte sa fie ucis ...rezultatul Mihai nu mai este ucis ...automat toata istoria se schimba din acel moment inainte ...linia temporara se modifica ... iar NOI la scoala nu vom mai invata ca MIHAI a murit ... astfel la momentul ajungeri la calatoria in timp noi nu am mai avea nevoie sa intervenim ... nemaintervenind ..MIHAI moare si toata povestea o ia de la capat ( adica in viitor, ne intoarcem il salvam iar nu stim de faptul ca a murit , iar nu il salvam iar moare iar.... etc )...... DAMN e asa de greu de explicat in scris si in putin timp smile.gif


Daca am putea calatorii in timp principala conditie ar fi sa nu modificam absout nimic deoarece ar modifica viitorul nostru , a celor ce am calatorit inapoi.


--------------------
Mai bine ma duc in padure
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 30 Jun 2004, 01:29 PM
Mesaj #18


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



De ce sa te intorci in timp tocmai pana la Mihai Viteazu? Hai sa zicem ca te intorci in timp cu zece minute. Te intalnesti tu cu tine? Adica, materia din care este alcatuit corpul tau exista la un moment dat in duplicat?!


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Absinth
mesaj 2 Jul 2004, 02:17 PM
Mesaj #19


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 19
Inscris: 25 June 04
Forumist Nr.: 3.931



QUOTE (actionmedia @ 30 Jun 2004, 12:24 PM)
Conform teoriei relativitatii timpul ar fi cea de-a patra dimensiune a universului. Din câte ştiu se mai pune şi problema ca universul ar avea mai mult de 4 dimensiuni, pe celelalte nu le mai ştiu şi nu le mai dezvolt.
Problema noastră a oamenilor este că în general, în viaţa de zi cu zi gândim bidimensional sau chiar unidimensional. Vreau să spun că ne simţim confortabil gândim în două dimensiuni adică în plan. Se întâmplă să gândim tridimensional (adică în spaţiu), atunci când ne confruntăm cu probleme "grave".
Geniile gândesc în 4 dimensiuni atunci când reuşesc descoperiri ştiinţifice.
Probabil că petru a găsi o modalitate de călătorie în timp ar trebui să fim capabili să gândim în 5 sau mai multe dimensiuni. De fapt nu cred că ar putea fi vorba de o călătorie propriuzisă ci de un salt.

În liceu am învăţat ceva despre teoria relativităţii. Exista o relaţie, pe care nu mi-o mai amintesc (nu E=mc2, alta mai complexa) care demonstra matematic că o călătorie pe o anumită distanţă, cu o viteză foarte matre, apropiată de viteza luminii dar mai mică decât aceasta, determină o comprimare a timpului, este de fapt povestea celor 2 fraţi gemeni...
Aplicând aceeasi relatie cu o viteză egală cu viteza luminii iti da impartire la 0 care este imposibilă sau ma rog iti da rezultat infinit.
Mergand mai departe si aplicand aceesi formula dar de data aceasta cu o viteza mai mare decat viteza luminii se ajunge la radical din numar negativ, care este iarasi imposibil sau ma rog iţi dă un rezultat cu i adică numar iraţional.

Admiţând că relaţia aceasta este una corectă, atunci poate că explicaţia modului şi posibilităţii de călătorie în trecut poate fi explicat matematic dacă reuşim să explicăm numerele iraţionale şi infinitul.

Treaba cu călătoria în viitor nu mi se pare o mare filosofie ţinând cont că noi oricum călătorim în viitor, adică timpul curge pentru noi în sensul viitor. Problema este cu ce viteză călătoreşti în viitor. Şi dacă este posibilă o călătorie în viitor (şi teoretic pare a fi posibil) nu văd de ce nu ar fi posibil şi o călătorie în trecut? De fapt eu cred că la un moment dat se poate face un salt oriunde în timp.

Marcus, nu pot fi de acord cu acest argument al tau:
QUOTE
Calatoria in trecut nu este posibila! Altfel, in prezent ar fi trebuit sa vina pana acum oameni din viitor si sa avem tehnologie pe care nici nu o visam. In plus, acesti oameni ar fi putut evita unele evenimente catastrofale, cum ar fi razboiul mondial. Exact ca in "Terminator", Hiter ar fi putut fi ucis cand era prunc.


Nu este obligatoriu ca noi să ştim că stră-stră-stră nepoţii noştrii ne fac o vizită, nu putem ştii dacă au intervenit sau nu deja în cursul istoriei. Chiar dacă ar interveni undeva, noi nu avem de unde să ştim că au modificat sau nu ceva. Să ne gândim puţin, dacă acei vizitatori din viitor au deja tehnologia de a călători în trecut, atunci cu siguranţă pot construi modele matematice pentru a evalua modul cum ar afecta viitorul intervenţiile lor în trecut. Nu cred cî ar avea prea multe opţiuni de acţiune, fără să fie afectat viitorul.

Fenomenul OZN este o realitate. De cele mai multe ori avem de a face cu falsuri dar cred ca sunt şi cateva "întâlniri" adevărate. Şi aici îmi pun întrebarea: sunt oare vizitatori din alt spaţiu sau din alt timp...?

Stiu că presupunerile mele sunt mai mult S.F. decât ştiinţifice dar cred că altfel nici nu putem discuta despre călătoria în timp. Oricum este un subiect foarte interesant.

QUOTE
Geniile gândesc în 4 dimensiuni atunci când reuşesc descoperiri ştiinţifice.


A patra dimensiune fiind?? Timpul??? HAHAHAHAHAHAHAHAHAHA
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mihai
mesaj 2 Jul 2004, 02:44 PM
Mesaj #20


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



Bine ai venit la Han, absinth! han.gif

1. Te rog sa nu mai citezi mesaje foarte mari. Eventual citeaza doar pasajul la care raspunzi.

2. Raspunsuri de genul "A patra dimensiune fiind?? Timpul??? HAHAHAHAHAHAHAHAHAHA" in nici un caz nu promoveaza arta de a conversa. Te rog, in cazul in care nu esti de acord cu cele afirmate de un alt forumist sa argumentezi opinia. HAHAHA... nu este argument.

Multumesc pentru intelegere.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 2 Jul 2004, 02:48 PM
Mesaj #21


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



QUOTE (Absinth @ 2 Jul 2004, 03:19 PM)
A patra dimensiune fiind?? Timpul??? HAHAHAHAHAHAHAHAHAHA

Da! spoton.gif ce este de ras?
Intuitia este o forma primitiva de genialitate care implica a patra dimensiune, timpul. Orice om are momentele lui de geniu unii mai mult altii mai putin.
Intrebarea se pune care sunt celelalte dimensiuni? A 5-a, a 6-a, etc.
Nu este obligatoriu ca timpul sa fie mereu a 4-a dimensiune poate fi cea de a 3-a (de exemplu la jocul de sah)


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ComicDiva
mesaj 2 Jul 2004, 04:16 PM
Mesaj #22


White Trash Beautiful
*****

Grup: Membri
Mesaje: 528
Inscris: 18 May 04
Din: a galaxy far far away....
Forumist Nr.: 3.552



Calatoria in timp... un subiect care ma pasioneaza. Am vazut multe filme pe tema asta si am citit multe carti. Timpul poate fi inamicul si prietenul tau... si exista una numit citat care zic eu ca exprima perfect problema aceasta:
(e din filmul spaceballs, biggrin.gif si personajele se uita la o caseta cu filmul in care sunt ele)

QUOTE
Dark Helmet: What the hell am I looking at?... When does this happen in the movie?
Colonel Sandurz: Now, You're looking at now sir...Everything that happens now is happening now.
Dark Helmet: What happened to then?
Colonel Sandurz: We passed it.
Dark Helmet: When?
Colonel Sandurz:Just now... We're at now now.
Dark Helmet: Go back to then!
Colonel Sandurz: When?
Dark Helmet: Now.
Colonel Sandurz: Now?
Dark Helmet: Now.
Colonel Sandurz:I can't
Dark Helmet: Why?
Colonel Sandurz: We missed it.
Dark Helmet: When?
Colonel Sandurz: Just now.
Dark Helmet: When will then be now?
Colonel Sandurz: Soon!



deep, ain't it? spoton.gif

ok... si acum pentru partea serioasa a mesajului care o pun aici ca sa nu mi se stearga tot postul.
Cine se uita la serialul Quantum Leap? Eu ma uit si vreau sa spun ca-mi place mai mult ideea de a calatori in timp, mai precis in trecut, sub forma de holograma. Ar fi o forma foarte interesanta de turism oricum.
Petreceti-va sarbatorile cu Iisus... la propriu!
Si nu exista pericolul de a interactiona cu oamenii si de a modifica istoria. Cum s-a spus la inceput, este posibil sa privesti in trecut dar sa nu iei parte la el.

Chiar am vazut o emisiune pe Discovery care dupa multe ipoteze si teorii s-a ajuns la concluzia ca in loc sa merge noi in viitor sau in trecut, sa gasim o cale sa le aducem la noi... yikes.gif thumb_yello.gif

SAU
iti construiesti o masina a timpului intr-o caroserie de Dacie (vezi back to the future) si sperii Dacii cu ea.

get it?
sperii dacii cu Dacia?

blink.gif 43.gif

hm... tough crowd. sorry.gif

Acest topic a fost editat de ComicDiva: 2 Jul 2004, 04:33 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Catalin
mesaj 2 Jul 2004, 10:49 PM
Mesaj #23


Filosof boem
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.222
Inscris: 10 July 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 445



rofl.gif

Esti un adevarat Seinfeld, ce mai.... spoton.gif


--------------------
A nation cannot prosper for long when it favors only the prosperous - Obama
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Minerval
mesaj 3 Jul 2004, 01:19 AM
Mesaj #24


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.238
Inscris: 3 January 04
Din: Romania
Forumist Nr.: 1.683



QUOTE (actionmedia @ 2 Jul 2004, 02:50 PM)
Nu este obligatoriu ca timpul sa fie mereu a 4-a dimensiune poate fi cea de a 3-a (de exemplu la jocul de sah)

Seara buna. Permiteti-mi sa ma alatur discutiei. Domnul Absinth are dreptate, fara doar si poate. Timpul nu poate fi dimensiune, deoarece nu poate fi cuantificat. In fapt, timpul nici nu exista, aceasta denumire fiind o nascocire fireasca vizavi de care putem explica alte chestiuni si fenomene ce implica perioade mai scurte sau mai lungi de realizare. Aerul, de pilda, desi nu il 'vedem' stim cu siguranta ca exista prin faptul ca si noi existam. Fireste, compusii chimici structureaza si 'esenta' aerului, dar aceasta este o alta problema.

F.'.


--------------------
NON NOBIS DOMINE, NON NOBIS, SED NOMINI TUO DA GLORIAM!
PATRONATUL ROMAN GALATI - federatie patronala galateana membra Consiliul de Dialog Economic si Social (Prefectura Galati)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 3 Jul 2004, 09:05 AM
Mesaj #25


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



QUOTE ("Minerval")
Aerul, de pilda, desi nu il 'vedem' stim cu siguranta ca exista rin faptul ca si noi existam.


Dupa logica asta, inseamna ca stim ca exista aerul pentru ca noi existam. Cerd ca omul a ajuns la metode mai clare de demonstratie a existentei aerului, nu putem explica existenta unui lucru aducand ca argument propria noastra existenta.

Timpul este o dimensiune. Daca luam in considerare un sistem de coordonate xoy unde x e distanta si y timp, un obiect se va afla la un moment dat intr-un anume loc, iar in alt moment in alt loc, (daca are viteza), ideea fiind ca pozitia obiectului in spatiu e variabila in functie de timp, graficul se modifica, afectand obiectul... timpul e o dimensiune.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Minerval
mesaj 3 Jul 2004, 01:04 PM
Mesaj #26


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.238
Inscris: 3 January 04
Din: Romania
Forumist Nr.: 1.683



Domnule Blakut aceasta peroratie o poate face un copil de 15 ani. Eu va intreb in concret, ce este timpul. Dati-mi un raspuns daca aveti unul ori daca paralelismul cu axele x0y mai merg in aceasta ecuatie instabila.

F.'.


--------------------
NON NOBIS DOMINE, NON NOBIS, SED NOMINI TUO DA GLORIAM!
PATRONATUL ROMAN GALATI - federatie patronala galateana membra Consiliul de Dialog Economic si Social (Prefectura Galati)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ComicDiva
mesaj 3 Jul 2004, 03:26 PM
Mesaj #27


White Trash Beautiful
*****

Grup: Membri
Mesaje: 528
Inscris: 18 May 04
Din: a galaxy far far away....
Forumist Nr.: 3.552



QUOTE

Eu va intreb in concret, ce este timpul.


dunno.gif


[Morpheus voice] Unfortunately, nobody can tell you what time is... you have too experience it for yourself. [/Morpheus voice]



--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Absinth
mesaj 4 Jul 2004, 01:38 AM
Mesaj #28


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 19
Inscris: 25 June 04
Forumist Nr.: 3.931



Mihai, multam de urari.
La 1. : Cu stilul acesta de forum nu sînt (înca) obisnuit, iertaciune, rogu-te, nu se mai întîmpla...
La 2. :"HAHAHAHAHA" era, pentru cine avea urechi de auzit, (Minerval, de exemplu?) un îndemn la gîndire.O provocare la un contraatac, daca doresti s-o iei asa. Nu doresc sa jignesc pe nimeni, mai cu seama ca timpul este o problema foarte importanta, pentru mine.

Blakut, iar eu te contrazic, declarînd obrasnic ca "timpul" nu este decît o unealta a fizicii, cu care ea încearca sa explice fenome ce uneori depasesc granitele noastre neuronale. Sînt convins ca pîna sa se nasca Curie, Röntgen, Bohr &Co, exista si alta definitie a secundei. Si ce ar fi daca pîna acum nu s-ar fi descoperit Cesiul? Exista si alti atomi, pe lumea asta, care au si ei izotopi sburdalnici...Pricepusi ideea?
Iar faptul ca minimalizezi notiunea de timp la o simpla axa al unui sistem de coordonate nu ajuta prea mult discutiei, cu tot respectul...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 5 Jul 2004, 09:59 AM
Mesaj #29


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



Nu am prea mult timp biggrin.gif la dispoziţie şi sunt mahmur pentru ca am fost la o nunta aseara... Dar nu rezist să nu răspund atat lui Minerval cât si lui Absinth.
Faptul că specia noastră nu este înzestrată cu însuşiri senzoriale pentru a putea percepe timpul, nu inseamna ca acesta nu exista. Cuantificarile dimensiunilor spatiale sunt facute tot printr-o conventie ca si masurarea dimensiunii temporale. Nu inteleg exact argumentele voastre (poate si datorita starii mele actuale hh.gif ). Oricum se intrevede o discutie interesanta in timp...


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Absinth
mesaj 5 Jul 2004, 08:52 PM
Mesaj #30


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 19
Inscris: 25 June 04
Forumist Nr.: 3.931



action, dupa logica ta, ai dreptate, contrazicîndu-te în acelasi timp...însusiri senzoriale???e deajuns sa-mi pipai teasta plesuva, si-mi dau seama imediat cum a trecut timpul. cry.gif

O dimensiune spatiala, sa zicem lungimea cablului de alimentare de la DVD-Player-ul tau- ramîne aceeasi, indiferent daca e azi, a fost ieri, sau daca îl vei fi cumparînd abia mîine. Avem de-a face cu lucruri clare. Vezi de la tine din dormitor castanul din gradina, si indiferent daca aceste unitati de marime se numesc metri, zgabluri, papilandri sau mai stiu eu cum, distanta e aceeasi. Poti spune acelasi lucru despre timp?? Pîna si felul cum îl percepem e ciudat. Nu ti s-a întîmplat sa treaca vremea mai repede, dimineata înainte de lucru, ca apoi ,seara, asteptîndu-ti prietena, o jumatate de ora sa ti se para un veac?? smile.gif

Asta ar fi conform logicii tale. Cînd trece mahmureala, discutam:))



PS: ati furat, macar, mireasa?? ph34r.gif



Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 6 Jul 2004, 09:09 AM
Mesaj #31


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



Absinth, omul a perceput timpul încă din cele mai vechi timpuri în raport cu anumite fenomene naturale, astrologice: noapte-zi; primăvară-vară-toamnă-iarnă; lună plină-lună nouă etc. Ce au observat oamenii au fost niste fenomene repetate cu o anumita ciclicitate, asa au aparut anii, lunile, zilele şi chiar saptamanile. Mai departe conventiile noastre cu privire la ore, minute, secunde si alte lucruri de genul acesta s-au facut prin deductie. Ceea ce spuneam eu este ca nu putem sa percepem timpul asa cum percepem lungimea, latimea, inaltimea, masa, temperatura etc.
Cu toate acestea orice fiinta inzestrata cu un ADN are un timp al sau. Suntem progrmati sa ne nastem, sa crestem, sa ne reproducem si apoi sa murim. Am mai atins subiectul acesta si in alta sectiune:
HanuAncutei>Dezbateri, Cultura, Stiinta si Educatie>Exploratorium>Corpul Uman: Sanatate si Mister; Avem Nevoie De Ceasul Desteptator?
Fiecare particica din corpul nostru are o existenta finita. Merg mai departe si spun ca orice obiect din universul nostru are o existenta finita. Prin urmare timpul exista, indiferent ca il masuram in secunde, sau in batai de inima sau in cicluri ale lunii sau ale soarelui.
Revin la conventie si remarc faptul ca noi încercam sa masuram timpul cu marimi exacte. Pentru noi o secunda trebuie sa fie o secunda, un minut trebuie sa fie un minut, s.a.m.d. De fapt ceea ce masuram este ceea ce percepem noi ca este timpul. În filmele S.F. oprirea timpului este reprezentată de îngheţarea mişcării în univers. Dar dacă nu este aşa? Dacă pri oprirea timpului noi putem percepe trecutul şi viitorul într-o singură "privire"? Oprirea timpului nu inseamnă timp zero, insemna timp infinit, si nu timpul se opreste ci noi reusim sa il percepem in infinitatea si diversitatea lui. Exemplul tau cu cablul este infailibil intr-o lume cu 3 dimensiuni. Din pacate nu am imaginatia si nici cunostintele sa iti dau un exemplu dintr-o lume in 4 dimensiuni. Pot insa foarte usor sa iti dau un altfel de exemplu, unul dintr-o lume bidimensionala perturbata de o lume tridimensionala.

Sa ne imaginam coala de hartie pe care am desenat pamantul sub forma unei linii drepte dintr-o parte in alta a hartiei. Pe pamant am desenat un omuleţ. Universul acelui omuleţ este acea linie si suprafata de deasupra ei. Omuletul este plasat intr-un capat al liniei iar el poate ajunge in capatul celalalt mergand în lungul acelei linii. Numai ca noi facem o prostioara si exact la mijlocul liniei facem o gaura in foaia de hartie. Omuletul nu stie ce s-a intamplat, el vede doar ca a ajuns la capatul liniei dar poate vedea ca dincolo de gaura se continua linia lui. Pentru că spaţiul de sub linie nu este accesibil omuletului, ii construim un "pod" peste acea gaura din hartie, iar omuletul poate trece dincolo. Ca sa il incurcam si mai mult indoim foaia de hartie astfel încât aceasta formeaza un cilindru, iar cele două capete ale liniei se unesc. Prin urmare drumul omuletului nostru nu se mai sfarseste niciodata. Ideea este că omuleţul nostru nu "vede" a treia dimensiune dar viaţa lui este influenţată de această a 3-a dimensiune, iar el îşi dă seama că această dimensiune există.

Cam acelasi lucru se intampla si cu noi si timpul. Nu il putem percepe asa cum percepem celelalte dimensiuni dar el exista si ne influenteaza.

Edit:off topic: Dupa patru incercari de a fura mireasa, am furat mirele ph34r.gif , nasul a avut un moment de neatentie si atunci s-a furat si mireasa, exact la 00:00 asa ca a platit si nasul si mirele spoton.gif laugh.gif

Acest topic a fost editat de actionmedia: 6 Jul 2004, 09:13 AM


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Absinth
mesaj 6 Jul 2004, 11:42 AM
Mesaj #32


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 19
Inscris: 25 June 04
Forumist Nr.: 3.931



Action,

la exemplul tau cu omuletul m-am gîndit cîtva ...timp:) Cum ar putea vedea o fiinta bidimensionala lumea sa? S-ar vedea traind în interiorul unei suprafete, si ar realiza tot restul numai ca LINII ?De fapt, nici macar suprafata nu ar putea-o realiza ca atare, pentru asta fiind nevoit sa populeze o dimensiune superioara...Ar putea numai sa extrapoleze aceasta suprafata, din moment ce tot ceea ce vede e un cerc, în jurul lui, în centrul caruia se afla el. Perfect, numai ca...

Daca ar fi constient ca vede (fie si) numai acest cerc, ar banui automat existenta unei a treia dimensiuni!! Iar acelasi lucru se aplica si unei fiinte unidimensionale.Si ni se aplica si noua, oamenilor. Sa nu uitam ca dimensiunile nu sînt altceva decît modele matematice, cu ajutorul carora putem explica ce e în jurul nostru.

Fizica "pop" poate explica lumea în 6, sau 73, sau 117 dimensiuni. Însa la ce ne foloseste asta, cînd, în definitiv, trei ne ajung?

Înainte de a clarifica anumite probleme legate de timp, trebuie sa-l întrebam pe Marcus daca avem voie, aici, caci am impresia ca devenim, indirect, off-topic...sau?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 6 Jul 2004, 03:26 PM
Mesaj #33


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



Topicul este călătoria in timp, iar pentru a ne da cu presupusul cu privire la probabilitatea unei astfel de calatorii trebuie mai intai sa vedem ce inseamna timpul. Cred ca discutia este pe subiect. spoton.gif
Daca timpul este a 4-a dimensiune, atunci el poate fi parcurs si intr-un sens si in celalalt. Oricum cred că ar fi interesant dacă în viitor s-ar putea călători în trecut cel puţin vitrtual. Ceva de genul unei proiecţii mentale a ceea ce a vazut, auzit, simţit, mirosit un om în epoca medievala spre exemplu. Am putea dezlega atât de multe mistere ale istroriei noastre...
Nu ma gandesc neaparat la o calatorie fizica in care sa interactionezi cu cei din trecut (ar fi periculos), ma gandesc la un soi de voieurism al timpului, sau o transpunere în pielea unui personaj din trecut.

Acest topic a fost editat de actionmedia: 6 Jul 2004, 03:27 PM


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Absinth
mesaj 7 Jul 2004, 02:19 PM
Mesaj #34


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 19
Inscris: 25 June 04
Forumist Nr.: 3.931



Scurt intermezzo

Am aproape murit de rîs cînd mi-am dat seama ca...mîine a fost, ieri, astazi!
Am devenit însa brusc deprimat, cînd am realizat ca de fapt nu-i asa, ci mai c*rînd mîine este astazi ieri sad.gif. Si lovitura finala am primit-o cînd am realizat ca ieri a fost, astazi, mîine...

pai cum dracuŽ, doamne iarta-ma, sa mai poti calatori pe sageti temporale, cu un asemenea haos???

--------------------
Action, promit solemn sa raspund si altfel, daŽ azi mi-e biineeeee...smile.gif

Acest topic a fost editat de Absinth: 7 Jul 2004, 02:20 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Absinth
mesaj 7 Jul 2004, 02:21 PM
Mesaj #35


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 19
Inscris: 25 June 04
Forumist Nr.: 3.931



sorry. Asteriscul e de fapt "u".
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Pagini V   1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 23 April 2024 - 01:31 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman