HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

5 Pagini V  « < 3 4 5  
Closed TopicStart new topic
> Mandria De A Fi Roman
nefertiti-old
mesaj 5 May 2004, 10:48 AM
Mesaj #141


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Eclectic, de ce unul care e mandru de culoarea ochilor, de nationalitate sau de orice altceva ar fi frustrat??? Sigur ca nu tu alegi toate astea, ti se dau. Dar nu inseamna ca nu poti fi mandru de ele. Ce legatura are frustrarea?


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Eclectic
mesaj 5 May 2004, 11:05 AM
Mesaj #142


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.926
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.950



QUOTE
Eclectic, de ce unul care e mandru de culoarea ochilor, de nationalitate sau de orice altceva ar fi frustrat??? Sigur ca nu tu alegi toate astea, ti se dau. Dar nu inseamna ca nu poti fi mandru de ele. Ce legatura are frustrarea?


E simplu. Oamenii au nevoia de a se mandri cu ceva. Cand nu sunt in stare sa faca un lucru de care sa fie mandri, apeleaza la surogate, cum ar fi culoarea ochilor/ nationalitatea... Mandria adevarata este o rasplata a unei activitati.

QUOTE
E alba sau neagra?


Da.

QUOTE
Topicul asta ma face sa ma simt mandra ca sunt romanca  Ar trebui sa spun de ce? Are nevoie cineva neaparat de o explicatie? O am mandria asta in sufletul meu.


Orice lucru e un efect. Orice efect are o cauza. Care e cauza mandriei tale ?


--------------------
Nu semnez.
I love flowers.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 5 May 2004, 11:23 AM
Mesaj #143


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Nevoia oamenilor de a se mandri cu ceva e relativa si nu o poti generaliza. Iar daca cineva e mandru de culoarea ochilor sau de altceva de genul acesta, nu inseamna si ca nu e in stare sa faca nu stiu ce lucru. Le cam incurci.


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 5 May 2004, 11:23 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
calfa
mesaj 5 May 2004, 11:31 AM
Mesaj #144


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.894
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.410



Daca inteleg eu bine, eclectic se refera la faptul ca mandria "tare" e cea rezultata din fapte, din stradanii, din efort.

Exista, desigur si mandrie bazata pe ceea ce ti-a fost "dat". Tot mandrie e, dar e una mai "slaba", cu o baza mai slaba, pentru ca nu ai facut nimic pentru a avea ceea ce ti-e "dat".

Asadar, situatie clasica. Ma vad nevoit sa dau dreptate si lui eclectic (ca mandria de a fi roman sau de orice nationalitate e o mandrie "slaba", pe cand mandria "adevarata" pe care am numit-o "tare" are alte radacini) dar si lui nefertiti (ca nu poti elimina mandria pe care am numit-o "slaba", atunci cand incerci o generalizare). smile.gif

Bine, sigur, nimic nu ma asigura ca am dreptate. biggrin.gif

Acest topic a fost editat de calfa: 5 May 2004, 11:31 AM


--------------------
... incertitude in certitude ... independence in dependence ... insight in sight ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 5 May 2004, 11:46 AM
Mesaj #145


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Eclectic are dreptate. Sa ne imaginam alte popoare: albanezii care sunt mandri ca sunt albanezi, angolezii care sunt mandri ca-s angolezi, paraguayenii care sunt mandri ca-s paraguayeni... Nationalitatea (sau cetatenia, depinde cum o luam) nu au de ce fi in sine un motiv de mandrie. Suntem romani pentru ca intamplator ne-am nascut aici, din parinti romani. Dar daca ne-am cunoaste in intregime arborele genealogic (pentru vreo doua mii de ani) si am descoperi printre inaintasii nostri si latini, si traci, dar si pecenegi, vizigoti, huni, maghiari, slavi, greci, armeni si cine stie cate alte natii, am fi la fel de mandri de fiecare in parte?
Intamplator, suntem romani si nu albanezi, rusi, englezi... Asta de ce ar trebui sa fie o mandrie? Ne bucuram, firesc, de succesele altor romani in sport, cultura, stiinta... Dar care este meritul nostru personal? Ne mandrim cu istoria noastra, ne batem cu pumnul in piept pentru ca i-am batut pe turci, pe tatari, pe unguri, pe polonezi... Dar nu ne mai mandrim cu faptul ca Tudor Vladimirescu a fost luat de oamenii Eteriei din mijlocul propriilor panduri fara ca acestia sa miste un deget. Nu ne mandrim cu faptul ca in batalia castigata de Stefan cel Mare la Vaslui de partea turcilor lupta si oastea Munteniei. Nu ne mandrim cu faptul ca in tara noastra si nu in alta parte a avut loc ultima rascoala taraneasca din Europa.
Nu avem de ce sa ne mandrim sau sa ne rusinam ca suntem romani. Suntem romani pentru ca asa ne-am nascut, nu avem nici un merit in asta. Este o realitate obiectiva. Tin de identitatea noastra limba, cultura, istoria - cu bune si cu rele. Cu lucruri de care avem de ce sa fim "mandri" si cu lucruri de care avem de ce sa ne rusinam.

Acest topic a fost editat de abis: 5 May 2004, 11:49 AM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ursu
mesaj 5 May 2004, 11:46 AM
Mesaj #146


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 16
Inscris: 9 April 04
Forumist Nr.: 2.994



Draga eclectic, s-ar putea sa ai in mina o harta buna, dar busola e defecta !
define "mandria adevarata este o rasplata a unei activitati"

Mai degraba mandria de a fi roman este un sentiment, cum bine spune Crisse; "am mandria asta in sufletul meu".

Mai mult, incercam sa-i educam pe copiii nostri in acelasi spirit. De ce ? Pentru ca asa am fost si noi educati. Nu confunda "educatia patriotica" din scoala cu educatia pe care un parinte poate sa dea copilului sau.
Mandria de a fi roman e o chestie de suflet. Nu o "inveti" ca o lege cauza-efect, ci o "simti".

La fel si frustrarea pe care o simt unii ca sunt romani !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Damnatius
mesaj 5 May 2004, 11:56 AM
Mesaj #147


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 635
Inscris: 3 August 03
Din: Bucuresti / Ramnicu Valcea
Forumist Nr.: 537



QUOTE

Nu cred ca lenea despre care se discuta aici se refera la taranul roman. Este atat de multa lene in Romania...de ne-ar ajunge mii de ani de acum incolo.


Posibil. Intamplator eu nu sunt de acord. Nu cred ca oameni din generatia parintilor mei demonstreaza o lene generala asa cum spui tu. Dar oricat de harnici am fi niciodata nu s-ar putea compensa pierderile unor jafuri gen Safi, Bancorex, FNI, afacerile baronilor PSD, etc. Cei de la EvZ facusera un calcul al sumei de bani ce s-a pierdut cu ocazia tuturor acestor bombe financiare. Nu mai stiu de cate miliarde de dolari era vorba, dar stiu ca acoperea necesarul de investitii pentru vestita autostrada Ardeal-Bucuresti, plus programul salilor de sport, plus multe alte investitii pentru care s-au cerut bani de la UE.

Banii astia, Crisse, i-au facut romanii lenesi de care vorbiti voi, iar de papat i-au papat bosii de la conducere. Daca nu ar fi existat aceste evenimente nefaste poate ca toti am fi foarte mandri de ce s-a contruit si s-a realizat in acesti lungi 14 ani de tranzitie...


Go to the top of the page
 
+Quote Post
calfa
mesaj 5 May 2004, 12:22 PM
Mesaj #148


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.894
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.410



QUOTE (ursu @ 5 May 2004, 01:48 PM)
mandria de a fi roman este un sentiment [...] "am mandria asta in sufletul meu".

Nu neg ca poti simti "sentimentul" mandriei de a fi roman. El insa pleaca din "sentimentul" apartenentei la acest popor. Popor cu bune si rele, ca orice alt popor. Poti simti "mandrie" pentru cele bune ... hmmm, desi faptele noastre au o infima contributie la cele bune ... si mai sunt si cele rele ...

Insuflet cred ca nu e rau sa fie "sentimentul" apartenentei poporul roman, desi unii vor spune, poate, ca asta tine de nevoia de a tine de o "turma".

Nu e rau "sentimentul" apartenentei, si cred ca si eu il am ... in suflet. La fel cum nu am ales sa fiu roman, nu pot nici sa fac sa nu fi fost roman.

Poti alege sa "te simti" roman, ori sa "sa te simti mandru" de a fi roman, iar unii aleg sa fuga de ideea ca sunt romani. Dar daca s-au format ca romani, asta e un fel de fuga de umbra proprie. biggrin.gif

De fapt, fara a te simti mandru de a fi roman, poti foarte bine actiona constient ca esti roman, responsabil ca esti roman, nestresat ca esti roman, simtindu-te bine ca esti roman. smile.gif Nu ?


--------------------
... incertitude in certitude ... independence in dependence ... insight in sight ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Eclectic
mesaj 5 May 2004, 07:13 PM
Mesaj #149


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.926
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.950



QUOTE
define "mandria adevarata este o rasplata a unei activitati"

Vrei sa reformulezi ? Cunostintele mele (poate precare) de limba romana nu ma ajuta la a intelege cererea ta.

QUOTE
Mai degraba mandria de a fi roman este un sentiment, cum bine spune Crisse; "am mandria asta in sufletul meu".


Dar orice sentiment e cauzat de ceva. Nu vine de la sine. Asadar, cine sau ce produce mandria de a fi roman ?
Intreb asta, desi stiu ca raspunsul va fi dezamagitor.


--------------------
Nu semnez.
I love flowers.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Inceputul Vietii
mesaj 6 May 2004, 05:33 PM
Mesaj #150


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 108
Inscris: 29 April 04
Din: Romania
Forumist Nr.: 3.301



Dupa ceea ce spune articolul lui Andrei Plesu e gresit si sa spui ca esti mandru si ca nu esti mandru ca esti roman, fiindca nu ai avut de ales... Un concept extrem de interesant.
Romania este o tzara atat de frumoasa... Unii stiu sa se bucure de ea, altii nu (unii ii vad frumusetea, altii nu).
Romania are niste fete atat de frumoase!!! Poate stiati, poate nu, dar am umblat si am intrebat si pe altii care au umblat si am ajunt la concluzia asta. Un german care a vizitat tzara noastra a zis odata: "Este NEDREPT ca Romania sa aiba atatea fete frumoase!"

+1/3 munte, 1/3 deal, 1/3 campie... sper sa nu ma insel.
Nu prea se poate pune problema daca esti mandru sa fii roman, ci daca iti place tzara in care esti nascut. Dar este o tzara frumoasa.
Si daca ar fi sa ma intreb ce cred despre oamenii care locuiesc in ea... hmm... practic sunt aceeasi oameni care locuiesc in America, Asia, Africa si pe tot globul. Oameni. Legile sunt ceva ce il invata pe roman rau, sistemul de gandire invechit, etc... Pentru ca daca nu ar fi asa, atunci care e diferenta dintre german, care munceste cu atata sarg si toata lumea stie sa il apreciaze, si roman care (se spune) munceste de mantuiala si de las-ca-iau-eu-salariu-si-daca-muncesc-ceva-mai-prost.
Am impresia ca ma bag in ceva in care nu ma pricep prea bine si mi-e teama sa nu imi prind urechile.


--------------------

-----------------

Sunt un OM viu.
Nimic din ce-i omenesc nu-mi este strain.
Abia am timp sa ma mir ca exist,
dar ma bucur totdeauna ca sunt. -N.Stanescu


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Eclectic
mesaj 6 May 2004, 07:50 PM
Mesaj #151


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.926
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.950



Inceputul Vietii, am citit ce ai scris si mi-a placut foarte mult. Ai formulat problema in cel mai corect mod cu putinta. Ne place Romania ?
Raspunsul meu e "nu stiu". Imi place si nu-mi place.
La fel e si cu poporul.
Oricum, felicitari celui care a reusit sa puna punctul pe i.


--------------------
Nu semnez.
I love flowers.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
calfa
mesaj 7 May 2004, 08:05 AM
Mesaj #152


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.894
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.410



Aprob pozitiv. laugh.gif

"Nu prea se poate pune problema daca esti mandru sa fii roman, ci daca iti place tzara in care esti nascut. Dar este o tzara frumoasa." "Unii stiu sa se bucure de ea, altii nu (unii ii vad frumusetea, altii nu)." smile.gif

"practic sunt aceeasi oameni care locuiesc in America, Asia, Africa si pe tot globul. Oameni." thumb_yello.gif


--------------------
... incertitude in certitude ... independence in dependence ... insight in sight ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Crisse
mesaj 7 May 2004, 11:19 AM
Mesaj #153


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.008
Inscris: 15 January 04
Forumist Nr.: 1.834



QUOTE (eclectic @ 5 May 2004, 01:07 PM)


QUOTE
E alba sau neagra?


Da.


La o anumita varsta e alba sau neagra. Cu cat patrunzi mai adanc in viata iti dai seama ca lucrurile sunt frumoase si in miezul lor nu numai pe margini mwah1.gif

QUOTE
Topicul asta ma face sa ma simt mandra ca sunt romanca  Ar trebui sa spun de ce? Are nevoie cineva neaparat de o explicatie? O am mandria asta in sufletul meu.



Orice lucru e un efect. Orice efect are o cauza. Care e cauza mandriei tale ?


Nu e numai o singura cauza. cum spuneam mai sus...exista si miez si el se formeaza in timp mwah1.gif .
Am sa-ti raspund cu o intrebare simpla: cum crezi ca poti creste copii romani in afara tarii fara sa ai tu ceva din mandria de roman? (Mandria asta despre care vorbesc nu am simtit-o cand locuiam in tara. Cei care locuiesc in afara Romaniei isi dau seama despre ce vorbesc).


--------------------
din nou o zi minunata;)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Crisse
mesaj 7 May 2004, 11:32 AM
Mesaj #154


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.008
Inscris: 15 January 04
Forumist Nr.: 1.834



QUOTE (Damnatius @ 5 May 2004, 01:58 PM)
QUOTE

Nu cred ca lenea despre care se discuta aici se refera la taranul roman. Este atat de multa lene in Romania...de ne-ar ajunge mii de ani de acum incolo.


Posibil. Intamplator eu nu sunt de acord. Nu cred ca oameni din generatia parintilor mei demonstreaza o lene generala asa cum spui tu. Dar oricat de harnici am fi niciodata nu s-ar putea compensa pierderile unor jafuri gen Safi, Bancorex, FNI, afacerile baronilor PSD, etc. Cei de la EvZ facusera un calcul al sumei de bani ce s-a pierdut cu ocazia tuturor acestor bombe financiare. Nu mai stiu de cate miliarde de dolari era vorba, dar stiu ca acoperea necesarul de investitii pentru vestita autostrada Ardeal-Bucuresti, plus programul salilor de sport, plus multe alte investitii pentru care s-au cerut bani de la UE.

Banii astia, Crisse, i-au facut romanii lenesi de care vorbiti voi, iar de papat i-au papat bosii de la conducere. Daca nu ar fi existat aceste evenimente nefaste poate ca toti am fi foarte mandri de ce s-a contruit si s-a realizat in acesti lungi 14 ani de tranzitie...

Culmea ca-ti dau dreptate smile.gif ..

Daca e sa analizam ce ai scris ajungem la concluzia ca romanii sunt lenesi in ..gandire. De aceea se intampla catastrofele de care vorbeai tu. Oamenii de rand muncesc din greu dar... nu gandesc. Inainte de 89 viata era de asa natura incat Omul de rand nu avea timp sa gandeasca: cozi lungi, alimente putine, apa caldura ..ioc, fara zile libere etc
Ce se intampla acum cu omul de rand? Gandeste el viata de maine, isi face un plan de viitor sau traieste la intamplare? Daca traieste fara planuri atunci nici nu ar trebui sa il mire situatiile catastrofale care se invesc in tara la un anumit nivel. Ne pasa de ele doar cand apar pe micul ecran sau cand avem noi direct contact cu ele. Sunt apoi un motiv de barfa la colt de strada.
Important si laudabil este cand NOI facem ceva zilnic ptr o situatie mai buna..nu barfa si nici critica


--------------------
din nou o zi minunata;)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 7 May 2004, 12:28 PM
Mesaj #155


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Si vrei sa spui ca azi omul de rand are mai mult timp sa gandeasca???


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Crisse
mesaj 7 May 2004, 12:30 PM
Mesaj #156


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.008
Inscris: 15 January 04
Forumist Nr.: 1.834



QUOTE (nefertiti @ 7 May 2004, 02:30 PM)
Si vrei sa spui ca azi omul de rand are mai mult timp sa gandeasca???

Omul de azi are mai mult timp sa gandeasca...dar nu in Romania sad.gif . E atata nebunie " in aer", incat ma mir deseori cum mai fac fata unii vietii de zi cu zi (in special familiile cu copii )


--------------------
din nou o zi minunata;)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ursu
mesaj 8 May 2004, 01:17 PM
Mesaj #157


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 16
Inscris: 9 April 04
Forumist Nr.: 2.994



@eclectic Nu prea am inteles fraza cu "mandria adevarata ..." si am vrut sa incerci o definire mai ampla, dar s-ar putea sa fim off topic asa ca ... Scuze pentru incurcatura.

Iar despre "ce produce mandria de a fi roman" ar fi multe de spus. Dar cel mai bine ar fi sa-si caute fiecare in adincul sufletului raspunsul, pentru ca nu cred ca se poate generaliza. Daca vrei, nu cred ca exista o "cauza" comuna care sa aiba acelasi "efect" la toata lumea.
Putem intreba si invers: ce ii determina pe unii sa declare ca nu sunt rusinati ca sunt romani ?
Unii sunt mandri pentru ca Romania e o tara frumoasa, cu fete frumoase, etc. Altii nu sunt mandri pentru ca romanii sunt lenesi (sau lenesi in gindire, la alegere !) si fura prin Occident !

QUOTE
Intreb asta, desi stiu ca raspunsul va fi dezamagitor.

Imi pare sincer rau ca te-am dezamagit.

yeahrite.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Eclectic
mesaj 8 May 2004, 07:43 PM
Mesaj #158


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.926
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.950



QUOTE
La o anumita varsta e alba sau neagra. Cu cat patrunzi mai adanc in viata iti dai seama ca lucrurile sunt frumoase si in miezul lor nu numai pe margini.


Mie imi plac lucrurile care sunt frumoase si atat. Nu pe margini, nu in miez. Daca un lucru nu e frumos pe margini, nu voi cauta sa gasesc miezul. Daca miezul e urat, nu mai conteaza marginile. Un exemplu ar fi un mar. Oricat ar fi de frumoas, daca inauntru e plin de viermi, nu ma mai intereseaza. Si, daca zace in balega, nu-l voi lua sa-l spal, in speranta ca va avea un gust bun.

QUOTE
Am sa-ti raspund cu o intrebare simpla: cum crezi ca poti creste copii romani in afara tarii fara sa ai tu ceva din mandria de roman?


Raspunsul e simplu. E suficient sa-i inveti sa fie oameni.

QUOTE
Dar cel mai bine ar fi sa-si caute fiecare in adincul sufletului raspunsul, pentru ca nu cred ca se poate generaliza.


Pai spune-mi de ce esti tu mandru ca esti roman. Ce lucru ai facut tu, ca sa fii roman ? Faptul ca Romania are fete frumoase imi place, dar eu nu am nici o contributie la existenta lor, nu eu le-am adus aici, asa ca nu am de ce sa fiu mandru.


--------------------
Nu semnez.
I love flowers.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ursu
mesaj 9 May 2004, 03:24 AM
Mesaj #159


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 16
Inscris: 9 April 04
Forumist Nr.: 2.994



QUOTE
Topicul asta ma face sa ma simt mandra ca sunt romanca smile.gif Ar trebui sa spun de ce? Are nevoie cineva neaparat de o explicatie? O am mandria asta in sufletul meu. De ce am nevoie de ea? Simplu, sa le pot insamanta si copiilor mei ceva in ei din ce inseamna sa fii roman. In tara poate asta nu are mare importanta. In afara tarii va asigur ca Romania si a fi roman e mult mai important. Sa nu intelegeti gresit...ma refer strict la educatia copiilor, ptr ca sub nici o forma nu stralucesc cand merg pe strada ptr ca sunt roman. wink.gif


Uite ce frumos a zis-o Crisse ! Citeste cu atentie si postarile altora nu doar ale tale whistling.gif

QUOTE
Pai spune-mi de ce esti tu mandru ca esti roman. Ce lucru ai facut tu, ca sa fii roman ?


E clar, te-ai ratacit complet !
1. Ca sunt roman, evident nu am nici o contributie (nici macar nu trebuia sa raspund la asa ceva !!!)
2. Dar daca a fi mandru ca sunt roman inseamna ca sunt vinovat de ceva, fie ! Accept, sunt vinovat dar nu trebuie sa ma justific nimanui. Sunt sentimentele mele si nu vreau sa-si bata nimeni joc de ele.
3. Sunt mandru ca sunt roman "dar nu stralucesc cand merg pe strada pentru ca sunt roman" - Nu sunt mandru ca sunt roman, ba chiar imi este rusine sa recunosc - Mi-e indiferent, nu am nici o contributie ca sunt roman, asta imi este soarta si n-am ce face ... Alege ce vrei. spoton.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Eclectic
mesaj 9 May 2004, 07:47 AM
Mesaj #160


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.926
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.950



Ma tem ca nu eu sunt cel care s-a ratacit. Nu esti vinovat de nimic pentru ca esti roman, cum nimeni nu e vinovat
pentru ca s-a nascut intr-o tara. Dar, la fel cum a te naste intr-o tara nu e motiv de invinuire, nu poate fi nici motiv de mandrie. Oare acum intelegi ? Daca nu, o sa incerc sa desenez. tongue.gif


--------------------
Nu semnez.
I love flowers.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Crisse
mesaj 9 May 2004, 11:08 AM
Mesaj #161


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.008
Inscris: 15 January 04
Forumist Nr.: 1.834



Uite ce frumos a zis-o Crisse ! Citeste cu atentie si postarile altora nu doar ale tale
Mersi si ..respect Ursu smile.gif

Eclectic
Mie imi plac lucrurile care sunt frumoase si atat. Nu pe margini, nu in miez. Daca un lucru nu e frumos pe margini, nu voi cauta sa gasesc miezul. Daca miezul e urat, nu mai conteaza marginile. Un exemplu ar fi un mar. Oricat ar fi de frumoas, daca inauntru e plin de viermi, nu ma mai intereseaza. Si, daca zace in balega, nu-l voi lua sa-l spal, in speranta ca va avea un gust bun.

Probabil esti la o varsta frageda si de aceea gandesti asa. Ceea ce spui tu arata ca daca nu reusesti in ceva, o lasi balta. Nu putem judeca mereu lucrurile numai de suprafata (vezi marul stricat). Viata este mult mai frumoasa decat un mar. Inveti nu numai din experientele pozitive ci si din cele negative. In SPECIAL din cele negative, din nereusite.

Am sa-ti raspund cu o intrebare simpla: cum crezi ca poti creste copii romani in afara tarii fara sa ai tu ceva din mandria de roman?

Raspunsul e simplu. E suficient sa-i inveti sa fie oameni.


Astea sunt citate din carti. Intr-o zi in timp ce ne plimbam, copilul mi-a spus ca i-ar fi fost mai usor daca ar fi de aceeasi natie cu cei din jur. M-a durut si m-a pus in acelasi timp intr-o situatie critica. Tot ce il invatasem pana atunci parca nu mai avea nici un efect. I-am spus atunci simplu ca daca ai fi la fel ca cei din jur nu ai avea bunica aia pe care o iubesti tu si care-ti spune povesti de te tavalesti de ras..in loc sa stai serios. Nu ai mai avea prietenii aia simpli dar enorm de placuti de pe strada bunicii, nu ai fi putut sa citesti Ciresarii si nici nu ai fi stiut de Eminescu. Nu te-ai putea contrazice cu mine intr-o limba pe care prietenii tai nu o cunosc wink.gif , nu ai invata atat de usor spaniola, italiana, engleza, franceza.
I-am insirat tot ce mi-a trecut prin cap atunci. Lucruri simple si lucruri serioase ptr ca unui copil trebuie sa-i vorbesti pe limba lui.

Cand copilul tau sufera ptr ca este roman, nu ajuta simplul fapt ca-l inveti sa fie om. E o mare diferenta. Ca sa-si iubeasca tara de unde tu vii, e multa munca. Sa spuna romanii care locuiesc in afara si au copii daca au reusit sa-si mentina limba romana, daca copii lor stiu sa scrie si sa citeasca in limba romana. Va asigur ca e o munca enorma.
E o diferenta mare intre a fi om si a fi roman.

Acest topic a fost editat de Crisse: 9 May 2004, 11:13 AM


--------------------
din nou o zi minunata;)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
YOo
mesaj 9 May 2004, 11:55 AM
Mesaj #162


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 696
Inscris: 5 May 04
Forumist Nr.: 3.376



Am citit parerile voastre si m-am intristat putin ...
Parerea mea este ca daca este sa fii mandru ca esti roman ... atunci vei fi mandru pentru ce a fost ODATA romanul ... aduceti-va aminte ce ati "vazut" in istoria si trecutul romanilor ...
In prezent nu mai exista nici un motiv de mandrie ... ne-am stricat toata imaginea si ne-am facut "varza" statutul nostru de "Oameni" ... De ce draq ai mai putea sa fii mandru ?!?
Dar ca sa raspund clar la subiectul topicului ... atunci voi spune ca:
- Sunt mandru ca port insange codul genetic (o parte) ce l-au avut stramosii mei ... cod ce candva ne-a adus faima in lume
- Imi este rusine ca sunt roman (asa cum a ajuns imaginea noastra acum)

...am zis...(cu parere de rau)


--------------------
"Ce te-ai face, da, ce ai face tu? Ce te-ai face tu, daca ai fi ca mine? Ce ai face, da, ce ai face tu? Ce ai face tu?"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Crisse
mesaj 9 May 2004, 12:43 PM
Mesaj #163


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.008
Inscris: 15 January 04
Forumist Nr.: 1.834



YOo, ai dreptate in ce spui. In acelasi timp daca ne plecam capul si ne plangem situatia in care ne aflam, ne ducem si mai mult la fund.
Hai mai ca viata-i frumoasa si scurta. Daca noi nu avem mandrie, cine ar putea s-o aiba ptr noi? Gasim noi lucruri mici de care sa fim mandri.

Andrei Plesu scrie frumos. Am primit prin email citatul lui si mi-a placut. Totusi la ce bun sa ne criticam atat? Daca nu putem sa indreptam ceva (cu toate ca mereu se mai poate indrepta ceva), e bine sa nu fim nici prea critici.

Hai mai, chiar nu mai avem nici o farama de mandrie? wink.gif


--------------------
din nou o zi minunata;)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
trecator
mesaj 10 May 2004, 09:54 AM
Mesaj #164


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 108
Inscris: 21 January 04
Forumist Nr.: 1.919



spoton.gif ...pai tocmai asta e...asta ne-a mai ramas...SA FIM MANDRI...chiar daca habar nu mai avem de motiv...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Eclectic
mesaj 12 May 2004, 09:35 PM
Mesaj #165


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.926
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.950



Ceea ce este, de altfel, laudabil.


--------------------
Nu semnez.
I love flowers.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The_Kid
mesaj 12 May 2004, 09:58 PM
Mesaj #166


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 54
Inscris: 11 May 04
Din: Arad
Forumist Nr.: 3.460



YO0, scuza-ma dar nu pot fi de acord cu tot ce spui tu. Sunt de acord ca la ora actuala nu avem parte de o imagine prea buna in Occident, dar sa nu uitam ca in viata unui om exista urcusuri si coborasuri, la fel ca si in istoria unei natii. Sa iti dau un mic exemplu: Germania dupa al doile razboi mondial cum a fost ? La pamant, ruina totala. Ei bine germanii nu s-au complacut in situatia asta chit ca nu le-a mai ramas altceva decta mandria. Atat. Ai vazut cu mergeau trupele lor dupa ce au acapitulat, cum defilau de parca ei ar fi castigat razboiul. Este doar un exemplu, si parerea mea ca si noua mandria nu ne-o poate lua nimeni. Chiar daca altii de fac imaginea de ras prin Spania, chiar daca femeile noastre sunt la produs in Vest, chiar daca tiganii de dau romani, cu toate astea, DA sunt mandru ca sunt roman.


--------------------
De la sublim la ridicol nu este decāt un pas. (Napoleon)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Eclectic
mesaj 12 May 2004, 10:19 PM
Mesaj #167


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.926
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.950



De ce ?


--------------------
Nu semnez.
I love flowers.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The_Kid
mesaj 12 May 2004, 11:04 PM
Mesaj #168


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 54
Inscris: 11 May 04
Din: Arad
Forumist Nr.: 3.460



De ce nu ?!


--------------------
De la sublim la ridicol nu este decāt un pas. (Napoleon)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Crisse
mesaj 13 May 2004, 08:04 AM
Mesaj #169


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.008
Inscris: 15 January 04
Forumist Nr.: 1.834



QUOTE (The_Kid @ 13 May 2004, 12:00 AM)
YO0, scuza-ma dar nu pot fi de acord cu tot ce spui tu. Sunt de acord ca la ora actuala nu avem parte de o imagine prea buna in Occident, dar sa nu uitam ca in viata unui om exista urcusuri si coborasuri, la fel ca si in istoria unei natii. Sa iti dau un mic exemplu: Germania dupa al doile razboi mondial cum a fost ? La pamant, ruina totala. Ei bine germanii nu s-au complacut in situatia asta chit ca nu le-a mai ramas altceva decta mandria.

Ehe, pai aici e diferenta. Luam toate tarile de pe glob si vedem urcusul lor. Mergem apoi frumos spre draga noastra Romanie si vedem ca bate, bate pasul pe loc. de ce?
Suntem incapatanati. Nu e nevoie de exemple de copii dotati, castigatori la olimpiade, ca ai nostri sunt mai buni ca ai lor. Trebuie sa reusim pe toate planurile blink.gif


--------------------
din nou o zi minunata;)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Eclectic
mesaj 13 May 2004, 08:27 AM
Mesaj #170


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.926
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.950



The Kid, ai facut o afirmatie:
QUOTE
Chiar daca altii de fac imaginea de ras prin Spania, chiar daca femeile noastre sunt la produs in Vest, chiar daca tiganii de dau romani, cu toate astea, DA sunt mandru ca sunt roman.


Esti capabil sa ti-o sustii sau singurul tau argument este
QUOTE
De ce nu ?!
?

Cred ca, daca afirmi ceva, ar trebui sa fii in stare sa aduci un argument. Sau ai spus-o doar ca sa spui ceva ?


--------------------
Nu semnez.
I love flowers.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mrs. Rogers
mesaj 18 May 2004, 03:56 PM
Mesaj #171


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.267
Inscris: 1 February 04
Forumist Nr.: 2.054



Eclectic eu te vad pe tine ca pe un om suferind. De ce nu-ti rezolvi problemele tale de identitate cu tine insuti ? De ce suferi cand ii vezi pe ceilalti impacati si mandri de cine sunt si de unde provin?

Acest topic a fost editat de toxic: 18 May 2004, 03:57 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post

5 Pagini V  « < 3 4 5
Closed TopicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 29 March 2024 - 02:17 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman