HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Important:

Pentru propunerea spre dezbatere (pareri, critici, comentarii) asupra unui anume site (personal sau nu) va rugam sa vizitati forumul Design si Programare Web

 
Reply to this topicStart new topic
> Pirateria si Transferul Peer-to-Peer
Yoda
mesaj 28 Mar 2003, 03:22 PM
Mesaj #1


Musteriu
*

Grup: Membri
Mesaje: 40
Inscris: 6 March 03
Forumist Nr.: 29



Ce parere aveti despre pirateria software in general? Dar despre programele P2P (kazaa, imesh, edonkey, etc) ce faciliteaza (unele chiar incurajeaza) pirateria software?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Antont
mesaj 28 Mar 2003, 07:00 PM
Mesaj #2


© Care este
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.113
Inscris: 4 March 03
Din: Nici o Informatie
Forumist Nr.: 17



Avind in vedere ca acum cistig vreo 500 $ pe luna sint perfect de acord cu pirateria. Cind voi cistiga vreo 5000 $ pe luna nu voi mai fi de acord. In ceea ce priveste programele P2P nu cosider ca fac parte din categoria piraterie.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Yoda
mesaj 28 Mar 2003, 07:06 PM
Mesaj #3


Musteriu
*

Grup: Membri
Mesaje: 40
Inscris: 6 March 03
Forumist Nr.: 29



QUOTE
Avind in vedere ca acum cistig vreo 500 $ pe luna sint perfect de acord cu pirateria. Cind voi cistiga vreo 5000 $ pe luna nu voi mai fi de acord.


Adica "saracia" scuza furtul, jaful? Daca tu "mori de foame" atunci sa moara si programatorul care a muncit "pe branci" la acel program?

QUOTE
In ceea ce priveste programele P2P nu cosider ca fac parte din categoria piraterie.


Bineinteles ca nu, ele sunt "sculele" cu care se fac aceste ilegalitati.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 28 Mar 2003, 07:06 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Antont
mesaj 28 Mar 2003, 08:26 PM
Mesaj #4


© Care este
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.113
Inscris: 4 March 03
Din: Nici o Informatie
Forumist Nr.: 17



Mi se pare ca detectez o urma de enervare in postarea ta. Sper sa fie o parere doar smile.gif .
Uite cum sta treaba:
Ai cerut niste pareri. Eu ti-am dat-o pe a mea. Daca nu te satisface, imi pare nespus de rau. Mie personal nu imi convine sa imi dau un sfert din salar pe un joc de ultima ora sau pe un soft profesional. Vorbesc din experienta utilizatorului casnic, pe care nu il cauta nimeni de licente. Cind voi avea un salar la nivelul celor din Vest voi putea sa cumpar programe cu licenta fara sa ma arda la buzunar. Pina atunci ma adaptez situatiei. In ceea ce priveste "programatorul care moare de foame" , stai linistit ca nu e chiar asa, si sint sigur ca o stii foarte bine. Inainte sa ma gindesc la altul care "moare de foame" ma gindesc la mine.
In ceea ce priveste aplicatiile p2p:
Internetul este liber si al tuturor. Daca eu vreau sa dau si altora ce am eu(si nu cer bani pentru asta) este dreptul meu.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mihai
mesaj 29 Mar 2003, 11:29 AM
Mesaj #5


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



Pirateria implica multe riscuri, mai ales pentru persoanele juridice. Cei care fac afaceri cu softuri fara licenta ajung dupa gratii in cazul unui control ORDA (Oficiul Roman pentru Drepturile de Autor).

Este de inteles insa de ce intr-o tara cu un nivel de trai ca al Romaniei pirateria este in floare. Cati dintre dumneavoastra aveti toate programele instalate pe calculator cu licenta? Cati dintre dumneavoastra ati dat 200 $ in plus, gandindu-va la acei programatori? Cati dintre cei care au programe cu licenta au cumparat aceste licente doar pentru a-i rasplati pe programatori, si nu pentru a se afla in legalitate? Daca nu exista ORDA, v-ati mai fi gandit sa va cumparati o licenta? Cati dintre dumneavoastra cumparau casete audio originale inainte de aparitia drepturilor de autor, gandindu-se la cel care le-a compus? Cati cumpara acum casete originale?...

Pentru ce care doresc sa fie siguri ca nu incalca legea drepturilor de autor, la http://www.bsa.org/usa/antipiracy/tools/software.phtml veti gasi un program care verifica licentele de pe calculatorul dumneavoastra.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Yoda
mesaj 29 Mar 2003, 02:20 PM
Mesaj #6


Musteriu
*

Grup: Membri
Mesaje: 40
Inscris: 6 March 03
Forumist Nr.: 29



Un lucru e incontestabil: fara piraterie calculatoarele si internetul nu aveau "explozia" care a devenit deja banala.

Dar s-a format gresit ideea ca softul TREBUIE sa fie gratuit, ca programatorii nu traiesc din programare ci sunt si ospatari, gunoieri, etc se pot intretine si altfel. Ideea furtului de soft e atat de raspandita si de usor privita incat multi nu mai gasesc nici o legatura intre furtul din buzunare si piraterie.

Majoritatea cred ca e dreptul lor cu care s-au nascut sa aiba si ei si sa foloseasca acel soft. Dar softurile sunt niste "unelte de productie", cine nu scoate bani cu ele sau nu si le permite atunci ar trebui sa nu le foloseasca. Exista cazuri si mai grave (care imho chiar merita pedepsite cu puscaria) in care se folosesc Photoshop, Office, Cooledit etc (programe de sute de dolari) pentru a creea melodii, bannere publicitare, pagini web, carti de vizita, etc cotra cost. Adica fura unelte si scot bani cu ele. 50.gif

Eu mi-am cumparat majoritatea liceentelor "de teama" ORDA, dar au fost si cazuri in care am platit doar fiindca am vrut ca acel programator sa-si continue munca excelenta, sa produca versiuni noi (EditPlus e un exemplu).

Astept si alte opinii argumentate.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cain
mesaj 1 Apr 2003, 08:35 AM
Mesaj #7


Domnitor
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 1.533
Inscris: 18 March 03
Forumist Nr.: 93



Pai este IMORAL sa folosesti un soft pe care nu l-ai cumparat, dar, spre deosebire de Gogu, eu am UN SFERT din salariul lui... Deci imi permit si mai putin sa cumpar licentele alea. Drept urmare folosesc fara nici o rusine/jena toate softurile de care am nevoie, fara sa platesc ceva. Asta este situatia in Romania, si asta o sa fie multa vreme de acum inainte.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Yoda
mesaj 3 Apr 2003, 06:35 PM
Mesaj #8


Musteriu
*

Grup: Membri
Mesaje: 40
Inscris: 6 March 03
Forumist Nr.: 29



Moralitatea unui om nu tine de averea sa. Nu mai scuzati furtul cu saracia ca n-au nici o legatura. Fara Photoshop nu moare nimeni.

Editat: Părerile anti-semite nu sunt binevenite la Han.

Acest topic a fost editat de rebel: 14 Feb 2005, 02:45 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cain
mesaj 4 Apr 2003, 12:33 PM
Mesaj #9


Domnitor
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 1.533
Inscris: 18 March 03
Forumist Nr.: 93



Dar fara Windows? Office? ACDSee? Hai ca nu ma apuc sa ti le insir....
A, deci nu are legatura? Atunci dece mai omule? Crezi ca sintem cleptomani ?!?

Acest topic a fost editat de rebel: 14 Feb 2005, 02:45 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Yoda
mesaj 4 Apr 2003, 01:23 PM
Mesaj #10


Musteriu
*

Grup: Membri
Mesaje: 40
Inscris: 6 March 03
Forumist Nr.: 29



Mori fara Windows, calculator si masina? Te-ai nascut cu dreptul la ele? Daca ai putea sa furi un calculator la fel de usor pe cat ai fura un program ai face-o, nu? De Linux ai auzit?

Acest topic a fost editat de rebel: 14 Feb 2005, 02:46 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cain
mesaj 4 Apr 2003, 02:16 PM
Mesaj #11


Domnitor
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 1.533
Inscris: 18 March 03
Forumist Nr.: 93



Nu, bineinteles ca nu m-am nascut cu dreptul la ele. Tu ai spus "Fara Photoshop nu moare nimeni", iar eu am replicat ca nu este vorba numai de.. goodies...Nu, un calculator nu as fura. De fapt nu as fura cam nimic. Bine, aici intervine ceva, o nuantare.. nimic .. fizic. Caci, de fapt, fur. Dar este .. electronic. A, nu as fura.. electronic banii unei banci, de ex. Vezi tu, este un subiect la care eu consider ca nu te poti aseza de-o singura parte a baricadei, si sa spui "eu am dreptate". Daca altcineva nu fura programele astea, poate ca tu nu stiai multe despre calculatoare & soft la ora asta. Ce ai invatat la scoala, la prieteni, acasa, nu au fost toate licentiate. Chiar daca imi spui ca da, nu te pot crede. Ei, gandeste-te ca cineva intrerupea acest lant, la un moment dat. Acum probabil vindeai aspiratoare. Eu probabil stateam la un birou si frecam acte. Intelegi ce vreau sa zic? Nu mai fi patimas, in primul rand; asta te face sa nu vezi adevarul acela.. care este intotdeauna la mijloc.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 25 April 2024 - 02:43 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman