HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

 
Reply to this topicStart new topic
> Mincaruri De Post, retete conventionale sau nu
Diana-Maria
mesaj 6 Mar 2004, 10:46 PM
Mesaj #1


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.796
Inscris: 22 August 03
Forumist Nr.: 654



Pentru ca tot sintem in postul Pastelui si pentru ca din pacate Hanul duce lipsa de retete de acest gen, m-am gindit ca nu ar fi rau sa mai facem un "schimb de experienta", pentru ca mie, una, mi-a cam secat imaginatia.
In afara de vesnicele tocanite de legume, fasole, zacusca si altele ... Mai stiti alte retete de post?
Eu promit sa revin cu reteta de mincare de gutui, mincarea de prune-variantele care se gatesc in Dobrogea.


--------------------

NIHIL SINE DEO!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
menthoru'
mesaj 6 Mar 2004, 11:21 PM
Mesaj #2


Domnitor
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 1.033
Inscris: 3 September 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 706



Nu stiu retete intrucat nu am gatit cu adevarat in viata mea ... insa de post spun ca imi plac la nebunie chiar sarmalutele cu orez. thumb_yello.gif


--------------------
I have given it much thought / It seems, disaster must come / At best, only postponed / Shaolin Kung-Fu to survive / Must now be taught to more young men / We must expand, get more pupils / So that the knowledge will spread
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Jazz
mesaj 7 Mar 2004, 12:46 AM
Mesaj #3


Haiduc
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.002
Inscris: 17 January 04
Din: Ann Arbor
Forumist Nr.: 1.865



Nu stiu daca ati incercat vreodata salata tabbouleh (din middle eastern wink.gif ). Eu una nu credeam ca poti manca atat de mult patrunjel verde deodata! rofl.gif E delicioasa ....
Va trebuie doua-trei legaturi de patrunjel verde taiat marunt, o rosie mare taiata in cubulete mici, un castravete taiat, si el, in cubulete mici, bulgur (sau cracked wheat, e grau pisat pe care cred ca il gasiti la super-market) spalat bine, sucul de la doua lamai, ulei (puteti sa puneti de masline sau de care aveti la indemana), putina menta taiata marunt (sau cam o lingurita, chiar doua de menta uscata), piper si putina sare. Amestecati totul si lasati-o in pace pentru o ora ca sa se inmoaie graul.

Daca mai vreti, mai am retete! Din toata lumea, pe alese... spoton.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 7 Mar 2004, 12:46 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Scarlett
mesaj 7 Mar 2004, 11:51 PM
Mesaj #4


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.009
Inscris: 16 November 03
Forumist Nr.: 1.217



Conopida cu sos de rosii

Conopida , suc de rosii putin indulcit ( cam o cana ) , branza tofu ( 150 g , cea afumata , are gust mai bun ) , sare si putin ulei ( cam o ceasca ).Se spala conopida si se fierbe .Se scurge si se aseaza intr-o cratita unsa cu ulei .Se torna sucul de rosii si se adauga branza .Se coace la cuptor cam o jumatate de ora .

@Menthore ..daca in orez se pun si nuci ..sunt super licklips.gif ..uff ..deja imi ploua in gura



--------------------
si MIINE e o zi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
denise
mesaj 8 Mar 2004, 12:04 AM
Mesaj #5


Domnitor
******

Grup: MembriOffBoard
Mesaje: 2.426
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.412



O placinta cu mere - de post, destul de usor de facut:
Ingrediente: o cana gris, o cana zahar, 1 cana faina, un pachet margarina, 1,5 kg mere rase (merg si nerase, daca nu aveti timp, doar taiate bucatele), zahar vanilat , scortisoara.
Se amesteca intr-un vas grisul, faina si zaharul.
Se unge tava, se tapeteaza cu faina si se presara o cana cu amestecul de mai sus. Deasupra se pune o jumatate din cantitatea de mere rase (in care s-a pus zahar vanilat si scortisoara) apoi o alta cana de gris , faina si zahar, apoi restul de mere iar la urma ce a mai ramas din amestec.
La sfarsit , deasupra, se pune margarina, taiata cubulete. Se da la cuptor la foc potrivit si se lasa pana se rumeneste crusta de deasupra. Se taie bucati si se presara cu zahar pudra. Lasata pana a doua zi este mai gustoasa


PS. Scarlett, incearca sa pui in orez ciuperci, ardei capia tocati marunt...


--------------------
__________
Go to the top of the page
 
+Quote Post
menthoru'
mesaj 8 Mar 2004, 12:08 AM
Mesaj #6


Domnitor
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 1.033
Inscris: 3 September 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 706



scarlett, denise: desi sunt un schelet ambulant ... mananc muuuult, sunt un gurmand, iar voi ... voi ma tentati enorm smile.gif


--------------------
I have given it much thought / It seems, disaster must come / At best, only postponed / Shaolin Kung-Fu to survive / Must now be taught to more young men / We must expand, get more pupils / So that the knowledge will spread
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mistinguett
mesaj 8 Mar 2004, 12:27 AM
Mesaj #7


Cea Mai Impaciuitoare Forumista din 2003
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.395
Inscris: 25 April 03
Forumist Nr.: 240



Cateva idei:

Risotto cu ciuperci (facut cu supa de legume), varza calita, ciuperci umplute cu un amestec de ceapa-usturoi-patrunjel-pesmet, vinete impanate (sau cum le zic eu, grecesti), mancare de mazare, telina cu masline, praz cu masline, praz sotat cu ciuperci, mancare de dovlecei, dovlecei umpluti cu vinete, ardei umpluti cu varza dulce (calita cu ceapa si morcov ras, boia, cimbru, marar si s&p), mancare de conopida, conopida la cuptor - pentru care dau reteta ca e prea simpla sa nu fie scrisa, varzari (placintele cu varza), paste fara ou cu sos de rosii, cu sos de smantana cu ciuperci si o mana de mazare, si acusica vin mucenicii... rolleyes.gif

Diana-Maria, daca vrei reteta pentru oricare din mancarurile de mai sus, da o strigare si ma supun. Deasemeni, daca ai cartea de bucate a lui Radu Anton Roman, gasesti si acolo cateva retete mai deosebite.

Conopida la cuptor

Intr-o tava cu marginile joase se aseaza conopida spalata si taiata "felii" de 1-2 cm (marginile se vor desface, dar nu-i nimic) pe un singur rand si nu prea inghesuita in tava. Se da cu sare, piper si un pic de ulei (de preferat de masline). Se da la cuptorul incins (foc mare) pentru 20 de minute, se intoarce si se mai lasa 20 de minute.



Acest topic a fost editat de Mistinguett: 8 Mar 2004, 12:30 AM


--------------------
Life is what happens to you while you're busy making other plans.
"An eye for an eye makes a blind world" - Ghandi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Scarlett
mesaj 9 Mar 2004, 06:56 AM
Mesaj #8


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.009
Inscris: 16 November 03
Forumist Nr.: 1.217



Merci Denise o sa-ncerc hug.gif ..si Menthore promit ca-ti povestesc cum au iesit rofl.gif

Acest topic a fost editat de Scarlett: 9 Mar 2004, 06:57 AM


--------------------
si MIINE e o zi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana-Maria
mesaj 12 Mar 2004, 01:35 AM
Mesaj #9


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.796
Inscris: 22 August 03
Forumist Nr.: 654



Misti, cind ai timp si daca ai timp, scrie, eu citesc cu interes si mai si pun in practica.
Jasmine, asteptam cu nerabdare retete de la tine!
Acum revin cu reteta de mincare de prune ca in Dobrogea, dupa acum am promis si nu m-am tinut de cuvint.

1/2 kg prune uscate
2 cepe mici sau una "teapana" smile.gif
3-4 linguri cu virf de zahar tos.
1 ceasca orez
1 praf de scortisoara
4-5 linguri de ulei
Delikat, Vegeta, Knorr sau "Secretul gustului" .

Prunele se spala bine si se lasa la inmuiat vreo 5-6 ore.
Se caramelizeaza zaharul , se adauga 1 cana de apa rece si se lasa sa se topeasca. Se adauga ceapa taiata fi de tot si uleiul, Delikat-ul si se lasa sa fiarba linistit la foc mic pina e capa inmuiata bine. Se pun 4 cesti de apa,praful de scortisoara, prunele si orezul si se lasa sa fiarba la foc mic, aproape pilpiit , fara a amesteca prea mult,pina scade bine de tot , sa nu fie micarea de prune prea zemoasa.
Pofta buna!
smile.gif

Acest topic a fost editat de Diana-Maria: 12 Mar 2004, 01:40 AM


--------------------

NIHIL SINE DEO!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Jazz
mesaj 12 Mar 2004, 02:24 AM
Mesaj #10


Haiduc
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.002
Inscris: 17 January 04
Din: Ann Arbor
Forumist Nr.: 1.865



Diana-Maria,
mie imi place foarte mult bucataria indiana dar imi place sa experimentez din toate fara sa ma complic. Ca, deh, o fi trecand dragostea barbatului prin stomac dar mai sunt si alte lucruri de facut, no? wink.gif

Hai sa iti scriu acusica una usoara-usurica. Asta nu stiu din ce bucatarie e, dar e buuuuna...
Ciuperci si usturoi pe paine prajita (ce exotica suna! drool.gif )
Iti trebuie: 6 linguri de unt, 2 catei de usturoi sfaramati(mie imi place usturoiul si adaug intotdeauna cantitatea dubla din retete), cam juma' de kil de ciuperci taiate marunt, o felii de paine, patrunjel tocat, sare si piper.
Topeste margarina intr-o tigaie, adauga usturoiul si amesteca constant cam 30 de secunde. Adauga ciupercile si lasa la gatit cam pentru cinci minute, nu uita sa mai amesteci din cand in cand... wink.gif. Pune painea in toaster sau la cuptor, pune-le pe o farfurie daca s-au rumenit. Pune si patrunjelul peste ciuperci si amesteca bine, adauga si sarea si piperul. Pune amestecatura peste painea prajita si papa imediatamente.

Am sa incerc reteta asta a ta cu prune uscate. Am mancat-o la mamaia o data si .... mi s-a facut dor de ea... cry.gif

Acest topic a fost editat de Jasmine: 12 Mar 2004, 02:25 AM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mistinguett
mesaj 12 Mar 2004, 02:58 AM
Mesaj #11


Cea Mai Impaciuitoare Forumista din 2003
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.395
Inscris: 25 April 03
Forumist Nr.: 240



Uite ca reteta lui Jasmine mi-a adus aminte de bruschetta (n-am mai dat eu reteta pe undeva? unsure.gif )

Tot asa, se prajeste painea unsa cu un pic de ulei de masline si fierbinte fiind se freaca cu un catel de usturoi (taiat in jumatate, sa lase zeama pe paine).
Deasupra se pune un amestec de rosii taiate cubulete mici, date cu s&p si amestecate cu patrunjel si lasate sa stea o juma' de ora sa lase un pic de zeama.

Risotto cu ciuperci

6-8 cani de supa de legume (calda)
200 gr ciuperci
2 linguri de ulei de masline
o ceapa mare
2 cani de orez (de preferat arborio)
1//2 de cana de vermut alb

Se soteaza ciupercile taiate felii pentru 5 minute (pana se evapora zeama care o lasa).
In alt vas, se caleste ceapa pana se inmoaie, apoi se pune orezul si se caleste pana devine translucent, 3-5 minute. Se pune vermutul, si se amesteca pana se evapora. Apoi se pune supa cate o cana o data, amestecandu-se pana se absoarbe. Se repeta cu cate o cana de supa, si nu se adauga urmatoarea pana nu se absoarbe precedenta. Dupa 20 de minute, orezul ar trebui sa fie fiert dar nu "pasta". Daca nu e fiert inca, se mai adauga supa. Se adauga ciupercile (si in mod normal, parmezan, dar ai stricat postul atunci) si sare si piper.

Acum ca am scris asta, mi-am adus aminte si de pilaf sarbesc. Tot asa se soteaza ceapa, orezul, si apoi se pune supa, iar dupa 10-15 minute se pune un ardei gras si rosii taiate (pot fi si de la conserva), si se mai fierbe 5-10 minute, sare si piper.



--------------------
Life is what happens to you while you're busy making other plans.
"An eye for an eye makes a blind world" - Ghandi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Jazz
mesaj 12 Mar 2004, 03:05 AM
Mesaj #12


Haiduc
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.002
Inscris: 17 January 04
Din: Ann Arbor
Forumist Nr.: 1.865



Misti, cu riscul de a-i arde cartofii lu' dom' profesor, o sa iau nitel timp sa te intreb ceva.
Cand spui supa de legume la ce te referi? Nu poti sa folosesti si apa cu... vegeta? blink.gif Zau ca e mai usor... huh.gif Ce zici, merge?

Acest topic a fost editat de Jasmine: 12 Mar 2004, 03:05 AM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mistinguett
mesaj 12 Mar 2004, 07:50 AM
Mesaj #13


Cea Mai Impaciuitoare Forumista din 2003
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.395
Inscris: 25 April 03
Forumist Nr.: 240



Categoric e mult mai usor. Doar ca eu prefer sa fac o data la catva timp supa de legume sau/si pui si sa pun la congelator pentru viitor. Dureaza doar cam jumatate de ora si evit chimicalele care sunt in Vegeta (si care mie mi se pare mai mult sare si mai putin gust).


--------------------
Life is what happens to you while you're busy making other plans.
"An eye for an eye makes a blind world" - Ghandi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tyra
mesaj 11 Mar 2006, 03:23 PM
Mesaj #14


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.951
Inscris: 19 October 03
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 1.018



Am o intrebare... care nu stiu daca si are rostul aici dar tot intreb: ai voie sa bei alcool daca tii post?
Oricum de tigari nu m am lasat.


--------------------
Welcome to the jungle
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Balama
mesaj 11 Mar 2006, 03:31 PM
Mesaj #15


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 73
Inscris: 22 February 06
Forumist Nr.: 7.907



stiu o reteta care o facea mamaia , o gospodina si o bucatareasa de nota 10 cu steluta ,era vegetariana .

Lua un kilogram de barabule le spala bine de pamant (nu`i curata de coaja ,spunea : coaja de la fructe si legume e sursa de energie , de aceea facea cartofi pai cu coaja cu tot , scuzati ca am divagat de la subiect ) dupa ce`i spala i punea pe jaratec in cazu` nostru pe o tava in cuptor , in prealabil i intepa cu o furculita ca sa crape , i lasa acolo o ora si dupa aceea facea un mujdei din usturoi , putin unlei de dovleac (o minunatie) si era o masa ieftina (era foarte zgarcita , rareori se incumeta sa cheltuie sume exorbitante pentru nimicuri )


--------------------
"Femeia fara sani e ca patul fara perne."
Anatole France
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 18 April 2024 - 04:53 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman