HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Informatii SubForum

Acest Subforum este dedicat discutiilor având ca temă principală Politica Externa. Vă invităm să folositi un limbaj decent. Dacă este cazul, contraziceti argumentat idei, nu atacati forumisti. Totodată, vă rugăm să nu citati mesajul imediat precedent, iar, in cazul articolelor din ziare, redati numai paragrafele importante, nu intreg articolul si mentionati sursa. Vă invităm la un dialog care să promoveze Arta de a conversa!

 
Reply to this topicStart new topic
> Alegeri In Rusia
nefertiti-old
mesaj 14 Mar 2004, 12:44 PM
Mesaj #1


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Peste 100 de milioane de alegători ruşi sunt chemaţi, astăzi, la urne pentru a-şi alege preşedintele. Analiştii politici apreciază că va fi un scrutin fără surprize, care urmează să îl readucă pe Vladimir Putin în primul tur pentru un al doilea mandat de patru ani. Singura problemă ar putea-o reprezenta prezenţa scăzută la urne.


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Petru
mesaj 15 Mar 2004, 05:34 PM
Mesaj #2


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.480
Inscris: 24 March 03
Din: Husi
Forumist Nr.: 120



E cazul tipic de alegere a presedintelui doar de dragul de a sustine in fata lumii ca ai o democratie functionala. Si totul se face cu o sinceritate debordanta!
Daca ar fi sa facem o comparatie intre tipul de alegeri din America si cel din Rusia, probabil ca am ajunge la concluzia ca prapastia intre cele doua este insurmontabila... Sa luam doar un exemplu: accesul la Mass Media! In Rusia principalii contracandidati au avut un spatiu aproape inexistent, in timp ce V. Putin aparea constant si feroce in ziare, televiziune si radio de parca s-ar fi luptat cu cine stie ce contracandidati influenti. Si asta in timp ce electoratul american are timp sa digere in parte fiecare pretendent la presedintie, fiecare reusind intr-un fel sau altul sa se faca cunoscut(in caz ca nu era!) si sa apara in fata electoratului in mod "nediscriminatoriu"...
Dar cum sistemele sunt complet diferite, la fel pare sa fie si modalitatea de intelegere si aplicare a democratiei.


--------------------
"noi suntem simboluri si traim simboluri!" - Ralph Waldo Emerson
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 10 Dec 2011, 02:06 PM
Mesaj #3


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Ce ziceti, incepe "primavara" si in Rusia?

http://www.ustream.tv/ridus#utm_campaign=s...;medium=9616616

Acest topic a fost editat de abis: 10 Dec 2011, 02:07 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 10 Dec 2011, 02:06 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Marduk
mesaj 10 Dec 2011, 03:57 PM
Mesaj #4


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Eu nu cred in "primavara" ruseasca, tandemul Putin-Medvedev a oferit rusilor, unei parti a acestora, ceea ce au pierdut odata cu desfiintarea URSS, pe desupra le-a mai dat drept bonus ceea ce comunistii le-au interzis, ortodoxia. Poate vor fi ceva demonstratii, revolte locale, actiuni de protest etc. la care politia va raspunde mai dur dand de lucru agentiilor media dar nimic mai mult. Sunt multi factori care ar trebui analizati pentru a da un verdict clar in privinta aparitiei acestei "primaveri rusesti" unul dintre acesti factori ar fi criza si efectele ei asupra rusilor de rand, inflatia, scaderea sau inghetarea salariilor etc. tot ce ar afecta viata de zi cu zi a rusilor ar putea fi un declansator al "primaverii" dar Rusia are rezerve imense, este o tara cu un potential greu de masurat, de calculat. Pentru investitorii occidentali si nu numai Rusia este un fel de Eldorado, deocamdata interzis de nationalismul partidului aflat la guvernare si de atitudinea rusilor in general.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 15 Dec 2011, 12:19 PM
Mesaj #5


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(Marduk @ 10 Dec 2011, 04:57 PM) *
Eu nu cred in "primavara" ruseasca

eu cred in vodca ruseasca si cam atat ohyeah.gif


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 16 Dec 2011, 02:02 PM
Mesaj #6


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE(Marduk @ 10 Dec 2011, 05:57 PM) *
Eu nu cred in "primavara" ruseasca, tandemul Putin-Medvedev

Primavara a inceput bine. Putin si-a bagat nevasta la nebuni ca sa poata guverna mai bine devil.gif


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 16 Dec 2011, 02:11 PM
Mesaj #7


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE(Marduk @ 10 Dec 2011, 05:57 PM) *
Eu nu cred in "primavara" ruseasca, tandemul Putin-Medvedev a oferit rusilor....


... o noua clasa politica. Ca aceasta "Udrea" a lor , proaspata deputat !
rofl.gif
O delicioasa galerie foto aici



Acest topic a fost editat de March: 16 Dec 2011, 02:29 PM


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 16 Dec 2011, 08:00 PM
Mesaj #8


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



ce faceti toarasi? bo-tox. bot-ox wacko.gif

http://www.businessmagazin.ro/galerie-foto...9067791/slide-9


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 16 Dec 2011, 08:58 PM
Mesaj #9


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(March @ 16 Dec 2011, 02:02 PM) *
Primavara a inceput bine....

"Ea nu ar mai fi fost văzută după o călătorie a cuplului în Scoţia, în iunie 2011"
O fi baut prea mult whiskey, apoi a mai aparut si informatia aia ca-si cam lua bataie de la Putin pe cand acesta era la post, in RDG, un alt misogin care incearca sa scape "elegant" de consoarta sa. Mai acu ceva ani CVT zicea ca Putin s-ar trage din neamul romanesc, ca stra strabunicul sau a fost ofiter rus de fel de prim Moldova pe care l-ar fi chemat Putina, poate ca asa se explica si misoginismul sau. ohyeah.gif


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 31 Jan 2012, 04:50 PM
Mesaj #10


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Foşti paraşutişti ruşi îi cer "tiranului" Vladimir Putin să plece

"Ai distrus apărarea, armata este ruptă, ai scuipat soldaţii şi ai trimis ofiţerii la plimbare. Nu iertăm «meritele» tale şi îţi cerem paşnic: pleacă, tiranule!", cântă foştii militari.

"Tu eşti ca mine, un om, nu Dumnezeu. Şi eu sunt ca tine, un om, nu cretin. Nu te vom mai lăsa să minţi şi să furi. Suntem paraşutişti liberi şi patria mamă este cu noi! Tu nu eşti decât un funcţionar, nu un ţar sau un Dumnezeu", continuă ei în refren.



Acest Putinescu al Rusiei ! devil.gif





--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 25 April 2024 - 11:04 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman