HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

 
Reply to this topicStart new topic
> Isaac Asimov, Dear God Asimov... Or not?
Ahriman
mesaj 11 Mar 2004, 04:18 PM
Mesaj #1


Serafim al Viselor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.284
Inscris: 1 March 04
Din: Ploiesti
Forumist Nr.: 2.418



Mie imi place la nebunie! Pe masura ce-i citesc povestirile si articolele ma descopar tot mai mult in el,in ideile lui si ajung sa-l inteleg din ce in ce mai bine.
Voi ce parere aveti? spoton.gif


--------------------
Violenta este ultimul refugiu al incompetentilor!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ares
mesaj 11 Mar 2004, 04:31 PM
Mesaj #2


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 805
Inscris: 5 September 03
Din: Bucureşti
Forumist Nr.: 711



Cred ca am mai discutat de Asimov pe aici pe undeva tongue.gif
Pentru mine ramane scriitorul meu preferat (numarul 1) din mai multe motive... Incepand cu faptul ca "Preludiul Fundatiei" a fost prima carte SF pe care am citit-o si terminand cu "Autobiografia" lui care m-a facut sa-l stimez si ca om, Asimov ramane unul dintre cei MARI....
Sunt aproape sigur ca am toate cartile SF care i-au aparut in Romana, le-a citit de nenumarate ori si nu pot decat sa spun ca mi-e "mila" tongue.gif de cei care nu pot sa se relaxeze si sa savureze o carte a lui Asimov si se apuca sa-l atace pe unde apuca...
Ah... mi-ai facut un dor de R.Daneel... sad.gif


--------------------
Atat de multe carti si atat de putin timp... Vizitati "Pagina Cronicarului".
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ahriman
mesaj 11 Mar 2004, 04:40 PM
Mesaj #3


Serafim al Viselor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.284
Inscris: 1 March 04
Din: Ploiesti
Forumist Nr.: 2.418



Stiu ca ne-am mai izbit de Asimov pe undeva(parca in topicul Literatura SF);insa azi am recitit cateva pagini din "Autobiografie"(pentru a cata oara?) si mi-am adus aminte de un articol al lui Liviu Radu din Jurnalul SF(revista de mult apusa) in care il ataca pe Asimov in (ne)credinta sa,acel articol vrand-u-se a fi un raspuns la un editorial al lui Asimov din IASFM.Trebuie sa recunosc ca articolul domnului Liviu Radu m-a facut sa rad,insa din cu totul alte motive decat cel scris de Asimov.Ce diferenta!


--------------------
Violenta este ultimul refugiu al incompetentilor!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 11 Mar 2004, 04:40 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
ypsilonalpha
mesaj 13 Mar 2004, 11:20 AM
Mesaj #4


Cel Mai Bun Moderator :: Premiul 'ARTA de a conversa'
******

Grup: Moderator Global
Mesaje: 2.573
Inscris: 3 March 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7



Da, dar dupa ce JSF-ul a disparut de pe piata a aparut (dupa ceva vreme) revista Nautilus - bine, nici asta n-a durat prea mult, doar trei numere, daca memoria nu ma inseala. Si in revista astaundeva in al doilea sau al treilea numar, acelasi Liviu Radu scria un articol elogios despre Asimov, un fel de comentariu la legile roboticii si in general la povestirile cu si despre roboti ale lui Asimov. Si nici macar nu e vreo contradictie aici ... smile.gif


--------------------
This is my last act as your King. Do not be afraid. All things change. I am Arthur of Camelot and I command you now...to fight! Fight like you never fought before! Never Surrender! Never Surrender!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ahriman
mesaj 26 Mar 2004, 02:11 PM
Mesaj #5


Serafim al Viselor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.284
Inscris: 1 March 04
Din: Ploiesti
Forumist Nr.: 2.418



Hmm...Elogii, elogii... Ce e bine scris, place la toata lumea! Iar Asimov place!Altfel nu s-ar fi vandut atatea carti de-ale lui! Si n-a scris decat un pic peste 476 de carti... Ia sa vedem cine stie: facem un mic concurs intre fani: care a fost prima povestire publicata de Asimov si unde?


--------------------
Violenta este ultimul refugiu al incompetentilor!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ypsilonalpha
mesaj 26 Mar 2004, 02:54 PM
Mesaj #6


Cel Mai Bun Moderator :: Premiul 'ARTA de a conversa'
******

Grup: Moderator Global
Mesaje: 2.573
Inscris: 3 March 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7



He he ... Caderea Noptii, in Amazing (sau Astounding) Stories, parca, oricum, era revista lui John W. Campbell.

Ce scriitor l-a ajutat (mult mai tirziu) pe Asimov sa extinda povestirea Caderea Noptii la dimensiunile unui roman? rolleyes.gif


--------------------
This is my last act as your King. Do not be afraid. All things change. I am Arthur of Camelot and I command you now...to fight! Fight like you never fought before! Never Surrender! Never Surrender!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ahriman
mesaj 26 Mar 2004, 03:36 PM
Mesaj #7


Serafim al Viselor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.284
Inscris: 1 March 04
Din: Ploiesti
Forumist Nr.: 2.418



Raspunsul la intrebarea ta este Robert Silverberg;insa tu nu ai raspuns corect la a mea! "Caderea noptii" l-a facut celebru pe Asimov si i-a asigurat un statut de scriitor major de science-fiction, dar nu este prima publicata!


--------------------
Violenta este ultimul refugiu al incompetentilor!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ypsilonalpha
mesaj 26 Mar 2004, 08:11 PM
Mesaj #8


Cel Mai Bun Moderator :: Premiul 'ARTA de a conversa'
******

Grup: Moderator Global
Mesaje: 2.573
Inscris: 3 March 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7



smile.gif Ma faci sa-i iau autobiografia la rasfoit ... nu de alta, da-mi place titlul (I, Asimov) thumb_yello.gif


--------------------
This is my last act as your King. Do not be afraid. All things change. I am Arthur of Camelot and I command you now...to fight! Fight like you never fought before! Never Surrender! Never Surrender!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ahriman
mesaj 26 Mar 2004, 08:19 PM
Mesaj #9


Serafim al Viselor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.284
Inscris: 1 March 04
Din: Ploiesti
Forumist Nr.: 2.418



Good for you! Scrie pe acolo care i-a fost prima povestire publicata...


--------------------
Violenta este ultimul refugiu al incompetentilor!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
side_story
mesaj 12 Apr 2004, 01:34 AM
Mesaj #10


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 267
Inscris: 10 March 04
Forumist Nr.: 2.527



Eu am citit toata seria Fundatiei, asa cum a fost publicata de Nemira in colectia Nautilus. EXCELENTA!!
Insa Asimov, pe langa faptul ca a pus bazele "roboticii" in literatura SF, parca.... nu este extrem de interesant. Da, are un stil foarte atragator, povesti fantastice, dar nu merge mai departe..... As prefera un "guru al contraculturii" gen Phillip K.Dick.
Cu toate acestea, orice este semnat Isaac Asimov trebuie! citit.


--------------------
Asculta adevarul din adancul inimii tale. Daca tu nu il poti auzi, nimeni nu ti-l va putea spune.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gothic witch
mesaj 14 Apr 2004, 09:20 PM
Mesaj #11


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 17
Inscris: 12 March 04
Forumist Nr.: 2.560



Am citit de Asimov 'Călătorie fantastică' şi a fost foarte interesantă.M-a amuzat felul în care descria corpul uman văzut din interior şi omuleţul care s-a rănit în 'stâncile' din plămâni.Scrie foarte fain.


--------------------
Out in my dreamworld there's a better place to be
Cause all this world is full of lies
Breaking chains that hold me down I fly up to the sun
Another place, another life...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ahriman
mesaj 20 Apr 2004, 04:52 PM
Mesaj #12


Serafim al Viselor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.284
Inscris: 1 March 04
Din: Ploiesti
Forumist Nr.: 2.418



Un aspect interesant: "Calatorie Fantastica" nu este o carte originala scrisa de Asimov! Aceasta carte a fost scrisa dupa scenariul filmului cu acelasi nume, la presiunea celor de la Hollywood si a editorilor! Exista o carte originala de Asimov, numita "Calatorie Fantastica 2:Destinatia Creierul!" care zic eu ca merita citita! Este mult mai buna!
Keep reading!


--------------------
Violenta este ultimul refugiu al incompetentilor!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ypsilonalpha
mesaj 20 Apr 2004, 10:16 PM
Mesaj #13


Cel Mai Bun Moderator :: Premiul 'ARTA de a conversa'
******

Grup: Moderator Global
Mesaje: 2.573
Inscris: 3 March 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7



biggrin.gif Da, si s-a chinuit o groaza sa mascheze sau sa scoata inadvertentele din scenariul filmului, care pe mine unul m-au socat (am vazut intii filmul, iinainte de '89, si abia pe urma, mult dupa, am citit cartea publicata la Teora). Pur si simplu sareau in ochi ... noroc ca sarea in ochi si tanti Raquel Welch. smile.gif


--------------------
This is my last act as your King. Do not be afraid. All things change. I am Arthur of Camelot and I command you now...to fight! Fight like you never fought before! Never Surrender! Never Surrender!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ahriman
mesaj 20 Apr 2004, 10:23 PM
Mesaj #14


Serafim al Viselor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.284
Inscris: 1 March 04
Din: Ploiesti
Forumist Nr.: 2.418



Exact si parerea lui Asimov!


--------------------
Violenta este ultimul refugiu al incompetentilor!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
grobber
mesaj 21 Apr 2004, 12:04 AM
Mesaj #15


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 36
Inscris: 11 January 04
Forumist Nr.: 1.775



Am inceput sa citesc autobiografia lui si mi se pare chiar simpatic. Inainte de asta am citit si alte chestii (ciclurile Robotii (aproape in intregime, fara "Caverne de Otel"), Fundatia, Imperiul si tot felul de culegeri de povestiri), dar acum ajung sa-l cunosc ca om.

Salinger spunea o chestie beton in "De veghe in lanul de secara": scriitorii cei mai buni sunt aia cu care ai vrea sa fii prieten dupa ca le citesti cartile. Pentru mine Asimov face parte din categoria asta.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
E.B.E.
mesaj 21 Apr 2004, 01:35 AM
Mesaj #16


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.292
Inscris: 20 November 03
Din: Delft, NL
Forumist Nr.: 1.248



Eu as vrea sa spun ceva de povestirile lui, care au fost aici amintite doar in treacat... Si nu doar de cele SF, care sunt mai mult sau mai putin analoage si pe aceeasi linie cu romanele, dar de mystery-uri - The Black Widowers series, si de cele "funny"...

Daca citesti doar romanele lui Asimov, parca tot nu vezi tot ce poate omul asta... Povestirile din seria The Black Widowers au in ele asa un filon pur de mystery incat mie mi se par sublime... Imi dau fiori cand le citesc... Iar cele despre diavolul de 2 centimetri, Azazel, debordeaza de un stil de umor din care poate reiese un aspect din personalitatea lui Asimov care nu se vede in romane... Cel putin eu rad de unul singur singur cand le [re-re-re-]citesc smile.gif

QUOTE (grobber)
scriitorii cei mai buni sunt aia cu care ai vrea sa fii prieten dupa ca le citesti cartile. Pentru mine Asimov face parte din categoria asta.

Subscriu smile.gif Intotdeauna imi pare rau cand las din mana cate o carte de-a lui... cel mai rau e cand se termina sad.gif

QUOTE (side_story)
As prefera un "guru al contraculturii" gen Phillip K.Dick.

Philip K. Dick este intr-adevar cu totul altceva. Nu stiu in ce masura se pot compara cei doi. Philip K. Dick are un alt fel de sublim in povestile lui, unul negru, usor ciudat, fara de speranta, asa cum imi merge mie la suflet tongue.gif Cu siguranta exista ipostaze in care il prefer pe Philip K. Dick...

Ce sa mai scriu, ca daca ma apuc... nu mai termin... smile.gif


--------------------

I spend my time thinking of Angel... praying she ain't thinking of me...

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tudy
mesaj 21 Apr 2004, 03:14 AM
Mesaj #17


Forumistul Filosof in 2003
*****

Grup: Membri
Mesaje: 914
Inscris: 22 March 03
Din: Bistrita / Cluj
Forumist Nr.: 112



Asimov a fost, este si va ramane scriitorul meu preferat. Ii sunt recunsocator unchiului meu, care mi-a "deschis" orizontul SF-ului, aducandu-ma in universul SF prin intermediul unor scriitori precum A.C. Clarke, Frank Herbert sau Isaac Asimov. Descoperindu-l pe Asimov, in scurt timp am ajuns sa citesc seria robotilor si Fundatia, precum si multe alte romane sau povestiri de-ale lui. Cand ajungi sa incepi o carte de-a lui Asimov, nu-ti mai vine s-o lasi jos pana nu o termini de lecturat... smile.gif

Pentru cei interesati de mai multe detalii, aici (pagina oficiala) se gasesc numeroase date despre cine a fost si ce a reprezentat Asimov pentru literatura si stiinta (el a publicat atat SF cat si non-fictiune, o buna parte din textele sale fiiind lucrari de popularizare a stiintei). Pe site se poate gasi o lista a textelor, in ordinea publicarii, o lista cronologica a evenimentelor din seria robotilor pozitronici si a Fundatiei, o lista a lumilor care apar in povestirile lui Asimov, un grafic al publicatiilor sale pe ani, si multe, multe alte date interesante... spoton.gif

Acest topic a fost editat de Tudy: 21 Apr 2004, 03:14 AM


--------------------
Dintre cei care nu spun nimic, putini sunt cei tacuti.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ovidiu Bufnila
mesaj 21 Apr 2004, 06:44 AM
Mesaj #18


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 30 July 03
Forumist Nr.: 523



QUOTE (E.B.E. @ 21 Apr 2004, 03:37 AM)
Eu as vrea sa spun ceva de povestirile lui, care au fost aici amintite doar in treacat... Si nu doar de cele SF, care sunt mai mult sau mai putin analoage si pe aceeasi linie cu romanele, dar de mystery-uri - The Black Widowers series, si de cele "funny"...

Daca citesti doar romanele lui Asimov, parca tot nu vezi tot ce poate omul asta... Povestirile din seria The Black Widowers au in ele asa un filon pur de mystery incat mie mi se par sublime... Imi dau fiori cand le citesc... Iar cele despre diavolul de 2 centimetri, Azazel, debordeaza de un stil de umor din care poate reiese un aspect din personalitatea lui Asimov care nu se vede in romane... Cel putin eu rad de unul singur singur cand le [re-re-re-]citesc smile.gif

QUOTE (grobber)
scriitorii cei mai buni sunt aia cu care ai vrea sa fii prieten dupa ca le citesti cartile. Pentru mine Asimov face parte din categoria asta.

Subscriu smile.gif Intotdeauna imi pare rau cand las din mana cate o carte de-a lui... cel mai rau e cand se termina sad.gif

QUOTE (side_story)
As prefera un "guru al contraculturii" gen Phillip K.Dick.

Philip K. Dick este intr-adevar cu totul altceva. Nu stiu in ce masura se pot compara cei doi. Philip K. Dick are un alt fel de sublim in povestile lui, unul negru, usor ciudat, fara de speranta, asa cum imi merge mie la suflet tongue.gif Cu siguranta exista ipostaze in care il prefer pe Philip K. Dick...

Ce sa mai scriu, ca daca ma apuc... nu mai termin... smile.gif

Salut EBBE!
Am lansat o provocare in:
http://www.hanuancutei.com/forum/index.php?act=ST&t=3298&

Da-mi o mana de ajutor! Sunt convins ca aici in Han, se poate constitui un grup puternic de scriitori SF al Noii Generatii. Dar pentru asta e nevoie si de oameni de exceptie asemenea tie!
Te rog sa pui umarul la constituirea acestui puternic grup care sa fie o alternativa SF noua prin curaj stilistic, abordare tematica, dezinhibitie!

Cu toata pretuirea,

hh.gif

Ovidiu Bufnila
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ovidiu Bufnila
mesaj 21 Apr 2004, 06:49 AM
Mesaj #19


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 30 July 03
Forumist Nr.: 523



QUOTE (Tudy @ 21 Apr 2004, 05:16 AM)
Asimov a fost, este si va ramane scriitorul meu preferat. Ii sunt recunsocator unchiului meu, care mi-a "deschis" orizontul SF-ului, aducandu-ma in universul SF prin intermediul unor scriitori precum A.C. Clarke, Frank Herbert sau Isaac Asimov. Descoperindu-l pe Asimov, in scurt timp am ajuns sa citesc seria robotilor si Fundatia, precum si multe alte romane sau povestiri de-ale lui. Cand ajungi sa incepi o carte de-a lui Asimov, nu-ti mai vine s-o lasi jos pana nu o termini de lecturat... smile.gif

Pentru cei interesati de mai multe detalii, aici (pagina oficiala) se gasesc numeroase date despre cine a fost si ce a reprezentat Asimov pentru literatura si stiinta (el a publicat atat SF cat si non-fictiune, o buna parte din textele sale fiiind lucrari de popularizare a stiintei). Pe site se poate gasi o lista a textelor, in ordinea publicarii, o lista cronologica a evenimentelor din seria robotilor pozitronici si a Fundatiei, o lista a lumilor care apar in povestirile lui Asimov, un grafic al publicatiilor sale pe ani, si multe, multe alte date interesante... spoton.gif

Salut Tudy,
Am lansat o provocare pentru tine si pentru alti tineri talentati in vederea constituirii unui puternic grup de tineri scriitori SF aici in Han:
http://www.hanuancutei.com/forum/index.php?act=ST&t=3298&

Sunt convins ca talentul tau va fi o fundamentala a acestui grup literar distinc, alternativa la SF-ul care se face acum in Romania. Cred sincer ca NEXT GENERATION poate sa aduca O VOCE noua in SF!
E aventura, nebunia si superbia voastra!
Va tin pumnii!
smile.gif
Ovidiu Bufnila
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ovidiu Bufnila
mesaj 21 Apr 2004, 06:58 AM
Mesaj #20


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 30 July 03
Forumist Nr.: 523



QUOTE (side_story @ 12 Apr 2004, 03:36 AM)
Eu am citit toata seria Fundatiei, asa cum a fost publicata de Nemira in colectia Nautilus. EXCELENTA!!
Insa Asimov, pe langa faptul ca a pus bazele "roboticii" in literatura SF, parca.... nu este extrem de interesant. Da, are un stil foarte atragator, povesti fantastice, dar nu merge mai departe..... As prefera un "guru al contraculturii" gen Phillip K.Dick.
Cu toate acestea, orice este semnat Isaac Asimov trebuie! citit.

Salut Side_Story!
Bravo pentru Imperiul tau!
Are tensiune, structurile narative sunt bine construite avand o dinamica de invidiat.

Am lansat o provocare pentru tine si pentru toti ceilalti tineri care scriu SF aici in Han in:
http://www.hanuancutei.com/forum/index.php?act=ST&t=3298&

Sunt convins ca aici in Han, se poate constitui un grup puternic de scriitori SF al Noii Generatii. Dar pentru asta e nevoie si de oameni talentati asemenea tie!
Te rog sa pui umarul la constituirea acestui puternic grup care sa fie o alternativa SF noua prin curaj stilistic, abordare tematica, dezinhibitie! Ai putea eventual sa cauti si alti tineri care scriu SF din orice colt de pe lumea asta si sa=i aduci in Han sa faceti un foarte puternic grup science fiction care sa aduca un suflu nou in literatura SF! Pentru asta e nevoie de tineri ambitiosi si curajosi, dezinhibati si care sa scrie plin de curaj eliberandu-se de sintagmele prafuite ale trecutului SF din Romania!

Cu toata pretuirea,
ohmy.gif

Ovidiu Bufnila
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ovidiu Bufnila
mesaj 21 Apr 2004, 07:05 AM
Mesaj #21


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 30 July 03
Forumist Nr.: 523



QUOTE (Ares @ 11 Mar 2004, 06:33 PM)
Cred ca am mai discutat de Asimov pe aici pe undeva tongue.gif
Pentru mine ramane scriitorul meu preferat (numarul 1) din mai multe motive... Incepand cu faptul ca "Preludiul Fundatiei" a fost prima carte SF pe care am citit-o si terminand cu "Autobiografia" lui care m-a facut sa-l stimez si ca om, Asimov ramane unul dintre cei MARI....
Sunt aproape sigur ca am toate cartile SF care i-au aparut in Romana, le-a citit de nenumarate ori si nu pot decat sa spun ca mi-e "mila" tongue.gif de cei care nu pot sa se relaxeze si sa savureze o carte a lui Asimov si se apuca sa-l atace pe unde apuca...
Ah... mi-ai facut un dor de R.Daneel... sad.gif

Salut, Ares,

Am lansat o provocare tinerilor din han:

"Lansez o provocare tuturor tinerilor din Hanul Ancutei care scriu science fiction, horror, cyberpunk, fantasy, si asa mai departe de a construi HA Science Fiction GRUP, un puternic grup literar SF afiliat la Hanul Ancutei, grup care sa dezvolte fie o maniera proprie de abordare a SF-ului, fie un nou curent, fie o revolutie fictionala in literatura SF din Romania! ......''

continuare in:
http://www.hanuancutei.com/forum/index.php?act=ST&t=3298&

Ai fi de acord sa pui umarul pentru constituirea unui grup de forta aici in Han? Cred ca tinerii care scriu SF pot pune bazele unui grup puternic SF ambitios, novator si dezinhibat!

Cu toata pretuirea pentru talentul tau si insurgenta ta,
rolleyes.gif
Ovidiu Bufnila
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ahriman
mesaj 18 Jun 2004, 10:50 AM
Mesaj #22


Serafim al Viselor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.284
Inscris: 1 March 04
Din: Ploiesti
Forumist Nr.: 2.418



Asimov sa nu mearga mai departe?!!! Se pare ca nu ati citit cu atentie ultimele carti din seria "Robotilor" sau povestirile cu roboti... Acolo exploreaza Asimov cel mai bine impactul pe care il au diversele schimbari socio-economoce asupra constiintei si sufletului uman!


--------------------
Violenta este ultimul refugiu al incompetentilor!
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 29 March 2024 - 04:35 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman