HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

2 Pagini V  < 1 2  
Reply to this topicStart new topic
> Declin Spiritual Sau O "Pierdere" In Cotidian?, Intrebare de bun-simt.
Diana-Maria
mesaj 28 Apr 2004, 07:21 PM
Mesaj #36


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.796
Inscris: 22 August 03
Forumist Nr.: 654



Se pare ca noi doi nu vedem lucrurile in acelasi fel si nici tie (banuiesc)nu iti place sa te contrazici- ca mie nu imi place sigur.Avem opinii diferite... si... asta e. smile.gif

Acest topic a fost editat de Diana-Maria: 28 Apr 2004, 07:23 PM


--------------------

NIHIL SINE DEO!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Forta-MTI
mesaj 28 Apr 2004, 09:25 PM
Mesaj #37


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 223
Inscris: 26 March 04
Forumist Nr.: 2.770



Gipsyhart

Liderii si elita pot sa constientizeze pt un numar de persoane, incapabile de acest lucru.... exista o parte a populatiei care simte nevoia sa fie condusa si directionata, uneori si cultural.



--------------------
Razboiul este pace, libertatea este sclavie, ignoranta este putere.

"Homo sum et nihil humani a me alienum puto"- Terentiu
(Om sunt si nimic omenesc nu-mi este strain)

Go to the top of the page
 
+Quote Post
punctt
mesaj 29 Apr 2004, 04:03 AM
Mesaj #38


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.499
Inscris: 18 April 04
Din: Romania, Tulcea. (Dar, oare cine sunt si unde ma aflu?)
Forumist Nr.: 3.133



QUOTE (gypsyhart @ 22 Mar 2004, 12:30 PM)
O povestioara...
AM auzit ca un om a mers la Buddha si l'a intrebat: "Cum sa fac sa ii ajut pe cei suferinzi? Cum sa fac sa fac lumea mai buna? Tu care ai ajutat atatia oameni cu siguranta ca stii mai bine ca mine."
Se spune ca Buddha s'a uitat la acel om si s'a intristat. I'a spus :"TU NU EXISTI inca. Tu nu esti constient. Tu esti adormit. CRezi ca un somnanbul poate sa schimbe in bine ceva din jur? TRezeste-te! SI apoi tot ce vei face va fi bine. Si nu vei mai putea sa faci ceva rau....".

Din pacate exista oameni, care nu-si pun astfel de intrebari...ei probabil se intreaba doar: "Sa-mi iau un inel sau o bratara
din aur?...Dar mai bine, imi cumpar cerceii acestia, de 14gr, ca sunt foarte frumosi. Parca as vrea si parfumul acela (care, costa doar 1.250.000 lei...)..."

Depindem de cei din jurul nostru, de parinti, de profesori...

Apoi, vine o vreme, cand totul sta in mainile noastre. Atunci, daca ne lasam luati de valul cel rau, suntem pierduti, din toate punctele de vedere. S-a dus cultura spirituala...nu mai putem nici macar spera sa devenim OAMENI, daca am ajuns vreodata sa ne dorim sa fim.
Totul e bine sa vina de la sine, sa ne dorim sa citim...Cu forta nu se poate, e tragic, e dezastru, nu am intelege nimic.

Un taran, care sta mai toata ziua pe camp, cu sapa in mana, sub arsita soarelui, poate fi OM, chiar daca are doar clasele
primare...daca le are si pe acelea...

Mihaela. smile.gif


--------------------
"Mare pacoste sa nu ai destul duh ca sa vorbesti frumos, nici destula judecata ca sa taci." (La Bruyere)
Voi gasi pestisorul de aur ... Pietre mari, pietricele si nisip ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 29 Apr 2004, 04:03 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
gypsyhart
mesaj 29 Apr 2004, 09:02 AM
Mesaj #39


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.854
Inscris: 4 December 03
Forumist Nr.: 1.365



@Spetsnaz
Ca oamenii ajung de multe ori sa ii lase pe altii sa aleaga in locul lor este ceva real.
Insa un lider adevarat (din punctul meu de vedere cel putin) ajuta oamenii sa poata alege singuri.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Achernar
mesaj 30 Apr 2004, 12:00 PM
Mesaj #40


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.907
Inscris: 11 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.553



Bun, si pan' la urma, cum e cu declinu' spiritual ? Ca daca maine apar niste super-lideri asta nu inseamna automat si ca societatea va incepe sa se 'spiritualizeze'.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 30 Apr 2004, 12:22 PM
Mesaj #41


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Sigur ca societatea nu se va spiritualiza brusc si la un nivel ideal, insa calitatea unui lider este foarte importanta si in acest sens. Asta si apropo de acei formatori de opinie despre care vorbeam candva.


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Achernar
mesaj 30 Apr 2004, 12:44 PM
Mesaj #42


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.907
Inscris: 11 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.553



Pai, cred ca-n multe domenii intr-adevar conteaza calitatea liderilor. Da' la capitolul 'spiritualitate' ma cam indoiesc.
Ca societatea romaneasca statea ceva mai bine in trecut cu spirtualitatea, da' saracii lideri nu erau intotdeauna de pus in rama. Pai numai daca tinem seama de ce zicea Caragiale despre vremurile alea si e deja un exemplu edificator. Asta ca sa nu mai zic de perioadele mai recente.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(Afrodita)
mesaj 15 May 2004, 11:02 AM
Mesaj #43





Guests






Sa va zic si eu o poveste: (buna Diana, Nefertiti, mi-a fost dor de voi mwah1.gif )
Cand eram mica-mica, atat de mica incat nu stiu exact cati ani aveam, mama era langa mine.Primele amintiri cu ea le am de cand, seara, la culcare, imi citea poeziile lui Eminescu sau povestile lui Creanga. Ziua, intre gatit si spalat rufe, cand mai lua o pauza, iarasi imi citea si-mi povestea de marii clasici si romantici ai vremurilor,nu demult, apuse....De mica, a avut grija sa-mi insufle pasiunea pt cultura...Cand se mai dadea la tv, foarte rar,ce-i drept, opera sau balet, mama intrerupea totul si ma lua langa ea si-mi arata ce frumos este..imi explica in asa fel incat sa inteleg...
Anii au trecut, acum mama e departe, dar eu tot cu dragostea de cultura am ramas...Fostul meu prieten si cu amicii lui radeau si faceau misto de mine cand ma vedeau citind o carte...De spectacole, teatru, balet, filme la cinema nici nu putea fi vorba!! Ce sa mai zic de biblioteci ,librarii si altele asemenea? I-am propus o data sa vedem un spectacol de opereta...O saptamana mi-a ras in nas sad.gif
Pana cand lipsa de cultura si porcismele prea multe mi-au ajuns pana peste cap...Atunci am zis gata!
Mai nou, prietenul ce-l am m-a ajutat sa-l redescopar pe Eliade, sa-l cunosc pe Cioran si multi altii...A fost ca un pansament pt un ranit...Mi-a uns sufletelul cu filme, plimbari prin parc, carti superbe, muzica buna, etc....
Din pacate, timpul nu-mi permite sa fac mult mai multe...
Gypsyheart tot obiecta pe-aici ca :"ce aveti domne cu aia fara cultura?" Vrei un exemplu de "cultura de cartier"? Uite-aici: azi dimineata un tip la vreo 27 ani cel mult s-a impins intr-o batrana ca sa apuce sa urce in tramvai..Batrana, saraca , "a indraznit" sa deschida gura si sa-l intrebe de ce se-mpinge si nu asteapta frumos. "Cultul" de el a pocnit-o de-a lasat-o pe jos sad.gif Si s-a urcat triumfator in tramvai...Asta face lipsa de cultura din om..Il abrutizeaza, il shimonoseste, ii distruge sufletul...Fara cultura,un om nu mai stie ce e frumos, ce e bun simt, ce e respect...Si da, si taranul care da cu sapa pe camp are in casa un volum de poezii de-ale lui Eminescu sau Arghezi...Taranii tin mai mult la cultura decat orasenii, caci viata la sat e mai molcoma si are alte valori...
Si, Diana, ca sa raspund la primele intrebari ale topicului: eu una cred ca omul nu mai are timpul necesar pt cultura,nu ca nu ii place sau nu vrea...Si aici ma refer in general la oameni, nu la brute ca cel de azi...Cand de dimineata pana seara muncesti, pe un salariu care, oricat de mare ar fi tot nu-ti ajunge, cand vii acasa incarcat de sacose si apoi te apuci sa faci mancare, curatenie, sa ai grija de copii si cate si mai cate, cand cazi lat in pat la 1-2 noaptea si dormi doar 4 ore ca la 5 esti in picioare sa te duci la munca, oricat ai vrea,nu mai poti face nimic "cultural"...Oboseala ne distruge, stressul ne mananca zilele...Cand ai timp sa iesi in parc zici ca esti pe alta lume...Cand ai timp sa vezi un film la cinema sau un teatru , deja zici ca l-ai apucat pe dumnezeu de-un picior....Si asta pt ca in zilele noastre banul e stapanul...Si oricat ai vrea, nu-l poti detrona de unul singur...Si oricat ai incerca, fara sa platesti chirie, intretinere, lumina, cablu, mancare, transportul in comun, haine , fara toate astea nu poti nici macar supravietui,darmite trai cum trebuie... sad.gif trist, foarte trist sad.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 31 May 2004, 04:55 PM
Mesaj #44


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



Da' chiar că sīnt foarte triste ultimele rīnduri ale Afroditei! Şi atunci, ce-i de făcut?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gypsyhart
mesaj 2 Jun 2004, 02:09 PM
Mesaj #45


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.854
Inscris: 4 December 03
Forumist Nr.: 1.365



@afrodita
Ai spus ca nu ai atat de mult timp pe cat ai dori ca sa practici si "activitati culturale"....
Insa eu sunt convins ca tu vei aprecia altfel o piesa de teatru sa zicem decat cei care au timp suficient si pentru "culturalizare". Pentru ca asa e facut omul incat alearga dupa, si apreciaza mai mult ceea ce ii lipseste decat ceea ce are intradevar. smile.gif Daca oamenii ar fi lasati sa alerge insa de mici, fara sa li se impuna tot felul de decaloguri morale, poate ca ar descoperi mult mai repede ce ii face fericiti si ce nu......
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana-Maria
mesaj 3 Jun 2004, 07:36 AM
Mesaj #46


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.796
Inscris: 22 August 03
Forumist Nr.: 654



Afrodita,si noua ne-a fost dor de tine. Si cred ca sint in asentimentul multora cind folosesc pluralul. smile.gif
Da, Afro, ai dreptate. E greu.Si eu plec dimineata la serviciu si vin seara si cind vin trebuie sa gatesc,sa fac curat,sa spal...si asa mai departe.Uneori nu am timp sa termin cartea care ma asteapta cuminte pe noptierea. Mai ,,fur '' citeva minute cu ochiul o ,,Dilema'' de exemplu sau un film bun la tv.
Ieri am fost sa stau de vorba cu o distinsa doamna care e intimplator decan la Litere.Am vorbit cu ea si despre subiectul topicului acesta;mi-a raspuns clar: sintem pe o panta descendenta ,pentru ca interesul pentru tot ce inseamna cultura a scazut drastic...
Si avea asa o tristete in glas cind a spus acest lucru...

Acest topic a fost editat de Diana-Maria: 3 Jun 2004, 07:39 AM


--------------------

NIHIL SINE DEO!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(Afrodita)
mesaj 3 Jun 2004, 05:16 PM
Mesaj #47





Guests






Aoleu, io n-am timp nici sa citesc vreo revista, mi le iau la inceputul lunii si cam pe luna urmatoare le termin smile.gif Nu mai zic de invatat pt bac si alte cele sad.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
contraste
mesaj 5 Jun 2004, 01:36 PM
Mesaj #48


Forumista Poeta
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.500
Inscris: 20 April 04
Forumist Nr.: 3.171



Sistemul de valori este inversat fata de alta perioada, este adevarat... Dar Falangsterul si Mecenatul au fost facute odata, sunt istorie, si istoria nu se repeta. Este adevarat se da buna ziua in functie de greutatea contului din banca, care nu se spune ci se citeste dup[a alte semnalmente usor recognoscibile pentru initiati.
Mai sunt insa si alte valori in afara de bani. Si daca nu se transforma in - stiti voi, melodia aceea, la moda acum - OBSESSION, este bine.


--------------------
Traieste ca si cum ai muri maine.
Invata ca si cum ai trai vesnic.

Indira Gandhi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bufnitza
mesaj 18 Apr 2005, 06:06 PM
Mesaj #49


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 264
Inscris: 23 October 03
Forumist Nr.: 1.040



In ziua de azi e foarte usor sa gasim scuze --- nu am timp , nu am bani , nu am chef ... etc
Din pacate , in tara noastra totul se cam duce de ripa ... scoala care se face acum nu mai este la fel ca cea care se facea acum 20 de ani , nivelul cultural a scazut mult . Nu cred sa fie vorba strict despre bani , doar sa iei o carte de la biblioteca nu costa nimic . E doar lipsa dorintei de a ne cultiva , de a "creste" spiritual . E trist , dar asta este . Pina si cei 7 ani de acasa s-au cam pierdut in ziua de azi .


--------------------
"Sunt om, si nimic din ceea ce e omenesc nu mi-e strain" Terentius.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pagini V  < 1 2
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 20 April 2024 - 05:00 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman