HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

 
Reply to this topicStart new topic
> O Societate Normala
bluetower
mesaj 15 Mar 2004, 09:08 AM
Mesaj #1


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 46
Inscris: 28 January 04
Din: pe un mal
Forumist Nr.: 2.009



Intr-un subiect de pe forumul Invatamant, s-a ajuns sa se vorbeasca la un moment dat despre o societate normala si civilizata. S-au dat si exemple, Occidentul european, USA, Japonia. Ce inseamna o societate normala? Ce anume o face normala? Este societatea romana anormala?
In prezent eu ma aflu temporar in USA, si in mod clar, nu sunt de acord cu societatea americana ca exemplu de normalitate. La fel ca mine, alte persoane venite din Europa temporar aici prin acelasi program, vad aceleasi diferente intre stilul de viata european si cel american. Motive pentru care nici care dintre noi nu ar vrea/putea sa aleaga sa stea in USA.
Deci, ce inseamna o societate normala?


--------------------
"Iubeste si fa ce vrei"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 15 Mar 2004, 11:14 AM
Mesaj #2


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Diferente intre culturile si societatile amintite exista si e normal, daca ne gandim cum s-au format si au evoluat. Unii considera normala societatea din SUA, ba chiar ideala. Doar s-a vorbit atata despre visul american, despre tara tuturor posibilitatilor... Numai ca, in ultimii ani, sunt tot mai multi cei care nu mai cred in asta, cei care nu mai vad doar partea frumoasa a "libertatii" americane.
Personal, prefer societatea europeana, comparativ cu SUA. Intotdeauna mi s-a parut ca Europa are un plus de rafinament, de stil, de cultura...
Cat priveste societatea romaneasca, desigur ca, acum, e departe de a fi una normala. Partial, este explicabil, pentru ca zeci de ani a fost tinuta in intuneric. Spun partial pentru ca ar cam fi timpul sa inceapa sa isi revina, sa intre in normalitate. Ca nu se intampla asta si de ce... probabil ca o sa discutam si despre asta in acest topic.


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
OMU'BUN
mesaj 15 Mar 2004, 09:16 PM
Mesaj #3


Batranul Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.491
Inscris: 5 June 03
Din: Romania
Forumist Nr.: 360



Normal si anormal, dintr-un anumit punct de vedere, nu exista decat in imaginatia noastra. Asa cum noua ni se pare normal ceva, acelasi "ceva" ar putea parea complet anormal pentru cei care nu au cum sa inteleaga "normalul" nostru, daca experienta lor de viata se bazeaza pe o alta forma de normal!!! ( laugh.gif chestia asta deja o vad la perle de pe forum laugh.gif ) Normalul este o notiune subiectiva si fiecare adevar va avea intotdeauna elemente subrede! Facand o paralela, ma izbucneste rasul cand ma gandesc cam ce inseamna "normalul" in ochii lumii, astfel incat cea mai mica barfa, poate avea efecte devastatoare pentru cineva considerat "anormal" din punctul de vedere al celor pusi pe "critici deosebit de juste". Fara nici o aluzie la initiatorul acestui topic sau la americani. In general eu ma feresc sa judec, iar in momentul in care altul ma judeca pe mine ca fiind adeptul "nenormalitatii" ma revolt cu toata fiinta mea. Tocmai de aceea, normalul fiecarii societati TREBUIE respectat, atat timp cat nu aduce suferinta asupra oamenilor sau a Naturii!
Parerea mea!


--------------------
Dincolo de inocenta e alunecare !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 15 Mar 2004, 09:16 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Ahriman
mesaj 15 Mar 2004, 10:43 PM
Mesaj #4


Serafim al Viselor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.284
Inscris: 1 March 04
Din: Ploiesti
Forumist Nr.: 2.418



Se spune ca normalul este definit de majoritate si ca cei care nu respecta parerea majoritatii sunt nebuni;asa ca trebuie sa ne intrebam:oare ce ar fi considerat normal intr-o societate in care majoritatea ar fi fost compusa din cei considerati "nebuni" acum,de catre noi?


--------------------
Violenta este ultimul refugiu al incompetentilor!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tear
mesaj 16 Mar 2004, 09:40 AM
Mesaj #5


Dregator
*****

Grup: Membri SpecialPM
Mesaje: 571
Inscris: 12 January 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 1.791



oameni buni, normalul este relativ . Omu' bun are dreptate.


--------------------
Nimic nu e intamplator
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ahriman
mesaj 16 Mar 2004, 01:37 PM
Mesaj #6


Serafim al Viselor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.284
Inscris: 1 March 04
Din: Ploiesti
Forumist Nr.: 2.418



Si ca toate lucrurile relative, este interpretabil.


--------------------
Violenta este ultimul refugiu al incompetentilor!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Valheru
mesaj 16 Mar 2004, 03:22 PM
Mesaj #7


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 554
Inscris: 7 September 03
Din: Bucharest
Forumist Nr.: 724



In viziunea mea, o societate normal este aceea in care orice persoana cu un job modest sa isi poate permite un trai cat mai acatarii - adica sa poata plati facturile, sa aiba suficienti bani pentru aprovizionare si sa ii ramana si bani pentru alte cheltuieli eventual distractii sau alte necesitati.


--------------------
Adevarul manuit cu pricepere este cea mai buna minciuna...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ahriman
mesaj 16 Mar 2004, 05:02 PM
Mesaj #8


Serafim al Viselor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.284
Inscris: 1 March 04
Din: Ploiesti
Forumist Nr.: 2.418



Deja ai inceput sa descrii o societate desprinsa din literatura SF;ca ceea ce descrii tu sa fie normal ar trebui ca majoritatea oamenilor sa aiba parte de cele spuse de tine,insa in societatea umana din ziua de azi,acest lucru nu prea se intampla!


--------------------
Violenta este ultimul refugiu al incompetentilor!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bluetower
mesaj 16 Mar 2004, 07:43 PM
Mesaj #9


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 46
Inscris: 28 January 04
Din: pe un mal
Forumist Nr.: 2.009



Am inceput threadul asta tocmai pentru ca eu cred ca nu exista termenul de societate normala. Tocmai pentru ca ma intristeaza cand vad, (da, stiu ca o facem toti), ca mereu cautam fericirea, implinirea, in conditiile din jurul nostru, si nu in interiorul nostru.
Sunt in USA de 6 luni, mai am 6 luni de stat, si nu mi-as dori sa raman aici. Am o verisoara in NY, o mautsa in Chicago, si, asa cum o gramada de tineri au gasit o modalitate sa ramana aici, cred ca as putea si eu. Mai ales ca am ceva studii care ar putea fi apreciate aici. Insa pentru mine locul in care vreau sa traiesc e Romania, si mai precis, Timisoara. Acolo e cu adevarat acasa, e unde ma simt in legatura cu toate lucrurile din jur, e unde ma simt libera cu adevarat.
Intr-adevar, Valheru, daca tu iti inchipui ca asa e in America, te inseli. Oameni cu venit mediu sa isi permita aia si aia si aia. Am vazut aici profesori care aveau lipite pe masinile lor actibilde de genul "Be a teacher, starve with dignity" (familii de profesori, nu in care unul e inginer si castiga gramada). Si o profesoara de la colegiu mi-a spus ca ea nu isi permite, de ex, sa calatoreasca in Cancun, in Mexic, intr-o discutie despre locuri de vacanta.
Deci? Ce e si cu ce se mananca o societate normala?

Acest topic a fost editat de Diana-Maria: 25 Apr 2005, 01:19 PM


--------------------
"Iubeste si fa ce vrei"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mistinguett
mesaj 16 Mar 2004, 08:06 PM
Mesaj #10


Cea Mai Impaciuitoare Forumista din 2003
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.395
Inscris: 25 April 03
Forumist Nr.: 240



Ce este pus aici in discutie, o societate normala sau ideala?


--------------------
Life is what happens to you while you're busy making other plans.
"An eye for an eye makes a blind world" - Ghandi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana-Maria
mesaj 16 Mar 2004, 08:12 PM
Mesaj #11


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.796
Inscris: 22 August 03
Forumist Nr.: 654



Cred ca ne-am indepartat de la subiect.
Bluetower mi s-a parut mie, voia o "definitie" in cel mai larg sens al cuvintului. Si aceasta definitie e , logic,subiectiva.Si mai subiectiva este "imaginea" pe care o avem noi asupra unei societati normaile.
Normalul este dupa definitia Dex-ului:
" Care este sau care se face, se intampla in mod obisnuit; firesc natural. "
Societatea normala e greu de definit.
Din punctul meu de vedere ar fi o societate care are la baza principiile umanitatii, care ar avea grija de batrinii, copiii si de toti membrii ei, fara discriminari de nici un fel; o societate cu un grad minim de infractionalitate, o societate cu masuri de protejare a individului , o sociate cu masuri drastice vis-a-vis de cei care incalca legile, indiferent de pozitia sociala pe care o au.
E o societate bazata pe principiile moralitatii si a bunului-simt, ridicate la rang de lege aprobata tacit.
E o societate in care toti indivizii pot trai cel putin DECENT . E o societate fara oameni care sa moara de foame .
E o societate in care binele general e pus inaintea celui personal.
Pina in momentul de fata nu am auzit sa existe vreo natiune pe lumea aceasta a carei societate sa aiba toate caracteristicile de mai sus.
Evident, ce am descris eu in linii extrem de largi e o utopie.
Dar inca mai avem dreptul sa visam frumos !

Acest topic a fost editat de Diana-Maria: 16 Mar 2004, 08:19 PM


--------------------

NIHIL SINE DEO!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 16 Mar 2004, 08:36 PM
Mesaj #12


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



QUOTE
Intr-adevar, Valheru, daca tu iti inchipui ca asa e in America, te inseli. Oameni cu venit mediu sa isi permita aia si aia si aia. Am vazut aici profesori care aveau lipite pe masinile lor actibilde de genul "Be a teacher, starve with dignity" (familii de profesori, nu in care unul e inginer si castiga gramada). Si o profesoara de la colegiu mi-a spus ca ea nu isi permite, de ex, sa calatoreasca in Cancun, in Mexic, intr-o discutie despre locuri de vacanta.


Gaaaaaaaaata...am inteles de ce nu e o societate normala sad.gif Cati din profii. din Timisoara au masini?? Chiar si o rabla de Dacia ??? hh.gif


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bluetower
mesaj 16 Mar 2004, 11:45 PM
Mesaj #13


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 46
Inscris: 28 January 04
Din: pe un mal
Forumist Nr.: 2.009



Sorin, sa nu exageram: multi dintre colegii mei din Timsoara au masini, si unii chiar mai mult decat o rabla de Dacie.
Diana-Maria, tu raportezi totul la principiul umanitatii. Insa ... in definirea societatii trebuie sa tinem cont de definirea omului, pentru ca societatea e alcatuita din oameni, nu? Ei, si uite cum ne complicam. Daca omul e un animal foarte evoluat dpdv al gandirii, dar totusi numai un animal, atunci oare nu se poate lua ca principiu "the survival of the fitest"? Idee pe care oricum se bazeaza capitalismul (nu folosesc aici cuvantul cu sens peiorativ) american.
De ce nu ar fi o societate normala ce a unui trib din insulele Pacificului? Exista o norma suprema dupa care sa fie caracterizate toate societatile?


--------------------
"Iubeste si fa ce vrei"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jet li
mesaj 17 Mar 2004, 12:52 AM
Mesaj #14


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.196
Inscris: 31 January 04
Din: ae
Forumist Nr.: 2.045



Societatea normala e aia unde vrei sa fii, si nu-ti pasa de altii care spun ca nu le place acolo ci altundeva. Societatea ideala cum e ? Cred ca are : dreptate, libertate,bogatie si toti oamenii care o compun sunt destepti. Nu cred ca e asta. Societatea cea mai buna e aia unde toti sunt multumiti .E mai simplu sa spun asa decat sa descriu ce cred eu ca i-ar face multumiti pe oameni cool.gif
E o societate normala un trib din pacific ? ,(nu mai exista) .Da e normala ,oamenii aia nu se prefac, societatea lor este cum este si nu alfel.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana-Maria
mesaj 17 Mar 2004, 12:58 AM
Mesaj #15


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.796
Inscris: 22 August 03
Forumist Nr.: 654



QUOTE
Exista o norma suprema dupa care sa fie caracterizate toate societatile?

Da, dupa parerea mea exista.
E LEGEA UMANITATII.
La urma urmei, asa cum ai spus si tu, Bluetower, societatea e formata din oameni, pemtru oameni. Si ma bazez pe principiile umanitatii pentru ca "umanitatea" in acceptia generala a cuvintului defineste trasaturile omului- tocmai acele trasaturi care il deosebesc de regnul animal.

Acest topic a fost editat de Diana-Maria: 17 Mar 2004, 12:59 AM


--------------------

NIHIL SINE DEO!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
calfa
mesaj 17 Mar 2004, 09:32 AM
Mesaj #16


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.894
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.410



QUOTE (Tear @ 16 Mar 2004, 09:40 AM)
oameni buni, normalul este relativ . Omu' bun are dreptate.

Si eu ii dau dreptate, in special cand spune "normalul fiecarii societati TREBUIE respectat, atat timp cat nu aduce suferinta asupra oamenilor sau a Naturii!" ...

Practic in orice societate sunt lucruri care fac bine celor care formeaza societatea (si le-as numi normale) si altele care fac rau (le putem spune anormale). Perechea formata din multimea "lucrurilor normale" si multimea "lucrurilor anormale" nu este unica pentru toate societatile, desi sunt destui care sustin ca asa e (de fapt, sustin ca doar "perechea" lor e "corecta" ...).

QUOTE (Mistinguett @ 16 Mar 2004, 08:06 PM)

Ce este pus aici in discutie, o societate normala sau ideala?

Societatea normala e propusa spre discutie, din cate inteleg eu. Societatile ideale sunt constructii virtuale.

Intelept cred insa ca e sa reusesti sa vezi societatea in care traiesti, daca nu o societate normala sau ideala, cel putin ca fiind societatea cea mai buna pentru tine in prezent. Chit ca planuiesti sa o schimbi pe o alta, la care aspiri, si in care poate, peste un timp, vei si ajunge.

Acest topic a fost editat de calfa: 17 Mar 2004, 09:33 AM


--------------------
... incertitude in certitude ... independence in dependence ... insight in sight ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mistinguett
mesaj 17 Mar 2004, 08:49 PM
Mesaj #17


Cea Mai Impaciuitoare Forumista din 2003
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.395
Inscris: 25 April 03
Forumist Nr.: 240



Am pus intrebarea "ideal sau normal" pentru ca discutia incepuse sa aibe tonuri idealistice (adica, posibilitati materiale si grija fata de om, etc).

Nu este intentia mea sa ne pierdem in cuvinte, dar cand spun "societatea cea mai buna pentru mine" inteleg prin asta ca pentru mine este societatea ideala, si din punctul asta de vedere, o pot considera si normala - fie si numai pentru faptul ca ea corespunde idealului meu. Si idealul e la fel de relativ ca si normalul, sau ca si perfectiunea. Ce e ideal azi, se poate sa nu mai fie maine.

Altfel, cred ca este necesar sa exprimam inainte de toate ce este normal. Cand definim societatea normala, luam in considerare toti factorii sau doar cei aparenti sau/si doar cunoscuti noua? Cautam o societate normala numai din anumite puncte de vedere? (Din pdv material, cultural, sau ce?)

Si ca sa dau un exemplu (poate asa ma fac inteleasa mai bine): sa presupunem ca societatea japoneza este normala (eu nu cred nici pe departe asta, dar hai sa presupunem) - dar la japonezi este normal ca atunci cand mananci spaghete sa le "tragi" in gura cu zgomot (este nepoliticos sa le mananci fara zgomot). Poate asta "arunca" societatea din "normal" in "anormal" pentru cineva care a crescut cu alta idee de bune maniere?

Stiu ca aparent exemplul dat este trivial la prima vedere. Dar vorbind de normal, cred ca arata cat de subiectiv este normalul.
Ce este normal pentru cel crescut in cultura respectiva poate fi anormal pentru restul societatilor. Americanilor li se pare anormal ca europenii se saruta pe ambii obraji - pentru ei normal e doar un obraz. Cata importanta are asta intr-o societate? Destula - este suficient sa atragi atentia asupra ta si te simti dintr-odata ca nu esti normal. tongue.gif


--------------------
Life is what happens to you while you're busy making other plans.
"An eye for an eye makes a blind world" - Ghandi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ahriman
mesaj 17 Mar 2004, 09:16 PM
Mesaj #18


Serafim al Viselor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.284
Inscris: 1 March 04
Din: Ploiesti
Forumist Nr.: 2.418



Cum ziceam: normalul e dat de majoritate(sau de minoritate,daca este suficient de puternica).
Idealul ni-l inchipuim doar;nu-l vom putea atinge niciodata.Pana atunci, sa ne multumim cu normalitatea care ne inconjoara.Doar e normal,nu? devil.gif


--------------------
Violenta este ultimul refugiu al incompetentilor!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MonicaV
mesaj 21 Mar 2004, 05:23 AM
Mesaj #19


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 518
Inscris: 13 December 03
Forumist Nr.: 1.472



O societate normala este o societate care functioneaza fara tulburari grave ca de exemplu un razboi, o catastrofa naturala de mari proportii sau o multime de acte de terorism. Bineinteles ca daca exista unele probleme rare sau izolate (de exemplu, un singur atentat, sau un cutremur intr-un oras), societatea in general nu devine anormala, cu toate ca societatea din zona respectiva s-ar putea sa devina anormala pentru o vreme. O societate normala nu inseamna ca societatea e buna sau ca toti oamenii au din ce trai si sint multumiti. Daca asa ar fi, poate ca nici nu exista o societate normala.

Din moment ce notiunea de normal e bazata pe o medie sau pe o majoritate, daca situatia mondiala se inrautateste, o societate cu probleme devine normala. De exemplu, daca teroristii ar comite atentate in foarte multe tari, o societate in care nu s-a intimplat asa ceva ar fi anormala.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
rebel
mesaj 21 Mar 2004, 06:16 AM
Mesaj #20


Don Juan Cronicar
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.524
Inscris: 14 February 04
Din: Aproape īn aproape
Forumist Nr.: 2.225



De este acceptat, o sć-mi dau si eu cu pćrerea īn aceastć privintć.

O societate normalć pentru mine ar avea urmćtoarele trćsćturi: īnsiruire de lucruri benefice mie. Dar aceasta ar fi normalć doar pentru mine si doar eu as considera-o normalć. Sunt relativ genul: e normal sć te īnchini īn fata mea.

Dar, foarte probabil, o societate normlć īn ochii mei ar dezgusta-o pe .. MonicaV (la alegere), care n-ar fi de acord cu destule lucruri din acea societate. O societate normalć pentru Mihai ar (putea) avea urmćtoarele trćsćturi: īnsiruire de lucruri benefice lui. Dar aceasta ar fi normalć doar pentru el si doar el ar considera-o normalć. (Poate) el e genul: 'e normal sć fiu plćtit pentru asta, doar īmi pierd timpul citind mesajele astuia'.

De analizćm o societate normalć pentru un grup de persoane, ar īnsemna sć existe o egalitate total globalć, dar viata tare plictisitoare ar fi. =) Iar cum egalitate globalć nu poate exista niciodatć, nu poate exista nici o societate normalć pentru noi toti, sau una normalć doar pentru utilizatorii Hanului etc.

Fiecare natie are defectele iei. Americanii au un fix ca fiecare persoana ce doreste sć imigreze acolo sć stie īntreaga lor istorie. Motivul ar fi unul singur, au o istorie de aproape doar vreo 200 de ani (de nu-i asa, niciodata nu mi-a plćcut sć īnvćt īn exces). Au pretentia ca toti membrii societćtii sć stie de cānd existć acea societate, ce a fost si ce s-a schimbat. Ce-i drept, odatć cu descoperirea Americii, au venit Englezii - ce n-au adus lucruri prea rele, Francezii - nici ei prea negativi īn actiunea respectivć, Spaniolii, Portughezii, ocupānd aceleasi pozitii. Insć, odatć cu tipicul baron Englez a apćrut si o altć , categorie de persoanć, diferitć ca bćnet si inteligentć de cea a baronului. Astfel se face si diferenta īn societate. Odatć cu aceastć aparitie, au īnceput sć īnceapć lupte pentru teritoriu bla bla bla, probabil sunt altii mai īn mćsurć pentru astfel de povestioare. Revenind la subiect, atunci s-a destrćmat societatea idealć la care multe personalitćti americane rāvneau si īncć mai rāvnesc.

Fiecare ne dorim cāte ceva, īn plus sau īn minus de la o societate, lucruri care ar ajuta la metamorfozarea acesteia īntr-o normalitate, īn privirea noastrć. Mai bine-ar fi sć acceptćm lucrurile astfel cum sunt si sć lovim doar cānd suntem loviti.

(Waking up from the American Dream ...)


--------------------
Dragostea, precum un rāu, īşi va găsi un nou curs de fiecare dată cānd va īntālni īn cale un obstacol.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Leon
mesaj 21 Mar 2004, 05:53 PM
Mesaj #21


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 428
Inscris: 14 March 04
Forumist Nr.: 2.584



QUOTE (MonicaV @ 21 Mar 2004, 05:23 AM)
O societate normala este o societate care functioneaza fara tulburari grave ca de exemplu un razboi, o catastrofa naturala de mari proportii sau o multime de acte de terorism. Bineinteles ca daca exista unele probleme rare sau izolate (de exemplu, un singur atentat, sau un cutremur intr-un oras), societatea in general nu devine anormala, cu toate ca societatea din zona respectiva s-ar putea sa devina anormala pentru o vreme. O societate normala nu inseamna ca societatea e buna sau ca toti oamenii au din ce trai si sint multumiti. Daca asa ar fi, poate ca nici nu exista o societate normala.

Din moment ce notiunea de normal e bazata pe o medie sau pe o majoritate, daca situatia mondiala se inrautateste, o societate cu probleme devine normala. De exemplu, daca teroristii ar comite atentate in foarte multe tari, o societate in care nu s-a intimplat asa ceva ar fi anormala.

N-am inteles MonicaV ...Spania ce fel de societate reprezinta ?


--------------------
Greu la deal cu boii mici!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MonicaV
mesaj 21 Mar 2004, 06:24 PM
Mesaj #22


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 518
Inscris: 13 December 03
Forumist Nr.: 1.472



Spania probabil ca este o societate normala in general, in masura in care atentatele nu sint chiar atit de multe si societatea functioneaza normal in restul timpului sau in alta parte. E adevarat ca probabil ca e mai putin normala decit o tara in care in general nu sint atentate. Poate chiar e anormala in sensul asta, pentru ca in fond, ce este mai putin normal nu e tocmai normal. Daca teroristii musulmani s-ar apuca sa comita atentate in toate capitalele din Europa, chiar ar incepe sa fie mai normal sa se intimple asa ceva si in tara ta decit sa nu se intimple. Ideea e ca normalul nu e ceva bun. E ceva obisnuit.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
LigiaB
mesaj 22 Mar 2004, 08:11 PM
Mesaj #23


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.037
Inscris: 3 January 04
Forumist Nr.: 1.685



Bluetower, in primul rind welcome.gif la han! smile.gif

In al doilea rind, citind modul tau de abordare a acestui topic "societate normala" imi dau seama, ca aceasta notiune ptr tine se reduce la aspectul material la lucrurilor. Gresesc, cumva? rolleyes.gif
Intr-o societate normala conteaza sa cistigi bine si atit? Corecteaza'ma daca am inteles gresit.... smile.gif


--------------------
Prayer is the bridge between panic and peace.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bluetower
mesaj 22 Mar 2004, 08:34 PM
Mesaj #24


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 46
Inscris: 28 January 04
Din: pe un mal
Forumist Nr.: 2.009



Ligia, multumesc de urare.
Trebuie sa iti spun insa ca nu cred ca ai citit postarile mele. Sau nu stiu cum le-ai citit. Parca ma confunzi cu Valheru, cu redusul la material. Reciteste, daca vrei, pentru ca ai inteles exact pe dos.


--------------------
"Iubeste si fa ce vrei"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Figaro
mesaj 24 Mar 2004, 03:55 PM
Mesaj #25


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.234
Inscris: 11 March 03
Forumist Nr.: 63



Utopia este cel mai bun vomitiv. Scuzati duritatea limbajului. Vina o poarta Emil Cioran. Autorul citatului.

Normalitatea e relativa. Treaba asta ar trebui inteleasa si de cei care cred ca in afara umbla caini cu covrigi in coada.

Comunismul ne-a deprins cu o mentalitate de turma. NOI o ducem prost. NOI suntem saraci. Recunoasteti hit-ul? Oare cand o sa scapam de acest NOI, si sa ne gandim ce putem face fiecare pentru el? Nu e egoism, e doar impresia ca un NOI responsabili depinde in buna masura de responsabilitatea fiecaruia.


--------------------
Vreti sa vedeti ceva funny? Tastati alinalinuta in Yahoo.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
yuanescu
mesaj 26 Mar 2004, 06:35 AM
Mesaj #26


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 526
Inscris: 16 December 03
Forumist Nr.: 1.521



o societate normală e una ce nu e silită să se poarte anormal … e ca şi cum pe ţāncul de doi ani īl īmbraci īn blugi strāmţi … (īi provoci un mers anormal)…
….aşa e şi cu societatea … cei ce pun la cale direcţia pe care să mergem ne īmbracă spiritul şi libertatea de acţiune cu o haină legislativă care din păcate ori īi strānge pe unii cu spirit uriaş …/ ori cade de pe cei cu spirit golaş
cam aşa văd eu societatea normală … una independentă de anormal … adică una ideală
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 14 Sep 2004, 04:23 PM
Mesaj #27


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



Dintotdeauna omenirea a căutat să găsească formula optimă a societăţii. Părerea mea, bazată şi pe ce cunosc eu şi pe ce am citit aici, este că īncă nu a reuşit să găsească acea formulă. Şi nici măcar normalitatea se pare că nu a fost īncă clădită pe undeva pe Pămīntul ăsta. Ceea ce nu e prea vesel...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
contraste
mesaj 15 Sep 2004, 10:41 AM
Mesaj #28


Forumista Poeta
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.500
Inscris: 20 April 04
Forumist Nr.: 3.171



Dragul meu milimetru, eu consider ca nici nu se poate asa ceva, deoarece fiecare considera si vede normalitatea din punctul lui de vedere. Pentru mine este foarte normal sa bat la o usa si apoi sa intru. Raspunde-ti singur : considera toti asa ? Exemplul este modest, dar gandeste-te la lucrurile majore....


--------------------
Traieste ca si cum ai muri maine.
Invata ca si cum ai trai vesnic.

Indira Gandhi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 15 Sep 2004, 10:53 AM
Mesaj #29


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



Ştii la ce mă gīndeam eu, dar nu prea īndrăzneam s-o spun? S-ar putea ca noi oamenii - luaţi aşa, la modul global - să fim cam... anormali. Şi atunci, cum vrem noi să realizăm o societate normală?

ps: viaţa "normală" m-a īnvăţat că la o uşă oarecare nu se bate şi mai ales nu se intră fără o sacoşă īn mīnă. Cu cadouri!! laugh.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MIA
mesaj 15 Sep 2004, 12:45 PM
Mesaj #30


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.320
Inscris: 21 April 04
Din: Timisoara, Romania
Forumist Nr.: 3.188



Cred ca "societate normala" implica doua nivele : unul obiectiv si unul sa-i zicem "subiectiv". rolleyes.gif

Cel "subiectiv" e dat de ceea ce fiecare om īsi doreste sau ( si aici e partea amuzanta tongue.gif ) crede ca-si doreste de la o societate sa-i ofere/permita. smile.gif

Despre nivelul obiectiv ... aici cred ca s-ar putea scrie romane !!! sorry.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 17 Jan 2005, 02:30 PM
Mesaj #31


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



O "societate normală" organizează o campanie televizată - un fel de televoting - pentru ajutorarea victimelor catastrofei naturale din Asia. Modelul este preluat de la societăţile normale din vest: mare tam-tam, prezenţa oamenilor de calibru financiar (şi nu numai) īn prim plan, o sumă impresionantă adunată. Mare tam-tam şi o sumă impresionantă deci...

O "societate normală" nu organizează astfel de manifestări īn scopul strīngerii de fonduri pentru:
- īmbunătăţirea situaţiei din spitale; situaţie īnfiorătoare; nu sīnt bani...
- ameliorarea situaţiei copiilor defavorizaţi (orfani, bolnavi, săraci etc); nu sīnt bani
- refacerea cel puţin a clădirilor şcolilor, care īntr-un procent f mare arată rău de tot; nu sīnt bani
- īmbunătăţirea situaţiei financiare şi nu numai a pensionarilor; nu sīnt bani...
- foarte multe alte chestii; nu sīnt bani...

Īn Romānia nu sīnt bani.

Dar pentru că sīntem o "societate normală" şi trebuie să "rimăm" cu acţiunile efectuate pe plan mondial, facem mare tam-tam şi adunăm o sumă de bani formidabilă pt ajutoare; nu sīnt bani...

Nu sīnt īmpotriva acţiunilor de ajutorare a sinistraţilor din Asia! Dar dincolo de aparenţe este multă ipocrizie şi sīnt folosite prilejuri de acest fel pentru demagogie grasă. De ce nu se fac astfel de acţiuni şi pt noi, cei dinăuntru, şi fără impulsuri din exterior? Romānia nu are nevoie de ajutoare? De ce nu facem televoting şi pentru noi? Noi - pentru noi?...

Aha! Nu sīnt bani, am īnţeles...īntr-o societate normală nu sīnt bani. Dacă ar fi bani nu s-ar mai putea numi "normală", nu-i aşa?...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 18 Jan 2005, 05:33 PM
Mesaj #32


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



In orice societate platesti niste impozite, niste taxe, niste asigurari de sanatate... Din banii adunati astfel intr-o societate normala ar trebui sa existe conditii bune in spitale, copiii defavorizati ar trebui sa aiba tot confortul posibil, pensionarii ar trebui sa aiba o viata decenta... Nu-i normal ca pentru orice problema sa organizezi colecte nationale. Pentru dezastre neprevazute, da...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 20 April 2024 - 09:21 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman