HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

 
Reply to this topicStart new topic
> Caut Ajutor Cu Masina Si Vama, Cine ma poate ajuta?????
ardavazt22
mesaj 29 Feb 2004, 05:11 AM
Mesaj #1


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 4
Inscris: 29 February 04
Forumist Nr.: 2.390



[SIZE=7][COLOR=red] 50.gif Sint nedumerit si caut ajutor si nu gasesc pe nimeni nici macar aproximativ. Caut sa aduc in Romania o masina Ford Mondeo, sau Contour sau Mystique, da sint numele si modelele din Statele Unite, si nu stiu cit ma poate costa vama si taxele. Da stiu ca este bazat pe an si marime de motor dar... nu gasesc nici pret aproximativ. Masina poate va fii intre anii 1996-1999, si ori cu 4 or 6 cilindrii, ori 2.0 L ori 1.8 L, pe baza de benzina si... relativ scazut la poluare sau sub standardurile din anii aia de constructie. Care, cum si ce este urmatoarea cale? Cit cista in Romania si sau in Europa pretul nu merita sa cumpar de acolo, aicia in prezent in conditii GROZAVE, poate sa fie intre $1,000-$2,300 si, plus nu pot sa cumpar de acolo vazut ce preturi sint si in ce conditii au fost folosite. Doresc, doresc ajutor... Poate, sper, sa fiu directat intro directie care pot sa fac si sau sa aflu cit este pretul de vama. Va multumesc la toti!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Carmi
mesaj 2 Mar 2004, 09:05 PM
Mesaj #2


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.677
Inscris: 29 March 03
Forumist Nr.: 141



Intr-adevar preturile de care vorbesti tu sunt bune insa la noi taxele ar fi cam mari. Din pacate n-am reusit sa aflu nimic sigur. sad.gif
Daca am sa aflu totusi ceva voi reveni.


--------------------
Am zis!!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ardavazt22
mesaj 3 Mar 2004, 06:08 PM
Mesaj #3


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 4
Inscris: 29 February 04
Forumist Nr.: 2.390



[SIZE=7][COLOR=blue]Carmi MULTUMESC pentru rispunsul dat, dar si preturile mari sau mici sint NUMAI SI NUMAI RELATIV (E). Cu ce si la ce comparam, ca eu deja sint pregatit sa iau masina, plus, am aflat de la un site, dar indirect si nu am putu stii mai mult, ca este cam 30% din pretul platit, plus cineva a spus ca masina nu poate sa fie mai veche decit 8 ani? Alta problema? Spers sa nu fie, dar in Romania nu exista loc de informatii la vama? Sa se puna o intrebare si sa aflii direct, din, GURA CALULUI CUM SE SPUNE?!! Ca am gasit de cumparat acelasi lucru in Arad, si da as da $3-4-500 mai mult dar nu prea am incredere, dar proprietarul cere mai mult decit $3000 la acelasi model si cam aceleasi lucruri, singurul dezavanyaj este ca este manuala comparativ cu automat. Sint aicia si mi ai facut ziua vesela ca am primit rispuns. Sint nou si inca nu stiu cum sa folosesc acest mediu, Hanul Ancutei
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 3 Mar 2004, 06:08 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Carmi
mesaj 3 Mar 2004, 06:19 PM
Mesaj #4


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.677
Inscris: 29 March 03
Forumist Nr.: 141



Intr-adevar 30% sunt taxele pt import la masini si trebuie neaparat sa aiba euro3. Daca nu are atunci e bai si teoretic n-o poti aduce. sad.gif (mai bine zis cam 1200E spaga p-undeva la Bucuresti daca bine stiu)

ps si daca vrei sa scrii cu rosu dupa ce-ai scris dai un "close all tags" wink.gif


--------------------
Am zis!!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
EPoX
mesaj 6 Mar 2004, 11:03 AM
Mesaj #5


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 33
Inscris: 28 February 04
Forumist Nr.: 2.379



Sal am un prieten foarte bun care si-a luat masina de afara
daca vii cu masina de afara + taxe te costa cat in Romania dar calitatea masinii nu s ediscuta
deci uite eu am facut test drive cu masina lui
http://www.automotorclub.com/Audi_A4.htm -> aici il gasesti

Acest topic a fost editat de EPoX: 6 Mar 2004, 11:04 AM


--------------------
TUNING SHOP - locul unde-ti poti modifica masina, Iasi Piata Unirii nr. 1 ( in spatele magazinului Flamingo Computers de pe Bulevardul Independentei ) - mai multe detalii aici.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
oaspetele
mesaj 6 Mar 2004, 02:15 PM
Mesaj #6


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 266
Inscris: 12 May 03
Din: Bistrita
Forumist Nr.: 284



-taxe vamale : 30% din valoarea de catalog a masinii.
-norme de poluare : minim euro 3. aici pot aparea probleme, s-ar putea sa fie nevoie sa faci testul dinamic. parca la Craiova, deci inca cativa parai in plus.
-in plus, de anu asta s-au marit si accizele.........

asadar, daca pretul de catalog al masinii tale e, sa zicem, 2000 $, ai de platit 30%, adica 600 $, plus TVA , adica 19% deci 380$, accize (parca 3%) deci 60% .......total peste 1000 $.

ca sa nu mai vorbim ca se adauga si transportul.
dar pun pariu ca masina ta nu se incadreaza in normele euro 3.

asa ca cumpara ceva de aici.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 28 March 2024 - 06:57 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman