HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

 
Reply to this topicStart new topic
> Cristi Vrea Sa Traiasca!
Mihai
mesaj 26 Feb 2004, 03:39 PM
Mesaj #1


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



ABANDONAT DE MAMA SI DIAGNOSTICAT "FARA SANSA" DE MEDICI, CRISTI VREA SA TRAIASCA

De aproape trei ani, de cand s-a nascut, Cristian Jumuga traieste mai mult prin spitale. El a fost abandonat de mama sa intr-o clinica din Constanta. Baietelul s-a nascut cu o malformatie la inima, iar medicii nu i-au acordat nici o sansa de supravietuire. Au evitat sa-l opereze, spunand ca 'oricum nu va trai' si ca este 'doar un copil abandonat'. Asta pana cand o jurnalista din Constanta l-a cunoscut, l-a indragit, iar acum copilul reprezinta totul pentru ea. Cu sprijinul unor oameni de suflet, Adelina Toncean a reusit, in cele din urma, sa-i convinga pe niste medici americani sa-l opereze pe Cristi.


VIATA NU TINE CONT DE PREDICTII
"Am nevoie de ajutorul vostru. Nu intind mana dupa bani, va rog doar sa popularizati acest caz. Autoritatile nu sunt dispuse sa intinda o mana de ajutor, pentru ca mila, compasiunea si dragostea pentru copii nu sunt articole de lege. Va rog, faceti acest caz cunoscut", asa suna apelul Adelinei Toncean. Cristi s-a nascut la Spitalul Judetean Constanta, in 14 martie 2001. Nu a fost un copil dorit. Nascut prematur si cu o malformatie grava la inima, a fost abandonat in Sectia de terapie intensiva. Medicii nu au fost prea optimisti: Copilul nu poate trai cu malformatia asta mai mult de o luna.


A REFUZAT SA-L VADA
Apoi au crezut ca nu va trai mai mult de doua luni, apoi sase, dupa care au spus hotarat: Copilul va fi mort pana la varsta de un an. Dar Cristi nu a murit si atunci au mai pus o limita: un an si jumatate, poate doi. Si Cristi le-a depasit si pe astea, continuand sa-si traiasca viata intre paturile aceleiasi sectii unde fusese abandonat. A invatat incet orele la care se fac internarile, numele asistentelor, ale doctorilor. Pentru el nu venea niciodata ziua externarii. Medicii au contactat-o pe mama copilului, dar ea a refuzat sa-l vada, chiar daca dupa un an a mai nascut o fetita in acelasi spital, cu un etaj mai jos de locul unde baiatul lupta sa existe.


UN CAPSOR BLOND
Baietelul a fost 'plimbat' pe la Bucuresti si Timisoara, apoi din nou la Constanta, din nou la terapie intensiva. Dupa care s-a aflat si la Cluj despre cazul lui. Asa a ajuns Cristi pe prima pagina a unui ziar din Constanta. "Asa am aflat eu de el. Ne-am cunoscut prin septembrie. Un capsor cu par blond dincolo de gratiile unui patut de fier. Am aflat despre boala lui si am inceput drumurile. Doctorii de la Constanta mi-au spus ca baiatul este luat in evidenta la Cluj pentru operatie. Asa ca primul drum l-am facut acolo. Dupa cateva ore de stat in fata cabinetului medicului pediatru, am spus in cateva cuvine ca sunt acolo pentru Cristi. Raspunsul a fost: Daca e copilul despre care cred eu ca e, le-am spus doctorilor de la Constanta ca nu se poate face nimic. Copilul asta trebuia operat in primele zile de viata. Acum nu se mai poate face NIMIC! Am insistat sa-l primeasca. In final, au acceptat, asa ca, dupa cateva zile, eram impreuna intr-o Salvare inghetata, alergand spre Cluj. L-au externat dupa cateva zile, in ideea ca va veni la Cluj o echipa de medici americani si poate vin ei cu alta parere?, povesteste Adelina.


CAINII COMUNITARI
Operatia, insa, a cazut! Si atunci, spune tanara, doctorii si-au amintit ca se pricep de minune sa dea verdicte. Mi-au spus ca, de fapt, nici nu l-ar fi operat pe Cristi, ca nu l-au adus decat sa ii faca niste analize si mi-au dat si un sfat cat se poate de 'sanatos': sa renunt la copilul asta, pentru ca nu e un copil care va trai. Cum nu poate fi operat, va mai trai, probabil, trei, patru, cinci ani si apoi se va prapadi. Si atunci mi-am amintit de cainii comunitari! Si nu am inteles cum de ideea nu i-a venit chiar doctorului, atunci, pe loc. Euthanasia. E cea mai buna solutie pentru Cristi. Poate trebuia facuta de mult, atunci la trei saptamani, cand oricum se stia ca nu va trai mai mult de o luna! Iar de data asta au fost atat de generosi! Trei, patru, cinci ani! De ce sa mai asteptam atat? In fond, nu e decat un copil abandonat.


SOLIDARITATE UMANA
Adelina a continuat sa spere, si asta nu s-a dovedit in zadar. A gasit sprijinul moral de care amandoi aveau nevoie la niste straini cu suflet mare. Ea a lansat un apel pe un forum de pe site-ul despre copii.com. Iar reactiile celor de acolo nu au intarziat sa apara. Zeci de romani, si nu numai, din intreaga lume i-au raspuns Adelinei, au incurajat-o si i-au sarit in ajutor. Toti au incercat sa gaseasca niste medici interesati de cazul micutului, diagnosticul sau a fost tradus in mai multe limbi si a ajuns la diverse clinici de prestigiu din lume.


AMERICANII IL VOR OPERA
In cele din urma, se pare ca miracolul se va produce: echipa de medici americani de la Gift for Life International este dispusa sa se reintoarca in Romania sa-l opereze pe Cristi, insa aducerea echipei in tara necesita 90.000$. Gift for Life International s-a oferit sa suporte o parte din costurile operatiei: 25.000$. Raman, totusi, 65.000$ care trebuie stransi. Desprecopii.com a deschis conturi la Bank Post Romania - filiala Magurele. Depunerile se pot face de la orice filiala din Romania. Conturile sunt:

In lei: 251101.113709002083015
In dolari: 251101.213709002083013008, titularul conturilor fiind Dr. Cristian Popescu - Bucuresti.

user posted image

Dar are parul blond si, cand rade, isi lasa capsorul intr-o parte si rade cu toata fata. Si ma pupa zgomotos pe nas si pe frunte, apoi uita de mine si imi cauta prin buzunare telefonul! Am doua. Unu nu-i place. Il vrea pe ala 'mit si losu'. De celalalt spune ca e 'ticat'. Intr-o zi, mi-a zis ca i-a scris lui Mosu' sa-i aduca iaurt. Ca are voie iaurt! Pentru ca nu e cu sare... Pentru toti cei care stiu ca micutul nu va mai trai, pentru toti cei care l-au euthanasiat de mult?, nu stiu, rugati-va pentru ei, ca nu stiu ce fac!


MAICA-SA VREA DOAR BANII STRANSI
Mama lui naturala locuieste in Constanta, se numeste Daniela Jumuga si este cunoscuta de toata lumea ca fiind prostituata. De altfel, fetita pe care a nascut-o mai tarziu, sora lui Cristi, are sifilis. Femeia are insa un handicap motor, in urma unei paralizii si cei de la Protectia Copilului din Constanta spun ca, din cauza asta, nu poate fi decazuta din drepturi. Cristi nu o stie decat din povestile asistentelor. De la ele a invatat sa spuna primele cuvinte si nu intelege notiunea de mama. Ea a venit la spital prin iunie, cand a inceput campania din presa locala, dupa care i s-a cerut sa-l ia acasa. De atunci nu a mai aparut decat cand au cautat-o pentru a-si da acordul pentru operatie. A acceptat, insa cu o conditie: sa aiba acces la fondurile stranse.


VERDICTUL DOCTORILOR
"Ajunsesem dependenti unul de altul. Apoi a urmat un nou drum la Cluj. Venisera americanii. L-au consultat, l-au adorat si ne-a spus ca rezultatul va veni prin ianuarie. De Craciun, l-am avut acasa. El a fost sarbatoarea noastra. Apoi a venit raspunsul de la Cluj: Cristi poate fi operat de americani. Am simtit ca fiecare zi merita traita doar pentru o zi ca asta", mai spune Adelina. Dar intre timp starea lui s-a agravat, iar cand a ajuns la Cluj avea febra mare si respira greu. L-au mutat la Spitalul de copii, unde l-au tinut pe antibiotice si a inceput sa se simta mai bine.


AUTORITATILE S-AU DESCALIFICAT
Dincolo de atitudinea medicilor, revoltatoare in acest caz este lipsa de reactie a autoritatilor. Ministerul Sanatatii si Familiei (MSF) si Autoritatea Nationala pentru Protectia Copilului (ANPC) n-au miscat un deget ca sa salveze viata lui Cristi. Desi au fost contactati, responsabililor din MSF nu le-a trecut prin minte sa intervina pentru operarea copilului, mai mult, chiar sa-l includa intr-un program national sau sa-i faciliteze un tratament in strainatate. Si Protectia Copilului s-a dovedit inerta: nu a efectuat nici macar o banala ancheta sociala, desi era obligata de lege. Nu mai vorbim de lipsa de omenie a functionarilor constanteni care au lasat copilul vreme de aproape trei ani in voia sortii, asteptand sa moara, invocand fatalitatea diagnosticului. Diagnostic infirmat de viata, de micutul Cristi, care, iata, se incapataneaza sa traiasca.


Sursa: Ziarul, Dorina Georgescu


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
menthoru'
mesaj 26 Feb 2004, 03:48 PM
Mesaj #2


Domnitor
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 1.033
Inscris: 3 September 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 706



Dureroasa situatia. Atat din punct de vedere a ceea ce i se intampla lui Cristi ( Viata lunga tinere! ) cat si din punct de vedere al reactiei autoritatilor, reactie ce era oarecum de asteptat.
Jegosii burtosi ce-si odihnesc fundurile in scaunele de piele pasate de sus nu ar misca un deget pentru asa ceva, in timp ce ultima lor masina valoreaza poate de 2 ori mai mult decat actuala "contravaloare" a vietii acestui copil.

RUSINE MAGARILOR!!!! ranting.gif 23.gif 50.gif


--------------------
I have given it much thought / It seems, disaster must come / At best, only postponed / Shaolin Kung-Fu to survive / Must now be taught to more young men / We must expand, get more pupils / So that the knowledge will spread
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nico
mesaj 28 Mar 2004, 05:16 PM
Mesaj #3


Fairy
*****

Grup: Membri
Mesaje: 733
Inscris: 17 March 04
Forumist Nr.: 2.633



Am lucrat cativa ani intr-o maternitate ca asistent social si cunosc destul de bine soarta acestor copii. Am avut nesansa sa iau contact cu oameni care m-au ingrozit, mame care isi doreau moartea propriului copil din motive materiale sau pt ca nu era perfect din punct de vedere medical. M-am luptat pentru acesti copii cat am putut, atat cu parintii lor, sa nu ii paraseasca, cat si cu autoritatile (Directia pt Protectia Copilului este direct responsabila de aceste cazuri). Delasarea si indiferenta acestora este o stare de fapt si mi-am mancat multi nervi cu ei. Uneori am reusit sa evit abandonul, alteori totul era in zadar ...
Sper ca in cazul lui Cristi sa se rezolve cu bine!!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 28 Mar 2004, 05:16 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Georgia
mesaj 22 Jul 2004, 04:52 PM
Mesaj #4


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 312
Inscris: 9 July 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 4.040



Stiu foarte bine de problema lui Cristi am citit la despre copii com si as vrea sa poata fi un am la fel ca noi intr-o buna zi iar cei care l-au abandonat nu vor scapa asa usor .
Dumnezeu are grija de toti

Acest topic a fost editat de georgiamatache: 22 Jul 2004, 04:54 PM


--------------------
Traieste clipa!
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 28 March 2024 - 11:07 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman